n VANLEEST: MLSJEVAN MUZIEK HOUDT... Zalm: Volgend jaar 100.000 banen erbij Binnenland Au pair mag niet naar r°begrafenis van moeder iii///JjlvanLeest Mens en dier samen de straat op Compromis nog ver weg over arbeidsbureaus Chauffeurs vrezen langere werktijden Schadeclaim Greenpeace PvdA-senatoren willen kinderbijslag naar inkomen Kok wil 'nadenken' over basisinkomen Duistere snelwegen onaangenaam maar ongevaarlijk HNSDAG 20 DECEMBER 1994 3 ANP Algemeen NedetLi Veertien jaar cel voor moord kpen bosch» De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 28-ja- rige man uit Den Bosch veroordeeld tot veertien jaar gevange- pr^iisstraf. De eis was tien jaar. De man schoot op 6 maart een 35- ingiarige stadgenoot dood. Een 24-jarige man uit Uden raakte bij de ;e oschietpartij zwaar gewond. De rechtbank achtte moord en po- s edging tot moord bewezen. Dit mede omdat de man enkele dagen ijt voor de schietpartij een ernstig conflict had met het slachtoffer, [iërf Onzekerheid over medicijnprijs en den haag Nefarma, de organisatie van fabrikanten van genees- -ts middelen, kan niet garanderen dat de prijs van nieuwe genees- Gemiddelen niet zal stijgen. Minister Borst van volksgezondheid "ijptwil daarom nieuwe medicijnen vooralsnog niet vergoeden via de 'n H\WBZ ook al meent de minister dat dit beleid ten nadele van de teefpatiënt uitpakt. ?de emAgent tipt garage over inbeslagname ,|0(emmeloord Een politieman van het district Noord van de regio- ^0. politie Flevoland is op non-actief gesteld omdat hij een garage bedrijf in Urk hepft.ge.tipt over een inbeslagn^jne. Daardoor wa- ren alle auto's verdwenen toen de belastingdienst er eind vorige maand beslag op wilde leggen. In afwachting van verder onder- ,UV(zoek wordt later beslist of de agent strafrechtelijk zal worden een vervolgd- it, s Wateroverlast was niet te voorkomen eze den haarlem De wateroverlast half september in het noordelijk deel int-van Noord-Holland was niet te voorkomen. Dat is een van de ïus;belangrijkste conclusies van een onderzoek van de provincie. De >uc-provincie kampte medio september met veel wateroverlast doordat de bemaling niet is berekend op zo veel neerslag. De ir mogelijkheden het water op de Waddenzee, het IJsselmeer en Jus Markermeer te lozen, waren bovendien beperkt door de hoge t- waterstanden daar. ien „t- Hoge Raad behandelt 100.000ste zaak den haag De Hoge Raad, het hoogste rechtsorgaan in Neder- e^c land, heeft vandaag een mijlpaal bereikt. Rond het middaguur a heeft de voorzitter van de strafkamer, mr. W. Haak, de !?.d 100.000ste zaak in behandeling genomen. De eerste zaak werd 5 i? november 1838 aangebracht. ipf leesburg ap De Nederlandse au pair die in de VS wordt verdacht van dood slag op een acht weken oude baby, mag van de rechter niet naar Nederland om de begrafe- nis van haar moeder bij te wo nen. Die overleed vorige week tijdens een bezoek aan haar dochter in Virginia en wordt in Nederland begraven. Rechter Horne zei gisteren dat hij begrijpt dat de au pair i/erscheurd moet zijn door ver driet, maar dat hij er zeker van ivil zijn dat zij in Amerika is als bp 23 maart haarprpee? .begjnti vrouw wordt er van beschuf- d dat zij in augustus de acht 'eken oude baby van het gezin Waarin zij als au pair werkte, zo aard door elkaar heeft geschud Idat het kind overleed. Advocaat Leffler vond de uit- ier,den haag anp n Vanavond overleggen overheid, 1 werkgevers en werknemers -T nogmaals met elkaar in een eelaatste poging om op één lijn te komen over de toekomst van de Ce arbeidsvoorziening. Minister Melkert (sociale zaken) blijft er- 26 bij dat hij als veruit grootste 5 [geldschieter meer grip wil heb- ze ben op het beleid, maar de soci- a_ ale partners houden vast aan de ns gelijkwaardigheid die bij de 1S* start van de nieuwe arbeids voorziening vier jaar geleden is -r": overeengekomen. Morgen moet het overkoepelende Centraal er Bureau voor de Arbeidsvoorzie- ning (CBA) knopen doorhakken 'g over de begroting voor volgend ze jaar. rg