MSV kan wel verdedigen Eerste verliespunt mannen Saturnus Scheidsrechters bepalen lot BS Leiden in Amstelveen - 1 De Zijl na flitsend begin tenonder Sport Saturnus doolt verder Bekersucces poloërs Vivax Geflatteerde overwinning RDC 2 MAANDAG 19 DECEMBER 1994 22: chef willem spierdijk. 071 -356464. plv.-chef rob onderwater, 071-356463 Overtuigende winst op Zwijndrecht Wie de uitslag van de wed strijd tussen MSV en Zwijndrecht (86-53) leest of hoort, zal niet kunnen ge loven dat de Noordwijkse basketballers defensieve problemen hebben. Het te gendeel was tot zaterdag echter het gevaal. Waar MSV in de regel meer dan tachtig punten per wed strijd tegen krijgt, klopte het opeens allemaal. Zwijndrecht werd moede loos van het hechte collec tief bij MSV achterin, wat vooral in de tweede helft tot uiting kwam. De bezoe kers kwamen daarin tot slechts 18 punten. noordwijk gertjan van geen Coach Tyronne 'Tree' Marion- neaux, die zijn ploeg 35 minu ten lang zone liet spelen, raakte er niet opgewonden van. „Dit is geen antwoord op onze defen sieve problemen. We hebben de laatste twee weken wel alleen maar op het verdedigen ge traind, maar dat zij zo weinig scoorden komt eerder door het feit dat ze niet meer geloofden in een overwinning." Zwijndrecht maakte in de tweede helft inderdaad geen ge- inspireerde indruk. Werd MSV in de eerste zes minuten (6-19) nog onder de voet gelopen, toen de Noordwijkers vijf minuten later gelijk kwamen (19-19) en bij rust een klein gaatje hadden geslagen (40-35), was het over voor de bezoekers. MSV, dat Rick Driessen al vrij snel zag afhaken met een kuit blessure, kon zich na de baske twisseling naar hartelust uitle ven. Vier dunks van Jan Koek waren daarvan het beste voor beeld, terwijl uitblinker Bart Driessen zijn ploeg voorbeeldig leidde. Maar ook de 'jonkies' voelden zich prima thuis in de formatie van Marionneaux. Zeeger van Leeuwen, Sander van der Holst en Bart Koek draaiden enthousiast en pro bleemloos mee. Zwijndrecht stelde er bitter weinig tegenover. De successtory van de club is ook een beetje over. Een aantal jaren geleden stpk een sponsor een flinke hoop geld in de club met als doel het bereiken van de eredi- Larenzo Nash (rechts) lijkt met links te willen uithalen voor Zwijndrecht. Zeeger van Leeuwen (links) probeert dit voor MSV op een basketballende manier te voorkomen. foto loekzuyderduin visie. Dat lukte twee jaar gele den, maar het jaar op het hoog ste niveau was geen succes. Zwijndrecht werd roemloos laatste en degradeerde. Het was tevens het laatste jaar in de ere divisie van Jerry Beck. De Ame rikaan die ooit door Elmex/Lei- den naar Nederland werd ge haald en in de Vijf Meihal mooie jaren beleefde, kwam za terdag niet uit de verf. Beek liep balend rond en kon weinig ver anderen aan de algehele malai se' bij zijn ploeg. Vijf minuten voor tijd gooide hij zelf de handdoek in de ring. Beek stap te gefrustreerd het veld uit en verliet zo als kapitein zijn zin kende schip. Weinig sportief, maar misschien wel een beetje begrijpelijk. MSV kon de actie alleen maar opvatten als 'waardering' voor het goede verdedigende werk. Marionneaux weet dat het nog beter kan. „Zwijndrecht heeft vandaag niet de zwakke plekken gevonden die andere ploegen wel blootleggen. Maar we speel den als team goed. Er waren tenminste geen chagrijnige ge zichten bij de wissels. We zijn er nog niet, maar in elk geval op de goede weg." leiden gertjan van geen De handbalsters