Martijen klaar voor vegjagen Berlusconi Oprichter reclamereus Saatchi Saatchi komt ten val ANC worstelt met overgang van verzet naar regering I Negen dagen fauto huren 1 Zeven dagen betalen Buitenland N! Ex-communisten Bulgarije op kop Opnieuw schoten op Witte Huis ANDAG 19 DECEMBER 1994 5 IPS «Inter Press Serv ito. me kiest paus als man van het jaar t York Het Amerikaanse weekblad Time heeft paus Johan- Ugs Paulus II verkozen tot man van het jaar. Het hoofd van de jms-katholieke kerk heeft 'zijn visie op het leven met kracht gedragen en de wereld aangespoord deze na te volgen'. usland tekent Energie Handvest ia jABONRuim veertig landen, waaronder Rusland, hebben za- dag in Lissabon het Energie Handvest getekend. Dit door t d-premier Lubbers bedachte akkoord heeft tot doel de enor- olie- en gasvoorraden in het voormalige Oostblok te ontslui- voor de westerse landen. In ruil daarvoor levert het Westen J8 rhnologische kennis. Een succes was de instemming van de :n issische Federatie. Tot op het laatst was onzeker of dit land u meedoen. om ontmanteld in Noord-Ierland jast Deskundigen van leger en politie in Noord-Ierland heb- li vanochtend in Enniskillen een bom onschadelijk gemaakt. Kt explosief was geplaatst in een plastic container voor een eubelzaak. Vertegenwoordigers van Sinn Fein, de politieke lugel van de IRA, ontmoeten vandaag afgevaardigden van de itse regering voor een tweede ronde van gesprekken die de Ig moeten openen naar vrede. ady Di gaat niet eten bij koningin friDEN» Lady Diana weigert op eerste kerstdag samen met ko- hgin Elizabeth II en prins Charles te eten. Dat meldde het Brit- Ipulpblad Sun zaterdag. Diana en Charles, de Britse-troonsop- llger, zijn gescheiden van tafel en bed en mijden elkaar. Als of- liële reden om de uitnodiging van de koningin af te slaan, |>rdt in de omgeving van Lady Di echter de plaats van het rstdiner genoemd. Ze zou het Oostengelse paleis Sandring- n verafschuwen. Roemruchte broers Charles en Maurice beginnen mogelijk nieuw bureau LONDEN CEES V CORRESPONDENT Een van de laatste leuzen die Saatchi Saatchi verzon, was voor de onlangs met veel gerucht gelanceerde Britse staatsloterij. It could be you, aldus de regel onder een poster van de winnaar. Maar sinds afgelopen vrijdagnacht kan Maurice Saatchi zelf wel wat loterijge- luk gebruiken. Hij werd aan de kant ge zet als topman van het reclame-impe rium dat hij zelfheeft gesticht. Het besluit om Maurice Saatchi af te zetten, kwam na een bijna zeven uur durende zitting van de raad van be stuur. Om een val van de aandelen koers te voorkomen, werd het nieuws wereldkundig gemaakt nadat de beurs van Wall Street al was gesloten. Want gevreesd werd dat met Maurice Saat chi een aantal van de beste klanten zal vertrekken. Saatchi Saatchi is de creatie van Maurice en Charles Saatchi, zonen van een in Irak geboren jood die zich na de Tweede Wereldoorlog in Noord-Lon- den vestigde. Charles Saatchi, het artis tieke brein, was al eerder uit de raad van bestuur gezet. Maar cjat Maurice eenzelfde vernedering moest onder gaan, kwam als een verrassing. Hij werd gezien als de man die in luttele jaren met een startkapitaal van nog geen ton een reclame-imperium had gevestigd dat zijn weerga niet kende in de wereld. De naam Saatchi Saatchi wordt tot op de dag van vandaag in verband ge bracht met de episode in de Britse ge schiedenis die is verbonden met de naam Thatcher. In 1979 hielpen de twee broertjes de IJzeren Dame aan haar eerste verkiezingszege door het imago van Labour te bezoedelen met de leuze Labour isn't working (labour werkt niet). En aan elk van drie daarop volgende