Gisteren staakten de werkne- ltfrmers van de arbeidsbureaus te- massaal tegen de geplande be zuinigingen voor de komende jaren, met name tegen de plan nen van de werkgevers voor ge dwongen ontslagen onder de 8.500 werknemers. ,,Dat blijft ró-voor ons onbespreekbaar", al- 1 dus vanmorgen CFO-bestuur- r der Van der Wal voor de KRO- P radio. Melkert wil het komende jaar h 100 miljoen minder geven aan Muziekliefhebbers verwen je hel meest met een CO von vonteest. Spaar bovendien de GRATIS muziekpieken voor guldens korting! COMPACT DISCS Haarlem, Grote Houtstraat 130. Leiden, Haarlemmerstraat 119. Zingen in de klas gaat geld kosten emmen gpd Zingen in de klas en andere muzikale activiteiten gaan de basisscholen vanaf 1 januari geld kosten. Vanaf dat mo ment zijn namelijk alle basis scholen verplicht auteurs rechten te betalen aan de or ganisatie Buma/Stemra. Het gaat om een bedrag van 125 tot 250 gulden per jaar. Na de horeca, winkels en het bedrijfsleven zijn nu de basisscholen aan de beurt om door Buma/Stemra te worden aangeslagen. Scho len in het voortgezet onder wijs betalen overigens al. De heffing geldt voor het draaien van CD's, muziekcassettes en videobanden, maar ook voor het zingen van liedjes waar op auteursrechten gelden, zoals bij voorbeeld liedjes van 'Kinderen voor kinde ren'. Basisscholen hoeven in eerste instantie nog niet al te veel te betalen. Heeft een school per jaar minder dan tien muzikale activiteiten dan moet 125 gulden worden afgedragen. Zijn er jaarlijks meer muzieklessen dan moet 250 gulden worden betaald. De scholen moeten overi gens zelf hun activiteiten bij Buma/Stemra opgeven. OESO ziet Nederland groeien en bloeien den haag-parus anp Met een groei van rond de drie procent zal het de Neder landse economie de komende jaren voor de wind gaan. Geruggesteund door die verwachting van de OESO voor spelde minister Zalm (financiën) gisteren dat er het ko mende jaar meer dan 100.000 banen bij zullen komen. Voor 1996 verwacht de minister een minstens even grote banengroei, zo zei hij vanmorgen voor de KRO-radio. besteden. De Nederlanders sta ken volgens de OESO potentieel spaargeld in consumptieve uit gaven, waardoor het negatieve effect van de loonmatiging op de consumptie grotendeels ver dween. De bedrijfsinvesteringen, die in 1993 sterk daalden, trokken dit jaar aan met 2,5 procent door fikse winststijgingen. Door de groeiversnelling in 1995 en 1996, dan ook voluit gesteund door de binnenlandse vraag, zullen de bedrijfsinvesteringen verder toenemen en in 1996 met ruim vijf procent stijgen. Volgens de OESO zal de con currentiepositie van het Neder- De OESO, het economisch bu reau van 25 rijke industrielan den, presenteerde gisteren een optimistisch halfjaaroverzicht. Nederland profiteert sterk van de economische opleving in de industriële wereld. De voorspel de forse groei steunt vooral op een toenemende export, maar de binnenlandse vraag zal de komende jaren een steeds gro tere bijdrage leveren aan de groei. Dit jaar nam de export al sterk toe, hetgeen leidde tot meer vertrouwen bij de consu menten in de toekomst, die daardoor ook meer durfden te landse bedrijfsleven, die de af gelopen jaren door de kracht van de gulden was afgegleden, verbeteren door loonmatiging. Minder voorspoedig gaat het de komende jaren met de bouw en woningmarkt. Dat ligt aan het oplopen van de hypo theekrente en de geringe stij ging van de inkomens. De ge zinsconsumptie lijdt hieronder en ondervindt tevens hinder van de lagere besparingen. Het rapport voorziet verder een vermindering van de werk loosheid. Het werkloosheids percentage bereikte in februari een hoogtepunt van 10,3 en was in augustus afgenomen tot 9,6, doordat de vraag naar tijdelijke werknemers groeide. Volgens de OESO zal de werkloosheid verder afnemen tot 8,6 procent volgend jaar en 7,9 procent in 1996, wanneer de economie bij na op de top van haar capaciteit draait. spraak van de rechter onbegrij pelijk. „Het is Kerstmis. Haar moeder is dood. Ze heeft hele