Nieuw ultimatum voor Tsjetsjenië Amerikanen krijgen flinke belastingverlaging Buitenland 'Regering Suriname valt als volk blijft lijden' Sceptische reacties op vredesplan van Karadzic Unicef boekt succes in strijd tegen ziekte en ondervoeding Veerboot Estonia blijft op zeebodem liggen Britse Tories weggevaagd bij tussentijdse stemming Conservatieve John Bruton nieuwe premier van Ierland IlUjL Egyptische president wil bezoek brengen aan Israël Bij drie velletjes I decemberzegels VRIJDAG 16 DECEMBER 1994 AFP Apence Funce Presse ANP Algemeen Nederl.inds FVrsbuie.iu Press OPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diens Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI1 Kinderverkrachter 30.000 jaar in cel Oklahoma city Een Amerikaanse jury wil 30.000 jaar gevange nisstraf voor een man die veroordeeld is wegens de verkrachting van een driejarig meisje. De 30-jarige veroordeelde, is al acht keer eerder veroordeeld. Ditmaal stond hij terecht wegens zes verkrachtingen. De jury veroordeelde hem tot 5.000 jaar per aanklacht. De minimumstraf bedraagt 20 jaar per geval. Singapore hangt drie drugkoeriers op Singapore In de Changi-gevangenis in Singapore zijn vandaag drie buitenlanders, die voor drugssmokkel waren veroordeeld, opgehangen. De drie, een vrouw uit Hong Kong en twee man nen uit Thailand, waren de eerste drugkoeriers die na de 59-jari- ge Nederlander Johannes van Damme zijn terechtgesteld. Van Damme werd op 23 september opgehangen. Zweden bekrachtigt toetreding tot EU Stockholm Bijna een maand nadat de Zweedse bevolking zich daarvoor in een referendum uitsprak, heeft het Zweedse parle ment gisteren met grote meerderheid de toetreding van het land tot de Europese Unie bekrachtigd. Na soms felle debatten stem den 278 afgevaardigen voor het EU-lidmaatschap en 36 tegen. Het Zweedse parlement telt 349 leden. Bloedbad in Liberia Monrovia» Liberiaanse rebellen hebben bij een aanval op de oostelijke buitenwijken van Monrovia gisteren 48 burgers dood- i geslagen en verbrand. Het was de eerste aanval op de Liberiaan se hoofdstad sinds rebellenleider Charles Taylor van oktober 1992 tot en met januari 1993 vergeefs probeerde de stad te ver overen. Een nieuw offensief tegen Monrovia hing al in de lucht sinds het jongste vredesoverleg in Ghana was mislukt en de Afri kaanse landen, gefrustreerd door gebrek aan medewerking van de strijdende partijen, zijn begonnen hun troepen uit Liberia te rug te trekken. Celstraf voor Duitse neonazi münchen» Een 28-jarige Duitse neonazi is gisteren in München tot achttien maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf ver oordeeld wegens het verspreiden van antisemitische en racisti sche geschriften. De man werd na een negen dagen durend pro ces schuldig bevonden aan het besmeuren van de nagedachte nis van gestorvenen, opruiing en het verspreiden van symbolen van illegale organisaties. Lichtend Pad richt bloedbad aan lima» In het regenwoudgebied van Peru is het tot nieuwe ge vechten gekomen tussen het regeringsleger en de maoïstische beweging Lichtend Pad. Bij een overval op een militair konvooi werden veertien soldaten en zes burgers gedood; tien soldaten werden ernstig gewond. Het leger doodde in dezelfde streek even later elf guerrillastrijders. Berlusconi 21 december onder het mes rome» De Italiaanse premier Berlusconi stelt woensdag 21 de cember de vertrouwenskwestie in de Kamer van Afgevaardig den. Hij spreekt die dag de parlementsleden toe, waarna een stemming volgt. Dat heeft woordvoerder Gawronski gisteren meegedeeld. Als de meerderheid van de Kamer de premier haar vertrouwen onthoudt, is hij gedwongen af te treden. Tegen Ber lusconi loopt een justitieel onderzoek op verdenking van cor ruptie. Betogers in Paramaribo stellen ultimatum paramaribo» anp Samenwerkende studenten, vakbondsvertegenwoordigers en ondernemers hebben de Su rinaamse regering gisteren een ultimatum gesteld voor het tref fen van maatregelen die 'de no