EIDEN uim vijf ton voor istorische haven 0 Inzameling kerstbomen Kapotte waterleiding Verzorgingshuizen in Leiden brengen nieuw blad op markt ■3* 'V 'Ik timmer niets dicht' 3ENSDAC 21 DECEMBER 1994 fo. 22 HENNV VAN EGMOND. 071-356414. PLV Kritiek yBurgemeester Boe- I J len en wethouder Hoogendoorn van Rijn- woude kregen gisteren zware kritiek te verwerken. HANS KOENEKOOP, 071 -356429 ment - tijdelijke voorzieningen getroffen voor de vloot- jhouw van historische vaartuigen tijdens de 3-oktober- esten. Vijf jaar geleden al viel het besluit dat er een per- tanente haven aan het Galgewater moet komen maar fe uitvoering liet op zich wachten, omdat de gemeente ?en geld had. orzaak van de vertraging is )lgens PvdA-wethouder van Ij vooral het langdurige overleg et de Stichting Historische even. Zij zet zich in voor be- bud en restauratie van voor- lalige bedrijfsvaartuigen. De raag waar men niet uitkwam fas: wie neemt welke kosten por zijn rekening. Afgesproken i nu onder meer dat de ge meente opdraait voor de aanleg van de voorzieningen. De pro vincie subsidieert 1.5 ton van de in totaal 520.000 gulden. De stichting betaalt de haven- en liggelden, waarmee het beheer kan worden bekostigd. Sinds 1984 kunnen er elf schepen afmeren in de histori sche haven. Het Galgewater moet volgens het college ruimte gaan bieden aan dertien vaar tuigen. In de plannen zijn vijf Vrachtwagen rijdt fietsster aan leiden Een 33-jarige vrachtwagenchauffeur uit Den Haag heeft igistermiddag een 80-jarige fietsster aangereden. De man sloeg op de Korevaarstraat linksaf richting Levendaal. Vervolgens gaf hij voetgangers op de oversteekplaats voorrang. Toen hij optrok (raakte hij de bejaarde vrouw. Ze is met verwondingen naar het Academisch Ziekenhuis Leiden gebracht. Man richt ravage aan leiden Een 36-jarige automobilist uit Leiden heeft afgelopen nacht een ravage aangericht op de Haagweg. Een politiepa trouille kon zijn spoor volgen, omdat de man twee verkeersbor den ramde en in de struiken tot stilstand kwam. De Leidenaar jhad te diep in het glaasje gekeken. Hij verklaarde dat hij voor leen auto moest uitwijken die hem op zijn weghelft tegemoet kwam. Buurman voorkomt inbraak leiden Een bewoner van de Koninginnelaan in Leiden heeft gis teravond voorkomen dat inbrekers ervandoor gingen met spul len van zijn buren. Op het moment dat hij thuis kwam hoorde hij kabaal uit de keuken. Onbekend daders hadden de woning doorzocht. Ze hadden spullen klaargezet om mee te nemen maar de buurman stoorde hen. Man gooit ruiten in leiden Een onbekende heeft vannacht tien ruiten van een su permarkt aan de Kooilaan in Leiden ingegooid. Terwijl de glas zetter 's nachts noodglas in de sponningen zette, werd er weer een steen door de ruit gegooid. De dader zou een ongeveer 40- jarige, brildragende man zijn. Betalen met gestolen creditcard leiden Vier Hagenaars zijn gisteren aangehouden, nadat ze hadden geprobeerd om in een winkel aan de Haarlemmerstraat een leren jack te kopen met een gestolen credit-card. Het perso neel vertrouwde hen echter niet. Toen de mannen dit in de ga ten kregen, grepen ze de kaart en gingen er vandoor. Bewakers hielden de mannen (in de leeftijd van 25 tot 35 jaar) aan. steigers met meerpalen opge nomen, alsmede installaties voor elektriciteit, water, tele foon en stadskabel. Ook voor een aansluiting op het riool wordt gezorgd. Verder wordt de bestrating van het Kort Galgewater ver nieuwd, komt er een brede wandelstrook, passende verlich ting en groen. Volgens Van Rij is het onjuist om de investering van dik vijf ton, aan de vooravond van een ingrijpende bezuinigingsopera tie, ter discussie te stellen. „Dit is niet meer en niet minder dan een verzilvering van dingen waartoe reeds was besloten. Zelfs al zou de