Hoe het thuis wel zou moeten Nog veel hinder van stank, stof en geluid Natuur Milieu Jan van Gent (1) 'Niet te snel spreken van stervend eikenbos' Hulst Quarantainewet verbiedt scheidei vliegtuigafval M EINDREDACTIE PETER WOLF'. NATUURLIJK Jan van Gent, en dat als naam voor een vogel? De herkomst van deze naam is niet geheel duidelijk. Als we weten dat 'gent' te maken heeft met de gans, dan is het haast wel aannemelijk dat deze vogel, ter grootte van een flinke gans, aanvankelijk voor gans, gent, aangezien werd. In de zeventiende eeuw meenden de Ne derlandse walvisvaarders, toen zij deze vo gel rond IJsland zagen, met een soort peli kaan te maken te hebben. Maar dat was ook niet juist, dat zagen ze wel in. Een grap penmaker zal er Jan van Gent van gemaakt hebben. De Engelsen waren ook op die toer; zij spre ken nog van gannet, een woord dat verwant is aan hun gander en aan ons woord gans. De Duitsers zijn minder hoffelijk, zij noe men deze vogel Basstölpel; met het eerste deel Bass zijn zij correct, maar tölpel lijkt nergens op, het betekent: lummel, lomperd, botterik. Maar de Fransen zijn geen haar beter. Fou de Bassan zeggen ze, dus gek van bassan. Alweer dus dat woord Bass. Maar kijken we naar onszelf dan is een andere naam voor Jan van Gent bij ons bassaangans. En in Vlaanderen noemen ze hem zeezot. Kennelijk is er dus wat geks, wat zots aan deze vogel. Ik hoop duidelijk te maken dat zot en gek gebruikt zijn om aan te geven dat deze vogel inderdaad anders is dan andere vogels zijn. En dan ben je in de mensenwe reld gauw zot en dwaas. De wetenschappelijke naam voor de Jan van Gent luidt Sula Bassana. Met sula ko men we bij het IJslandse woord sule, waar mee bedoeld wordt schrik niet een onhandige lompe vent. Dus weer dat malle en gekke. De toevoeging bass, bassana, is gelukkig wel duidelijk. De traditie van de Jan van Gents om op ontoegankelijke kliffen en eenzame eilanden met steile rotswanden koloniegewijze te nestelen, bracht de wal visvaarders al tot verbazing. Wie haalt zo iets uit, op smalle richels nesten te bouwen, duizenden bijeen, dat is toch te gek! In de zestiende eeuw was één van die plaat sen Bass Rock in Schotland. Vandaar de toevoeging bassana. Nog steeds broeden Jan van Gents daar. Een telling, enkele jaren geleden, leverde daar rond 7.500 nesten op. En dan is Bass Rock nog niet eens de groot ste en oudste kolonie. Uit oudheidkundige vondsten is gebleken, dat op St. Kilda, eveneens in Schotland, reeds in de negende eeuw voor Christus grote kolonies aanwezig waren. Huidige tel lingen laten getallen van meer dan 44.000 nesten zien. Alleen al op de Britse eilanden en in Ierland zijn zestien kolonies aanwezig. Andere oorden zijn IJsland, de Faeroër en New Foundland, dus in het noordelijk deel ter weerszijden van de Atlantische Oceaan. In totaal kent men zo'n dertig broedplaat sen, bevolkt met meer dan 150.000 paren Jan van Gents. Dat is wel eens anders geweest. Nog in de negentiende eeuw meende de mens zich tegoed te moeten doen aan de jonge vogels. Een algemeen verbod heeft daar gelukkig een eind aan gemaakt. In het Amerikaanse deel wordt de wet streng nageleefd. Of het op enkele eilanden in de Hebriden ook zo is, valt nog te bezien. Wel is de soort sinds het afgekondigde ver bod op de vangst vlug toegenomen en neemt nog steeds gestadig toe. Vanzelfsprekend vindt in de natuur wel een gepaste regulatie plaats. Enkele jaren gele den vond ik in Duin en Kfuidberg bij Haar lem een uitgeputte Jan van Gent. In het luchtruim nagezeten door een jager, waar schijnlijk de kleinste, was hij geprest zijn buitgemaakte vis uit te braken. Kennelijk afgemat door die achtervolging viel de Jan van