Wan Dijk is kritiek beu roede handel in kunstkerstbomen Parkeeroverlast nu verleden tijd Leiden Regio Buitengewoon kinderdiner In den Houtkamp EWR-klanten Voorschoten en Warmond naar Leiden MSDAG 20 DECEMBER 1994 Reinigingsrechten in Oegstgeest minder omhoog oegstgeest loman leefmans De kosten van het ophalen en verwerken van huisvuil in Oegstgeest stijgen komend jaar met 3,7 procent. Dat is minder dan de 5 procent verhoging van de reinigingsrechten die oorspronkelijk zou worden in gevoerd. Het college van B en W heeft dit besloten omdat er in 1995 meer huizen worden opgeleverd dan aanvankelijk de bedoeling was. En meer huizen betekent meer betalers. De meevaller had nog beter kunnen uitpakken. De ge meente berekende dat de jaar lijkse verhoging zelfs tot 3,1 procent beperkt had kunnen blijven. Maar een tegenvaller 'reservepotje reinigingsrechten' schroefde dit percentage op tot de nu vastgestelde 3,7 procent. Voor inwoners van Oegst geest betekent dit dat bezitters van een huis 48,30 gulden gaan betalen in plaats van 46,60 per maand. Bewoners van flatwoningen zien hun hui dige tarief van 42,60 met zes tien dubbeltjes per maand stij gen en voor een bedrijfscontai- ner wordt 62,25 in rekening gebracht, hetgeen zeven kwart je meer is dan nu. De tariefsverhogingen gaan, als de gemeenteraad daarmee instemt, per 1 maart 1995 in. VRIJE TIJD LEIDEN Kerstbingo. Speeltuinvereniging Zuiderkwartier organiseert van avond een kerstbingo in het clubhuis aan de Anjelierstraat in Leiden. Aanvang is 20.00 uur. Tramromantiek. De maandelijkse bijeenkomst van afdeling Rijn land van de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen staat morgen geheel in het teken van de tramromantiek. De Rotterdamse tramkenner en globetrotter Marco Moerland toont dia's van trams die hij de afgelopen twintig jaar maakte in nagenoeg alle landen van de wereld, tot China en Japan aan toe. Deze presentatie is voor iedereen toegankelijk en wordt ge houden in deZWN- (ex-NZH) zaal aan de Rijnsburgerweg 1 in Lei den. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en kost voor leden 2,50 gulden en voor niet-leden drie gulden. Kerstfeest. In dienstencentrum De Rondedans vindt op morgenoch tend een kerstfeest plaats. Bij dit gezellig samenzijn van senioren zal het grote zangkoor van de Stevenshof kerstliederen ten gehore bren gen. Het kerstfeest begint om 10.00 uur en duurt tot 11.30 uur. De Rondedans ligt aan de Julianastraat 74. Bloemsierkunst. In bibliotheek Leiden wordt vanaf morgen tot en met 5 januari een tentoonstelling gehouden over Ikebana-schikkin- gen, een Japanse bloemsierkunst. In filiaal Merenwijk aan de Ros molen 4, worden ook een aantal schikkingen tentoongesteld. Kerstdamavond. I let Leids I Jamgenootschap organiseert donder dag 22 december haar jaarlijkse kerstdamavond. Hier worden een zevental ronden korte dampartijtjes gespeeld, waarbij zoveel moge lijk wordt getracht deelnemers van ongeveer gelijke sterkte tegen el kaar te laten spelen. Er wordt gespeeld om verschillende prijzen, maar in ieder geval gaat iedereen met een prijsje naar huis. Deelna me is gratis en aanvang 20.00 uur. De damavond wordt gehouden in speeltuin Het Oosterkwartier aan het eind van de Borneostraat in Leiden. Voor nadere inlichtingen: 071-132504. VOORSCHOTEN Kerstmarkt. De rooms-katholieke basisschool De Regenboog orga niseert morgen een grootse kerstmarkt ten bate van UNICEF, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Van 19.00 uur tot 20.30 uur bieden leerlingen en ouders zelfgemaakte kerstartikelen aan in De Regenboog aan de Beetslaan 1 in Voorschoten. Ook wordt er een