'Wethouder gaf raad onjuiste informatie' 'Alphen is groot genoeg' Rijn Veenstreek 'De lucht is wat bonkerig, het ml wel gaan regenen Alphen geeft vijftig cent voor inleveren kerstboom 1: VRIJDAG 16 DECEMBER 1994 chef hennyvan egmond. 071 -356414. plv -chef hans koenekoop, 071 356413 B- Bestuur De Regenboog in beroep bij Raad van State t- Wethouder L. Beelen (WD/welzijn en onderwijs) wordt g door het bestuur van de Vereniging Christelijk Onderwijs r* in Nieuwe Wetering verantwoordelijk geacht voor de dreigende sluiting van de Regenboogschool. Hij zou de gemeenteraad op 26 september onjuiste informatie heb- ben verstrekt. nieuwe wetering marieta kroft Mede als gevolg van 'die onjuis- té, c.q. tendentieuze informatie' schaarde een meerderheid van d'e raad zich achter het voor de school omstreden collegestand- j punt, meent het bestuur. Het j college vond dat Alkemade niet moet worden gesplitst in een dicht- en dunbevolkt deel. Door r| splitsing zou de Regenboog in het dunbevolkte deel vallen, waarvoor de lagere opheffings- norm van 50 leerlingen geldt. In j dat geval zou het voortbestaan van Nieuwe Weterings' enige school zijn verzekerd. Zoals het i er nu naar uitziet moet de School met ingang van 1 augus tus 1996 sluiten omdat die met i 70 leerlingen ver beneden de in Alkemade geldende opheffings norm van 115 zit. Voor het dichtbevolkte deel (Roelofarendsveen en Oude Wetering) zou in geval van split sing echter een hogere ophef fingsnorm (174) gelden, waar door drie scholen uit dit gebied zouden moeten sluiten. Voor B en W was dat laatste het belang rijkste argument om geen ver zoek tot splitsing bij het minis terie van onderwijs in te dienen. Het schoolbestuur van de Re genboog vraagt de Raad van State om vernietiging van dit raadsbesluit. Wethouder Beelen zou, aldus het schoolbestuur, hebben gesuggereerd dat het geen zin heelt om een aanvraag tot splitsing bij het ministerie van onderwijs in te dienen. Op Fransen bezoeken jongerencentrum Het Kasteel alphen aan den run» Achttien vrijwilligers van een jongerencentrum in het Franse Portes-les-Valence brengen tijdens de kerstva kantie een bezoek aan het Al- phense jongerencentrum Het Kasteel. De Fransen brengen een tegenbezoek voor de reis van Alphense jongeren naar Frankrijk, eer der dit jaar. De groep loopt een week lang stage in het Alphense jongerencentrum. In het kielzog van de Franse vrijwilligers reist ook een break dance groep mee naar Alphen. De groep treedt op vrijdag 30 december in Het Kasteel op tijdens een hip hopdansfeest. Videofilm over Aarlanderveense molenviergang in première alphen aan den run Indienen van verzoek zinvol' ALKEMADE/ZOETERMEER Het indienen van een splitsingsverzoek, ook indien de schoolbe sturen verdeeld zijn, kan wél zinvol zijn. zo laat een woordvoer ster van het ministerie van onderwijs in Zoetermeer weten. „De normale procedure is dat bij een verzoek om een gemeente in een dicht- en een dunbevolkt deel te splitsen, alle schoolbestu ren akkoord moeten gaan", legt ze uit. „Is dat niet het geval, dan kan de gemeenteraad besluiten om toch het verzoek bij het mi nisterie in te dienen. De minister moet de schoolbesturen voorts in de gelegenheid stellen om uit te leggen waarom ze wel of niet akkoord zijn met het verzoek. Vervolgens besluit de minister of de gemeente wordt gesplitst of niet", aldus de woordvoerster van het ministerie. Wethouder L. Beelen. een verdeelde aanvraag - niet alle schoolbesturen van Alke made steunen het verzoek om splitsing - wordt volgens Beelen toch negatief gereageerd. Uit navraag bij het ministerie is volgens het Regenboogbe- stuur gebleken dat dat helemaal niet waar is. „Er is geen algeme ne gedragslijn op dit punt." Het bestuur meent dat 'de wethou der in feite op de stoel van de minister is gaan zitten'. Wethouder Beelen blijft bij hetgeen