'Monorail rijdt alleen als Archeon open is' 'De dirigent speelde iets voor en de rest volgde' mGGapOOL i Etmaal lopen om Emmaus KOOPZONDAG 18 DECEMBER Rijn Veenstreek Uitbreiding restaurants in Alphen stilgelegd i Kwekers tuk op punten voor milieumaatregelen ZATERDAG 17 DECEMBER 1994 SCHITTERENDE KERSTCADEAU'S bijv.: PORTABLE TELEFOON V: Bomen aan Walenburg gaan om Zevenendertig bomen langs de Walenburg en Rijsenburg in Aljf aan den Rijn gaan tegen de vlakte. De bomen richten volgen gemeente te veel schade aan de bestrating aan en zijn boven; ziek. Het kappen staat gepland voor het voorjaar van 1995. Voon tijd kunnen bewoners nog bezwaren indienen. Behalve het kad^ van bomen aan de Walenburg en Rijsenburg zal er ook flinlr snoeid worden in het struikgewas dat groeit tegen de taluds va; President Kennedylaan (ter hoogte van de Vaarsloot). Op aanc gen van de politie worden de struiken verwijderd omdat ze d<g* parkeerde auto's aan het zicht onttrekken. 3c P b\ VRIJE TIJD pi Lezing r Bij het Gemeentearchief wordt maandag een lezing gehouden je het Vrouwenkerkhof. Afgelopen zomer hebben archeologen allpz opgravingen gedaan op dit kerkhof uit de veertiende eeuw. Den gang van het Gemeentearchief is aan de Vliet 45. De lezing bqui om 20.00 uur. De toegang is gratis. 11 Postzegels K De Leidsche Vereeniging van Postzegel Verzamelaars houdfg dinsdag 20 december een bijeenkomst in het restaurant vanlii zwembad 'De Zijl', Paramaribostraat 66 te Leiden. Bij deze veie is er gelegenheid tot koop, verkoop of ruil. De bijeenkomst bel om 20.00 uur. De jeugd is apart van 18.00 tot 19.30 uur welkome< toegang is gratis. al e FNV jj; Druk en Papier FNV, afdeling Leiden houdt op dinsdag 20 decei ber voor leden en hun partner de traditionele Kerst-, kaartju sjoelavond. Aanvang 20.00 uur. Plaats van handeling: het Clubl van de Speeltuinvereniging Pr. Beatrix aan de Schubertlaan 66|ei kosten zijn 3,50 gulden. Deelnemers dienen zich op te geverte Bart Werk, telefoon 071-766241. is r Computer jj! De Hobby Computer Club organiseert dinsdag 20 decemberir bijeenkomst. Geïnteresseerden in computers kunnen om 20.00ii« terecht in het buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40St toegang is gratis. 0 f' jc ALPHEN AAN DEN RUN RUUD SEPlc f Eigenlijk kwam het helemj niet zo slecht uit. Rond Kepst ligt de bouw toch s_ Verenigde Bedrijven Krol h. er daarom geen moeite m» de uitbreiding van restaura1 Alfred's Diner voorlopig s te leggen toen buurman Damhoff vorige week naarl rechter stapte. ,,We gaj proberen er door praten te komen. Met de kerstg dachte in het achterhoo! moet er iets moois uit kil' nen komen", aldus procuj tiehouder F. Rossel van Krö Krol heeft de uitbreidi? van het restaurant in Pa; Rijnstroom stilgelegd zond dat de rechter daartoe ol dracht heeft gegeven. 1P procedure bij de rechtbankj in elk geval voorlopig stila legd nu Rossel en Damhj hebben afgesproken met t kaar om de tafel te gaan zl ten. Het is de bedoeling dj de twee partijen er voor januari uit zijn. Op die turn houdt de gemeente el hoorzitting over de omstij den uitbreiding. Als het aan Rossel li wordt de bouw van de u breiding van het restaura in januari hervat. Volge hem draait het conflict oi niet om die uitbreiding, ma om 'een stukje oud zee Toen in 1991 het oude ke kengebouw van de Emm stichting werd verbouwd t restaurant, heeft Krol ei groot aantal afspraken g maakt met de bewoners vi het naburige Emmahuis. Vi het nakomen van die afspi ken is echter niet veel tereg gekomen. „Het blijkt sori dat zaken in de praktijk bi ten je schuld om anders u pakken dan je had gedachj filosofeert Rossel. „We