'Serviërs willen bestand en praten over vrede' Buitenland MOGEN ZE'M NU UITDELEN Moskouse bevolking ziet Tsjetsjeense stadsgenoten als beesten linton snijdt uitgaven an overheid ZE HIER ALTIJD TEGENAAN KIJKEN, Berlusconi roept op tot strijd tegen Bossi OP UW BEZ0RG(ST)ER KUNT U REKENEN. EU bezorgd over kille relaties met Moskou Mbeki gedoodverfde opvolger van Mandela Mexicaanse opstandelingen bezetten delen van Chiapas jsdag 20 december 1994 5 ANP Algemeen Nederlands Persbureau se Agentur GPD Geassocieerde Pers Dienst Inter Press Service RTR Reuter UPI ïll- .mhtenaren leggen Turkije plat anbul Werken is vandaag onmogelijk in Turkije. De ambte- tren en semi-ambtenaren eisen dat ze zich mogen organiseren °*volwaardige vakbonden en hebben daarom het werk neerge- gd. De internationale telefoonlijnen zijn afgesneden, er is geen )0 pjst, geen openbaar vervoer, geen school. Havens liggen plat, )0 pchters doen geen uitspraak, in de ziekenhuizen worden alleen iO p> patiënten verpleegd die in levensgevaar verkeren. SO p jj jjlelikopter VS was ver uit koers >0 dashington De Amerikaanse helikopter die zaterdag neerkwam iO p, Noord-Korea was ver uit koers. Het toestel bevond zich vol- iO p;ns zijn laatste radiomelding zeventien kilometer ten noorden iO p)n 'controlepunt 84' en daarmee boven Noordkoreaans gebied. iO pit is vandaag vernomen van een woordvoerder van het minis- I0 n r'e van defensie in Washington. De Noordkoreanen hebben de eli neergehaald, waarbij een piloot de dood vond. De andere ^loot is nog in leven. d pjoegoslavië-tribunaal begint in maart ^•[nhaag» Het VN-tribunaal ter berechting van oorlogsmisdadi- P'?rs uit ex-Joegoslavië hoopt in maart in Den Haag te kunnen P-bginnen met de eerste processen. Er zijn op dit moment veer- P-en zaken in onderzoek, maar het is nog niet duidelijk hoeveel P-barvan volgend jaar tot een rechtszaak leiden. Dat zegt Theo 15m Boven, de griffier die op 1 januari het tribunaal verlaat om oogleraar te worden aan de universiteit in Maastricht. JSP krijgt absolute meerderheid pFiADe Bulgaarse partij BSP (ex-communisten) heeft bij de erkiezingen van zondag een absolute meerderheid gehaald in 3g&t parlement. Dat hebben functionarissen van de verkiezings- •••pmmissie na telling van 92 procent van de stemmen gezegd. teen brood in hoofdstad Albanië "•njrana Albanië kampt met een energiecrisis. Door gebrek aan cgen staat te weinig water in de stuwmeren en draaien nog naar weinig elektriciteitscentrales. De industrie blijft daardoor Ijdelijk verstoken van stroom. Er was gisteren in de hoofdstad ^/irana vrijwel geen brood te koop, omdat de bakkers bij gebrek Jan stroom hun ovens niet konden gebruiken. teven mensen vriezen dood ÉIn het weekeinde zijn in Moskou zeven mensen op odgevroren. Dat heeft een functionaris van de gezond- nst maandag gezegd. Alle slachtoffers waren alcoholis- ndagochtend zakte het kwik in de Russische hoofdstad bt min 25,5 graden, de koudste meting op die datum in hon- ;|jj||erd jaar, zo meldde Alexei Jakovlev, een woordvoerder van de y Jussische weerdienst. i ei n feitsin uit ziekenhuis ontslagen aoskou» De Russische president Jeltsin is gisteren ontslagen uit Dje privékliniek waar hij een neusoperatie heeft ondergaan. Hij rieeft zich teruggetrokken in een woning in een buitenwijk van tloskou, waar hij enige tijd blijft om te'herstellen. Dit zal hem ïiet verhinderen „zijn taken te vervullen", aldus een woordvoer- ""Hotelbrand: 17 mensen gewond iirmingham Bij