van Satumus hebben zich gisteren opnieuw van hun slechte kant laten zien. Zelfs het laaggeplaatste PSV zat de ploeg van Zsigmund Makay dwars: 24-20, waardoor de Eindhovense vrouwen in pun- tenaantal gelijk komen met de Leidse. Saturnus heeft echter nog een duel te goed. Het lijkt er langzamerhand op dat de speelsters van Saturnus een andere Sigmund nodig heb ben. Freud wel te verstaan. Het zelfvertrouwen ontbreekt volle dig bij Saturnus. Speelsters in vrije schotpositie passen de bal nog af. Het was verbazingwek- kend om te zien dat speelsters als Nicoleta Boriceanu en Gerrie van Jaarsveld, die de kar moe ten trekken, onder hun niveau speelden en weinig initiatief toonden. Zelfs bij de strafwor- pen ging het mis. Boriceanu en Van Jaarsveld misten, voordat Simone Lakeman er twee verzil verde. De aanpak van Makay werkt blijkbaar nog steeds niet. Zelfs de onderlinge verstandhouding bij de speelsters lijkt verstoord. Terwijl Makay langs de kant openlijk mopperde op de scheidsrechters, gingen de speelsters tegen elkaar tekeer. PR-man Piet Lakeman vraagt zich af hoe lang de malaise nog duurt. „De situatie is onveran derd. Er moet een wonder ge beuren willen we de play-offs nog halen. Voorlopig werkt Ma kay eerder demotiverend dan oppeppend", aldus Lakeman. Saturnus, met opnieuw Mo nique Gijsman in eerste instan tie op de bank, speelde een be labberde eerste helft. Bij rust was de wedstrijd reeds ge speeld: 14-5. Het verschil moest tien doelpunten worden voor dat de ploeg wakker was. De goede periode, waarin Saturnus in de 'ideale' opstelling speelde, brak een kwartier voor tijd bij 20-10 aan. Veel te laat dus om nog gevaarlijk te worden. PSV had, achteraf gezien, vanaf dat moment nog maar één doel punt nodig om als overwinnaar uit de strijd te komen. Het wer den er vier, terwijl de teller bij de bezoekers op twintig bleef steken. Scores Saturnus: Jorinde Koster 6, Gerrie van Jaarsveld 5, Simo ne Lakeman 4, Nicoleta Borice anu 4, Monique Gijsman. leiden frank bonte handbalmedewerker De mannen van Saturnus heb ben hun eerste verliespunt moeten incasseren. In Soest eindigde het duel te gen de gelijknamige handbal vereniging uit die plaats giste ren in 16-16 (rust 10-10). Geluk kige bijkomstigheid voor Satur nus is dat ook concurrent Achil les in Utrecht gelijkspeelde te gen het Rijswijkse Animo: 18- 18. De koplopers voeren nog steeds samen de ranglijst aan van de tweede divisie D. De Leidse aanval werd van meet af aan hard aangepakt en kwam daardoor niet in het ge liefkoosde spelletje van korte snelle combinaties. De arbitrage wilde de acties wel binnen de perken houden, maar slaagde daarin alleen door veel fluiten en gele kaarten uitdelen. Beide ploegen stonden zodoende zel den voltallig in het veld. Toch hadden de Leidenaars de winst naar zich toe kunnen trekken als zij in de slotfase het koppetje erbij hadden gehou den. Dat gebeurde niet en als Rob Otten niet bij de les zou zijn gebleven en onder meer een strafworp had gestopt zou Saturnus een nederlaag hebben geleden. Nu bleef het bij dat ene puntje verlies. Een juiste uitslag vond trai ner-coach Van Olphen, die al leen baalde van de arbitrage. „De scheidsrechters waren do minant aanwezig en dat kwam de wedstrijd niet ten goede." Voor Saturnus scoorden: Peter Innemee 5x, Paul Timmermans 4x, Dan Olsson 3x, Winfred van Boheemen 2x, Nico Mooren en Hans Blansjaar. De vrouwen van Stompwijk '92 verloren in de eerste divisie krap van