Met z'n allen grabbelen in de ton werklozen De beste auto ter wereld krijgt een Duitse motor Feiten &Meningen Dwergen doen goede zaken in Mongools restaurant DINSDAG 20 DECEMBER 1994 152 Krabben als occulte zaak, Buitenlanders die in Italië ver blijven, stellen zich dikwijls de ze vraag: hoe rome komt het toch dat de Italiaanse mannen zich zo vaak en ook met zoveel graagte in het open baar in hun kruis krabben? Ik heb vrienden en kennisen al tijd geantwoord dat de Italiaan se man, en met name die uit het zuiden, nu eenmaal een echte macho is die, zoals ooit iemand het mij eens omschreef, „zijn pistool altijd klaar moet heb ben". Een psychologe zei dat het in openbaar krabben en op schudden ook een geste is die de mannelijke superioriteit laat voelen: vrouwen die hetzelfde doen, worden immers scherp veroordeeld. Sinds kort weet ik echter dat er nóg een reden bestaat. Het krabben is een methode om kwaad of onheil uit te bannen. Terwijl vrouwen met hun hand een hoorntje maken en met pink en wijsvinger metaal moe ten aanraken (in Nederland kloppen we op blank hout), krabben mannen hun testikels. Tot mijn verbazing heb ik ge merkt dat het gewoon is om te gen een man die een uitpraak doet als 'Ik ben nooit ziek' te zeggen: 'Krab je' een equiva lent van ons 'Klop af. Hoeveel mannen er nu krabben om kwaad, onheil of boze gees ten te verdrijven, is moeilijk te zeggen. Een feit is wel dat de Italianen mannen én vrou wen steeds meer bezig zijn met het bovenaardse en alles in het werk stellen om het lot en de toekomst te kunnen door gronden. Kaartlezers, astrolo gen, magiërs, duiveluitbanners en andere occulte specialisten beleven gquden tijden. De socioloog Pavese, die een onderzoek heeft gedaan naar het fenomeen, zegt dat de om zet van de 'occulte business' jaarlijks met 17 procent toe neemt en in sommige steden in Noord-Italië zelfs met 500 pró cent. De kerk maakt zich ong<j; rust, maar ook de Italiaanse os de van psychologen, die de erf sis in de psycho-analyse wijt h aan het succes van de magiër, Italianen zijn echter altijd ui-1 terst bijgelovig geweest. Een verklaring kan zijn dat in een t maatschappij waar nooit iets zeker of vanzelfsprekend is, ie, mand zich wel moet vastgrijp, aan het bovenaardse. Tegen h< einde van het jaar manifesteer dit zich in extreme mate: iede een is met zijn gedachten bij wat het nieuwe jaar voor hem haar in petto heeft. Om het lot gunstig te beïnvloe1 den, zijn er beproefde metho-i den, zoals het dragen van nieuw, rood ondergoed, bij voorkeur op oudejaarsdag. Hierdoor is geluk in het nieuw jaar verzekerd. Dat het om eei wijdverbreid fenomeen gaat, blijkt uit het feit dat etalages van de lingeriewinkels in deze periode maar één kleur biedei Het eten van linzen, die munt geld symboliseren, is een mus: omdat je ermee financieel sue ces afdwingt. Tegen het einde van het jaar neemt ook de speel- en goklus hand over hand toe. Huiska mers, maar ook bars en andert openbare gelegenheden verait deren in speelholen, waar mei via het spel test of er in het nieuwe jaar geluk is weggelegc Er wordt fors gegokt, ook via lc terijen en tombola's. Zeer po pulair zijn momenteel de bilje ten van een staatsloterij die di reet uitsluitsel geven over win! of verlies. Men hoeft niet meei te doen dan het verflaagje te verwijderen dat een of in het gunstigste geval negen fontijn] tjes verbergt. Het spel is een r^ ge onder met name de manne lijke Italianen en dat hoeft geei verbazing te wekken: het heet! Gratta e Vinei ofwel 'Krab