verkiezingsoverwinningen van de Conservatieven zou Saatchi Saatchi meewerken. De zegetocht van Thatcher liep in de jaren '80 parallel aan die van de Saat chi's. Behalve de Conservatieve rege ring mochten de broers ook de door haar geprivatiseerde bedrijven tot hun klanten rekenen. British Airways, de succesvolste luchtvaartmaatschappij in Europa, hanteert nog altijd de oude Saatchi-kreet The World's Favourite Airline. Dat voor Saatchi Saatchi geld niet stonk, bewees het bureau door in 1989 de PvdA als opdrachtgever te accepte ren. Het bureau dat eerder voor That cher en het apartheidsregime van Bo tha had gewerkt, was graag bereid om de Nederlandse sociaal-democraten in een modern jasje te steken. Het resul taat: 'De Toekomst is van Iedereen'. Het bedrijfje dat Maurice en Charles Saatchi in 1970 stichtten, was vijftien jaar later het grootste reclamebureau ter wereld. In 1986 namen de Britse broers de Amerikaanse reclamegigant Ted Bates over en een jaar later waren ze zelfs in de markt om Midland Bank te kopen. Slechts een interventie van de Bank of England, de nationale bank, kon dat laatste voorkomen. In 1987 be liepen de jaarlijkse inkomsten van Saatchi Saatchi twaalf miljard gul den, de winsten 350 miljoen. Het recla mebureau was bijna zo groot gewor den als de multinational Philips. Maar daarmee was het plafond be reikt. Ervan uitgaande dat de bomen tot in de hemel zouden blijven groeien, waren de Saatchi's in de val gelopen waarin ook tycoons als Robert Maxwell en Rupert Murdoch terecht waren ge komen: ze hadden zich tot over de oren in de schulden gestoken om be drijven te kopen. Zolang de opdrach ten bleven binnenkomen, kon de schuld worden afgelost. Maar toen eindjaren '80 de recessie in Groot-Brit- tannië en de VS inzette, moesten ze in gebreke blijven en begon de aandelen koers te dalen. Het waren de aandeelhouders die eind vorige week het lot van Maurice Saatchi bezegelden. Velen van hen hadden in 1986 160 gulden per aandeel neergeteld. De waarde daarvan is nu tot nauwelijks vier gulden gereduceerd. Onder leiding van de Amerikaanse fondsmanager David Herro, die tien procent van de aandelen controleert, zetten zij de aanval op hun topman in. Ze hadden Maurice Saatchi leren kennen als een man die op persoonlijk gewin uit was. Vorig jaar hadden ze hein gedwongen zijn salaris van 1,7 miljoen gulden te verminderen tot 500.000 gulden, maar de afgelopen we ken had hij zichzelf ter compensatie voor veertien miljoen gulden aandelen toebedacht. De ergernis daarover werd bij de aandeelhouders nog aangewakkerd door de voorpublikatie die ze onder ogen kregen van Architectural Digest. Dankzij de glanzende pagina's van dit blad werd hun een blik gegund in de weelderige keuken van hun topman. Een van Maurice Saatchi's woningen blijkt een kasteelachtig landhuis in het groene Sussex, dat voor vele miljoenen is verbouwd. Slaapkamers zijn verwij derd om een enorme ontvangsthal te creëren, een kapel is verbouwd tot eet kamer voor veertig mensen, een deel van het landgoed is veranderd in een meer. De Amerikaanse belangengroep ver weet Maurice zelfzucht en financieel wanbeheer. Men eiste zijn hoofd. En toen een peiling onder de overige eige naren uitwees dat zestig procent van alle aandeelhouders zijn vertrek wenste, had de raad van bestuur geen andere keuze dan hem af te zetten. Voor de vorm werd Maurice nog een lagere directeursbaan aangeboden, maar aangenomen wordt dat hij de eer aan zichzelf zal houden. Twee klanten van Saatchi Saatchi, British Airways en Mars, hebben al la ten weten dat ze een ander reclamebu reau hun miljoenenorders zullen gun nen na het vertrek