Vervlogen tijden herleven in Lisse Cultuur& Kunst (leidsgoedj -Vox Humana beter dan Reddingspoging moet Cineac voor ondergang behoeden Cabaret Gala 1994 zonder 'de sterren' is in afgelopen jaren Swanenburg, de Leidse keizer van de kunst NSDAG 20 DECEMBER 1994 ioedkope jaarwisseling in Euro |.PHENDe Euro Cinema bioscopen in Alphen aan den Rijn oen op zaterdagmiddag 31 december en zondag 1 januari het ."^Soscoopkaartje in de aanbieding: voor 7,50 gulden krijgt het pu- liek toegang tot de films die er draaien om kwart voor twee oudejaarsdag) en vier uur, 18.45 en 21.15 uur (nieuwjaarsdag). Imdat er grote belangstelling wordt verwacht, kan vanaf van- aag al een kaartje voor een van de voorstellingen worden ge- de pPc^1- 9.30 <oor uit Oekraïne in Stadsgehoorzaal fiPEN'Freski Kiev', een koor uit de Oekraïne treedt donderdag 2 december op in de Leidse Stadsgehoorzaal. Het koor, op r k|purnee door Nederland, laat het publiek onder meer kennis naken met de geestelijke koormuziek uit deze streek. De op- tot gretigst van het concert, dat om 20.15 uur begint, gaat voor een leel naar het Unesco Chernobyl Project. 30-1 Soymans tweede kerstdag gratis jr |?otterdam Het museum Boymans-van Beuningen is op tweede :erstdag gratis te bezichtigen. De directie wil hiermee de vol- ooiïng van de grote verbouwing vieren. De werkzaamheden lebben nogal wat overlast veroorzaakt. Ter verzachting van dit 5"1J;leed" mag het publiek gratis naar binnen. In het Rotterdamse qq jiuseum zijn negen tentoonstellingen te zien, waaronder Van jyck tot Bruegel, The Wonder Years over kunst uit de jaren zes- itenïg uit Rotterdam en de Nederlandse Tekenkunst uit de negen- jende eeuw. ne b| leell en De Tasjesdief naar Berlijn 17 Amsterdam De Nederlandse kinderfilm De Tasjesdief is geselec teerd voor het Internationale Filmfestival in Berlijn. Olivier Tui nier, bekend van onder meer Het Zakmes en De Ideine blonde Jjood, speelt de hoofdrol. Omstreeks Pasen is de film in de Ne derlandse bioscoop te zien. Hij beleeft tijdens het festival - van 10 tot 20 februari - zijn première. De Tasjesdief is gebaseerd op net gelijknamige boek van Mieke Hooft. Het gaat over een jon getje dat onder dwang van criminelen tasjes gaat stelen. Regis- ,08(?eur is Maria Peters. 'De Oude Pastoriebiedt keur aan antieke meubelen Wie het interieur van 'De Oude Pastorie' in Lisse binnen loopt, waant zich meteen in vervlogen tijden. Zijden gor dijnen, een geschenk van de Nederlandse ambassadeur in Rusland, sieren de hoge ramen. De antieke eettafel, gedekt met origineel Wegdewood servies en brandende kaarsen, nodigt uit tot aanschuiven. Een Biedermeier- bank biedt gelegenheid om na de maaltijd onder het ge not van klassieke muziek uit te buiken. Een originele Mesdag aan de muur maakt de huiselijke sfeer af. Ooit was het majestueuze pand het domein van de dominee van het dorp. Hij had de drie verdiepingen tellende pastorie veertig jaar lang voor zich al leen. Daarna was het huis tien tallen jaren de praktijk van een tandarts, die de monumentale, houten trap uit 1901 met hoog polige tapijttegels bekleedde. Nu is 'De Oude Pastorie' een antiek- en kunstzaak annex woonhuis. Met veel oude meu bels, in combinatie met werk van moderne schilders. Het echtpaar Frank Schermer Voest en Paula van Elburg heeft de winkel opgezet. Vijfjaar gele den ontstond het idee om van hun hobby hun werk te maken. „We hebben heel Nederland af gezocht naar een pand met ge schikte uitstraling", aldus Van Elburg, die de zakelijke kant van het bedrijf op zich genomen heeft. „In januari van dit jaar hebben we het huis gekocht en verbouwd tot winkel/woning. In juni zijn we met stille trom ge opend. De officiële opening was ruim een maand geleden." Die feestelijke gebeurtenis liet even op zich wachten, omdat een nieuw aan het huis te bou wen gedeelte nog niet af was. „Maar gedurende de zomer is heel Lisse wel even komen kij ken", lacht Van Elburg. Samen