Leidenaar heeft geen vertrouwen in politiek Burgy slaat na vijfjaar eerste paal bedrijfspand Onduidelijke belijning leidde tot ongelukken Kerstactie 'Gym' voor India De trots van Zuydtwijck Concert op nieuw carillon Leidse vreemdelingendienst liet brieven onbeantwoord INSDAC 20 DECEMBER 1994 |EF HENNYVAN EGMOND. 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Woedend yi yt De Leiderdorpse I wethouder Van Dijk is woedend op D66. De kritiek uit die hoek op zijn beleid is hij meer dan beu. Vrijspraak yt De politierechter I heeft een chauffeur die met 4500 kilo soft drugs in Katwijk werd aan gehouden vrijgesproken. Dorpsraad yt O De dorpsraad van I J Oud Ade wil ermee stoppen. Gebrekkig over leg met Alkemade ligt hieraan ten grondslag. ConiSt seksclub Stadspeiling onder 750 inwoners loge Morsweg vordt ontkend iden loman leefmans Lvoners van de Hoge Mors- neg vrezen dat er een seksclub bmt in een nieuwe woning die p dit moment in aanbouw is. e toekomstige bewoonster er in is met stomheid geslagen zij kennisneemt van de ver- Inking. „Wat mensen tegen woordig verzinnen, ik begrijp er r"lets van", reageert ze. Maar de ewoners hebben op voorhand e gemeente en de redactie van bze krant van hun angst op de fiogte gebracht. De gemeente erstrekte afgelopen zomer een buwvergunning voor de wo- ,ng aan de Hoge Morsweg ter iogte van de Turkooislaan. De rkzaamheden zijn in volle ang. Dezer dagen gaat de kap Zowel bij T. Rasser van de [deling bouw- en woningtoe- [- cht als bij deze krant zijn mel- ingen binnengekomen van mwonenden die bang zijn dat iar een 'hoerenkast' in het huis Dint. Waar ze dit op baseren, is gplgens ambtenaar B. Lamers an de afdeling stadsbeheer on- ekend. Lamers en Rasser zijn amens de gemeente bij de buw betrokken. Ze gaan er dat het nieuwe pand een [oonbestemming krijgt. „En zo upet, dan zullen we uiteraard in- rijpen. Maar we denken niet at dat aan de orde is. Gezien !e indeling van het huis is een eksclub ook praktisch onmo- pfelijk", aldus Lamers. De eige- ,ares van het nieuwe huis, die hel dagelijks leven een keten an videotheken runt, is vooral erbaasd maar ook beledigd ver de aantijgingen van haar instaande buurtbewoners. „Ik /eet niet wat het is. Je gaat zelfs B/ennen aan dit soort zaken. !laar goed, als het dan moet wil bet ook wel met nadruk zeggen at het volledig uit de lucht ge is." Maar liefst tachtig procent van de Leidenaars vindt dat het gemeentebestuur onvoldoende doet om problemen waar ze tegen aan lopen op te lossen. Dat blijkt uit de re sultaten van een enquête onder 750 inwoners, die giste ren door wethouders P. Langenberg (bestuurlijke ver nieuwing) en J. Laurier (wijkbeheer) in ontvangst werden genomen. D66-wethouder Langenberg reageerde veront rust op het geconstateerde slechte imago van de politiek. stoep gestaan bij een raadslid. Als de nood hoog is, schrijft de gemiddelde inwoner liever een brief aan burgemeester en wet houders, neemt hij contact op met een ambtenaar of gaat hij naar een inspraak-bijeenkomst. leiden annet van aarsen Volgens de stadspeiling 1994, die in opdracht van de gemeen te door de Haagse B&A Groep Beleidsonderzoek Advies werd uitgevoerd, voelt eveneens tachtig procent van de Leidse bevolking er weinig voor om za ken onder de aandacht van het gemeentebestuur te brengen. Raadsleden en politieke partijen worden bijna nooit aangespro ken. Slecht tien procent van de Leidenaars heeft wel eens op de Fenna Vergeer lijsttrekker SP De Socialistische Partij (SP) heeft Fenna Vergeer-Mudde nummer één op de kandidaten