Zendmast steen les aanstoots Cl: P Jubilerend Vivax wacht op clubhuis Leiden Regio Snelheidsbeperking op Haarlemmerstraatweg Een goede relatie De .Stemming voor ruzie over polder GRATIS CD Oegstgeest -ERDAG 17 DECEMBER 1994 13 chef* henny van egmond. 071 -356414. plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 Ircti- hoge zendmast bij het pand Jan van Gelderdreef 11 in 1aar Drschoten is al jaren een doorn in het oog van de om- ,vne0n~ henden. B. Steinmetz, die vlak bij het bewuste pand vol-i de Baron van Ghentlaan woont, heeft het gemeente- v0°r5tuur een brief geschreven waarin hij verzoekt om be- t?i id^kende maatregelen. Steinmetz wordt gesteund door af nan tiental andere omwonenden, woonachtig aan Baron ^tei Ghentlaan en de Tjerk Hiddesdreef, die de brief me- spreshebben ondertekend. 'VÜS)RSCHOTEN FRANK BUURMAN est- rj t"inmetz heeft vernomen dat je gemeente van plan is om een ert gunning te verlenen voor de fzalst, die tot op heden alleen cduig maar werd gedoogd. Hij est dat de aanstootgevende ist waardevermindering van en andere woningen tot ge- g zal hebben. „Als u een ver- fining verleent kunt U scha- :laims verwachten die tussen ,10.000 en 30.000 gulden lig- waarschuwt hij de ge ilen te. IPe verontwaardigde Voor- *iotenaar begrijpt niet waar- de gemeente tot nu toe lts heeft gedaan aan de mast. Jet recht van vrije nieuwsga- ig en meningsuiting van de Jlhdamateur weegt niet op te- gen het monsterlijke gezicht van een twaalf meter hoge mast op korte afstand van de omrin gende huizen, die toch al zulke kleine tuintjes hebben", stelt hij. De briefschrijver stelt dat de mast bovendien ontvangststo ringen voor de tv veroorzaakt bij de omwonenden. „Het recht op vrije nieuwsgaring van de omwonenden wordt dus juist geweld aangedaan. Hier zal een technische oplossing voor ge vonden moeten worden", aldus Steinmetz. De bezwaarmaker zegt dat de mast oorspronkelijk maar zes meter hoog was, en dat de eigenaar de lengte heeft verdubbeld, zonder dat de ge meente daar een probleem van maakte. Hij eist dat de mast in ieder geval weer tot de oude lengte van zes meter wordt te ruggebracht. „Dan kan de zend amateur zijn activiteiten toch voortzetten en is een buurtpro bleem opgelost", aldus Stein metz. Eisen De gemeente Voorschoten is het niet met de briefschrijver eens. „De mast is niet zo hoog als de heer Steinmetz beweert. Hij was eerst vijf meter, nu gaat het om een hoogte van acht meter. De eigenaar voldoet aan alle eisen, dus er is geen reden om hem geen vergunning te ge ven", zegt gemeente-woord- voerder M. van Bruggen. Dat de mast storingen veroorzaakt acht Van Bruggen onwaarschijnlijk. „Ik neem aan dat de omwonen den zijn aangesloten op de ka beltelevisie. Het lijkt me sterk dat een plaatselijke zendmast daar op stoort. De storing heeft wellicht een andere oorzaak." De gemeente is niet bang voor eventuele schadeclaims. „De vergunning wordt binnenkort verleend, vervolgens kunnen bezwaren worden ingediend. Het lijkt me niet aannemelijk dat waardedaling van de wonin gen als gevolg van de aanwezig heid van deze mast aangetoond kan worden", aldus Van Brug gen. Deze mast van een zendamateur aan de Van Gelderdreef in Voorscho ten is een stoorzender en bederft het uitzicht, volgens sommige omwo nenden. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS WAAROP H MOET U MIKKEN NU DE WAO ZO AFBROKKELT? ~i i n' de PENSIOEN DI SK 2 Stationsweg 28. Leider DoordaJ de bebouwde kom van Oegstgeest tientallen meters is verlegd, valt de Haarlemmerstraatweg daar nu voor een groot de'el ook onder. Dat betekent dat op het stuk tussen Dorps straat en Haaswijklaan door autoverkeer nog maar vijftig kilo meter per uur mag worden gereden. Deze verschuiving van de grens is door de provincie Zuid-Holland ingesteld omdat er nieuwbouw langs de straatweg komt. Op stuk van de Haarlem merstraatweg parallel aan de rijksweg A44 - tussen Haaswijk laan en Leidse Vaart - blijft de toegestane snelheid van 