den van het volk zichtbaar ver lichten'. Als de regering daar maandag om middernacht geen gevolg aan heeft gegeven, zullen 'alle middelen' worden gebruikt om de strijd te verscherpen. Verscheidene sprekers lieten blijken dat het de bedoeling is de regering dan naar huis te sturen. De 'Commissie Noodkreet Studenten' had het initiatief ge nomen tot de protestactie op het Onafhankelijkheidsplein in Paramaribo. Enkele honderden personen, voornamelijk scholie ren en studenten, gaven gehoor aan de oproep. Er waren borden met de teksten 'Wie armoe zaait zal revolutie oogsten' en 'De re gering moet naar huis'. Vakbonds- en studentenlei ders eisten onmiddellijke om buiging van het structurele aan passingsbeleid dat volgens hen het grootste deel van de bevol king de das omdoet. Zij vinden dat de problemen niet worden opgelost met de maatregelen die president Venetiaan vorige week in het parlement aankon digde. Alternatieven werden door de sprekers op de protest manifestatie niet i SARAJEVO-WASHINGTON DPA-Rtr-AFP De Verenigde Naties zien geen nieuwe elementen in het vre desplan dat de leider van de Bosnische Serviërs, Karadzic, gisteren heeft gepresenteerd. De Bosnische vice-president, Ganic, sprak van 'nieuwe tijd verspilling'. Het Witte Huis rea geerde terughoudend. De Britse en de Franse regering hadden weinig goede woorden, over voor het voorstel. Karadzic zei in een vraagge sprek met het Amerikaanse TV- station CNN dat hij woensdag met de Amerikaanse oud-presi dent Jimmy Carter een zes pun ten omvattend vredesplan heeft besproken. Hij wil dat Carter bemiddelt. Karadzic stelde on- ;der meer voor dat de Bosnische Basis voor onderhandelingen ontbreekt Serviërs een deel van het ver overde terrein in Bosnië terug geven, alle gegijzelde blauwhel men vrijlaten en VN-konvooien niet langer belemmeren. De luchthaven van Sarajevo zou weer open gaan. In ruil daar voor zouden de Bosnische Ser viërs een federatie met 'andere staten' mogen te vormen. Medewerkers van de VN we zen erop dat 'de royale gestes' van Karadzic deels 'al jaren ge leden' schriftelijk zijn vastge legd. Het aanbod van Karadzic om een deel van de bezette ge bieden in Bosnië aan de mos lims en Kroaten terug te geven, noemde Ganic 'een poging om aan het ter tafel liggende vre desplan van de internationale contactgroep te ontkomen'. Wanhopige Tsjetsjeense vrouwen huilen bij de gedachte aan het bloedbad dat hen mogelijk te wachten staat. In en om de hoofdstad Grozny leverden Tsjetsjenen en Russen vandaag opnieuw slag. FOTO REUTER SEAN RAMSAY in de beide huizen van het Rus sische parlement tegen het machtsvertoon in de Kaukasus. Bovendien zijn er militaire pro blemen op het strijdtoneel. Rus sische troepen zouden 'hevige tegenstand' hebben ondervon den bij het innemen van strate gische posities rond Grozny. Volgens eerdere meldingen uit de Russische militaire koker was Grozny al omsingeld. Totnogtoe zijn volgens de of ficiële gegevens bij de gevech ten in Tsjetsjenië vijftien Russen om het leven gekomen. Het aantal slachtoffers onder lokale militanten en burgerbevolking is niet bekend. Het Doedajev- bewind houdt in Grozny nog elf Russische militairen in gijzeling. Het grootste deel van de vrouwen en kinderen onder de vierhonderdduizend inwoners heeft een heenkomen naar vei liger oorden vooral in het zuidelijke berggebied ge zocht. Er dreigt een voedselte kort en de meeste winkels zijn gesloten. In veel huizen werken verwarming en waterleiding niet meer. De Tsjetsjenen hebben gisteren van de Russische presi dent Jeltsin achtenveertig uur extra tijd gekregen om hun wapens in te leveren. In een namens Jeltsin vrijgegeven verklaring staat dat dit uitstel beoogt 'het geweld dat veel slachtoffers onder de vreedzame bevolking kan opleve ren te beperken'. Het eerder gesteld 'ontwapeningsul timatum' liep gisteren af. Hij verklaarde dat onderhande lingen de beste weg uit de crisis zijn. Vandaag werd op nieuw gevochten