lijst voor de provinciale staten verkiezingen .geplaatst. Vergeer is onder meer bestuurslid van de SP-afdeling Leiden. Tweede op de lijst is Gerard Harmes, fractie-voorzitter van de SP in de gemeenteraad van Alphen. Het gemeentebestuur is slechts in geringe mate toegan kelijk voor de bevolking, zo sig naleert het Haagse onderzoeks bureau. Het gedrag van de Leid se burger, die niet snel contact opneemt met politici, geeft vol gens de onderzoekers aan dat de afstand tot de politiek te groot is. De geënquêteerden zeggen het belangrijk te vinden dat ze invloed kunnen uitoefenen op het gemeentelijk beleid maar een 56 procent heeft de indruk dat de mensen jn de stad te weinig bij het maken van het beleid worden betrokken. En als het dan wel gebeurt, zo ervaart de meerderheid, dan gaat het om 'schijninspraak'. Slechts 26 procent van de ondervraagden vindt dat de gemeente veel doet om burgers te betrekken bij het bestuur. „Wat mij zorgen baart is dat de gemeente kennelijk niet toe gankelijk genoeg is", zegt wet houder Langenberg. „Inspraak mogelijkheden zijn niet genoeg bekend. Men zoekt de politiek niet op omdat men de indruk heeft dat het toch geen zin heeft. We zullen er hard aan moeten werken om dat slechte imago te verbeteren. We moe ten minder in het stadhuis gaan zitten en meer de wijk intrek ken, meer luisteren naar de Lei denaars." De voorbeelden die de onder vraagden noemen als mogelijk heden om de toegankelijkheid van de politiek te vergroten - wijkreferenda, wijkdagen en re gelmatige peilingen waarin de Leidse burger een oordeel mag vellen over 'bepaalde zaken' - moeten volgens Langenberg worden onderzocht en zo mo gelijk worden ingevoerd. „Wat volgens de onderzoekers opviel is dat in Leiden de mensen net zo hard klagen over de politiek maar dat ze anders dan in an dere gemeenten de politiek ver volgens niet opzoeken." "Inbrekers actief in Leiden "leiden Een cd-speler, een geldbedrag van 230 gulden, een bank- Épasje en cheques waren de buit van een inbraak in een woning pan de Joseph Haydnlaan gisteravond. De daders forceérden een ■raam om binnen te komen. Uit een woning aan de Olmenrode ■zijn zondag een videorecorder, een boormachine en een radio ■gestolen. De dader kwam binnen door het onderruitje van de Ivoordeur in te slaan. Ook een woning aan het Lisztpad was doel- wit van inbrekers. Daar werden achttien cheques, een giropas en Iwat kleingeld gestolen. Bakkerij houdt 'thuis'-wedstrijd leiden Diaconaal centrum Pe Bakkerij aan de Oude Rijn roept Leidenaars op werkstukken te maken voor een grote expositie in de Hooglandse kerk in april 1995. De werkstukken moeten het begrip 'thuis' uitbeelden. Wie speciale gevoelens, gedachten, herinneringen of dromen heeft over 'thuis', wordt door De Bak kerij uitgedaagd ze in een vorm uit beelden die te exposeren is: Een tekening, een schilderij, een foto, een beeld of een gedicht. .Hét mooiste werkstuk wordt bekroond met een grote poster die twee weken in ruim veertig publexvitrines bij bushaltes komt te hangen. De Bakkerij wil met de wedstrijd aandacht vragen voor de problemen van dak- en thuislozen in Leiden. Inzendingen kunnen tot 24 maart worden ingeleverd bij De Bakkerij aan de Oude Rijn 44. De expositie duurt van 20 april tot 13 mei. leiden annet van aarsen Precies vijf jaar zat er tussen het slaan van de eerste paal voor de nieuwe vestiging van bouwbe drijf Burgy gisteren en het in dienen van het eerste verzoek om een stuk bouwgrond. „En in die tijd is 'leg maar op het dak neer' een gevleugelde uitdruk king geworden. Het