een brand in een hotel in het Engelse Birming ham zijn vanochtend 17 mensen gewond geraakt, aldus de i^jrandweer. Een jong meisje raakte levensgevaarlijk gewond toen uit een raam op de tweede verdieping van het King's Hotel iprong. De overige gewonden waren er minder ernstig aan toe. be oorzaak van de brand is nog niet bekend. FOTO AP MICHEL EULER De Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic overlegt met ex-president van de Verenigde Staten Jimmy Carter. NAVO wil troepen in Bosnië zwaarder bewapenen De Bosnische Serviërs zijn bereid een onmiddellijk staakt-het-vuren aan te gaan met de Bosnische moslims. Bovendien willen ze praten over het vredesplan van de contactgroep voor Bosnië (Verenigde Staten, Rusland, Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië). Dit zei de Amerikaanse oud-president Jimmy Carter die op per soonlijke titel bemiddelt in het conflict gisteren na be sprekingen met de Servische leider Radovan Karadzic in diens bolwerk Pale bij Sarajevo. sche regering. Volgens het vredesplan van de contactgroep moeten de Ser viërs, die nu 70 procent van het grondgebied van Bosnië be heersen, terug naar 49 procent. Kort geleden deed de groep een concessie aan de Bosnische Ser viërs door hen de mogelijkheid te bieden een confederatie met Servië te vormen. Het Witte Huis liet zich eerder maandag kritisch uit over op merkingen van Carter dat de PALE-DEN HAAG «Rtf-DPA-ANP-GPD Carter zei dat het staakt-het-vu ren volgens de Serviërs vanaf nu moet gelden voor vier maanden en eventueel langer. Zij bieden ook onderhandelingen aan over een algehele vredesregeling op basis van het plan van de con tactgroep. Dit moet op een we derzijds overeen te komen plaats en onder auspiciën van de groep. Carter legt het voor stel vandaag voor aan de Bosni- Bosnische Serviërs vrede willen en dat het Amerikaanse volk tot nu toe 'voornamelijk één kant van het verhaal' heeft gehoord. Ook de Bosnische regering van president Izetbegovic reageerde geïrriteerd op Carters uitlatin gen. „Hij schijnt niet goed inge licht te zijn en hij volgt een weg die zijn criteria voor mensen rechten, waar hij befaamd om is, in gevaar kan brengen." De troepen van Unprofor in Bosnië moeten met zwaardere wapens worden uitgerust om een 'geloofwaardiger' optreden van de Verenigde Naties en NAVO mogelijk te maken. De militaire chefs van staven van de NAVO-lidstaten die troepen leveren aan Bosnië zijn gisteren tijdens een conferentie in Den Haag tot deze conclusie geko men. De chefs sluiten hun bij eenkomst vandaag af. Met name de Fransen willen lASHINGTON GPD Ie Amerikaanse president Clin- >n heeft gisteren een bezuini- (ngsplan aangekondigd van 24 jiljard dollar (42 miljard gul- en). Het plan is een logisch ge- blg van de meer dan zestig biljard dollar (105 miljard gul- en) belastingverlagingen die ij donderdag aankondigde, liet de bezuinigingen die Cerkomen op fors snijden in overheidsuitgaven moe- in die verlagingen worden be- lald. De Republikeinse oppositie eft het vanaf 1 januari op be- otingsgebied voor het zeggen dat zij op 8 november de mgresverkiezingen won. De publikeinen beloofden toen belastingen te verlagen en de 'erheidsuitgaven te verminde- n, maar hebben nog geen en- 1 concreet voorstel op tafel 'egd. Clinton is hen nu voor hoopt zo zijn gezicht te red- len. De president liet weten dat lorstellen voor nog eens vijftig iljard dollar (87,5 miljard gul- n) zullen volgen. OMDAT Scheuren in gelederen Lega Nord Uw