Marokkaan neelt open over inkijkoperaties geen kans op baan Binnenland -m yj ii i Ex-IRT-leider laat vragen Zalm optimistisch over banengroei Traditioneel getoeter Minister Sorgdrager wil geld voor meer cellen VRIJDAG 16 DECEMBER 1994 Nijmegenaar deelt geld uit op straat numegen gpd Een 46-jarige Nijmegenaar heeft 12.000 gulden uitge deeld aan allerlei mensen op straat. De psychisch zieke man meende voor kerstman te moeten spelen. Het geld was overigens van zijn 23-ja- rige vriendin. Volgens de politie heeft de Nijmegenaar delen van het bedrag in de goot gegooid. Andere delen stopte hij hier en daar in brievenbussen of schoof hij onder deuren door. Twee mensen hebben bij de politie gemeld verrast op onbekend geld te zijn ge stuit. Een vrouw vond 700 gulden onder de deurmat; een andere 135 gulden op het pad naar de garage. School geen schuld aan dood pupillen den bosch De adjunct-directeur van Huize St. Joseph in het j Limburgse Cadier en Keer treft geen blaam voor de dood van j twee 16-jarige pupillen in de mergelgrotten in augustus 1993. De officier van justitie in Maastricht heeft daarom besloten de man niet te vervolgen. De jongens werden na een intensieve speur- tocht op 26 augustus vorig jaar dood gevonden in de mergel- n grotten. Ze waren al op 6 augustus weggelopen. loopt. Opstelten keurt de bezet ting van de spoorlijnen 'vol strekt' af. Minister Ritzen (onderwijs) heeft gisteren afgezien van een bezoek aan Enschede uit vrees voor acties van studenten. Hij zou in het muziekcentrum een lezing houden over de interna tionalisering van het hoger on derwijs. CDA weer de grootste partij den haag anp Als er nu verkiezingen zouden worden gehouden, zou het CDA weer de grootste partij zijn. Dat blijkt uit een peiling van bureau Interview. Het CDA zou uitko men op 23,3 procent van de stemmen, de PvdA op 21,2 pro cent. De WD zou derde worden met 21 procent en de D66 zou op 16,2 procent terechtkomen. Volgens het onderzoeksbu reau is het vertrouwen in het kabinet-Kok vorig week met twee procent gezakt naar 32 procent. De grote inzinking van enkele weken terug (24 procent) is echter voorbij. Stemmers op PvdA en D66 houden het mees te vertrouwen (47 en 51 pro cent). Borst sluit toch akkoord met huisartsen Minister Borst (volksgezond heid) en de Landelijke Huisart sen Vereniging (LHV) hebben gisteren een akkoord gesloten voor volgend jaar. Twee weken geleden dreigden de artsen nog met acties als zou worden inge grepen in hun tarieven. Aankge- kondigde acties zijn daarmee van de baan. De LHV gaat een programma opzetten waarbij huisartsen worden gestimuleerd meer ge neesmiddelen voor te schrijven op hun werkzame stof in plaats van merknaam. Dat kan leiden tot een aanzienlijke kostenda ling, de prijzen van medicijnen verschillen onderling nogal sterk. De tussen LITV en verzeke raars gesloten overeenkomst over de tarieven kan wat de mi nister betreft ter goedkeuring worden voorgelegd aan het Centraal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg. Deze overeen komst gaat uit van een grotere produktiviteit van huisartsen. ze &AAN -BtNNÊNKDPJT KOOP6U5TOPWeKKÊNDÊ <&€URT}£S V£RSPP£ID£N IN WINK££5. Die ZANtZ 5TINKST Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.b. 4.10.1994 Stb.720. TBS voor moord op zwangere vriendin zwolle De rechtbank in Zwolle heeft gisteren een 21 - jarige man uit Lelystad veroordeeld tot een celstraf van tien jaar en TBS met dwangverpleging voor moord op een 17-jarige zwange re vrouw. De man stak zijn vriendin met een mes dood. Daarna overgoot hij haar lichaam met benzine, stak het in brand en be groef het in een bos. De man kon het niet verkroppen dat zijn vriendin de relatie wilde beëindigen en abortus wilde plegen. Duitser kan parkeerbon negeren doetinchem Duitsers kunnen voortaan een Nederlandse par keerbon negeren, omdat de Duitse rechter niet meer helpt bij het innen van de boete. Parkeergeld is in Nederland een vorm van belastingheffing. Het Duitse gerechtelijke apparaat is er niet voor om Nederlandse belasting te heffen. Dat blijkt uit een uit- I spraak van het Amtsgerichtin Münster in de zaak van een Duit- sfer die een parkeerboete had gekregen in de Noordhollandse ge- I meenteZijpe. d Legbatterij-kip krijgt meer ruimte den haag De 30 miljoen kippen in legbatterijen krijgen volgend i jaar meer ruimte. De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw zal controleren of alle 2.500 betrokken Nederlandse bedrijven voldoen aan de nieuwe regels. De Eu- rqpese kip moet minimaal 450 vierkante centimeter ruimte heb ben en zijn kooi moet minstens 35 centimeter hoog zijn. 