Dorpsraad overweegt 'Nieuw overleg over toekomst van Regenboog' Rijn Veenstreek Gemeente kon geen andere kopers vinden ra erkeersprijs voor Alphen Felicitaties vrijgesproken burgemeester Fietsersbond neemt centrumroute Alphen onder de loep Rijnwoude zet HSL-borden wellicht terug Schooldak wordt voor deel vergoed Alphenaren hopen op subsidie Julianafonds Bomen wijken voor rijksweg IJSDAG 20 DECEMBER 1994 13 CHEF HENNY VAN EGMOND, 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356413 vervolg van voorpagina hazerswoude-dorp ruud sep Het pijnlijke geschil over de ver koop van grond aan de ge meentesecretaris hangt samen met een al even pijnlijke kwes tie: de schadevergoeding die de gemeente moet betalen aan de Katwijkse aannemer De Lange en Van der Plas. De gemeente kocht de grond ten noorden van de Noordvaart inderijd om op een stuk grond aan de Dorps straat in Hazerswoud'e-Dorp te kunnen bouwen. Nu heeft de Katwijkse aannemer beslag la ten leggen op dit stuk grond omdat hij meent het recht te hebben daar te gaan bouwen. Alleen tegen betaling van een schadevergoeding van ruim 100.000 gulden is de bouwer be reid dat beslag op te heffen. Omdat de gemeente aan de an dere kant onder druk staat van een andere aannemer die snel wil gaan bouwen, stemde de Rijnwoudse politiek deze maand met frisse tegenzin in met deze 'afkoopsom'. Voordat de gemeentesecreta ris als potentiële koper in beeld kwam, heeft de gemeente ge probeerd de grond op een an dere wijze te slijten. Omdat wo ningbouw in het buitengebied niet is toegestaan, zocht de ge meente in eerste instantie kan didaat-kopers in de semi-agra- rische sector. Bijvoorbeeld paardenhouders hebben niet het probleem dat zij woning bouw in de nabijheid onmoge lijk maken. In deze sector waren echter geen belangstellenden te vinden, zeker niet voor de vraagprijs van 850.000 gulden. Bij uitzondering stemde de provincie vervolgens toe met de bouw van woningen op de plek van het boerenlied rijf. De wo ningen moesten dan wel op de plek komen van één van de hui dige stallen. Onder die voor waarden waren er wel belang stellenden te vinden, maar voor een veel lagere prijs dan was be groot. Met name dit punt zal vanavond in de gemeenteraad voor de nodige discussie zor gen. alkemade marieta kroft De gemeenteraad van Alkema de moet zich opnieuw buigen over de toekomst van Nieuwe Weterings' enige basisschool De Regenboog. Daarvoor pleitten gisteravond de raadsleden C. Uit den Boogaard (WD) en W. Groen (PvdA). Als het aan Uit den Boogaard ligt, herover weegt de gemeenteraad nog eens het besluit van 26 septem ber om geen verzoek tot split sing van de gemeente Alkemade in te dienen bij het ministerie van onderwijs. Als gevolg van splitsing zou De Regenboog tot het dunbe volkte deel van Alkemade beho ren, waarvoor lagere ophef fingsnormen gelden. Daarmee zou het voortbestaan zijn verze kerd. Zoals het er nu naar uit ziet, moet de school in augustus 1996 dicht omdat die met 70 leerlingen ver onder de overal in Alkemade geldende opheffings norm van 115 ligt. Een nipte meerderheid van de raad stemde tegen het indie nen van het splilsingsverzoek omdat als gevolg van splitsing drie basisscholen in het dicht bevolkte deel dicht zouden moeten. Voor dit deel zou na melijk een hogere opheffings norm gaan gelden. Oneigenlijk Volgens het WD-raadslid zijn er sindsdien nieuwe ontwikke lingen die het nemen van een nieuw raadsbesluit volkomen rechtvaardigen. Hij wijst op het feit dat het bestuur van de school