EKD-pleidooi voor gemengd gehuwden Nauwelijks nog pelgrims in Medjugorje Kerk Samenleving Benoeming van aparte legerbisschop op komst Paus wil met kerstdagen wapenstilstand in Bosnië Op weg naar Kerstmis MAANDAG 19 DECEMBER 1994 BUITENLAND KORT Koning David Orthodox-joodse parlemen tariërs hebben zich zeer geërgerd aan een opmerking van de Israëlische minister van buitenlandse zaken Pe res over de bijbelse Koning David. Peres had in de Knes- seth gezegd dat hij de echt breuk van de roemruchte ko ning niet acceptabel vond. ..Voor de eerste keer in de geschiedenis van de staat Is raël staat een regerende mi nister op en bekritiseert ko ning David, de dichter van de liefelijke psalmen", aldus parlementslid Mosche Gafni. Enkele parlementsleden zijn van plan vandaag een motie van wantrouwen in te dienen tegen Peres. De minister, die zijn opmerking maakte tij dens het debat over de verle ning van de Nobelprijs voor de vrede, had zeker niet de bedoeling gehad Koning Da vid of religieuze joden te kwetsen, zo zei hij na afloop van bespreking. Volgens de bijbel pleegde Koning David, die leefde in de tiende eeuw voor Christus, overspel met Batseba. Hij zorgde ervoor dat haar man Uria tijdens een veldtocht omkwam, trouwde met haar en ver wekte een kind. Deze zoon stierf, maar nadat David be rouw had getoond over zijn zonde schonk Batseba hem een andere zoon, Salomo. Sociale bisschop De 54-jarige priester Hein- rich Mussinghof uit Munster is benoemd tot bisschop van Aken. Hij volgt Klaus Hem- merle op, die in januari is overleden. Mussinghof is pastoor (plebaan) van de Pauluskathedraal in Münster en terzelfdertijd kerkelijk rechter van dit bisdom. Ook doceert hij aan de pauselijke Gregoriana-universiteit in Rome het kerkelijk huwe lijksrecht. In Münster is hij voorzitter van de vereniging voor joods-christelijke sa menwerking. De nieuwe bis schop staat bekend om zijn uitgesproken mening over sociale vraagstukken. Zo riep hij de Duitse regering op de Sinti en Roma-zigeuners schadeloos te stellen voor de vervolging onder de nazi's. Ook heeft hij ervoor gepleit dat de overheid doeltreffend optreedt tegen extreem rechtse groepen en antisemi tisme. Over het omstreden Duitse beleid inzake asiel zoekers zei hij dat 'geen mensen wier leven wordt be dreigd, uit het land mogen worden gezet'. Nigeria De leden van het Ibo-volk uit Nigeria zijn volgens het Is raëlische hooggerechtshof geen joden. Dit blijkt uit de afwijzing van een aanvraag van James Edwards Oniolo, een lbo uit Nigeria, die als jood erkend wilde worden. Daarmee zou hij het recht op immigratie krijgen dat elke jood automatisch heeft. De ongeveer twee miljoen Ibo's beschouwen zichzelf als de nazaten van het volk van Ephraïm, één van de tien stammen van het oude Is raël. Na de verwoesting van de eerste tempel in de zesde eeuw voor Christus, verliet die stam het Heilige Land. Sindsdien wordt aangeno men dat het volk van Ephraïm niet meer bestaat. Oniolo had tijdens de rechts zaak gewezen op de overeen komsten tussen de Ibo-tradi- tie en het jodendom. Beide volken zijn monotheïstisch (geloven in één God). Ibo- jongens worden op de acht ste dag na de geboorte be sneden en vieren op de eer ste sabbat na de dertiende verjaardag het joodse Bar Mitzwa. Evangelische Kerk vraagt paus meer eucharistische gastvrijheid cic/epd De voorzitter van de Evangelische Kerk van Duitsland heeft bij de paus gepleit voor gemengd gehuwden. Tij dens een half uur durende audiëntie bij