hele dak ligt vol met materialen", zegt direc tielid K. Burgy. Volgend jaar na de bouwvakvakantie zijn wat hem betreft de ruimteproble men definitief verleden tijd. Dan moet het nieuwe bedrijfs pand op de kruising Morsweg- Doctor Lelylaan, een gebied dat bekend staat onder de naam Mors IV, in gebruik zijn geno men. Rond de eerste bouwwerk zaamheden werd gisteren een klein feestje gebouwd. Moeder Burgy mocht de eerste paal slaan. „Ik ben van de derde ge neratie. Het .is mede aan mijn moeder te danken dat we nog bestaan. Toen ik zo'n twaalf jaar geleden in het bedrijf kwam, was er net een enorme dip in de bouwwereld. Mijn moeder sprong bij, hielp mee op het kantoor. Het was de tijd dat je je zorgen moest maken of je drie maanden later nog wel zou be staan, de tijd dat je nauwelijks in staat was materialen te ko pen. Nu gaat het goed, we zijn dit jaar alweer gegroeid. We zijn een bedrijf dat gericht is op kwaliteit en je ziet op het mo ment de tendens dat mensen zich gaan realiseren wat kwali teit is. Daar plukken wij de vruchten van", zegt Burgy. „Toen ik in het bedrijf kwam, werkten er zestien man. Nu zijn het er 55." Met de nieuwbouw is hij ont zettend blij. „Het is een kick. Om voor anderen te bouwen, vind ik al heel leuk maar dit is dubbel pret", aldus Burgy. „Het wordt een heel mooi, ingetogen gebouw." De lange tijd tussen de eerste voorzichtige plannen om nieuw te bouwen en het heien van de eerste paal had onder meer te maken met het feit dat het bouwbedrijf een architectuur wedstrijd uitschreef voor het nieuwe bedrijfspand. „Daar ging toch een hoop tijd inzit ten", zegt Burgy. Maar ook de noodzakelijke wijziging van het bestemmingsplan kostte tijd. Architect R. Knappers ont wierp een gebouw, dat voor het grootste gedeelte is opgetrok ken uit hout. Het dak, zo stelde de gemeente als voorwaarde, moest een zekere schoonheid hebben zodat het uitzicht vanaf de spoorbaan de moeite waard blijft. Burgy: „Het is een alumi nium dak geworden. Kostbaar, maar mooi. Voor de rest zijn in het gebouw veel materialen en bouwtechnieken verwerkt, die wij veel gebruiken. Wij doen vooral veel restauratiewerk zaamheden. Klassieke materia len dus, maar het wordt een ge bouw van deze tijd." Bibliotheek Leiden verhoogt per 1 januari 1995 de tarieven. De verhoging is gebaseerd op de gemiddelde prijsstijgingen. Een jaarabonnement gaat vijftig cent tot een gulden meer kos ten. Een abonnement komt dan Boeken lenen duurder neer op: volwassenen: 33,50 gulden: jongeren tot en met 15 jaar: gratis; 16- en 17-jarigen: 15,50 gulden: 18-, 19-, 20-jari- gen, CJP-houders en deelne mers tweede kans onderwijs: 26 gulden: 21 tot 65-jarigen: 33,50 gulden: 65+ pashouders: 18 gul den; abonnement van zes maanden: 18 gulden; duplicaat lenerspas: 4 gulden. Sleutelpashouders krijgen op vertoon van hun pas een kor ting van tien gulden op een jaarabonnement. De tarieven voor cd's, videobanden en boe tes blijven ongewijzigd. -1. ""7!^ leiden De hoge conifeer bij verpleeghuis Zuydtwijck siert al jaren onopvallend de entree. Maar deze da gen rond kerst en oud en nieuw zal dat anders zijn en kan niemand om de boom heen. Aannemingsbe drijf Bekooij uit Leiden heeft er gisteren 65 lampjes in gehangen die dag en nacht zullen branden. Voor het optuigen van de boom kwam speciaal de kerstman langs in een hoogwerker. Directeur T. Bruseker van het verpleeghuis toonde zich verheugd over de kerstversiering die Bekooij helemaal gratis schenkt. „Natuurlijk is binnen alles mooi versierd, maar nu hebben we buiten ook iets