9 IER STRIJD lA/FFIf TUSSENIN 'CeStol- MMO: dubbeltje werd een kwartje "'""""van Meditatie uit Zoeterwoude voor MW Sport c WIE ZEI DAT UP Opvallend aanwezig MAANDAG 19 DECEMBER 1994 21 e8| cheidsrechter John V Blankenstein in de 1111 nieuwsbrief van het eGouden Kaart-klassement van MasterCard: „Spelers en trainers blinken niet bepaald uit in spelregelkennis. I En de betrokkenen zijn niet al- Itijd bereid daar iets aan te doen. Begin dit seizoen konden bijeen- komsten worden georgan iseerd met scheidsrechters om uitleg 15 over die n ieuwe regels te krijgen. Van het hele betaalde voetbal kt was alleen Excelsior gein teres.- Dd seerd..." to Oud-Ajacied Simon e Tahainata (38) over 11 zijn Molukse af in komst in Voetbal In- ze: ternational: d „Een keer heb ik me >pj laten gaan. Tegen 11 AZ'67 was dat. Hugo e| Hovenkamp noemde t me een paar keer ii 'vuile kaper', en nog meer van dat soort 5 onzin. Hovenkamp was toen internatio nal en hij zou mee- I gaan naar het WIC78 sl in Argentinië, hoewel n hij op dat moment h wat sukkelde met zijn 3i knie. Ik heb 'm toen e gezegd dat ik ervoor zou zorgen •r dat hij niet naar het WK kon, als e hij nog één keer vuile kaper te il gen me zou zeggen. Hij deed het weer, waarop ik hem een schop e op z 'n knie gaf. Daardoor miste hij het WK. Nee, ik had er geen :1 spijt van, want ik had 'm ge it waarschuwd. Hovenkamp zal er d nog wel spijt van hebben, dat hij vj zijn woorden herhaalde. p| Wilco Hellinga, de enige Fries in de basiself van Heerenveen, li in Voetbal International: „Friezen zijn niet brutaal ge- r noeg. Als ik een appel vind, dan i deel ik hem met jou. Een wester- h ling daarentegen eet die appel i alleen op. Carl Lewis in Sport Internatio nal: e „Christie is de kampioen van de onzekerheid en de Freud van de i jaren negentig. Ton Blokeigenaar/trainer- /pikeur van de meest winnen de draver aller tijden Yellowa, in Sport International: „Koersen vindt volgens mij geen enkel paard leuk. Ze doen het omdat het nou eenmaal moet. Ze worden gedreven door hun vluchtinstinct, dat drijft ze geza menlijk naar de finish. Idem: „Nee, ik gebruik nooit een zweep. Moe is moe, je moet een vermoeid paard niet ook nog eens gaan slaan." Hockey-goeroe Tom van 't Hek in VI. „Johan (Cruijff), levenslang idool van mij als sporter, is nu als trainer zo onnavolgbaar ge worden, dat idolaat niet meer opzijn plaats is, maar bijna vervan gen kan worden doorido- laat- maar. Hockey- goeroe Tom van 't Hek in VI. „Johan Cruijff Louis van Gaal en Arie Haan hebben een geheel eigen mening over voetbal, maar vergeleken bij Kees Rijvers zijn zij laffe meelopers. FC Groningenspeler Erwin Koeman in de Studentenkrant. „Als een tegenstander door breekt, leg je hem neer. Ik doe daar niet moeilijk over. Natuur lijk is er soms sprake van irrita tie en frustratie. Maar als je niet meer geïrriteerd raakt, kun je beter stoppen met voetbal. De bij hockeyclub HMC uit de gratie geraakte Huub van 't Hek in de Studentenkrant. „Bij HMC is een onverantwoord beleid gevoerd; hoe kan het bij voorbeeld dat niemand zijn mond open durft te doè)i als half Heren 1 geld uit de kas jat?" PSV-er Luc Nilis in Elsevier. „Ik heb nog nooit een volledige wedstrijd op de televisie gevolgd. Dat lukte me niet. Aan de sa menvatting heb ik genoeg. Voet bal is me te saai als kijksport, te