maal niemand in dit land. Haar vader wordt op 6 januari geope reerd. Ik had gehoopt dat dat genoeg zou zijn.'' De advocaat zei dat de Nederlandse justitie had toegêzegd te zullen helpen als de au pair na de begrafenis niet terug zou willen naar de VS. Maar dat was voor de rechter niet voldoende. Haar vader, die aan kanker lijdt, was gisteren aanwezig bij de rechtszaak. Met zijn vrouw was hij op 7 december in Virgi nia aangekomen. Het was de eerste keer dat de moeder haar dochter terug zag sinds die in juli uit Den Haag was vertrok ken. Op 13 december stortte de moeder in en stierf nog diezelf de dag aan een bloedprop in haar longen. de arbeidsvoorziening en de daaropvolgende jaren 500 mil joen minder. Over de vraag hoe die bezuiniging moet worden opgevangen, lopen de menin gen sterk uiteen. De werkgevers willen vooral bezuinigen binnen de organisatie zelf, waarbij ook gedwongen ontslagen vallen, plus een korting op de salaris sen van 5 procent. Melkert en de bonden vinden dat de 28 vrijwel zelfstandige Regionale Bureaus voor de Arbeidsvoor ziening (RBA) geld moeten gaan vragen voor hun bemiddeling en meer dan nu subsidie moe ten krijgen naar geleverde pres taties. Overigens kunnen de ar beidsbureaus ook volgens Melkert en de bonden efficiën ter werken en daardoor met minder mensen toe. Over de toekomstige be stuursvorm liggen de partijen nog ver uit elkaar. De werkge vers hebben eerder gedreigd uit de arbeidsvoorziening te stap pen als Melkert zijn plannen doorzet om de touwtjes weer steviger in handen te nemen. Ook de bonden overwegen dan op te stappen. Van der Wal zou dat betreuren, omdat dan de 'meerwaarde' van het gezamen lijke bestuur verdwijnt. Amsterdam Ongeveer dertig visueel gehandicapten hebben gisteren in Amsterdam een protestmars gehouden en een petitie overhandigd aan directeur H. de Groodt van de stichting Koninklijk Nederlands Geleide hondenfonds. Als afnemers van de geleidehonden eisen zij dat het ge schorste Hoofd Opleidingen, A. Labee, weer terugkeert. Vorige week gingen vijftien medewerkers van het instituut al in staking na een con flict met De Groodt over de arbeidsvoorwaarden. Bij die gelegenheid werd Labee, die ook de leiding heeft over de fokkerij en de kennel, ge schorst. De blinden en slechtzienden, die zijn georganiseerd in twee cliëntenverenigingen, dragen Labee op handen. „Als Labee weggaat, dan gaan ook andere medewerkers weg en stort het hele instituut in el kaar", aldus een van de actievoerders. foto anp paul vreeker Minister Wijers geeft vervoerend Nederland meer vrijheid den haag gpd Minister Wijers van economi sche zaken hoeft niet op ap plaus te rekenen nu hij de teu gels voor vervoerend Nederland wil laten vieren. Niet alleen de taxichauffeurs zijn boos, de be roepschauffeurs zijn dat ook. Zij vrezen voor langere werktijden, prijsdumping en meer ongeluk ken. Taxivervoer Nederland vindt dat er al genoeg taxibedrijven zijn. „Het verlagen van de toela tingsdrempel gaat ten koste van de kwaliteit. Als iedereen taxi chauffeur kan worden, krijg je prijsdumping. Wij investeren juist in opleidingen, in kwali teitsverbetering", aldus woord voerder H. Hameleers. „De overheid zit de taxibran che aan alle kanten dwars. Een mooi beroep gaat naar de ver dommenis. Ik heb er geen goed woord voor over", reageert een boze woordvoerder Tiele na mens Taxibelangen Nederland. Het knabbelen aan de hoge prijs van de vergunningen zit hem nog het meest dwars. „Stel: je koopt een vergunning voor 60.000 gulden en je sappelt je leven lang op een taxi in de hoop dat je vergunning in de loop van de tijd meer waard is geworden. Als de overheid nu bijna gratis vergunningen gaat verstrekken, wordt je reserve voor de oude dag wel om zeep geholpen", zo legt hij uit. Werkgevers en werknemers in de transportsector zijn minder eensgezind over de voorstellen van Wijers. De werkgevers zijn positief. Transport en Logistiek Nederland (TLN) vindt dat het hard nodig is dat er één Europe se lijn wordt getrokken voor wat