bezorg(st)er heeft het hele jaar door maar één doel: zorgen dat hij/zij üw brievenbus niet mist. Binnenkort zal uw eigen bezorg- (st)er aanbellen en een wens- kaartje afgeven. Op dat kaartje staat een brievenbus afgebeeld. Daaraan herkent u dus uw eigen, vertrouwde bezorg(st)er. Andere kaartjes worden door de bezorg(st)er van deze krant niet uitgedeeld! ROME EELCO VAN DER UNPEN CORRESPONDENT De Italiaanse premier, Berlusco ni, heeft gisteren een voorschot genomen op het kamerdebat over de vertrouwenskwestie en de moties van wantrouwen die tegen zijn regering zijn inge diend. In een TV-boodschap verketterde de premier zijn coa litiepartner Bossi en riep hij de 'Italianen met gezond verstand' op te demonstreren tegen het verraad van Bossi. Volgens de premier pleegt de leider van de Lega Nord met het verlaten van de regeringscoalitie en het slui ten van een akkoord met de op positie een aanslag op de de mocratie. Berlusconi was gisteravond ook bij een grote manifestatie in Milaan die zijn partij Forza Ita lia had georganiseerd om steun te betuigen aan de in het nauw gedreven premier. Na de ova ties in ontvangst te hebben ge nomen, herhaalde Berlusconi de tekst van zijn TV-boodschap. Met soms overslaande stem zei BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT De Europese Unie maakt zich grote zorgen over de „duidelijke verwijdering" die de afgelopen maanden tussen Rusland en het Westen is ontstaan. Vooral de discussie over een snelle uit breiding van de NAVO heeft de relaties met Moskou „onnodig" geschaad. Minister Van Mierlo zei dat gisteren na afloop van een vergadering van de minis ters van buitenlandse zaken van de Europese Unie in Brussel. Op een speciale informele bij eenkomst van de EU-ministers van buitenlandse zaken in maart in Frankrijk zal het beleid ten aanzien van Rusland „uitvoerig geanalyseerd en be sproken" worden, kondigde Van Mierlo aan. Daarbij moet niet alleen de toetreding van Oosteuropese landen tot de NAVO en de EU aan de orde ko men, maar ook het Russische optreden in voormalige Sovjet republieken. Het huidige wapengekletter van Moskou in Tsjetsjenië be schouwt de EU vooralsnog als een interne Russische aangele genheid. „Maar dat blijft het al leen, zolang ook de reactie van Moskou binnen proporties blijft. Overkill maakt van de si tuatie op de Kaukasus iets waar de hele wereld zich mee gaat bemoeien", aldus Van Mierlo. West-Europa schrok vorige maand al van de duidelijke ver killing in de betrekkingen met Moskou, nadat president Jeltsin in Boedapest een onverzoenlijk 'njet' had laten horen tegen uit breiding van de NAVO. Rusland vreest opnieuw te worden geï soleerd door het westers militai re bondgenootschap nu dat stu deert op de voorwaarden waar onder de voormalige Warschau- pact-landen lid kunnen worden. Die studie werd op aandrang van de Amerikanen gestart; de meeste Europese landen voel den er al snel iets minder voor. Van Mierlo zei „geen spijt" te hebben van dat besluit, maar erkende dat het „niet zo wijs is geweest te suggereren" dat de NAVO nu ook daadwerkelijk snel landen als Polen, Hongarije en Tsjechië zal opnemen. „Het tijdstip van aankondiging was provocerend voor Moskou. Maar dat is al weer gekalmeerd en we moeten natuurlijk niet vergeten dat Jeltsin dit ook alle maal voor zijn eigen doeleinden gebruikt." snel een einde maken aan de aanhoudende vernederingen en sabotage van de NAVO-opera- ties in voormalig Joegoslavië. Gijzelingen van blauwhelmen, het 'aanstralen' van