-Leiden Regio Leiden krijgt banenpool Gebrekkige promotie nekt Leidse Sleutelpas 111177 Leidse sport in 'Leiden zoals het was' Strenge wetten maken hulp illegalen moeilijk Ambtenaren zijn bang voor hun baan MANDAG 19 DECEMBER 1994 7 ter Fiasco 9 De Kerstmarkt in de Hoofdstraat in Leider dorp werd een fiasco. Winkeliers zouden niet meegewerkt hebben. ;HEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-3 Ia Mar: geef iedereen bij de GSD een gratis exemplaar >t mf ien sePt.eiden loman leefmans ïcen tgoeÖnvoldoende geld. te weinig re- •jingplame én het uitblijven van een ?a' ftianschafstunt. Dat zijn drie fac- kelstoren die de vroege dood van de ien-'Leidse Sleutelpas hebben ver- 'rdvejorzaakt. Met de pas zelf is vol de ^ens de betrokken ambtenaar eve^v. van der Poel en oud-wet- °g iiiouder H. de la Mar niets mis. PeclHet gaat volgens dit duo om /an8een goed produkt dat door een )llai gebrek aan de juiste promotie erde-siecht is aan de man gebracht blad^s. v> Op initiatief van de raadsle den H. Kruijt (CDA) en R. van 'kerischreven (Groen Links) zag de andrsieutelpas op 1 januari 1993 het ^er9|evenslicht. Een kaart waarmee xpHje kortingen kon krijgen in di- regtverse winkels en bedrijven, voor en Icursussen en voor voorstellin- tedFgen in buurthuizen en culturele 's ^instellingen. Zo'n pas was al een nsepgroot succes in Rotterdam en geTAmsterdam en is dat sinds kort look in Dordrecht. 7,0j gejij - In Leiden was de pas voor 75 gulden te koop. Studenten be taalden 25 gulden en mensen met een uitkering waren slechts 15 gulden kwijt. Een overzicht van de aangesloten (winkel)be- drijven en instellingen zou om de paar maanden in een krantje aan de pashouders worden ver stuurd. Hoewel de Sleutelpas onder leiding van De la Mar en burge meester Goekoop met enig tam-tam werd ingeluid, liep Leiden er niet warm voor. Pos ters op abri's ten spijt wilde het in 1993 maar niet lukken een respectabel aantal plaatsgeno ten een kortingskaart te verko pen. Uit pure wanhoop werden er 1586 als 'kerstpakket' gratis aan alle ambtenaren geschon ken en werd het bureau Count Down Benelux in de arm geno men om nog meer winkels en bedrijven binnen te halen. Na twee jaar aanmodderen werd deze week bekend dat de pas wordt afgeschaft of in een geheel andere vorm wordt voortgezet. Slechts 646 passen werden in 1994 verkocht in plaats van de geraamde vijfdui zend. En met zulke aantallen is het ook moeilijk om winkels te overtuigen mee te doen en op een of meer produkten korting aan de pashouders te verlenen. Strippenkaart „Amsterdam dankt het succes aan het feit dat zijn pas gratis wordt verstrekt aan mensen met lagere inkomens en de ge meente bijna vijf keer zoveel geld per hoofd van de bevolking aan het project uitgeeft als Lei den. In Rotterdam loopt het goed omdat er met de pas kor ting op het openbaar vervoer wordt verkregen en in Dordrecht kostte de pas wel een tientje, maar je kreeg er direct een strippenkaart van elf gulden bij cadeau. Leiden zou ook zo iets moeten doen", aldus Van der Poel. Het voortzetten van een Leid- 9.9 9 Een zogeheten 'specimen' van de Leidse Sleutelpas die naar alle waarschijnlijkheid een vroege dood gaat sterven of in een geheel andere opzet wordt voortgezet. se kortingpas verdient volgens Van der Poel de voorkeur. Hij voelt zich daarin gesterkt door het feit dat van degenen die de huidige plastic kaart voor het minimumtarief kochten, 84 procent hem volgend jaar weer wil aanschaffen. Maar de kaart zou nog alleen voor Leidenaars met een uitkering of met een klein inkomen beschikbaar moeten zijn, net zoals dat in de eerder genoemde drie steden het geval is. Dat zou betekenen dat de ge meente. vinden zowel Van der Poel als De la Mar. wel meer geld moet uittrekken dan de bij na 90.000 gulden die nu jaarlijks wordt uitgegeven. In Rotterdam is dat bijvoorbeeld het dertig voudige voor een stad die pak weg zes keer zo groot is. „Mis schien moet