om trots op te zijn." De lampjes zullen hangen tot 10 januari. foto henk bouwman leiden dorith ligtvoet De vierde klas van het Stedelijk Gymnasium houdt de komende dagen een kerstactie. Met ac tiviteiten zamelen leerlingen geld in voor een on derwijsproject in India. De leerlingen hopen 10.000 gulden binnen te halen. Het 'Gym' schenkt het geld en hoopt zo mee te werken aan kwalitatief beter onderwijs in het land. Via een contactpersoon zijn twee scholen geadopteerd. Het is de tiende keer dat het gymna sium een kerstactie houdt. De eerste jaren werd de actie door vijfdeklassers georganiseerd, de laatste vijfjaar door leerlingen uit de vierde. Vorig jaar werd geld ingezameld voor scholen in Suri name. De komende twee dagen verkopen de leerlin gen cake, hotdogs kopen en t-shirts. De opdruk is speciaal voor deze gelegenheid gemaakt door Toon van Driel, tekenaar van onder meer 'De Stamgasten'. Daarnaast kunnen leerlingen geld inzetten op opdrachten die de leraren moeten uitvoeren en kunnen ze loten kopen voor het rad van fortuin. Beide avonden wordt een kerstshow opgevoerd. De actie wordt vrijdagochtend afge sloten met een kerstontbijl. yRijden over Lammenschansweg kwestie van wennen eiden hans koenekoop pnduidelijke belijning is moge- ijk de oorzaak geweest van een ]root aantal verkeersongevallen p de Lammenschansweg in de (gelopen tweeënhalve maand, uschauffeurs van ZWN en po- tie-agenten klaagden de eerste na de reconstructie van weg over het ontbreken van dwangpijlen op de voor autoverkeer. hadden veel automo-* )ilisten te laat in de gaten dat '.ij vóór kruisingen moesten in- foegen op de busbaan. Jji'o Sinds enkele weken is de be- eiéjning aangepast en zijn de verdwenen. Dat er na ingreep toch nog relatief feel ongelukken zijn gebeurd (9 n de maand december), wijten [erkeersdeskundigen niet aan sen verkeersonveilige situatie. )e verkeerspolitie, verkeersspe- ^ialistcn van de gemeente Lei- len en busmaatschappij ZWN aenen dat automobilisten ge- voon moeten wennen aan de 'andere verkeersomstandig- eden. De Leidse politie maakte eind orige week verontrustende cij- ?rs over het aantal ongevallen >p de Lammenschansweg be- Sinds de reconstructie lijn er twee keer zoveel onge- ukken gebeurd. De politie regi- itreerde tussen 1 oktober en 16 lecember 1993 dertien aanrij- lingen, terwijl dat er in de afge- Dpen tweeënhalve maand der- 'g waren. Zes daarvan waren met letsel, één was met dodelij ke afloop. De cijfers hebben wethouder P. Langenberg (D66) van ver keer 'verrast en verontrust' te gelijk. Hij wist ook van de klach ten over de belijning, maar vindt toch nog dat het aantal ongelukken te groot is. „Terwijl ik nu van alle kanten hoor dat men tevreden is." Langenberg kondigt aan dat de gemeente de gebeurde ongelukken gaat ana lyseren. „Natuurlijk wil ik reke ning houden met een gewen ningsperiode, maar die mag niet langer dan een half jaar du ren." Veel van de 30 ongelukken in de afgelopen tweeënhalve maand hebben volgens de Leid se politie niets te maken met de gewijzigde situatie. „Als een be jaarde man zonder goed te kij ken de kruising oprijdt, heeft dat niets met de reconstructie te maken. En als een vrachtwagen een andere vrachtwagen voor rang geeft, die vervolgens een aanrijdende bus niet ziet, dan heb je ook een botsing die overal kan gebeuren. Dat soort ongevallen hebben niets met de Lammenschansweg te maken", zegt woordvoerder T. Stuifber gen. Volgens hem is de verkeers politie juist heel tevreden over de maatregelen. „Zij denken toch'dat het een kwestie van