Recordaantal titels Bettine Vriesekoop J Sport Nuttige zege BC Leiden Glorieus weekeinde voor Marsman Europese snelschaaktitel voor De Vreugt Godlieb verrast in gedevalueerde Fit Ten Miles 19 DECEMBER 1994991 Ciggaar junioren kampioen twirling aalsmeer* Sandra Ciggaar is tijdens de Nederlandse kampioen schappen baton twirling in Aalsmeer Nederlands junioren kaol pioen geworden. De 15-jarige Lissese, die vanaf volgend jaar uit- in de seniorenklasse, veroverde daarmee haar eerste lan delijke titel. Het kampioenschap betekende voor de MAVO- scholiere het hoogtepunt in een succesvol jaar met een zilveren ^medaille op het NK-junioren Freestyle en deelname aan het EK If. in Barcelona en het WK in New Market Canada. Record wisselslagploeg PSV iï'Amersfoort De PSV-zwemploeg heeft op de slotdag van het NK zwemmen het nationaal record (25-meterbaan) op de 4x100 meter wisselslag verbeterd. Het viertal Marcel Wouda, Tim Hoeymans, Bram van Haandel en Pieter van den Hoogenband 'e tikte aan na 3.44,36. Het oude record stond al bijna zes jaar met .e> 3.47,71 op naam van de Zeeschuimers, la r Bram de Groot wint in veldrit in België ts leiden Bram de Groot heeft een veldrit in het Belgische Overijze -y gewonnen. De wielrenner uit Zevenhoven liet in een voorwed- tó strijd voor de Super Prestige de concurrentie een minuut of 'ei meer achter zich. Leidenaar Wobbe van den Kieboom werd gis- teren dertiende in een veldrit voor neo-amateurs in Eerde. "g e Wereldbeker tafeltennis voor Gatien taipei Jean-Michel Saive is de nummer één van de wereld bij de k tafeltennissers. De Belg verloor vorig jaar de finale van de we- n reldtitelstrijd tegen de Fransman Jean-Philippe Gatien. Q LEIDEN* PETER KLEIN efBADMINTONMEDEWERKER -(Het eerste team van badmin- Leiden heeft in de vier- klasse van de landelijke com- lijpetitie twee belangrijke punten -aan zijn totaal toegevoegd. -iDoor de 7-1 thuiszege in de in- haalwedstrijd op Duinwijck 8 s inamen de Leidenaars weer eni- afstand van de degradatie- - zone. Reini Pepping, Marco -[Stouten en Nora de Koning blè ven ongeslagen. Wilma Breier 'moest als enige haar enkelspel In de derde klasse haalde Ba- - cluvo het eerste competitiepunt binnen door tegen MCC '94 ge- ilij te spelen. Aan degradatie kan de ploeg niet meer ontkomen. Bianca de Groot en Cynthia van der Slot sloegen de vier winst punten bij elkaar door overwin ningen in de enkelspelen, het vrouwendubbel en de mixed van Van der Slot met de van een blessure herstelde Nick Dom- burg. Ook het derde en vierde team van Flair werkten een inhaal wedstrijd af. Team drie verloor met 6-2 van DKC 4. Het vierde team bleef koploper in de vierde klasse, dankzij de 6-2 winst bij DKC 6. Erik Beukers, Mark Blom en Astrid Dijkstra teken den voor singlewinst, terwijl ook de beide dubbels en de mixed van Dijkstra en Beuker punten opleverden. Finale NK tafeltennis ven'alt door rugblessure Hooman De finaledag van het NK tafeltennis in Zwolle was een dag van uitersten. De vrouwenfinale werd gisteren niet gespeeld, in de eindstrijd bij de mannen werd nooit eer der zo goed gespeeld. zwolle anpHelm, die op 25 bleef steken. Aan de 26ste titel beleefde Op de anti-climax volgde een Vriesekoop weinig plezier. De hoogtepunt van vijf spannende rugproblemen die Mirjam games. Mirjam Hooman had la- Hooman het hele weekeinde ten weten vanwege een rugbles- plaagden, verpestten het. ,,Het sure de enkelspelfinale niet te kon niet meer", zei