kinderbingo georganiseerd. De kerstman is aanwezig. bedende wethouder geeft D66 ook schuld van vertraging Leyliof rzi( .he°Vhouder Van Dijk ((ruimtelijke ordening/BBL) is woe- nd op D66. De aanhoudende kritiek uit die hoek is hij i zjj beu. Het versneld ophogen van het terrein voor de veimpuwbouwwijk Leyhof heeft de gemeente Leiderdorp en an war burgers volgens hem een 'dikke twee miljoen gul- bespaard. Daarvoor heeft D66 het college en de ;en mbtenaren niet bedankt, merkt de veel bekritiseerde 'stathouder op. ,,Ik heb D66 het college evenmin horen htendanken voor het opruimen van de enorme achterstan- :en. n die de voormalige wethouder van die partij (J. Veld- fg*. red.) heeft achtergelaten en die indirect mede oor- hier-ak zijn van de vertraging van Leyhof." sie b 'dellfrerdqrpjudy nihofkaar. Burgerlid Reijers (D66) erjjn" was onlangs boos op de wet- n JuL en D66 liggen over meer- houder, die een vergadering van re punten overhoop met el- de commissie voor ruimtelijke ordening annuleerde. Volgens Van Dijk waren er toen geen agendapunten. Reijers vindt het echter hard nodig om, zoals af gesproken. tenminste een keer per maand in commissiever band over Leyhof te praten. An ders kan de voortgang van de nieuwbouwwijk volgens hem in gevaar komen. De voortgang is niet in ge vaar, meent de wethouder die de leden van de commissie voor ruimtelijke ordening deze maand schriftelijk op de hoogte wil houden. „Sterker nog, D66 laat zelf geen mogelijkheid on benut om zand in de machine te gooien om vervolgens quasi onschuldig de wethouder de schuld te geven," zegt Van Dijk. Daarmee doelt hij op de lange reeks vragen die D66 hem heeft gesteld over de zandophoging van Leyhof en de daaraan ver bonden kosten. „Zijn partij heeft het volste recht om het college om verantwoording te vragen, dus ook over de zand ophoging Leyhof. Maar als we nu op de ingeslagen weg door gaan weten we binnenkort de prijs van iedere individuele zandkorrel die is opgespoten, terwijl de inzet van ambtelijke capaciteit doelmatiger kan wor den aangewend." De wethou der vermoedt dat Reijers hem in een kwaad daglicht heeft willen stellen. jdrschoten kees van kuilenburg if wil Sjaco Griffioen per se ;n kunstkerstboom in zijn Het zijn volgens hem sijjuwpakketten en bovendien -N 's je die typische dennelucht ïuis. „Dan kan je wel een bus inespray nemen, maar dat ?m ik altijd een wc-verfris- zegt de 27-jarige Griffioen het tuincentrum Intratuin h de Leidseweg in Voorscho- n lachend. naar aan de andere kant leve- —51 kunstbomen wel hele goede ?frojndel op, zo eerlijk ben ik ook. lt joral de laatste jaren hebben (k er heel wat aan verdiend. En uiteindelijk staat geld verdienen voorop, ook bij ons. Als wij die bomen niet in het pakket opne men, gaan de klanten naar een ander. Mijn liefde gaat echter naar de echte boom uit, daar ben ik mee opgegroeid. Het is tenslotte levend materiaal." Griffioen heeft dan ook nog vele honderden echte bomen in zijn centrum. De zilverspar, de nordman, de blauwspar of de Koreaanse spar, naast nog vele andere soorten. „De belangstel ling voor de betere soorten is de laatste jaren toegenomen. Veel mensen zijn het snelle uitvallen van naalden zat en kopen een boom die wat langer goed blijft", verklaart de tuinman die groei. Hij koopt de bomen zelf in het Sauerland of in Denemar ken. „Daar worden ze speciaal voor de kerst gekweekt. In de winter ga ik kijken en koop dan een bepaald perceel bomen. Al valt dat niet altijd mee. Dit jaar vroor het daar ruim tien graden en leken het wel strijkplanken. De kwaliteit was dan ook wat minder dan in andere jaren. Maar over