en Win'. I eelco van der linden correspondent THE INDEPENDENT In een land waar de hoogste lei der niet langer is dan anderhal ve meter, bestaan er voor kleine mensen geen barrières om suc ces te hebben op sociaal of pro fessioneel gebied. Maar een blik op de personeels- en contactad vertenties onthult dat persoon lijkheid niet alles is in het mo derne China. Het is de lengte die telt. De petieterige Deng Xiaoping mag dan worden toegejuicht als de architect van China's hervor mingen, kleintjes met lagere po sities hebben het moeilijker. Kenmerkend was onlangs in het blad Pekings Avondnieuws een advertentie voor restaurantper- soneel in het hoofdstedelijke Royal Hotel. Azizi (kleintjes) hoefden niet te reageren: toe komstige diensters moesten langer zijn dan 1.65 meter en obers ten minste 1.70 meter, zo meldde de advertentie. Waren huis Zhong Xu Sanli in Peking was ietsje soepeler: het was be reid verkoopsters aan te nemen van langer dan 1.60 meter. Als vrouwen bij een onderzoek wordt gevraagd naar de kwali teiten die een toekomstige echt genoot moet bezitten, noemen ze altijd lengte als belangrijk punt. Zhang Xulin, medewerker aan een populair televisiepro gramma in Peking waarin men sen worden gekoppeld, zegt: „Meestal stellen vrouwen zo'n eis, ze willen dat mannen lang zijn. Het kan een symbool zijn van mannelijkheid, en wijzen op slimheid." In de contactrubriek in het maandblad Gezin melden alle adverteerders, zowel mannen als vrouwen, hun eigen lengte. Verder geven ze de lengte op waaraan een partner moet vol doen. In dit klimaat zijn de echt kwetsbaren de xiao ren, letter lijk 'kleine mensen' of dwergen. Vlakbij de beroemde Ming-graf- tomben buiten Peking is een nieuwe toeristische attractie ge opend, Het Geheimzinnige Land van de Dwergen. Daar kunnen bezoekers volgens de folder een rondleiding krijgen door Lilliputters Wonderwereld, terwijl ze worden 'begeleid en bediend door echte dwergen'. En: „In het Kléine Mensen-Res taurant staan echte Juffrouwer Dwerg tot uw dienst." Ze vinden helemaal niet dat ze deel uitmaken van een freak- show; de meer dan 40 dwergei zijn juist blij dat ze eindelijk werk hebben gevonden. Toen het bedrijf dwergen wierf om ti werken als gids, ober, dienster of op kantoor, kwamen er mee dan 3.000 sollicitatiebrieven binnen. De gemiddelde lengte van de uitverkorenen is onge veer een meter. Li Wanmin (26 werkt als receptionist: „Thuis waren we afhankelijk van onze ouders. Toen we over deze ba nen hoorden, was dat voor ons een mogelijkheid om voor ons zelf te zorgen." Liu Xixia (normale lengte), ver zorgt de public relations voor het bedrijf en vertelt: „De dwei gen willen iets nuttigs doen. Z( willen niet dat de samenleving hun bestaan vergeet. Omdat z< zo klein en zwak zijn, is het erg moeilijk voor ze om een baan l vinden." De salarissen zijn ove rigens allemaal gelijk hier in Li liputters Wonderwereld, onge acht iemands lengte. Westerse gevoeligheden zijn hier niet op zijn plaats. Een groep van 40 Maleisische toeri ten kwam onlangs lunchen en bleef naderhand nog twee uur om samen met de dwergen op de foto te gaan. Wat vindt het personeel van de foto's? „Het i heel natuurlijk", zegt Li. En wa zeggen de kleine mensen tegei degenen die het project politie niet correct vinden? „We nodi gen mensen uit hier te komen' aldus Qiu Haiying (20), die net als de meeste dwergen bij het project nooit eerder een baan heeft gehad. Bezwaarlijk bij dit project is nii de lengte van het personeel, maar mogelijk alleen