Leiden Utrechts Jaagpad blijft 'opgescheept' met arken Asielzoekerscentrum Roomburg pas over enkele maanden open Veel verbroedering op actiedag studenten Winkeliers Kopermolen: koopavond naar vrijdag Mogelijk meevaller voor eigenaars oude schepen Begraafplaats Rhijnhof in andere handen IndOOrkermiS gaat niet door VVD: besloten discussie over bezuinigingen is een schande VRIJDAG 16 DECEMBER 1994 Leyhof yt De bouwplannen I voor de eerste fase van de nieuwbouwwijk Leyhof in Leiderdorp zijn waarschijnlijk op tijd klaar. Verliefd yi Een psychiater uit I Z Bilthoven wordt het leven zuur gemaakt door een patiënte die verliefd op haar is geworden. Sluiting yt q Wethouder Beelen I J van Alkemade is verantwoordelijk voor slui ting van de Regenboog- school, aldus het bestuur. Twaalf ligplaatsen worden tot woede van 'walbewoners' definitief De twaalf ligplaatsen voor woonboten aan het Utrechts Jaagpad blijven. Dat staat voor een meerderheid van de Leidse gemeenteraad vast. 'Walbewoners' van het Jaag pad en de Rijnkade liepen gisteravond zonder veel resul taat te hoop tegen dat besluit. Er zijn geen mogelijkhe den om de arken te verslepen, zei wethouder T. van Rij (PvdA) in de commissie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. voerder R. de Rooy, geleid tot woede eri ongeloof. „Twintig jaar lang hebben wij een aan zienlijke verslechtering van ons woonmilieu geaccepteerd om de gemeente de tijd te geven een andere oplossing te zoeken. Maar burgemeester en wethou ders hebben achterover geze ten, hun verantwoordelijkheid ontlopen. En nu krijgen wij te horen dat de woonschepen niet worden verplaatst, omdat dat voor de bootbewoners een ver- Zes bewoners van het Utrechts jaagpad klaagden gisteravond bij de commissie hun nood over de woonboten. Die mochten ooit, vele jaren terug, tijdelijk op die plek in de Nieuwe Rijn wor den afgemeerd. In het bestem mingsplan voor de Hoge Rijn dijk en omgeving wordt die si tuatie nu permanent. Het bestemmingsplan heeft bij de walbewoners, zei woord- slechtering van hun leefklimaat zou betekenen. Dat is de wereld opz'nkop zetten." Vooral de zes woonboten in het smalle deel van de Nieuwe Rijn zijn de bewoners van de huizen aan het Jaagpad een doom in het oog. De afstand tussen boten en huizen is veel kleiner dan de brandweer zou willen. Voorzieningen voor de schepen op de kade maken het toch al niet brede Jaagpad nog smaller. „En volgens de EWR le veren de gasleidingen aan de wal een latent explosiegevaar op", zei De Rooy. Bewoners van Jaagpad en Rijnkade ergeren zich ook aan het uiterlijk van een aantal woonboten. „Boten met allure mogen binnen de singels liggen. Nou, van harte gefeliciteerd. Maar mensen die buiten de sin gels wonen kunnen kennelijk opgescheept worden met aller hande rare pieremachochels. Ik woon tegenover een woonboot die al twee keer gezonken is. Die ziet emit als een schuurtje De raadsleden vroegen de wethouder nog wel of er andere ligplaatsen voor de woonboten gevonden zouden kunnen wor den. Maar toen Van Rij daarop ontkennend antwoordde gingen de meesten toch akkoord met het bestemmingsplan, waarin de boten een vaste ligplaats krij gen. Alleen SP'er D. Sloos zei dat hij zijn fractie zou adviseren tegen de ligplaatsen voor woon boten in het smalle deel van de Nieuwe Rijn te stemmen. En de WD moet zich, zei woordvoer der P.J. Vonk, nog beraden over de kwestie. Zakkenrollers actief leiden Het gilde der zakkenrollers was gistermiddag weer actief op de Haarlemmerstraat. Bij de politie kwamen vier meldingen binnen van mensen die tijdens het winkelen onopgemerkt van hun geld werden optdaan. De slachtoffers waren een 20-jarige Leidse wouw, een 53-jarige man die maar liefst 1150 gulden ver loor en een 35-jarige Leidse die 'slechts' 25 gulden en wat bank- pasjes kwijt raakte. De portemonnee van een 55-jarige wouw werd omstreeks 11.15 uur op de Langegracht gerold. Zij mist een onbekend geldbedrag. Zoeterwoudenaar slaat vader en zoon leiden Een 18-jarige Zoeterwoudenaar heeft gisteravond op de Vismarkt een Katwijkse vader en zoon een paar klappen ver kocht. De Zoeterwoudenaar reed even na negen uur op zijn bromfiets over het trottoir en raakte daarbij de Katwijkse zoon. Toen die daarover een opmerking plaatste reed de 18-jarige te rug