Westland 2, 15-12 (rust 6-4). Het leek er in de afgelopen weken op dat Stompwijk zich had aangepast aan het spel in de eerste divisie, maar in deze ontmoeting bleek dat toch nog niet helemaal het geval. De Stompwijkse ploeg wordt niet meer kansloos terzijde gescho ven. Dat blijkt ook uit de score, maar nog steeds zijn het de te genstanders, die doordrukken. „Wij gaan niet zo door in bij voorbeeld een breakout", aldus trainer- coach Wim van Leeu wen, „als we door een tegen- standster op de hielen worden gezeten. Dat doet de oppositie wel. Zoals vandaag. Ze laten zich vallen en scoren." Daarbij kwam dat geen Stompwijkse speelster in goede doen verkeerde. Dat kwam vooral tot uiting in het schot percentage. Dat lag beneden het gemiddelde, vond Van Leeuwen. Voor Stompwijk scoorden: Sylvia Hoevers 5x, Yvonne Bennis 3x, Tineke Heemskerk 2x, Eugenie van Geylswijk en Irma van der Bosch. In de afdelingsklasse konden de mannen van Rijnstreek de Saturnusreserves in een pittige wedstrijd net voorblijven: 21-20 (rust 9-10). Voor Rijnstreek scoorden: Gerard Rijn en Mark Stigter 5x, André van Leeuwen en Frank Hulshof 4x, Wim Rijn 2x en Bas van Rijn. Bij de vrouwen blijft Forehol- te de concurrentie met verplet terende cijfers terugwijzen. Dit maal moest EDH uit Delft de scoringsdrift van de Voorhoutse kampioenskandidaten ervaren: 22-7 (rust 10-3). Voor Foreholte scoorden: Elly Spreeuw 8x, Ellen Warmerdam, Kim Geerlings en Claudia van Rijn allen 3x, Linda Rotteveel 2x, Linda Rotteveel, Maaike Turnhout en Peggy van Drongelen. HW70 won volgens ver wachting van HEC: 12-9 (rust 9- 6), maar de Voorschotense ploeg, met Aimee Visser ditmaal als speelster, is nog niet op het oude niveau terug. Voor HW scoorden: Bertina Lamboo 4x, Anneke Gijsman en Monica Zeeuw beiden 3x en Carola van Egmond 2x. Eersteklasser Vivax heeft sinds lange tijd weer eens een over winning behaald. In de beker competitie 2 werd DWK met 12- 9 verslagen. DWK was vooral in de derde periode geen partij. De nummer drie van de tweede klasse zag de Oegstgeèstenaren van 4-4 uitlopen naar 8-5. Die voorsprong werd in de laatste periode geconsolideerd. Doel puntenmakers Vivax: Serge Dietz 4x, Hans Treisburg en Aarjan Laurense 2x. Katwijk schakelde met 14-13 de Rotterdamse Watervrienden uit voor de beker. Dat RWV lan ge tijd kon meekomen met de topper in de tweede klasse had te maken met één van de arbi ters, die alleen maar oog had voor Katwijkse overtredingen. Hij zadelde Katwijk op met 17 persoonlijke fouten. De klasse van de ploeg van Hugo Boon stoppel stond toch garant voor het bereiken van de volgende ronde. Doelpuntenmakers Kat wijk: Kjelt Boonsfoppel 8x, Hans Schaap 4x en Martin Jonker 2x. Derdeklasser Koudekerk ver loor met 9-8 van DSZ. De uit schakeling voor de beker werd volgens aanvoerder Bram Grif fioen veroorzaakt door onder schatting van de Haagse tegen stander. Lars Bergsma 3x, Bram Griffioen en Werner Stolk 2x en Eric Bergsma. De vrouwen van LZ 1886 le den in de competitie een 7-6 nederlaag tegen een Robben- /Het Gooi combinatie. Eén mi nuut voor tijd stonden de Leid se vrouwen nog op 6-6. Gisteren werd de ploeg van Remco Ro man uitgeschakeld voor de be ker. LZ hield het sterke NVA/HFIC op 2-2, maar een plaats bij de laatste acht leverde dat niet op. Yvonne Franke en Linda de Wit maakten de Leidse doelpunten. De Zijl-vrouwen verloren in de bekercompetitie met 10-9 van de Skelp uit Leeuwarden. Leiderdorpse meisjes ook