ha den afspraken gemaakt 0 de parkeeroverlast te bepe ken. Maar wat zie je? Mensf parkeren hier hun auto ot vervolgens naar het Parkth ater te gaan. Dan loopt h dus mis." Buurman Damhf wil nog altijd dat de uitbrt ding van het restaurant nooit komt. De twee partijl staan dus nog altijd recht t genover elkaar. Toch is volgens Damhoff een kaï om er uit te komen. „De gj sprekken zijn tot nu toe ve! constructiever dan drie ja! geleden", stelt hij vast. Ma alles op één kaart zetten - d ziet hij ook weer niet zitte „De zaak mag bij de recht voorlopig stil liggen, de b zwaarprocedure bij de g meente gaat gewoon door. I zal binnenkort nog wat stul ken die ik bij de rechter ty ingeleverd ook aan de gi meente geven." Als de parti en er met de hoorzitting ovi de omstreden uitbreidjl niet uit komen, zal de buij man alsnog via de forma weg proberen zijn zin te kn gen. Tamboer- en trompetterkorps Noméro viert jubileumfeest Busmaatschappij ZWN wil exploitatietekort voorkomen Busmaatschappij ZWN overweegt de monorail alleen te laten rijden gedurende de openingstijden van Archeon. Dat is volgens medewerker marketing en vervoerontwik- keling C. Bot één mogelijkheid om te verwachten exploi tatietekorten de kop in te drukken. ZWN verwacht de eerste vier jaar een tekort van 100.000 gulden. Dit bedrag zou na vier jaar, wanneer de NS hun subsidie stop zetten, wel eens op kunnen lopen tot twee ton. ALPHEN AAN DEN RIJN MARIETA KROFT B en W van Alphen vrezen voor 'de aantasting van het open- baar-vervoerkarakter' als de hangende tram maar op een beperkt aantal uren per dag en een beperkt aantal maanden per jaar rijdt. Op openbaar ver voer moet gerekend kunnen worden. Van het college mag de monorail vooralsnog dan ook niet minder rijden. Eerst moet worden aangetoond dat er geen behoefte aan is. „Het openbaar- vervoerkarakter was het argu ment van de gemeente om een bijdrage van 500.000 gulden te verlenen," zo stellen B en W. In het voorstel van ZWN zou de monorail rijden van 's morgens acht tot 's avonds zeven uur in de periode van 1 april tot en met 31 oktober. B en W zijn van mening dat de monorail kostendekkend kan zijn. Het college baseert dat op andere gegevens dan de bus maatschappij heeft gebruikt. Vooral over de bezoekersaantal len van Archeon in de toekomst is de gemeente Alphen optimis tischer dan ZWN. ZWN-woordvoerder Bot stelt zich voor dat na een proefperio de van één of twee jaar wordt bekeken of de monorail met verlies draait of niet. „Zodra dat blijkt, overleggen we met de partners: de NS, gemeente Al phen, Archeon en het ministerie van verkeer en waterstaat over een oplossing", zegt hij. Behalve om de hangende tram alleen gedurende openingstijden te la ten rijden, zouden ook extra subsidies de eventuele verliezen op kunnen vangen,aldus de zegsman. Het streven is om de hang- baan op 1 april 1996 in gebruik te nemen. De busmaatschappij gaat uit van 160.000 ritten per jaar bij een bezoekersaantal van 500.000 aan het themapark. In woners van Kerk en Zanen zou den daarvan 30.000 ritten ma ken. ZWN is van mening dat een enkele rit van één kilometer en twee minuten niet meer dan 1,25 per reiziger mag kosten. Een hogere prijs leidt, aldus de busmaatschappij, ongetwijfeld tot minder reizigers. De ge meente Alphen denkt aan een prijs van 1,50 dat na een 'aan loopperiode eventueel kan wor den verhoogd tot twee gulden. RIJPWETERING/OUD APE KEES VAN KUILENBURG Drie jaar geleden was het bijna misgegaan met het tamboer- en trompetterkorps Noméro uit Rijpwetering/Oud Ade. Het le dental was zo teruggelopen dat al over samenwerking met an dere muziekverenigingen werd