om een paar klappen uit te delen. De vader probeerde ver volgens zijn zoon te bevrijden en kreeg daarbij ook een trap. De 18-jarige is later aangehouden. Zak kentekenbewijzen aangetroffen leiden Een passant heeft gistermiddag een plastic zak met maar liefst 61 kentekenbewijzen gevonden aan de Rijnsburger- singel. Deze waren afkomstig van een inbraak eerder deze maand bij een autobedrijf aan de Maredijk. De autosleutels die toen ook werden gestolen, werden al eerder aangetroffen tijdens de aanhouding van een 31-jarige man die woonachtig was in de gekraakte stationsflat. De autofirma was gedupeerd door de in braak want het vervangen van kenteken en -platen kost erica 300 gulden per stuk. dat. „Die mensen gooien toch al zoveel geld in het water, bij wij ze van spreken. Daar moeten niet ook nog eens lasten van de gemeente bovenop komen. Zij onderhouden bezienswaardig heden." leiden» aad rietveld Eigenaars van historische sche pen moeten wijgesteld worden van de betaling van havengel den. Dat zeiden P. Heukels (Lei den Weer Gezellig/De Groenen) en P. Kluck (CDA) gisteravond in de commissie volkshuisves ting. Volgens de huidige veror dening moeten historische schepen wel gewoon betalen. Het opknappen en onderhou den van historische schepen kost veel geld, zei Heukels. „Als je die mensen dan ook nog ha vengelden laat betalen schrik je zulke initiatieven alleen maar af." CDA'er Kluck onderschreef erna straatsma Wethouder T. van Rij (PvdA) toonde zich bereid eigenaren van historische schepen wij te stellen van havengelden. Hij voorspelde wel, dat het niet zo gemakkelijk zou zijn om te be palen wat nu historische sche pen zijn. Dat moet wel voor ko mende dinsdag gebeurd zijn, want dan komt de verordening in de gemeenteraad. De opening van het vangcentrum voor asielzoekers in Roomburg is enkele maan den uitgesteld. Het centrum wordt begin februari in gebruik genomen. Enkele tientallen noodwonin gen, zogeheten portocabines, zijn inmiddels tijdelijk elders op Roomburg opgeslagen. In af wachting van transport naar hun bestemming staan ze op een bouwterrein nabij wasserij Ozon aan de Zaalbergweg. Het opvangcentrum, dat on derdak moet bieden aan 600 asielzoekers, komt aan de Wil lem van der Madeweg. De grond daar was tot op heden te vochtig om er noodwoningen op te zetten. De grond moest de afgelopen tijd inklinken. De komende weken worden de noodwoningen verplaatst naar hun definitieve bestem ming aan de Willem van der Madeweg. „Dat de opening van het centrum is vertraagd komt ook doordat de inrichting meer tijd in beslag zal nemen dan de vernachte twee weken", zegt een woordvoerder van de ge meente Leiden. Leiden heeft met het voorma lige ministerie van welzijn afge sproken dat het asielzoekers centrum maximaal twee jaar open blijft. Het contract biedt echter de mogelijkheid om die termijn met een jaar te verlen gen. Het 15.000 vierkante meter tellende complex op Roomburg wordt het eerste mobiele op vangcentrum in Nederland. Zo'n 75 mensen zullen er werk vinden. Flevoweg Het opvangcentrum in Room burg wordt het tweede onder komen voor asielzoekers in Lei den. Het eerste centrum, ge huisvest in een voormalig schoolgebouw aan de Elevoweg, gaat begin volgend jaar dicht. Ook dit gebeurt later dan ge pland. De sluiting van het opvang centrum aan de Elevoweg zou oorspronkelijk halverwege de cember plaatsvinden, maar is om praktische redenen over de feestdagen getild. Vanaf 1 janu ari worden de bewoners in klei ne groepjes naar andere centra overgebracht. Op 15 januari moet het centrum aan de E'levo- weg leeg zijn. Begraafplaats Rhijnhof valt per 1 januari 1995 niet meer onder verantwoordelijkheid van de her vormde gemeente. Het beheer van de begraaf plaats giaat over in handen van de Stichting Be- plaats te beheren", aldus C. Jongejan, lid heer begraafplaats Rhijnhof. college van kerkvoogden. Met de eigendomsoverdracht komt een einde aan een periode van 88 jaar waarin het college van kerkvoogden geheel verantwoordelijk was voor de Leidse begraafplaats. „In deze tijd is het niet meer de taak van een kerk om een begraaf- het leiden paul v vervolg van voorpagina Voor conciërge C. Bruin van de Leidse Hogeschool kwam de ac tiedag als een donderslag bij heldere hemel. Toen hij het ge bouw aan