Johannes Paulus II riep bisschop Klaus Engelhardt de Rooms-Katholieke Kerk tot meer 'eucharistische gastvrijheid' op. ken in te trekken over pro testanten die tijdens de Refor matie waren uitgesproken. De EKD heeft al uitgesproken dat de negatieve verklaringen van haar kant niet meer van toepas sing op de huidige RK Kerk zijn. Daarbij overhandigde Engel- hardt de paus het antwoord van Voor een katholiek-protestants echtpaar houdt dat in dat de rk partner aan het avondmaal kan deelnemen en de protestantse partner aan de eucharistie. Verder drong Engelhardt er bij de paus op aan de banvloe- de EKD op de studie van het Vaticaan over banvloeken en het kerkscheidend effect daar van. Deze studie was een gevolg van het eerste bezoek van de paus aan Duitsland in 1980. Verder spraken de kerkleiders over het conflict in Bosnië. Ze waren het eens in de veroorde ling van een 'noodlottige identi ficatie van religie en nationalis me', zei Engelhardt na afloop. De EKD heeft deze zomer in een scherp geformuleerde brief de Servisch-Orthodoxe Kerk op dit punt aangevallen. utrecht. anp Er komt een aparte legerbis schop in Nederland. Dit blijkt uit een persbericht van het Rooms-Katholiek Kerkge nootschap over de verdeling van landelijke tak^n onder de bisschop. Het Militair Vicariaat is va cant sinds het aftreden van bisschop Bar begin vorig jaar. Over een opvolger 'wordt nog overlegd met de Vaticaanse congregatie voor de bisschop pen', die verantwoordelijk is voor de bisschopsbenoemin gen. De woordvoerder van de RK Kerk heeft bevestigd dat de nieuwe legerbisschop niet uit de huidige elf bisschoppen (zeven diocesane en vier hulpbisschoppen) komt. Het is niet uitgesloten dat de le gerbisschop de status van hulpbisschop krijgt. Feministische gelovigen bij Freewave In 'Triangel', het emancipatieprogramma van Freewave Radio Lei den, wordt komende woensdag gesproken met twee feministische gelovigen over hun godsbeeld, hun ervaringen in de kerk en vrou welijke theologen. Het programma wordt uitgezonden van 19.00 tot 20.00 uur op de FM 88.1 (kabel) of via de FM 105.7 (ether). vaticaanstad afp/dpa een wapenstilstand in acht nemen. „Wacht u, wacht u vo« het kind Jezus", riep de geëmo- Voor duizenden gelovigen op kinderen uit de hele wereld op het Sint Pietersplein herinnerde om te bidden voor de vrede. Paus Johannes Paulus II heeft het kind Jezus", riep de geëmo- de paus aan zijn brief aan de „Maar deze brief is ook gericht gisteren de strijdende partijen doneerde paus tijdens het ange- kinderen, die afgelopen donder- tot alle verantwoordelijken voor in Bosnië opgeroepen met Kerst lusgebed. dag verscheen. Daarin roept hij oorlogen verwegen dichtbij." leiden De kerken gaan 'Op weg naar Kerstmis'. In de Leidse Herensingelkerk gebeurde dat gisteren al heel letterlijk, toen onder deze titel een kerstspel werd opgevoerd. Bijzonder was hier de medewerking van verstandelijk gehandicapten, die in de viering zongen en speelden. Muzi kale medewerking werd verleend door de zang- en muziekgroep 'De Sleutels' onder leiding van Th. Kwestro. foto ben de bruyn Zuidafrikanen leveren bij kerken hun wapens in johannesburg anp De Zuidafrikaanse methodis tenbisschop Peter Storey kreeg tijdens een amnestie- dienst in zijn kerk in hartje Johannesburg een AK-47 ge weer angeboden van een ANC'er. De Zuidafrikanen konden op 16 december, na tionale verzoeningsdag. hun wapens inleveren bij kerken, moskeeën en synagoges. Storey, oud-voorzitter