het algemeen komt er prima spul vandaan. Niet voor niets hebben wij vorig jaar tussen de vijf en zesduizend echte bomen verkocht." Griffioen beleeft drukke tijden in het centrum. Niet alleen door de verkoop van bomen, maar het centrum is omgetoverd in een complete kerstmarkt, waar van alles te koop is wat maar enigszins met Kerstmis te ma ken heeft. Ie kunt bij wijze van spreken een kale boom kopen en die on der het winkelen al compleet optuigen. Al zal het dan niet meevallen om die in de auto te krijgen. Het is dan ook een drukte van belang in het tuin centrum. „Afgelopen zaterdag had ik totaal 44 mensen in dienst. Zelfs het verkeer moest worden geregeld." leiderdorp» Het was gisteravond feest voor de jeugdige leden van dorpsvereniging De Buitengewonen in Leiderdorp. Evenals vorig jaar stond het kinderdiner in restaurant-boerderij In den Houtkamp op het programma. Eigenaar Piet Kuyvenhoven van het Leiderdorpse restaurant be diende zijn jonge gasten persoonlijk. foto henk bouwman leiderdorp judy nihof Niet meer dan drie taxi's zet David Wielkens nog op de par keerplaats bij cultureel centrum de Muzenhof in Leiderdorp. Daarmee hoopt de eigenaar van Wielkens Taxi Service aan de Muzenlaan dat de klachten over overlast de wereld uit zijn. Een inwoner van Leiderdorp maakte enige tijd geleden bezwaar te gen het feit dat wagens van het taxibedrijf - dat over acht taxi's beschikt - parkeerplaatsen zou den innemen van bezoekers Maximaal nog drie taxi 's bij Muzenhof van de Muzenhof. Wielkens vindt de hele kwestie een beetje overtrokken, maar wil er geen woorden aan vuil maken. „Ik heb mijn goede wil getoond door minder wagens neer te zetten," vindt hij. Als het allemaal doorgaat, hoeft straks niemand zich nog druk te maken om de taxi's van Wielkens. Hij heeft 'vage plan nen' om een bedrijfspand aan de Lijnbaan te betrekken. Dit hangt echter nauw samen met de verhuizing van een ander be drijf naar het voormalige Verto- terrein. Dat ziet hij echter nog niet zo snel gebeuren. „Afgelo pen januari zou de eerste paal de grond in zijn gegaan. Nou, ik zie hem komende januari en zelfs het hele jaar daarop nog niet geslagen worden." Aan de Muzenlaan zit Wielkens voorlo pig prima ,.lk zit hier niet op een schopstoel." Open huis asielzoekerscentrum Wassenaar op tweede kerstdag wassenaar Het asielzoekerscentrum in Wassenaar is tweede kerstdag tussen 13.00 en 17.00 uur open voor bezoekers. Directeur A. Groendendaal hoopt dat veel Wassenaarders die dag 'de kerstgedachte waar zullen ma ken' en de 170 vluchtelingen willen komen bezoeken. Degenen die naar het asiel zoekerscentrum aan de Katwijk- seweg 33 (in het voormalige Hotel Wassenaar) komen, kun nen maandag in een informele sfeer kennismaken met de vluchtelingen. De directie ver strekt informatie over de op vang van asielzoekers in Neder land. Er zijn live-optredens van muziekgroepen. Bezoekers krij gen drankjes en hapjes voorge schoteld uit verschillende lan den. De kindercrèche, de kle dingwinkel en de medische op vang zijn voor publiek toegan kelijk. Om de open dag onder de aandacht te brengen van de Wassenaarders is vorige week een huis-aan-huis-krant ver spreid met wetenswaardighe den over het Wassenaarse cen trum. De krant is bedoeld om onbekendheid met het centrum en vooroordelen ten opzichte van asielzoekers weg te nemen. Het Wassenaarse opvangcen trum is 13 juni van dit jaar ge opend en herbergt 21 verschil lende nationaliteiten. De groot ste groep bewoners is afkomstig uit Joegoslavië. Daarnaast zijn er onder anderen vluchtelingen uit Irak, Iran, Somalië, Afghanis tan en Zaïre. elevisie e televisie