'Een avondje uit moet goed zijn' Haags Omniversum tien j'aar jong Toekomstige jeugd niet naar theater, ouderen wèl Kabul en Katwijk op tentoonstelling Cultuur Kunst Jazzmusici boos over verdeling subsidie Klucht TIG traag op gang Stoel Harpenau in de lucht 23 chef annemiek ruygrok, 071-356471plv -chef jan rijsdam, 071-356472 WOENSDAG 14 DECEMBER 1994 - Bronkhorst ijvert voor toneel in Noordwijkse Huis Ter Duin Een zaal in het prestigieuze hotel Huis Ter Duin in Noordwijk, die in een mum van tijd tot een theater is om te bouwen. Op deze manier moet de badplaats weer een bruisend theaterleven krijgen. Althans, als het aan W. Bronkhorst, voorzitter van de Sociaal Culturele Raad Noordwijk, ligt. „Als mensen een avondje uitgaan, willen ze dat meteen goed doen. Een prima ontvangst en ruime parkeergelegenheid. Dat kan allemaal bij dit hotel." Het theater moet terug in Noordwijk. „En we denken ook aan filmfestivals", aldus culturele raad-voorzitter Bronkhorst. foto holvast/mark lamers noordwuk marco van pelt Na het ter ziele gaan van K&O e Noordwijk, vorig jaar, probeert Bronkhorst de ingesukkelde theateractiviteiten nieuw leven in te blazen. Samen met een aantal leden van de vroegere Stichting Kulturele Activiteiten Noordwijk (SKAN) heeft hij een werkgroep opgericht die de mo- )r gelijkheden onderzoekt. Mu- ziek, toneel, dans en cabaret; dit alles moet volgend seizoen weer Je op de Noordwijkse planken te zien zijn. „Misschien zelfs wel film", aldus Bronkhorst. „Maar dan meer in de vorm van festi vals." De werkgroep heeft zich de les van K&O Noordwijk goed in de oren geknoopt. Na een ja renlang tekort op de begroting, besloot de gemeente de subsi die voor deze stichting stop te zetten. Het geld is echter wel in de pot blijven zitten. Dat bete kent dat er, met een jaarlijkse n subsidie van een halve ton, nog 100.000 gulden gereserveerd is voor podiumkunsten. Een be drag dat Bronkhorst wil gebrui ken om het theaterleven weer i op te starten. Budgetbewaking is volgens Bronkhorst de sleutel voor een sluitende begroting. „Die was bij K&O niet altijd even opti maal", aldus Bronkhorst. Vol gens hem is het nodig per voor stelling te bekijken of 'zij bin nen het budget valt'. Zo niet, dan zijn er maatregelen nodig. „Zoals een stroppenpotop pert Bronkhorst. „Dan heb je een reserve om je tegen een slecht lopende voorstelling in te dekken." De voorzitter van de Sociaal Culturele Raad heeft de begro ting van K&O nauwkeurig onder de loep genomen. Eén van zijn conclusies was dat een halve ton subsidie niet genoeg is om goed te kunnen functioneren. Bronkhorst heeft een schatting van 100.000 gulden gemaakt. Hij stelt één ding duidelijk. „Het is niet zo dat we per se dat be drag nodig hebben. We zijn ons er wel van bewust dat een sub sidie van 50.000 gulden te wei nig is. Je hebt aanmerkelijk meer nodig. Dat kan hoger uit pakken dan een ton, maar net zo goed lager." Weinig Bronkhorst wil ook iets aan het aantal voorstellingen per sei zoen doen. K&O organiseerde er negentien. „Te weinig", vindt de voorzitter van de Raad. „Ze ker voor enige continuïteit en herkenning bij het publiek." Bronkhorst denkt aan dertig voorstellingen. Hij gaat daarbij uit van 4000 bezoekers per keer. Met een subsidie van een ton betekent dit een gemeentelijke bijdrage van 25 gulden. „Dat is echt niet veel", oordeelt Bronk horst, „zeker niet als je eens om je heen kijkt." Wat er volgens Bronkhorst dan nog ontbreekt is een ge schikte lokatie voor de podium kunsten. Dat is nu net het pro bleem van