Oorlog in Kaukasus niet louter Russische zaak NAVO en VN zoeken naar laatste kans in Bosnië Feiten &Meningen Basisinkomen is óf onbetaalbaar óf asociaal Carter: Plan contactgroep blijft uitgangspunt MAANDAG 19 DECEMBER 1994 Saar Boerlage. COMMENTAAR De vlam van het basisinkomen, sinds jaar en dag een geliefd onderwerp op opiniepa gina's, is weer even opgeflakkerd dankzij de D66-minister Wijers en diens WD-collega Zalm. Getuige de reacties zal de vlam snel weer doven. Gelukkig maar, want het ooit door de PPR bedachte basisinkomen is af hankelijk van de hoogte ervan óf onbetaal baar óf asoci aal. De onbetaal bare variant is afkomstig uit Groen Links kringen. Saar Boerlage, oud voorzitter van de PSP, ont wikkelde vorig jaar het idee om iedereen vanaf 18 jaar 1.300 gulden in de maand te geven. Dat kost uiteraard een paar cen ten: 182,5 mil jard gulden om precies te zijn. Een (echt)paar krijgt in die optie bijna een modaal netto inkomen zonder er iets voor te doen. Het effect laat zich raden: op naar het strand! Omdat voor zo'n hoog basisinkomen de be lastingtarieven fors omhoog moeten, blijft van elke met werken verdiende gulden minder over dan nu. Wie neemt bijvoor beeld nog een deeltijdbaan(tje) voor de 'ex tra's' als dat 'extra' goeddeels wordt wegbe- last? En hoe meer mensen aan het strand gaan liggen, des te meer de mensen moeten gaan betalen die nog wél aan de slag blij ven. De sociaal onaanvaardbare variant is af komstig van Gerrit Zalm, uit de tijd dat hij nog baas was van het Centraal Planbureau. In 1992 opperde Zalm het idee al in de stu die 'Nederland in drievoud', in maart van dit jaar kwam het CPB met een doorreke ning van de effecten van een basisinkomen van negenhonderd gulden per maand. In dat geval fungeert het basisinkomen niet als een luie leunstoel, maar als een prikkel om aan het werk te gaan. In Zalms plan wordt het minimumloon afgeschaft, maar hij wijst erop dat een arbeidsinkomen van een paar honderd gulden al voldoende is om aan het sociaal minimum te komen. Volgens de CPB-rekenmeesters zou zo'n basisinkomen ongeveer 65.000 arbeidsjaren werk opleveren aan de onderkant van de arbeidsmarkt, omdat veel ongeschoold of laaggeschoold werk weer betaalbaar wordt. Dat is natuurlijk heel mooi, maar die uit komst geeft gelijk de zwakte aan: 65.000 ar beidsjaren voor de honderdduizenden laag geschoolde bijstandsontvangers betekent dat een groot deel van hen alleen maar fors inlevert. Dat vindt het overgrote deel van de Nederlanders (waartoe Zalm overigens niet behoort) soci aal onaan- vaardbaar en dat betekent onvermijdelijk dat er voor de ze groep toe slagen moeten komen. Maar mét zo'n soort gedeeltelijke bijstand ver vallen direct weer de grote voordelen van het basisinko men: het gro tendeels uit roeien van het zwarte circuit, het einde van de uitkerings fraude en het afschaffen van de bureaucra tische romp slomp rond de sociale uitkeringen. Er zijn waarachtig wel eenvoudiger ma nieren om laaggeschoold werk goedkoper te maken, die bovendien niet het sociaal minimum aantasten. Zo propageren de econoom Jan Pen en de socioloog Cees Schuyt al geruime tijd de invoering van een belastingvrije som ter hoogte van het mini mumloon, wat een minimumloner bijna de helft goedkoper maakt zonder grootschalige armoede te creëren. Zulke ideeën verdienen meer aandacht dan het bijna mythische ba sisinkomen dat, zoals de Utrechtse socio loog Engbersen ooit zo treffend zei, 'te wei nig geeft aan de mensen die het nodig heb ben en te veel aan de mensen die het niet nodig hebben'. Minister van financiën, Ger rit Zalm. foto c PD CEES ZORN Westen is kortzichtig in kwestie-Tsjetsjenië Het voormalige Sovjet-partijblad Pravda is achterdochtig. Alle westerse regeringen en de media