van Maprice. En het weekblad Sunday Times wist gisteren te melden welk bureau dat zou kunnen zijn: een nieuw, door de broertjes op te richten reclamebedrijf. Want Maurice Saatchi is vóór alles een straatvechter. Wie zijn toekomst wil voorspellen, hoeft slechts de ope ningsregels te lezen van de bestseller Damage. „Beschadigde mensen kun nen gevaarlijk zijn. Ze weten dat ze kunnen overleven". De auteur van Da mage, Josephine Hart, spreekt uit erva ring. Ze is de echtgenote van Maurice Saatchi. iga Nord sluit akkoord met oppositie Italiaanse oppositiepartijen PDS en PPI hebben in de icht van zaterdag op zondag een akkoord bereikt met regeringspartij Lega Nord over een motie van wan- juwen tegen het kabinet-Berlusconi. De kans dat Ber- ïconi al deze week zal moeten opstappen, is daardoor |er groot geworden. WE EELCO VAN DER LINDEN ireven door Lega Nord en I, de ander door de ex-com- unistische PDS. Op deze wijze ien de drie partijen de indruk ■feiemen dat al sprake is van politiek akkoord. Beide mo- - i ?ijn echter identiek: men jegt om het heengaan van ■rtfiusconi en om de vorming Wm een zakenkabinet dat zich Ijiral moet bezighouden met lyvormingen van het kiesstel- en van de politieke instellin- Schandaal rond Winnie Mandela OHANNESBURG AFP-Rtr Het akkoord is door Berlusco ni keihard Veroordeeld. De pre mier sprak van 'politieke op lichterij' en liet opnieuw weten dat als het kabinet valt er nieu we verkiezingen moeten wor den uitgeschreven. De beslis sing daarover is echter voorbe houden aan de president. Berlusconi zal woensdag, na aanname van de begroting, in de Kamer van Afgevaardigden de politiek van het kabinet ver dedigen en de vertrouwens kwestie stellen. Donderdag zal worden gestemd over de moties van wantrouwen. De kans dat het kabinet deze week valt, wordt onderhand door iedereen zeer groot geacht. Fini, leider van de 'post-fascis- tische' Nationale Alliantie en trouw partner van. Berlusconi, heeft verklaard dat 'het kabinet de proef waarschijnlijk niet zal doorstaan'. Hij voegde er echter meteen aan toe dat geen alter natieve coalitie mogelijk is en dat de Italianen in het voorjaar opnieuw naar de stembus zul len moeten. De enige verrassing kan deze week komen uit het kamp van de Lega Nord, waar ongeveer veertig parlementariërs grote moeite hebben met de politieke lijn van Lega-leider Bossi. De dissidenten zullen waarschijn lijk tegen de motie van wan trouwen stemmen, maar voor alsnog is hun aantal te gering om de stemming beslissend te beïnvloeden. Bossi zei gisteren dat binnen de Lega discussie plaatsvindt, maar dat hij de rij en gesloten zal weten te hou den. Sofia De BSP (ex-communisten) gaat volgens eerste uitslagen ruim op kop bij de gisteren gehouden parlementsverkiezing in Bulgarije. Volgens de eerste analyses kan de BSP rekenen op 42 tot 44 procent van de stemmen. De anti-communistische Unie van Democratische Krachten heeft vol gens de voorspellingen ongeveer 23 tot 25 procent van de stemmen gekregen. Het is mogelijk dat de voormalige communisten uiteindelijk een ab solute meerderheid behalen in het 240 zetels tellende parlement. De overwegend Turkse Beweging voor Rechten en Vrijheden stond vannacht op 6,5 procent van de stemmen. Op de foto brengen leden van de Turicse minderheid hun stem uit. foto reuter dimitar dilkoff iiVinnie Mandela, ex-vrouw van de Zuidafrikaanse pre sident, is bij een schandaal betrokken. Ze huurde vo rig jaar een vliegtuig om diamanten te halen in An- »ola. De chartermaat schappij heeft bij justitie een klacht ingediend, om dat Winnie Mandela wei gert de kosten (24.000 gul len) te betalen. Volgens de Zuidafrikaanse