Advocaat brandt Rijvers af Jan Siemerink werkt aan het zelfvertrouwen 'Droommijl' Straathof-Hersman Sport Nederlaag voor PSV Stoitsjkov weet het al De beker is voor KNVB een knoop VRIJDAG 16 DECEMBER 1994 chef willem spierdijk, 071 -356464, plv.-chef rob onderwater, 071 -356463 -Maradona boekt succes in zaal pachuca» Diego Maradona heeft zijn comeback gemaakt voor i het Argentijnse voetbalteam. De voor doping geschorste sterspe er Ier leidde zijn ploeg in het Mexicaanse Pachuca met 6-3 langs Zwitserland. Tijdens een partijtje zaalvoetbal, dat wel. De FIFA, de wereldvoetbalbond, had de organisatie gevraagd de voor vijf- tien maanden geschorste Maradona van het toernooi te weren. Eisen kon niet, omdat de internationale zaalvoetbalbond niet bij de FIFA is aangesloten. Aan het toernooi in Mexico doen behal ve het gastland, Argentinië en Zwitserland, ook Brazilië, Por tugal, El Salvador, Iran en de Verenigde Staten mee. Gorré in Engeland rotterdam Feyenoord lijkt na John de Wolf ook Dean Gorré aan I de Engelse eerste divisie kwijt te raken. De 24-jarige middenvel der, die weinig speeltijd krijgt van trainer Willem van Hanegem, verblijft deze week op proef bij Stoke City. Indien de korte stage, inclusief testwedstrijd, bevalt, kan hij meteen in het weekeinde een contract tekenen. Het is niet de eerste keer dit jaar dat Gorré in Engeland aan de slag probeert te komen. Eerder liep hij, zon der succes, een paar dagen mee bij Sheffield Wednesday. e Kalm-aanactie Italiaanse voetballers milaan De Italiaanse voetballers hebben besloten tot een kalm aanactie op zondag. Alle wedstrijden in de Serie A beginnen drie kwartier later dan de bedoeling was. De vertraging is een protest i tegen een actie van de bond die 150 spelers in totaal 3,5 miljoen gulden kost. ,,De goedbetaalde profs uit de Serie A doen dit om ij hun collega's die minder goed af zijn een steuntje in de rug te >k;i geven", zei Fidenzio Nardello namens de spelersassociatie (AIC). Die organisatie maakt vooral bezwaar tegen het besluit van de voetbalbond om clubs die zwaar in de schulden zitten op j amateurbasis door te laten gaan in plaats van ze failliet te verkla- i ren. In dat laatste geval zouden de betrokken contractspelers 1 recht hebben op hun achterstallige salaris. Dat zou betaald wor- i den uit een speciaal garantiefonds. Campomanes blijft FIDE-voorzitter moskou Florencio Campomanes is volgens het Russische pers- i bureau Itar-Tass gisteren in Moskou herkozen als voorzitter van i de internationale schaakfederatie. De 67-jarige Filipijnse FIDE- i bons was eigenlijk niet in voor een nieuwe ambtsperiode, maar I kwam tijdens de 31e Olympiade op andere gedachten. Gampo- i manes' besluit zich toch weer kandidaat te stellen heeft alles te i maken met de vrede die hij vorige week tekende met aartsvijand Gari Kasparov. Die begon in 1993 voor zichzelf en behaalde I prompt de PCA-wereld titel door een zege op Short. De aanvoer- a der van het eerste Russische schaakteam wierp zich in Moskou echter weer in de armen van de FIDE. In '96 zijn beide wereld bonden weer één. Sij brands met Wiersma in damteam den haag Oud-wereldkampioen Ton Sijbrands, die vorig jaar zijn (inter)nationale carrière min of meer wilde beëindigen, keert toch terug achter het dambord. Hij heeft de uitnodiging van de KNDB aangenomen om deel te gaan uitmaken van het nationale team, dat van 26 tot en met 29 december in Rotter- J dam een interlandwedstrijd speelt tegen Wit-Rusland. 