Sport Glaucio debuteert met een rode kaart Alberts nieuwe jtrainer van ARC Hersman grijpt startbewijs voor EK Siemerink toe aan nieuw modelletje lExcelsior juicht jjte vroeg _JMAI NDAG 19 DECEMBER 1994 ;HEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 -3f Klaas Vink nadert record almelo Klaas Vink vestigde zaterdag met zijn vier doelpunten voor Heracles tegen WV de aandacht op zich. De voormalig spitsspeler van Noordwijk maakte zijn vier treffers in veertien minuten, drie treffers vielen in zes minuten. Met die laatste prestatie benaderde hij het record van Loek den Edel. De voor malige Ajacied zorgde op 18 december 1955 voor een nog nooit geëvenaard hoogtepunt door in de uitwedstrijd tegen Excelsior drie keer binnen drie minuten doel te treffen. Ajax won die wed strijd met 6-4. Zie ook de rubriek 'Opvallend aanwezig (pag. 21) Michel Schouten naar Tonegido leiden YVarmunda-spits Michel Schouten heeft per onmiddellijk overschrijving gekregen naar zondag-hoofdklasser Tonegido. Dit is mogelijk omdat Schouten naar Voorburg is verhuisd. De 27- jarige voetballer had ook geen zin meer in het voetbal in de af deling. „Als ik weer een aanslag te verduren kreeg, kijkt de arbi ter gewoon de andere kant op." Schouten debuteerde zaterdag al in de verloren districtsbekerstrijd tegen FC Lisse. 'Feyenoord heeft er een Bruce Lee bij In de kleedkamer van Feyenoord keek Willem van Hane- gem de debutant eens stilzwijgend aan, wachtte een mo ment en sprak toen tot de overige spelers, die getuige waren geweest van Glaucio's eerste karate-acties in de Nederlandse eredivisie: „Zo, dat is wel leuk. We hebben er in de selectie weer een 'Bruce Lee' bij..." qphen aan den run ^Het bestuur van ARC heeft de 17-jarige Dick Alberts aange steld als interim-trainer/coach /an ARC. De onder de rook van Ymsterdam wonende trainer, die straatmaker van beroep is, volgt Wim van Zwam op die be gin december werd ontslagen. Alberts zat zonder club nadat L hij na een conflict met het be- a stuur van zondag-hoofdklasser -OSV uit Oostzaan opstapte. Voor hij bij OSV werkzaam was, trainde hij onder andere Aals meer en Marken. Aalsmeer (zondag) en Marken (zaterdag) spelen op het hoogste amateur niveau. Met OSV promoveerde hij van de tweede klasse naar de eerste klasse. rotterdam anp Over zijn besluit om naar ARC te gaan, zei Alberts: „Ik stond voor de keuze, of vijf maanden niks doen en een uitkering krij gen, of vijf maanden aan de slag. Ik ga de uitdaging aan van werken in de eerste klasse A van het zaterdagvoetbal met zijn ambiance en sfeer." De uitgangspositie, de onder ste plaats, is bepaald niet floris sant, dat realiseert de nieuwe trainer/coach zich ten volle. „Maar als we er met z'n allen voor willen gaan, is behoud van het eerste-klasserschap altijd haalbaar. Gelukkig is het voet bal nog altijd onvoorspelbaar, nu laatste staan wil niet auto matisch zeggen dat je degra deert." rotterdam marcel van der kraan gpd-verslaggever De Kromme wenste zich na af loop van het duel met RKC (1-0) niet al te druk te maken over de plotseling uitbarsting van zijn Braziliaanse jeugd-international en de daaruit voortvloeiende ro de kaart. Van Hanegem denkt dat Glaucio de lesus Carvalho zelf ook wel begrepen heeft dat hij zich 'dergelijke fratsen' niet kan veroorloven op de Neder landse velden. Bovendien heeft de Braziliaan de komende maand in Zuid-Amerika genoeg tijd om over zijn zonden na