beschou wen het Tsjetsjeense conflict als een 'interne Russische zaak'. Die formulering staat voor 'wij bemoeien ons er niet mee'. Dat kan maar één ding betekenen, schreef Pravda vorige week: het Westen is gebaat bij oorlog in Rusland. Het westerse voordeel is volgens Pravda dat een oorlog om Tsjetsjenië leidt tot 'Balkani sering' in Rusland. „Dat de Sovjetunie uiteen is gevallen, is voor sommige kringen in het Westen nog niet genoeg. Ze willen ook een zwak Rusland." Een Tsjetsjeense man torst tevreden de zes broden naar huis die hij gisteren ii de stad heeft omsingeld. In één opzicht mogen we Pravda het voor deel van de twijfel gunnen. De haast en het gemak waarmee westerse regeringen, die van de Verenigde Staten voorop, het Tsjetsjeense conflict tot een besloten fami lieruzie hebben verklaard, is inderdaad op merkelijk. Onder het communisme trok het Westen zich weinig aan van Sovjetprotesten dat het zich bemoeide met 'interne aangelegenhe den'. Bescherming van mensenrechten stond toen hoger in het vaandel dan forme le diplomatieke formules. Maar sinds Rus land onder leiding van Boris Jeltsin stoeit met de parlementaire democratie, lijkt het met de westerse betrokkenheid afgelopen zodra er (schijnbaar) geen eigen belangen op het spel staan. Vorig jaar oktober werden in het Westen wat wenkbrauwen gefronst toen Boris jelt sin tanks op het parlement afstuurde. Niet zo netjes om een politiek conflict met bloedvergieten op te lossen. Maar Jeltsin was toch de kampioen van de democratie en de hervormingen, en zijn tegenstanders enge conservatieven die terug naar het communisme wilden. In westerse ogen kon alleen Jeltsin pal staan tegen het oprukkende nationalisme, tegen de op revanche beluste communisten. Dat Jeltsin zelf steeds nationalistischer geluiden begon uit te slaan, een boek schreef waarin heimwee naar herstel van het Sovjetrijk doorklonk en voortdurend de trom roerde over Ruslands macht, werd vergoelijkend uitgelegd als 'Zjirinovski's nationalisten de wind uit de zeilen nemen'. Zo werd Jeltsin steeds meer Boris de On aantastbare. En nu erSen conflict is om een minuscuul Russisch republiekje, bevolkt door moslims met rare mutsen, mag hij op nieuw zijn gang gaan, zelfs niet gehinderd door westerse aanbiedingen om te bemid delen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Christopher, gaf Jeltsin vorige week zelfs een pluimpje. „Het lijkt erop dat hij deze crisis goed aanpakt. Het is niet in ons belang, en zeker niet in het hunne, dat Rus land uiteenvalt", zei hij. Natuurlijk, aan dit soort formuleringen werd meteen de hoop toegevoegd dat het geschil om Tsjetsjenië op een vreedzame manier zou worden op gelost. De boodschap was echter duidelijk: het Kremlin moest het onkruid ongestoord uit z'n achtertuin kunnen wieden. Formeel klopt dat. Tsjetsjenië maakte zich onder generaal Doedajev in 1991 los uit de Russische Federatie maar die onafhanke lijkheid is door het buitenland nooit erkend. Moreel, voorzover morele maatstaven een rol spelen in de internationale politiek, valt er echter heel wat op af te dingen: de Rus sen dreigen over een volkje heen te walsen, een stad plat te bombarderen, maar protes ten over schendingen van mensenrechten blijven achterwege. De houding van het Westen is tevens kort zichtig. Het Westen heeft geen enkele ga rantie dat het conflict beperkt blijft tot een nauwelijks bekend stuk grond in de Kau kasus. Integendeel, het omgekeerde is al aangetoond. Turkije, dat etnische en reli gieuze banden met de Tsjetsjenen heeft, dringt steeds heftiger op een vreedzame re geling aan. „Wij volgen de ontwikkelingen met zorg aldus een gisteravond door Ankara uitgege ven verklaring. En op Doedajevs verzoek om te bemiddelen reageerde de Turkse pre sident