'I 'Hij was bij PSV alleen maar met zichzelf bezig Dick Advocaat heeft op zijn eerste werkdag bij PSV in Zuid-Spanje fel uitgehaald naar zijn voorganger Kees Rij vers. De voormalige bondscoach verwijt zijn 68-jarige collega een egoïstische houding tijdens diens interim-pe riode van anderhalve maand in Eindhoven. Volgens Ad vocaat heeft Rijvers het eigen belang boven het clubbe lang laten prevaleren. „Daarmee heeft hij PSV geen goed gedaan", stelde de nieuwe hoofdcoach in een opmerke lijk openhartige bui. lalinea.anp Amper twaalf uur na zijn af scheid bij Oranje, dat hem in Rotterdam met een zege van 5- 0 op Luxemburg uitzwaaide, maakte Advocaat gisteren ken nis met zijn nieuwe selectie. PSV is tot en met zaterdag op trainingskamp in Zuid-Spanje. Daarna heeft de selectie tot 2 ja nuari vrijaf. Het geplande trai ningskamp in Zeeland gaat we gens tijdgebrek niet door. De competitiewedstrijd NAC-PSV is wegens uitzending op FilmNet verschoven van 8 naar 6 januari. Bij aankomst in het plaatsje La Linea uitte Advocaat zijn scherpe kritiek op tussenpaus Rijvers. ,,Hij is de afgelopen we ken alleen maar bezig geweest om zichzelf te profileren", liet Advocaat weten. ,,Ik heb allerlei dingen gehoord over wat hij zelf zou willen, in welke functies hij in Eindhoven zou willen wer ken, maar ik heb weinig positie ve uitlatingen over PSV ge hoord." Binnenskamers De nieuwe hoofdcoach vindt dat Kees Rijvers zijn problemen binnenskamers had moeten houden. „Hij is veel te veel naar buiten getreden en alleen met zijn eigen belang bezig geweest. Dat is slecht voor PSV. Hij zal het wel niet met me eens zijn, maar dat moet dan maar." De voormalige bondscoach van het Nederlands elftal heeft de afgelopen weken bewust geen contact met Rijvers ge zocht. „Ik wilde hem niet voor de voeten lopen. Daarom heb ik geen contact gezocht. Vond hij, dat ik contact met hem had moeten opnemen? Ik zei al, hij was te veel met zichzelf bezig." De vraag of Rijvers onder Ad vocaat zijn rol van internatio naal scout kan blijven vervullen, is volgens de nieuwe coach niet aan de orde. „Ik heb begrepen dat de breuk tussen PSV en Rij vers definitief is. Dan lijkt me de toekomst dus duidelijk, maar het is zonde dat er op zo'n ma nier afscheid moet worden ge nomen." Rijvers stapte dinsdag na zijn laatste training bij PSV kwaad op. Hij gunde voorzitter Bill Maeyer, die speciaal naar De Herdgang was gekomen om af scheid te nemen, vrijwel geen blik waardig. Rijvers klaagde over een gebrek aan communi catie met het bestuur. Ook voel de hij zich in de maling geno men. Volgens de norse veteraan had de clubleiding tijdens het eerste gesprek bepaalde toezeg gingen gedaan over een nieuwe en grotere rol voor hem in de opvang en begeleiding van de iets oudere jeugdspelers. Het bestuur zei deze week, bij mon de van Maeyer, van niets te we ten. Toekomst Over de toekomst van PSV wil de Advocaat nog niet al te veel kwijt. Hij gaat de komende Dick Advocaat liet zich verbaal niet c zijn voorganger Kees Rijvers. maanden de selectie grondig in ventariseren. „We zullen het dit seizoen met deze groep moeten doen. Belangrijk is dat alle ge blesseerde spelers weer fit zijn. Dan kunnen we naar een be paalde speelwijze groeien die goed is voor het elftal." Over die taktiek wil Advocaat eerst nog praten met de andere leden van de technische staf. „Maar de spelersgroep telt 24 man en dat is te veel. De selec tie moet in aantal terug. We zul len de spelers stuk voor stuk be oordelen of