te denken. Het incident rond Glaucio, zijn ploeggenoot Henrik Lars- son en RKC-aanvaller Danny Muller zette de kletsnatte Kuip gistermiddag halverwege het tweede bedrijf plotseling in vuur en vlam. Glaucio, na rust ingevallen voor Arnold Schol ten, ging in de 65e minuut sa men met Larsson achter RKC'er Danny Muller aan. Bij de zijlijn zette het duo samen een stevige sliding in op de benen van Mul ler, die prompt tegen de vlakte ging. Muller was echter zo gepi keerd, dat hij zich bij het op staan al vergreep aan de Zweed se spits van Feyenoord en deze met een rechtse directe tegen de vlakte sloeg. Bij Glaucio sloe gen toen ook de stoppen door, waarna hij uithaalde naar Mul ler. Stoeipartij Voordat scheidsrechter Hugo Luyten ter plekke was, hadden meer dan een handvol spelers van elk elftal zich al in de stoei partij gemengd. Zonder dat daarbij overigens nog meer klappen vielen. Luyten stuurde Glaucio meteen van het veld, maar wachtte tot verbazing van het publiek vrij lang met het wegzenden van Muller, die zich vandaag in het ziekenhuis meldt om te zien of hij een ge broken rib aan de aanslag van Larsson en Glaucio heeft over gehouden. Van Hanegem vond dat zijn spelers niet overdreven hadden gereageerd door massaal tussen de kijvende partijen in te sprin gen. De Kromme: „Ik vind het wel aardig om te zien, als die gasten zo voor elkaar opkomen. Ik heb vroeger een trainer ge had die ons duidelijk maakte dat we onder alle omstandighe den voor elkaar in de bres moesten springen. Als je ie mand alleen laat staan, weet je zeker dat hij in de problemen komt. Ach, Glaucio moet nog even leren dat dit soort dingen hier niet thuishoren. Hij heeft in elk geval wel op punten gewon nen..." De boosdoener begreep na afloop zelf niet meer dat hij zich zo had laten gaan. Glaucio: „Het zit helemaal niet in mijn karakter om zo wild te reageren. Ik ben nog nooit in m'n leven uit het veld gestuurd. Dit is de eerste rode kaart in mijn carriè re als voetballer. Ik hoor dat ie dereen me nu 'Bruce Lee' noemt, maar zo'n bijnaam wil ik helemaal niet krijgen. Ik ben een voetballer die met mooie acties en technische hoogstand jes de mensen wil vermaken, niet met knokpartijen." Vuistslag Danny Muller onthield zich wij selijk van commentaar. De zoon van de vroegere Ajax-intematio- nal Benny Muller was bang dat elke opmerking over zijn eigen vuistslag op de keel van Larsson tegen hem kan worden ge bruikt. Muller: „Ik zeg echt niets. Ik wil alleen kwijt dat ik sterf van de pijn. De clubarts van Feyenoord denkt dat ik een kapotte rib heb. Overgehouden aan die trap van Glaucio." Feyenoorder Henrik Larsson hangt zwaar aan Danny Muller. Glaucio komt aanglijden. Even later zal de vlam in de pan slaan en mogen Muller en Glaucio met een rode kaart op zak de kleedkamers opzoeken. FOTO KEES VAN HOOODALEM Zowel Muller als Glaucio kan rekenen op een zware straf van de tuchtcommissie. Alleen zal het effect van een schorsing bij de Feyenoorder niet zo groot zijn. De Braziliaanse midden velder vertrekt morgen naar zijn vaderland en blijft daar tot eind januari in verband met het kampioenschap van Zuid-Ame- rika voor teams onder 21 jaar. Feyenoord-RKC was tot de worstelpartij in de 20e minuut van de tweede helft een wed strijd die het aankijken nauwe lijks waard was. Feyenoord ver prutste de ene na de andere kans en het duel werd ontsierd door tal van harde tackles en onbesuisde