Demirel meteen met een telefoontje aan Jeltsin. Ook uit andere islamitische lan den, Pakistan en Azerbeidzjan bijvoorbeeld, komen bezorgde reacties. Die zullen hefti ger worden wanneer de oorlog in Tsjetsje nië dramatische beelden gaat opleveren en ook andere moslim-republieken in de Kau kasus betrokken ralcen. Een tweede gevolg van het Russische machtsvertoon is, dat de landen in de voor malige Sovjet-invloedssfeer zich bedreigd voelen. Nu is het Tsjetsjenië, straks mis schien de Krim in Oekraïne. Of het grens conflict met de Baltische republiek Estland. Of de ruzie over de Russische minderheid in Letland. Dat de vroegere democratische aanhang van Jeltsin nu wanhopig is en de in het Westen zo geadoreerde radicale hervormer Gaidar waarschuwt voor een nieuwe dicta tuur in Rusland, valt kennelijk in het Wes ten nauwelijks op. Jeltsin levert zijn gevecht voor het behoud van de democratie met steun van de machtsministeries, Zjirinovs ki's nationalisten en, zij het halfbakken, van de communisten. Dit zijn ontwikkelingen die in het Westen niet kunnen worden genegeerd. De Jeltsin van 1994 moet niet het groene licht krijgen, maar af en toe tot de orde worden geroe pen. Dat gaat niet met verklaringen die illu streren dat het Westen, nog druk doende de Bosnische kater te verwerken, liever de kop in het zand steekt. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Bisschop Wiertz blikt teru%[ Kemphanengeveclv is nu wel voorbij' p Uil Ruim een jaar is Frans Wiertz (52) nu bifal schop van Roermond. Bij zijn aantreden predikte hij de boodschap van de vrede.-v. Dat zaad is niet op de rotsen terechtgekc men (om het in Bijbelse termen te houd^j maar heeft vruchten afgeworpen. De sfe^, in het bisdom Roermond is merkbaar veja beterd. j0 „Dat is geen verdienste van mij, maar vajk veel mensen die de vredesgedachte ster! hebben opgepakt. Dankzij hun inzet zijn, vooroordelen afgebouwd en worden geel 1 kemphanengevechten meer geleverd", zi de opvolger van de zeer behoudende bis^ schop Gijsen. rf Hij vindt het een groot verlies dat de bief1 grotendeels is verdwenen. „Voor ons, zof1 daars, is het toch niet absurd om de Heer! om vergeving te vragen?" Waarmee hij rr' tuurlijk niet gezegd wil hebben dat de F biecht weer wordt verplicht. Wiertz zegt de eerbied voor de mens niefe' verliezen. Zo zoekt hij ook naar oplossin gen voor in het verleden gerezen proble-F men: een eigen reglement voor het kath<P liek onderwijs en de moeizame verhoudijo tussen het Universitair Centrum voor )c Theologie en Pastoraat in Heerlen (UTPJ^i het Groot Seminarie Rolduc. hi „Vanzelfsprekende zaken willen wij zovela mogelijk samen met de andere bisdomnjri behartigen, maar er moet wel ruimte zijrto voor de eigenheid van iedereen." Zo zietfe Wiertz het nog niet gebeuren dat in zijn bisdom pastoraal werkenden taken in de.» parochies gaan vervullen, zoals dit elders^ wel gebeurt. Anders is het gesteld met het katholiek or derwijs. In goed overleg met de Nederlaiï( se Katholieke Schoolraad is een gezameiï lijke strategie ontwikkeld. Begin volgendl jaar gaat een speciale commissie gesprek ken voeren over. de identiteit van kathol» scholen. De slechte verhouding tussen het UTP eif het Seminarie is volgens Wiertz grotendet bepaald door de diepe kloof die in alle geB dingen van de kerk aanwezig is. „Die kloifli continueren zou niet christelijk zijn, maaP ook hier geldt dat eerst afgerekend moet (5' worden met vooroordelen over elkaar enk met het hanteren van karikaturen van el-p kaar." Panklare oplossingen heeft hij nieth „Maar het is al bijzonder waardevol als dk- verkettering van groeperingen ophoudt." Het steeds nijpender gebrek aan priesters vervult Wiertz met zorg. Vroeger waren el te weinig parochies, nu zijn er