Sunday Ti mes had Mandela, vice-mi nister van kunst, cultuur, wetenschap en technolo gie, het vliegtuig gehuurd )p naam van liefdadig- leidsorganisatie CAPP. Zakenlieden zouden de diamanten bij de Angolese •resident, Dos Santos, op- lalen. Betrokkene Alan Faranoff: „Winnie heeft ons gezegd dat alles was (eregeld en dat president )os Santos was geïnfor meerd. Maar Dos Santos wist van niets". BLOEMFONTEIN RUNA HELUNGA CORRESPONDENT Het Afrikaans Nationaal 'Con gres (ANC) wordt geplaagd door financiële, disciplinaire en orga nisatorische problemen. Op het ANC-congres dat deze week in Bloemfontein wordt gehouden, erkende secretaris-generaal Cy ril Ramaphosa dat de organisa tie sinds de verkiezingen in mei in grote problemen is geraakt. De overschakeling van verzet tegen de apartheid naar de rol van grootste regeringspartij ver loopt moeizaam. Financieel verkeert het ANC in moeilijkheden omdat sinds de verkiezingen het grootste deel van de buitenlandse hulp is drooggevallen. Bovendien be taalt maar een klein deel van de officieel 1,3 miljoen leden zijn contributie van 12 rand (6 gul den) per jaar. Hoeveel betalen de leden de organisatie exact heeft, kon Ramaphosa niet zeg gen. Daarvoor is de ledenadmi nistratie te gebrekkig. Hoewel er volgens de secreta ris-generaal een paar duizend nieuwe afdelingen zijn opge richt, moest hij toegeven dat een deel daarvan niet of nauwe lijks werkt. Ook oude afdelingen zijn sinds de verkiezingen inge stort. Grote problemen zijn er ook in het contact tussen het hoofdkantoor in het Shell-ge- bouw in Johannesburg en de basis. Dat komt.volgens Ramap hosa omdat het hoofdkantoor te centralistisch werkt en omdat de regionale organisaties zeer slecht functioneren. Het landelijke bestuur lijdt er nog steeds zwaar onder dat het geschoolde kader dat het ANC in de jaren van de strijd tegen de apartheid heeft geleid, is doorgeschoven naar posities in de regering, het parlement en de provincies. De opleiding van nieuw kader verloopt traag en veel taken komen op de schou ders van een klein aantal men sen. Een ander serieus probleem noemde de Ramaphosa de steeds verder afglijdende mo raal onder de leden. Hoewel hij dat punt niet nader toelichtte, is het geen geheim dat de zoge naamde zelfverdedigingseenhe den die het ANC tijdens de apartheidsstrijd in de zwarte woonwijken heeft opgericht, in sommige gevallen niet meer dan de zoveelste misdaadbende Speciaal voor de feestdagen: haal uw auto op 24 december en breng 'm op 2 januari terug. Er zijn auto's in 3 klassen: f 50,- f 60,- en f 70,- per dag (all in). >e feestdagen. Je regelt 't op het Andere disciplinaire proble men deden zich recent voor toen voormalige ANC-guerrilla- strijders aan het muiten sloegen tijdens hun integratieprocedure in het Zuidafrikaanse leger. Toen het ANC probeerde hen tot de orde te roepen, dreigde een kleine groep strijders zelfs het congres in Bloemfontein te komen verstoren. Moraal was ook in de ope ningstoespraak van president Nelson Mandela zaterdag een belangrijk punt, maar hij sprak over de hele Zuidafrikaanse sa menleving. Hij waarschuwde tegen al te hooggespannen ver wachtingen. De erfenis van de apartheid is te zwaar om de za ken snel te kunnen veranderen. Pas de afgelopen maanden is duidelijk geworden in wat voor staat van verval het land ver keert: „De litanie van corruptie, zelfverrijking en eenzijdig vak manschap binnen de departe menten komen pas nu naar buiten en leggen zowel het ver val van de Nationale Partij bloot als het gigantische misbruik van publieke fondsen in de laatste dagen van de apartheid", aldus de president. Mandela benadrukte dat