Arthur Numan mag blijven hopen Rijvers is boos Sport Jong Oranje doet plicht De Kuip vist achter het net Frankrijk kan het nog r f 1 .K Thomas Bos als gewichtheffer Ids Postma op tijd klaar WOENSDAG 14 DECEMBER 1994 Zieke Frank de Boer houdt de Oranje-gemoederen bezig in Noordwijk mtm-y. Dick Advocaat (rechts) maakt een wandeling met dokter Frits Kessel (links) en materiaalman Carel Akeman. chef willem spierdijk, 071-356464, plv -chef rob onderwater. 071-356463 Wim Jonk pakte er direct een uit de stapel, Danny Blind stak automatisch zijn hand uit, Ronald de Boer pikte er in het voorbijgaan eentje mee. De hesjes, hoofdprijzen tijdens de trainingen van Oranje. De internationals hoeven geen opstelling te horen, ze wil len hesjes zien. Dat is bijna altijd het verschil tussen de basis en de bank. Tien voetballers weten zeker dat ze vanavond mogen optre den tegen dreumes Luxemburg, vier weten ze ker dat ze niet in de basis staan. noordwuk ype minkema gpd-verslaggever En de laatste twee, die wachten in spanning af. Arthur Numan en Rob Witschge moesten de laatste dagen in Noordwijk hun hesje delen. De rolverdeling stond al zo lang vast. Rob Wit schge speelde vaak matig bij Feyenoord, maar faalde eigen lijk nooit in Oranje. Arthur Nu man was een van de weinige PSV'ers in vorm, maar kon dat in het Nederlands elftal nooit bewijzen. Witschge kreeg het vertrouwen. Onbeperkt, leek het. In zijn laatste wedstrijd als leidsman is Dick Advocaat ech ter plotseling gaan twijfelen. Witschge moest twee dagen achtereen zijn hesje halverwege de partij afstaan aan Numan. De PSV'er mocht ook tijdens de laatste training samen met Roy de voorzetten van de linkerkant verzorgen. Alweer een aanwij zing. Numan had de grootste moeite zijn jubel te onderdruk ken. „De bondscoach is er blijk baar nog niet uit", klonk het. Een uitgelezen moment dus voor een flitsend slot van de verkiezingscampagne. „Je heerenveen «anp Schaatser Ids Postma neemt het komende weekeinde deel aan het Nederlands Kampioenschap afstanden in Den Haag. De na tionale allround kampioen uit Deersum bleek vier weken gele den te lijden aan de ziekte van Pfeiffer. Het schaatstalent is echter volledig hersteld. Zondag reed hij de 500 meter in 38,08 en de 1000 meter in hebt", adverteerde de midden velder van PSV, „tegen Luxem burg natuurlijk een aanvallend concept nodig. Maar het gevaar dreigt dat er te veel spelers voor de bal komen. Er moeten ook controlerende spelers zijn." Dat kan Numan namelijk als de bes te. De twijfel van Advocaat komt op een wel heel opvallend mo ment. Vandaag is hij immers nog bondscoach, morgen in eens clubtrainer van PSV. Nu- 1.16,09. Dinsdag legde de 21-ja rige Postma in de Thialf-hal een laatste test af. Hij reed acht trai ningsrondjes op volle toeren. Bondscoach Wopke de Vegt klokte steeds 32-ers. Na afloop toonde Postma zich tevreden. „Ik rijd vrijdag gewoon de 500 meter en de vijf kilometer. Technisch en fysiek gaat het goed. Mijn doel is om me te plaatsen voor de Europe se titelstrijd." man lacht. Hij was er op voor bereid. „Die vraag kon ik na tuurlijk verwachten." Een ant woord hoefde hij niet te geven. Witschge ook niet. De Feye- noorder droop - van de regen - af naar de bus. De Boer Advocaat heeft al niet te veel controlerende voetballers, ver dedigers zijn er ook nauwelijks te vinden in zijn selectie. Dat zou ook een lachertje zijn tegen den haag govert wisse gpd-verslaggever Vanaf vrijdag rijdt de Neder landse schaatstop