Noordwijk. De zalen die K&O gebruikte, de Rank en de Kuip, staan bekend als ruim* ten met een slechte ambiance. Door zalen in hotels te gebrui ken, wil Bronkhorst daar veran dering in brengen. De huurkos ten pakken dan wel hoger uit. „Een zaal in Huis Ter Duin kost zo'n 5500 gulden per dag. Maar dan heb je wel een zaal met sfeer." Bronkhorst denkt ook aan hotel Oranje. „Maar Huis Ter Duin heeft al een regieka mer. In Oranje moet je meer opbouwen." De voorzitter ver wacht dat de hotels wel willen sponsoren om de kosten te dek ken. „Ze staan daar niet afwij zend tegenover." De werkgroep buigt zich nu over de plannen van Bronkhorst en maakt een plan van aanpak. Voorlopig valt er voor de leden niet veel meer te doen dan wachten op de politiek in Noordwijk. Die vergadert deze maand over de voorstellen. Bronkhorst: „Ik hoop dat de partijen positief zijn over de subsidie, die dus aanmerkelijk meer moet zijn dan een halve ton. Eigenlijk gok ik op sponsors vanuit Noordwijk. Met de steun van alleen de gemeente lukt het niet." katwuk Beelden van de Afghaanse hoofdstad Kabul en van Kat wijk en omgeving zijn te zien op een tentoonstelling in het Katwijkse Huize Callao. Wet houder Van Mierlo opent morgenmiddag de expositie van de Afghaanse beeldend kunstenaar Abdul Samay Masoud, die voor het publiek van 16 tot en met 23 decem ber is te zien. De 34-jarige Masoud vluchtte in 1992 met zijn ge zin uit het door oorlog geteis terde Afghanistan en woont nu in Katwijk, een plaats die tal van schilders heeft geïn spireerd. Behalve zijn herin neringen aan Kabul, waar hij woonde, legde Masoud ty pisch Katwijks taferelen vast. amsterdam anp Ontevreden jazzmusici zijn gis teravond een bestuursvergade ring van de Stichting Jazz en Geïmproviseerde Muziek (SJIN) in Nederland binnengedrongen om hun ongenoegen te uiten over het beleid van de SJIN. De muzikanten, verenigd in de groep De Verontruste Musi ci, verwijten de SJIN vooral een bureaucratische organisatie te zijii, die geen duidelijk beleid heeft en die de inbreng die jazz musici kunnen hebben, volledig negeert. De SJIN heeft aangekondigd haar beleid te willen herzien. De Verontruste Musici hebben daar geen hoge pet van op, omdat het de stichting volgens de gele- Zo is er op de expositie een panorama van Cleyn Duin naast een Afghaanse kame- lenmarkt te zien en hangen gesluierde vrouwen naast een klompenmaker. Masoud, die eigenlijk beeldhouwer is en enige jaren aan de kunstfaculteit van de universiteit van Kabul was verbonden, hoopt ooit een ei gen atelierruimte tot zijn be schikking te krijgen om zich weer op de beeldhouwkunst te kunnen toeleggen. De expositie, georganiseerd door de Stichting Vluchtelin genwerk Katwijk, is op werk dagen van negen tot vijf uur geopend. In de maand janua ri is de tentoonstelling in de openbare bibliotheek van Katwijk tijdens openingsuren te bezichtigen. genheidsgroep aan een samen hangende visie voor een toe komstig beleid ontbreekt. Ook zijn de jazzmusici kwaad dat zij nog steeds niet weten hoe het nieuwe subsidiesysteem, dat op 1 januari ingaat, er precies uit ziet. De verhouding tussen de SJIN en de muzikanten is al jaren moeizaam. De stichting wordt verweten niet actief te werken aan een betere positie van de jazz in Nederland. De SJIN zou zich moeten in zetten voor een verbetering van de podia in het land, waar de outillage vaak beneden peil is. Ook zou de stichting bijvoor beeld actiever met gemeenten moeten proberen jazzconcerten tot stand te brengen. Geert Geertsma solliciteerde elf jaar geleden naar de functie van bedrijfsleider van het te openen Omniversum. Na een halfjaar werd hij verplicht directeur te worden van dit di gitale planetarium en ruimtetheater in Den Haag. Tien jaar na de opening loopt Geerts ma er nog even enthousiast rond als des tijds, ook al slokt de verdrievoudiging van de toiletten zijn eigen kantoorruimte totaal op en moet hijzelf verkassen. 