in beker op dreef De meisjes junioren van Lei derdorp zijn doorgedrongen tot de halve finales van het nationale bekertoernooi. In Hoofddorp moest, na over winningen op Blauw Wit (88- 22) en Amstelveen (57-25), de derde wedstrijd van de voorronde gewonnen wor den om de laatste vier te be reiken. Daarin was Hoofd dorp de tegenstander, de ploeg die ook beide wedstrij den had gewonnen. Zonder al te veel moeite werd ook dit team verslagen (58-47), zo dat Leiderdorp zowel in de competitie als in de beker nog om de hoofdprijs speelt. Streekgenoot Grasshop pers maakt een heel wat minder succesvol seizoen door. Slechts één keer moch ten de meisjes junioren uit Katwijk een overwinning vie ren in de competitie. Ook dit weekeinde bleek de tegen stander veel te sterk. Mid denmoter Landslake Lions was met name fysiek de Kat wijkse ploeg de baas en legde Grasshoppers gedurende de gehele wedstrijd de wil op. Na een 32-11 ruststand kwam er uiteindelijk een eindstand van 103-48 op het bord in Landsmeer te staan. Scores Grasshoppers: T.Versteeg 11, G.Versteeg 10, Buis 9 De jongens junioren van Leiderdorp speelden zater dag tegen Flyers hun beste wedstrijd van het seizoen. Bij rust kon de thuisploeg al een voorsprong koesteren (37- 28), maar na de pauze kwam de ploeg pas echt los. Met name de fast-break van de Leiderdorpers liep goed, zo dat er gemakkelijk gescoord kon worden. Omdat ook de verdediging goed in elkaar zat en de thuisploeg in de re bound heerste werden de be zoekers uit Gilze-Rijen over klast. Zodoende kon de der de overwinning in de com petitie worden aangetekend: 85-52. Scores Leiderdorp: Sme ding 19, Knijnenburg 18 (llreb), Gadzuric 12(22reb), Beumer 12. leiden Oust blom basketbalmedewerker De mannen van BS Leiden zijn er niet in geslaagd een derde wedstrijd op rij te winnen. Dat was op zich niet onverwacht, omdat zowel Loet de Ruijter als Erik-Paul van Weeren ontbra ken. In en tegen Amstelveen lag de winst echter bij 58-66 met nog zes minuten te spelen voor het grijpen, maar gingen de punten uiteindelijk nog naar de thuisclub. Zuur voor Leiden, dat door de 83-75 nederlaag een kans miste om aansluiting te vinden bij de subtop. Coach Ton Kallenberg was te vreden over het getoonde spel van zijn team, maar kon niet hetzelfde over de scheidsrech ters zeggen. „Ik zeg nooit wat over scheidsrechters omdat je normaal gesproken zélf de zaak ook in de hand hebt, maar dit was niet normaal. In de laatste minuten drukken ze zo'n stem pel op de wedstrijd dat je in fei te tegen zeven man staat te spe len. Zodra Steve Leysner (de gu ard van Amstelveen, red.) naar de basket ging werd er gefloten voor een fout, of hij nu wel of niet aangeraakt werd", aldus Kallenberg. Gevolg van de scheidsrechter lijke beslissingen was in elk ge val dat Leiden de kluts een beetje kwijt raakte. Het goede spel van de eerste 35 minuten kon niet worden voortgezet en de thuisclub profiteerde gretig van de kansen die er op de vrije-worplijn kwamen. Liefst achttien van de laatste twintig punten van Amstelveen konden op deze manier worden opgete kend. Dit was te veel voor Lei den, dat de wedstrijd zelfs met Erik Huybens op de guard-posi- tie beëindigde vanwege de fou- tenlast. Scores Leiden: Huybens 19 (12 reb.), Zevenhoven 16, Kal lenberg 11, Groot 10. De mannen van Lisse hebben tegen het zuiver schietende,Bin- nenland in den vreemde geen kans gekregen revanche te ne men voor de in eigen huis gele den nederlaag. Kansen