van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, lanceerde dit initia tief in januari tijdens de ver gadering van de Wereldraad van Kerken in Johannesburg. Er is geen land ter wereld waar de bevolking zoveel wa pens heeft, zei Storey. Het geweld is niet uit de Zuidafri kaanse samenleving weg te denken. In eerste instantie stelde hij voor dat de Zuidafrika nen, in meerderheid kerkle den, op goede Vrijdag hun wapens op het altaar of de avondmaalstafel zouden leg gen. Volgens het oudtesta mentische verhaal zouden de wapens dan tot ploegscharen kunnen worden omgesmeed. Later werd dit initiatief overgenomen door kerkelijke organisaties, vredesgroepen en zakenlieden in een cam pagne om Zuid-Afrika wa- penvrij te maken. Er zijn naar schatting vijf miljoen vuurwapens in het land. Het aantal moorden is de afgelo pen tien jaar meer dan ver dubbeld. medjugorje epd De twintig biechtstoelen staan er bij als skiliften in de zomer, hoewel de zonde geen seizoenen kent. De bordjes voor de bedevaartgangers in het Servo-Kroatisch, Hongaars, Pools, Duits, Engels en Neder lands, staan te verroesten. 'Vrede aan de genen die komen en die hier verblijven, gezegend degenen die vertrekken' staat er op de kerk. Maar door de oorlog in het vroegere Joegoslavië zijn de pelgrims grotendeels weggebleven uit het Bosni sche Mariabedevaartsoord Medjugorje. In juni 1981 zou Maria aan zes kinde ren in een weiland bij Medjugorje zijn verschenen. Die verschijning doet zich sindsdien elke maand voor. Totdat de burgeroorlog uitbrak, kwam er jaarlijks een miljoen bedevaartgangers in het stadje tussen de Kroatische grens en de Bosnische stad Mostar. De oorlog was een dubbele klap. Niet alleen werd er bijna geen cent meer ver diend, maar alle voorbedes van Maria en de pelgrims hadden het uitbreken van de oorlog niet kunnen verhinderen. In 1992 werd het stadje door de Serviërs bescho ten. Voor korte tijd werden de diensten in de kelder van de kerk gehouden. Maar sinds de Kroaten en moslims in de loop van dit jaar een pakt hebben ge sloten, komen er weer meer bedevaart gangers, uit Engeland, Duitsland, Oos tenrijk, het nabijgelegen Kroatië en zelfs uit de Verenigde Staten en Mexico. Dit jaar hebben de franciscanen ongeveer een half miljoen keer de communie uit gereikt. De franciscaner pater Ivan Landeka is ervan overtuigd dat het Vaticaan het wonder zal erkennen. „Dat kan enige tijd duren", zegt hij. Per slot van rekening duurde het met Lourdes ook tientallen jaren. Het steekt hem dat bisschop Ratko Peric van Mostar geen medewerking wil verlenen. Ook de gehele bisschoppen conferentie van het vroegere Joegoslavië ziet niets in het wonder. Eerst probeerden de communisten met allerlei smerige trucs de stroom pel grims tegen te houden, zegt Landeka. Zij bouwden vlak naast de kerk een kroeg. Vervolgens werd de pastoor van Med jugorje gearresteerd. De parochie liet zich niet intimideren en haalde duizen den handtekeningen op. Toen het com munistisch regime in Joegoslavië viel, wisten enkele partijbonzen er een goed heenkomen te vinden. Zij behoren nu tot de beste souvenirhandelaars. Maria is een geliefd produkt op de markt. De maagd als beeldje met of zon der verlichting of afgebeeld op een t- shirt, bierglas of sleutelhanger. Rozen kransen gaan heel goed, zegt Diana, die verkoopt. Maar de parkeer plaatsen zijn leeg en de hamburger tentjes staan er verlaten bij. Medjugorje hoopt dat er mët Kerst niet wordt ge schoten. In dat geval worden er duizen den