te veel. Hej gevolg daarvan is dat er grotere parochie verbanden ontstaan en structuren wordeï' aangepast. Op het platteland zullen meer^ parochies door één pastoor bediend moej ten worden, in steden worden parochies j samengevoegd. De laatste jaren is het aaiit tal parochies in Limburg verminderd van 360 tot 300. Soms zullen kerken gesloten cJ afgebroken moeten worden. Dat doet pijé Hij vergelijkt het met het amputeren van! een ledemaat. „Maar als er niet aan te oni komen valt, moet het gebeuren.l Over 'hete hangijzers', zoals geboortenbe* perking, euthanasie, abortus en homo- S seksualiteit denkt hij niet anders dan de e paus, zegt hij. „Ten aanzien van die vraagt stukken laat ik geen millimeter speling toe Niemand kan en mag van mij verwachten dat ik afstand neem van het pauselijk leere gezag." I Dat Wiertz voor zijn bisschopswijding det voorzitter van de Acht Mei Beweging en n een homofiele ex-pastor had uitgenodigd!" had niets te maken met een pro- of anti- houding, maar alles met het principe vanr Wiertz: „Concrete mensen schuw ik niet. r Dat is een kwestie van humane communij" catie. Zo zit ik nu eenmaal in elkaar.8 ROERMOND COR BERTRAND t In Den Haag buigen generaals zich opnieuw over oorlog Nu vluchten nog niet mag, moeten we maar opnieuw proberen er wat van te maken. Het is ongeveer met die instelling dat de militaire top van elf NAVO-landen en van het Russische leger, de Duitse Bundes- wehr en de Verenigde Naties van daag naar Den Haag komen voor wéér een overleg over Bosnië. Ter wijl Unprofor, de VN-macht in het voormalig Joegoslavië, twee weken geleden nog afstevende op een smadelijke aftocht, spreken de ge neraals in Den Haag inmiddels over een andere vraag. Hoe kunnen de pesterijen en vernederingen worden gestopt, en kan Unprofor opnieuw z'n tanden laten zien? Puur militair bekeken, is de weg uit het wespen nest daarmee echter zeker niet af gesneden. Voor de Nederlandse minister Voor hoeve (defensie) was de maat vorige, week meer dan vol. Nu de Europese Unie op de topconferentie in Essen had besloten dat de vredesmacht Unprofor in Bosnië blijft, moesten de 23.000 blauwhelmen ook vol doende slagkracht krijgen om hun werk te doen. Er dient een eind te komen aan de blokkades van hu manitaire hulpkonvooien door met name Servische milities, en aan het vleugellam maken van de blauwhel men door het stoppen van hun ei gen bevoorrading. „Praktische problemen, heren", zei Voorhoeve tot zijn NAVO-collega's, „die moeten onze generaals maar eens oplossen." Het resultaat moet morgenmiddag op tafel liggen, na een unieke tweedaagse militaire topconferentie waaraan wordt deel genomen door de chefs van de de fensiestaven van Nederland, de VS, Groot-Brittannië, België, Canada, Frankrijk, Denemarken, Italië, Noorwegen, Spanje en Turkije en waarbij ook de Russen, Duitsers en de VN aanschuiven. De ideëen die tijdens het topberaad ter sprake komen, zijn verre van nieuw. Al eerder in de Bosnische burgeroorlog is er gesproken over manieren om de taak van de blauw helmen te verlichten. Het onder VN-bestuur plaatsen Van de lucht haven van Sarajevo is al vaker ge probeerd. Het werd telkens effectief tegengehouden door de Serviërs, die geen gelegenheid voorbij laten gaan om de Bosnische hoofdstad zo van de buitenwacht af te snijden. De VN staan daar tot nu toe mach teloos tegenover. Een ander plan, vorige week geop perd door de Fransen, betreft het instellen van een vrije corridor. Via zo'n 'blauwe route' tussen de Kroatische havenstad Split en Cen- traal-Bosnië zouden de hulpgoede ren en voorraden vervoerd worden Het vredesplan van de internationale contactgroep voor Bosnië (Ver enigde Staten, Rusland, Frankrijk, Duitsland, Groot-Brittannië) blijft volgens de voormalige Amerikaanse