met Schermer Voest heeft ze er alles aan gedaan om de winkel sfeer te geven. „We hebben het echt ingericht alsof je hier woont", aldus Schermer Voest, die een rondleidinkje door de winkel verzorgt. Stijlkamers 'De Oude Pastorie' lijkt dan ook in niets op een gewone an tiekwinkel, waar alle spulletjes vaak gewoon op elkaar gesta peld staan. In 'De Pastorie' is al les in stijlkamers goed te zien. Eén van de oudste dingen die in de winkel staat, is een brood kast uit 1620. „Dat weten we ze ker", vertelt Van Elburg, „omdat het een familiestuk is en omdat Schermer Voest en Van Elburg: „We hebben het echt ingericht alsof je hier woont.foto henk bouwman zelfs het hang- en sluitwerk nog origineel is." Omgekeerde stoeptegels ge ven de galerie een oude sfeer. Vanaf een antiek Frans tuinstel valt de expositie van de Tsjechi sche schilderes Madame Stast- na te bewonderen. Een glazen gaanderij leidt naar een middel eeuwse kamer, geheel aange past aan de wisselexpositie van de schilder Björn Gunderson. Deze kunstenaar, die momen teel in Lisse woont, is gefasci neerd door de Middeleeuwen. Aan de muur hangt zijn werk: jonkvrouwen in fluwelen jurken kijken óf verliefd naar een koe ne ridder óf zitten gevangen in een donkere torenkamer. Cursus In deze ruimte begint in januari de antiekcursus, waarin diverse prominente mensen uit de an tiekwereld over hun passie spreken. Zo houdt de bekende auteur A. van Oirschot een uit eenzetting over kunst en kitsch en geeft T. Beurs van de Rijks universiteit Leiden uitleg over Engelse meubelen uit de 18e en 19e eeuw. „De belangstelling is zo groot dat we besloten heb ben in het najaar weer een cur sus te organiseren", aldus Van Elburg. Voor de cursus van ja nuari zijn nog plaatsen beschik baar. Om de winkel te vullen, gaan Schermer Voest en Van Elburg naar diverse, goede veilingen in Nederland. Ook bieden particu lieren hun spullen aan die dan in de winkel tentoon worden gesteld. „Een onafhankelijke taxateur bepaalt, in bijzijn van de eigenaren, de waarde van de antieke stukken", aldus Scher mer Voest. Eén van de aan dachtstrekkers is momenteel een schilderij van Hogerwaard, met de afbeelding van een Haagse actrice. „Waarschijnlijk koopt de Haagsche Schouwburg het werk", vertelt Schermer Voest. „Het zou toch mooi zijn om het schilderij weer in de hal te zien hangen. Waar het hoort." 'De Oude Pastorie' is geves tigd aan de Grachtweg 2 (bij 't Vierkant) in Lisse. Openingstij den: di-za: 11.00 tot 18.00 uur, op do tot 21.00 uur. In verband met de feestdagen ook woe 21/12 tot en met vr 23/12 tot 21.00 uur. Inlichtingen over de cursus: tel. 02521-22405. IE TEXTICI IN f EN HOUHHOSE STAD -v. I De Cineac bij avond nog in volle glorie, want deze foto werd in 1935 gemaakt. archieffoto gpd Graffiti-fanaten hebben op de bioscoopmuren hun sporen achtergelaten. De gevels verto nen scheuren en sommige ra men zijn dichtgetimmerd. De beroemde lichtmast is al sinds jaren verdwenen, evenals de ronde, glazen kassa. De Cineac in de Amsterdamse Reguliers- breestraat is een rijksmonu ment, maar van het oorspron kelijke gebouw is weinig over gebleven. Het kassahokje zou een jaar of tien geleden nog eens zijn gesignaleerd op een Amsterdams volkstuincomplex. Sinds kort is de discussie op nieuw opgelaaid over wat er met de eerste nieuwsbioscoop van ons land moet gebeuren. Een onderwerp waarvoor al ja ren aandacht wordt gevraagd. Moet het een restaurant wor den, zoals de huidige eigenaar Caransa dat wil, of kan het ge bouw gered worden door er een toeristisch informatiecentrum van te maken? De in 1934 geopende Cineac, van de architect Jan Duiker (1890-1935), wordt beschouwd als een van de hoogtepunten van het Nieuwe Bouwen. Dui ker is onder meer ook bekend als architect van het sanatorium Zonnestraal en Theater Gooi land in Hilversum en de Am sterdamse Openluchtschool. In juni dit jaar verkocht MGM Cinemas de Cineac aan de on roerend