ze geschikt zijn voor topvoetbal", zei Advocaat, die weigerde namen en posities te noemen. De keuze tussen de doelver- dedigers Menzo en Waterreus is hem door Rijvers al min of meer opgedrongen. „Ik bepaal mijn standpunt over de eerste doel man pas in januari. Ik wil bij PSV een rustige start maken. Ik ga eerst eens alles op mijn ge mak van enige afstand bekijken. Het eigenlijke werk begint in 1995, op 2 januari." Advocaat realiseert zich dat hij op een moeilijk moment zijn functie als trainer van PSV heeft aanvaard. „Belangrijk is, dat de club weer in balans komt. De publiciteit is de afgelopen we ken sterk negatief geweest en dat heeft weer een flinke portie onrust veroorzaakt. Het veilig stellen van Europees voetbal is het belangrijkste doel. Dat zal nog moeilijk genoeg worden." Gaudino wordt gearresteerd De politie van Mtinchen heeft üe voetballer Maurizio Gaudino yan Eintracht Frankfurt gearres teerd. De Duitser wordt ver dacht van heling van gestolen goederen voor een bende. De politie trad op na een verzoek yan het openbaar ministerie van Mannheim. Gaudino (28) -was woensdagavond te gast in pet RTL-programma Late Night Show en werd bij het verlaten yan de studio aangehouden. Gaudino bracht de nacht door in voorarrest. Gisteren werd hij [overgedragen aan de onder zoeksrechter in Mannheim. Middenvelder Gaudino zou on- -der meer betrokken zijn ge- jweest bij autodiefstal. De voet- jballer maakte in de zomer nog 'ideel uit van het nationale elftal !idat bij het WK in Amerika door Bulgarije werd uitgeschakeld. :|Bij Eintracht Frankfurt komt Gaudino de laatste weken niet imeer in actie na een ruzie met ide clubleiding. Gaudino wil zijn (contract met Eintracht nu op- parus sid/anp jHristo Stoitsjkov, het geniale enfant terrible van Bulgarije en Barcelona, kent geen twijfel meer. „Ik ben Europees Voet baller van het Jaar", riep de be- igaafde aanvaller gisteren. De 28-jarige spits deed zijn stoere uitspraak tijdens zijn huldiging als beste Bulgaarse speler van 1994. Eerder had zijntrainer Jo- han Cruijff zich al sterk gemaakt voor zijn troetel- en probleem kind. De officiële uitverkiezing, jaarlijks georganiseerd door het Franse tijdschrift France Foot ball, heeft maandag in Parijs jplaats. Volgens berichten in de Italiaanse media, die vrijwel al tijd het „geheim" van de Franse redaktie prijsgeven, is Stoitsjkov inderdaad de winnaar van de [Gouden Bal. In het klassement zou hij de Italianen Maldini en Roberto Baggio achter zich heb ben gelaten. Titel voor Rusland I moskou anp Ook Haarhuis verder op Masters amsterdam anp Gezocht: een coach, die met be genadigd tennisser Jan Sieme rink wil optrekken. Niet in vaste dienst, maar zo nu en dan enke le weken. „Waar vind ik zo ie mand?" vroeg de 24-jarige Rijnsburger zich gisteren af na zijn overwinning (7-6 6-4) in de kwartfinales van het Masters- toernooi in Amsterdam op Ralph Kok. Paul Haarhuis heeft geen be hoefte aan een dergelijke .advertentie'. Hij heeft, met dubbelpartner Jacco Eltingh, in Alex Reijnders een vaste bege leider. De Eindhovenaar, als tweede geplaatst, had deson danks de grootst mogelijke moeite om de 21-jarige Martijn Bok van zich af te houden. In een partij met een bloedstollen de slotfase liet Bok op 6-5 in de derde set vier matchpoints on benut. Pas in de tiebreak stond de ware Haarhuis op: 4-6 6-4 7- 6 (7-0). Tot de US Open was Frits Don meereizend coach van Sie merink. Daarna besloot de Zuidhollander verder alleen van toernooi naar