naar de Raad van State is gestapt met het verzoek om ver nietiging van het raadsbesluit. Er zouden oneigenlijke argu menten door het college van B en W zijn aangevoerd om het splitsingsverzoek af te wijzen. Uit den Boogaard doelt met name op de uitlating van zijn fractiegenoot wethouder L. Bee- len die tijdens die vergadering heeft gezegd dat een splitsings verzoek geen zin heeft omdat niet alle Alkemadese schoolbe sturen er achter staan. Volgens het schoolbestuur en ook Uit den Boogaard is het wel degelijk zinvol om een verzoek in te die nen. Ook wees de WD'er op het feit dat de St. Jozefschool in Roelofarendsveen binnen tien jaar toch de deuren moet slui ten omdat deze onder de ophef fingsnorm komt. En ook De Wegwijzer in Oude Wetering komt heel dicht bij die norm. Het splitsen van Alkemade heeft dus geen invloed op de mogelij ke sluiting van deze scholen. Ondersteuning PvdA'er Groen stelde voor om als gemeenteraad een adhesie betuiging te sturen naar de Raad van State. Dit ter onder steuning van het verzoek van het schoolbestuur om het raadsbesluit van 26 september te vernietigen. Burgemeester A. Meerburg was stomverbaasd. .Meent u dat serieus", onderbrak hij het betoog van Groen. „We nemen een besluit en vervolgens moe ten we de vraag om vernietiging van dat besluit ondersteunen. Erg merkwaardig is dat." Groen bleef bij zijn voorstel. Het nemen van een nieuw raadsbesluit is niet zinvol, meent hij, omdat splitsingsver- zoeken voor 1 oktober bij het ministerie binnen hadden moe ten zijn. Volgens Uit den Boog aard is het nemen van een nieuw besluit echter wel zinvol als het wordt gekoppeld aan de beroepsprocedure bij de Raad van State. B en W buigen zich de ko mende weken over de sugges ties van Groen en Uit den Boog aard en komen met een voorstel in de gemeenteraad van eind ja nuari. VRIJE TIJD ALPHEN AAN DEN RUN Kerstweek. Atelier 'De Blauwe Haan' houdt tot en met vrijdag 23 de cember een kerstweek. In het atelier zijn handgemaakte kerstspullen te bezichtigen, zoals een kerststal, een kribbe, een kerstboomwand kleed, hulstvrouwtjes en grote kerstkabouters. Het atelier is geopend van 10.00 uur tot 16.00 uur en gevestigd aan de Bartokhof21. Kerstdiner. Oudere inwoners van Alphen aan den Rijn kunnen mor gen deelnemen aan het kerstdiner in dienstencentrum Driehoorne. Deelname aan het diner kost 27,50 gulden. Het diner begint om 18.00 uur. Aanmelden kan op vrijdag 9 en woensdag 14 december tussen 11.00 en 12.00 uur in de grote zaal van dienstencentrum Driehoorne aan de Sterrenldan 112 te Alphen aan den Rijn. Kerstlunch. In activiteitencentrum Wielewaal wordt morgen een kerstlunch voor 55+ gehouden. De kosten zijn 12,50 gulden per per soon. De lunch is van 12.00 tot 14.00 uur. Opgeven kan bij A. Wege ner, medewerkster van Wielewaal op maandag, woensdag, donder dag en vrijdag van 9.00 tot 10.00 uur. Telefoon: 01720-74966. Wiele waal is gevestigd aan de Kwartelstraat 66 in Alphen aan den Rijn. Computer. De Hobby Computer Club (HCC) houdt op woensdag 21 december een bijeenkomst in buurtcentrum 'Westerhaven' aan de Emmalaan 45 in Alphen aan den Rijn. De aanvang is 20.00 uur en de toegang is gratis. De volgende activiteiten staan op het programma: computers en meteologie; verkoop PD en shareware; programmeer probleem van de maand; beginnershoek en een kerstverrassing. Kinderknutselen. Bij Speeltuin- en Buurtvereniging Vreugdeoord kunnen kinderen van 4 jaar en ouderen op woensdag 21 december knutselen. De kinderen kunnen