vliegtuigen via luchtafweergeschut, bero vingen en chantage zijn er aan de orde van de dag. Grote zor gen maken de militaire beleids makers zich ook over de wijze waarop blauwhelmen eventueel uit het oorlogsgebied geëvacu eerd kunnen worden. De Franse minister Léotard (defensie) heeft voorgesteld een vrije route voor hulpkonvooien van de kustplaats Split naar Sa rajevo te forceren, de voedsel konvooien elders in Bosnië be ter te beschermen en de NAVO- soldaten op de grond te her groeperen en zwaarder te bewa penen. BLOEMFONTEIN RUNA HELLINGA CORRESPONDENT De nieuwe grote man van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) wordt Thabo Mbeki, de als gematigd bekend staande huidige ANC-voorzitter en Zuidafrikaanse vice-president. Het ANC-congres koos Mbeki gisteravond tot vice-voorzitter van de organisatie en daarmee is hij de gedoodverfde opvolger van Nelson Mandela. Mandela werd gisteren herkozen als voorzitter. Daarmee is een definitief ein de gekomen aan wat even een ernstige machtsstrijd in het ANC dreigde te worden. Enkele maanden geleden ging de strijd om Mandeia's opvolging tussen Mbeki en de voormalige vak bondsman Cyril Ramaphosa. De 40-jarige Ramaphosa, voor malig toponderhandelaar van de mijnwerkersvakbond Num- sa, geldt als vertegenwoordiger van de radicalere binnenlandse ANC-vleugel. Hij werd met na me gesteund door een groep linkse ANC-parlementariërs, die Mbeki, die jaren in het buiten land heeft gewoond, te conser vatief vinden. Maar de ANC-lei- ding had het dreigende dispuut de afgelopen weken al gladge streken en Mbeki werd gisteren uiteindelijk zonder een enkele tegenstem gekozen. De 52-jarige Mbeki studeerde economie aan de universiteit van Sussex in Groot-Brittannië. Hij verdiende zijn sporen vooral als ANC-onderhandelaar. Mbeki was in het verleden directeur informatie van de organisatie en een van de naaste adviseurs van ANC-voorzitter Oliver Tam- bo. In de jaren '80 leidde hij ANC-delegaties die in Groot- Brittannië twaalf geheime ont moetingen hadden met zaken lieden, politici en wetenschap pers uit alle geledingen van de blanke Zuidafrikaanse samenle ving.' Met zijn humor en zijn ele gante optreden wist hij over het algemeen het ijs te breken bij zelfs de meest overtuigde aan hangers van het apartheidsregi me. Dat bleek vooral, toen hij begin 1990 een ANC-delegatie aanvoerde die in het Zwitserse Locarno in het geheim onder handelde met de Zuidafrikaan se geheime dienst en zo de eer ste officiële contacten met het apartheidsbewind tot stand bracht. de premier dat degenen die in maart van dit jaar hun stem hebben gegeven aan de 'pool van de vrijheid' worden verra den en nieuwe verkiezingen het enige alternatief zijn voor de huidige crisis. De kans dat het kabinet-Ber- lusconi deze week valt, is zeer groot. Gisteren werden door de oppositiepartijen en de Lega Nord drie moties van wantrou wen ingediend. Lega-leider Bos si zei dat 'het moment aange broken is om te proosten'. Zijn optimisme is gebaseerd op het feit dat al 70 van de 103 Lega-le- den van de Kamer van Afge vaardigden de motie hebben ondertekend en dat vijf Lega- ministers hebben verklaard klaar te zijn om hun ontslag in te dienen. Bossi riskeert alles en neemt voor lief dat een minderheid uit de partij zal stappen en zal overgaan naar het kamp van Berlusconi en diens 'post-fas- cistische' partner Fini. MEXICO Rtr-AFP 'Er is een indiaanse opstand aan de gang vestigden dat. De indiaanse beweging kwam in