historische ha ven in de takendiscussie wor den betrokken, dan nog sneu velt dit project niet omdat hei prima past in het streven om de binnenstad aantrekkelijker te maken." Wethouder Laurier (sociale za ken) geeft morgen om half vier op de gemeentewerf aan de Ad miraal Banckertweg 105 het symbolische startsein voor het inzamelen van kerstbomen. Het verbranden daarvan heeft don derdag 5 januari plaats. Overigens wordt maar een klein deel van de ingezamelde kerstbomen verbrand om lucht vervuiling te beperken. De meeste kerstbomen worden versnipperd. Laurier demon streert hoe dat conform de vei ligheidsvoorschriften in zijn werk gaat. De versnipperde bomen wor den gebruikt voor het verstevi gen van slootkanten en het ma ken van compost. Onder het motto 'Breng een boom, win een prijs' zijn ook dit jaar weer prijzen te winnen, waaronder een mountainbike. De bomeri kunnen worden ingeleverd van 27 december tot en met 5 januari. Voor het inle veren van de bomen worden verspreid over de stad 19 inza- meldepots opengesteld. De kerstboomactie is een geza menlijk initiatief van de dienst milieu en beheer, de brand weer, de politie en bureau Halt. leiden „Ik doe 's nachts haast geen oog dicht. Ze gaan dag en nacht door met pompen en drilboren," zo luidt een van de klachten van een be woner in de Stevenshof. Op de hoek van de Elisa van de Calcarstraat en de Jantina van Hoornkade wordt in een gat van vijf meter diep en tien meter breed gewerkt aan een kapotte waterleiding. „Het is niet in de tuin van Goekoop", zegt hij sarcastisch. Het enorme gat belemmert de doorgang voor fietsers en voetgangers. „Ik moet helemaal omlopen om naar de winkels te komen", vertelt een bewoner, wiens woning naast het gat ligt. „In het begin had ik wel last van het geluid, maar dan deed ik bij het slapen oordopjes in. Het lawaai begint nu te wennen. Laatst hield 's nachts ineens de pomp op. Daar werd ik wakker van." Andere bewoners hebben minder last van de werkzaamheden. „Het is nu eenmaal noodzakelijk." Het gat ligt er vanaf eind oktober. Het uit voerende bedrijf wil de klus voor de feestdagen klaren. „Wij hopen voor de kerst de druk op de waterleiding terug te hebben. In het nieuwe jaar zorgen we voor de afwerking. Als het niet vriest asfalteren we het fietspad. Tussentijds liggen er klinkers." Het bedrijf heeft niets gehoord van klachten. „We hebben van de omwonenden veel medewerking gekregen." foto henk bouwman leiden dorith ligtvoet Twaalf verzorgingshuizen in de Leidse regio hebben een nieuw blad op de markt gebracht. Het gaat om een nieuws- en achter grondblad dat het Savel-bulletin is gedoopt. Het komt zes keer per jaar uit. Het doel is vooral om meer bekendheid te geven aan de taken van het verzor gingshuis nieuwe stijl. In Savel (Samenwerkende Verzorgingshuizen in Leiden en omgeving) werken twaalf ver zorgingshuizen uit Leiden, Oegstgeest en Voorschoten sa men. Ze werken aan plannen om de ouderenzorg te vernieu wen. Dat gebeurt bijvoorbeeld door hulp te bieden aan senio ren die niet in het verzorgings huis wonen. Daarbij valt te den ken aan tijdelijke opname van bejaarden die iets hebben ge broken en zich niet zelf kunnen verzorgen. Ook dagopvang, eet- voorzieningen en alarmerings systemen vallen onder de ver- n ieuwingsplannen. Het Savel-bulletin doet ver slag van dergelijke projecten en volgt de ontwikkelingen op het gebied van de ouderenzorg op de voet. In het eerste nummer staat bijvoorbeeld een verhaal over maatschappelijk werkers die verzorgingshuizen bezoeken en een interview met de Leidse wethouder H. Koek (PvdA). Zij heeft 'zorg' in haar portefeuille. Ouderenbonden en andere zorginstellingen zoals zieken huizen krijgen het blad toege- Sommigen rollen er als vanzelf in, voor anderen is zoeken naar