zich tijdens de NK afstanden drie dagen lang het snot voor de ogen. Op jacht naar een titel èn, nog be langrijker, op zoek naar een plaats in de selecties voor het Europees kampioenschap. Het wordt dringen geblazen, aange zien vraag naar en aanbod (drie) van EK-tickets ver uit el kaar liggen. Tot voor kort stond ook Tho mas Bos vooraan te wringen en te wroeten om zich in de kijker te rijden. Die tijd is, helaas voor hem, voorbij. Bos zal op de Haagse tribunes niet meer dan aandachtig toeschouwer mogen zijn. Het ijs op de Uithof is voor hem verboden gebied, nu een virus in zijn bloed en longen een einde heeft gemaakt aan zijn topsport-carrière. Hoewel hij precies een jaar geleden abrupt moest stoppen, heeft Bos zich niet gefrustreerd afgekeerd van de pistes. Schaat sen gaat hem nog steeds aan het hart. Hagenaar Bos behoor- een tegenstander van het ni veau-Luxemburg. Valckx en Frank de Boer, dat zijn de man dekkers. Maar wat nu als hal verwege de training één van de twee wit weggetrokken weg duikt in de dug-out? Dan ren nen vier camerateams in volle bepakking over het veld om de zieke Ajacied in het beeld te vangen. „Beetje misselijk", mocht hij zeggen. Iets verkeerds gegeten soms? De Boer: „Maar ik heb hetzelfde gegeten als de de ooit met Van der Burg en Veldkamp tot het beroemde Haagse schaatstrio. Vijf jaar maakte hij deel uit van de kern ploeg. In tegenstelling tot de an dere twee haalde Bos nooit het erepodium op EK's en WK's. Hij bleef op positie nummer vier steken. Desondanks ging hij door het leven als een topper. Dat be wijst ook zijn achtste positie op de wereldranglijst, waarop hij achter Ritsma en Zandstra nog steeds de derde Nederlander is. „En dat met tijden uit 1992." In die winter kwéun hij op de Olympische Spelen van Albert- ville door een griep-aanval niet uit de verf. Dat hij toen wel de gelijk in topvonn verkeerde, be wees Bos in april van dat jaar, toen hij het wereldrecord op de (incourante) drie kilometer aan scherpte. Zijn 3.56,16 houdt al bijna drie jaar stand. Dertien maanden geleden kondigde zich het onverwachte einde aan. Bos was bij de World Cup in Berlijn niet vooruit te branden op de vijf kilometer. Kort daarop moest hij definitief afhaken, toen hij zich prepa- rest." Of hij kon spelen? „Nou, nu in ieder geval niet." Zelfs bondsarts Frits Kessel werd voor de tv gesleept. Gniffelend over zo veel drukte stapte hij de bus in. „Niks bijzonders. Dat is vanavond gewoon weer over." Kessel wist nog van de tijden toen zo'n wedstrijd goed was voor een amusante samenvat ting van een stiefkwartiertje. Nu is de training al wereldnieuws in Nederland. En de tegenstander heet nog steeds Luxemburg. reerde op wedstrijden in Ha- mar. Een longontsteking, zo werd verondersteld. Later bleek het een virus te zijn, dat er ove rigens nog steeds zit. Toen eenmaal duidelijk werd, dat zijn schaatscarrière aan dig gelen lag, heeft de nuchtere Ha genaar, die samenwoont met shorttrackster Esmeralda Os sendrijver, zich met ziel en za ligheid gestort op zijn studie werktuigbouwkunde aan de TH. Verder fietst en trimt hij, mits het niet regent. En mag hij zich graag een paar uur per week verpozen in het krachthonk. Want Thomas Bos heeft de ple zierige kanten van het gewicht heffen ontdekt. „Als schaatser deed ik er al wat aan. Ik ben het daarna blijven doen." Het doel? De Zomerspelen in 2000 misschien? Je kunt het je amper voorstellen. Gewichthef- fers zijn klein, dik en gespierd. Bos