veel dooie momenten. Rijdend van Leiden naar Al phen, binnendoor over polder wegen, duiki aan de linkerhand onherroepelijk de 'voetbaltem- pel' van MMO op. Een braak liggend terrein, omgeven door ouderwetse betonpaaltjes, een dun haagje van knotwilgen en verder vooral weiland en wind. En een molentje niet te verge ten. Dit zie je alleen nog op zwart-witplaatjes in vergeelde foto-albums. Op deze plek bekruipt je het gevoel van afdelingsvoetbal, boerenkool en 'altijd lastig'. Maar wie niet verder komt dan deze associatie begrijpt het niet helemaal. Want MMO heeft het. Wat MMO precies heeft is moeilijk te zeggen. Noem het charme, romantiek. Zeg MMO en iedere voetballer in de Leidse regio weet wat je bedoelt. Ffet is nog een half uurtje voordat de topper MMO - Do- cos (die in een teleurstellende 0-0 zal eindigen) begint. In de bestuurskamer aan de Vlietkade is het een drukte van belang. De voetballers van de thuisclub en trainer Ab Kolkman houden er de taktische bespreking. Pas als ze klaar zijn mag het bestuur erin. Ach, het is een beetje pas sen en meten, maar bij MMO weet men niet beter. Bij deze vereniging roeit men met de riemen en de ruimte die men heeft. Zaken als business club en sponsorruimte zijn nog ver weg en dat wil MMO graag zo houden. Op 15 juni 1946 werd de plaatselijke trots met moeite opgericht. Vandaar dus MMO, Met Moeite Opgericht. Die naam alleen al is voldoende om de club wereldberoemd in Leiden en omstreken te maken. Trouwens: ver voor '46 werd er hier al een voetbalvereniging met veel minder moeite opge richt. Maar Voetbalclub Hoog- made (VCH) stierf voor de oor log een zachte dood. Door de jaren is er uiterlijk misschien niet veel veranderd in de polder tussen Alphen en Leiden. De tijd mag dan stil lij ken te staan, het voetbalver stand van MMO niet. De club zou nu makkelijk ZMO kunnen heten, Zonder Moeite Overeind. De vereniging met het imago van de 'eeuwige afdelingsclub' ontsteeg de onderbond driejaar geleden. In de vierde klasse pakte de ploeg vervolgens meteen een periodetitel en in de nacompetitie verhinderde een eigen doelpunt promotie naar de derde klasse. Het is dus wel duidelijk dat hier meer aan de hand is dan afdelings- en Doelman Robert Beij van Docos houdt schoonmaak in zijn doelgebied. boerenkoolvoetbal. MMO be wijst dat 'voor een dubbeltje ge boren' niet hoeft te betekenen datje nooit een kwartje wordt. Domme pech hield MMO uit de derde klasse. „Maar mis schien komen we er dit jaar door stomme mazzel juist wel in," lacht Jan van der Meer. Hij is de pr-man van de club en speelde vroeger zelf in het eer ste. „We hebben op dat niveau natuurlijk niks te zoeken, maar we zullen niet weigeren en als het moet dan moet het maar." MMO doet graag normaal. Trainer Ab Kolkman zit er al drie jaar en heeft dat ook erva ren. Hij is als coach een van de weinige 'vreemden' binnen de selectie, want bij MMO worden geen spelers gehaald. En ver trekken doet er ook zelden ie mand, al was Henk van Goozen natuurlijk een uitzondering, maar hij kon dan ook naar Feyenoord destijds. Kolkman: „Je moet hier passen en een beetje gevoelig zijn voor de ge meenschapszin en dorpssfeer. En vooral geen kapsones heb ben, want vedetten en toppers hebben ze hier niet. Iedereen weet alles van elkaar en ieder een kent elkaar. Je moet behal ve coach ook