kerstversieringen maken, zoals een kandelaar, een kerstkaart en/of een kerstboom. Enthousiaste knut selaars kunnen vanaf 14.00 uur terecht in gebouw de Vierhoek aan de Vorselenburgstraat in Alphen aan den Rijn. Leden betalen 1,50 gulden en niet-leden 2,50 gulden. Law\lkemadepleegt gebrekkig overleg' :de hc srkeniT^^ roepc voi a van voi "M 3 dorpsraad van Oud Ade overweegt zichzelf op te hef- n. Het bestuur vraagt zich af in hoeverre het nog zinvol om het gemeentebestuur van Alkemade van adviezen voorzien. De raad verwijt de gemeente dat zij gebrek- overleg pleegt. (emade marieta kroft Wat betreft de raadsleden is i de besluitvorming rond de ■^lichting van de Leidseweg ig het namelijk weer eens :d mis, schrijft de dorpsraad een woedende brief aan de ieenteraad. Zowel vóór het iluit om nieuwe verlichting igs de Leidseweg aan te bren- als erna was het overleg ge- kkig. 'e dorpsraad, die zich ge- iund weet door 80 procent de bevolking, wil alleen [tspadverlichting. De grote, 11e lantaarnpalen waar de raad voor heeft gekozen, passen [lemaal niet op het platteland, lus de 'Oudaiers'. legin november, kort nadat geschrokken dorpsraad de men onder ogen kreeg, hij het gemeentebestuur heroverweging van het idsbesluit. B en W besloten iter om de wens niet in te ügen. Hoewel het college 'erleg toezegde, moest de irpsraad het omstreden be- lit in de krant lezen. |De dorpsraad Oud Ade trekt de brief zijn conclusie: „Het istaansrecht van de dorpsraad ernstig beschadigd. Hierdoor het bestuur genoodzaakt het iiortbestaan ervan in overwe- jng te nemen." het voortbestaan van de dorps raad niet in het geding, zo bleek gisteravond. Volgens PvdA'er W. Groen verdient de communica tie 'alles behalve de schoon heidsprijs'. „Wat bent u van plan om eraan te doen om de relatie weer een fatsoenlijke te doen zijn?", vroeg hij B en W. Ook andere fracties kritiseerden het gebrekkige overleg, maar bleven met uitzondering van GroenLinks en de PvdA, van mening dat rijbaanverlichting beter is dan slechts verlichting van het ernaast gelegen fiets pad. Wethouder W. Nugteren (openbare werken/CDA) vond de aantijgingen van de dorps raad overdreven. „Nadat de dorpsraad vroeg het raadsbe sluit in heroverweging te ne men, hebben we nog eens geke ken naar de verlichting. We za gen geen reden om ons stand punt te wijzigen. Ik heb mijn excuses aangeboden voor het feit dat ze dat in de krant heb ben moeten lezen. Om nu te gaan stellen dat het bestaans recht van de dorpsraad in het geding is, lijkt mij wat ver gaan. Naar mijn Tnening is er altijd een gbed contact geweest en dat wil ik zo houden." Bomen gestolen bij kweker -iAZERSwouDE-dorp» Bij een kweker aan de Burgemeester Sihit- weg in Hazerswoude-Dorp zijn 500 jonge boompjes gestolen. De bomen stonden opgekuild in afwachting van transport. De waarde bedraagt 1750 gulden. Het is niet precies bekend wan neer de boompjes zijn weggehaald. Geld ontvreemd zoeterwoude-porpUit een woning aan de Zuidbuurtseweg in Zoeterwoude is gisteren een onbekend geldbedrag gestolen. De faader brak de achterdeur van het huis open. Leidenaar gewond -ANGERAAREen 28-jarige Leidenaar is gisteren met hoofd- en rugletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. t |De Leidenaar reed over de Langeraarseweg en probeerde de jvoorruit van zijn auto schoon te maken. Daarbij verloor de man jde macht over het stuur en kwam via de wegberm in de sloot te recht. Daarbij kreeg hij water in zijn longen. De auto werd zwaar [beschadigd. Boskoopse naar