is lang, dun en heeft dus niet het postuur van de ideale gewichtheffer. „Nee, ik zie me ook niet een, twee, drie een top per worden. Daar heb ik de bouw volgens mij niet voor." eindhoven anp Kees Rijvers is gisteren kwaad weggelopen na zijn laatste trai ning bij PSV. De interim-coach en de Eindhovense eredivisie club gaan definitief uit elkaar. Rijvers wenste zijn boosheid niet nader toe te lichten. „Er is hier nooit naar mij geluisterd en er is geen enkele vorm van communicatie. Dan vraag je om problemen. Het is hier allemaal zo raar." Zonder voorzitter Bill Maeyer en manager Frank Ar- nesen een hand te geven ver trok Rijvers naar zijn familie in Breda. Na de feestdagen keert hij terug naar zijn woning op het Franse eiland lie d'Oleron. De voormalige bondscoach is teleurgesteld in PSV. „Teleurge steld, ja. Dat mag je wel zeggen. Sterker nog, ik voel me mis bruikt." Rijvers kreeg van het bestuur te horen dat de club al leen nog met hem verder wil als internationaal scout. Dat con tract loopt aan het einde van dit seizoen af. „Ik heb bij mijn komst al duidelijk gemaakt dat ik in die rol niet meer aan het werk ga voor PSV. Ik ga ervan uit, dat het uit is tussen mij en PSV." Rijvers vertrok in 1980 ook al vol verbittering uit Eind hoven. Maeyer snapt de boos heid van Rijvers niet. „Vanaf het begin hebben we hem duidelijk gemaakt dat we zijn hulp slechts tijdelijk nodig hadden. Om in alle rust naar een nieuwe trainer te zoeken. Na één week wilde hij al weer terug naar Frankrijk. We hebben toen afge sproken dat hij tot de winter stop zou blijven." In de ander halve maand dat de coach in Eindhoven werkte, had hij nau welijks contact met manager Arnesen. „In het begin heb ik Amesen duidelijk gemaakt dat hij zich niet met bepaalde za ken moest bemoeien", zei Rij vers. UTRECHT ANP Het kruimelwerk gaat Jong Oranje redelijk af, nu het grote werk nog. De talenten van Ne derland deden gisteren in Utrecht niet meer dan hun plicht. De ploeg van bonds coach Rinus Israel won in het drijfnatte en vrijwel lege stadion Nieuw-Galgenwaard met 3-0 (2- 0) van Luxemburg. De doelpun ten kwamen in de eerste helft op naam van Fuchs (strafschop) en Makaay. Laatstgenoemde scoorde vlak voor tijd opnieuw. Jong Oranje zal in 1995 ook de zware wedstrijden moeten win nen om enig perspectief te be houden. In groep 5 van het kwalificatietoernooi voor de Eu ropese titel heeft de Israel- brigade nu zeven punten uit vier wedstrijden vergaard. Inter Het rampseizoen van Inter neemt steeds grotere vormen aan. De club van de Nederlan ders Dennis Bergkamp en Wim Jonk verdween gisteren in de kwartfinales uit het Italiaanse bekertoernooi. Na de eerste wedstrijd tegen Foggia met 1-0 te hebben gewonnen, ging het in de competitie ook 3 slecht presterende Inter in het tweede duel na verlenging met 2-0 ten onder. Bergkamp was door een blessure afwezig, Jonk bereidt zich met het Nederlands elftal voor. rotterdam gpd De Europa Cupfinales aan het eind van dit voetbalseizoen dreigen de Rotterdamse Kuip voorbij te gaan. De UEFA heeft gisteren voorgesteld het Ernst Happel-stadion in Wenen aan te wijzen voor de finale van de EC 1 (24 mei), en het Pare des Princes in Parijs voor de eindstrijd van de EC 2 (10 mei). Het uitvoerend comité van de UEFA neemt in maart de defini tieve beslissing. De voorlopige keuze betekent een teleurstelling voor het Rot terdamse Feijenoord Stadion. Directeur Jos van der Vegt: „Half november heeft een UEFA-delegatie