80 kilo meter van kracht. IS GEBASEERD OP WEDERZIJDS BEGRIP Reclame maken is investeren Niet alleen in geld en tijd Reclame maken is ook peoples business. Het moet klikken tussen u en ons. Bel en vraag naar Theo Luijpen of Michael Breel ^AKRÖN^^r 88 - postbus 366 - 2300 AJ Leiden - telefoon: 071 - 89 93 66 -fax: 071 - 89 38 59 tmm POLITIEKE RUBRIEK Waarin deze week: Waarom Pleegzuster ^Bloedwijn, valeriaan, de mbelastingalmanak en het o telefoonboek het qua o slaapverwekkendheid o'ülemaal moeten afleggen -tegen de CDA-wethouder in crisissituades. En de ^gewetensnood van PvdA- oiartijvoorzitter Tan Toan S: Hok TT oe doet-ie dat toch? Die vraag moet een mens wel gaan be- ojighouden als hij voor de zo- i «eiste keer halverwege een be oog van wethouder Joop g Valenkamp zomaar pardoes in (Jaap is gevallen. En als de CDA'er in een lastig parket zit °ükt 'm dat altijd. Dan krijgt hij, 0»ndanks de gespannen situatie olie de politici toch scherp zou noeten houden, de hele ge meenteraad in een vredige jiommel. 22-i Is een regelrecht mysterie. Het vonder van Walenkamp. En dat °'.ou het altijd gebleven zijn - oyant iri je slaap kun je bezwaar lijk een wonder tot klaarheid qbrengen - als niet de gehele o raadsvergadering in Leiden al- ijd zou worden opgenomen op —Jen bandrecorder, een apparaat _Jat de ouderen onder u ver moedelijk nog wel kennen, 't Is ïen wat onhandig fossiel uit een ferijs verleden, maar in Leiden Werkt het nog en je kunt er het gesproken woord perfect op te rughoren. Laten we eerst de situatie schet- be ingediend waarin wordt ge- jjn'aagd betaald parkeren in de Jtele stad in te voeren. Om die ^biotie ook acceptabel te maken voor PvdA, D66 en CDA heeft fractievoorzitter Rianne Peeters de angel er al snel uitgehaald. In plaats van een maatregel vraagt zij een onderzoek. Dat kan nooit kwaad; daar moeten zelfs andere wethouders dan haar 'eigen' Jan Laurier mee kunnen leven. Maar Walenkamp ver spreekt zich een paar keer, zegt ietwat verholen dat hij wel even in een notaatje zal uitleggen waarom dat idee van Groen Links onzin is. Laurier wordt kwaad en vraagt een schorsing. Terwijl de wethouders binnens kamers weer op één lijn probe ren te komen, lopen op de gang WD-raadsleden - tot dusver veroordeeld tot de oppositie - zich al warm voor een wethou derschap. Ze zien het college al barsten en vragen aanvoerder Geertsema of hij 'bereid en in staat' is. De liberalen leven op. En dan komt het wonder van Walenkamp. De wethouder neemt plaats achter het spreek gestoelte. Gespannen wachten de raadsleden af hoe hij zich uit dit dilemma zal redden. Maar in een soort Pavlov-reactie wrijven zij zich al in de ogen. En na vijf minuten snurken ze. "W" een wonder. De M toelichting bij het aangiftebiljet is een kinderboek vergeleken bij de rijstebrijberg aan onzinnige zin nen en bijzinnen die de CDA'er over hen uitstort. Hij begint zin nen die hij na een trits van veel belovende bijzinnen niet blijkt af te sluiten, en sluit zinnen af die hij nimmer begonnen is. En als er per ongeluk eens een zin tussendoor slipt die wel een kop en een staart heeft blijkt die bij nadere beschouwing geen me dedeling te bevatten. Het raads lid dat het waagt een nadere toelichting te vragen krijgt nog eens een paar slierten van die taal-spaghetti over zich uitge stort. Het begin is al hopeloos. „Voor zitter, we hebben geschorst over de toelichting die ik heb gegeven op motie 56", zegt Walenkamp. Dat gaat nog. Maar dan: „Ik heb me daarbij sterk geconcentreerd op de motie in engere zin, wat betekent, als het restrictiegebied en het beleid, wat te voeren nu in de stad, naar mijn smaak een succesvol beleid, werkt op een bepaalde manier goed.Kunt u het nog volgen? Dan is er iets mis met u, want het is niet te volgen. Bij een ander is een komma een pauze in een zin, bij Walenkamp markeert zo'n leesteken het moment waar hij de draad kwijtraakt en maar weer helemaal opnieuw begint. En het gaat maar door. „Maar waar