goedexploitant Caran- sa. Na 1 mei 1995 wordt de hui dige Riksbioscoop elders in Am sterdam gevestigd. In het koop contract heeft MGM bedongen dat de Cineac niet meer als commerciële bioscoop mag voortbestaan. Caransa wil het pand als res taurant verhuren aan het Ame rikaanse concern Planet Holly wood. Dat concern is opgezet door de filmsterren Silvester Stallone, Arnold Schwarzeneg ger en Bruce Willis. In diverse Amerikaanse steden bestaan in middels dergelijke filmrestau rants. Men kan er dineren in een 'monster room', een 'sub marine room' of 'western room'. Voor bewonderaars van Dui ker is die gedachte alleen al een regelrechte gruwel. Liever zien zij het hele pand dan maar he lemaal gesloopt. De architect Cees Dam on derzoekt in opdracht van Caransa de mogelijkheid tot verbouwing van het zestig jaar oude monument. Hij zegt een restauratieplan te willen maken, waarmee het oorspronkelijke plan van Duiker zoveel mogelijk in ere wordt hersteld. Hij dis tantieert zich bovendien van plannen die nooit meer terug zijn te draaien. Maar helemaal gerust is men er niet op. ARCAM, de stichting Architectuur Centrum Amster dam, wil de discussie over de toekomst van de Cineac op de valreep weer op gang brengen. De Cineac vormt een regel recht contrast met het er tegen over gelegen art-deco filmpaleis Tuschinski. Duiker streefde er naar een gebouw te maken, dat technisch gezien een 'functionerend organisme' is. De vochtigheidsgraad en tem peratuur in de filmzaal moesten perfect zijn, evenals het geluid. Bij de bouw werden lichte en transparante materialen ge bruikt. In de ARCAM Galerie aan het Waterlooplein is tot en met 14 januari een tentoonstelling te zien over de Cineac. Naast foto materiaal zijn er ook originele bouwtekeningen te zien van Duiker. Het meest opvallende aan het gebouw was de projectieruimte op de eerste verdieping boven de ingang. Via een glazen wand was die vanaf de straat zicht baar. Samen met de hoge licht mast en het ronde hokje voor de kaartjesverkoper waren het de essentiële elementen voor het gebouw. Evenals de aflo pende zaal, waardoor iedereen een goed zicht had op het film doek. Duiker baseerde zijn ontwerp op de wensen van de Engelse filmoperateur Reginald Ford. Die bedacht de formule voor een 'sprekend nieuwsblad' en stichtte een keten van Cineacs. De eerste ontstonden in Londen en Parijs. Ford werkte altijd sa men met een plaatselijk dag blad en zo ontstond in Amster dam de Cineac-Handelsblad. Met de opkomst van het me dium televisie liep het aantal bezoekers sterk terug. In 1969 stapte de bioscoop over op het vertonen van voornamelijk ou dere B-films. Het werd de doodsteek voor de bioscoop. Twee jaar geleden stapte de toenmalige eigenaar MGM Ci nemas over op de formule van Riksbioscoop. Op 12 januari organiseert AR CAM een discussie over het voortbestaan van de Cineac. Maar de tijd is nog kort tot mei volgend jaar. 'De Cineac van Duiker', AR CAM Galerie, Waterlooplein 213, Amsterdam. Het had zo mooi kunnen zijn, maar de profs uit de vaderland se cabaretwereld lieten gister avond massaal verstek gaan op het Scheveningen Cabaret Gala. Was het uit protest tegen de toekenning van de Nationale Scheveningen Cabaret Prijs 1994 aan Mini Maxi? Het lijkt niet helemaal uitgesloten. Er waren een paar kritische gelui den te horen over de toewijzing van de prijs aan het variété-duo Maar wat Ivo de Wijs, presenta tor van het jaarlijkse Schevenin gen Cabaret Gala, betreft stond niets in de weg om Mini Maxi te bekronen. „Ik heb de beste herinneringen aan non-verbale cabaret-ntlmmers." Het gala zelf was er een van allure. Optredens van Hans Li- berg, De Nieuwe Snaar en voor al van Karin Bloemen en bege leidingsband zorgden voor aan genaam vuurwerk. Eenzelfde vuurwerk wilde op het feestje na afloop maar niet loskomen. Twee foyers in het luxueuze Scheveningse theater waren er voor gereserveerd. De sponsors van het Cabaret Gala hadden