3." 'Vooroordelen leiden tot tweedeling maatschappij' KIPLEKKERE AANBIEDING Arbeidsbureaus voortaan betalen naar prestatie' In Turkije verdwenen man uit Arnhem weer terecht Binnenland Een en al aandacht Laat ze het maar lekker zelf uitzoeken Met Boncadeau 'Studierichtingen opheffen die in meerdere steden zijn te volgen' Minister Borst wil nieuwe medicijnen weer toelaten NS maken einde aan irritant doedelzakgeluid Regiorunner Schmitz wil rechtsbijstand toch weer goedkoper maken VANDAG 19 DECEMBER 1994 "vlil joenenbrand in Wijchen '|~]jichen Een felle brand heeft in de nacht van zaterdag op zon- ag een filiaal van Blokker in het centrum van het Gelderse Wij- sen in as gelegd. Omliggende winkelpanden en woningen lie- en rook-, roet- en waterschade op. De brandweer schat de [hade op vijf tot zes miljoen gulden. Over de oorzaak van de biiand is nog niets bekend, ten e^ode bij schietpartij Rotterdam udj)TTERDAMBij een schietpartij in een Servisch ontmoetingscen- sfefuin in Rotterdam is afgelopen nacht een dode gevallen. Dat v4aakte een woordvoerder van de regiopolitie Rotterdam-Rijn- lond bekend. De toedracht van de schietpartij is nog onduide- vajk. erl :e^ reling wordt niet vervolgd Rotterdam Justitie zal het Rotterdamse gemeenteraadslid Fre- ng van CP '86 niet vervolgen voor zijn discriminerende uitspra ken over Feyenoord-spelers Taument en Blinker. Freling zei tij- zojens de raadsvergadering van 8 november dat allochtonen Ne- gjerland moeten verlaten. Als voorbeeld gaf hij onder meer de j „éide voetballers. Die zouden volgens Freling in Suriname moe- In spelen. Het openbaar ministerie vindt dat politici in principe rijuit moeten kunnen spreken. Dit belang weegt zwaarder dan j Jet bestrijden van discriminatie, in- ilektrische busjes in Dordrecht idijoRDRECHT Milieuvriendelijk en nagenoeg geruisloos. bordrecht nam gisteren de elektrische Citybus in gebruik. Deze 'Pjpus op batterijen' rijdt voorlopig op proef. De Europese Com- nissie is met een bijfrage van 2,5 miljoen gulden één van de vejanciers van de proef. Daarnaast heeft Dordrecht subsidie ge- tniregen van het ministerie van verkeer en waterstaat. De totale ijrtosten, inclusief de bouw op termijn van een busterminal bij het etLentraal Station, bedragen 24 miljoen gulden. ^Artsen Bernhard zijn niet ontevreden .-:n haag De artsen die prins Bemhard behandelen in het Aca demisch Ziekenhuis in Utrecht zijn 'niet ontevreden'. Niettemin loemen ze de toestand van de 83-jarige prins 'zorgelijk maar ^'stabiel'. De prins kampt nog steeds met een shocklong. Daar door kan zijn lichaam onvoldoende zuurstof opnemen. De prins j. wordt daarom af en toe beademd. )ode en gewonden bij schietpartij Oss Een schietpartij in een juwelierszaak in het Brabantse Oss leeft zaterdagmiddag aan een 43-jarige man het leven gekost. aaPrie anderen raakten gewond. Twee van hen verkeren in levens- ?t gevaar. De gewonden, twee mannen en een vrouw in de leeftijd mgan 19 tot 37 jaar, zijn overgebracht naar een ziekenhuis. De ;l-porzaak van de schietpartij is nog onduidelijk. De politie heeft etfwee mannen van 24 en 25 jaar uit Oss aangehouden. Regeringspartijen willen nieuwe opzei ifheidsbureaus moeten worden ijètaald voox iedere werkloze .ze. aan een baan helpen. De ;arandeerde rijksbijdrage aan bureaus kan dan fors om- g. De regeringspartijen zien it als een goede reddingsmo- iijkheid voor de met bezuini gingen bedreigde arbeidsbu- oeaus. ;D Minister Melkert van sociale ïtfiken presenteert een dezer da- pn zijn plannen voor de toe- epmstige arbeidsbureaus. De, pinister staat onder druk van d|e door hemzelf goedgekeurde iezuinigingen. Volgend jaar npoeten de arbeidsbureaus 100 biljoen gulden inleveren op lien rijksbijdrage van 1,7 mil- ard. Na volgend jaar gaat daar _jog eens 500 miljoen af. De regeringspartijen PvdA, [VD en D66 zijn opvallend ensgezind over de nieuwe op let. De jaarlijkse rijksbijdrage jan de bureaus kan fors omlaag !n mogelijk zelfs gehalveerd, «ILVERSUM ANP lyhan Uzala, een in Arnhem "tanende Turk die op 29 no- fember tijdens een familiebe- 'n Istanbul verdween, is i/eer terecht. Dat heeft Uzala's rouw gisteravond in het actua- teiten programma Brandpunt ezegd. Uzala zit nu bij zijn ou- lers in Istanbul. Anonieme zegslieden hadden [emeld dat Uzala was gearres- eerd door de afdeling politieke Hoogleraar Shadid luidt noodklok bij aantreden DEN HAAG GPD Nederlanders en buitenlanders die hier wonen zijn druk bezig elkaar te verketteren. De manier waarop ze met el kaar omgaan wordt bepaald door generalisaties en ste reotypen. Daardoor kan een tweedeling van de samenle ving ontstaan langs louter etnische lijnen. het huwelijk vaak meer als een compromis dan als een werke lijke relatie. Het Nederlandse huwelijk lijkt in hun ogen vaak op een hel. In de relatie tussen ouders en kinderen ontbreekt het aan genegenheid, terwijl za kelijkheid en egoïsme overheer sen. Anderzijds hebben Nederlan ders ook een negatief beeld over de buitenlanders. De islam wordt vaak omschreven als een minderwaardige cultuur. /Al lochtonen met een dergelijke achtergrond worden gezien als een gevaar voor alles wat Ne- Dat heeft professor Shadid van middag gezegd bij zijn aantre den als bijzonder hoogleraar In terculturele Communicatie aan de Katholieke Universiteit Bra bant. Niet alleen blanke Neder landers hebben talloze vooroor delen tegenover allochtonen, omgekeerd geldt precies het zelfde. Allochtonen blijken bijvoor beeld heel kritisch te oordelen over het Nederlandse huwelijk, waarin de vrouw in hun ogen domineert. Buitenlanders zien derland dierbaar is. „De agressie zit een beetje in het geloof', is een veelgehoorde mening. Weer anderen hebben zware kritiek op de gezinsver houdingen in de mediterrane culturen. Echtgenoten zouden geen wederzijdse affectie ken nen. Genegenheid en vriend schap bij Turken en Marokka nen zouden vooral tussen seksegenoten bestaan, maar niet binnen het huwelijk. Professor Shadid constateert dat door deze negatieve beel den het maatschappelijk draag vlak voor 'andersdenkenden' af neemt. Het wordt steeds moei lijker contact met elkaar te leg gen. Wederzijds ontbreekt het aan werkelijke kennis van el- kaars cultuur en identiteit. Shadid waarschuwt voor het ontstaan van een neerwaartse stelt D66-woordvoerder Bakker. Om niet het onmogelijke te vra gen, worden ook de wettelijk verplichte taken van de arbeids bureaus tot een minimum te ruggebracht. D66 denkt bij dat minimum aan alleen het in schrijven van werklozen, be middeling en scholing. Het geld dat de overheid be spaart,- moet worden doorge sluisd naar de bedrijfsverenigin gen en sociale diensten, de voornaamste verstrekkers van uitkeringen. Die kunnen met dat geld contracten afsluiten met de arbeidsbureaus over het zoeken naar een baan voor de uitkeringsontvangers. Boven dien moeten uitzendbureaus worden ingeschakeld. De coali tiepartijen denken dat deze concurrentie de prestaties van de arbeidsbureaus ten goede komt. Topman De Boer van de ar beidsvoorziening gaf onlangs al te kennen dat hij wel voelt voor zo'n systeem van beloning naar prestatie. zaken van de Turkse politie. Uzala's echtgenote kreeg giste ren een telefoontje van de advo caat van haar man. Die vertelde dat Uzala inderdaad is opge pakt en bedreigd en vervolgens weer is vrijgelaten. Uzala heeft eerder in Turkije terechtgestaan op verdenking van politieke bemoeienissen. Hij zou daar ook zijn gemarteld. Na zijn vrijspraak vluchtte hij naar Nederland. Amsterdam Het is voor het meisje op de foto een hele uitdaging