het college toch ook aan hecht, en dat heb ik in eerste in stantie kennelijk onvoldoende benadrukt, dat we op zichzelf wel belangstelling hebben voor de mogelijkheden voor het be heersen van het parkeren als fe nomeen in de mogelijke ver schillende vormen waarin het bepaalde effecten kan hebben." En geen raadslid dat roept: wat zegt-ie nou? Waar heeft die man het over? Hecht het college er aan dat het ergens belangstel ling voor heeft? Wil het college het parkeren als fenomeen be heersen? Waar gaat dit over? Maar in een politieke crisis is Walenkamp dé man. Als het college dreigt te scheuren is hij degene die kan voorkomen dat de oppositie daar het breekijzer in zet om nog even flink te wrik ken. Hij zalft en hij sust met woorden zonder enige beteke nis. Hij is slaapverwekkender dan het telefoonboek en de be lastingalmanak bij elkaar. In de politiek is dat een gave. Na een dik kwartier snurkt de hele zaal. Alleen SP'er Cor Ver geer is nog wakker. En die roept in zijn wanhoop: „Ik begrijp hier toch weinig van." Maar VOORSCHOTEN/BOSKOOP Onderscheiding voor Jorritsma Bemiddelaar II.M. Jorritsma uit Voorschoten is gisteravond benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Hij kreeg de onderscheiding en de daarbij behorende versierselen uitgereikt in kasteel De Wittenburg in Wassenaar door burgemeester Cannegieter. De 60-jarige Voor schotenaar is sinds 1952 werkzaam in de accountantspraktijk bij de Klynveld Kraayenhof Co. en Peat Marwick Nederland (KMPG) in Den Haag. Daarnaast vervulde Jorritsma talrijke maatschappelijke functies. Zo was hij onder meer vice-voorzitter en voorzitter van de ouderraad van het St. Adelbertcollege in Wassenaar. Verder was hij actief als docent en examinator van het Nivra, de beroepsorganisa tie van accountants. Tevens was hij bestuurslid van het Nivra. Ook accountant en belastingadviseur J. Booij is gisteren benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Burgemeester J. Spros reikte de onderscheiding in Boskoop uit. Booij vervulde ruim dertig maatschappelijke functies op lokaal, regionaal en landelijk niveau. Hij was onder andere twaalf jaar raadslid, fractievoorzitter en wet houder in Boskoop. Aanleiding voor de uitreiking is zijn terugtre den per 1 januari 1995 als vennoot van Arenthals/Chaudron, ac countant en belastingadviseurs in Leiden, waarvan hij mede-op richter is. Voorschoten wil op Groene Lijst voorschoten hebben nu een voorbeeldfunc tie gekregen. Zij tonen volgens de Stichting Natuurverrijking aan dat het gebruik van chemi caliën niet nodig is om het on kruid van de straat en uit de plantsoenen te houden. De Voorschotense afdeling groen gebruikt al sinds 1985 vrijwel geen bestrijdingsmiddelen meer. Incidenteel wordt op een sportveld of op een trottoir in hardnekkige gevallen de spuit gehanteerd, maar dat zal steeds verder afnemen. De gemeente Voorschoten wil op de Groene Lijst van de Stich ting Natuurverrijking. Voor schoten heeft zich onlangs bij de stichting aangemeld als ge meente die geen chemische be strijdingsmiddelen gebruikt in het openbaar groen. De Groene Lijst vermeldt vanaf volgend jaar voor het eerst ook de na men van gemeenten en provin cies in Nederland die het ge bruik van bestrijdingsmiddelen tot het uiterste beperken. In de tien jaar dat de Groene Lijst be staat is het aantal gemeenten dat niet meer 'spuit' sterk toe genomen. Deze gemeenten daar ligt Walenkamp op zijn beurt weer niet wakker van. „Dat spijt me zeer meneer Ver geer", rijmt hij. De plannen voor be zuinigingen van in totaal achttien mil joen gulden brengen de Leidse PvdA-voorzitter Tan Toan Hok in gewetensnood. Voor een reeks aan impopulaire maatre gelen, die indruisen tegen het linkse gedachtengoed, wil hij liever niet medeverantwoorde lijk zijn. Tan hoorde de interne discus sies over mogelijke sluiting van Raad Daadwinkels en privati sering van woonruimteverde ling de laatste weken met pijn in het hart aan. De man, die de term 