in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. voor onderhandelingen. Rus- lands voornaamste eis is dat Doedajev de in 1991 eenzijdig uitgeroepen onafhankelijkheid van de Kaukasus-republiek weer intrekt. Vervolgens zou het huidige bewind vrije verkiezin gen moeten uitschrijven. Doe dajev wijst dit af. Gisteren arriveerden de Ame rikaanse vice-president Al Gore en minister Perry (defensie) in Moskou. Perry drong gisteren aan op een vreedzame oplos sing. Een Russische stormloop op een moslim-bolwerk in de Kaukasus met hoge Amerikaan se gasten in Moskou komt di plomatiek uiterst ongelegen. Jeltsin kampt met veel verzet moskou hans geleijnse correspondent „De wapens moeten eerst zwij gen en vervolgens moet zonder voorwaarden vooraf worden ge sproken". Jeltsin heeft volgens de verklaring een 'delegatie van hoog niveau' gereed om met de Tsjetsjeense leider generaal Doedajev te gaan onderhande len. Doedajev zei gisteren in de door Russische troepen beleger de Tsjetsjeense hoofdstad Groz ny dat er pas kan worden ge praat als de Russische troepen die zondag het land binnen- trokkén zijn verdwenen. Mos kou heeft dit steeds geweigerd. Er is nauwelijks een basis genève bob kroon correspondent Ondanks de rampen in Rwanda, Angola, Somalië en Bosnië is Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, voldaan over wat de afgelopen jaren is be reikt. Wereldwijd sterven nu 2,5 miljoen kinderen minder aan voedselgebrek en ziekten dan vijfjaar geleden. Het aantal der- de-wereldkinderen dat wordt geboren met een geestelijke of lichamelijke handicap loopt jaarlijks met driekwart miljoen terug. De doelstellingen van de We reldconferentie voor het Kind in 1990 zijn al gedeeltelijk bereikt, aldus Unicef-directeur James Grant in het deze week gepre senteerde jaarrapport. Dit tien jarenplan voorziet in een ambi tieuze aanpak van chronische problemen in de derde wereld, zoals ondervoeding, kinderziek ten en scholing. Kindersterfte washington hans de bruun correspondent j Met de doorsnee Amerikanen als lachen- de derden overtroffen president Clinton j en de Republikeinse oppositie elkaar gis- teren met beloften voor belastingverla- 5 ging en forse bezuinigingen op de over- heidsuitgaven. In een TV-rede stelde Clinton gezinnen een belastingverlaging van vijfhonderd dollar (ongeveer 875 gulden) per kind tot 13 jaar in het voor uitzicht en de aftrekbaarheid van tien duizend dollar aan studiekosten per kind. De Republikeinen juichten Clintons 'bekering' toe, maar gingen zelf nog ver der: een belastingaftrek per kind tot vijf duizend dollar (8.750 gulden) en nog meer bezuinigingen om de belastingver lagingen te financieren. Clinton schat dat zijn plan zestig mil jard dollar (102 miljard gulden) zal kos ten. Het Republikeinse plan zal zeker het dubbele vergen. Clinton wil zijn belas tingverlaging betalen door 76 miljard dollar (133 miljard gulden) te bezuinigen op de ministeries van energie, huisves ting en transport. De Republikeinen wil len ook in onderwijs en sociale zaken snijden. Clinton probeert nu terrein terug te winnen dat de Democraten vorige maand bij de Congresverkiezingen heb ben verloren. Hij maakte duidelijk de ko mende twee jaar met de Republikeinse meerderheid in het Congres te willen sa menwerken, maar niet tQjt elke prijs. Clinton zei geen belastingverlagingen te willen enkel om de kiezers te paaien, die op 8 november hebben gekozen voor de Republikeinen die minder belastingen en minder overheid beloofden. De belastingverlaging moet de Ameri kanen helpen hun kinderen op te voe den en te onderwijzen. Vandaar zijn na druk op de aftrekbaarheid van studie kosten. Daarvan profiteren gezinnen met inkomens tot 215.000 gulden. De verla ging van 875 gulden per kind is alleen voor gezinnen met hooguit 135.000 gul Boegklep was te zwak voor zware zee stockholm Rtr-DPA-ANP De gezonken veerboot Estonia blijft op de zeebodem liggen. De Zweedse premier Carlsson maakte gistermiddag in het par lement bekend