'Leerzaam kan ook leuk zijn', is het motto van het Omniversum. Het doel is de weten schap populariseren. Geertsma: „Het gaat om de effecten en de boodschap samen. Wij willen de mensen serieus meenemen in deze wereld en in andere werelden. De be zoekers zitten ook in vaste, comfortabele stoelen. Maar soms lijkt het wel eens alsof de zaal of de stoel beweegt. Daar heb je geen goedkope effecten voor nodig door de mensen te laten staan, waardoor ze kunnen omvallen." De historie van dit Omniversum begint eigenlijk in januari 1976. Toen brandde het Zeiss-planetarium (uit 1934), in de koepel van het oude pand van de Haagsche Courant, af. De uitgeversfamilie Sijthoff, uitgeverij Sijthoff Pers en de ge meente Den Haag namen toen het initiatief tot een nieuw planetarium plus ruimtethea ter. Het was een gewaagd experiment, want niemand wist of een dergelijk theater het een jaar, vijf jaar of nog langer zou volhou den. Het Omniversum in Dep Haag was im mers pas het eerste in Europa. Nu zijn er in dit continent twaalf en wereldwijd 120. „Met zo'n 450.000 bezoekers per jaar, uit binnen- en buitenland, is dit een echte at tractie geworden." Het Omniversum is een waar continube drijf met zes tot twaalf shows per dag (van 10 tot 22 uur), zeven dagen per week. De al lereerste show was 'Het Grote Barrière Rif. Nu kan gekozen worden uit programma's als 'Antarctica', 'The Secret of Life', 'Flight of the Aquanaut' en 'Is daar iemand?' Alleen in niet-drukke perioden is er een rustdag (op maandag). Op zo'n vrije maandag en 's nachts wordt alle apparatuur nagekeken en schoongemaakt. Zonodig worden er nieuwe apparaten ontwikkeld. Geertsma: „Wij brengen nu 'Destiny in Space'. Van die film verwachten we erg veel. Daar word je een echte ruimtevaarder van. Op kosten van de Nasa 60 miljoen dollar zijn camera's mee de ruimte inge gaan die de spaceshuttle ook van buitenaf in beeld brengen, met op de achtergrond de aarde. Eind volgend jaar is onze tweede grote eigen co-produktie klaar, getiteld 'Stormchaser'." Het Omniversum zoekt ook zelf nog ruimte, omdat het planetariumprogramma nu nog gekoppeld is aan de hoofdshow in de reuzekoepel. „Een aparte zaal voor het planetarium, dat is een grote wens van ons. Dan kun je de bezoekers meteen na aan komst onderdompelen in beeld en geluid en haal je de wachttijden weg". Geertsema raadt mensen dan ook aan niet op een re genachtige dag het Omniversum te bezoe ken. Het Zuidelijk Toneel haalt Bel gische toeschouwers op 20 de cember per bus naar Roosen daal om daar een voorstelling bij te wonen van Splendid's. Vo rige week verbood de Belgische overheid het stuk vanwege het wapengebruik. Daardoor zijn vier voorstellingen niet doorge gaan. Het verbod kwam overi gens pas nadat het Nederlandse gezelschap het stuk al zeven keer in België had gespeeld. In Splendid's van Jean Genet wordt veelvuldig gebruik ge maakt van pistoolmitrailleurs. Er worden losse flodders mee afgevuurd. Splendid's verhaalt hoe enkele gangsters en een overgelopen politieman een meisje gijzelen. In de uitvoering komen nogal wat gewelddadige en seksuele scènes voor. Famke Jansen nieuwe James