kreeg de ploeg wel. Maar net als vorige week tegen DAS liet de formatie het in de meest cruciale fase van de wedstrijd afweten. Lisse, dat met de schoten van buitenaf weinig succes oogstte, zag een voordelige marge bij de rusti (44-39) in de tweede helft snel omgezet in een achterstand. Tussen de vijfde en de negen de minuut van het tweede be drijf kwam de ploeg uit de Bol lenstreek namelijk niet aan sco- i ren toe. Daardoor kon Binnen- land zo ver uitlopen dat Lisse geen kans meer kreeg om terug te komen. Ondanks de 90-80 nederlaag blijft de ploeg echter in de race voor de tweede j plaats. Coach Lawrence McGray, die in januari weer kan beschikken i over zijn spelverdelers Harold van der Stoep en Jeroen Koot, verwacht een ongemeen felle strijd om deze tweede promo tieplaats. „Willen we succes hebben dan moeten we niet al- leen van Binnenland winnen, maar ook DAS eens een keer kloppen." De coach van Lisse j waakt echter voor te groot opti misme, ook al staat de rentree van zijn beide guards voor de deur. Scores Lisse: Van den Akker 14, Kortekaas 12, Taal 12, Ter Haak 11, Balm 10. leiden «bertho smit dammedewerker In de hoofdklasse van de Dam- bond Midden Holland heeft Rijnsburg 2 goede zaken ge daan. Het sukkelende LDG 2 werd met 12-4 op een zijspoor gezet. Voor het Alphense HDC breken spannende tijden aan. Na de 10-6 nederlaag tegen Kat wijk weet HDC alleen Boskoop nog onder zich. RDC 2 -LDG 2 12-4 Na twee opeenvolgende over winningen kan Rijnsburg weer even ademhalen. De eerdere dragers van de rode lantaarn kruipen met deze winst langs LDG 2, Mariahoeve en HDC. Hoe terecht de zege ook was, de uitslag was geflatteerd. Jaap Vermeer en Wim Heemskerk zaten tegen Richard Kromhout en Adri van Delft uit alle macht te blunderen. Ook Leidenaar Harrie Dekker raakte het spoor bijster. „Ik hoefde niets te doen", blikte de winnende Arie Schoneveld terug. „Hij ver bruikte ontzettend veel tijd. Uit eindelijk vlogen de schijven over het bord. Mijn vlag viel, maar Dekker vergat de winst te claimen. Al met al was de uit slag wel een beetje geflatteerd. Het was nauwelijks onze eigen verdienste." Opvallend was ook de winst van Hans Luchies tegen de Leidse remise-koning Theo Uit- tenbogaard. Luchies toverde een onorthodoxe stelling op de borden door al zijn schijven ver voorbij het front te plaatsen. Uittenbogaard, die rustige par tijen prefereert, kwam nooit in zijn spel. HDC-Katwijk 6-10 „Als zowel Samen Sterk als LDG zich handhaaft op landelijk ni veau, degradeert er maar één ploeg uit onze hoofdklasse. La- ten we het hopen, anders wordt het moeilijk", aldus HDC-voor- zitter Erik de Nijs die als invaller geen potten brak: Theo Zwet- j sloot plaatste een lokzet. De Nijs rook een mogelijke door- j braak, maar overzag een Kat wijkse adder onder het gras die zijn gretigheid meedogenloos afstrafte. „Ik had er nog een of fer in moeten stoppen", mij merde De Nijs na. „Maar dit Katwijk was veel te sterk, er zat niet meer in." Twee opvallende zaken bij Katwijk. Wegens een misver stand ontbrak Marco Dulfer en startte het team met een 2-0 achterstand. Prettiger was het debuut van Heerenvener An- dries van der Wal. Met twee schitterende combinaties, ge- I volgd door een damdoorbraak, veegde hij Richard Treur van bord twee. foto ben de bruyn AZPC-er Niels van der Kolk (wit 13) in duel met De Zijl-speler Rob Dubbeldeman. De international deed De Zijl de das leiden» wim siera waterpolomedewerker De Zijl/LGB