werk een baan op zich. Een baan met lang niet altijd uitzicht op succes. Op een bestand van twaalfduizend werkzoekenden noteert het arbeidsbureau in Leiden jaarlijks drieduizend vacatures. Het Leidsch Dagblad brengt de komende weken portretten van mensen uit Leiden en regio die, binnen een paar maanden of pas na een paar jaar, een nieuwe werkplek vonden. Of aan een cursus begonnen om een betere kans te maken op de arbeidsmarkt. Vandaag Marc Stouten (26), een geluksvogel die nauwelijks tijd had om op vakantie te gaan. F.en week na zijn afstuderen aan de Technische Universiteit was I Stouten al aan het werk. Niet als elektrotechnicus of in zijn bijvak telecommunicatie. Nee, I heel gewoon als postbesteller. I De Oegstgeestenaar kan slecht tegen niets doen. Dus greep hij I meteen terug op zijn oude vakantiebaantje bij de PTT. „Want als je niks doet staat je I sociale leven na een tijdje op I nul. En zo verdiende ik tenminste alvast wat." I Hij had zich voorbereid op een behoorlijk lange periode van werkloosheid. Oudere studiegenoten hadden een jaar, soms wel anderhalfjaar nodig om een baan te vinden. En waarom zou dat bij hem anders zijn? Natuurlijk had hij op de TU al aan de toekomst gedacht. En bewust een brede specialisatie gekozen waarmee hij zoveel mogelijk kans had op de arbeidsmarkt. „Goed voor een baan bij telecommunicatie- en computerbedrijven." Maar dan nog... Zodra hij van school was schreef hij zich in bij drie uitzendbureaus in Leiden en tén in Dm Haag die gespecialiseerd is in technisch personeel. Nam abonnementen op de Vacaturekrant en Intermediair en liet zich opnemen in een databank voor werkzoekenden. „En via school had ik al veel contacten met bedrijven, door de stages die ik had gedaan en het praktijk- halfjaar." In de bladen vond hij in de korte tijd dat hij werkloos was geen geschikte vacatures. En ook de inschrijving bij uitzendbureaus leverde niets op. „Het nadeel van uitzendbureaus is, dat je daar moet blijven komen. Je moet elke dagje gezicht laten zien, want anders krijg je er niks los. Ze doen niet echt veel moeite voor je. Vaak hebben ze je niet meer te melden dan: u hoort nog van ons." Stouten vond zijn huidige baan bij Leiderdorp Instruments in de vacaturebank van het arbeidsbureau. Waar hij overigens ook weinig meer deed dan een kennismakingsgesprek voeren, een formulier invullen en een paar keer in de vacaturebank snuffelen. Eén briet, één sollicitatiegesprek en anderhalve maand verder had hij een baan die hem, zegt hij zelf, op het lijf geschreven is. „Het is een heel afwisselende baan. Het bedrijf maakt software die wasmachines in grote wasserijen aanstuurt, computerprogramma's en meetapparatuur, plaatst zonnecollectoren en stelt cursusmateriaal samen. Het zijn allemaal projecten die ongeveer een half jaar duren en dan begin je weer iets nieuws." Een verklaring voor het snelle succes heeft Stouten niet, anders dan zijn opleiding en zijn leeftijd. Op de vacature die bij het arbeidsbureau werd aangemeld kwamen al na een paar weken ruim twintig bruikbare reacties, zegt zijn werkgever. „Wij zochten iemand voor alle voorkomende werkzaamheden, maar die in elk geval software moest kunnen schrijven. Marcs opleiding sloot het beste aan bij wat wij zochten. En natuurlijk probeer je de persoonlijkheid van iemand te beoordelen, maar dat is in een paar gesprekken erg moeilijk. Dus opleiding en ervaring geven K "W* stuurd. Maar het is in eerste in stantie toch bestemd voor de 1400 medewerkers van de ver zorgingshuizen. „Directies kun nen wel leuke plannen maken, maar het is ook belangrijk dat de medewerkers worden geïn formeerd", zegt F. van Oosten, directeur van verzorgingshuis Rijn en Vliet. Wethouder Koek kreeg gister middag bij drukkerij Karstens het