'sociaal-liberaal' als scheldwoord opvat ('ik ben een ouderwetse socialist, geen soci aal-democraat'), voelt zich steeds ongemakkelijker in het Leidse. Het ideaal van een door de overheid stevig gecontroleer de samenleving heeft zijn partij noodgedwongen moeten verla ten. De - in de laatste jaren flink geslonken - PvdA kan niet an ders dan meewerken aan een maatschappij waarin de over heid een minder belangrijke rol speelt. Gedreven door gewetensnood zoekt Tan woensdag de con frontatie met zijn partijgenoten. Tijdens een ledenvergadering in het Antonius Clubhuis wil hij de voorgenomen aankoop van Breestraat 46/48 aan de orde stellen. Dit pand willen PvdA- wethouder T. van Rij (ruimtelij ke ordening) en CDA-wethou- der J. Walenkamp (economie) aankopen voor de bouw van een parkeergarage aau de Boommarkt. Beide bestuurders zijn bereid voor aankoop van dit pand 7 miljoen gulden te be talen. Het lijkt er op dat Tan de aan koop van het pand wil gebrui ken als 'breekijzer'. De PvdA is nooit principieel tegen de bouw van een parkeergarage aan de Boommarkt geweest. De partij is er juist van overtuigd dat er aan de rand van de binnenstad een parkeergarage bij moet ko men. Door te elfder ure stelling te nemen tegen aankoop van Breestraat 46/48 stuurt de par tijvoorzitter aan op een vertrou wenskwestie. De gekwelde par tijvoorzitter hoopt misschien stiekem op een voor hem slech te afloop van de discussie. Dat zou hem tenminste uit zijn lij den verlossen. AAD RIETVELD en ERNA STRAATSMA. Geen acties in ziekenhuizen WASSENAAR ERNA STRAATSMA De directie van de robert Fleury Stichting heeft alsnog een garantie afgegeven dat er volgend jaar geen gedwon gen ontslagen vallen in psy chiatrische ziekenhuizen in Wassenaar (Ursula) en Leids- chendam (Schakenbosch). Daarmee zijn de dreigende acties onder het personeel van de baan. De garantie werd eerder niet gegeven omdat de finan ciering van een nieuw psy chiatrische ziekenhuis in Gouda nog niet rond was. Een deel van het Wassenaar- se personeel verhuist per 1 januari 1995 naar deze nieu we vestiging van de Robert fleury Stichting. De spreiding van personeel maakt onder deel uit van een groot scheepse reorganisatie die tot en met 1998 duurt. De AbvaKabo is blij met de gistermiddag afgegeven werkgelegenheidsgarantie. De vakabond had de directie tot maandag de tijd te gege ven om gedwongen ontsla gen te voorkomen. ALLEEN OP KOOPZONDAG 18 DEC. BIJ AANKOOP VAN f40,- CD'S KM?® Si s J-j- m Met o,a.: ROY 0RBIS0N "Too soor know", NINA SIM0NE "My boby just for me", JIMT HENDRIX "Little wing" ye liofenk OEGSTGEEST LOMAN LEEFMANS Zwemvereniging Vivax uit Oegstgeest bestaat vandaag precies 25 jaar. De festiviteiten rond dit jubileum worden ech ter enigszins overschaduwd door het uitblijven van een ei gen clubgebouw voor de vereni ging die nu al weer enkele jaren 'thuisloos' is. „Een eigen ruim te, dat is nog steeds onze groot ste wens", aldus voorzitster J. Kwaad. Zeventien jaar lang moest Vi vax op een eigen gebouw wach ten. Vergaderingen werden bij bestuursleden thuis gehouden en voor festiviteiten, instructie- en spelregelmiddagen moest ruimte worden gehuurd. In 1986 kreeg de zwem- en water poloclub het langverwachte, ei gen clubgebouw in het oude buitenrestaurant van zwembad Poelmeer. De vreugde was van korte duur. Een jaar na de ope ning werd duidelijk dal het bui tenbad en bijbehorende gebou wen zouden plaatsmaken voor huizen (Overveerpolder) en een nieuw, kleiner binnenbad. Vivax met zijn circa vierhonderd le den kreeg wel de verzekering van de gemeente dat er een clubhuis aan het nieuwe Poel meer zou worden gebouwd, maar daar kwamen de nieuwe bewoners van de Overveerpol der met succes tegen in het ge weer. Het 25-jarig jubileum moet dan ook noodgedwongen in de 'restorette' van het overdekte zwembad worden gevierd. „Daar worden we altijd gastvrij ontvangen. Maar er zijn tegen gestelde belangen. Zij zijn een commerciële instelling en wij als vereniging willen