ziekenhuis ien aan den run» Met verwondingen aan het gezicht is gister- ivond een 49-jarige vrouw uit Boskoop naar het ziekenhuis [overgebracht. De vrouw kwam door nog onbekende oorzaak op de Oostkanaalweg in Alphen met haar auto op de verkeerde [weghelft terecht en botste op een vrachtauto, die werd bestuurd door een 38-jarige Boskoper. Een 36-jarige Boskoper reed ver- erkivolgens met zijn auto op de vrachtauto in. Na behandeling in telbihet ziekenhuis kon het slachtoffer naar huis terugkeren. De fwdvrouw moest een bloedproef ondergaan. h'ilnbrcker gestoord hel jcn alphen aan den run De inbreker had de geluidsapparatuur van- h^nacht in de woning aan de Alphense Grevelingen al in de gang ncjjgezet. Kennelijk maakte hij daarbij wat al te veel herrie want de [bewoners werden wakker. Daarop verliet hij in allerijl het huis. [De man verdween vervolgens op de fiets in het duister. Een be- drag van 30 gulden wordt vermist. ebeldprijs Heembouw naar Oeganda winnaar van de Onderne- nersprijs Alkemade, het Veen$e louwbedrijf Heembouw, heeft le 1000 gulden die het door de UnDndernemersvereniging Alke- opade kreeg uitgereikt, beschik- baar gesteld aan Oeganda. De peüonsclub Alkemade steunt al het Virikahospitaal in dit land. Onlangs is het zieken huis getroffen door een wervel storm. Het geld wordt gebruikt voor herstel van de schade. Overigens gaat ook de op brengst van de Oldtimershow die de Lions in mei voor de tweede keer in de Veense vei linghallen houden, naar dit doel. werkgroep is altijd erg actief ge weest op dat gebied. Met name het fietsproject, waarbij vijftig plussers hun rijvaardigheid kunnen verbeteren en hun ken nis van de verkeersregels kun nen opfrissen, oogstte bij het POV veel lof. -phen aan den run eric de jager werkgroep verkeersveilig- Jeid van de gemeente Alphen eeft de aanmoedigingsprijs Verkeersveiligheid 1994 gewon- 0pien. De prijs is een beloning /oor de inzet op het gebied van brkeerseducatie. Het Provinci aal Orgaan Verkeersveiligheid ajjPOV) overhandigt de prijs, een 2 geldbedrag van tweeduizend vanmiddag in Alphen. De aanmoedigingsprijzen zijn 00bedoeld voor organisaties of die zich inzetten voor -tede bevordering van de verkeers veiligheid in Zuid-Holland. Dit laar stond het thema 'verkeerse- Üucatie' centraal. De Alphense Volgens Martin Luijk van de werkgroep is de prijs een stimu- lans om door te gaan met de in spanningen. „Er komt gelukkig steeds meer aandacht voor ver keerszaken. Omdat het verkeer drukker wordt en het wegennet uitgebreider, is het belangrijk kennis van het verkeer goed en op een breed vlak over te dra gen," aldus de Alphenaar. Burgemeester A. Meerburg nam gister avond tijdens" de gemeenteraadsvergade ring lachend felicitaties in ontvangst. Met name WD-fractievoorzitter H. van Duijke- ren toonde zijn vreugde over het feit dat Alkemade niet vervolgd wordt voor het plaatsen van de borden tegen de komst van de hogesnelheidslijn (HSL). Gisteren liet het Openbaar Ministerie namelijk we ten dat het niet optreedt tegen de gemeen ten Alkemade en Zoeterwoude. Zij weige ren om de HSL-borden weg te halen. Als reden werd aangevoerd dat politie en justitie belangrijkere zaken af te handelen hebben. Bovendien heeft het OM rekening willen houden met de emoties van de plaatselijke bevolking als gevolg van de mogelijke aanleg van de hogesnelheidslijn. „Het belangrijkste argument noemt het Openbaar Ministerie echter niet", mop perde Van Duijkeren. „Namelijk dat hij geen poot heeft om op te staan. De