sommige Binnenmongoolse specialiteite op de menukaart van het res taurant: gebakken kamelebult en Mongoolse stiereballen. peking teresa poole WIM STEVENHAGEN COMMENTAAR Verheugende politieke moed Van Mierlo Uitzendbureaus zien wel wat in bonus voor geslaagde bemiddeling Met een zorgvuldig geformuleerd schrijven aan de Tweede Kamer heeft minister Van Mierlo van buitenlandse zaken gisteren de kogel door de kerk gejaagd: de inmiddels 68-jarige Jan 'Poncke' Princen krijgt een vi sum om de komende feestdagen bij zijn fa milie in Nederland te kunnen doorbrengen. Het getuigt van consistentie dat de minister vasthoudt aan het standpunt dat hij vorig jaar, als D66-fractievoorzitter, al innam rond de toenmalige visumaanvraag van Princen. Het getuigt bovendien van verheu gende politieke moed dat de bewindsman de voorspelbare tegenkrachten niet uit de weg wenst te gaan. Te hopen valt dat hij ook de rug recht houdt wanneer hij in de Tweede Kamer en daarbuiten vanwege zijn beslissing wordt aangevallen. In 1980 en in 1993 hield Buitenlandse Za ken Princen buiten de landsgrenzen. Het ministerie gaf daarmee toe aan de druk van veteranenorganisaties die het onverteerbaar vonden als Princen zou worden toegelaten. Het hete hangijzer was dat Princen in 1948 uit het Nederlandse leger deserteerde en zich aansloot bij de Indonesische vrijheids strijders van de TN1, het toenmalige Repu blikeinse leger. Het valt niet aan te nemen de eerste reactie duiden daar ook op dat de organisaties van Nederlandse Indië- veteranen er ditmaal anders of genuanceer der over denken. Het getuigt daarom van koelbloedigheid dat Van Mierlo Princen toch een visum verstrekt. Blijkens de inhoud van zijn brief aan de Tweede Kamer beseft de bewindsman heel goed dat zijn besluit de nodige en voor spelbare reacties zal losmaken. Van Mierlo schrijft dat hij het visum om huma nitaire en gezondheidsredenen verstrekt. Voor alle duidelijkheid onderstreept hij bo vendien, dat Buitenlandse Zaken met het honoreren van de visumaanvraag geen oor deel uitspreekt over Princens desertie in 1948 en wat de man sindsdien heeft ge daan, waarmee kennelijk is bedoeld zijn strijd voor eerbiediging van de mensen rechten in Indonesië. Daarmee gaat Van Mierlo een nieuw de bat over de laatste fase van de Nederlandse koloniale aanwezigheid in Indonesië uit de weg, maar dat lijkt in dit stadium niet on verstandig. Of dat debat aan Nederlandse zijde onthecht kan worden gevoerd, is so wieso de vraag: wanneer de persoon Prin cen voor zo'n discussie de aanleiding vormt, is wel zeker dat emoties de boven toon voeren en zakelijke argumenten op de achtergrond raken. En daarmee is een zui vere beoordeling van het verleden niet ge diend. Bij de arbeidsbureaus werd gisteren massaal gestaakt. Het personeel vindt dat het centrale bestuur van de arbeidsbureaus te weinig weerstand heeft geboden tegen de be zuinigingsplannen van minister Melkert. De Algemene Bond van Uitzendon dernemingen (ABU) publiceert van daag een rapport waarin wordt be weerd dat commerciële uitzendbu reaus heus niet alleen de krenten uit de pap halen. Van de 569.000 perso nen die in 1993 uitzendwerk hebben gedaan, behoort ruim twintig procent tot de bijzondere doelgroepen, zo ontdekte het Nederlands Economisch Instituut (NEI). Een kleine tien pro cent behoort tot de etnische minder heden, vier procent tot de 45-plus- sers, zes procent tot de langdurig werklozen en vier procent tot de ar beidsongeschikten. „Uitzendbureaus helpen dus ook ca tegorieën