'Extra politie jaar eerder op straat' den haag Minister Dijkstal (binnenlandse zaken) heeft de Ka mer gisteren toegezegd dat hij volgend jaar al begint met de uit breiding van de politie met vierduizend agenten. In 1996 kun nen dan de overige nieuwe politiemensen aan de slag. Dijkstal zei een dag eerder nog dat hij geen kans zag om al in 1995 meer 'blauw' op straat te hebben. Werkloze kan monument restaureren den haag Minister Melkert (sociale zaken) gaat bekijken of werklozen kunnen worden ingezet voor de restauratie van mo numenten. Hij wil nagaan of dat mogelijk is als onderdeel van experimenten om mensen met een uitkering aan werk te hel- I pen. Melkert zei dat gisteren nadat hij het rapport Werken aan f" Monumenten in ontvangst had genomen uit handen van mr- j Van Vollenhoven, voorzitter van het Nationaal Restauratie fonds. Onderzoek bevestigt discriminatie door werkgever Irritaties in Kamer over minister Eén op de vier sollicanten van Marokkaanse afkomst maakt in Nederland op voorhand geen enkele kans uit genodigd te worden voor een sollicitatiegesprek. Dat blijkt uit onderzoek van de Internationale Arbeidsorgani satie ILO. Komt het wel tot een sollicitatiegesprek, dan lukt het Marokkaanse sollicitanten vrijwel nooit een baan te bemachtigen. Dat komt omdat werkgevers etnische minderheden op de arbeidsmarkt discrimineren. Strengere regels au pairs in VS den haag gpd Het Amerikaanse Congres heeft deze week strengere regels be kend gemaakt voor buitenland se au pairs die in de Verenigde Staten komen werken. De 'scr eening' (onderzoek naar de achtergrond) van aspirant-huis houdelijke hulpen wordt inten siever. Datzelfde geldt voor de gastgezinnen. Verder moeten de au pairs een korte opleiding volgen voor zij in een gezin worden geplaatst en mogen zij niet meer dan 45 uur per week werken. Aanleiding voor de strengere regels is de zaak van een Neder landse au pair, die in de VS vastzit omdat zij een acht we ken oude baby zo hard door el kaar zou hebben gerammeld, dat die overleed. De 19-jarige au pair heeft on langs nog een andere tragedie te verwerken gekregen. Tijdens een bezoek van haar ouders is afgelopen woensdag haar 55-ja- rige moeder overleden. De vrouw stierf aan een hersen bloeding. Het is nog onduidelijk of de au pair van de Amerikaan se justitie toestemming krijgt naar Nederland te reizen om de begrafenis bij te wonen. Haar advocaat heeft inmiddels wel een verzoek hiertoe ingediend. Het ILO-onderzoek werd ver richt door een team weten schappers onder leiding van de Utrechtse hoogleraar dr. F. Bovenkerk. Gelijkwaardig gekwalificeerde sollicitanten van allochtone en van Neder landse komaf werd gevraagd op dezelfde personeelsadvertenties te reageren. De onderzoekers lieten laaggeschoolde Nederlan ders en Marokkanen die vloei end Nederlands spreken, opbel len naar werkgevers die adver tenties hadden geplaatst. De Nederlandse sollicitanten kregen veel vaker de gelegen heid zich aan te prijzen en wer den dubbel zo vaak gevraagd voor een sollicitatiegesprek. Kwam het tot een gesprek, dan kreeg de Nederlandse sollicitant in 40 procent van de gevallen de baan aangeboden. De Marokka nen maakten geen kans. De discriminatie neemt af naarmate het opleidingsniveau hoger is. De onderzoekers lieten Nederlanders en mensen van Surinaamse afkomst een sollici tatiebrief schrijven naar werk gevers die personeel zochten op HBO-niveau. Volgens de onder zoekers bleek dat voor banen op HBO-niveau in 20 procent van de gevallen sprake is van discriminatie. De ILO liet soortgelijk onder zoek uitvoeren in twaalf West- e.uropese landen. Tot dusver zijn alleen de Nederlandse en Duitse resultaten bekend. In Nederland wordt twee keer zo veel gediscrimineerd als in Duitsland. Voorzitter dr. A. Rinnooy van de werkgeversorganisatie VNO zei