coach Frits kunnen spelen. Het publiek viel Kantebeen over de zwaar te- van zijn stoel van verbazing, leurgestelde speelster. Zij kwam Bettine Vriesekoop kreeg haar zelf niet verder dan 'geen com- twaalfde enkelspeltitel in de mentaar'. „Mirjam heeft al lan- schoot geworpen. gere tijd last van haar rug. Na Paul Haldan en Danny Heis- dit NK zou ze een tijdje rust ne- ter maakten alles goed. Voor men. Dit toernooi duurde een hun finale ging het publiek weer dag te lang", zei de Sassenhei- zitten, op het puntje van de mer. stoel. Haldan won en loste Heis- R ter, die de afgelopen drie edities Bookmakers op zijn naam schreef, af. Eigenlijk duurden de twee da- Vriesekoop is 'conflict-gevoe- gen in Zwolle wel anderhalve lig'. Maar dat ze gevoel voor het dag te lang. Voor bookmakers balletje heeft, daarover is geen viel er in de Overijsselse hoofd conflict mogelijk. Dit weekeinde stad geen cent te verdienen. Het maakte ze voor de dertiende toernooiverloop was voorspel- keer haar opwachting op het baar. Het vrouwentoernooi had NK. Voor de twaalfde keer won met de finale kunnen beginnen, ze. Alleen bij haar debuut in met de drie toppers bij de man- 1976, als 14-jarige, ging ze on- nen was een poule een leuk deruit. idee geweest. Die nederlaag tegen Marian- Paul Haldan versloeg in de ne van der Vliet is haast histo- halve eindstrijd Trinko Keen in risch. Voor Vriesekoop was het een prachtige partij. Danny He- verlies het begin van een haast ister had geen moeite met Ron heroïsche serie. Tijdens de van Spanje, die iets minder twaalf volgende optredens won slecht was dan de rest van de ze, naast de twaalf enkelspelti- toernooivulling. tels, ook negen keer het vrou- De zesde enkelspeltitel van wendubbel. Gisteren haalde zij, Haldan deed de discussie weer aan de zijde van Jörg de Cock, oplaaien. Bondscoach Engel de vijfde mixed-titel. Met het roept de 29-jarige nummer twee totaal van 26 nationale hoofd- van de nationale ranglijst sinds prijzen passeerde de 33-jarige die een full-time baan heeft niet Amsterdamse Bert van der meer op voor de nationale ploeg. „Omdat ik niets heb aan een speler die maar af en toe mee kan doen", aldus Engel, die echter geen serieuze derde kan didaat heeft. De optredens van Gerard Bakker junior, Lindo Greve en Ronald Vijverberg wa ren de afgelopen maanden een lachertje. „Ik heb er nooit een geheim van gemaakt dat ik liever met Haldan erbij speel", zei Keen. „Het maakt mij niet uit hoe veel hij traint en of hij werkt of niet. Zo lang Paul de beste is, hoort hij erbij." Het verhaal van Heis ter luidde vrijwel hetzelfde. „Omdat het duidelijk is dat het Nederlands team zonder hem voorlopig weinig goede vooruit zichten heeft. Trinko en ik kun nen ons op deze manier maar beter vooral op de individuele toernooien richten." Er is weinig hoop voor het 23- jarige duo. De bondscoach speelde ook gisteren niet voor 'reddende Engel'. Titel of geen titel, beleid is beleid, bleef zijn standpunt. Eigenlijk kon Hal dan daar best mee leven. „Ik vind het logisch dat de bond in vesteert in de jeugd. Maar zelf zou ik voor de heel belangrijke wedstrijden een beroep doen op de betrouwbare krachten." In januari volgt zo'n wed strijd. Tegen de Tsjechen moet Oranje een 4-2 achterstand wegwerken om uitzicht op pro motie naar de Superliga, de hoogste Europese klasse, te houden. „Ik zou mezelf opstel len", zei Haldan. „Maar van mij hoeft hij niet. Eerlijk gezegd mis ik die internationale