bedevaartgangers verwacht. In deze tijd is het volgens pater Lande ka erg belangrijk dat de mensen, ook de soldaten, weer hoop krijgen. Toen hij geestelijke verzorging aan het front ver richtte, schrok hij van de hardheid en ook van de twijfels bij de militairen. Hij noemt het jammer dat bijna alle Ser visch-orthodoxe priesters hun parochie in het overwegend islamtische Bosnië hebben verlaten. „Door de oorlog is bij na alles politiek geworden." Zo worden de moslims, die in Joegoslavië niet zo praktizerend waren, in de richting van het fundamentalisme gedreven. Hij noemt het falen van de internationale politiek het bankroet van de gerechtig heid. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON klopt, dat gbe^t :s wane COtA poaj isteaj jatteej altijd uam elkaar LEIDSCH DAGBLAD DIRECTIE8B MKset^^G^Amold (adj). Kiel (ad)). IOOFDRED Nypels. Henk van der Pos HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. I HOOFDKANTOOR. Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie 071-321921 per maand ƒ31.05 ƒ30.05 per kwartaal ƒ87,70 ƒ86,70 per jaar 337,55 336,55 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 134,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING HET WEER Temperatuur omlaag Tijdens het voorbije weekeinde daalde de barometer stevig; bij IJs land arriveerde een grote depres- siewervel, waarin de kerndruk tij delijk tot 950 millibar terugliep. Zoals wel vaker in de afgelopen maanden, ontsnapten wij aan het stormgeweld dat zo'n atmosferi sche krachtpatser teweeg kan brengen. De zuidenwind werd niet meer dan krachtig; met een lucht- aanvoer grotendeels van over land voelde het waterkoud aan. Zaterdagmiddag bleef het kwik ste ken bij 3 a 4 graden met wat kille regen en motregen. Zondagmiddag regende het een paar uur stevig tij dens de passage van een koufront. Dit front markeerde de overgang naar flink onstabiele lucht, waarin vandaag en morgen enkele buien- lijnen meedrijven. Vooral de kust strook krijgt hiermee maken; de koude bovenlucht kan aanleiding geven tot hagel en onweer. De temperatuur gaat weer lang zaam omlaag; overdag blijft het kwik op circa 5 graden staan met vanaf woensdag lichte vorst in de nacht. Het doorzetten van hoogrei- kende, koude lucht heeft vooral in de bergachtige streken van Europa gevolgen. De Alpenlanden mogen ulling verwéju] deze week ten van het beperkte sneeuwde Het is met ondenkbaar, dat woe dag ook in de Lage Landen de e ste sneeuwvlokken van deze wiitv, gaan vallen. De leverancier hier voor is een depressie, die nu no... ver weg op de oceaan ligt. Het i:— een kleine, maar onberekenban111' storing, die volgens de laatste km ten woensdag over de Britse Eil.aa den naar het zuidoosten koerst.dc dat moment is de lucht boven osp land koud genoeg voor (natte) sn sneeuwval bij een temperatuur maar even boven het vriespunt. Morgen is er wellicht meer duid lijkheid omtrent de exacte trekr ting van deze winterse storing, Ook de vooruitzichten voor het rj kerstweekeinde geven nog geen ge kerheid. In grote delen van EurotL koelt het nog wat verder af, terw de depressiestroom van de ocea 'West-Europa wat koude en zachte luchtmassa's liJ aan de vooravond van Kerst goei mogelijk. De ervaring leert dat dp; schermutseling in de meeste ge z' len uitdraait op een zegetocht v;ra luchtmassa's.... rr HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Wisselend bewolkt langs de kust van tijd punt. In het binnenland temperatuur iets onder nul Vandaag bewolkt