je er wel aan den ken om iedereen bij de GSD (Gemeentelijke Sociale Dienst, red.) zo'n pas voor niets te ge ven. Als inderdaad blijkt dat de helft van de mensen die er een heeft er volgend jaar ook een wil kopen, dan heb je er vervolgens in één klap drieduizend ver kocht", aldus De la Mar. Driehonderd tot vijfhonderd langdurig werklozen aan de slag Flippertoernooi in Morschwijk a De regio Leiden krijgt een banenpool waarmee driehon- [derd tot vijfhonderd langdurig werklozen aan de slag Ja j moeten komen. Voorwaarde is wel dat het ministerie van j sociale zaken daar toestemming voor geeft. ia 1 leiden Rudolf kleunnen. De toestemming is nodig |a omdat een arbeidspool wordt •i De Arbeidsvoorziening Rijn- bekostigd met uitkeringsgelden. streek (waar de arbeidsbureaus Plaatsvervangend directeur J. in Leiden, Alphen aan den Rijn, Braamsma van de arbeidsvoor de Bollenstreek en Gouda onder ziening legt uit dat de arbeids- vallen) heeft inmiddels een aan- pool is bedoeld voor mensen vraag ingediend om zo'n 'door- die al lang zonder werk zitten, 'stroompool' te mogen begin- maar nog wel gelden als 'kansrijken' op de arbeidsmarkt. „Ze worden voor twaalf maan den in dienst genomen bij de pool en kunnen in die periode werkervaring opdoen. Boven dien is het gemakkelijker om te solliciteren vanuit een werken de positie." De arbeidspool zendt in feite mensen uit naar bedrijven en instellingen. Ze krijgen in de pe riode dat ze daar werken ge woon loon. Wanneer er geen werk is vallen ze terug in de uit kering. De arbeidsvoorziening baseert het aantal van driehon derd tot vijfhonderd deelne mers aan de banenpool op schattingen. Concrete afspraken met werkgevers zijn er nog niet. De arbeidspool in de Rijn streek zal overingens niet de eerste in zijn soort zijn. Elders is al geëxperimenteerd met deze opzet om langdurig werklozen aan de slag te helpen. Het mi nisterie heeft eerder al laten blijken dat aanvragen voor nieuwe pools, die ook binnen het kabinetsbeleid passen om nieuwe banen te scheppen, de ze maand konden worden inge diend. Reden voor de Arbeids voorziening Rijnstreek om daar ook op in te haken. Op welke termijn het ministerie reageert op de aanvraag en wanneer de pool daadwerkelijk kan begin nen is nog niet duidelijk, zegt plaatsvervangend directeur Braamsma. Automobilisten op de vuist leiden Een 22-jarige Leiderdorper en een twee keer zo oude Lei- denaar zijn vrijdagnacht met elkaar op de vuist gegaan. De Lei- denaar reed over het Havenpleiri een kreeg van horeca-bezoe- kers bier over zijn auto heen. Hij stopte en riep de jongelui wat toe. Achter hem reed toen de Leiderdorper. Enkele ogenblikken later kregen de twee een aanrijding bij inparkeren op de Oude Vest. De Leiderdorper dacht dat de Leidenaar dat met opzet deed. Het duo deelde elkaar rake klappen uit totdat de Leide naar aan het hoofd werd geraakt en vervolgens naar het St. Eli- sabeth-ziekenuis moest worden overgebracht. De politie heeft beide hoofdrolspelers gehoord. Vrouw krijgt stomp leiden Een onbekende, jonge man heeft gistermorgen om streeks half een twee wouwen op de Breestraat lastiggevallen en een van de wouwen zonder aanleiding een vuistslag gegeven. De man hield de 21-jarige Wassenaarse en de 20-jarige Leidse aan om de weg te vragen. Vervolgens begon hij het duo met be ledigende opmerkingen te bestoken en opeens deelde hij een klap uit. Daarna reed hij op een damesfiets weg. De politie heeft een redelijke omschrijving van de man gekregen. Brandjes geblust leiden In de toiletruimte van het Leidse station is in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks half vijf brand ontstaan. De oorzaak is onbekend. De brandweer moest het vuurtje te lijf gaan en was snel klaar met doven. Het vuur zorgde wel voor een behoorlijke rookontwikkeling maar de weinige reizigers hadden daar geen last van. In een woning aan de Leemanstraat is zaterdagmiddag een 52- jarige Leidenaar in