gisteravond in de actualitei tenrubriek Kenmerk het onder zoek teleurstellend te vinden. ,,Het VNO heeft een verklaring ondertekend tegen discrimina tie. Waar mogelijk proberen wij een signaal de andere kant op te geven. Er blijft natuurlijk in elke samenleving een harde kern mensen die discrimineert, maar de omvang ervan valt me te gen." Het proces-verbaal dat de voor malig leider van het IRT (Interregionaal Recherche Team), de Utrechtse commissa ris A. Lith, opstelde over vier 'in kijkoperaties', laat een aantal vragen onbeantwoord. Het ge rechtshof in Amsterdam had om dit proces-verbaal gevraagd om helderheid te verkrijgen over deze operaties. Lith werd gisteren over zijn rapportage als getuige gehoord in de strafzaak tegen vijf man nen, die ervan worden beschul digd dat zij in organisatiever- band hasj hebben ingevoerd uit Marokko. De bende zou deel uitmaken van het Octopussyn dicaat. Na het verhoor droeg het hof Lith op nogmaals een stuk te produceren, waarin hij een aantal specifieke vragen moet beantwoorden. In het onderzoek tegen de verdachten zijn vier inldjkope- raties uitgevoerd, zo bleek pas tijdens de behandeling van de zaak in hoger beroep. De politie verschafte zich daarbij toegang tot loodsen in Utrecht en Pur- merend. Voor de operaties kreeg het IRT toestemming van de betrokken officieren van jus titie. Van de bevindingen werd echter geen proces-verbaal op gemaakt, met als gevolg dat de rechtbank in Utrecht, belast met de behandeling van de zaak in eerste aanleg, niet wist dat de acties hadden plaatsgevonden. Lith kon gisteren niet aange ven of de betrokken recher cheurs nog andere handelingen hebben verricht dan alleen maar grondig rondkijken. Vra gen als hoelang de rechercheurs zijn binnengeweest en met hoe veel man kon Lith ook niet be antwoorden. Regeringsfracties PvdA, WD, D66 en oppositiepartij CDA zijn geïrriteerd door de afwijkende manier waarop minister Sorg- drager (jusitie) vragen heeft be antwoord over het vorig jaar ontbonden IRT-team Noord- Holland-Utrecht. De fracties willen vooral antwoord op de vraag of het IRT in het geheim grote hoeveelheden XTC, amfe tamine en hasj op de Britse markt heeft gedumpt. Uit de antwoorden van Sorgdrager worden de fracties niets wijzer. Comité wil kerstkaart terugsturen j i Glastra van Loon trekt lijst Senaat den haag Eerste-Kamerlid J. Glastra van Loon van D66 wordt lijsttrekker voor de Senaatsverkiezingen van volgend jaar maart. c Hoogste nieuwe op de lijst is Ruud Hessing, beleidsadviseur van burgemeester Opstelten van Utrecht. Hij staat op de vierde plaats. NS: Studenten aansprakelijk voor schade De Nederlandse Spoorwegen willen niet langer bij acties en demonstraties worden gebruikt als 'nationale pispaal'. Volgens woordvoerder Binnendijk zal het bedrijf maatregelen nemen om in de toekomst te voorko men dat het treinverkeer door actievoerders wordt stilgelegd. Hij wilde niet zeggen welke maatregelen op stapel staan. De schade die de spoorwegen door de studentenblokkade van gisteren hebben geleden, loopt in de tonnen. De NS lieten gis teren extra bussen rijden en zet te extra personeel in. De spoor wegen zullen proberen de scha de op de actievoerders te verha len. Reizigersorganisatie Rover liet gisteravond woedend weten de studenten aansprakelijk te stellen voor de schade. De Utrechtse burgemeester Opstelten zal bij een volgende studentendemonstratie meer politie inzetten en hardere ga ranties eisen van de actieleiding dat de zaak niet uit de hand Minister Zalm (financiën) is op timistisch over de banengroei. Als het een beetje meezit, wor- den de 350.000 banen uit het regeerakkoord 'royaal' versla gen. Dat zei de minister gisteren in de Kamer bij de behandeling van de Najaarsnota. Volgens Zalm krijgt hij binnenkort steun van het Centraal Plan Bureau, dat het gunstige beeld volgende week in een tussenrapport zal bevestigen. Pessimisme is volgens Zalm nergens voor nodig. Hoewel de groei van het aantal banen nu i nog uitblijft, zit hij er echt aan te komen. Volgens Zalm is het 'normaal' dat bedrijven eerst flink winst maken en pas later met nieuwe banen komen. Hij verwacht dat dat ergens halver wege volgend jaar en het jaar daarop gebeurt. 