opstand tegen het centrale gezag. Daarbij vielen zeker 145 doden. Regeringstroepen leg den na elf dagen vechten een kordon rond de stellingen van de opstandelingen en de strijd werd noodgedwongen ge staakt. De rebellen eisen net als begin dit jaar meer democra tie, landhervorming, meer rech ten voor aparte volken binnen Mexico en ontmanteling van de PRI, de Institutionele Revolutio naire Partij, die het land al zo'n 65 jaar regeert. Een poging van president Zedillo om te onder handelen met de strijders, we zen zij af. Indiaanse opstandelingen in de Zuidmexicaanse staat Chiapas hebben 38 plaatsen in het ge bied bezet. De rebellen van het Nationale Zapatista Bevrijdings leger (EZLN) lieten in een offi ciële verklaring weten dat zij de strijd hebben hervat en 'dat in het zuiden van het land een in diaanse opstand aan de gang is'. De Zapatista's zijn door het kordon gedrongen dat het rege ringsleger om hun bolwerken in de jungle had gelegd. De strij ders die op 1 januari van dit jaar in opstand kwamen kon digden gisteren aan dat hun troepen aan het oprukken zijn. Functionarissen in Chiapas be- MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Kleine Fatima kwam maandag hui lend thuis. „Teef, rot op naar Tsjetsjenië, ga daar maar vechten", hadden klasgenootjes tegen haar geroepen. En toen ze zich ging be klagen bij de onderwijzeres, rea geerde die nauwelijks. Moeder Fatima en vader joeni, beiden net veertig, zitten achter de ijzeren toegangsdeur van hun Mos kouse flat te dubben over wat ze moeten doen aan het leed van hun tienjarige dochter. Sinds 1976 wo nen ze in Moskou en tegen een ra cistisch grapje zijn ze best bestand, maar ja, die kinderen zijn nog zo weerloos. Hoewel, de achtjarige Hassan is vastbesloten wraak te nemen. Wijs me die gosers maar eens aan, had hij tegen zijn zusje gezegd. „Een Tsjetsjeense man hè, voor niks bang", grinnikt vader Joeni trots. „Altijd bereid om zijn familie te be schermen." Maar om de Russisch-Tsjetsjeen- se oorlog nu ook op school te gaan voeren, nee, daar voelt de moeder niets voor. „Ik ben later met de on derwijzeres gaan praten. Ze had van m'n dochtertje niet begrepen dat het om een racistische scheld partij ging. Ze beloofde dat ze er alsnog in de klas over zou praten. Ik denk dat ik het daar maar bij laat", verzucht ze. Het probleem wordt er echter niet minder door. De Tsjetsjeense gemeenschap in Moskou naar schatting 50.000 mensen voelt zich opgejaagd. „Ze bekijken ons als beesten", zegt zakenman Joeni. „Jij bent vorige week nog in Tsjets jenië geweest, zeg nou zelf, zijn wij van die wilde dieren?", vraagt Fati ma, terwijl ze nog een kippepoot naast de koolsla op m'n bord schuift. De beroemde (en tijdrovende) Kaukasische gastvrijheid heeft de Russen nooit verleid tot enthou siaste liefdesbetuigingen voor de bergvolkeren. De Kaukasiërs, van nature handige zakenlui, werden met jaloezie bekeken. Jaloezie is dé voedingsbodem voor haat. Het was al heel gewoon om elke Kaukasiër voor 'zwarte' uit te schelden. En dat de Tsjetsjenen niet willen deugen, geboren gang sters zijn, dat weet elke Rus abso luut zeker. Maar sinds Jeltsin z'n troepen naar het rebelse republiek- je stuurde, is het ook officieel be leid. Pantserwagens en militaire pa trouilles bewaken de toegangswe gen naar Moskou. Bij bedrijven en 'strategische gebouwen' staan eveneens geüniformeerde mannen met de Kalasjnikovs in de aanslag. Het ministerie van binnenlandse zaken en de geheime dienst FSK komen