Bond-girl rotterdam De Nederlandse Famke Janssen is uitverkoren als blikvangende tegenspeelster van James Bond in het nieuwe bio- scoopavontuur 'Goldeneye'. In de zeventiende Bond-film speelt de 24-jarige Famke Janssen de rol van de Russische Natalya die de Engelse meesterspion (voor het eerst vertolkt door de Ierse acteur Fierce Brosnan) moet verleiden om hem vervolgens te kunnen doden. Deze week begonnen in Londen de voorberei dingen van 'Goldeneye', die zich voor een belangrijk deel in de voormalige Sovjetunie afspeelt en waarvan de première voor eind volgend jaar staat geprogrammeerd. Het centrale thema is de Russische mafia, die Natalya als geheim wapen hanteert. Noordwijker als Mondriaan amsterdam Doorgaans is hij butler van beroep, maar morgen verschijnt de Noordwijker Eisbrand Holtjer als Mondriaan bij de opening van de tentoonstelling over het atelier van de schilder in de Amsterdamse Beurs van Berlage. „De gelijkenis met Mon driaan was zo groot dat een castingbureau mij voor deze rol vroeg", aldus Holtjer die het weer eens wat anders vindt dan het serveren van een thé complet. Toezicht d'Ancona op Volkenkunde leiden» Voormalig wvc-minister en nu Europees parlementslid Hedy d'Ancona is benoemd tot voorzitter van de Raad van Toe zicht van het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden. Het museum wordt op 1 januari 1995 zelfstandig en de Raad van Toezicht krijgt dan een belangrijke taak als controlerend advies orgaan. Barry White in Ahoy' rotterdam Barry White komt met zijn Unlimited Orchestra op zondag 26 maart voor een eenmalig concert naar Nederland. De reusachtige zanger is gespecialiseerd in sensuele ballades. We reldberoemd werd White met nummers als 'Walking in the rain with the one I love', 'let the music play' en 'You're the first, the last, my everything'. Kaarten zijn vanaf zaterdag te koop op de bekende voorverkoopadressen. Water en culinaire kunst regio Het water van het Groene Hart is het thema van Rob Schoenmakers' schilderijen die tot 1 januari te zien is in de bi bliotheek aan het Thorbeckeplein in Alphen. Water speelt ook een hoofdrol bij de Teken- en schilderclub Jacobswoude. De le den exposeren hun visie op het riviertje de Drecht in restaurant Jacobswoude in Leimuiden. Zeer divers werk is te zien in het ge meentehuis Leiderdorp waar vijf leden van de plaatselijke Kunstkring tot 27 januari hun werk tonen. In de foyer van het Ai- phense Parktheater zijn culinaire pastels te zien van Jeanne Johns. De van origine Amerikaanse kunstenares is een enthou siaste kok en maakte tekeningen bij de recepten die ze kreeg van vrienden en kennissen. Belgen na verbod toneelstuk naar Nederland Amsterdam Zo'n dikke twee meter boven het plaveisel zweeft deze stoel van Patty Harpenau aan het Amsterdamse Rokin. Het is één van de veertien kunstwerken die deel uitmaken van De Kerstbomenpara de in de hoofdstad. De expositie in de buitenlucht is tot 4 januari te bewonderen. FOTO MARCEL ANTONISSE/ANP Over tien jaar zitten er minder jongeren in de the aters in Amsterdam. Dat komt omdat er in het jaar 2005 minder jongeren zijn, èn omdat de groep 18- tot 30-jarigen meer allochtonen bevat. Die zijn over het algemeen lager opgeleid en gaan daardoor minder naar het theater dan hun hoger opgeleide leeftijdsgenoten. Dat blijkt uit een onderzoek van het Amster damse Bureau voor Onderzoek en Statistiek dat maandag in het Soeterijntheater in Amsterdam werd gepresenteerd. Opdrachtgevers voor het rapport waren de gemeente Amsterdam, het mi nisterie