president Carter de basis voor een toekomstige vredesregeling. Dat heeft hij gisteravond gezegd na een gesprek met de Bosnische president Izetbegovic die zei dat Car ter niet gekomen was om het plan te veranderen, maar om te be middelen. Volgens dat plan van de contactgroep krijgt een federatie van Bosniërs en Kroaten 51 procent van het grondgebied van Bosnië in handen en de Bosnische Serviërs 49 procent. De laatste partij heeft nu 70 procent in handen. De Kroatische premier Franjo Tudjman verwelkomde de missie van Carter en sprak hem moed in, maar de Bosnische premier Silajdzic toonde zich sceptisch over het bezoek. De Bosniërs zijn bang dat de missie van Carter de aandacht zal afleiden van de Servische aanval len op de moslim-enclave Bihac in het westen van Bosnië. SARAJEVO Rtr-AFP-DPA naar de bevolking en blauwhelmen. De 'blauwe corridor' zou een einde maken aan de talloze blokkades, waarmee met name de Serviërs de VN het leven al drie jaar zuur ma ken. De gijzeling van VN-blauwhelmen, onder wie vorige maand honderd Nederlanders, heeft het plan nieuw leven ingeblazen. Voor de generaals blijft de klemmende vraag vandaag en morgen dezelfde als twee jaar geleden: hoe beveiligen we in he melsnaam zo'n ruim honderd kilo meter lang traject? Het alternatief is bevoorrading uit de lucht, maar dat lijkt weinig effec tief. Niet alleen is het onmogelijk zo brandstof aan de blauwhelmen af te leveren. Ook het droppen van eten voor de bevolking levert meer spek takel dan werkelijke verlichting van noden op, zoals de Amerikaanse voedseldroppings hebben getoond. De NAVO-generaals worden bij het opstellen van hun plannen gehin derd door een belangrijke verande ring in de militaire situatie. Twee jaar lang waren de Westerse F16's heer en meester in het Bosnische luchtruim, maar aan die situatie is de laatste maanden een einde geko men. Geheime militaire rapporten suggereren dat de Serviërs inmid dels de beschikking hebben over 125 stuks geavanceerd luchtafweer geschut. Daarmee bestrijken ze naar schatting tachtig procent van het luchtruim, zo praatte minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) laatst zijn mond voorbij. Dat bete kent dat de NAVO moeilijk op grote schaal z'n straaljagers kan inzetten bij het afkondigden van een 'blauwe corridor' of bij het steunen van be laagde blauwfielmen. Het meest waarschijnlijke resultaat van de militaire top van Den Haag zal zijn dat de blauwhelmen beter uitgerust moeten worden en dat de vaak verspreid opererende eenhe den geconcentreerd worden. Of de VN een veel zwaardere bewapening zullen toestaan is echter twijfelach tig, gezien de voorgeschiedenis waarin de volkerenorganisatie juii zeer terughoudende schietinstruc ties ('rules of engagement') afkon digde. Zo beschikken de 1.400 Bei gaalse blauwhelmen in Bihac ma; over 400 geweren. Concentratie van VN-eenheden li wèl voor de hand. De 23.000 blatr helmen zijn nu versnipperd over; ker zeventien grote, en tientallen kleinere bases aan het front tussei Serviërs, Kroaten en Moslims. In een 'veiligheidszone' als Zepa zit maar één Britse compagnie van c ca honderd man; in verschillende dorpen geeft de VN 'acte de prése ce' in de persoon van één of twee 'monitoren', waarnemers. De 'winst' van concentratie van d blauwhelmen tot pakweg de zes veiligheidszones Tuzla, Zepa, Sre brenica, Gorazde, Bihac en Saraje en tot Mostar is dat de VN op de plekken waar ze zijn, ook effectie" kunnen opereren. Maar samentre king van eenheden heeft nog een ander voordeel: het maakt een eventuele aftocht een stuk makke ker. Want terwijl de strategen ziel buigen over e'en agressievere rol Unprofor, gaat de planning van d aftocht onverminderd door. BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2