ge wenning is en onderschrijven het verhaal van de gemeente dat zo kort na de reconstructie vergelijken met de oude situatie nog niet reëel is." Verkeersamb- ven. De klokken blijven compu ter-gestuurd. Ze worden via een satelliet, de atoomklok en ver sterker op het stadhuis zo inge steld, dat ze op het hele uur een liedje spelen. Elke woensdag en tijdens de I^kenfeesten spelen beiaards 'live' op het carillon. Zij wezen de gemeente op de slechte staat van de klokken. Doordat het weer vanaf 1968 vrij spel op het mechaniek had, klonk het carillon niet meer zoals het hoort, de roest was een hardnekkige klankvervor- mer. De renovatie heeft enkele tonnen gekost. Abbenes heeft ter gelegenheid van de heropening een speciaal concert gemaakt voor hel caril lon dat oorspronkelijk al in 1460 voor h^L eerst te horen was maar waarvan de huidige on derdelen stammen van na de stadhuisbrand in 1929.1 Iel con cert zal zoals gebruikelijk in de hele binnenstad te horen zijn. leiden loman leefmans Het carillon in de Leidse stad- huistoren is morgenmiddag na een ingrijpende renovatie van enkele maanden weer voor het eerst te beluisteren. Om half vijf verzorgt Arie Abbenes een spe ciaal concert. In de komende dagen wordt de 'robot' weer op gestart die doorgaans het klok kenspel bedient. De Leidse klokken werden in september naar het Brabantse Asten vervoerd voor een grondi ge opknapbeurt. Daar ging het nodige stuntwerk aan vooraf omdat de klokken met een kraanwagen moesten worden weggehaald. Ook het uurwerk van de stadhuistoren werd weg gehaald en bijgesteld. De klok stond vaak stil en de vier ver schillende wijzerraten gaven geregeld verschillende tijden aan. De tijd wordt sinds enkele weken weer correct aangege- Sinds de reconsructie is het aantal ongelukken op de Lammenschansweg tenaar H. van Zeijl voerde vori- Districtschef B. Leeuwenburg ge week als verweer aan dat een vertelt dat de busschauffeurs de periode van tweeënhalve eerste weken na de reconstruc- maand veel te kort is om te ver- tie klaagden over een onduide- gelijken. Pas na drie jaar zou dat lijke belijning. „Op sommige kunnen. punten moeten automobilisten meer dan verdubbeld. de busbaan op om bijvoorbeeld af te slaan of een léuising te passeren. Dat was in het begin niet goed aangegeven op de weg en leidde vaak tot gevaarlij ke toestanden. Terwijl nu juist foto loek zuyderduin dat samenknijpen van de banen bedoeld is ter vergroting van de veiligheid. Maar ik moet zeg gen, nu die belijning is aange past, hoor ik geen klachten meer." De Nationale Ombudsman heeft de vreemdelingendienst van de Leidse politie op de vingers getikt. Maar liefst vier brieven van een en dezelfde asielzoeker liet de dienst zonder gegronde reden onbe antwoord. In de brieven, die hij in maart, april, mei en in augustus van dit jaar schreef, vroeg de man een verblijfsvergunning aan. Burgemeester Goekoop, korpsbeheerder, zegt in een reactie de gang van zaken te betreuren. Ilij heeft de ombudsman laten weten dat door 'zware onderbezetting' van de vreemdelingendienst het niet was gelukt om de brieven te beantwoorden. Door de grote werkdruk komen de agenten er volgens de korpsbeheerder niet eens toe om ontvangstbevestigingen te sturen. De ombudsman vindt onderbezetting geen argument om dan maar helemaal niet te reageren. Voor de asielzoeker is de reprimande slechts een doekje voor het bloeden. Na zes maanden wachten kreeg hij te horen dat zijn verzoek om een verblijfsvergunning voorlopig is afgewezen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9