de vernieuwde Kuip geïnspecteerd, en daar is een lovend rapport uitgekomen. Finale-waardig, luidde de con clusie van de stadion-commis sie." Van der Vegt zegt te hebben begrepen, dat er in principe vijf stadions zouden worden geno mineerd. „Maar nu er al met Wenen en Parijs wordt ge schermd, denk ik dat er andere wetten bij de UEFA zijn gaan gelden." I e waterpoloërs J van AZC gingen zondagavond vol ledig uit hun dak. Nadat in Katwijk het onmogelijke, een zege op de onverslaanbare Hongaren van Vasas, toch nog was gerealiseerd, werd 's avonds in de thuisbasis De Cantarel de polonaise ingezet. Er werd gelachen, er werd ge dronken, er werd flink gefeest. AZC, eerder geplaagd door fi nanciële problemen, had weer wat te betekenen in poloënd Europa. Proost! En wie gaf de Alphense feest vierders ongelijk na het huza renstukje in zwembad Aqua- mar? Stralend middelpunt was Fred Kranstauber, de emotionele, vooral ambitieu ze trainer van AZC. De Voor burger wilde tot het laatst ge nieten van zijn feest. Met een mannetje ofvijfbleef hij nog even gezellig napraten, totdat de opperbeste sfeer ineens grondig werd verpest. Kranstauber kreeg een tele foontje dat hij eens even moest kijken naar pagina 670 van Teletekst. En wat stond daar: ,AZCuitgeschakeld voorde Europa Cup II. Het hart van Kranstauber be gon ineens harder te kloppen. Uitgeschakeld? Hoe was dit nu mogelijk? Feestvreugde sloeg om grote consternatie. Er ontstond druk telefoonver keer naar de gedelegeerde van de internationale polo commissie (LEN) hoe dat be richt in hemelsnaam het le venslicht had gezien. Kranstauber wilde het naadje van de kous weten en belde naar de KNZB, Napels (woon plaats van LEN-secretaris Muskat) en Amersfoort, waar een LEN-bestuurder vanwege het EC-toernooi van AZ en PC was verzameld. Kranstauber: „Ik heb drie dagen lang aan het hoofd van de LEN-gedele- geerde in Katwijk lopen zeu ren hoe de regel was als er drie ploegen gelijk eindigen aan kop. In dat geval, zei de beste man, zouden alle resultaten tegen de nummer vier (het Sloveense Triglav) vervallen en waren de onderlinge resul taten doorslaggevend. Dan denk je dat je geplaatst bent en dan krijg je ineens zoiets. Ik schrok me rot. Het balletje begon te rollen in Amersfoort, waar AZ en PC om dezelfde regel was uitge schakeld. De spelregelboeken werden er bij gesleept. De be jaarde LEN-bestuuders zetten hun leesbrilletjes goed en kwamen, op het spoor gezet door het Nederlandse LEN-lid Van der Pol, ineens tot een geheel andere conclusie. Niets bijzonderheden, alle re sultaten van de vier ploegen waren rechtsgeldig. Hoezo amateurisme. AZ en PC, eerst in zak en as, sprong daarop een gat in de lucht en AZC was ineens uitgeschakeld op het moment dat iedereen in Alphen aan den Rijn dron ken was van geluk. Hoe vertel ik dat mijn mede mens, dacht de LEN-bobo. Geen nood, de LEN trok de voorraadkast regels-die-nie- mand-weet nog maar eens wijd open. Wat dacht u van deze: Triglav Slovenië heeft bij de inschrijving procedure fouten gemaakt en heeft bui ten mededinging meegedaan in Katwijk. Dus een bepaald niet gefortuneerde club uit Slovenië onderneemt een du re reis om voor Jan-met-de- korte-achternaam mee te doen aan een waterpolotoer- nooi. Zo lusten wij er nog wel één. Dirk Visscher, voorzitter van de AZC-polocommissie: „Triglavbuiten mededinging meegedaan? Ik heb in het weekeinde alle technische ver gaderingen gevolgd en er is me niets van bekend geworden. Onwaarschijnlijkallemaal. Maar