slidings. Henrik Larsson bezorgde de Rotter dammers kort na de pauze de winst toen hij handig wegdraai de van de RKG-verdedigers Alf red Schreuder en Leon Hutten en met een lob over doelman Hans Vonk scoorde. Excelsior is nog niet verzekerd van de tweede-periodetitel in de eerste divisie. Dat heeft com petitieleider Jan Huybregts gis teren verklaard. FC Den Haag, concurrent in de strijd om de ti tel, heeft namelijk protest aan getekend tegen de uitslag van zijn duel tegen WV (2-2). Volgens de ploeg uit de Resi dentie heeft de Limburgse for matie in dat duel bij een stand van 1-2 een keer te veel gewis seld. Als de reglementencom missie van de KNVB het protest toekent en besluit dat de teams de laatste achtentwintig minu ten moeten overspelen, kan de Haagse formatie de titel alsnog veroveren. Als Den Haag wint, haalt het op basis van het bete re doelsaldo de tweede periode binnen. Volgens Den Haag wis selde VW-trainer Reynierse drie keer. Tijdens de bewuste wed strijd stuurde arbiter Van Dijk doelman Roox na een harde Iovertreding op de Haagse aan valler Hoogendorp uit het veld. Reserve-doelman Jacobs ging onder de lat staan. Sibon maak te als wisselspeler plaats. Na dien wisselde WV echter nog twee spelers. „En dat kan dus niet", aldus Den Haag-trainer Lex Schoenmaker. „Als een kee per uit het veld moet en er komt een vervanger in het doel, dan telt dat als een wissel. WV had I daarna dus nog slechts één keer mogen wisselen." VW-trainer Reynierse rea geerde laconiek. „Eerlijk gezegd twijfelde ik ook toen ik die tweede veldspeler wilde wisse len. Om die reden heb ik eerst aan de scheidsrechter gevraagd of het was toegestaan. Hij had er geen problemen mee." Jacco Eltingh tennisambassadeur amsterdam gpd den haag marc van derjagt Martin Hersman (rechts) bespreekt zijn 10 kilometer met coach Wopke de Vegt. tim brouwer de koning Even verkeerde Martin Hersman nog in de veronderstelling dat hij alles had verknald. De 20-jarige Sassenheimse schaatser leek gistermiddag op de Haagse Uithof door een matige tien kilometer zijn vrijwel zekere EK-ticket aan een ander te gunnen. Pas na dat het Bart Veldkamp, Arjan Schreuder en Zoeterwoudenaar Jeroen Straathof op de slotafstand van het Nederlands afstands kampioenschap nog slechter was vergaan, haalde Hersman weer opgelucht adem. „Tof dat ik me heb geplaatst voor het EK in Heerenveen", was het eerste wat over Hersmans lippen kwam. „Tenzij ze nog iets raars beslissen, maar daarvan ga ik niet uit." De eerste drie van het fictieve klasse ment over vier afstanden, Rintje Ritsma, Falko Zandstra en Hersman, kwalificeren zich voor de Europese titelstrijd in Thialf. Hersman was de eerste om toe te geven dat zijn kwalificatie aan een zijden draadje had gehangen. Niet eens zozeer zijn eind tijd (14.57,13) alswel de manier waarop die tot stand kwam, voedde de twijfel. Terwijl zijn tegenstander Gianni Romme zijn race keurig indeelde, kropen de rondetijden van Hersman langzaam maar zeker omhoog in de richting van de 37 seconden. De kloof tussen de gewestelijke pupil van de Zoeter- woudse trainer Wim den F.lsen en het Sas senheimse kernploeglid groeide tot meer dan een halve ronde. „Ik reéd absoluut niet goed", zei Hers man, toen de buit eenmaal binnen was. „Na mijn rit had ik geen vertrouwen meer in een goede afloop. Maar het ijs werkte ook niet mee. Vooral in de tweede rit na de dweilpauze sloeg het wit uit. Dat was in mijn