Gent in het Duin neer. Hulp was niet meer te bieden. Wreed? In het natuurlijke dierenleven is het eten en gegeten worden; menselijke maatstaven en gevoelens zijn daar niet van toepassing. Maar nu de Jan van Gent zelf. Stelt u zich voor, een grote vogel van bijna een meter lang, prachtig gestroomlijnd, lange, smalle vleugels met een spanwijdte van ongeveer 1.70 meter, geheel wit, uitgezonderd de uit einden die zwart zijn. Hals en kopveren zijn iets geelachtig. Verder een spits toelopende snavel als een dolk zonder uitwendige neusgaten en een lange wigvormige staart. De vrij kor te poten hebben voeten met vier lange te nen, die door vliezen met elkaar verbonden zijn. Zo ziet een volwassen Jan van Gent er uit. Over zijn merkwaardige leefwijze gaat het volgende keer. Het Milieuhuis in Zwolle geeft ook 'minst onvriendelijke' oplossingen Heel goed natuurlijk dat we de aardappelschillen en de plastic verpakkingen in aparte bakken gooien. En dat batterijen en chemisch afval niet in de gewone vuilnisbak moeten, glas in de glasbak hoort en er voor de (on)gelezen kranten behalve de kattebak ook nog een aparte afvalcontainer is. We weten het allemaal zo langzamerhand, de meesten van ons hande len er ook naar. Maar is het genoeg om ons milieu weer leef baarder te maken? Waarschijnlijk niet. Dat vergt ook aanpas sing van gedrag en vooral ook meer kennis van milieubewust leven. HELEEN DE BRUUN CPD We hoeven echt niet allemaal in de Alphense milieuwijk Ecolonia te wonen om milieubewust te le ven en te wonen. Heel simpele, kleine dingen kunnen al een grote bijdrage leveren aan een beter milieu: tuinieren zonder bestrij dingsmiddelen bij voorbeeld of ander materiaalgebruik in huis en bij de schoonmaak. Het kan alle maal, maar je moet wel even we ten hoe. Om onder andere die vraag te beantwoorden is het Milieuhuis in Zwolle ingericht. Op de kop af drie jaar geleden heeft de organisatie Natuur Milieu Overijssel als ini tiatiefnemer de deuren van het Milieuhuis geopend voor indivi duele bezoekers, maar vooral ook voor groepen, die informatie en een rondleiding krijgen. Deze organisatie gaf voorheen voorlichting en educatie op scho len en er werden lezingen over het milieu gehouden. Toen bleek dat de mensen best wisten dat ze thuis niet zo milieubewust bezig waren, maar eigenlijk niet zo goed wisten wat ze dan wél moesten doen. Men bedacht toen dat het beter zou zijn de milieuvoorlich ting in de praktijk te laten zien, vandaar dit project. Het Milieuhuis, tot stand geko men met onder andere subsidies van de gemeente Zwolle, de pro vincie Overijssel, het ministerie van VROM en sponsors uit het be drijfsleven, onderscheidt zich op het eerste gezicht in niets van een gewoon huis. Het staat midden in een woonwijk in Zwolle en omvat feitelijk twee woningen die met el kaar zijn verbonden. Een gedeelte daarvan is ingericht als informa tie- en ontvangstruimte, het huis ernaast is ingericht als woonhuis, inclusief tuin. Familie Doorsnee Hier is duidelijk te zien hoe er milieubewust kan worden geleefd. Aan de rondleiding gaat een video en een inleidend praatje vooraf door een van de achttien vrijwilli gers van het Milieuhuis. Maar in tegenstelling tot de meeste groepsgewijze rondleidingen kan een ieder hier zelfstandig in huis rondlopen. Je krijgt een walkman met daarin een bandje, waarop de gefingeerde familie des huizes, een doorsnee gezin van vader, moeder, zoon en dochter, je hun huis laat zien. De bank in de zitlgimer heeft bij voorbeeld een vulling zonder CFK's, de vloer is gelakt met lak op waterbasis en er staan rotanstoel tjes. De salontafel is van glas, evenals de eettafel met daarop een ontbijt uitgestald, bestaande