mens zijn. Laatst moest ik een training schrap pen, omdat op dezelfde avond de ijsvereniging een feestavond- je had. Dat bedoel ik dus." Kolkman zegt zich als een vis in het water te voelen, ook al vertrekt hij na dit seizoen. „Je hoeft hier niet aan teambuil ding te doen. Dat zit al in de club en de spelers. Die gasten kennen elkaar van jongs af aan en doen alles met elkaar, niet alleen voetballen." Volgens Van der Meer is dat ook het geheim van de successen in de laatste jaren. „Veel spelers van het eer ste ken ik nog uit hun A- en B- jeugd. Dat waren toen toppers en ze speelden vaak samen. Dat komt er nu uit. Het is gewoon een goede lichting en daar moet je in zo'n dorp gewoon mazzel mee hebben." Volgens Kolkman speelt MMO geen boerenkoolvoetbal. „Wel opportunistisch, maar dat is wat anders. De tegenstander heeft daar toch de schurft aan, dat aanvallende, ongecompli ceerde." Van der Meer: „De schoonheidsprijs verdienen we niet. Kijk, in Hoogmade stropen de mensen liever de mouwen op dan dat ze een discussie aangaan, dat zie je op het veld terug. Als het moment daar is, staan ze er. Dat neemt niet weg dat het laconieke ook een ty pisch trekje is van de Hoogma- denaar. Op maandag draait de wereld verder, ook als we dik verliezen van Docos." De toekomst ziet MMO niet somber in, al heeft de club maar 250 leden, zes seniorenteams en geen A-jeugd. Clubs als MMO zullen altijd blijven bestaan. Voor werk, school en grote boodschappen moeten de men sen in 'Hoogma' naar Leiden of foto ben de bruyn Leiderdorp, niet voor voetbal, handbal of schaatsen. „Juist, zo moet je onze perikelenz.'\er\." MMO - Docos was de wed strijd tussen de minst gepas seerde defensie (MMO) en de vlot scorende koploper met de goalgetter van de vierde klasse Dennis Stuifzand die êr dit sei zoen al 21 had gemaakt. Daarin kwam weinig verandering. MMO was de nummer twee op twee punten van de favoriete Leidenaars en kon het gaatje niet dichten. Dat 'De Witte Reus' - topscorer Ed Borst - er vandaag niet was vanwege een pijnlijke teen, brak de ploeg le lijk op. De eerste periodetitel ging door het resultaat naar Do cos, dat dit succesje overigens al ver voor dit inhaalduel vierde. Want MMO had in dit treffen 9 keer moeten scoren om de ploeg van trainer Wim Visser te bedreigen. En dan zal je zien dat dat op zo'n dag als vandaag nietjukt... MMO - Docos 0-0. Scheidsrech ter: Van Rijn. Toeschouwers: 300. Geel: Van Bohemen (Do cos) Wim van Zwam „Docos heeft duidelijk wat meer voetballend vermogen dan MMO. Ze kunnen het spel maken en snel overschakelen van verdediging op aanval, doordat er genoeg beweging is in de voorhoede. Wat me tegenviel was dat Docos in de tweede helft, met de wind tegen, niet bleef voetballen zoals in de eerste helft. Ze gingen meedoen met de lange bal naar voren en dat ligt de ploeg veel minder dan MMO." „Pas in de slotfase kreeg Docos weer wat meer vat op het spel. Daarvoor zijn ze vooral door het opportunisme van MMO terugge drongen. Waarbij ze nog enkele benauwde momenten beleefden door verdediger Cor van der Krogt, die op mij geen sterke indruk maakte." „De wedstrijd had duidelijk te lijden onder de erbarmelijke weers omstandigheden. Hagel, regen en harde wind maakten goed voet bal niet echt mogelijk. Daarbij waren de belangen groot natuurlijk en dat zie je ook altijd