toernooi te trek ken. Hij bleef er tussendoor wel op het tenniscentrum van Don in Wateringen trainen. Door een knie-operatie in de zomer was Siemerink inmiddels buiten de top honderd terecht geko men. Nu staat hij 82e, een ge zonde basis voor verdere pro gressie omdat hij weer direct wordt toegelaten tot de wat gro tere ATP-toernooien, inclusief in elk geval de Australian Open. Voor Siemerink wordt 1995 een belangrijk jaar. „Ik heb er vertrouwen in. Ik begin in Qa tar, daarna speel ik in Auckland en dan Melbourne. Voor mezelf weet ik hoe ik kan tennissen. De basis is er weer. Naar mijn ge voel moet ik verder omhoog kunnen gaan. Hoe ver? Dat zeg ik niet. Ik waag me niet meer aan voorspellingen. Want dan word ik er weer steeds aan her innerd als het onverhoopt niet mocht lukken. Maar daar ga ik niet van uit." Haarhuis Dat hij Haarhuis even uit het toernooi zou slaan, daar ging ook Martijn Bok niet van uit. Toch was hij er dichtbij. „Bok- kie, bokkie". De aanmoedigin gen van zijn supporters klonken de Vughtse tennisser als muziek in de oren. Het kon hem echter niet over de streep trekken. „Dat is even balen", zei hij hart grondig nadat hij het kwartet matchpoints tegen Haarhuis had verspeeld. Bok maakt sinds een jaar geen deel meer uit van Jong Oranje. „Daar had ik een paar redenen voor. Het voor naamste was dat ik het gevoel had niet goed bezig te zijn. Het was een sleur geworden. Ik zat in een neerwaartse spiraal. Er moest wat gebeuren. Daarom kapte ik er mee." De laatste tijd is het Bok voor de wind gegaan. Hij won satel- liettoernooien in Mexico en Thailand/Bangla Desh (gecom bineerd). „Ik was daar al die we ken op mijn eentje. En dat be viel prima. Als ik daar niet tegen had gekund, was ik wel bij Jong Oranje gebleven. Maar nu ben ik eerst aan vakantie toe." Haarhuis verscheen met een pak ijs op zijn rechterpols in de perskamer. „Daar kwakkel ik al een tijdje mee. Het is een vorm van overbelasting. Eigenlijk moet het door rust beter wor den. Maar ik heb net twee we ken vakantie gehad en het is nog niet over." Excuses Haarhuis, die in de derde set een voorsprong van 5-2 volledig verspeelde, had zijn excuses voor zijn statische spel bij de hand. „Geen wonder als je net drie dagen na de vakantie in training bent. Dan is mijn voe tenwerk, toch al niet mijn sterk ste punt, nog lang niet zoals het zou moeten zijn. Die jongen kwam met louter overwinnin gen naar de Amsterdam en bulkte van het zelfvertrouwen. Dan krijg je dat soort toestan den." De eerste maanden van het komende jaar moet Haarhuis zijn 37e positie op de ranglijst zien vast te houden. „Dat zal niet meevallen want ik heb een berg punten te verdedigen. Bo vendien heb ik last van mijn pols en van een achillespees. Dat speelt toch mee. Als het niet goed gaat rol ik zo uit de top honderd. En dat is wel het laatste wat ik wil." Het Russische A-team heeft de 31e Schaakolympiade gewon nen. De ploeg won donderdag in de slotronde met 3 1/2-1/2 van Duitsland en bracht het to- takl op 37 1/2 punt, ruim vóór Bosnië (35) en Rusland II. Het Nederlandse team steeg door winst op Tsjechië - alleen Jeroen Piket moest een remise toestaan - nog naar de gedeelde vijfde plaats met 34 punten. De loting voor de NK afstanden, op de Haagse ijsbaan De Uithof, heeft een 'droommijl' opgeleverd. In de allerlaatste rit op de 1500 meter staan morgen Jeroen Straathof en Martin Hersman tegenover el kaar. Zowel de Zoeterwoudenaar als de Sas- senheimer beschouwen de schaatsmijl