iedere dag met waarschu wingen voor 'terroristische aansla gen' van wraakbeluste Tsjetsjenen. Joeni: „Vorig jaar oktober ging het ook zo. Toen had de Tsjetsjeen Chasboelatov ruzie met Jeltsin en kwamen er ook gewapende pa trouilles op straat. Het gaat nu net zo. Je wordt aangehouden als je met je auto door de stad rijdt. Naast de auto, benen uit elkaar, fouilleren. Auto doorzoeken. En als ze niks vinden, ben je verdacht. „Je bent Tsjetsjeen, en rijk, waarom heb je niks bij je", roepen ze dan. Ik trek dan de portemonnee om van alles af te zijn. Maar nu is het me ook al een paar keer overko men met vrouw en kinderen in de auto. Dat is niet leuk, nee." Uiterlijk heeft Joeni weinig van het stereotiepe beeld van de 'Tsjetsjeense mafioso'. Geen trai ningspak, geen gouden kettingen, geen gouden tanden, maar een doorsnee-man met stekelig zwart haar in een T-shirtje en vrije-tijds- broek. Maar voor de rest voldoet Joeni wel degelijk aan het image: hij rijdt Volvo, zit in de im- en ex port, verdient goed. Hij trekt z'n visitekaartje. Is nog uit de Sovjet-tijd, toen hij namens het ministerie van buitenlandse handel in staatszaken zat. „Toen was ik een gerespecteerd man, nu word ik als een misdadiger be schouwd." Maar weggaan uit Moskou, terug naar Tsjetsjenië, als het allemaal nog erger wordt? Fatima: „Waar moeten we heen? In Tsjetsjenië is geen werk, krijgen we geen huis, we moeten hier wel blijven". Joeni: „Ik ben pas in Nederland geweest. Zakenreis. Nederland, dat lijkt me wel wat. Maar ja, daar zitten ze na tuurlijk ook niet op me te wach ten". Het echtpaar volgt de ontwikke lingen in het moederland op de voet. En is blij dat het nog maar een jaartje in de flat woont. „De meeste buren kennen we niet En zij ons niet. Dat komt nu goed uit", zegt Fatima. En dan, met die angst die nog voortkomt uit de Sovjet- tijd: Noem onze achternaam alsje blieft niet. Straks worden we her kend en krijgen we last. Joeni bemoeit zich absoluut niet met politiek. Doedajev of Jeltsin, hij vindt ze allebei niks. En als ze ruzie hebben, is dat alleen maar slecht voor de zaken. Drie bestuursleden van Dajmogk (Vaderland), de 'Moskouse vereni ging voor Tsjetsjeens-Ingoesjeti- sche cultuur* bevestigen dat er veel Joeni's rondlopen in Moskou. Voorzitter professor Moechadi Is- raëlov: „We hebben hier een infor matiecentrum en worden het meest gebeld door mensen die wil len weten hoe het in hun geboorte dorp gaat. Of we iets over familiele den hebben gehoord. Wraakacties? Nee, zeker niet". Bestuurslid Magomet Dzjigircha- nov ergert zich wild aan het beeld dat de media, in navolging van de staatspropaganda geven. „We zijn niet alleen misdadigers en poten tiële terroristen, maar ook islami tische fundamentalisten. En ook dat beeld klopt niet. Net als in Rus land heb je ook bij ons na de val van het communisme een opleving van de religie gehad. Maar fanatie ke moslims, nee, dat zijn de Tsjets jenen zeker niet". De vereniging, die via een relatie een kamertje heeft in het gebouw van staatsoliemaatschappij Rosneft is absoluut niet pro-Doedajev. Is- raëlov: „Wij zijn voor Tsjetsjeense onafhankelijkheid, en tegen over heersing. Dat geldt voor vrijwel alle Tsjetsjenen". Die onafhankelijk heid kan, zegt Dzjigirchanov, ook binnen de Russische Federatie worden beleefd. „Tsjetsjenië ligt nu eenmaal niet op de maan, je moet realistisch zijn", zegt hij. Maar de haat tegen de Tsjetsjenen moet verdwijnen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5