uit scharreleieren, ecologische pro- dukten en melk in lichtgewicht flessen met statiegeld. In de hal en de keuken ligt kurk op de vloer, de raamjaloezieën zijn van hout en het afval wordt zo veel mogelijk gescheiden. Het gezin houdt het huis schoon met soda, groene zeep en heet water. Daar zijn echt geen citroenfrisse middelen met allerlei chemische toevoegingen voor nodig. En met een normale gootsteenplopper in huis hoeft geen zuur in de afvoer te worden gegooid om de boel te ontstop pen. Het toilet heeft een waterbespa rende keuzeknop (zes liter in plaats van negen per spoeling) en om vieze luchtjes te verwijderen kan de spuitbus achterwege wor den gelaten: strijk maar eens een zwavelvrije lucifer af en de geur is snel verdwenen. Zonneboiler Ook de kinderen in het gezin doen milieubewust mee. De zoon slaapt in een bed van karton en zijn bu reau is gemaakt van een tweede hands houten blad met houten kistjes eronder. Hij maakt z'n huiswerk op kringlooppapier. Dochterlief slaapt op een CFK- vrije matras in een bed van in lands hout. Ze heeft een doodge wone opdraaiwekker. Daar wordt je ook wel wakker van. Het water in huis wordt ver warmd door de zon door middel van een zonneboiler en een water besparende douchekop in de bad kamer draagt een steentje bij. Ook hier milieuvriendelijke schoon maakmiddelen, een energiezuini ge wasmachine en moeder ge bruikt dierproefvrije cosmetica in navulbare flessen. Hoewel in dit Milieuhuis alles is gedaan om het zo milieuvriende lijk mogelijk uit te voeren, zijn er toch een aantal zaken waar je een vraagteken bij kunt zetten. Er is bij voorbeeld tropisch hardhout ver werkt in de kozijnen en niet overal is dubbelglas aangebracht. Maar Jolande Zijlstra, projectmanager van het Milieuhuis heeft daar wel een verklaring voor. „We hebben er bewust voor ge kozen om dit niet te veranderen. De anderen woningen hier zijn ook zo gebouwd en daar wilden we niet van afwijken. Bovendien komt het nog erg vaak voor dat woningen gebouwd worden waar toch milieuonvriendelijk materiaal in wordt verwerkt. Het gaat er na melijk om de mensen te laten zien dat je ondanks dit soort nadelen voor het milieu toch in je eigen huis heel veel aan milieu kunt doen. Het is een van de drie crite ria van dit project: zo milieube wust mogelijk, maar verkrijgbaar én betaalbaar. Het moet zo dicht mogelijk bij de consument staan. We hebben dan ook geen extreme keuzes gedaan. Er is bij voorbeeld HkW- i: A:- V.-raft: Het Milieuhuis heeft talrijke tips en voorbeelden voor zowel particulieren als voor groepen bezoekers. foto cpd geen composttoilet hier in huis, maar we hebben er wel informatie over", aldus Zijlstra. „Behalve individuele bezoekers komen hier vooral vrouwengroe pen van allerlei soort", vertelt ze. „Die hebben bijna altijd wel eens het milieu als thema. Ook scho- lengroepen van verzorgende op leidingen, studies milieukunde en milieucommunicatie komen hier over de vloer. In het Milieuhuis is allerhande informatie te verkrijgen in de. vorm van folders, literatuur en monsters van milieuvriendelijke produkten. Zo staat er bij voor beeld wasverzachter, eigenlijk slecht voor het milieu, maar als je het dan toch graag wilt gebruiken, neem dan de minst onvriendelij ke. Hetzelfde geldt voor bij voor beeld babyverzorgingsprodukten, waarschijnlijk ook veiliger voor het kind zelf. Tuin Bij een Milieuhuis hoor natuurlijk de Milieutuin. Milieubewustzijn uit zich hier op verschillende ma nieren. In eerste instantie worden natuurlijk geen chemische bestrij dingsmiddelen gebruikt, er staat een compostvat waar het groente en tuinafval in wordt verwerkt en een regenton vangt het regenwa ter op voor de