en enige jroog. Denemarken: Vandaag eerst bewolkt en regen. Later op de dag op klaringen en een enkele (winterse) bui. Morgen e kele v Mid- dagtemperatuur ongeveer 3 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag wisselend bewolkt en vooral langs de westkusten buien, soms met hagel, sneeuw of onweer. Morgen eerst droog en vrij zonnig. Daarna toenemen de bewolking en in Ierland regen. Tegen de avond bereikt de regen Groot-Britta- Middagtemperatuur van 4 graden in Wisselend bewolkt en enkele buien, Morgen daarbij kans op hagel of natte de Ardennen mogelijk /liddagtem den langs in de Ardennen. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag enkele buien, boven 900 meter m de vorm van sneeuw. Morgen perio- i nog Middagtemperatuur van 9 graden in Bretagne tot rond het vriespunt morgen in de Vogezen. Temperatuur op 1000 meter in de Vogezen ongeveer -1 graad, in de Jura nog iets kouder. Spanje. Vandaag vrij veel bewolking en vooral in het noorden en midden enkele buien. Morgen alleen nog in hét noorden regen, elders opklaringen en vooral in het zui den perioden met zon. Middagtempera tuur tussen 8 en 13 graden. Alleen langs de zuidelijke costa's warmer met temperaturen rond 18graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, maar ook enkele wol kenvelden. Droog. Middagtemperatuur circa 21 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag en morgen wisselend bewolkt en buien, boven 1100 meter in de vorm van sneeuw. In de Alpen zakt de sneeuwgrens morgen tot ongeveer 900 meter. Middagtemperatuur vandaag rond 11 graden, morgen ongeveer 7 gra den. Temperatuur op 2000 meter hoog te in de Alpen en Pyreneeën ongeveer -4 graden. Morgen gaat er in de loop van de dag een harde Mistral waaien. Mallorca en Ibiza: Wisselend bewolkt en enkele buien, mo gelijk met onweer. Middagtemperatuur dalend tot 13 graden morgen. Italië: Vandaag in het noorden eerst plaatselijk mist. Verder vanuit het westen snel toe nemende bewolking gevolgd door stevi ge regenbuien. In de Apennijnen valt boven de 2000 meter sneeuw, in de Al pen en Dolomieten ligt de sneeuwgrens rond 1300 meter. De middagtempera tuur ligt tussen 11 en 16 graden. In de Po-vlakte wordt het niet warmer dan 6 graden. Temperatuur in de Alpen en Do lomieten op 2000 meter ongeveer -3 graden. Duitsland: Vandaag perioden n 800 rT ten v i. Morgen n I 500 i Middagtemperatuur vandaag rond 5 gra den, in het oosten van Duitsland rond het vriespunt. Morgen overal daling van temperatuur. In de middelgebergten ligt de temperatuur vandaag iets onder nul. morgen wordt het circa -4 graden. In het hooggebergte ligt de temperatuur op 2000 meter rond -8 graden. Zwitserland: Vandaag wolkenvelden noordkant enkele bi ligt rond 1100 metei buiigheid ook aan Sneeuwgrens zakt to' ter. Temperatuur op gen circa -5 graden. Sneeuwgr Morgen neemt weersvooruitzicht Kl^ Gemiddeld over Nederland Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN R DINSDAG 20 DECEMBER 1994 Li Zon- en maanstanden v Zon op 08.45 Zon onder 16 v Maan op 19.15 Maan onder09 ti Waterstanden Katwijk v Hoog water 04.32 16.41 Laag water 00.05 12.31 Weerrapporten 18 december 19 u Buenos Aires 1 Casablanca o Johannesburg c Los Angeles r windst 12 0 31 25 14 9 16 12 8 6 13 10 41 HEINZ W/E KLOPT PAAP OP D/T OASZAUO ÜUP. svcxS Op DE PEISP VAAS M/JN NEDERfGE STOLPJE W/E KLOPT DAAR OP D/T OSJZAL./& OC/R NO& OP de peur vaas Mijn ne - per'ep stolpje

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8