de Leidse Endegees- terwatering gistermorgen om half acht opendeed, had hij geen flauw idee dat de vroege leerlingen het pand wilden be- Hij dacht dat ze wat liedjes wilden instuderen voor de di ploma-uitreiking van de ver- pleegkunde-opleiding, later die dag. Nadat hij het alarm had uitgeschakeld, zeiden de stu denten opeens: 'Dit is een be zetting'. „En dan sta je wel effe vreemd te kijken. Ik ben hier nu 16 jaar conciërge, maar heb zo iets nog nooit meegemaakt." Toch wil ook oud-Katwijker Bruin niet klagen over de actie voerders: „Ze zijn best netjes en hebben overal deuren netjes dichtgebonden en dichtge plakt." De echt belangrijke din gen hoefden niet te worden af geblazen. Zo kregen de ver pleegkundigen 'gewoon' hun diploma. Het gebeurde alleen niet in de bezette kantine, maar in een ruimnte boven. En het keurige bezoek keek wel op van de beschilderde actie voerders bij de bewaakte deur en hun harde muziek. De conciërge stak er alleen een stokje voor toen de repro afdeling actiecentrum dreigde te worden. De apparatuur is hem daar veel te duur voor. Uit eindelijk kwam het zenuwcen trum in de administratie, van waar de pers al vroeg werd be stookt met faxen en telefoon tjes. Ook andere vestigingen van de hogeschool werden be naderd, tot in Delft toe. Vanuit het Hoger Laboratori umonderwijs uit Leiderdorp kwam direct steun. De vestiging ging eveneens plat en veel leer lingen kwamen de Leidse broe ders helpen. Onder de laboran- leiden hans koenekoop In de Groenoordhallen wordt dit jaar geen indoorkermis ge houden. Het is organistor Steenbergen niet gelukt vol doende kermisexploitanten te strikken voor het vijfdaagse eve nement. Of er in de periode van donderdag 29 december tot en met zondag 1 januari een ver vangend evenement is, weet di recteur A. de Jong van de Groenoordhallen niet. Op woensdag 28 december is er nu een voetbaltoernooi, georgani seerd door Lugdunum. „Het is allemaal heel verve lend", zegt De Jong. „Er zit in eens heel erg de klad in de over dekte kermissen. Ik hoor het van al mijn collega's van andere hallen. De exploitanten laten het afweten omdat het het hele jaar aJ slecht is gegaan." Vorig jaar beleefde de Leidse hal een primeur met de indoor kermis. Maar van een succes was geen sprake. Zo'n twintig duizend bezoekers namen een kijkje en dat waren er dertigdui zend te weinig om de begroting rond te krijgen. Niettemin kondigde Steen bergen na de flop aan terug te keren in Leiden. Hij reserveerde meteen vijf dagen aan het einde van dit jaar. De organisator ge loofde namelijk wel in de toe komst van de indoorkermis. „Het zag er aanvankelijk goed uit. Vorig jaar zaten we eigenlijk te vroeg met de kermis. Nu za ten we precies tussen kerst en oud en nieuw, de beste periode. Maar het loopt nu toch allemaal anders. 'It's all in the game' zul len we maar zeggen. We kijken nu of we nog een mouw kun nen aanpassen voor die laatste dagen van het jaar. Want Steen bergen heeft natuurlijk wel ge woon de hal gehuurd", aldus De Jong. leiden henny van egmond Het WD-raadslid A. G voorzitter van de grootste oppo sitiefractie in de Leidse ge meenteraad, vindt het 'een schande' dat de discussie over de bezuinigingen in besloten heid wordt gevoerd. Hij reageert daarmee op een mededeling van een gemeentelijke woord voerder dat het college het be zuinigingspakket van 18 mil joen gulden eerst op de 'politie ke haalbaarheid' toetst. Daarom worden de maatregelen eerst in beslotenheid besproken met de collegepartijen PvdA, CDA, D66 en Groen Links. „Dit is achterkamertjespolitiek. Nü een woordvoerder van de gemeente dit heeft gezegd, wordt voor het eerst toegegeven dat het college dit soort metho des toepast. Kennelijk is het col lege van plan de zaak helemaal dicht te timmeren voordat het in de openbaarheid komt", al dus Geertsema. Hoewel de discussie in het col lege al geruime tijd loopt, weet de WD'er nog niets van de be sluitvorming. „Het enige dat ik weet, is dat er twee dikke boe- ken circuleren met alle bezuini gingsmaatregelen. Wij hebben die boeken niet gekregen, maar ik vermoed dat de fracties die in het college zitten ze wel heb ben." Geertsema kan maar één reden bedenken waarom gekozen is voor de besloten discussie. Hij vermoedt dat het college de dis cussie in de