1 Wel erkent hij dat het een 'ex tra inspanning' vergt om de grote groepen nieuwe werkzoe kenden, naast schoolverlaters ook bijvoorbeeld (deels) her keurde arbeidsongeschikten, aan werk te helpen. Zalm drukt de dreigende feeststemming rond de meeval lers de kop in. Volgens hem is het fraaie financieringstekort van 'slechts' 2,7 procent geflat teerd. Zonder allerlei eenmalige verfraaiingen van het vorige ka binet is het tekort nog steeds ruim vier procent en dus te hoog. „Het is nog geen tijd voor groot feest." De belastingmeevaller van 1,7 miljard gulden is relatief, poog de Zalm het optimisme te tem peren. Dat komt voor het over grote deel omdat het bedrijfsle ven het dit jaar beter doet dan verwacht. Het cijfer is ook verte kend omdat de belastingdienst veel sneller int dan de afgelopen jaren. Daardoor was de stand van de meevaller in oktober zelfs 2,7 miljard gulden. Het uit eindelijke bedrag ligt ergens tussen de '1,5 en 3 miljard', al dus Zalm. Welk deel van deze meevaller blijvend is, wordt pas in februari duidelijk. Ex-directeur Bova Van Doorne overleden "eindhoven P. van Doorne„voormalig directeur van de Valkens- waardse busproducent Bova, is op 58-jarige leeftijd in zijn woonplaats Eindhoven overleden. Zijn familie heeft dat vanmor gen meegedeeld. Van Doorne was de zoon van Wim van Door ne, een van de grondleggers van DAF. Na een carrière bij deze vrachtwagenproducent werd hij in 1980 mededirecteur van Bo- Van Thijn nieuwe ANVR-voorzitter utrecht» E. van Thijn, de voormalig burgemeester van Amster dam, is gisteren in Utrecht gekozen tot voorzitter van de vereni ging van reisondernemingen (ANVR). De nieuwe voorzitter is met zijn baan een halve dag per week kwijt. Wat hij de andere dagen gaat doen, wilde hij niet zeggen. 'Te snel met noodmaatregelen' den haag Burgemeesters grijpen te snel naar noodbevoegdhe- den, terwijl zij ook uit de voeten hadden gekund met normale wettelijke mogelijkheden zoals de Algemene Plaatselijke Veror dening. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Instituut voor Staats- en Bestuursrecht van de Universiteit Utrecht voor het ministerie van binnenlandse zaken uitvoerde. De onderzoekers wijzen erop dat het gebruik van een dergelijk zwaar middel in veel gevallen 'oneigenlijk' is. diever Peter Kuiper (links) en Robert van Kralingen luiden vanaf een windmolen in het Drentse Diever de winter in. Misschien dat de traditionele gebeurtenis voor een witte kerst zorgt. FOTO AP PETER WASSING Aantal heenzendingen dit jaar naar record Minister Sorgdrager (justitie) vindt dat er geld moet komen voor de bouw van meer cellen. In het regeerakkoord is hiermee geen rekening gehouden. Aan leiding voor de eis van Sorgdrager is het toenemende cellentekort, ondanks de bouw van nieuwe gevangenissen. Het aantal heenzendingen van verdachten loopt dit jaar op tot een recordhoogte van meer dan vijfduizend, zevenhonderd meer dan vorig jaar. Sorgdrager weet nog niet hoeveel cel len zij gaat claimen. Eerst wil zij de defi nitieve heenzendcijfers over dit jaar af wachten. De minister weet zich ge steund door de Tweede Kamer. Die sprak in oktober haar verontrusting uit over de zuinigheid van het kabinet op dit terrein. Het aantal cellen is de afgelopen jaren al fors uitgebreid tot bijna tienduizend. Het huidige bouwprogramma voorziet in een verdere uitbreiding tot 12.000 cellen eind volgend jaar. Tijdens de formatie van het paarse kabinet liet justitie weten dat verdere uitbreiding 'absolute nood zakelijk' is. In het regeerakkoord is die wens echter niet gehonoreerd. Sterker nog, het gevangeniswezen kreeg een be zuiniging van 90 miljoen voor de ko mende vier jaar opgelegd. Rotterdam Om een einde te maken aan de jaarlijkse 'kertkaar- tqnterreur' stelt het comité De Beste Wensen Terug voor alle ontvangen kerstwensen per kerende post portvrij retour te zen den. De binnenkant van de kaart kan worden voorzien van een beleefd 'De beste wensen terug', gevolgd door de naam van de retourzender. Op die manier kan 115 miljoen gulden aan porto kosten worden omzeild en een zelfde bedrag aan kerstkaarten. Als iedereen meedoet, wordt er 230 miljoen gulden bespaard.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3