hij eerder heeft gezegd. „Wij hebben begrepen dat het ministerie afwijzend op ccn ver zoek zal beschikken als er geen overeenstemming is tussen de schoolbesturen in onze ge meente. Die opmerking dat ik FOTO BEN DE BRUYN verkeerde informatie zou heb ben gegeven, is voor de reke ning van de briefschrijvers. Dat doe je toch niet als wethouder?" Het bestuur van de Regen boog meent bovendien dat het argument om tegen splitsing te stemmen, niet strookt met de Wet Toerusting en Bereikbaar heid. „De gemeente Alkemade gaat voorbij aan het werkelijke probleem, namelijk het feit dat er te veel scholen zijn in de dichtbevolkte gebieden." Het bestuur wijst de Raad van State er voorts op dat de leefbaarheid van Nieuwe Wetering zonder Regenboogschool naar de me ning van vrijwel alle inwoners in gevaar komt. Zakkenroller actief alphen aan den run Twee vrouwen zijn gisteren in het centrum het slachtoffer geworden van een zakkenroller. Een 33-jarige vrouw uit Alphen raakte bij het boodschappen doen haar porte monnee met 275 gulden kwijt. Datzelfde overkwam een 77-jari- ge Alphense. In haar beurs zaten 70 gulden, de huissleutel en bankpasjes. Rijverbod Alphenaar alphen aan den run» Zowel de ambulance als de politie waren gis termiddag ter plaatse om een zieke Alphenaar bij te staan. Uit eindelijk kwam de aap uit de mouw: de man had veel te veel al cohol gedronken. Ruim drie keer zoveel als wettelijk is toege staan. Een getuige had de man slingerend over de Koningshof zien rijden en verkeerde in de veronderstelling dat de 52-jarige onwel was geworden. Hij waarschuwde de politie. De Alphenaar kreeg een rijverbod van negen uur en ook zijn rijbewijs werd af genomen. ALPHEN AAN DEN RUN Evenals vorig jaar brengen kerstbomen in Alphen weer geld op. Bij inlevering van een gebruikte boom wordt 50 cent betaald. Elke 200ste boom levert ook nog eens een extra attentie op. Kerstbomenverkopers die met een deel van hun handel zijn blijven zitten, zijn in ieder geval niet welkom op de inza- melingspunten. Vorig jaar was de inzameling in Alphen een groot succes. Vooral dankzij de Alphense jeugd. In totaal werden er op di verse locaties in de gemeente 7000 bomen ingeleverd. Dit jaar wordt gerekend op 8000 bo men. De ingeleverde bomen worden door de gemeente ver snipperd en samen met tuinaf val verwerkt tot compost. De bomen kunnen op woens dag 4 januari worden ingeleverd op tien plekken in Alphen. Ook in Aarlanderveen - bij de brandweergarage en het Noord einde - en in Zwammerdam - bij de speelplaarts aan de Dr. Schreuderstraat en in de Vin- kenbuurt ter hoogte van het be drijf van Schip - kunnen de bo men worden ingeleverd. 'Van Noortstraat ligt te vaak open' stompwuk dorith ligtvoet Bewoners van de Stompwijkse Dr. van Noortstraat zijn het zat dat hun straat zo vaak openligt. Ze overwegen schadeclaims in te dienen bij de gemeente of het nutsbedrijf, zo bleek gister avond tijdens een vergadering van de Dorpsraad. De diensten zouden veel te vaak onafhanke lijk van elkaar in de grond wroe ten. Dit leidt elke keer tot over last, omdat zand en water de tuinen binnenkomt. Pas enkele maanden geleden heeft de gemeente het gedeelte van de Dr. van Noortstraat van af het Blesse Paard tot nummer 162 onder handen genomen. Vorige week vond het energie bedrijf het noodzakelijk om nieuwe kabels aan te leggen en lag een deel van de weg op nieuw open. „Is het niet moge lijk om de werkzaamheden be ter op elkaar af te stemmen", vroeg Dorpsraadslid M. van Bemmelen aan wethouder L. van Ewijk (CDA). De wethouder noemde het inderdaad niet handig dat de weg door werkzaamheden elke keer openligt. „Maar is er spra ke van planning", verzekerde hij de leden van de Dorpsraad. „Alleen klopt die planning niet altijd." Leden van de Dorpsraad hadden de indruk dat het op deze doorgaande weg door Stompwijk wel erg vaak mis