dat zijn regering heeft besloten dat de veerboot niet wordt geborgen. Carlsson zei dat de Estse regering eerder op de dag dezelfde beslissing had genomen. Een adviescommissie van het Zweedse parlement had er al voor gepleit het wrak op de zee bodem te laten liggen, het af te dekken en te bewaken tegen eventuele plundering. „Dege nen die stierven, zullen in zee moet met eenderde worden verminderd, ondervoeding met 50 procent. Minstens 80 pro cent van de kinderen moet ten minste basisonderwijs kunnen volgen. Een hardnekkig probleem blijft ondervoeding. Het doel om het aantal van honderden miljoenen ondervoede kinderen tegen het eind van de eeuw met de helft te hebben verminderd, wordt vermoedelijk niet ge haald. blijven liggen", aldus Carlsson. Veel nabestaanden van de 900 slachtoffers willen dat de lijken van de omgekomenen uit het schip worden gehaald. De boegklep van de Estonia was te zwak gebouwd en ver keerd aan de scheepsromp be vestigd, zo heeft een internatio nale onderzoekscommissie ge concludeerd. De Zweedse tele visie meldde dat de boegklep door de slechte constructie de zware zeeën niet kon weer staan, waardoor water naar bin nen kwam. Vervolgens braken de bevestigingspunten af, waar na de klep helemaal openviel en het schip snel zonk. Conservatief Lagerhuis lid. Daarmee werd Majors positie in het Lagerhuis verder aangetast. De Labour-kandidaat, Ian Pearson, kreeg bijna vier keer zo veel stemmen als zijn Conserva tieve tegenstander. Tot voor kort hadden de To ries nog een meerderheid van 14 zetels. Die meerderheid raakte zij drie weken geleden kwijt, toen Major negen dissi dente partijgenoten uit de Con servatieve Lagerhuisfractie zet te. Het verlies betekent dat Ma jor nu drie zetels te kort komt vooreen meerderheid. londen cees van zweeden correspondent De Britse Conservatieven heb ben bij tussentijdse verkiezin gen in het kiesdistrtict Dudley West een vernietigende neder laag geleden. Zij kregen er giste ren slechts 7.706 stemmen, een vijfde van wat ze hadden. Een dergelijk stemmenverlies op landelijke schaal zou de partij van John Major vrijwel geheel uit het Lagerhuis doen verdwij nen. Zoals verwacht won Labour de zetel, die vacant was geko men door de dood van een londen cees van zweeden ft President Hosni Mubarak is van plan zijn eerste bezoek als staatshoofd af te leggen aan Is rael, heeft een medewerker van de president gisteren gezegd. Een datum is nog niet vastge steld. Volgens een Israëlische krant zal Mubaraks bezoek offi cieel worden aangekondigd wanneer de Israëlische presi dent Ezer Weizman volgende week in Egypte op bezoek is. Sinds wijlen president Sadat in 1977 zijn historische bezoek aflegde is nooit meer een Egyp tische leider in Israël geweest, maar de nieuwe bezoeken over Protestantse terreurgroepen houden wapens londen cees van zweeden correspondent Vertegenwoordigers van twee protestantse terreur groepen uit Noord-Ierland hebben de Britse regering gisteren gezegd dat zij hun wapens voorlopig niet zullen inleveren. De Ulster Denio- cratic Party (UDP) en de Pro gressive Unionist Party (PUP) verklaarden dat er 'weinig hoop' is op een oplossing van het Noordierse conflict. Tot de delegaties van de UDP en de PUP behoorden drie ex-terroristen. Het trio heeft celstraffen uitgezeten wegens bomaanslagen, moord en poging tot moord. Een van hen schoot Berna- dette Devlin neer, de heldin van de burgerrechtenbewe ging in de jaren '70. De terreurgroepen werden door een Britse ambtenaar ontvangen op Stormont Castle, buiten Belfast. Hij vertelde hen achteraf te vergeefs dat zij geen bete re bijdrage aan het vredes proces konden leveren dan hun wapens in te leveren. Indianen Québec tegen plan voor soevereiniteit quebec »Rtr correspondent Precies een maand nadat de vo rige regering was gevallen, koos het Ierse parlement gisteren een nieuwe premier in de persoon van John Bruton. Hij kreeg de steun van 85 leden van de Dail, een meerderheid van negen. De leider