eerste exemplaar van het bulletin. Rechtbank In de krant van zaterdag stond onder de kop 'Ik heb onze le vens verwoest' een rechtbank verslag over een man uit Oegst geest. Op 20 september jongst leden ging hij in een winkel aan de Haarlemmerstraat zijn vrouw met een breekijzer te lijf. In het verhaal zijn verschillende passages weggevallen, waardoor een deel van het betoog van de verdachte (onder meer zijn be wering dat hij jongstleden sep tember overspannen was) als een opsomming van feiten stond afgedrukt. Hierdoor kan de indruk ontstaan dat de lezing van de verdachte per se de juis te is. Die indruk is onjuist. Het slachtoffer had op een aantal belangrijke punten een andere lezing van de omstandigheden die vooraf gingen aan de poging tot doodslag. toch de doorslag." Stouten zelf blijft ervan overtuigd, dat ook toeval een grote rol heeft gespeeld bij het vinden van zijn eerste echte baan. „Je moet maar net het aad rietvei d Wethouder Walenkamp: leiden wim koevoet Wethouder Walenkamp (CDA/financiën), vindt niet dat hem en de andere leden van het college van burgemeester en wethou ders 'achterkamertjespolitiek' kan worden verweten. Walen kamp vindt het normaal dat binnenkort alleen de fracties, die in het college zitten, in een besloten vergadering gaan praten over de bezuinigingsplannen, die minstens 18 miljoen gulden moe ten opleveren. VVD-fractievoorzitter en oppositieleider Geertse- ma. die in deze krant las dat Walenkamp deze procedure wil vol gen, heeft zijn afschuw hierover kenbaar gemaakt. Volgens Walenkamp hoort de besloten zitting, met uitsluiting van de oppositie, 'bij het afmaken van de klus'. Daarmee doelt hij op het nieuwe beleid dat het college blijkens het program, 'het Leidse regeerakkoord' is overeengekomen. Voor al die plannen is geld nodig en dat kan alleen maar op tafel komen door de zogenaamde takendiscussie. Walenkamp: „Onder dat collegeprogram staan de handteke ningen van vier fracties (CDA, PvdA, D66 en GroenLinks, red.) en het is inherent aan het politieke bedrijf dat burgemeester en wethouders nagaan of zij met hun plannen bij de collegepartijen op een draagvlak kunnen rekenen." Walenkamp vindt dat dit niet hetzelfde is als 'dichttimmeren' of 'achterkamertjespolitiek'. De gekozen taktiek gaat volgens de CDA'er niet ten koste van de inspraakprocedure en het demo cratisch gehalte van de besluitvorming in de Leidse gemeente raad. Nieuw bos 1 Q m'n'ster'e van I Z landbouw draagt 60 miljoen gulden bij voor de aanleg van een bos in Haarlemmermeer. Hoogvliet past ingang aan leiden dorith ugtyoet Supermarkt Hoogvliet aan het Levendaal geeft haar gehandi capte klanten een aardig kerst cadeautje. Begin deze week heeft ze de toegang tot de win kel aangepast. De supermarkt heeft dit gedaan na klachten van gehandicapte klanten die zonder hulp met hun rolstoel de winkel niet meer in konden. Ook mensen met kinderwagens hadden moeite met de nieuwe doorgang. Het is de tweede verandering binnen een maand. Ongeveer vier weken geleden verving de supermarkt het vroegere klap hek door een 'draaimolen'. Dit had tot doel het zakkenrollers moeilijker te maken om snel de winkel te ontvluchten als ze werden gesnapt. Maar vooral gehandicapte klanten vonden het nieuwe systeem maar niets, omdat ze zonder hulp geen toe gang meer hadden tot de win kel. „We hebben ons die kritiek aangetrokken, want we willen al onze klanten serieus nemen", zegt bedrijfsleider J. Odem. Het bedrijf heeft nu gekozen voor een elektronisch systeem, waarbij de klant een sluis met drie hekjes moet passeren. Als de klant het eerste hek passeert gaat het volgende automatisch open. Ook het nieuwe systeem maakt het zakkenrollers moeilij ker om de winkel te ontvluch ten, maar is duurder dan het oude. Volgens Odems