gesproken. „Hoogmade wilde onze trommelaars bijvoorbeeld wel hebben. Dat stuitte op fel verzet van enkele leden die dat absoluut niet zagen zitten, om dat dat het einde van onze ver eniging zou betekenen. Geluk kig kregen we er daarna een aantal leden bij, zodat we weer verder konden", zegt secretaris Rodger den Hollander. Dat verzet tegen die mogelij ke samenwerking betekent dat Noméro - nummer een in het Grieks - als zelfstandige vereni ging het 25-jarige jubileum kan vieren. Dat gebeurt komende zaterdag met een jubileumcon cert en feestavond in het dorps huis in Rijpwetering, waarbij ie dereen gratis toegang heeft. Vooral van het gevarieerde con cert wordt veel verwacht, omdat het korps daar een jaar aan heeft gewerkt. De vereniging is in 1969 op gericht door enkele enthouaste- lingen uit Oud Ade en Rijpwete ring. „Nico Straathof was de eerste dirigent. Hij speelde iets voor en de rest speelde dat na. Er waren zelfs muzikanten bij die geen noten konden lezen, maar er werd enthousiast ge speeld", weet de jonge secreta ris uit overlevering. Het tamboer- en trompetterkorps Noméro d ntwintigjaar bestaat. Vanavond is het jubileumconcert. Een jaar of dertien is zo ge- Sierat uit Leiden werden aange- leren lezen en kregen zij techni- werkt bij Noméro. Uiteindelijk trokken als instructeurs voor de sche scholing. Ook werd de sa- werd in 1981 besloten een echt trompetters en de trommelaars, menstelling van het instrumen- korps te worden. Henk en Kitty Tevens moesten de leden noten tarium veranderd. FOTO BEN DE BRUYN Een hele ingreep, waar niet iedereen even gelukkig mee was. Sommige leden bedank ten, maar al snel bleek dat de ingreep goed was geweest. Het peil van Nome'ro ging geleide lijk aan omhoog. Zodanig zelfs dat op concoursen kon worden gespeeld. „Jaarlijks treden wij zo'n vijftien keer op, waarbij wij keer op keer lof toegezwaaid krijgen voor ons frisse en jonge geluid. Dus die omwenteling is niet voor niets geweest." Nome'ro heeft nu 21 leden, van wie de meesten uit Oud Ade of Rijpwetering komen. Volgens Rodger den Hollander een bezetting die voldoende is om op te treden. „Vooral omdat iedereen gemotiveerd is. En het aardige is dat wij een heel jong korps hebben. Vooral ook door dat wij eens in de zoveel tijd op de school in de Rip werven. Daar houden we in de regel wel enkele jongens en meisjes aan over. Zelf ben ik er ook op een dergelijke wijze bijgekomen", aldus Rodger den Hollander. Het was de bedoeling dat al in september ter gelegenheid van het jubileum een taptoe zou worden gehouden. Omdat het regende moest het muzikale evenement naar het voorjaar van 1995 worden verschoven. De taptoe staat nu voor 21 april op het programma. De deelne mers zijn Liefde voor Harmonie (Roelofarendsveen), Eensgezind (Nieuwkoop), het jeugdkorps Pasveer (Leeuwarden) en uiter aard Noméro zelf. „Pasveer is het neusje van de zalm. Het korps treedt overal in de wereld op. We zijn er trots op dat we dit jeugdkorps hebben kunnen contracteren." Geruststellend schrijven bij kerstpakket marinepersoneel Een kerstpakket en een geruststellende brief. Dat kregen de dui zend medewerkers van het marinevliegkamp Valkenburg deze week mee naar huis. Daarin werd het vliegkamppersoneel officieel op de hoogte gesteld dat het vliegveld Valkenburg gewoon in ge bruik blijft. De discussie over het al dan niet verdwijnen van het vliegkamp woeai inmiddels al maanden. Provincie, maar ook de gemeente Leiden willen het vliegkamp weghebben om woningen op het ter rein te bouwen. Gedeputeerde L. Stolker zei nog deze week in Sas- senheim dat alles op in het werk wordt gesteld om het vliegkamp