betreft de rij- en rusttijden voor borssele De milieuorganisatie Greenpeace krijgt een schadeclaim aan de broek van de Elektriciteits Produktiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ). Volgens directeur Den Boer van de kerncentrale in Borssele heeft het bedrijf gisteren enkele honderdduizenden guldens schade opgelo pen door de zes uur durende blokkade van het complex. Activisten ke tenden zich gistermorgen met handboeien en neksloten vast aan de be langrijkste toegangspoorten. Tegen het middaguur beëindigden zij hun actie. foto anp toussaint kluiters den haag anp Hoewel het kabinet ook van de Eerste Kamer het groene licht krijgt voor de bezuinigingen op de kinderbijslag, heeft een meerderheid grote moeite met de gevolgen voor de laagstbe taalden en grotere gezinnen. Het CDA en de kleine christelij ke partijen stemmen net als in de Tweede Kamer tegen het ka binetsplan, terwijl de PvdA op termijn een nieuwe discussie wil over een inkomensafhanke lijke kinderbijslag. Het kabinet wil ruim ander half miljard gulden, ongeveer een kwart, bezuinigen op de kinderbijslag door de verhoging van dc bijslag bij zes en twaalf jaar te halveren en een einde te maken aan de zogeheten pro gressie, het systeem dat de bij slag voor het tweede kind hoger is dan voor het eerste en de bij slag voor het derde kind weer hoger dan voor het tweede. De PvdA wees erop dat vooral mensen met een uitkering fors worden gepakt. Senator Van de Zandschulp (PvdA) kan daar voorlopig nog wel mee leven, omdat gezinnen met een laag inkomen gedeeltelijk worden tegemoet gekomen via de huur subsidie. Op langere termijn zijn volgens de PvdA'er echter extra maatregelen nodig. Van de Zandschulp noemde als mo gelijkheid het uitkeren van ho gere bedragen die vervolgens bij het inkomen worden geteld. Door de hogere belastingtarie ven voor hogere inkomens wordt de kinderbijslag dan in feite inkomensafhankelijk. v lunl haarlem sjaak smakman beroepschauffeurs. De Neder landse richtlijnen zijn de strengste van Europa en mogen dus ter discussie worden ge steld. De Vervoersbond FNV neemt het op voor de chauffeurs en noemt de plannen van de mi nister 'onzalig'. „Dat betekent dat de werktijden in het vervoer nog langer worden en dat is slecht voor de verkeersveilig heid en slecht voor de arbeids omstandigheden", aldus A. Jon- gerius. Premier Kok is persoonlijk geen voorstander van een basisinko men, maar sluit invoering ervan ook niet helemaal uit. Hij vindt dat er te fel is gereageerd op de ministers Wijers en Zalm, die het idee dit weekeinde onafhan kelijk van elkaar opperden. Kok zei vanmorgen voor de KRO-ra dio 'verbaasd te zijn over het zwart-witdenken rond het ba sisinkomen' en riep op om 'na te denken' over 'vormen van een basisinkomen' die wellicht 'op de lange termijn' mogelijk zijn. Volgens de premier is een ba sisinkomen op korte termijn onmogelijk. „Als dat basisinko men een hoog bedrag betreft, is het onbetaalbaar en als het om een laag bedrag gaat, kom je in de problemen met het sociaal minimum. Maar dat wil nog niet zeggen dat je over bepaalde elementen van dat gedachten- goed niet zou mogen nadenken. Ik ben er niet tegen om eens te bekijken wat we daar op de lan gere termijn mee kunnen doen." Wü-minister Zalm noemde een basisinkomen vanmorgen 'een van de mogelijkheden voor den haag gpd 's Nachts is België hèt lichtpuntje in de Europese duis ternis. Foto's vanuit het heelal hebben dit aangetoond en iedere piloot weet wanneer hij boven België vliegt. Bij onze zuiderbuur zijn namelijk alle snelwegen na zonsondergang goed verlicht. Nederland daarentegen zet de knop 's nachts grotendeels om en met de intro ductie van flexibele verlichting voor de rijkswegen zal dat binnenkort nog erger worden. Iedere Nederlander die op weg naar een zonnige be stemming in Zuid-Europa door nachtelijk België rijdt, weet het: je baadt in het licht. „Maar dat kost wel schat ten geld", zegt R. Dieleman van het Belgisch Instituut voor Verkeersveiligheid. De zuinige Nederlanders