waren som mige klanten verbaasd dat de winkel nu alweer een nieuwe ingang heeft. „Maar de meesten waren er blij mee." Technische kreten overstemmen emoties leiden hans koenekoop In de statige rechtszaal gin gen voornamelijk technische kreten over tafel, eenmaal buiten laaiden pas de emo ties op. Vooral Rijndijk-be woner A. Verboon trok nog even fel van leer tegen het bedrijf Diastatische Produc ten. „Zestien jaar geleden stond ik hier ook al te protes teren tegen dat bedrijf. En nog steeds wordt ons on recht aangedaan. Ze negeren gewoonweg onze klachten over stank en lawaai. Vol goede moed lichtten de bewoners gisteren bij de Raad van State hun bezwa ren tegen de milieuvergun ning van Diastatische Pro ducten toe. Het Leidse be drijf aan de Rijndijk dat moutextracten vervaardigt, heeft immers van de advi seur Beroepen Milieubeheer te horen gekregen dat aan de jongste milieuvergunning die van de gemeente is verkre gen (27 mei 1994) heel wat schort. De Raad van State laat zich in zijn uitspraken doorgaans leiden door dat advies, omdat het rechtscol lege er zelf om vraagt. De Raad van State schakelt de adviseur Beroepen Milieubeheer in bij ingewik kelde kwesties. Het geschil tussen de omwonenden van Diastatische Producten en het bedrijf is er zo een. Dat werd gisteren tijdens de zit ting ook wel duidelijk. Ter men als piekwaarden, equi valente geluidsniveaus en re ferentiepunten vlogen door de rechtszaal. Technische taal die bijna deed vergeten dat het geschil in de grond een eenvoudig conflict be treft. Omwonenden willen dat er een eind komt aan de geluids- slank- en slofover- last van Diastatische Produc ten. De gemeente Leiden heeft heel vroeger wel eens gepro beerd het bedrijf uit te ko pen, maar die pogingen strandden op financiële bar rières. Uiteindelijk mocht het bedrijf blijven te midden van woonhuizen in Stevenshof en Hoge Mors, mits het vol deed aan strenge milieuvoor schriften. Afgelopen mei kreeg Diastatische Producten de nieuwe milieuvergunning met aangescherpte richtlij nen. Die volgens de bewoners en naar blijkt nu ook volgens de adviseur Beroepen Milieubheer, lang niet ver ge noeg gaan. Het bevreemdt hen bijvoorbeeld dat de ge meente in de nieuwe vergun ning niets heeft veranderd aan de maximale lawaainor- men waar het bedrijf zich aan moet houden. „Dat is een cruciaal punt. Diastati sche Producten is het enig overgebleven bedrijf in een woonwijk. De omgeving is rustiger geworden, dan mo gen wij verlangen dat het be drijf minder geluid maakt", zei P. Bos namens de bewo ners. Voorts zou Diastatische Producten wat moeten doen aan het oneffen bedrijfster rein. Asfalteren is nog het beste om het klepperen van de lepels van vorkheftrucks in te dammen. En verder zou het bedrijf luiken moeten aanbrengen om stofexplosies tegen te houden. Het bedrijf voelt echter niets voor geluidsbeperkende maatregelen. Directeur J. Mooij en zijn advcoaat wa ren daarom gisteren ook bij de Raad van State om de ad viezen aan te vechten. Mooij rekende voor dat nog meer geluidswerende voorzienin gen, een asfaltlaag en stoflui- ken een investering vergen van minstens een kwart mil joen gulden. „Op een omzet van 6 7 miljoen gulden is dat een onverantwoorde uit gave die niet opweegt tegen de belangen van de bewo ners." Het bedrijf bepleitte juiste een soepeler vergunning dan de gemeente heeft verstrekt. Zo wil Diastatische Produc ten ruimere mogelijkheden om in de weekeinden te wer ken. „Het maken van mou- textacten is een continu pro ces. We ontkomen er niet aan de produktie soms voort te zetten in de weekeinden omdat de vraag zo groot is. En het aanleggen van voorra den is bij moutextracten niet mogelijk." De Raad van State doet 4 januari uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11