van de 36-jarige egstgeestse staat regelmatig 's achts aan. Zo hard dat de bu- de politie wel eens inscha len. Die dan, na diverse waar- :huwingen, met een boete op 3 proppen komt. p de vraag van de kantonrech- waarom de televisie zoveel ?luidshinder veroorzaakt kan vrouw geen antwoord geven, t Is gebeurd," is het enige dat zegt. i politie bezocht de vrouw op april tot twee keer toe, na achten van buren. Om 4.00 ur en om 5.00 uur werd de egstgeestse verzocht de ge- lidsknop een stuk naar links te J raaien. De pogingen om de uren alsnog een goede nacht- ist te bezorgen mislukten ech- ;jfcr. Zodra de politie het pand ?rliet ging het volume van de 1 ïlevisie weer voluit. Uiteinde- J jk besloot de politie het appa- lat in beslag te nemen. [IJ hebt 's nachts geluidsover last veroorzaakt. Dat is in strijd ^et de politieverordening van egstgeest," aldus de kanton- chter. „En uit de stukken be- rijp ik dat het niet de eerste eer was." De verdachte blijft oïcijns onder de woorden van e rechter. •e officier van justitie meent at de in beslag genomen tele- sie weer teruggeven kan wor- en. Voor de geluidsoverlast eist een boete van 180 gulden. 3ke, daar ga ik mee akkoord," jn de laatste woorden van de rdachte. De kantonrechter 'nnist conform de eis van de fficier. Rijles De 29-jarige Noordwijker wilde zijn vriendin rijles geven. Maar het slingerende en langzame rij den op een Noordwijkse weg viel de politie meteen op. Het stel werd betrapt en bekeurd. De 'instructeur' betaalde de boete echter niet. Bijna twee jaar na het incident wijst hij de kantonrechter op een fout in de tekst van het proces-verbaal. Daardoor voelde hij zich niet aangesproken om de gevraagde 315 gulden te betalen. De officier van justitie vindt dat geen excuus. Volgens haar was het duidelijk genoeg wat de po litie bedoelde en had de Noord wijker gelijk moeten betalen. Wegens het nalaten daarvan eist ze een hogere boete: 375 gulden. De Noordwijker is het 'daar dus niet mee eens'. „Als de politie een goed proces-verbaal had opgesteld had ik die 315 gulden meteen betaald. Want ik heb bekend dat ik mijn vriendin rij les heb gegeven." De kantonrechter heeft begrip voor de weigering van de Noordwijker om de bekeuring te betalen. Hij veroordeelt de man tot de oorspronkelijk ge- eiste boete van 315 gulden. „Ik vind ook dat in een transactie de juiste omschrijving van de overtreding moet staan." heb ik alles geregeld. Nu ben ik alleen een beetje teleurgesteld dat ik hier moet komen. Ik geef alles toe, maar zie het nut van die boete van 190 gulden niet. Ik houd me altijd aan de wet en rijd al jaren schadevrij. Ik heb het ministerie al opgebeld om te vragen hoe dit mogelijk is, maar daar konden ze het me niet uitleggen." De rechter legt uit dat het ont breken van 'opzet' er niet toe doet. „U hebt zelf al tegen de politie gezegd dat u schuldig bent aan de aanrijding. Dat u geen voorrang heeft gegeven is een overtreding en daar wordt u voor gestraft." Gezien de bekentenis van de verdachte ziet de officier van justitie geen reden om langer over de zaak te praten. „De zaak is niet omstreden. U ziet alleeen het nut van een boete niet in." Ze eist een boete van 225 gul den. De verdachte sputtert hevig te gen. „Dat is gewoon belachelijk. Het was een fout. Maakt u nooit een fout? Nou, ik wel. En als ik dan zie hoeveel mensen er in Leiden zonder fietslicht rijden; dat doe ik nooit. Want ik houd me altijd aan de wet." De rechter zegt dat de 'eerzaamheid' van de verdachte niet ter discussie staat. Maar ook een foute inschatting van een verkeerssituatie kan straf baar zijn. De boete stelt hij vast op 200 