heb ben slechts twintig procent van hun totale snelweg lengte (2.000 kilometer) verlicht. De komende tien jaar komt daar nog 350 kilometer bij. Dieleman: „Voor de naïeve weggebruiker lijkt België comfortabel, maar het veiligheidsaspect is vrij neutraal. In Nederland heb je ook lijn-verlichting, wij kennen al leen maar palen. En er zijn overdag nogal wat ongeluk ken doordat automobilisten tegen die palen botsen." De overvloed aan licht in België is overigens niet alleen het gevolg van veiligheidsoverwegingen. Dicht op el kaar liggende op- en afritten, lobbywerk van bedrijven en niet te vergeten politieke naijver 'Als dat gebied verlichting heeft, dan willen wij het ook' spelen eveneens een belangrijke rol. De A12 tussen Gouda en Woerden zal bij wijze van proef binnenkort 'dynamische openbare verlichting' krijgen. Dit betekent veel licht bij slecht weer en grote drukte en minder bij een heldere hemel en stille perio des. De huidige verlichting is gebaseerd op maximale verkeersbelastingen kent meestal maar één verlich tingsniveau. Deze nieuwe, nergens anders in Europa toegepaste wegverlichting zal jaarlijks een energiebe sparing van 4,4 miljoen gulden opleveren. Onderzoek van de Dienst Verkeerskunde van Rijkswa terstaat heeft uitgewezen dat openbare verlichting bij draagt aan de verkeersveiligheid. Alleen moet de mate waarin niet worden overdreven. B. J. Woudenberg van Veilig Verkeer Nederland (WN): „Het verschil lijkt me te verwaarlozen. Wel heeft verlichting allerlei voorde len. Zo zijn donkere parkeerplaatsen bij veel criminelen geliefd." S. Schouten van de ANWB is voorzichtig in zijn reactie op de 'dynamische openbare verlichting'. „Men moet niet te zuinig gaan doen met licht. Hoeveel bespaar je ermee en in hoeverre weegt het op tegen maatschappe lijke kosten?" Hij noemt daarbij een miljoen gulden, het bedrag dat bij cynische berekeningen door verzekeraars en over heidsinstellingen wordt genoemd als er een verkeers slachtoffer valt. Schouten pleit voor uniforme verlich ting. Rijkswaterstaat zelf gaat er voorlopig van uit dat het nieuwe systeem niet alleen energiebesparend is, maar ook veiliger. De lichtintensiteit kan namelijk worden aangepast aan de situatie op de weg. Met andere woor den: de automobilist krijgt 'verlichting op maat'. de verre toekomst' en sloot niet uit dat het idee uiteindelijk 'achter de horizon verdwijnt' als de huidige afslankingen op de sociale zekerheid effect blijken te hebben. De financiering van zo'n basisinkomen is volgens hem het grootste probleem. Een basisinkomen van 900 gulden, de optie die hij als directeur van het Gentraal Planbureau heeft doorgerekend, noemde hij zelf 'sober', maar voor een hoger basisinkomen zijn belastingver hogingen nodig. En dat is voor hem uit den boze. Als het kabi net in 1996 gaat praten over de sociale zekerheid op de lange termijn, zal hij dan ook niet in zetten op een basisinkomen, maar op het door de WD in het verkiezingsprogramma opgeno men basisstelsel. Woning voor uit huis gezet muzikaal gezin oosterend anp De familie Oliveiro, die in sep tember wegens overlast uit hun woning in het Friese Wieuwerd is gezet, hóeft een andere wo ning aangeboden gekregen. De muzikale Oliveiro's, die volgens hun voormalige buren teveel la waai maakten, kunnen op korte termijn een woning betrekken in het dorp Oosterend. Het tien leden tellende gezin bivakkeerde sinds september in de Sneker jeugdherberg Wigle- dam. Die tussentijdse opvang heeft de gemeente 50.000 gul den gekost. Vandaag heeft de familie een voorlopig huurcontract voor een half jaar ondertekend. Voordat het contract wordt ver lengd, moet eerst worden beke ken of de familie geen overlast veroorzaakt. Alle gezinsleden bespelen namelijk één of meer muziekinstrumenten. „Eén van de voorwaarden in het contract luidt dat twee mensen niet tege lijkertijd muziek mogen ma ken", aldus moeder Lisa. „Ik mag dus geen gitaarspelen ter wijl mijn man meezingt."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3