beplanting, het bij vullen van de vijver en voor schoonmaakdoeleinden. De wilgetenenschutting is po pulair. Verder is in de tuin zoveel mogelijk inheemse beplanting aangebracht omdat die zich in ons klimaat het beste thuisvoelt en die allerlei insekten en vlinders aan trekt. Ook aan de vogels is ge dacht. Door nestelmogelijkheden aan te brengen kunnen ook zij bij de schutting of onder de dakgoot een nestje bouwen. Het Milieuhuis is te bezoeken op dinsdag en woensdag voor groepen, donderdagmorgen voor de individuele bezoeker en de middag voor groepsbezoek, en vrijdagmiddag voor individuele bezoekers. Verder iedere eerste zaterdag van de maand voor ie dereen. De openingstijden zijn van 10 tot 12 uur 's morgens en van 2 tot 4 uur 's middags. Het Milieuhuis, Zwanenburgh- straat 47 in Zwolle. Voor meer in formatie tel.038-217166. KEMA concludeert na eigen onderzoek: Braziliaanse tropische boom is te adopteren ARNHEM THEO VAN DER KAAL) Volgens de onafhankelijke onderzoeksin stantie KEMA IN Arnhem spreekt de rijks overheid te snel over 'stervend eikenbos' in Nederland. KEMA komt na eigen onderzoek tot de conclusie dat er zeker sprake is van een verminderde groei van eiken, maar dat zure regen en verlaging van de grondwater stand niet altijd de belangrijkste oorzaken daarvan zijn. Dit meldt het KEMA-kwartaal- blad Contact. KEMA-onderzoeker Hans Visser onder zocht in '92 en '93 samen met Holtland Dendroconsull de toestand van negen ei- kenbossen in Nederland. De veronderstel ling is algemeen dat het met de eikenbos- sen slecht gaat. Ook KEMA dacht aan te to nen dat dit komt door verzuring en dalende grondwaterstand, maar de uitkomst van het onderzoek is anders. De overheid hanteert de vitaliteit als norm bij het vaststellen van de gezondheid van een boom. Daarbij wordt gekeken naar de hoeveelheid bladeren en naalden en de verkleuring daarvan. In de negen onder zochte bossen was de vitaliteit slecht tot zeer slecht. Toch kwam uit het KEMA-on- derzoek naar voren dat de bomen in acht van de negen bossen er veel beter aan toe zijn dan verondersteld. KEMA keek niet al leen naar het uiterlijk van de boom, maar heeft er ook in geboord om de jaarringen te bestuderen. De onderzoekers probeerden overigens zoveel mogelijk de invloeden van slecht weer en insektenvraat op de bomen uit te schakelen. Vooral op plaatsen waar het grondwater is gedaald en een slechte situa tie werd verwacht, bleken de bomen dikke re jaarringen te hebben en juist beter te groeien. Aangenomen wordt dat de boom wortels na daling van het grondwater soms meer ruimte krijgen en beter kunnen wor telen en voedsel opnemen. KEMA tekent hierbij aan, dat daling van het grondwater in het algemeen zeker schadelijk voor bo men kan zijn. Daarnaast hebben de onderzoekers geen negatief verband kunnen ontdekken tussen groei en luchtverontreiniging. Onderzocht werden de verzuring van de bodem en de aantasting van de bladeren door gasvormi ge luchtverontreiniging, zoals ozon en zwa veldioxide. Bij vier bossen constateerden de onderzoekers zelfs een betere groei bij hoge concentraties van gassen en een slechtere groei bij lage concentraties. Ook hierbij te kent KEMA aan dat het proces van bodem- verzuring onomkeerbaar is en in de toe komst wel degelijk een kritische grens kan overschrijden. „De vitaliteit van een boom is niet ken merkend genoeg voor een goede conditie" concludeert KEMA-onderzoeker Visser. „Ondanks de slechte vitaliteit ligt de hout- produktie van de bossen op een hoog peil." Op grond van het onderzoek adviseert KEMA de rijksoverheid bij het vaststellen van de gezondheid van bos naar andere kenmerken te kijken dan alleen de toestand van bladeren of naalden. GRONINGEN THEO VAN DER KAAIJ De stichting World Tree Fund in Groningen zet zich in voor het behoud van het tropisch regenwoud. Zij doet dit door bedreigde bos gebieden in Brazilië aan te kopen en de bo men symbolisch per stuk te koop aan te bieden in Nederland. 