wedstrij den helemaal niet." Maar hij wordt wel gemist. Bettine Vriesekoop beleefde weinig lol aan de enkelspelfinale om het Nederlands kampioenschap. Tegen stander Mirjam Hooman liet vanwege een rugblessure verstek gaan. foto anp Richard van der Kraan (links) en zijn clubgenoot Tim Brouwer de Koning sprinten na 21 winderige kilometers om de hoofdprijs in de Kerst halve marathon van Zoeterwoude. foto loekzuyderduin leiden taco de vries Chester Marsman van De Zijl/LGB heeft een geweldig weekeinde achter de mg. Voor de derde keer werd hij Nederlands kampioen op de 200 meter vlinderslag. Daarnaast behaalde hij een zilveren en een bronzen medaille op de nationale winterkampioenschappen in Amersfoort. Ook Robin Sprinkhuizen deed met twee derde plaatsen van zich spreken. Al met al een geslaagd kamioenschap voor de zwemmers van De Zijl. Marsman tikte op de 200 meter wissel slag na 2.02,36 aan en was nationaal kampioen. Voor de derde keer, want ook deze zomer en afgelopen winter was hij de concurrentie te snel af. De 400 meter wisselslag leverde een tweede plaats op voor de De Zijl-zwemmer: 4.29,5. Om zijn collectie compleet te maken behaalde Marsman later een bronzen medaille op de 200 meter rugslag. Zijn tijd was 2.03,95, een nieuw kringrecord. Ook op de 100 meter vlinder- en mgslag behaal de Marsman de A-finale. Sprinkhuizen behaalde twee keer brons. Op de 1500 meter vrije slag klokte hij 16.12,62. Op de 100 meter vlinderslag was 56,79 goed voor de derde podium plaats. Op de 100 meter vlinderslag mocht Sprinkhuizen ook starten bij de beste acht van het land, maar hij schaar de zich niet bij de beste drie. lorien Kleij- wegt (1978) werd tweede op de 200 meter rugslag en verbeterde en passant het kringrecord bij de vrouwen: 2.21,22. Ook op de 100 meter rugslag verbeterde ze het kringrecord. Met 1.06,30 werd ze eer ste in de B-finale. Kleijwegt behaalde op de 200 meter wisselslag de A-finale, maar zwom zich niet in de prijzen. Voor LZ 1886 verliep het NWK niet zo florissant. Van de zeven starts was een zesde plaats in de B-Finale op de 200 me ter vrije slag van Fleur Bakker (2.11,57) het magere resultaat. Positief was wel het optreden van Natascha Sierag. Na een jaar vol blessureleed liet zij respectabele tijden noteren op de 400 meter wisselslag en de 200 meter vlinderslag, wat hoop geeft voor de zomerkampioenschappen. C-Kring In zwembad De Zijl kwam LZ 1886 uit voor de C-kring. Ilona van der Boon scoorde een eerste plaats op de 100 me ter wisselslag voor meisjes onder veer tien: 1.21,7. Tweede werd Angelique den Os in 1.22,4. Ook Renate van der Vliet was de snelste van haar serie. Op de 50 meter vrije slag voor meisjes onder tien jaar tikte ,z.e na 43,2 aan. Monique Chaudron bezette na 100 meter wissel slag plaats drie bij de meisjes onder zes tien: 1.25,1. Op hetzelfde nummer bij de jongens onder zestien kwam ook Robert van Vuuren niet verder dan de derde plaats: 1.18,8. Op de 50 meter vrije slag werd Van Vuuren in 30,5 ook derde. Arnoud van Haastert werd eerste op de 50 meter vrije slag voor jongens onder veertien: 31,8. Eerder was hij derde ge worden op de 100 meter wisselslag in 1.22,9. Ook Leendert Beekman won goud en brons. Op de 100 meter wisselslag voor jongens onder twaalf werd hij eerste (1.27,3), Wouter Spijker werd in 1.30,9 derde, en op de 50 meter vrije slag in die leeftijdsgroep derde: 35,9. Aukje van Bel- kum won voor De Zijl de 100 meter wis selslag voor