terug in een wedstrijd." „Docos sloeg in de tweede helft Hans van Marwijk te vaak over. Hij zet de lijnen uit en moet veel aan de bal komen. De aanvallen be ginnen meestal bij hem, hoewel hij ook zelf in scoringspositie kan komen. De lijn in het spel van de bezoekers was zoek na de pauze en het werd een duel van de kluts." „Bij MMO was de afwezigheid van Ed Borst duidelijk merkbaar. Er ontbrak een aanspeelpunt in de voorste linie. Nu stond daar Sjaak van Leyden uit het tweede en hij voelde zich niet lekker op die plek. Een jongen als Borst, die er dit seizoen al negen maakte voor MMO, is in zo'n team moeilijk te vervangen. Toch speelde de ploeg naar de mogelijkheden. Veel inzet en de bal snel naar voren bren gen." „Al eindigde het duel in 0-0, ik vind niet dat dit een typische nul nul-wedstrijd was. Weliswaar niet hoogstaand, maar er is strijd ge leverd en er was in beide doelgebieden voldoende te beleven. Zo wel MMO als Dócos heeft grote kansen gehad op de overwinning, maar in die gevallen stonden de keepers er." MMO; Van Leeuwen 8; Borst 6, Van Goozen 6. Jansen 8, Van der Geest 6; Van Tol 6, Van der Meer 6, Mooren 6; Porrey 6, Van Leyden 5, Disseldorp 6. Docos: Beij 6; Devilee 6, Van Bohemen 7, Van der Krogt 5, Kok 6; Verplancke 6, Hans van Marwijk 8,1 lerman van Marwijk 7; Rijze- voort 6 (Hamerlinck (-)), Stuifzand 6, De Ridder 6 (Van Polanen (-)). Scheidsrechter: Van Rijn 6. Naam: Klaas Vink Leeftijd: 30 jaar Beroep: semi-profen gymleraar Club: i leracles Klaas Vink bracht zaterdag avond in zijn eentje WV een nederlaag toe (4-2). Met vier treffers nam hij de hele Hera- cles-produktie voor zijn reke ning, maar dat de rechterspits voor dit kunststukje slechts wel geteld veertien minuten nodig had, mag een unicum worden genoemd in de voetbalwereld. Via Excelsior, Wageningen en De Graafschap is oud-Noord- wijker bij het Twentse Heracles neergestreken. Het moet een mooi vervroegd Kerstcadeau zijn geweest... „Ja, natuurlijk. Ik heb nog nooit zoveel doelpunten in één wed strijd gemaakt. Tijdens de wed strijd had ik overigens niet door dal ik die vier treffers in zo'n korte periode had gescoord. Je staat in de voorhoede, dus zo opmerkelijk moet scoren voor jou niet zijn „Sinds enige tijd ben ik verhuisd naar de zijlijn. Op mijn positie krijg ik weinig kansen. Dit sei zoen heb ik pas één doelpunt in de competitie gemaakt Folkert Velten is de man van de doelpunten bij Heracles. Heb je geen moeite met een plaatsje in zijn schaduw? „Nee, ik word bij Heracles zeer gewaardeerd als koning van de assists Ook dit jaar zit ik weer in de dubbele cijfers wat betreft as sists. Ik ben de assistent van goalmachine Velten, haha. Heb je nog binding met Noord- wijk? „Mijn familie woont nog in Noordwijk, dus ik kom er nog regelmatig. En zaterdagmiddag kijk ik altijd op teletekst wat Noordwijk gedaan heeft. Het is jammer dat ik bijna nooit een wedstrijd kan zien. Je speelt al enige tijd bij Hera cles. Hoe is het met je Twents? „Nou, spreken lukt me nog niet. Maar dat komt ook omdat ik in Wageningen woon. Het is wel een raar taaltje". Voor Wim van Zwam kwamen r oi er drie spelers in aanmerking in voor de voetbalschoenen. Buiten ne| Hans van Marwijk had hij ook -15. MMO-keeper Jan van Leeuwen Lel (42 jaar) en diens teamgenoot en i Jeroen Jansen op het oog. Ze kre- leid