gaat. „In Leidschendam zie je ook niet om de haverklap de Damlaan openliggen." Van Ewijk hield het erop dat je 'in Stompwijk altijd over de zelfde straat heen moet'. „Als er hier een vierkante meter open ligt, valt dat extra op." Hij hield het er op dat gemeente en nuts bedrijven blijven proberen hun werkzaamheden op elkaar af te stemmen. kees van kuilenburg „Goeiemiddag Piet. Gaan we vanmiddag een trekkie doen? Het is nou een aardig windje." Peilmolenaar D. van Harten van de Aarlanderveense molenvier gang debuteerde gisteren als ac teur in de Een viergang in actie. Een korte videofilm over de eni ge nog werkende molenvier gang in Nederland. Een film die is gemaakt op initiatief van het Comité Open Monumentendag in Alphen. Niet alleen Van Harten - de molenaar van de laagst gelegen ondermolen, hij bepaalt als er gemalen moet worden - was te zien tijdens de première in Avifauna in Alphen. Ook zijn drie collega's Van den Bosch, Slingerland en Borst. Molenaars die ieder op hun eigen wijze iets vertellen over het leven en wer ken in en rond de molens. Zij zijn er met z'n vieren verant woordelijk voor dat de boeren, ingelanden zoals ze in het wa terschapsjargon worden ge noemd, droge voeten houden in de Drooggemaakte Polder ten westen van Aarlanderveen. De vier molens malen traps gewijs het teveel aan water uit de polder. Al sinds ruim twee eeuwen. Niet zomaar enkele tientallen centimers in hoogte. Als de laatste molen het water met de vijzel in de Oude Rijn pompt, dan is er een verschil van vier meter overbrugd. Een systeem van bemaling dat uniek is in de wereld. Vandaar ook dat er alles in het werk is gesteld om de werkende viergang te behou den. Gisteren was het zover. Onder grote belangstelling van boeren, bestuurders en andere betrok kenen werden de werken rond de molenviergang met enig feestgedruis opgelevert. Zo is er naast de molens een nieuwe vaart gegraven, zijn er sloten uitgebaggerd en uitgediept en uiteraard de hulpgemalen ge plaatst. Na een bezoek aan de viergang werd in Avifauna het convenant getekend. In deze overeenkomst tussen provincie, gemeente Alphen, de Stichting Molenviergang Aarlanderveen en het waterschap De Oude Rijnstromen is alles geregeld rond beheer, financiering en onderhoud. In de film die daarna op het programma stond, komt vooral het vakmanschap en specifieke kennis van de mulders tot ui- VRIJETIJD KOUDEKERK AAN DEN RIJN Kerstbingo. In de Ridderhof is vandaag de jaarlijkse Kerstbingo plaats. De Ridderhof ligt aan de Kerklaan 20 in Koudekerk aan den Rijn. De bingo begint om 20.00 uur. ALPHEN AAN DEN RUN Kerst Winkelcentrum Herenhof in Alphen aan den Rijn haalt zater dag 17 december alle ingrediënten in huis voor een sfeervolle kerst. De kerstman en kerstkabouters zullen in een kerstdecor zorgen voor een typerende kerstsfeer. Miniatuurtreinen. In Gemeenschapscentrum 'De Bron' is morgen voor de elfde keer in Alphen aan den Rijn een grote modelspoorruil beurs. Het gemeenschapscentrum is te vinden aan de Troubadour- weg 2. De zaal is geopend van 10.00 tot 15.00 uur. De toegangsprijs bedraagt voor volwassenen 3,50 gulden, voor 65+-ers 2,50 gulden en voor kinderen 1,50 gulden. Rommelmarkt. In de zaal van SV Kindervreugd is zaterdag 17 de cember een rommelmarkt. Wie spulletjes te verkopen heeft, kan bel len met 01720-92649 of met 01720-72306. De opbrengst komt ten goede van de jeugd. De rommelmarkt begint om 10.00 uur en duurt to 13.00 uur. De zaal van SV Kindeivreugd ligt aan de Hugo de Grootstraat 100 in Alphen aan den Rijn. Megadance. In Stichting Jongerencentrum Madonna is zaterdag 17 december een nieuwe aflevering van de Mega-dance, een top 40 dis co voor de tieners van Alphen aan den Rijn. De avond begint om 21.30 uur. De entree is 2,50 gulden. ROELOFARENDSVEEN Postzegels. Ruilvereniging Alkemade houdt vandaag haar maande