meisjes onder tien: 1.37,9. Tijdens een jeugdmeerkamp in Aals meer heeft Diederik Huybers (1981) een limiet behaald voor de NWK voor junio ren. Op de 100 meter vrije slag noteerde hij 1.00,0. Ook Sven Meyers mag op die kampioenschappen meedoen. Op het zelfde nummer klokte hij 1.00,3. Joleen van Essen completeert het drietal door 2.43,1 te scoren op de 200 meter vlinder slag voor vrouwen. De behaalde limiet is overigens voor meisjes 1981 en jonger. Veertienjarige Lissenaar slaat toe in laatste ronde Van der Kraan heeft geen last van zenuwen ilZOETERWOUDE Tot gisteren stond Richard van J der Kraan vooral bekend als ko ning van de prestatielopen. I Maar in Zoeterwoude schreef de 27-jarige Leidenaar een heu se wegwedstrijd, de achttiende i Kerst halve marathon, op zijn naam. Daarmee voegde de at leet van AV Holland zich in het - rijtje van Theo van der Veer, Huub Pragt en Jan Jansen, allen in het verleden wel eens*de snelste op de 21,1 kilometer op de zondag vóór Kerstmis. De oud-winnaars laten zich tegenwoordig niet zo vaak meer j zien in de wegwedstrijd door de I polders rond Zoeterwoude, Stompwijk, Leidschendam en Leiden. Een oorzaak daarvan is de wind, die de atleten vrijwel elk jaar onbarmhartig geselt en snelle eindtijden onmogelijk I maakt. Ook gisteren was dat het geval, al vonden de deelnemers die de vorige Kerst halve mara: j thon hadden meegemaakt de wind van gisteren een briesje in vergelijking met de storm van toen. Van der Kraan, die in 1995 i voor De Bataven uitkomt, trok j zich weinig aan van de omstan- digheden. Hij begon voorzichtig en scheidde zich na ongeveer tien kilometer in de Vlietlanden 1 samen met zijn Leiderdorpse I clubgenoot Tim Brouwer de Ko- ning af van de laatst overgeble- i ven concurrenten. Van der j Kraan, die doorgaans in presta tielopen het best uit de verf komt, had dit keer geen last van wedstrijdzenuwen. Hij neutrali seerde in de slotfase drie uit looppogingen van Brouwer de Koning. In de eindsprint toonde de Leidse timmerman vervol gens zijn surplus aan snelheid (1.14.54 om 1.14.56). Fred Regeer voltooide de Hol land-trilogie met zijn derde plaats bij de senioren (1.15.38), al moest de Leidenaar de Bata ven-veteranen Gé van Veen en Martien Hoogenboom net voor zich dulden. In een andere vete- ranencategorie, die van de 60- plussers, gaf hun clubgenoot Willem Ravensbergen weer eens zijn visitekaartje af. De 65-jarige Leidenaar finishte in 1.23.53. Hij realiseerde dezelfde tijd als een andere Bataaf, Bert Kerk vliet, die de snelste 50-plusser was. Bij de vrouwen eindigde Tineke van Gerven van De Spartaan als eerste in 1.31.00. parus gpd In het grauwe en natte maar sprookjesachtige Euro Disney nabij Parijs.lichtte gistermiddag even voor het middaguur de verschijning van Dennis de Vreugt op. Een tafeltje verderop, in het immense hotel Sequoia Lodge, had Levente Vajda zijn laatste partij van het Europees kampioenschap snelschaken voor 14-jarigen tegen de Israë liër Alex Kundin tot ieders ver rassing verloren. De Roemeen zette ongewild voor de Lisse naar de deur naar het ultieme genot, het veroveren van de Eu ropese titel, wijd open. Toen de jonge schaker van het Haarlem se VHS dat in de gaten kreeg, tintelden zijn vingers. Maar die zelfde vingers gehoorzaamden perfect de 'regisseurs' in zijn bovenkamer. Als vliegen op stroop kwamen ze op hem af. De Vreugt besefte niet wat hem gebeurde. Plotse ling wilden ze allemaal iets van hem weten. Hij