van de christen-democra tische Fine Gael zal een coalitie aanvoeren met het gematigde Labour en Democratisch Links. De vorige regering, een coali tie van Fianna Fail en Labour, kwam ten val nadat premier Reynolds een omstreden officier van justitie tot opperrechter had benoemd. Voor Labour was dat reden om uit de coalitie te stap pen. Nadat Fianna Fail Reynolds als haar leider had vervangen door Bertie Ahem, liet het zich geruime tijd aanzien dat beide partijen een nieuwe coalitie zouden vormen. Labour besloot vorige week echter dat ook Ahern onaanvaardbaar was, nadat was gebleken dat hij eveneens een laakbare rol had gespeeld in de omstreden benoe ming. De nieuwe coalitie lijkt uiterst broos. In veel opzichten is Fine Gael een kopie van Fianna Fail. Beide partijen opereren op de rechterflank van de politiek. Wat hen echter scheidt, is de burger oorlog die in de beginjaren '20 in Ierland woedde. Fine Gael was toen voorstander van de deling van Ierland (tussen een katholiek Zuiden en een in meerderheid protestants Noorden), terwijl Fianna Fail een verenigd Ierland wilde. Cairo apen weer zijn bedoeld om de 'normaliteit' in de betrekkingen te onderstrepen, zei Osama el- Baz van het ministerie van bui tenlandse zaken. Een joodse kolonist die als re servist in het leger dient, is van daag bij een aanslag in de buurt van Ramallah op de Westoever gewond geraakt. Volgens een ooggetuige had een Palestijn acht schoten op de militair af gevuurd toen hij met zijn auto stopte op een kruising bij een moskee. Het Israëlische leger startte een zoekactie naar de dader en stelde een uitgaans verbod in. Leiders van Canadese Indianen hebben gisteren de plannen van de overwegend Franstalige pro vincie Québec om onafhanke lijk te worden, verworpen. De circa 250 hoofden behorend tot de Indiaanse Assemblee van Eerste Naties beloofden sa men te werken om te voorko men dat de rechten van de In diaanse minderheid in Québec worden geschonden. De 'chiefs' uitten hun onge rustheid over het vorige week door de premier van Québec, Jacques Parizeau, ontvouwde plan voor het uitroepen van de provincie tot 'soevereine staat' door middel van een referen dum. In het plan wordt voorge steld dat al het land binnen de provinciegrenzen lot het soeve reine Québec gaat behoren, in clusief de gebieden die door In diaanse bevolkingsgroepen als de Crees en Mohawks worden opgeëist. Québec telt circa 65.000 In dianen. Koosjer bellen in Jeruzalem JERUZALEM EPD-AFP Jeruzalem kent sinds gisteren een telefoonboek dat alleen de nummers van orthodoxe joden bevat. Tevens is het een Gou den Gids van bedrijven die zich aan de kasjroet- en sabbatregels houden. „We hadden behoefte aan een lijst van bedrijven waarvan de eigenaar de joodse voor schriften volgt", zegt de beden ker, Shlomo Brandt. Taxibedrij ven die op sabbat rijden, zijn bijvoorbeeld niet opgenomen. Een werknemer van Brandt moet de in het boek vermelde bedrijven controleren. Zo belt hij enkele minuten voor het in gaan van de sabbat een loodgie ter om te kijken of op het aan gewezen moment daadwerke lijk de verbinding wordt verbro ken. Gebeurt dat niet, dan komt dat bedrijf niet meer in de vol gende editie voor. den. Clinton wil bovendien miljarden dollars die nu worden gestoken in ba nen- en opleidingsplannen aan de Ame rikanen teruggeven, zodat zij die zelf kunnen gebruiken voor hun (om)scho- ling. De middenklasse zal het meest profi teren van de belastingvoorstellen, maar de Republikeinen willen zelfs veel hogere inkomens ontzien. Het geld daarvoor wordt weggehaald bij ministeries die in Republikeinse ogen geldverspillers zijn. „De mensen moeten zelf kunnen beslis sen wat zij met hun geld voor hun kinde ren doen", zei senator Phil Gramm giste- Een leuke, door Toon van Driel geïllustreerde verjaardagskalender krijgt u helemaal gratis bij minimaal drie velletjes decemberzegels. De feestdagen. Je regelt 't op het

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5