daar maalt men bij AZC niet meer om. Zij spelen op 21 of 22 januari (thuis in Kat wijk) en 4 februari (uit) tegen het Italiaanse Pescara. Bij de KNZB tast men ook in het duister over de 'onrechtmati ge' deelname van Triglav. Joep van Ommeren: „We moeten de stukken nog binnenkrijgen van de LEN. Ik kan er wel naar gissen. Ik denk dat er onrechtmatige spelers hebben meegedaan. Bij de bond heeft men zich groen en geel geërgerd aan het gedrag de LEN-bestuur- ders. Van Ommeren: „Ze hebben er een janboel van gemaakt. Ze hebben wel gelet of iemand een dubbele zwem broek aan had, maar niet de regels nagekeken. En daar zijn die mannen toch voor. AZC-bestuurder Dolf Vis scher, onwetend van alle ge beurtenissen op zondag avond, is nog steeds verbaasd over de grillen van de LEN: „Dit verhaal is eigenlijk te zot om over te praten. Stel je voor dat we alsnog waren uitge schakeld. Daar moet je toch niet aan denken. goed gegaan. Maar de 24ste editie van het zaalvoetbal toernooi voor c- en d-junio- ren dreigde tussen Kerstmis en Oud en Nieuw in het water te vallen. De organiserende vereniging Lugdunum had namelijk voor het eerst in al die jaren verzuimd de Groen- oordhallen af te huren, zodat directeur André de Jong zijn poorten zonder problemen kon openen voor de winter kermis. Zo'n 500 jonge voetballers zouden op woensdag 28 de cember van een koude kermis zijn thuisgekomen als Flip Massaar zijn ogen in zijn zak had gehad. 'Mister LFC', die de Groenoordhallen in zijn dagelijkse fietstocht door Lei den opneemt, kon het Lugdunum-toemooi nergens op de evenementenlijst ont dekken en trok meteen aan de bel. Dankzij 'de tip van Flip' werd Kees van Duiven- bode, secretaris van Lugdunum, wreed wakker ge schud. „Anders zouden wij het pas op de toernooidag hebben ont dekt", aldus Van Duivenbode. „Dan hadden de voetballers op 28 december voor gesloten deuren gestaan. Want ik kan in mijn archief geen corres pondentie met de Groenoord hallen terugvinden. Hoe geuit zoiets bij een vereniging, de vanzelfsprekendheid sluipt er na zo veel jaren in. André de Jong is een andere mening toegedaan. „Zo werken wij niet. In de Groenoordhallen worden zo veel evenementen georgani seerd, dat wij geen zicht kun nen houden op verenigingen die vergeten een toernooi aan te melden. Wij proberen als nog een oplossing voor Lugdunum te vinden. Dat kan overigens alleen maar als een ander evenement (de winter kermis, red J plaatsmaakt. Van Duivenbode is op de hoogte van die laatste stro halm, maar hij waakt aanvan kelijk voor overspannen ver wachtingen. Hij probeerde André de Jong aan de lijn te krijgen, maar dat lukte niet. Achteraf blijkt De Jong Lugdunum aan het lijntje te hebben gehouden. Alleen op een prettige manier. „Hij belde mij zojuist op", jubelt Van Duivenbode, „met de mededeling dat het toernooi op 28 december toch doorgaat. Nu kan ik alsnog het programmaboekje naar de drukker brengen. Het konijn dat De Jong uit de hoed toverde heeft overigens niets te maken met een plot selinge vlaag van sympathie voor de 75-jarige voetbalclub. Alleen omdat de winterker mis op het laatste moment niet doorgaat, pakt dit nog goed uit voor Lugdunum. En de handelwijze van Lugdunum, laat ik maar voor me houden wat ik daarvan vind. Suizebollen knijpt er even tussenuit. Volgende maand treft u op deze plaats deze rubriek weer aan. ROB ONDERWATER TIM BROUWER DE KONING Tafeltennissters verliezen calmbach De Nederlandse tafeltennissters