'Een kerstboom thuis en een tropische boom gered in Brazilië', zo voert de stichting deze maand campagne, World Tree Fund heeft tot nu toe 10.000 hectare tropisch bos aangekocht in het ge bied Marajó in de monding van de Amazo ne en probeert met een speciale campagne voor het eind van het jaar nog een groot aantal bomen te 'verkopen'. Bij elke boom hoort een certificaat en een nummer. Naast aankoop van bos probeert de stich ting de lokale bevolking te helpen bij het vinden van mogelijkheden om te overleven zonder houtkap. Voor inlichtingen telefoon 050-745715. Aantal gehinderden groeit laatste jaren DEN HAAG THEO VAN DER KAAL) Hoogovens in IJmuiden hoort bij de vijf bedrijven die in Nederland de meeste stankoverlast veroorzaken. De andere zijn Douwe Eg berts in Utrecht, CNC-com- postering in Milsbeek, Ak- zo-Kleefse Waard in Arn hem en Suikerfabrieken Noord-Brabant in Dintel- oord. Het aantal Nederlanders dat ernstige hinder onder vindt van stank, stof en ge luid, veroorzaakt door ver keer, vliegtuigen en indu strie, is de afgelopen vijftien jaar alleen maar groter ge worden. Dit blijkt uit het Milieuprogramma tot 1998 dat onlangs samen met de begroting van het ministerie VROM naaf de Tweede Ka mer is gestuurd. De industrie is niet eens de grootste bron van over last in Nederland. Het weg verkeer geeft de meeste ge luidshinder. Over de hele bevolking genomen onder vindt 33 procent daar last van. Daarna volgen de bu ren, waarvan 28 procent zegt last te hebben. 22 pro cent heeft last van vliegtui gen en pas daarna volgt de industrie. Van industrie stank heeft 15 procent van de bevolking last en van in- dustrielawaai slechts 5 pro cent. Missets Milieu Magazine, dat naar aanleiding hiervan de industriehinder in kaart wilde brengen, is daar niet in geslaagd door gebrek aan medewerking van de pro vincies. Bij het ministerie was geen centraal overzicht verkrijgbaar. 'Het beleid is immers gedecentraliseerd,' zo zeiden de betrokken ambtenaren. De reacties van de provin cies op het verzoek om in formatie waren zeer wisse lend. Drente en Friesland reageerden in het geheel niet en Groningen verschaf te alle gegevens tijdig per fax. Voor het alsnog vervaar digen van een informatieve hinderkaart houdt het Milieu Magazine alle hoop op TNO in Leiden gevestigd. Daar wordt gewerkt aan een landelijke inventarisatie van hinder door de industrie. Dit overzicht is echter niet voor eind volgend jaar ge reed. Op grond van nieuwe re gels, vergunningen en maatregelen is het ministe rie optimistisch over de toe komst. Het beleid is erop gericht, dat in het jaar 2010 voor de bevolking geen ern stige hinder meer mag be staan van stank, geluid en stof, althans afkomstig van de industrie. Verkeerslawaai en burengerucht zullen aanzienlijk moeilijker zijn terug te dringen. IN HET VELD Misschien verwacht u dat deze decemberperiode ga vertellen over een ke boom. Een boom, die sinds onheuglijl den valselijk wordt betiteld als denneb dank zij een te enthousiaste vertaling het Duitse Tannenbaum. Dat woord b kent namelijk spar en zeker geen den. nee, de kerstboom 'doe' ik misschien gend jaar. Ik heb vandaag meer zin in een heel ai kerstonderwerp: hulst. Voor wie het nc niet wist, hulst is geen produkt van de kunststoffabriek maar een echte, leven struik of boom met glanzende, donker ne bladeren en helderrode bessen. Hulst is zelfs een van de weinige echte heemse