om met een zakje zaad over de Dam in Amsterdam te l< weten de duiven de lekkernijen te vinden. Het meisje is niet bang uitgevallen en geniet volop van alle aandacht. Boncadeau is er tw.v. f 15,- f 25,- en f 50,-. U kunt ermee terecht bij: HIJ/ZIJ, Free Record Shop, Gamma, Fleurop, McDonald's, Blokker, Gall Gall, CombiFoto, Etos, Bruna en PrimafooiL De feestdagen. Je regelt 't op het Universiteiten zoeken alternatieven voor verhoging collegegeld DEN HAAG GPD Het opdoeken van studierichtingen die in meerdere steden zijn te volgen, is wellicht een alternatief voor de verhoging van het college geld met duizend gulden. Met die suggestie gaf voorzitter Van Lieshout van de VNSU (de sa menwerkende universiteiten) gisteren inhoud aan de oproep Van premier Kok dat het hoger onderwijs zelf met ideeën moet komen als het tegen de collegeld-verhoging is. Van Lieshout zei het afgelopen weekeinde bij het RTL-nieuws dat er rond het akkoord met onderwijsminister Ritzen 'vormfouten' zijn gemaakt. „Daardoor is de ongelukkige in druk ontstaan dat wij buiten de studenten om het met Ritzen op een akkoordje hebben ge gooid." Ritzen werd het afgelopen weekeinde ook belaagd door zijn Belgische collega Van den Bossche. Die waarschuwde hem maatregelen te nemen om een vlucht van Nederlandse stu denten naar België te voorkomen als het colle- geld omhoog gaat. In België bedraagt het colle- geld ongeveer 1.000 gulden, in Nederland als Ritzens plannen doorgaan straks 3.250 gulden. Van den Bossche stelt voor de Neder landse student in België het Nederlandse colle- geld te laten betalen. Als deze constructie niet kan worden geregeld, voorspelt Van den Bos sche een 'diepe crisis' tussen Nederland en België. De regeringsfracties hebben het afgelopen weekeinde geen onderling overleg gehad over de benarde positie van minister Ritzen. Van daag praat de HBO-raad over de bezuinigin gen, en woensdag wordt er in de Tweede Ka mer weer gedebatteerd. GPD Geassocieerde Pers Dier spiraal wanneer niet effectief wordt opgetreden tegen som mige vooroordelen. Dan wor den de grenzen van het toelaat bare steeds verder verschoven. „De praktijk laat zien dat een dergelijke spiraal verloopt via de fasen van negatieve uitlatingen, gewenning, negatievere uitla tingen en bewuste of onbewus te uitsluiting." Het multiculturele karakter van de Nederlandse samenle ving heeft tot nu toe te weinig gestalte gekregen, aldus Shadid. Het gebeurt te weinig dat al lochtonen en Nederlanders el kaar accepteren en samen de verantwoordelijkheid voelen voor het welzijn van de samen leving. Het lukt te weinig om de sociale en economische kloof tussen de diverse groepen te overbruggen. Kippebouten kilo Normaal 6.99 NU SLECHTS Alleen geldig op maandag, dinsdag en woensdag Jac.Hermans bel: 02154-83333 19 dec t/m21 dec. 1994 DEN HAAG GPD neesmiddelen. Op 1 juni wer den de medicijnprijzen al met vijf procent verlaagd. De ge neesmiddelen-industrie wil echter alleen tot een verdere prijsverlaging overgaan als ook de groothandel en de apothe kers meewerken door de bonus sen en kortingen op te geven die ze nu nog krijgen. Minister Borst dreigde eerder met een prijzenwet als indu strie, groothandel en apothe kers niet snel maatregelen ne men om de prijzen van medicij nen aan banden te leggen. /Vis alle marktpartijen gezamenlijk een deal sluiten, zal zij dat niet afwijzen. Industrie, groothandel en apothekers moeten dan wel binnen enkele weken tot een akkoord komen. Om de apothe kers tot inschikkelijkheid te dwingen overweegt Borst om hun vergoeding van tien gulden per recept te verlagen als ze niet meewerken. Minister Borst van volksgezond heid is bereid nieuwe medicij nen weer toe te laten en gedeel telijk te vergoeden op voorwaar de dat de industrie toezegt dat de