borden zijn helemaal niet in strijd met de wet." Eerder heeft het OM de betreffende ge meenten bevolen om de borden weg te ha len omdat ze verwarring kunnen scheppen voor de weggebruiker. alphen aan den run liesbeth buitink De Enige Nederlandse Fietsersbond (ENFB) heeft bij de gemeente Alphen aan den Rijn een lange lijst ingediend met verbeteringen die volgens de bond moeten worden door gevoerd op de route Ridderveld-Centrum via de Kennedylaan. Volgens de fietsers bond kan door verbeteringen het verkeer op de fiets aantrekkelijker worden gemaakt, zodat meer Alphenaren de auto laten staan als ze even boodschappen gaan doen. De ENFB wil later ook suggesties doen voor de route via het ziekenhuis Rijnoord en de Hoofdstraat en de fietsverbinding via de Schweitserbrug en de Bernhardlaan. De fietsersbond stelt in de brief aan de gemeenteraad voor fietspaden te verbete ren door verbredingen en de verkeerslich ten zo af te stellen dat het fietsverkeer goed kan doorstromen. Zo zou het fietspad van de Oranje Nassausingel tot aan de Burge meester Bruinslotsingel in twee richtingen berijdbaar moeten zijn, zodat fietsers niet zo vaak de Kennedylaan hoeven over te ste ken. Het gedeelte van het fietspad tussen de Giessenburg en de Rijsenburg kan volgens de fietsersbond eveneens veiliger worden. „De onveiligheid wordt veroorzaakt door de schaarse verlichting en de hoge begroei ing", constateert de ENFB. De brief van de fietsersbond wordt op donderdag 22 de cember besproken in de gemeenteraad. Buren klagen over stank van varkens den haag/zoeterwoupe persbureau cerberus Twee bewoners van de Gel- derwoudseweg in Zoeter woude eisen dat een var kensstal vlak naast hun woonhuizen wordt gesloten, omdat ze last hebben van stank. Gisteren vochten ze de hinderwetvergunning voor de stal aan bij de Raad van State in Den Haag. De stal is van de maat schap Ammerlaan. die al tientallen jaren een varkens- mesterij heeft aan de Gel- derswoudseweg. Het bedrijf had een vergunning voor 112 varkens in een verderop gele gen stal, maar kreeg vorig jaar van de gemeente Zoeter woude een vergunning voor 72 extra beesten. Omwonen den C. Vlasveld en N. de Jong menen dat de uitbreiding in strijd is met de milieuwetge ving. De stal voor de 72 var kens zou te dicht bij hun woonhuizen staan. De gemeente Zoeterwoude zegt dat ze de afstandsnor men iets ruimer heeft geno men, omdat het hier gaat om een lang bestaand bedrijf. De stal waar de buren nu over. klagen, zou al in 1956 ge bouwd zijn. Dat er enkele ja ren geen varkens in stonden, doet volgens de gemeente niets af aan de rechten die de maatschap heeft opge bouwd. De afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State doet over enkele weken uit spraak. den haag/alphen De Raad van State heeft gewei gerd het ministerie van onder wijs te dwingen de kosten van een nieuw dak voor de Bonifa- tiusschool aan de Paradijslaan in Alphen te betalen. Volgens de gemeente is het dak zo rot dat er bij storm dak pannen in de rondte kunnen gaan vliegen. Het ministerie wil slechts een derde van de ver- vangingskosten, 41.000 gulden, dragen. Op grond van de wet zou niet meer uitgekeerd hoe ven worden. Alphen bestreed dat, maar de Raad van State gaf de gemeente geen gelijk. runwoude/jacobswoude liesbeth buitink De gemeente Rijnwoude over weegt de protestborden tegen de hogesnelheidslijn (HSL) weer langs de openbare weg te plaatsten. Het Openbaar Minis terie liet gisteren weten geen verdere actie te ondernemen te gen de