slaap gevallen terwijl hij de frituur aan had staan. De buren roken enige tijd later een brandlucht en zagen de afzuigkap in brand staan. Ze wekten de bewoner die zelf in staat was het vuur uit te maken, waardoor er alleen rookschade ontstond. In de Koningstraat is gistermorgen een auto geheel uitgebrand. De Opel vloog door nog onbekende oorzaak omstreeks half zes in de brand. De brandweer werd gewaarschuwd maar er kon niet verholpen worden dat de auto geheel in de as werd gelegd. Automobilist beroofd leiden» Een 22-jarige Leidenaar kreeg gistermorgen autopech op de Ir. Driessenstraat. Hij woeg aan twee passerende mannen of ze hem wilden helpen met duwen. De twee grepen de man ver volgens vast en sloegen hem in zijn gezicht. Daarna werd hij van zijn geld beroofd en maakten de twee zich uit de voeten. De man kon op eigen kracht aangifte doen. leiden man-Combinatie. In de aflevering ook aandacht voor UVS, Roodenburg. gymnastiek, atletiek en het roeien bij Njord, De Vliet en Die Leythe. Voor al bij het roeien speelden de Leidenaars - de stu denten - een rol. Ook in het wat recentere verle den speelde Leidse sporters een opvallende rol. Genoemd worden wielrenner Gerben Karstens, tafeltenniscoach Gerard Bakker, de successen van de wielerploeg Swift, atlete Gerda Kraan, organi sator Joop Riethoven, voetballer Wim Rijsbergen, Parker, DIOK en de Tour de France in Leiden. Sporters en hun clubs. Dat is het thema van de vijftiende aflevering van 'Leiden zoals het was'. In het deze week verschenen magazine wordt een beeld geschetst over de sport in de sleutelstad. De schrijvers gaan terug naar het eind van de vorige eeuw: cte geschiedenis van het Leidse Ajax. Binnen die club hield men zich bezig met cricket en voetbal. Zelfs bereikte voetballend Ajax nog de hoogste klasse van de Nederlandsche voetbalbond. Ajax bestaat nog steeds, maar dan als ASC. Ontstaan uit een fusie in een 1919 met De Sportman. Vanaf die tijd was het Ajax-Sport- Het blad, met veel kleuren- en andere foto's, verkrijgbaar in de boekhandel. Buurthuis Morschwijk aan de Topaaslaan 19 organiseert op woensdag 28 december haar eerste Morsflippertoernooi. Dat gebeurt in samenwerking met het Leidse speelautomatenbe- drijf CB Amusement. Het toer nooi wordt niet zo grootschalig als het Leidse Flippertoernooi dat vorig jaar omstreeks dezelf de tijd in de Merenwijk werd gehouden. „Gewoon een gezel lig toernooi, vooral voor het plaatselijke publiek", aldus be heerder D. Bruigom. De titel van Leids flipperkampioen staat niet op het spel, wel zijn er aar dige prijsjes te winnen. „Het is een goede vakantiebezigheid", zegt Bruigom. Door CB Amuse ment worden drie verschillende wedstrijdflipperbakken neerge zet, waarschijnlijk nieuwe mo dellen die nog door niemand bespeeld zijn. De deelnemers kunnen in ieder geval drie ron den gratis spelen om een zo hoog mogelijke score te halen. Het toernooi begint om 13.00 uur en wordt om 18.00 uur af gesloten met de prijsuitreiking. De prijzen worden uitgereikt door wijkagent Sam van der Geest. UITGEKNALD Over een kleine twee weken worden we 1994 uitgeknald. Voor een aantal mensen geldt dat misschien wel heel letter lijk. Want gezien de hoeveelheid explosieven en gevaarlijk vuurwerk die in omloop zijn. is de kans niet denkbeeldig dat er dit jaar rond de jaarwisseling doden vallen. Zelfs op scholen in deze regio worden staven dynamiet, oe fen-granaten en afgekeurd gevaarlijk vuurwerk verkocht, meestal afkomstig uit Oosteuropese landen. Lawinestrijkers zijn ook favoriet. Dat vuurwerk, iets groter dan een flink rotje, kan een auto uit elkaar doen barsten. Aldus demon streerde de politie vorige week om volk en vaderland te waarschuwen voor het gevaar. De politie in deze regio heeft een merkwaardige visie op het geven van voorlichting aan het publiek. Hoewel al langere tijd gevaarlijk oorlogstuig wordt verhandeld, werd dat ge heim gehouden. Zolang de grote massa er