openbaarheid niet aandurft. „Kennelijk hebben ze de beslotenheid nodig om eruit te komen." Het is de bedoeling van het col lege om het bezuinigingspakket volgende week openbaar te ma ken. Deze week moet het pak ket rond zijn, waarna de colle gepartijen erover vergaderen. Volgende week dinsdag zou het college dan een definitief be sluit nemen. Onder de laboranten zaten heuse abseilers: paars- de Leidse Hogeschool afdaalden. ten zaten heuse abseilers: paars- en groengeverfde leerlin gen die met spandoek en al van het toch al volgehangen ge bouw afdaalden. Voor iedere groengeverfde leerlingen die met spandoek en al v persfotograaf of camaraman die het maar wilde filmen. Als Rit- zen en de buitenwereld maar horen dat de bezuinigingsplan nen écht niet deugden. En in derdaad. het NOS-journaal toonde 's avonds het afdalen èn een van de vele protestdansen en protestliedjes in de kantine, die maar niet leeg wilde wor den. Er was ook veel verbroede ring. Verbroedering tussen de actievoerders, tussen leerlingen en hun leiding en tussen hoge school en universiteit. De hoge school zou eigenlijk later plat gaan, maar de actie werd afge stemd op die bij de universiteit. Op de grote dag pendelden ac tievoerders over en weer om de verklaringen op elkaar af te stemmen. En het college van bestuur van de hogeschool ver zette zich niet langer tegen de zinssnede dat het regeerak koord de kwaliteit van het hoger onderwijs 'onherstelbaar be schadigd', toen bleek dat de col lega's van de universiteit daar al voor de middag mee instem den. De onderhandelingen waren ook al vroeg begonnen bij de Om negen uur, zo'n twee uur nadat zo'n dertig actievoerders het 'bestuursge bouw' tegenover het station hadden bezet, zaten ze al rond de tafel met de rector die daar zijn werkkamer heeft. „Het was duidelijk een solidariteitsover- leg", legt woordvoerster Saskia Kellenbach uit. Ze is lid van de Studenten Be langenvereniging Leiden, maar benadrukt dat de actievoerders uit alle studierichtingen en stu dentenverenigingen komen. De bezetters noemden zichzelf 'Leids bezet', omdat die naam al bekend was sinds de bezet ting van het LAK-gebouw. Maar een echte, gestroomlijnde actie groep zou het niet zijn. Omdat ze vooraf rekening hielden met tegenwerking, kwam het actiecentrum in een 'geleend' kantoortje. De angst bleek ongegrond. „We kregen zelfs koffie, broodjes etcetera van de universiteit", zegt onder handelaar Erwin Veenhoven. „En samen met de portier heb ben we de meeste ruimtes rond het trappenhuis keurig afgeslo ten. Alleen de salarisadministra tie hebben we laten werken. Die moest net vandaag de lonen de deur uit doen, anders kregen de medewerkers van de universi teit hun salaris niet voor kerst. En dat werkt alleen maar tegen je." Winkeliersvereniging de Koper molen heeft officieel gevraagd de koopavond van donderdag naar vrijdag te mogen verschui ven. Uit een peiling tijdens een ledenvergadering, eerder dit jaar, was al duidelijk geworden dat een meerderheid van de winkeliers vrijdag koopavond wil. De huidige koopavond stelt in het winkelcentrum in de Me- renwijk niet veel voor. Van veel winkels uit de 'foodsector' blij ven de deuren gesloten. Ook de klandizie laat te wensen over. Volgens J. Hedeman, secreta ris van de winkeliersvereniging, maken veel Merenwijkers en bewoners van omliggende wij ken gebruik van de vrijdagse koopavonden in de noordelijke buurgemeenten van Leiden, Oegstgeest en Leiderdorp. „De klanten van de Kopermolen doen hun boodschappen voor het weekeinde niet al op don derdag. Het is niet meer dan lo gisch dat wij ons aansluiten bij de ons omringende winkelcen- CDA-wethouder J. Walen kamp heeft nog niet gereageerd op de brief. De wethouder meldt dat de discussie over de verschuiving van de koopavond voor de hele stad stil is komen te liggen doordat het centrum management de laatste tijd over bijna niets anders dan de Bees tenmarkt heeft overlegd. Walenkamp laat weten dat hij het verzoek van de Kopermolen niet op voorhand afwijst. i de Zaalbergweg. Binnenkort verhuizen de nood- FOTO BEN DE BRUYN De portocabins voor het asielzoekerscentrum worden tijdelijk opgeslagen op een bouwterrein woningen naar de Willem van der Madeweg in Roomburg.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9