verloor na een flit send begin met 10-6 van AZPC. Met twee punten uit negen duels bivakkeren de Leidenaars in de onderste regionen van de hoofdklasse waterpolo en daar voelen zij zich niet thuis. De Zijl moet in de tweede competitie helft met gespierder spel voor de dag komen om het vege lijf te redden. In het treffen tegen AZPC kwamen de gebreken van het Leidse gezelschap duidelijk aan het licht. Speltechnisch valt er niet veel op aan te merken. De bal gaat prima rond ep kansen worden er ook voldoende ge schapen. Het zit bij De Zijl tus sen de oren. Vooral bij een voorsprong wordt De Zijl be vangen door twijfels. Trainer Ruud Plouvier weet dat en veel illusies maakte hij zich niet bij een voordelige marge. Ook niet na de overrom pelende start tegen landskam pioen AZPC. Met het ontbreken van het gevaar Issard had De Zijl een zorg minder en onver schrokken hielden de Leide naars het Amersfoortse geweld op afstand. Sterker nog, De Zijl kwam prima uit de startblok ken. Niels Joor tovèrde weer mooie schoten uit zijn vingers en de eerste overwinning lag in het verschiet. Met zijn 3-0 voltrok hij wel di rect het vonnis van zijn ploeg. „We gaan toch niet winnen", dachten de spelers hardop. Angst is echter een slechte raad gever en het niet groots spelen de AZPC sloop dichterbij. Bij 5- 5 voltooide de ploeg van Hans van Zeeland de inhaalrace. De toeschouwers, gewend aan verlies na een voorsprong, gaven dan ook geen cent meer voor de kansen van de thuis club. Ron Ligtvoet zag nog wel mogelijkheden, maar strandde op de in de laatste periodes uit blinkende doelman Arie van de Bunt. AZPC nam de aanval over en met een bekeken schot de poneerde international Niels van de Kolk de bal achter Mar tin Nederlof: 5-6 en aan de ze vende nederlaag van De Zijl kon niet meer worden getwijfeld. Geholpen door het arbitrale duo liep AZPC in de slotfase nog uit naar een geflatteerde 10-6 over winning. Plouvier zit niet bij de pakken neer: „We moeten een keertje winnen, dan is de ban gebroken." Doelpuntenmakers De Zijl: Joor 3x, Marco Kerkvliet 2x en Pascal Bontje. AZC kijkt met heel wat meer genoegen terug op de laatste weken. De Alphense formatie bereikte de tweede ronde van de Europa Cup en in de compe titie laat zij maar zelden steekjes vallen. Ook De Robben werd za terdag slachtoffer van de Al phense dadendrang. AZC won met 9-8 en hoewel de uitslag anders doet vermoeden waren de Alphenaren oppermachtig. AZC trad aan zonder John Jan sen (werk) en Remco Piel- stroom (ziek), maar ook zonder dat illustere duo bleef de titel- pretendent aan de goede kant van de score. Opmerkelijk is de constante vorm van Bob Brebde en Gijs- bert van der Leden. De beide aanvallers ondervonden geen last van het zware Europa Cup- avontuur en scoorden er tegen de Hilversumse formatie weer lustig op los. Vooral bij de over- tal-situaties was hun aandeel Yan doorslaggevende betekenis. Het doelpunt van Joeri Stoffels gaf De Robben de nekslag. Fel op de huid gezeten passeerde hij met een fraaie backhand de Hilversumse goalie. De 9-6 was voor de ploeg van Dick Nieuwenhuizen geen re den het bijltje erbij neer te gooi en. De nummer vijf van de hoofdklasse gooide er nog een slotoffensief tegenaan en met een uiterste krachtsinspanning kwam De Robben nog terug tot 9-8. De Alphense zege kwam niet meer in gevaar. Doelpun ten AZC: Brebde en Van der Le den (beiden 4x) en Stoffels.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22