niet van weet blijft het verlangen van de jeugd om het te kopen klein, zo is kernachtig gezegd het standpunt. Bij toeval kwam deze krant er achter dat er een levendige handel in die rotzooi in Leiden plaatsheeft. Het gaat in deze zaak bepaald niet om een incident. Waar schijnlijk is er al een paar weken, wellicht maanden, handel op redelijk grote schaal. De politie had daarover veel eerder opening van zaken moeten geven. Ik acht het de taak van de politie de bevolking te informeren over de risico's die zij loopt. Op basis daarvan kan ieder voor zich bepalen of hij bepaalde risico's wil vermijden of niet. Handgranaten, lawinestrijkers, vuurwerkbommen. Houdt u er rekening mee dat het een hete jaarwisseling dreigt te wor den. En volgend jaar werpen de ernstig gehavende jongeren van deze jaarwisseling zich weer op mee te werken aan een voorlichtingscampagne over de gevaren van vuurwerk. Hand afgerukt, vingers weggeknald, ogen weg gebrand. En als primeur in die re clamecampagne glijdt tergend langzaam de ca mera over een sobere graftombe met een goud gerand fotolijstje. Daarin de beeltenis van een vro lijk lachend jongmens die in cfe vroege och tenduren van 1 januari 1995 het leven werd uit geknald. leiden carine damen Preken voor eigen parochie. Veel verder kwam men niet op de door Groen Links en De Leidsé Fabel van de Illegaal ge organiseerde discussiemiddag 'Hulpverlening aan illegalen: obstakels en nieuwe mogelijk heden' gistermiddag in het Leidse Volkshuis. De sprekers Kea Fogelberg (huisarts), Petra Schulz (de Fabel), Frank van der Bruggen (Bureau voor Rechts hulp), Hans Krikke (Stichting Opstand) en gemeenteraadsle den Hans Baayens (PvdA) en Rianne Peeters (Groen Links) gaven voornamelijk veel infor matie. Tijdens de bijeenkomst bleek duidelijk dat, hoe goed de be doelingen van hulpverleners ook zijn, er voor illegalen bitter weinig te doen valt. En ook dat het aantal actieve mensen met een goed hart nooit zo groot zal zijn dat er grote, professionele acties op touw kunnen worden gezet. „Mensen in een noodsi tuatie moet je gewoon helpen", vond huisarts Kea Fogelberg. Maar ze vertelde illegalen alleen medische hulp te kunnen geven bij infecties en besmettelijke ziekten. Voor illegalen die meer dan alleen buikpijn hebben, blijven het ziekenhuis en de medicijnkast gesloten. Ook Frank van der Bruggen van het Bureau voor Rechtshulp in Den I laag zei het niet erg te vinden als 'illegalen die echt geen geld hebben' niet voor zijn juridisch advies betalen. Maar uit een aantal hartverscheurende ver halen die hij vertelde over ille galen die na een reeks ellendige gebeurtenissen in Nederland uiteindelijk toch weer terugge stuurd werden, moest toch gr concludeerd worden dat er aan de Nederlandse asielwetten niet veel getornd kan worden. PvdA gemeenteraadslid Hans Baayens was de enige spreker die-het niet roerend met het pu bliek eens was over de rechten van illegalen. Hij hield een wol lig, abstract betoog waarin het er op neer kwam dat de lande lijke wetgeving inzake asielzoe kers ook in Leiden gewoon diende te worden gevolgd. Rita Beens van PeeWee voelt zich soms net Malle Pietje. 'Koopnacht' bij PeeWee eenmalig FOTO BEN DE BRUYN Milieu-ontheffing voor De Zijl 'Hetwas toch meer een geintje'' ij Zwembad De Zijl heeft van de provincie Zuid-Holland een ontheffing gekregen om tot en i met 1999 open te blijven. Be- j sluit de gemeente het bad ook J daarna open te houden dan zijn .i investeringen nodig om de in- i richting aan te passen aan de 1 nieuwe milieu-eisen, i De gemeente heeft ontheffing l aangevraagd omdat de toe- komst van zwembad op het spel staat. De Zijl is evenals zwem bad De Vliet opgenomen is een j rij van bezuinigingsvoorstellen. Ook voor zwembad De Vliet heeft de provincie een onthef fing verleend tot en met 1999. MORGEN KERSTMAN MET KADOOTJES MORGEN WEEKMARKT OEGSTGEEST -10.00 uur tot 16.00 uur- leiden--judy nihof Wie geluk heeft, kan