als hun sterkste afstand. De 1500 meter staat van oudsher bekend als sleutelafstand voor het klassement over vier afstanden. Op de NK afstanden is het puntentotaal na de 500, 1500, 5000 en 10000 meter bepalend voor uitzending naar de grote internationale toernooien. Straat hof en Hersman doen volop mee in de strijd om twee EK-tickets, naast het vrije toe gangsbewijs dat de heersende Europese kampioen Rintje Ritsma al heeft. Jolanda van Goozen is via de achterdeur toch toegelaten tot de NK afstanden. De 19- jarige juniore uit Hoogmade, die aanvanke lijk op de reservelijst stond, rijdt morgen de laatste rit op de 1000 meter. Voor Van Goo zen betekent die kilometer haar eerste op treden op een senioren-NK. De NK afstanden beginnen vandaag om 17.45 uur met de 500 meter voor allroun- ders - met bij de mannen Hersman in de eerste rit - de 5000 meter mannen, de 3000 meter vrouwen en de 300 meter voor sprin ters. De loting voor het programma van zondag wordt later bekendgemaakt. Het rittenschema is als volgt: Mannen Vrijdag, 500 m: Hersman - Romme;tRitsma - Schreu- der; Veldkamp - Heideman; Postma - Ten Kortenaar; Straathof - Zandstra. 5000 m: De Jong - Van Falier; Rykkje - Kluin; Marco Kramer - Van Oosterom; Verheijen - Groenendal; Hersman - Heideman; Ten Kortenaar - Straathof; Schreuder - Romme; Zandstra - Postma; Ritsma - Veldkamp. 300 m: Wiegers - Van de Berg; Jongejans - Blom; Hemke - Kroon; Teysse - Nijboer; Schuurman - An- dries Kramer; Wennemars - Overdevest; Borst - Langhout; Van Velde - Smulders; Rietveld - Bliek; Westerveld - Melk; De Groot - Cortes Roest; Van Zwienen - Pieterse. Zaterdag, 500 m: Blanken - Janssen; Bos - Van der Vlies: Van Velde - Marco Kramer; Smulders - Andries Kramer; Westerveld - Van de Poel; Overdevest - Zwarthoed; Pastor - Wennemars; Velt - Leeuwangli; Bouwman - Van Falier. 1000 m: Van Velde - Van de Poel; Leeuwangh - Bos; Van der Vlies - Marco Kramer; Pastor - Van Falier; Vuurens - Andries Kramer; Van Oosterom - Brand horst; Kluin - Pieterse; Ten Kortenaar - Blanken; Wennemars - Bouwman. 1500 m: Bouwman - Jan Bos; Zwarthoed - Vuurens; Marco Kramer - Kluin; Brandhorst - Van Oosterom; De Jong - Van Falier; Ten Kortenaar - Postma; Ritsma VROUWEN Vrijdag, 3000 m: Mager - Gretha Smit; Groenewold - Ousting, \Tiyt - I homas; Van Sc hie - ('.aria Zijlstra; De Jong - De Loor; Timmer - Jenita Smit; Zee - 't Hart. 500 m: Carla Zijlstra - Van Schie; Timmer - Zee; De Jong - 't Hart; De Loor - Nuyt; Thomas solo. 300 m: Van Slochteren - Loorbach; Schingenga - Van Oosten; Elke Zijlstra - 'T Hart; Nuyt - Van Meggelen; Cramer - Wiegers; Emmens - Straathof; Aaftink - El len Stam; Boer - Koeleman. Zaterdag, 500 m: Aaftink - Bollaart; Oonk - Van Meg gelen; Van Oosten - Groenewold; Wijsman - Pot; Zwolle - Linnenbartk; Loorbach - Koeleman. 1000 m: Bollaart - Grimbergen; IJnnenbank - Loor bach; Van Meggelen - Oonk; Aaftink - Wijsman; Pot - Elke Zijlstra; Van Goozen - Zwolle. 1500 m: Zwolle - Mager; Groenewold - Van Megge len; 'T Hart - Jenita Smit; Timmer - Thomas; De Loor - Nuyt; De Jong - Carla Zijlstra; Van Schie - Zee. lalinea.anp Zoeterwoudenaar Jeroen Straathof rijdt op de 1500 meter tegen regio- genoot Martin Hersman. archieffoto henk bouwman Dick Advocaat is zijn werk als trainer van PSV begonnen met een nederlaag. Zo startte hij in dertijd ook als bondscoach van de KNVB. De Eindhovenaren hielden Real Madrid gisteren meer dan een uur in bedwang, maar verloren uiteindelijk met 3-0 door