lijkse ruil- en contactavond in de Alkeburcht aan de Noordhoek in Roelofarendsveen. De zaal is open van 19.00 tot 22.00 uur. Het eerste uurtje is speciaal voor de jeugd. Volwassenen betalen een gulden en kinderen vijftig cent. Leden hebben gratis toegang. WOUBRUGGE Kerstmarkt Voor de vierde in Woubrugge wordt er op zaterdag 17 december een kerstmarkt gehouden in de Wijk en op het Batehof plein. ting. Niet alleen dat zij kans zien om het waterpeil in de pol der te beheersen, maar ook hun kennis van het weer. Al ruim van te voren weten zijn waar ze die dag aan toe zijn. „De lucht is wat bonkerig", vertelt mole naar Van den Bosch, „het zal wel vanmiddag wel wat gaan re genen." Maar ook weten de mole naars maar al te goed dat zij de wijsheid niet altijd in pacht hebben. Borst: „Het ken in ene gaan stormen. Als jij er dan niet ben, dan beurt er wel eens het een of ander. Je ken niet zeggen ik ga effe wat houtjes zagen in het dorp", aldus de molenaar. Daarmee aangevend dat zij voortdurend op hun post moe ten zijn om te zorgen dat er niets mis gaat en de ingelanden alsnog natte voeten krijgen. De videofilm en bijbehorend boekje kunnen worden besteld bij het Comité Open Monu mentendag Alphen aan den Rijn door overmaking van 34,50 gulden op bankreke ningnummer 39.17.41.462 t.n.v. Comité Open Monumen tendag. Stompwijk wil uitlaatplaats voor honden STOMPWUK DORITH UGTVOET Stompwijk heeft een honden- uitlaatplaats nodig waar de die ren ongestoord kunnen rennen, zonder dat ze de openbare weg oplopen of tuinen binnenren nen. Dat zei M. van Bemmelen gisteravond tijdens een verga dering van de Dorpsraad in Stompwijk. De uitlaatplaats zou bijvoorbeeld nabij de loods van Lexmond achter het Klaverblad kunnen komen. Aanleiding voor de discussie was het feit dat onlangs de ge meentelijke hondenwacht in Stompwijk is gesignaleerd. Het gaat om een ambtenaar die controleert of hondenbezitters zich aan de regels houden. Niet iedereen blijkt Wodan netjes aan de lijn te houden. Van Bemmelen stelde voor dat de gemeente de uitlaat plaats - als die er komt - één keer per maand zuivert. Uit de opbrengst van de hondenbelas ting kan de gemeente de kosten betalen. Wethouder L. van Ewijk (CDA) beloofde te onder zoeken welke mogelijkheden er zijn om in Stompwijk iets aan het probleem te doen. Peiling onder inwoners ALPHEN AAN DEN RIJN JAN WINDE Driekwart van de inwoners vindt het prettig wonen in Al phen aan den Rijn. Slechts vier procent is het daar niet mee eens. Dat blijkt uit de eerste stadspeiling, die wethouder F. Dales (D66/bestuurlijke ver nieuwing) gisteren 'trots' pre senteerde. Opvallend is wel dat 62 procent van de ondervraag den van mening is dat Alphen de grenzen van zijn groei heeft hereikt. De slechte bereikbaar heid van de stad, de hoge crimi naliteit en de ontmanteling van ziekenhuis Rijnoord worden door Alphenaren beschQuwd als de'grootste problemen. In het voorjaar heeft de ge meente Alphen een schriftelijke enquête verspreid onder bijna vierduizend volwassen Alphe naren. Ruim drieduizend bur gers werkten aan het onderzoek mee en gaven samen 750.000 antwoorden. Dales omschrijft het resultaat als 'één grote agenda met huiswerk voor de gémeentebestuurders.' Aan de burger werd een oor deel gevraagd over onderwer pen als wonen en leven, crimi naliteit en onveiligheid, uitgaan en cultuur en inspraak en be stuur. Over het algemeen heeft de Alphenaar niet veel te klagen over zijn stad. Maar liefst 79 procent van de inwoners vindt dat Alphen een aantrekkelijk woonklimaat biedt, met veel groen (72%) en goede'wandel en fietsmogelijldieden (86%). Ook het centrum wordt door ruim tweederde van de bevol king gewaardeerd, vooral door het grote winkelaanbod. Toch zijn er ook wel degelijk klachten te horen onder de be volking. Een ruime meerderheid Afsluiting van Alphense brug is