juist alles zo goedkoop mogelijk houden", aldus Kwaad. LEIDEN/OEGSTGEEST LOMAN LEEFMANS A. Schalenk (58) is gevraagd te bemiddelen in het conflict tus sen Leiden en Oegstgeest over de Broek- en Simontjespolder. De Leersummer was tot voor kort gedeputeerde in de provin cie Utrecht voor het CDA en on der meer belast met ruimtelijke ordening. Volgende week treedt hij voor het eerst als scheids rechter op bij besprekingen tus sen de twee buurgemeenten. De Broek- en Simontjespol der moet worden opgeofferd aan woningbouw. Dat is onge veer het enige waar Oegstgeest en Leiden het over eens zijn. Maar over de uitvoering van de bouwplannen verschillen de Leidse wethouder T. van Rij (PvdA) en zijn Oegstgeester col lega F. Lisman (Leefbaar Oegst geest) sterk van mening. Lisman wil dat de polder bij Oegstgeest blijft behoren en heeft deze zomer een uitge werkt plan laten maken voor de komst van circa duizend wonin gen. Van Rij wil dat deze nieuwe wijk ook met een autoverbin ding op de Merenwijk wordt aangesloten, Lisman weigert dat. De provincie Zuid-Holland heeft in het conflict de kant van Leiden gekozen en heeft beslo ten door een grenscorrectie de polder aan Leiden te geven. Oegstgeest heeft al aangekon digd in beroep te gaan tegen dat besluit. En zo kan het slaan van de eerste paal worden uitgesteld tot praktisch de eeuwisseling, hetgeen de zaak van de woning zoekenden niet dient. Nu verschijnt Schalenk op het toneel. Hij begon als wethouder van Leersum, werd daarna in 1975 lid van Provinciale Staten en twee jaar later was hij gede puteerde. Hij was in die functie onder meer betrokken bij de grenscorrectie van Utrecht ten nadele van Vleuten-De Meern in een soortgelijke kwestie. Hij staat nu voor de niet ongemak kelijke taak Lisman en Van Rij nader tot elkaar te brengen. Papewegsepokler beter zichtbaar vanuit Adegeest VOORSCHOTEN De Papewegsepolder wordt be ter zichtbaar vanuit de wijk Adegeest in Voorschoten. Dat is het gevolg van de activiteiten van de afdeling groen. Die zal begin januari beplanting rooien op de kade van de Voorwetering en in de groenzone langs de De- bussylaan. De bewoners van Adegeest krijgen daardoor een 'open polderlandschap' voorge schoteld. Hel verbeteren van het zicht op de polder was een van de voornemens die in de groenstructuurnota 'Zeven sfe ren, een landschap' werd geuit. In deze nota wordt aangegeven op welke wijze de gemeente Voorschoten de kwaliteit van de woonomgeving en het land schap wil verbeteren. Informa tie: tel. 071-600748. Inmiddels is Vivax bezig met een nieuw plan. Wederom naast het zwembad, maar nu aan de andere kant bij de parkeer plaats, zou de nieuwe clubruim te van de zwemmers moeten komen. De gemeente zal daar nog wel mee moeten instem men. „En dan gaat hel natuur lijk vooral over de kosten. Maar voorlopig zijn wij nu weer aan zet", aldus Kwaad. KERSTKAARSEN De Leidse Volksuniversiteit houdt woens dag 21 december een creatieve middag voor kinderen in de kerstsfeer. Kinderen van zeven tot en met negen jaar kunnen onder begeleiding kerstkaarsen trekken, bestaande kaarsen ver sieren en waxinelichtjes kleu ren. Inschrijving bij de I-eidse Volksuniversiteit aan de Oude Vest 45, telefoon 071 -141141 RESTART COMPUTERS BV OVERRUN 18 LEIDEN 071-224551 irkzee-groep accountants en belastingadviseurs Strategisch adviseren van A tot Vrijblijvend persoonlijk advies Iedere maandagavond van 16.00 - 20.00 uur in onze kantoren te Oegstgeest en Noordwijkerhout. Qjidenverpgo; Ma. 19 december Eindejaarstips, o.a. schenkingen aan kinderen (mr. H. Kapel FB) Successieplanning (mr. N. CuseJI) Automatiseren van administraties (H. van der Pol KA) Het gratis advies-uur (maximaal 1 uur) is uitsluitend op telefonische afspraak. Heeft u interesse belt u dan naar. Zirkzec-groep Kerkstraat 106' Noordwijkerhout Tel. 02523-72845 of Lange Voort 68 Oegstgeest Tel 071-154014 Tevens vestigingen in Voorhout en Gouda

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13