gemiddelde prijs van de ge neesmiddelen daardoor niet stijgt. De minister heeft dit van daag een delegatie van de orga nisatie van farmaceutische be drijven (Nefarma) laten weten. Sinds I juli 1993 vallen nieu we geneesmiddelen niet meer onder het geneesmiddelenver- goedings-systeem (GVS). Dat wil zeggen dat de patiënt het middel helemaal zelf moet be talen. Als gevolg daarvan koopt vrijwel niemand deze medica menten en is het voor de indu strie niet meer lonend ze te in troduceren. De industrie is nu onder voorwaarden bereid tot een ver dere prijsverlaging voor alle ge- UTRECHT ANP Bovendien is een metalen be- vestigingsstang uit het motor mechaniek verwijderd. De Regiorunner rijdt sinds 29 augustus op proef tussen Roosendaal en Dordrecht. Rei zigers en spoorwegpersoneel klaagden meteen al. De NS pro beren voor 15 januari zoveel mogelijk dubbeldekkers te voor zien van aangepaste spoelen. Het bedrijf zet vanaf die dag na melijk 21 Regiorunners in als intercity tussen Amsterdam en Vlissingen. De Nederlandse Spoorwegen zijn erin geslaagd het irritante 'doedelzakgeluid' uit de Regio runner terug te dringen. De nieuwe dubbeldekker heeft al vanaf het begin last van trillen de spoelen bij de motoren, die vooral hinderlijke fluittonen veroorzaken als de trein optrekt en afremt. De NS-technici verhielpen het ongemak door de construc tie 'stijver te maken' en rubber onder de spoelen te plaatsen. Zalm gelooft in overschot op rijksbegroting DEN HAAG GPD Minister Zalm van Financiën sluit niet uit dat Nederland op termijn het begrotingstekort zal kunnen ombuigen tot een be grotingsoverschot. De kans dat het deze kabinetsperiode lukt is 'heel klein', maar voor de vol gende periode sluit de WD-be- windsman niets uit. Met een begrotinsgoverschot kan de overheid beginnen de enorme staatsschuld af te bou wen. Zalm verklaarde gister avond in de actualiteitenrubriek Brandpunt serieus te geloven dat die 'knik' rond de staats schuld binnen bereik is. Vorige week deed Zalm in de Tweede Kamer nog zijn best te veel op timisme over het snel dalende Financieringstekort en de ver wachte belastingmeevallers de kop in te drukken. Nieuwe getuige in Puttense moordzaak ZUTPHEN GPD Het onderzoek naar de moord op een stewardess uit Putten wordt heropend, omdat het 'on derzoek niet volledig is ge weest'. Dat zei de Zutphense rechtbankpresident mr. I de Bie vanmorgen tijdens de behande ling van de strafzaak. Tijdens een nieuwe rechtszitting, ko mende vrijdag, wordt een 40-ja rige Puttenaar verhoord die ge tuige was van de verkrachting en de moord. Zijn verklaring moet nieuw licht werpen op de zaak, omdat de man nooit door de politie is verhoord. Vorige week dinsdag werd te gen de 23-jarige en 34-jarige hoofdverdachten vijftien jaar cel en TBS met dwangverpleging geëist. Tegen een derde ver dachte is twee maanden cel ge ëist wegens tegenwerking van het politie-onderzoek. DEN HAAG ANP bijdrage uit bezuinigingsover wegingen verhoogd van vijftig naar honderd gulden. Schmitz zegt nu dat haar ambtenaren de effecten van de tariefsverdubbe ling in kaart brengen. Hoewel de nieuwe wet pas enkele maanden geleden in werking is getreden, heeft ze nu al 'signa len' gekregen dat veel mensen afzien van een gang naar de rechter omdat honderd gulden voor hen een onoverkomelijk hoog bedrag is. De rechtsbijstand voor mensen die zich geen advocaat kunnen permitteren, zal waarschijnlijk toch weer minder gaan kosten. Staatssecretaris Schmitz (justi tie) heeft zaterdag gezegd dat zij de wet wil repareren als blijkt dat bepaalde bevolkingsgroe pen niet meer naar de rechter kunnen door de verhoogde ei gen bijdrage voor rechtshulp. In het vorige kabinet heeft minister Hirsch Ballin die eigen

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3