ëen van de gewezen ARC-trainer ire), wel het cijfer acht, maar geen ven voetbalschoenen. te I Jon van Leeuwen toonde zich zot vooral in de tweede helft met en- ienj hele sublieme reddingen een N steunpilaar voor MMO. Hij mil zorgde ervoor dat de koploper dot °P 'n,l bleef steken. Jeroen Jan- spi sen was als centrumverdediger lp goed op dreef. Hij speelde op een ek I faire manier goalgetter Dennis de Stuifzand uit de wedstrijd. rrijj Hans van Marwijk drukte vol- n s geus Van Zwam toch meer zijn stempel op de wedstrijd. „Hij is i technisch begaafd, maar toont i ook inzet en agressie. Daarom sprong hij eruit. Vooral in de eerste helft was hij de belang- f rijkste man. Veel in balbezit en II op de juiste momenten diepte zoekend. In de tweede helft viel hij ver terug, maar niettemin is ig hij mijn man van de wedstrijd. [2,| wedstrijd krijgt door je i| Hans van Marwijk Eredivisieclub MW wil de cur sus Takoyo in het trainingspro gramma opnemen. Het is de bedoeling dat zowel het eerste elftal als de jeudteams de door Zoeterwoudenaar Taco Veldstra ontwikkelde lessen gaan volgen. Die moeten de conditie verbe teren en de stress verminderen. You can't always get what you want galmt door de zaal van het universiteitscentrum. Dertien vrouwen en een man springen op het ritme van de Rolling Sto nes. In beide handen hebben ze een gewichtje. Ze maken arm bewegingen. want de leider van het gezelschap vindt dat er zo veel mogelijk spieren in een oe fening moeten worden gebruikt. Het is vijftien jaar geleden dat Taco Veldstra, inmiddels vijftig jadr oud, overspannen raakte. De oorzaak: een combinatie van privéproblemen en moeilijkhe den op zijn werk. Veldstra volg de allerlei cursussen voor medi tatietechnieken, maar geen en kele beviel hem eigenlijk. „Die oosterse oefeningen zijn ge woon niet voor westerlingen ge maakt. Van de Lotushouding bij yoga krijg ik pijn in mijn knie- en." De leraar lichamelijke op voeding ontwikkelde toen oefe ningen voor zichzelf, uit ele menten van oosterse en wester se ontspanningstechnieken als transcedente meditatie, zenme ditatie. hypnose en bio-energe- tica. De muziek wordt klassiek en rustig. De cursisten leggen op verzoek van Taco Veldstra de gewichtjes op de grond. Dan gaan ze zelf ook liggen. Na de inspanning van hart en longen keren de studenten die elke donderdagmiddag het Takoyo- progtamma volgen 'terug naar het herstel'. Met hun handen op de flanken proberen ze zich te ontspannen, vanuit hun buik te ademen, en 'los te komen van de spanning'. Daarna is het weer springen geblazen. Dit maal op muziek van de popu laire Hermes Houseband. Taco Veldstra: „Ik heb onder vonden dat het het beste is om eerst intensief te bewegen en dan te ontspannen. En die ont spanningsoefeningen doe ik is geheel ingeruimd voor ont spanning. De studenten die elke donderdagmiddag les krijgen van Veldstra, halen een warme trui en eventueel een lange broek. Ze liggen op hun rug op de grond. De muziek is rustig, in het begin klinkt er nog veel gepuf. Het lijkt wel een cursus zwange'rschapsgymnastiek. De stem van Veldstra geeft op een rustige toon aanwijzingen en maakt na een stilte het lichaam weer wakker. „Nu ben je weer helemaal fit en volledig ont spannen. Nu kun je langzaam overeind komen. Doe het via je zij, om je rug te ontzien." „Het klinkt misschien