was de beste van 36 deelnemers uit 35 lan den. Beduusd voldeed de athe neum-scholier aan alle verzoe ken. Maar met één had hij wat moeite. De organisatie som meerde de nummer één, twee en drie van elke categorie tij dens de sluitingsceremonie aan één tafel de lunch te verorbe ren. Dat ging De Vreugt iets te ver. „Ik kan niemand verstaan en de anderen mij niet." Nog voor het voorafje werd geser veerd schoof de nieuwe Euro pees kampioen weer bij de rest van de Nederlandse ploeg aan. Met De Vreugt hadden weini gen in Parijs rekening gehou den. Hij verloor al in de tweede ronde zijn eerste partij (25 mi nuten voor iedere speler) en dat zette hem in de schaduw van Edoird Andreev (Oekraïne), Heikki Kallio (Finland), Alex Kundin (Israël), Levente Vajda (Roemenië) en Yuri Zitin (Est land). „Vanaf dat moment ging ik uit van een vijftig procent score", aldus De Vreugt. Fraai Maar de hoop op meer kwam weer snel terug. Hij won drie partijen op rij en remiseerde in de zesde ronde met Kallio. Dat bracht hem na de eerste dag op de fraaie score van vijf uit ze ven, goed voor de tweede plaats achter Vadja met zes uit zeven. „Maar die geeft het waarschijn lijk niet meer uit handen", zei teambegeleider Ted Barendse zaterdagavond nog. In de voorlaatste ronde, gis terochtend vroeg, won zowel De Vreugt als Vadja zijn partij. Om dat de twee in de laatste ronde niet aan elkaar werden gekop peld, had De Vreugt het niet meer in eigen hand. Vajda speelde aan het tafeltje voor hem tegen Kundin, De Vreugt trof De Witrus Stanislav Sme- tankin. Via een televisie, waarop de partij van Vajda te zien was, kon De Vreugt de handelingen van zijn rivaal volgen, wat hem in verwarring bracht. „Ik heb maar twee keer gekeken. Maar bij de tweede keer zag ik wel dat Vadja had verloren. Ikzelf was eigenlijk op remise aan het spe len, maar'toen kreeg ik de kans om kampioen te worden. Maar ik dacht ook: laat ik eerst mijn eigen partij maar goed afma ken." Slordig Die gedachte maakte hem zelfs nog even slordig. „Ik kwam voor te staan en we hadden allebei nog ongeveer tweeëneenhalve minuut op de klok. Maar toen ik na een zet mijn klok indrukte sprong de knop weer terug. Ik had dat niet in de gaten, maar mijn tegenstander wel. Hij zat in mijn tijd te denken. Na een half minuutje kwam ik erachter en ramde ik alsnog op die klok."' Smetankin kreeg niet de kans om De Vreugt, die vorig jaar op het EK schaken voor junioren dertiende werd, voor die on zorgvuldigheid te straffen. „Ik won nog een paar pionnen en toen ging het snel." Als beloning mocht De Vreugt nog aanschuiven voor een si multaan wedstrijd tegen Analoly Karpov, net als de drie andere winnaars Ruth Sheldon (Enge land, meisjes tot 14 jaar), Parva- na Ismailova (Azerbeizdjan, meisjes tot 12 jaar) en Etienne Bacrot (Frankrijk, jongens tot 12 jaar). De Britse Sheldon dwong de Rus een remise af. De drie voudig Nederlands snelschaak^ kampioen bij de jeugd verloor. „Ik kwam aardig uit de opening, maar hij offerde een kwaliteit en kreeg daardoor een aanval. Toen was het snel gebeurd." den haag wilmar kortleever De Ekiden, een estafette over de marathonafstand van 42 kilometer en 195 meter, heeft René Godlieb gemotiveerd. Godlieb, gisteren winnaar van de Fit Ten miles in Den Haag, was op 23 november één van de vijf Nederlanders die in de Japanse stad Chiba het offi cieuze Nederlandse record op de Ekiden op 2.03.12 brachten. „Die wedstrijd heeft mij enorm gemotiveerd. Wij