gemeentebesturen van Alkemade en Zoeterwoude. die weigerden om negen protest borden weg te halen. „Het col lege moet er nog een uitspraak over doen, maar ik verwacht wel dat de borden nu terugge plaatst worden", verklaart een woordvoerder van de gemeente Rijnwoude. Rijnwoude verwijderde eerder vier protestborden, nadat het OM liet weten dat de borden strijdig met de wet zijn. De bor den zouden automobilisten in verwarring brengen, omdat ze zouden doen denken aan een aankondiging van een spoor wegovergang. In plantsoenen mocht Rijnwoude de borden wel laten staan, omdat ze daar duidelijk herkenbaar waren als protestbord. Overigens staan er in Rijnwoude nog een paar HSL-borden langs de weg die niet door het OM waren opge merkt. Ook Jacobswoude besloot na de berisping van het OM negen borden te verwijderen. Burge meester W. van Beek peinst er niet over die nu weer langs de weg te plaatsen. „Dat zou mos terd na de maaltijd zijn. Boven dien hebben we de onderbor den met de tekst wel laten staan. Jacobswoude is dus niet 'bordeloos'." De belangrijkste reden voor Van Beek om de protestborden in de opslag van gemeentewer ken te laten liggen, is dat ze nog altijd strijdig met de wet zijn. Het OM vervolgt de gemeente die de borden hebben staan niet, omdat politie en Justitie belangrijkere zaken te behande len hebben. „Maar het OM blijft er niet gelukkig mee en de ge meente blijft aansprakelijk als er door de borden ongelukken gebeuren", verklaart Van Beek. alphen aan den run» godelieve oldenbroek Twee Alphenaren - H. Vegter en G. Hamoen - willen iets doen om de leefbaarheid van hun ge meente te verbeteren. Niet door zelf maaltijden te gaan bezor gen bij ouderen, of door jonge ren van te straat te houden, maar door anderen aan te moe digen om de handen uit de mouwen te steken. En wat moe digt beter aan dan iemand een mooie subsidie in het vooruit zicht stellen? Het Juliana Welzijnsfonds heeft zes miljoen beschikbaar om de leefbaarheid in stedelijke gebieden te bevorderen. Van dit bedrag kan 120.000 gulden naar Alphen worden overgemaakt als er in de gemeente een goed project van de grond komt. Er is wel een aantal voorwaarden. Al lereerst moeten individuele burgers of buurthuizen en ver enigingen het initiatief nemen. Daarnaast moet het project steun krijgen van de gemeente en moet het bedrijfsleven het project 'adopteren'. „Wij denken een goede kans te kunnen maken", vertelt Veg ter. „De gemeente heeft toege zegd een goed project te willen steunen en ook de onderne mersverenigingen hebben be langstelling getoond. Voor 1 ja nuari moeten we van deze par tijen een intentieverklaring overleggen aan het Juliana Wel zijnsfonds. Aanstaande donder dag komen de diverse partijen bij elkaar en wij hebben goede hoop dat die verklaring er komt. Een tweede stap is dan een pro ject op poten zetten. Voor 1 maart 1995 moeten we het plan aanmelden bij het Juliana Wel zijnsfonds. Dus er valt nog veel te doen", aldus de Alphenaar. De protestborden tegen de komst van de hogesnelheidslijn hoeven niet te worden weggehaald. foto wim dijkman hazerswoude-runduk Twintig essen, twintig populieren en drie elzen worden deze week omgezaagd om plaats te maken voor de kruising van de Gemeneweg met de toekomstige rijksweg 11Begin volgend jaar moet met de aanleg van de kruising worden begonnen. Over vier jaar moet het nieuwe stuk weg de be staande delen van rijksweg 11 in Zoeterwoude en Alphen met elkaar verbinden. foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13