hebben nauwelijks nog uitzicht op het bereiken van de finale van de Europese Su perliga. De ploeg van bondscoach Engel verloor dinsdag het eer ste duel in de halve eindstrijd van titelverdediger Duitsland met 1-4. Alleen Mirjam Hooman won in Calmbach een partij in het enkelspel. In het eerste duel had de uit China afkomstige Jie Schöpp, die op de Europese ranglijst de eerste plaats bezet, geen kind aan Gerdie Keen. De nummer twee van de laatste Europese titelstrijd verloor met 6-21 en 13-21. Bettine Vriesekoop kon de achterstand in het tweede enkelspel niet wegwerken. Tegen Ni cole Struse verloor ze in twee games (19-21 en 18-21). Herbert niet naar Benneton enstone Een woordvoerster van de Italiaanse renstal Benetton heeft gisteren ontkend dat de Brit Johnny Herbert als tweede rij der is aangetrokken naast jle Duitse wereldkampioen Michael Schumacher. Zij ontkende hiermee een bericht van het Franse persbureau AFP. „We hebben geen contract met Herbert geslo ten. Pas rond Kerstmis maken we bekend wie komend seizoen de twee rijders worden", verklaarde de woordvoerster op het hoofdkantoor in Enstone. Jeugd BV Leiderdorp onderuit leiden De junioren jongens van BV Leiderdorp hebben gister avond in Delft met 93-62 verloren van DAS. Bij rust hadden de bezoekers al een achterstand van 55-35. Bij Leiderdorp waren Bob Smeding (13) den Michael Koll (12) de topscorers. SV Voorschoten wil samenwerken voorschoten De leden van SV Voorschoten hebben zich giste ren uitgesproken voor samenwerking met de andere dorpsclubs, SVLV en Randstad Sport. De ledenvergadering stemde in meer derheid voor samenwerking in de komende drie jaar. Pas daarna wil men toewerken naar een fusie met de twee andere clubs. Pennings naar Dekker Warmond warmond Ruby Pennings speelt komend seizoen voor Dekker in Warmond. De B-Master van het Leidse district vertrekt bij Hillegom omdat haar bij die club geen plaats in het eerste werd gegarandeerd. De Noordwijkerhoutse speelt bij Dekkerwel in het vaandelteam, samen met Ingrid Kruit, Patrick Kieboom en Jasper de Regt. Wimpe Thomas verlaat Dekker en weet nog niet waar hij zal spelen. Maradona trainer Racing Club buenos aires Diego Maradona gaat op 4 januari als trainer aan de slag bij de Argentijnse eerSte-divisieclub Racing Club. Vol gens voorzitter Juan de Stefano heeft de voormalige internatio nal, die op het WK in de Verenigde Staten op dopegebruik is be trapt, het voorstel aanvaard om trainer van de club te worden. „We moeten nog wel enkele financiële details regelen", aldus de voorzitter. Zaterdag Hazerswoüdse Boys-LFC leiden De afgelopen zaterdag afgekeurde wedstrijd Hazers woüdse Boys-LFC (4B) wordt komende zaterdag ingehaald (14.30). éf trabzon Frankrijk heeft gisteren in Turkije de eerste zege in de voorrondes van het EK voetbal geboekt. De „Haantjes" versloegen het puntloze Azerbeidzjan in Trabzon met 2-0. Jean-Pierre Papin en Patrice Lo- ko maakten de doelpunten. Het was Frankrijks vierde wedstrijd in groep 1. De vorige drie partijen tegen achtereenvolgens Slowakije, Roemenië en Polen eindigden in 0-0. De Europese kampioen van 1984 neemt na de zege de derde plaats in met zes punten uit vier wedstrijden. Roemenië en Israël staan bovenaan met zeven punten uit drie wedstrijden. Beide ploegen staan vandaag tegenover elkaar. Op de foto is Dessailly (links) namens Frankrijk in duel met een speler van Azerbeidzjan. foto epa

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25