de financiële situatie in Zuid-Afrika tot zuinigheid noopt „De rege ring krijgt van tijd tot tijd geïrri teerde reacties op haar oproe pen tot zuinigheid. Maar pure logica vertelt ons dat ons pro gramma niet kan worden uitge voerd zonder een rationeel ge bruik van de middelen die we hebben." Washington Voor de tweede maal in twee maanden zijn zaterdag schoten afgevuurd op het Witte Huis. Een kogel trof een balkon onder de woonverblijven van de familie Clinton, en een drong binnen in de of ficiële eetkamer. Niemand raakte gewond. De beschieting vond plaats om twee uur in de nacht van vrij dag op zaterdag. De autoriteiten weten nog niet of het om een aanslag ging of dat de kogels wellicht af zwaaiers waren van een schietpartij op het grasveld voor het Witte Huis. Agenten zochten vanochtend naar sporen. Eind oktober was het Witte Huis ook al doelwit van een aanslag, toen een 26-jarige man met een automatisch geweer een regen kogels op de voorzijde van het Witte Huis losliet. foto ep a joshua roberts VS willen snel piloten terug uit N.-Korea WASHINGTON-SEOUL Rtr-AFP De Verenigde Staten willen dal Noord-Korea de Amerikaanse piloot snel vrijlaat die de be schieting, zaterdag, van zijn he likopter boven Noord-Korea overleefde. Ook willen de VS de repatriëring van het stoffelijk overschot van de piloot die bij het incident om het leven kwam. De omgekomen piloot van de OH58-helikopter is David Hile- mon uit de staat Tennesee. Me de-piloot Bobby Hall uit Florida bleef ongedeerd. Volgens de Amerikaanse president Clinton, die deze gegevens bekend maakte, heeft de Noordko- reaansc regering de informatie over het lot van de piloten ver schaft aan parlementariër Bill Richardson. Deze verblijft toe vallig in Noord-Korea. De helikopter kwam tijdens een trainingsvlucht in de pro vincie Kumgang in Noord-Ko rea neer. Volgens de regering in Pyongyang is het toestel neerge schoten omdat het het Noord- koreaanse luchtruim schond, maar Washington sluit niet uit dat het een noodlanding heeft moeten maken. De situatie aan de grens tus sen Noord- en Zuid-Korea is sinds het einde van de Korea- oorlog in 1953 gespannen. In Zuid-Korea zijn nog 37.000 Amerikaanse militairen gesta tioneerd. Schlierer nieuwe voorzitter van Republikaner SINDELFINGEN AP De Duitse rechts-extremistische Republikaner hebben zaterdag de 39-jarige jurist Rolf Schlierer tot voorzitter van hun partij ge kozen. Daarmee is de mede-oprich ter en ex-voorzitter Franz Schönhuber definitief aan de kant geschoven. Onlangs werd de 71-jarige Schönhuber als voorzitter op non-actief gesteld door het bestuur wegens zijn contacten met Gerhard Frey, de leider van de rechts-radicalc Deutsche Volks-llnion (DVU). Schlierer is fractievoorzitter van de Republikaner in de deel staat Baden-Württemberg en geldt binnen extreem-rechts in Duitsland als gematigd. De nieuwe voorzitter riep de Republikaner op tot een „lange mars naar de parlementen". Japan in greep van zelfmoord tieners Japan verkeert in de greep van zelfmoord onder tieners. De po litie maakte vanochtend bekend dat een tienjarige jongen zich zelf gisteren heeft opgehangen. In een briefje schreef hij dat hij 'ziek' was van het leven. De po litie kon niet zeggen of de jon gen zelfmoord heeft gepleegd omdat hij op school werd ge pest, de reden die drie andere tieners opgaven toen zij eerder deze maand een einde maakten aan hun leven. De Japanse me dia staan al weken bol van ver halen over slachtoffers van pes terij. Vorig jaar pleegden 113 tieners zelfmoord omdat zij geen andere uitweg meer zagen voor hun problemen op school.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5