gulden. ico Griffioen: „Kunstbomen vormen een goede handel, maar het is toch namaak. Bij mij komt iets dergelijks niet in huis." foto holvast/mark lamers Radio Leiderdorp heeft gisteren de Theo Heisterkamp aanmoedi gingsprijs voor lokale omroepen gewonnen voor de documentaire 'Radio vanaf de Noordzee'. De makers, Henny Zwaan en Felicien Stavleu, namen de prijs in ontvangst tijdens het RTV-festival voor lokale omroepen dat in Ede werd gehouden. Volgens het juryrap port - waarvan Maartje van Wegen voorzitter was - 'zijn de pro grammamakers in staat om een zeer goed uitgewerkte documen taire te kunnen maken. De zorgvuldigheid waarmee het program ma tot stand is gekomen, is opvallend'. Van de 104 radio-uitzen dingen werden er uiteindelijk vier onderscheiden. De documentai re was niet lokaal gericht, maar werd uitgezonden ter gelegenheid van het feit dat de zeezenders twintig jaar geleden moesten ver dwijnen. inkeldieven in Oegstgeest betrapt Idegstgeest Bij een grootwinkelbedrijf aan de Irislaan in Oegst- feeest zijn gisteren twee winkeldieven betrapt. Een 14-jarige jon gen uit Hoogmade werd gesnapt toen hij twee pakjes sigaretten jwilde wegnemen. Hij moet zijn straf ondergaan bij het bureau JHALT. Een 50-jarige Oegstgeestsë probeerde voor tweehonderd bilden aan boodschappen mee te nemen. Zij heeft een boete Betaald. voorschoten/warmond Klanten van de Energie- en Wa tervoorziening Rijnland (EWR) in Voorschoten en Warmond kunnen per 1 januari 1995 met hun vragen terecht bij het dis trictskantoor in Leiden. Dat is het gevolg van de verandering in de districtsindeling. Inwoners Duinhorst in Katwijk inwinnen, van Voorschoten moeten nu Warmonders moeten naar Lis- nog informatie bij het kantoor se. Door de nieuwe indeling kunnen de bewoners van de twee randgemeenten nu dichter bij huis terecht. De wijziging heeft geen gevolgen voor de da tum waarop de meterstanden worden opgenomen en de jaar afrekening. Omroepprijs radio Leiderdorp Akkefietje De 25-jarige Leidenaar snapt er niets van. Hij is in februari van dit jaar al veroordeeld door de politierechter en moet zich nu voor hetzelfde akkefietje verant woorden bij de kantonrechter. Dat kan toch helemaal niet? Hij heeft begin dit jaar al een boete van tweeduizend gulden gekregen, plus een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de duur van negen maanden. „Ik heb 't niet zo begrepen, want nu heb ik weer een ander pa piertje gekregen voor hetzelf de." Daarom had hij het 'trans actiebedrag' („pardon, 'twat?") ook niet betaald. De officier van justitie legt het uit. ,,U hebt in december van vorig jaar gereden zonder rijbe wijs en onder invloed van alco hol. Rijden onder invloed is een misdrijf en dat komt voor de politierechter. Die heeft u daar voor veroordeeld tot die boete van tweeduizend gulden en die rij-ontzegging. Het rijden zon der rijbewijs is een overtreding en wordt behandeld door de kantonrechter." De officier eist vervolgens een boete van 375 gulden. „Heeft u daar nog wat op te zeggen?" wilde kantonrechter weten. „Nou, 't is niet anders." Dat be aamt de rechter. Niet nodig Op krukken hinkelt hij naar de kantonrechter toe^ De 55-jarige Leidenaar heeft een vrije dag genomen om te vertellen dat hij een boete 'nutteloos' vindt. De aanrijding die hij een paar maanden geleden op de Burg- gravenlaan veroorzaakte heeft hij toch keurig afgehandeld? „Ik kan niet ontkennen dat ik schuldig was aan die aanrijding, maar het was een vergissing. Ik heb die motorrijder die ik voor rang moest verlenen, gewoon niet gezien. Na die aanrijding

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11