loofbomen en moet vroeger, ti Nederland nog een groot oerbos was, i hele land hebben gegroeid. Hulst speel zelfs een heel belangrijke rol bij de verj ging van het bos. Als in zo'n oerbos een woudreus ondei boven ging, was het op zo'n lichte plaa een gedrang van jewelste van allerlei st ken en bomen, om een mooi plekje in licht te veroveren. U kunt zich wel vooi len dat allerlei liefhebbers van mals, joi groen zo'n plekje ook wel wisten te vin Wisenten, oerossen, elanden en herten kwamen graag grasduinen op zulke lui kerlanden. Dat betekende dat allerlei jc boompjes geen kans kregen om groot t worden. Tenminste, als er geen plantei braam en hulst waren geweest. Onder bescherming van de stekels van twee struiken konden eiken en beuken gezond opgroeien om dan later als z een behoorlijke lengte hadden hun spronkelijke beschermengelen zoveel s duw te geven, dat die uiteindelijk het v< moesten ruimen. Aan een hulst kun je goed zien dat die kels ook echt bedoeld zijn om plantene te dwarsbomen. Een grotere hulstboon krijgt boven de twee meter namelijk oo bladeren znder stekels. Het lijkt alsof hulst zomer en winter doi groene bladeren heeft. Toch is dat maa schijn, want in het vooijaar verliest ook hulst uiteindelijk al zijn blad. Alleen zit dan al volop nieuw blad aan de boom, dat je er eigenlijk niets van merkt. Nog zo'n misverstand is, dat de hulst tv huizig zou zijn. Dat is een wat moeilijke term, maar enigszins versimpeld beteke het dat er twee soorten bomen zouden mannelijke en vrouwelijke. Alleen die laatste zouden dan rode besjes dragen. Zelfs een erkend groot natuurkenner al: P. Thijsse vertelde dit in zijn beroemde kade-albums. Toch is het maar een hah waarheid. Want in mei, als de hulst met kleine, witte bloempjes bloeit, dragen zi de mannelijke als de vrouwelijke bomei bloemen. Bij de mannelijke is de stamper alleen s riel en bij de vrouwelijke werken de helt draden weer niet zoals het hoort. Vands dat het toch goed is om ervoor te zorgei dat u een besdragende struik in uw tuin aanplant, als u tenminste verzekerd will van rode besjes in uw kerststukjes. Ik moet er wel bij vertellen dat ik liever 1 dat u wat van die rode bessen overlaat de vogels. Vooral lijsterachtigen zijn dol hulstbessen als er tenminste wat vort overheen is gegaan, want voor die tijd zi zelfs de aller'roodste bessen blijkbaar ni< pruimen. SCHIPHOL THEO VAN DER KAAU Het gescheiden inzamelen van uit vlieg gen afkomstig afval is op de luchtha Schiphol niet mogelijk. De quarantaine schrijft voor dat al dit afval centraal w< ingezameld en binnen 24 uur verbra Omdat het afval uit alle delen van de reld afkomstig is, wordt het beschouwd mogelijke bron van besmetting. Etensresten, servetten, plastic bestek blikjes gaan na inzameling zo snel mogf naar de vuilverbrander in het Westelijki vengebied. Alleen Martinair houdt het pier, waaronder dagelijks duizenden kr ten, apart. De luchthaven probeert anc luchtvaartmaatschappijen ertoe te be' gen het papier eveneens apart ter verv ldng aan te bieden. De Amerikaanse luchtvaartmaatscha] USAir is begonnen met het apart inzai len van lege blikjes op haar binnenlan vluchten. Elk jaar worden op die vluch tegen de vijftig miljoen blikjes geservet Apart inzamelen is mogelijk, omdat v deze vluchten de quarantainewet niet toepassing is. USAir verzamelt al blikjes 170 vliegvelden in 44 Amerikaanse stater Met de exploitanten van de vliegvelt of de vuilnisdiensten heeft USAir afspral gemaakt over de verwerking van de blik Als dat geld oplevert, wordt dat gestoker afvalverwerking of gebruikt om kosten vi het lokale ophalen van vuilnis te vermin

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18