te kunnen volbouwen. Tot nog toe heeft de minister van defensie geen krimp gegeven en wordt vastgehouden aan het standpunt dat het vliegkamp open blijft. Die boodschap heeft de commandant J. Goemans overgebracht aan alle personeelsleden van Valkenburg. Samen met een kerstpakket kreeg iedere medewerker een brief waarin werd aangegeven dat de marine met 13 Orions vanaf Val kenburg blijft vliegen. Goemans zegt desgevraagd dat „de onrust onder het personeel over het voortbestaan van het marinekamp wel verdwenen is nu de staatssecretaris daar uitspraken over heeft gedaan in de Tweede Kamer." Goemans herinnert eraan dat er een half jaar geleden nog gelui den waren dat het kamp in 1995 kon sluiten. „We weten dat de ge meente Leiden en de provincie een oogje blijven houden op de grond, maar met alle procedures die ze dan nog moeten volgen, zou dat toch niet eerder dan in 2004 of 2005 kunnen gebeuren." De onderhandelingen met Duitsland over samenwerking op het ge bied van de Orions, gaan volgens Goemans overigens gewoon door. ROELOFARENDSVEEN/AALSMEER MARIETA KROFT Kwekers melden zich massaal aan bij de Verenigde Bloemen veilingen Aalsmeer (waaronder ook Roelofarendsveen valt) om hun milieu-inspanningen te la ten registreren. Gisteren waren er al 600 aanmeldingen bij de bloemenveiling binnen van kwekers die op 1 januari willen beginnen. „Dat overtreft onze verwachtingen", zegt A. Lans bergen van de VBA. De veiling heeft twee weken geleden haar circa 5000 leden aangeschreven. Hoe beter de kwekers met het milieu omgaan, hoe meer pun ten ze krijgen. Bij een score on der het gemiddelde is het de be doeling dat ze bij zichzelf of bij collega's te rade gaan hoe ze meer punten kunnen halen. Doel van het zogenoemde Milieu Project Sierteelt is om de belasting van het milieu door de sierteelt terug te dringen. De kwekers die zich daarvoor vrijwillig hebben aangemeld, la ten registreren hoeveel en welke gewasbeschermingsmiddelen ze gebruiken en op welk mo ment dat gebeurt. Datzelfde geldt voor de energie en de meststoffen. Ook wordt vastge legd hoe de kweker met het af val omgaat. Maximaal kunnen hiervoor 100 punten worden verkregen. De deelnemer aan het project wordt vervolgens in de A-klasse (meer dan 60 punten), de B- klasse (tussen de 46 en 59 pun ten) of in de C-klasse (minder dan 45 punten) ingedeeld. Vier keer per jaar worden opnieuw punten gegeven. De eerste twee jaar is de registratie voor de kweker gratis. Daarna moet er voor worden betaald. Floeveel, is nog niet bekend. Een directe beloning voor 'goed gedrag' hoeft de bloe- menteler niet te venvachten. „De meesten melden zich aan omdat ze zich ervan bewust zijn dat ze een bepaalde verant woording hebben ten aanzien van het milieu", zegt Lansber gen. „Indirect valt er wellicht fi nancieel voordeel te behalen doordat kwekers zich kunnen onderscheiden op handelsni veau. In de loop van het jaar is het de bedoeling dat op het mo ment dat het produkt voor de veilingklok wordt geleid, tegelij kertijd wordt vermeld of de kweker in de A-, B- of C-klasse zit. Hoe hoger de klasse, hoe meer handelaren wellicht voor dat produkt over hebben." Voorzitter J. Klein van de Westelijke Land- en Tuinbouw organisatie in Roelofarendsveen reageert enthousiast op dit ini tiatief waarvoor hij zich ook heeft aangemeld. „Het is een goede zaak", zegt hij desge vraagd. „Je laat als tuinbouw sector zien dat je goed met het milieu bezig bent. Het is alleen vervelend voor kwekers die door omstandigheden niet mee kunnen doen, terwijl ze zich wellicht net zo veel inzetten als een ander." Met die omstandig heden doelt hij op mensen voor