zweve rig", zegt Tjeu Seeverens, „maar na die training had ik het gevoel dat er rust en een bepaalde energie van binnen was. Het was zo'n ontspannen gevoel." De meeste cursisten zijn tus sen de dertig en vijftig jaar oud. Een-derde is man, twee-derde vrouw. „Vrouwen willen ook een goed figuur krijgen. Nou, dat kan wanneer je alle spieren activeert, waardoor je de groot ste vetverbranding krijgt." Magali Dirven, studente Frans, volgt voor het tweede jaar de Takoyo-lessen op het universitair sportcentrum. Wat zij er de voordelen van vindt? „Iedereen kan het in zijn eigen tempo doen en. de variatie is prettig. Er zitten yoga-elemen- ten in en dat spreekt mij meer aan dan conditietraining alleen. Het is afwisselend en je bent met een kleine groep." Sinds zij Takoyo volgt kan de Leidse beter studeren, is ze minder gestresst en is ze zich bewuster van haar lichaam. „Ik voel me fitter en helderder in mijn hoofd. Je wordt je bewust van spanning en ontspanning. Door die oefeningen voel je heel goed het verschil en dat kun je ook wel gebruiken in het dage lijkse leven." „Takoyo moet wel op de voet ballers worden afgestemd", vindt Seeverens. „Ze zeggen bij voorbeeld dat je de voetballers vanaf de kant een teken kunt geven zodat ze zich gaan ont spannen. Nou, dat werkt zo dus niet in de voetballerij." Taco Veldstra (links): „Van de Lotushouding bij yoga krijg ik pijn in mijn knieën." foto holvast/marklamers dus ook tussendoor. Het is be langrijk dat iemand na een in spanning leert om diep uit zijn buik te ademen." „Ik heb zelf drie weken mee gedaan en ik denk dat deze me thode een heel goede aanvul ling is op ons programma", zegt Tjeu Seeverens, hoofd jeugdop leiding bij MW. Hij kon de me dische en technische staf van de selectie overtuigen van het nut van Takoyo. (Er moeten alleen nog afspraken worden gemaakt over een tijdstip, dat zowel de docent als de selectie goed uit komt. Seeverens somt de positieve kanten van de cursus op: „De docent is heel enthousiast, je merkt dat hij de gedachte ach ter de methode goed kan over dragen. Er is tijdens de lessen een voortdurende afwisseling tussen rust en arbeid, de oefe ningen zijn krachtbevorderend en er worden spieren aange sproken die voetballers anders bijna nooit gebruiken. Boven dien leren ze op deze manier omgaan met spanning en ont; spanning." Ook voor de jeugd is Takoyo geschikt, denkt Seeverens. „Vooral omdat het bewegings onderwijs van tegenwoordig zeer gebrekkig is. Dat merk je: bij elke lichting zitten spelers die moeite hebben met dood normale coördinatieoefenin gen." Voordat het besluit valt of ook de jeugdspelers Takoyo gaan volgen, mogen de trainers en begeleiders van de jeugdop leiding nog over de methode oordelen. Taco Veldstra geeft wekelijks les aan achthonderd cursisten in Leiden en de omliggende ge meenten. Vorig jaar is hij bo vendien begonnen met een franchise-systeem. Leraren met de akte middelbare opleiding li chamelijke opvoeding kunnen een vijf maanden durende cur sus bij hem volgen en dan ver volgens zelf les gaan geven in Tacoyo (Training, Ademhaling, Conditie en Yoga). In januari beginnen tien franchise-nemers daarmee. Onder andere een man in Limburg, hij is de per soon die met MW in contact kwam. Het laatste kwartier van de les

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21