nadeel en in het voordeel van sommi ge gewestelijke rijders. Ik wil niets afdoen aan de prestatie van Bob de Jong (derde in 14.33,98), maar het verschil tussen ons had niet zo groot hoeven zijn." Zenuwslopend Pas tijdens de laatste ronden van de ze nuwslopende slotritten liet Hersman zich weer in De Uithof zien. Daarvóór had hij letterlijk afstand genomen van het strijdto neel. „Martin is buiten gaan hollen", zei va der Jan Hersman, die zijn duim demonstra tief naar beneden hield. „Dit kan hij niet aanzien." De tegenvallende tien kilometer was de enige smet op het NK afstanden van de HEAO-student. Dankzij zijn solide 1500 meter van zaterdag, waarmee hij van zijn directe concurrenten alleen op Straathof een fractie van een seconde moest toege ven, had hij op papier weinig meer te duch ten van Schreuder (12 seconden), Straathof (23 seconden) en Veldkamp (41 seconden). De vreugde bij Hersman stond in schril contrast met de teleurstelling, die Straathof te verwerken kreeg. De Zoeterwoudenaar reed de zwaarste 10000 meter uit zijn schaatscarrière. De laatste ronden gingen zelfs boven de veertig seconden. Pas na 15.23,04 stonden de klokken stil. l.ange tijd liet Straathof zich niet zien. Ruim een uur na zijn finish was hij weer aanspreekbaar. De gang naar de persruimte ging hem niet gemakkelijk af. „Waardelooszei hij met gezicht van een oorwurm. „De eerste vier ronden reed ik nog wel lekker maar daarna ging alles fout. Ik ging denken dat mijn techniek niet goed was en ik ergerde me zelfs aan verschillende mensen langs de kant. Je gaal met je gedachten terug naar vrijdag en zaterdag, toen hel ook niet draai de. Normaal gesproken moet je er goed bij zitten. Tijdens de rit weet je al dat je het klassement uit je hoofd kunt zetten en dan slaat alles naar je benen." amsterdam rene van hattum gpd-verslaggever Nederlandse springruiters win nen nogal eens een autootje. Vandaar dat ze ze altijd onmid dellijk inruilen voor geld. Voor Nederlandse tennissers is het toch iets uitzonderlijker. Daar om gaan Jan Siemerink en Step hanie Rottier deze week mooi wel het sportautootje ophalen waarin ze van de sponsor van de nationale Masterskampioen- schappen een jaar mogen rond scheuren. Kan Rottier mooi het tien jaar oude autootje waarin ze nu nog rijdt aan haar oma te ruggeven en Jan Siemerink, vo rig jaar ook al de winnaar van de Masters, vond een nieuw modelletje ook wel 'weer aar- dig'. Dat 'aardig' van Siemerink was illustratief voor de nationa le Masters van 1994. Aardig eve nement, maar geen topper. Dat was nu eens geen kwalificatie van de pers, maar daarover sprak het Nederlandse ten- nispubliek zich duidelijk uit. Ze venduizend kijkers trok het over zes dagen. Dat de hal met 2000 zitplaatsen zelfs op zondag maar voor de helft gevuld was, vond zelfs bondsvoorzitter Ruurd de Boer, een man die toch snel lichtpuntjes ziet, te leurstellend. Vond De Boer het niet zo mooi allemaal, Siemerink en Rottier vonden het prachtige Masters. Siemerink werd in mei geopereerd aan zijn knie, was de hele zomer uitgeschakeld en zakte ver weg-op de wereldrang lijst. Hij had het heerlijk gevon den, zo'n ontspannen toernooi ter voorbereiding op het nieuwe seizoen. Dat is ook de enige re den waarom ook de wereldtop pers Haarhuis en Eltingh mee doen in het nationale onder onsje, waarin ze feitelijk weinig i hebben. Geoefen Pakte het voor Haarhuis en El tingh allemaal niet zo mooi