wie het bijhouden van de admi nistratie wel eens een te grote belasting zou kunnen zijn. Overigens zijn de bloemen veilingen van Aalsmeer en Roelofarendsveen niet de eerste in Nederland die het registratie systeem invoeren. Bloemenvei ling Holland in Naaldwijk nam een jaar geleden het initiatief en ook Flora in Rijnsburg is in de loop van dit jaar met het project begonnen. Rob Ouwerkerk: „Aan het eind van die 24 uur heb ik waarschijnlijk twee marathons gelopen." FOTO HIELCO KUIPERS Voor serre tussen huiskamer en dagopvang ZOETERWOUDE LIESBETH BUITINK Een etmaal lang loopt Rob Ou werkerk rondjes om het Zoeter- woudse verzorgingstehuis Hui ze Emmaus. De opbrengst van de sponsoractie, waarvoor hij zoveel mogelijk hardlopers bij elkaar wil krijgen, is bestemd voor het roomskatholieke ver zorgingshuis. Ouwerkerk hoopt zo'n 10.000 gulden bij elkaar te rennen, zodat er tussen de ruimtes van het huiskamerpro ject voor dementerende bejaar den en de dagopvang voor ou deren een serre kan worden ge bouwd. Het huiskamerproject is ge vestigd in een kleine ruimte op de begane grond van Huize Emmaus. De even verderop ge legen kamer voor het project dagopvang is evenmin erg groot. „Als er een verbinding tussen die twee kamers wordt gemaakt, is dat een mooie uit breiding. De overheid geeft daar geen geld voor, dus moet het maar op een ludieke manier", aldus Ouwerkerk, die zelf bij Huize Emmaus werkt als team leider van de meerzorg-afde- ling. Het parcours van de 24- uursloop is 365 meter lang en voert over de Bennebroekweg en de Verlaatweg. „Zo kunnen de bewoners ons vanuit hun raam zien lopen." Ouwerkerk loopt zelf twintig minuten per uur en heeft inmiddels bijna ge noeg lopers bij elkaar om het estafettestokje een etmaal lang door te kunnen geven. „Lopers kunnen inschrijven per blokje van twintig minuten en betalen voor deelname vijf gulden. Daarnaast zamelen we geld in door ons te laten sponsoren per gelopen blok van twintig minu ten." Ouwerkerk benadrukt dat ie dereen kan meedoen aan de loop. „Mensen kunnen zich voor één blokje inschrijven, of voor een paar. Hele clubs kun nen meedoen. En ze hoeven zich niet van tevoren op te ge ven. Als iemand op 14 of 15 ja nuari zin heeft om te lopen, kan hij komen." Ouwerkerk hoopt zelf steun te ondervinden van andere sporters. „Want aan het eind van die 24 uur heb ik waar schijnlijk twee marathons gelo pen." De estafetteloop begint om elf uur 's ochtends en wordt inge luid door de sterkste man van Nederland, Ted van der Parre. Ook tijdens de rest van het eve nement is er in en rond Huize Emmaus nog van alles te doen. Van 14.30 tot 17.45 uur is er een bingo en een optreden van Ed dy Christiani. Tussen 20.00 en 22.00 uur kan er worden ge sjoeld. Om 22.00 uur begint er voor de sporters een pastaparty. „Omdat sporters veel koolhy draten nodig hebben." Van 23.00 tot 00.30 uur is er een optreden van 'The revival of the Jay Finschwoodband', een gelegenheidsformatie die vooral covers speelt. Daarna begint een klaverjasmarathon, die tot 7.00 uur duurt. Op zondag om 11.00 uur gaat Ouwerkerk voor de laatste keer over de meet. De medewerker van Huize Emmaus erkent dat hij voor een moeilijke opgave staat. „Ik loop wel vaker een marathon, maar dit is steeds twintig minuten in het uur. Dus steeds afkoelen en weer op gang komen. En ik had het mezelf gemakkelijker ge maakt als ik het bijvoorbeeld in mei had georganiseerd. Maar januari heeft wel wat heroïsch: misschien ligt er wel een pak sneeuw of staat er een harde wind. liet is gekkenwerk, maar ik wil graag mijn grenzen ver- leggen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14