héél soms rond mid dernacht tweedehands spulletjes op de kop tikken bij PeeWee aan de Nieuwstraat in Leiden. Niet dat de winkel dan open is. Het komt wel eens voor dat eigenares Rita Beens (28) rond dat tijdstip spullen buiten zet waar ze graag vanaf wil. Meubeltjes bij voorbeeld, of bepaalde accessoires die na een jaar nog steeds niet zijn verkocht. „Het zijn niet de mooiste spullen. Maar mis schien heeft iemand er dan nog plezier van. Anders brengen we ze naar het Leger des Heils." De volgende ochtend zijn de spullen steevast verdwenen. Vorige week besloot ze het anders aan te pakken. Ze zette 's avonds een paar tafeltjes buiten en plakte er een prijs op met het ver zoek om het geld in de brievenbus te depo neren. Tot haar verbazing vond ze het geld voor één tafeltje in de bus. De andere exemplaren waren gewoon weggenomen. Beens is niet van plan om er een gewoonte van te maken op deze manier haar spullen aan de man te brengen, vertelt ze. „Het was meereen geintje." Beens zit nu anderhalf jaar met haar zaakje aan de Nieuwstraat. De mensen we ten volgens haar PeeWee steeds beter te vinden. „Vooral de boerentafeltjes en - stoeltjes doen het goed. Je merkt dat de mensen hun huizen weer echt gezellig aan het maken zijn. Met veel hout en warme kleuren." Een omschrijving van de winkel is moeilijk te geven. Het is geen antiekwinkel, maar ook geen uitdragerij. „Het is iets er tussenin. Soms voel ik me net Malle Pietje." Het publiek is heel divers. Er komen stu denten, maar ook 'sjieke' mensen. Beens probeert de prijzen wel zo laag mogelijk te houden. „Het moet wel leuk blijven. Leiden is bovendien ook niet zo'n rijke stad." Haar spullen koopt ze vrijwel altijd in Bel gië in. „Daar is nog zoveel. De mensen be waren daar alles veel langer. Ik denk omdat ze ruimer wonen dan hier." Van het winkel tje alleen, kan Bëens nog niet rondkomen. Ze heeft er gewoon een baan naast, in de ochtenduren. „Het is meer een hobby. Al hoop ik er nog een keer van te kunnen le ven." LEIDEN» AAP RIETVELD De medezeggenschapscommis sies (MC's) van de bedrijven en diensten van de gemeente Lei den maken zich zorgen over de gevolgen van de takendiscussie. Die grote bezuinigingsoperatie, die over vier jaar 18 miljoen gul den moet opleveren, kan diep ingrijpen in het personeelsbe stand. Daarmee is volgens de voorzitters en secretarissen van de MC's tot dusverre onvol doende rekening gehouden. De MC's hebben hun kritiek vervat in een brief aan 'de stuurgroep kerntakendiscussie'. Feitelijk zijn dat burgemeester en wethouders, de gemeentese cretaris en een extern deskundi ge. Die stuurgroep heeft de ambtenaren de gevolgen van 90 bezuinigingsvoorstellen laten doorrekenen. „Maar niet op de effecten voor het gemeentelijk personeel", aldus de MC's in de brief. 7,Zelfs de nadelige finan ciële effecten in de vorm van wachtgeldverplichtingen zijn niet opgenomen." De voorzitters en secretaris sen van de MC's wijzen erop, dat de gemeente net een reor ganisatie achter de rug heeft en de onrust in het ambtelijk appa raat maar voortduurt. „De toe komst voor ons als ambtenaren is onzeker, voor een aantal van ons dreigt nu reeds ontslag. De werkdruk neemt over de hele li nie toe." Zij spreken de ver wachting uit, dat B en W bij de takendiscussie het personeels belang 'een prominente plaats' zullen geven. De brief is, zegt ondertekenaar T. Prast, een schot voor de boeg. De proce dure die burgemeester en wet houders hebben gekozen is naar zijn mening 'zeer zorgvul dig'. „Er is begin volgend jaar een periode van zes weken uil getrokken voor inspraak voor gemeente-ambtenaren en voor gesubsidieerde instellingen. Maar wij willen niet de teleur stelling meemaken, dat we in januari worden geconfronteerd met bezuinigingsvoorstellen van B en W waarin de personele consequenties niet zijn meege nomen. Daar hebben we nu al vóórwillen waarschuwen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7