uit, dat'geoefen in Amsterdam, voor Siemerink wel. Hij zoekt al een poosje naar zelfvertrouwen. Dat vond hij wel via de overwinnin gen op de nationale subtopper Ralph Kok, op Paul Haarhuis, die net twee weken op Bali op zijn rug had gelegen, en in de fi nale op de onberekenbare en dus altijd gevaarlijke Sander Groen. Siemerink leek na zijn derde zege in de Masters - in 1991 won hij ook al - helemaal klaar te zijn om komend seizoen weer op te klimmen op de we reldranglijst. Hij stond buiten de top 100, staat nu weer op plaats 82 en het moet weer rich ting top 50 kunnen. Voor de nationale vrouwen- top ligt meedoen aan de natio nale Masters anders dan voor de mannen. Die hebben, of ei genlijk hadden, nog het Melk- huisje, Ahoy en Rosmalen. „Wij hebben alleen maar dit toernooi in Nederland. Daarom is deze titel voor mij heel belangrijk. Het is het enige toernooi en dan wil ik ook wel graag laten zien wat ik kan", aldus Rottier. Rottier kan vooral vanaf de baseline veel. Daar staat ze ei genlijk vastgespijkerd en veegt van daaruit ballen hard naar links en rechts. In een stijl, die tegen iedere regel indruist, het lichaam recht achter de bal, de vrije arm alsof ze een bos bloe men moet omklemmen en de voeten los van de grond. Heel ander type dan de fraaie stiliste Kristie Boogert, haar één jaar oudere, net 21 jaar geworden tegenstandster in de finale. Die speelt zoals haar coach Stöve speelde, serve en volley met ge voel. Maar de aanvalster maakte gisteren veel meer fouten dan de baseliner en verloor daar door met tweemaal 6-4, precies dezelfde cijfers als in de man- nenfinale. Er waren meer overeenkom sten tussen de winnaars. Ook Rottier was dit jaar geblesseerd, aan schouder en enkel. En als ze niet geblesseerd was, dan lootte ze wel ongelukkig. Graf en Sabatini vroeg in de toer nooien, bijvoorbeeld. Ook zij daverde omlaag op de wereld ranglijst en staat nu op plaats 94. Daarom staat 1995 ook voor de 20-jarige Zeeuwse in het te ken van de terugkeer. Sander Groen speelde giste ren geen rol van betekenis. Ter wijl dat wel was verwacht. Groen (26) is het moeilijkste jongetje van de nationale ten- nistop. Gruwelijk veel talent volgens iedereen die het kan weten, maar weggegooid talent, ook dat vindt vrijwel iedereen. Omdat hij een instelling heeft waarmee je nooit een topper wordt. Ontkent hij ook niet. Daarom staat hij ook slechts ze ventiende op de nationale lijst en 450-ste op de mondiale. „Ik heb geen incasseringsver mogen", zei hij aan de voor avond van de Finale. Dat klopt aardig. Hij liet zich volledig uit het veld slaan door een inder daad twijfelachtige call bij 4-4 in de eerste set. Daarna had Sie merink geen kind meer aan Groen. Hekel Veel collega's uit de subtop hebben een hekel aan Groen, of om tegen hem te moeten spe len. Hij slaat erg makkelijk en daardoor hebben ze (Wibier en Kempers bijvoorbeeld) het idee dat hij ze graag voor schut zet. Siemerink kan zich dat wel voorstellen. „Maar dat is niet zo. Alleen is het voor die jon gens wel vervelend als ze zien wat hij er voor doet als tennisser en wat zij er voor moeten doen, en dan verliezen ze ook nog. Dat is vervelend." Hij had wel een raad voor de gefrustreerden. „Niet op hem letten op de baan, eigen spel spelen." Dan win je gewoon, weet Siemerink. Jan Siemerink balt de vuist na de 6-4, 6-4 zege op Sander Groen. FOTO ANP

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15