driftig uitnodigingen uitge deeld, zodat het een drukte van jewelste was. Het was dan ook meer een feest voor de zakenlui en zaken partners. Sterren liepen er wei nig rond; die waren of allemaal druk in de weer voor het oude- jaarsprogramma van de firma Endemol of gewoonweg niet uitgenodigd. En de vaderlandse cabaretwereld voelde blijkbaar ook al weinig voor een partijtje. Zo trok Karin Bloemen vrijwel meteen na haar optreden de deuren van het theater achter haar dicht. Maar zij had ten minste nog van zich laten ho ren. Barry Stevens genoot in stilte van zijn onderscheiding. Als lid van het creatieve team achter 'Scherzo', het bekroonde pro gramma van Mini Maxi, mocht hij delen in de Vormge vingsprijs 1994. „Mijn eerste prijs in de vierendertig jaar dat ik in het vak zit", bekende de Amsterdamse choreograaf. De Amsterdammer is blij dat hij weer actief is in het theater. I lij werkt momenteel aan 'Willeke de musical' en nog voor de zo mervakantie van volgend jaar beginnen de repetities van de nieuwe show van Jos Brink. „Ik heb alleen de synopsis gelezen en die zag er wel goed uit. Maar of het ook echt leuk wordt, kan ik nu nog niet zeggen." Mini Maxi, dé prijswinnaars van alle prijswinnaars, kan het niet zoveel schelen. Na Cannes en Montreux zijn ze eindelijk eens in eigen land onderschei den voor hun werk. Tien jaar geleden kregen Ka- rel de Rooij en Peter de Jong al eens een eervolle vermelding bij de uitreiking van de Schevenin gen Cabaret Prijs. Het duo had het herinneringsbord van toen meegenomen. „Eigenlijk wilde ik het kapot smijten", meldde Karei de Rooij op het feestje na afloop van het gala. „Maar ik dacht alleen maar aan de rot zooi die dat zou opleveren. En we moesten nog zo veel doen." staf van de pedel bij promoties op de universiteit heeft Swa- nenburg eveneens gemaakt. „Hij had een soort monopolie op de kunst in Leiden. De schil der kende alle mensen met aan zien. Hij komt zelf uit een vrij belangrijke regentenfamilie. Ook was hij politiek actief, hij is zélfs burgemeester geweest, en zat in allerlei besturen. Als het stadsbestuur een schilderop dracht gaf, kreeg Swanenburg die. Zoals deze serie. Op dit schilderij zijn de mensen op het bordes het stadsbestuur. Swa nenburg staat «r zelf ook bij, rechts met die baard. Nu zou je dat verstrengeling van belangen noemen. Toen zat men daar kennelijk niet zo mee." „Die kleine coterie, die vol gens het vestzak-broekzak-prin cipe werkte, had ook een na deel. Haarlem en Utrecht waren toen belangrijke, kunst stimule rende steden. Haarlem had Hendrick Goltzius en Utrecht Abraham Bloemaert. Dat waren niet alleen goede kunstenaars maar ze trokken ook leerlingen aan. In Leiden had je geen vrije competitie. Swanenburg schil derde immers alles. Het was wel een goed vakman maar naast Goltzius wordt hij helemaal weggedrukt. Zo kwam Leiden in artistiek opzicht op het tweede plan te staan terwijl het daar voor dè kunststad van de Noor delijke Nederlanden was met kunstenaars als de Van der Ley- dens." „Dit schilderij is 'De nieuwe nering ontvangt de keuren van de stedemaagd' uit 1595. Het is typisch zinnebeeldig. Dat engel tje bij voorbeeld met die veel te grote hoed verwijst naar Mercu- rius, de god van de handel. De lakenhandel leidde tot rijkdom en dat wordt gesymboliseerd door die dikke buidel. Die putti (naakte kinderfiguurtjes -red.) rechtsonder op het schilderij verwijzen ook naar welvaart. Dat gouden gevaarte met die Christiaan Vogelaar: „Aan die engeltjes kun je zien dat Swanenburg heel erg op de Italiaanse kunst was gericht." foto hielco kuipers krul die ze dragen, is de hoorn des overvloeds. Aan die engel tjes kun je zien dat Swanenburg heel erg op de Italiaanse kunst was gericht. En neem die stede maagd en de nijverheid. Dat zijn geen vrouwen die je ge woon op straat ziet lopen. Ze hebben een geïdealiseerd uiter lijk. Die rare sandaaltjes bij voorbeeld moeten Romeinse schoenen