werkten daar als een team. Bovendien was de organisatie perfect en kreeg je het idee dat je als atleet het belangrijkste was", aldus de 28 jarige God lieb. „Op zo'n moment ga je ineens in je training geloven. Deze overwinning was een direct gevolg van die motivatie." Godlieb zette in het winderige en koude Den Haag de ruim zes tien kilometer lange wedstrijd volledig naar zijn hand. De kopgroep van een kleine twintig man brak pas na de tussensprint die na zes kilometer gewonnen werd door de Mexicaan Gonzalez. Godlieb werkte zich naar de kop, die hij vervolgens niet meer afstond. De definitieve demarrage kwam op tien kilometer, die in 29.54 werd afgelegd. Alleen de Noor Naess en de Kenyaan Peter Chituka waag den een poging, maar met elf seconden voorsprong op Chituka eindigde Godlieb uiteindelijk toch nog onbedreigd. Voor Godlieb was het de eefste overwinning in een 'klassieker'. Met 47.40 haalde hij twintig seconden af van zijn persoonlijk re cord, dat hij in september in de Dam tot.Damloop vestigde. God lieb maakte door zijn zege de sprong naar de derde plaats iri het klassement van het KNAU running-circuit, dat overigens nog steeds op zoek is naar een sponsor. Zeker in vergelijking met vorig jaar begint het gebrek aan geld schieters door te werken in de wedstrijden van het circuit, in het vrouwenveld van de Haagse-wedstrijd ontbraken om uiteenlopen de redenen echter nog meer atletes, onder wie de aangekondigde Wereldrccordhoudster op de 5000 meter en de marathon, Ingrid Kristiansen. De Noorse had zich afgemeld wegens griep. Neder lands beste lange afstandloopster, Carla Beurskens, genoot op Hawaii nog na van haar achtste overwinning in de marathon van Honolulu. Ook Marjan Freriks, Wilma van Onna, Joke Kleijweg en Inna Heeren zegden af. Bij de vrouwen won uiteindelijk Simona Staicu. De kleine 24-jarige Roemeense had met een goed nieuw persoonlijk record van 53.43 ruim een minuut voorsprong op de Schotse Karen McLeod. Beste Nederlandse1 in Den Haag was Bar bara Kamp, die als zesde finishte. Van Velzen Regionaal boekten Bataven een aantal successen. Henk van Velzen en Suze Groen in 't Woud grepen bijvoorbeeld een derde en een tweede plaats in de veteranenklassementen. Van Velzen moest op de 38ste totaalklassering wel twee plaatsen toegeven op clubgenoot Jaap van Duijvenvoorde. Jo Ferket kwam als vijfde veteraan in 52.59 slechts twintig tellen te kort. Groen in 't Woud liep in haar eerste tien Engelse mijlen een persoonlijk record van 61.57. Trai- ningsgenote Monique Bruins finishte in 62.31. Ondanks het feit dat de Fit Ten Miles in Den Haag deel uit ma ken van het KNAU Run Classics Circuit, stond een dag eerder in de Dronterise Kerstloop van een halve marathon een vrijwel net zo sterk deelnemersveld aan de start. De uiteindelijke winnaar Tonnie Dirks, Bert van Vlaanderen, de Ethiopiër Getaneh Tessema en Belg Geert Deruddere maakten daar de wedstrijd, die uiteindelijk resul teerde in een beste Nederlandse seizoenprestatie van 1.03.09. Op de zesde plaats finishte de Katwijkse Bataaf Jan Dirk Flazeleger, vo rig jaar in een snellere tijd nog tweede. Ook in Rhoon eindigde een regio-aüeet in de voorhoede. Wim van der Hoorn van het Alphense AAV '36 werd in de plaatselijke omloop over vijftien kilometer als zesde (49.35). In Baarn liep Arie van Tol een sterke Bosloop. De Katwijkse veteraan legde twaalf ki lometer af in 43.41.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25