werkzoekenden aan de slag die de Arbeidsvoorziening tot haar doelgroepen rekent. Uitzendorganisa ties helpen zelfs méér mensen uit de categorie etnische minderheden aan het werk dan de arbeidsbureaus. Daarnaast leveren de uitzendonder nemingen een substantiële bijdrage aan de doelstelling van de Arbeids voorziening om mensen die langer dan één jaar werkloos zijn aan werk te helpen", juicht het begeleidende persbericht. Een andere vernietigende vergelijking: in 1993 stroomden 170.000 mensen via de uitzendbu reaus door naar een vaste baan. De Arbeidsvoorziening vond in datzelfde jaar voor 155.000 werkzoekenden vast werk. De uitzendbureaus zien dus wel wat in een bonus per geslaagde bemidde ling. Dat is ook gunstig voor de zwak ke groepen op de arbeidsmarkt, zegt ABU-woordvoerderJ. Sinke. „Met meer marktwerking zijn ze vast beter af. Voor uitzendbureaus betekent dat een stimulans om nog beter hun best te doen. Deze mensen worden dan niet aangeboden met het label 'pro bleemgeval' maar met de mededeling 'dit is de kandidaat die bij u past'." Het trendsettende Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (RBA) Noord-Holland Noord daagde de uit zendbureaus in februari van dit jaar uit. Randstad, ASB, Tempo-Team, Manpower en Start tekenden een contract voor de plaatsing van 237 'moeilijke' werklozen. Iedere langdu rig werkloze of allochtoon die ze aan tijdelijk werk van minimaal vijftien uur per week zouden helpen, leverde een premie op van minimaal 350 gul den. Het geld voor dit premiestelsel was afkomstig uit het potje van de Ka derregeling Uitzendarbeid, een loon kostensubsidie voor werkgevers die werklozen op uitzendbasis aanne men, want die was in 1993 slechts ne gen keer gebruikt. Een succes werd het niet. Tussen 1 april.en 1 oktober werden tachtig mensen geplaatst. Slechts in vier ge vallen werd de tijdelijke aanstelling omgezet in een vaste baan. „De uit zendbureaus kunnen veel, maar hier hebben ze zich op verkeken. Natuur lijk ging het om een moeilijke doel groep, langdurig werklozen en al lochtonen, maar het waren toch men sen uit ons A-bestand. Mensen die klaar waren voor de arbeidsmarkt", vertelt RBA-woordvoerster M. Schot. In dezelfde periode plaatste het RBA 286 allochtonen en 682 langdurig werklozen in vaste banen. Het 'slipstream-effect' noemen ze dat in Alkmaar. Veel bedrijfsbezoeken af leggen, goede werknemers aanleve ren, een vertrouwensband opbouwen met de werkgever én dan maar hopen dat zo'n ondernemer voortaan ook te porren is voor een wat minder jonge, gezonde, blanke, goed opgeleide en ervaren kracht. „Het werkt", zegt Schot en met haar vele andere ar beidsbureaus. „De laatste tijd draaien we beter dan ooit." Het bewijs dat commerciële uitzendbureaus het niet FOTO ANP KOEN 5UYK beter kunnen dan de Arbeidsvoorzie ning is in Alkmaar eigenlijk al gele verd, al roept het bewuste RBA dat liever niet hardop. Want ook al is het project mislukt, de samenwerking tussen arbeidsbureaus en uitzendbu reaus is wel enorm verbeterd. „Het is vroeger wel vaker geprobeerd om meer resultaatgericht aan ar beidsbemiddeling te doen", weet P. Andela, voorzitter van de Voedings bond FNV, de vakbond die opkomt voor de belangen van de werklozen. „Natuurlijk kun je een werkloze snel aan een baan helpen, maar om wat voor baan gaat het dan? In veel geval len een tijdelijke baan. Vaak zie je de ze mensen binnen één of twee maan den weer terug in de kaartenbak. Andela is op zich geen tegenstander van een systeem met premies bij ge slaagde