doelpunten van de ooit door Ajax begeerde Dubovsky (2) en de Chileense topschutter Zamorano. Advocaat bemoeide zich al nadrukkelijk met de coaching van PSV, dat een evenwichtige, rustige indruk maakte en zeker niet slecht speelde. Met name Pahlplatz en Faber probeerden goed over te komen op hun nieuwe trainer. Die stuurde een tweemans voorhoede het veld in, Ronaldo en Meijer. De inter nationals Numan en Valckx stonden gewoon in de basis. De eerste mocht na drie kwartier in de kleedkamer achterblijven. Voor rust verdedigde Water reus het doel. Flij onder scheidde zich met drie knappe reddingen. In de tweede helft nam Menzo zijn plaats over. Edwin Hermans maakte bij PSV zijn debuut, hij was linker vleu gelverdediger. Vorig seizoen was de back nog uitgeleend aan Eindhoven. Real Madrid miste zijn vijf in ternationals, die zich met de Spaanse selectie voorbereiden op de EK-kwalificatiewedstrijd tegen België. Ook Laudrup ont brak. In de problematiek rond de be kerwedstrijden van Ajax 1 en Ajax 2 is nog geen oplossing ge vonden. Tijdens overleg tussen de betrokken clubs en de KNVB zijn gisteren uitsluitend stand punten uitgewisseld. Het sectiebestuur betaald voetbal bespreekt de gecompli ceerde zaak dinsdag tijdens een vergadering in Zeist. Het al dan niet doorgaan van de oefen wedstrijd tussen het Nederlands elftal en Portugal op 22 februari speelt in de besluitvorming een belangrijke rol. Tijdens de loting voor de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker werd Ajax 1 aan Feyenoord gekoppeld en Ajax 2 aan FC Utrecht. Beide Amsterdamse teams lootten een thuiswedstrijd. Competitielei der Jan Huybregts heeft het car navalsweekeinde (25-26 febru ari) als bekerweekeinde aange merkt. De KNVB wenst daarvan niet af te wijken, ook al om de interland tegen Portugal niet in gevaar te brengen. Ajax en de gemeente Amster dam hebben echter een andere voorkeur. De landskampioen wil liever op woensdag 22 fe bruari tegen Feyenoord aantre den om tijd te winnen voor de eerste wedstrijd tegen Hajduk Split in de Champions League op 1 maart. De Rotterdamse ri- vaal heeft om dezelfde reden eveneens een voorkeur voor 22 februari. Feyenoord speelt een week later op Europees niveau tegen Real Zaragoza. Politie Ook de gemeente Amsterdam wil de twee bekerduels van Ajax niet op dezelfde dag of in het zelfde weekeinde. Een dubbele risicowedstrijd binnen 24 uur zou een te zware wissel trekken op het politiekorps. Het schei den van beide wedstrijden met een paar dagen of langer stelt Ajax bovendien in staat twee keer een sterk elftal op de been te brengen. Met een splitsing weigert het bestuur van FC Utrecht echter akkoord te gaan. De club uit de Domstad wil op dezelfde dag als Feyenoord tegen Ajax aantre den om tegen een niet al te sterk Amsterdams team te kun nen spelen. „Problemen genoeg, maar we komen er wel uit", zei de KNVB-woordvoerder. „We ho pen de wedstrijd tegen Portugal gewoon op de vastgestelde da tum af te werken. Hetzelfde geldt voor de oefeninterland te gen Frankrijk." Hiddink Het laatstgenoemde duel, het officiële debuut van Guus Hid dink als bondscoach, staat voor 18 januari in Utrecht op de agenda. Maar de Fransen lieten woensdag weten weinig trek te hebben in die wedstrijd. Ze vin den de prijs te hoog die de KNVB vraagt voor de televisie rechten. Tijdens een vergade ring vrijdag in Straatsburg neemt het bestuur van de Fran se voetbalbond een beslissing.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19