verbeelden." De serie hing in de Saaihal, de tegenwoordige Lodewijkskerk. De schilderijen raakten zwaar beschadigd toen in 1807 aan het Rapenburg een kruitschip ontplofte. De Leidse J.O. Cornet werd als restaurateur aange trokken. „En hij heeft iets heel raars gedaan. Cornet verving de kapotte planken en maakte zelf de nieuwe schilderingen. In die tijd werd net geëxperimenteerd met chemische middelen en dat leidde tot grote problemen. De serie zag er tot voor kort dan ook niet uit. De verf was korrelig en zat vol haarscheuren. Met de laatste restauratie is terugge gaan naar de eerste laag en ver dwenen alle voorgaande restau raties en retouches. De serie heeft nu weer iets van zijn oor spronkelijke frisheid terug." LETTY STAM dat alleen Van Marion maar op deze manier kan brengen; gul, licht en luchtig, in een dansend tempo, écht een parelend wel kom aan 'Jesu, lieve Heer'. Van Marion had ook verras send-nieuwe nummers op het .programma gezet. Het Benedic- tus van Anton Diabelli is daar een goed voorbeeld van. Ook hier viel de uitstekende zang kwaliteit op met strak gezongen ritmes, absolute homogeniteit van alle stemmen en zwevende pianissimo's. Gelukkig zong Li- sette Emmink nèast de micro foon, ze heeft zo'n ding totaal niet nodig. Emmink was goed in vorm. Prachtig weerklonk Handels 'He shall feed His flock' tot in de hoogste noten. Opvallend mooi was hier ook de (vanzelfspre kend) bewerkte begeleiding met hobo en orgel; Han Kapaan speelde met een haarzuivere glasheldere toon. In 'Maria's Wiegenlied' van Max Reger ex celleerde Emmink door een so bere eenvoud. Aan de vleugel zat deze keer Laurens van Rooyen. Van hem kan niet meer gezegd worden dan dat hij keurig en beschaafd begeleidde en 'zich te buiten ging' aan een behoorlijk saaie improvisatie; volgend jaar kan Peter Bontje dat veel beter voor zijn rekening nemen, hij ver heugt het hart'tenminste! ldmuziek - ooi RECENSIE LI DY VAN DER SPEK iretconcert Rijnlands Chr. Mannenkoor q ox Humana' o.l.v. Sander van Marion. Me ewerkenden: Laurens van Rooyen, vleugel, peggio Trio, Peter Bontje, synthesizer, 3, 2rk Out. orgel. Leonie Metz, declamatie en niette Emmink, sopraan. Gehoord op 19 de- "ieil cem')er'ncleStadsgehoorzaal, Leiden, rup >ebi venlalf Leiden ontmoette elkaar gisteravond in de Stadsgehoor- aiial om de muzikale Kerst boodschap van Vox Humana in 2optvangst te nemen. Een zee an roodwitte bloemen, het Dor in zwart-wit en de diri- ent, typisch Sander van Ma- pn, had zich een oogverblin- end rood-zwart zijden rozen- enue aan laten meten. Op deze 'Htspatting na viel juist een wel- 4 jadige soberheid op. [jJ Voor het eerst was er subtiel 30tjekleurde verlichting naar de is i/anden gericht in de vorm van cht kerstballen in verschillende jootten; geen geflikker, geen leen en weer gezwaai. Het con- Tijert duurde niet te lang en de 2Jezetting was niet te pompeus, iander van Marion blonk uit in jnthousiast en gedegen dirige- jen. Het koor zong duidelijk beter 45lan de afgelopen jaren. Na hun 5|isitekaartje 'wij hebben de barsen ontstoken' zong Vox 'fumana 'Nu zijt wellekome', 5 let oude vertrouwde Kerstliedje bnder de titel 'Leids Goed' brengt Stedelijk Museum ht)e Lakenhal de geschie- edenis van de Leidse tex tielnijverheid in beeld. r.Deze krant wijdt met een Jlteeks artikelen aandacht aan de verschillende as pecten van deze expositie. Vandaag: Lakenhalcon- 4servator Christiaan Voge laar vertelt over de schil der Isaac van Swanenburg 1(1537-1614). Op Leids Goed is van Swa nenburg ondermeer een serie te r£ien van zes schilderijen die net ofcijn gerestaureerd. Zijn garen Jnakende vrouwen sferen ook Vet tentoonstellingsaffiche. j.Swanenburg was een heel op vallende figuur in de tweede helft van de zestiende eeuw", vertelt conservator Vogelaar. f.Hij was een belangrijk schilder jnaar ontwierp ook het bordes Van het stadhuis. De zilveren

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17