goede beslissing ALPHEN AAN DEN RUN JAN WINDE Een overgrote meerderheid van de Alphense bevolking (73%) vindt dat het afsluiten van de Alphense brug voor autoverkeer een goede beslissing is geweest. Eén op de vijf inwoners blijft het oneens met deze maatregel, voornamelijk vanwege de verslech terde bereikbaarheid met de auto. De opknapbeurt van het centrum wordt over het algemeen als een verbetering ervaren. Slechts enige inwoners vinden dat het centrum erop achteruit gegaan is, omdat bussen en fietsen te dicht langs de voetgangers rijden. Toch kan de gezelligheid van het centrum volgens velen nog verder vergroot worden als er meer terrasjes komen. Het Thorbeckeplein is daarbij de meest favoriete plek. Winkelen blijkt de meest populaire vorm van vrije-tijdsbeste- ding te zijn onder de Alphense bevolking. Bijna tweederde doet dat maandelijks. Na winkelen is een bezoek aan de bioscoop, café of discotheek populair. Er zijn maar weinig Alphenaren die een toneel- of dansvoorstelling bezoeken. verfoeit de ontmanteling van het Rijnoord ziekenhuis. Daar naast wordt de criminaliteit op merkelijk vaak (door bijna de helft) als hoog ervaren. Crimi naliteit en het ontbreken van een volwaardig ziekenhuis sco ren dan ook hoog op de 'top drie' van problemen waarmee de inwoners van Alphen te kampen hebben. Het grootste probleem wordt echter ge vormd door verstopping van de invalswegen. Bijna de helft van de respondenten noemt de moeilijkheid om Alphen in en uit te komen in zijn 'top drie'. De resultaten van het onder zoek zullen volgens Dales 'niet in een la verdwijnen.' De stads peiling is namelijk bedoeld als nieuw instrument om de kloof tussen burger en bestuurder kleiner te maken. Dat kan alleen als er ook wat gedaan wordt met het oordeel van de burger. Dales: „Dit onderzoek is aller minst vrijblijvend. De signalen van de Alphense bevolking die nu via de stadspeiling zijn gege ven, zullen tot resultaten moe ten leiden. Daarin zit een uitda ging" Hoewel ongeveer de helft van de ondervraagden de stadspei ling, evenals het referendum, een goed instrument vindt om bestuurlijke vernieuwing te be reiken, is er toch bitter weinig sprake van betrokkenheid bij de plaatselijke politiek. Uit het on derzoek blijkt dat meer dan de helft van de bevolking er 'geen idee' van heeft hoe de samen stelling van het huidige college er uitziet. Veelenge plekkenin Alphen ALPHEN AAN DEN RUN JAN WINDE Hoewel tevredenheid troef is bij de Alphenaren, zegt een niet onaanzienlijk deel van de deelnemers aan de stads- enquête een gevoel van on veiligheid te kennen. De helft van de vrouwen en bijna eenderde van de mannen geeft toe in de eigen buurt zogenaamde 'enge plekken' te kennen, plekken waar men 's avonds liever niet al leen komt. Uit de vele reacties blijkt dat het Dijkslootpad met zijn bruggetjes en tunneltjes de kroon spant. Ook het Bos- park, winkelcentrum de He renhof en het Zegerslootge- bied zijn beruchte plekken en, in mindere mate, de Rid derhof en park Rijnstroom. Wat een 'enge plek' eng maakt is volgens de respon denten voornamelijk een combinatie van schaarse ver lichting, weinig toezicht en rondhangende jongeren. Uit het rapport blijkt ver der dat ongeveer een kwart van de inwoners in de perio de van 1993 tot medio 1994 slachtoffer is geworden van één of meer misdrijven of overtredingen. In lang niet alle geVallen werd aangifte gedaan 'omdat de politie er toch niets aan doet' of 'om dat het toch niet wordt opge lost'. Verreweg de meeste Alphenaren vinden dat de politiek meer geld moet uit trekken voor de bestrijding van criminaliteit. Een deel daarvan is zelfs bereid daar voor meer belasting te gaan betalen. Het winkelcentrum de Herenhof wordt beschouwd als een van de 'engste plekken' in Alphen. FOTO BEN DE BRUYN ■i iij i

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13