bemiddelingen, maar er moe ten wel kwaliteitseisen worden ge steld. Een werknemer in spe moet wel zekerheid krijgen over arbeidstijden, arbeidsvoorwaarden en een min of meer vast contract in de toekomst. „Vier weken bollen pellen telt dus niet. Het moet gaan om fatsoenlijk werk met een fatsoenlijk inkomen." den haag karin swiers Overeenkomst tussen Rolls Royce en BMW De werkzoekenden in Nederland zitten binnenkort met z'n allen in één grote grabbelton. Arbeids bureaus en particuliere uitzendbureaus moeten per geslaagde bemiddeling worden betaald. Maar wie worden de dupe van dit 'marktmodel' van minister Melkert van sociale zaken? Alle mensen die niet aan de criteria jong, blank, gezond, goed opgeleid en ervaren voldoen. Rolls-Royce, sinds 1904 een der paradepaardjes van de Engelse industrie, gaat in zee met het Duitse BMW. Onder de fameu ze mascotte op de 'beste auto ter wereld', de Emily, zal in de toekomst een Duitse motor ver borgen gaan. Gisteren werd bekend dat Vic- kers, het moederconcern, een contract heeft gesloten met BMW. Rolls-Royce gaat een 12- cilinder motor van BMW ge bruiken. De bekendmaking was een klap voor Mercedes-Benz, dat zijn 12-cilinder motoreven- eens had aangeboden. BMW nam eerder Rover over, de succesvolle Britse autofabri kant. Het contract van Rolls- Royce met BMW leidde onmid dellijk tot kritiek dat opnieuw een deel van de Engelse indu strie in buitenlandse handen was overgegaan. Rolls-Royce moest haar toe vlucht nemen tot de BMW-mo tor omdat het zich niet kan ver oorloven er zelf een te ontwik kelen. De Britse fabrikant hoopt tegen de eeuwwisseling met een opvolger voor de huidige Silver Spur op de markt te komen. De bestaande 8-cilinder motor vol doet niet aan de nieuwe richtlij nen voor vervuiling. Topman sir Colin Chandler van Vickers haalde gisteren zijn schouders op over de kritiek dat Rolls-Royce met een BMW-mo- tor niet langer een Britse auto Onder deze motorkap zaUn de toekomst een Duitse motor schuilgaan. FOTO ARCHIEF is. „We gebruiken al een paar jaar een versnellingsbak van General Motors zei hij. „De oorspronkelijke Rolls-Royce- motor was gebaseerd op een Buick-ontwerp. Zoals Sir Henry Royce zei: 'Als iemand anders iets heeft gemaakt dat goed is, koop het dan'." De Rolls-Royce van nu heeft nog altijd de geperfectioneerde Buick-motor, en behalve de ver snellingsbak zijn vele andere onderdelen 'buitenlands'. De vering is afgeleid van een Fran se Citroën, de startmotor komt van het Japanse Nippon Denso en het elektronische systeem wordt gemaakt door het Duitse Bosch. En hoewel de leren be kleding van Engelse koeien zou komen, wordt zelfs het hout van het fameuze dashboard inge voerd; het komt uit de Verenig de Staten. Rolls-Royce verkocht dit jaar ruim 1.200 auto's. Dat is meer dan het jaar ervoor, maar de helft minder dan tien jaar gele den. Met dat aantal van 1200 wist het bedrijf net uit de rode cijfers te blijven, mede dankzij een massa-ontslag. Maar Vic kers zei maandag dat Rolls-Roy ce zich niet de ontwikkelings kosten van een nieuw model, die met de motor 700 miljoen gulden zouden hebben belo pen, kon veroorloven. londen cees van zweeden correspondent 7]jhwf\AIüjz&efloovzmr X (MIE. tóyM&TF et m W6b<q(Aj aan foncKe mceti mor^m GrA/vr öMl NIET ve£ <q£Noag, -W£ HÉBBEN JOCH N l -zeker AiimML Noq INE.L V0W2E »<Pifir'N T~"7 IW IWn J WorverWï/Zoal4 rnjnekl \ön}vfeiW bitirg.ZelfbeSW Kin£,Universe» 5/ MoiscVi, \Aj)btid\j< Vpn Kfizen emO

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2