van ondertvijs, cultuur en wetenschap pen, de Stichting Ondersteuning Allochtonen werk Amsterdam, het Soeterijntheater en het Am sterdamse Uitburo. De daling van de bezoekers is niet voor alle po dia gelijk. Voor Carré, de Stadsschouwburg en het Muziektheater varieert de afname van 10 tot 12 procent. De Melkweg laat een verlies van 2 pro cent zien. De cijfers zijn voor de theaterdirecteu ren overigens niet zorgwekkend, omdat de groep van 51- tot 64-jarigen, enorm stijgt. Dat zijn over het algemeen hoogopgeleide, welgestelde men sen, die veelvuldig op theaterbezoek gaan. Onderzoekster Zosja Berdowski kreeg bij de presentatie kritiek van onder meer het CDA- raadslid Spit. De conclusie dat de allochtonen in het jaar 2005 nog steeds een onderwijsachter stand hebben, trok hij in twijfel. Als het al zo is, moet je dan niet meer in het onderwijs investe ren?. Berdowski vond van niet. De afgelopen tien jaar is volgens jaar voor miljarden guldens be steed aan onderwijs. „Dat is weggegooid geld, want het opleidingsniveau van allochtonen is niet gestegen." Norman de Palm van de allochtone theater groep Cosmic Illusion noemde het rapport „ver ontrustend" voor iedereen die zich met onderwijs bezighoudt. „Het moet het onderwijssysteem in rep en roer brengen. Het is schokkend, een po tentiëletijdbom." toneel recensie'susanne lammers Voorstelling Drie meisjes gevraagd door Toneelvereniging Tot Ieders Genoegen Gezien: 12/12, Leidse Schouwburg, Lei- Als je vijfenzestig wordt, kun je helemakl niet breken met de traditie. Toneelvereniging Tot Ieders Genoegen, opgericht in 1930, speelde dan ook weer de december-klucht Drie meisjes gevraagd. Het draaide allemaal om een wat elitaire moeder (Alie Zeil- stra) van drie wereldvreemde zonen, die haar gezeglijke schatjes wel eens aan de vrouw zal brengen. Ze hebben er ten slotte de leeftijd voor. De oudste is al vijfendertig, en wat erger is, sterrenkundige. Ton Barnhoorn zette een vertederende Emanu el neer, een effectieve kruising tussen professor Zonnebloem en geheim agent Jansen. De middelste zoon Adriaan, ge speeld door Jean-Paul Bonnet, is een epigoon van Raoul Hync- kes en schildert zoals deze dooie muizen en schedels. Ben jamin Julius (door de expressie ve Nico Jacobs hilarisch gety peerd) is een bioloog met als enige interesse en specialisatie spinnen. Het wordt dus tijd om in te grijpen: ma bestelt een ge zelschapsdame om die aan de oudste te koppelen. De rest zal dan vanzelf wel volgen. Maar moeders kunnen nu eenmaal niet ingrijpen in de keuze van hun kroost, zeker niet als de zaken nog ingewikkelder gemaakt worden door dames die incognito door het huis hol len als dienstmeisje of tuin vrouw. Of door een lastige dochter van een oude vriendin, die eens ernstig en vermanend moet worden toegesproken en te werk worden gesteld in de stoffenhandel van de heer des huizes. Mama vindt haar personeel duidelijk te min voor haar ge niale nakomelingen, maar papa (John Donkers) denkt heel an ders over deze frisse meiskes. Ze zijn aardig, zien er leuk uit en weten bovendien die stijve harken te ontdooien. En dat In- grid uiteindelijk verliefd raakt op de 'verkeerde zoon' zal hem ook worst wezen. En natuurlijk krijgt hij uiteindelijk gelijk: aan het slot zijn er alleen maar ge lukkige stelletjes. Het was jammer dat het stuk zo traag op gang kwam, het duurde ook wel even voordat ie dereen er werkelijk 'in' was. Pas in het laatste bedrijf kreeg het vaart, maar dat is eigenlijk te laat. Romer vervangt geblesseerde Rijk de Gooyer amsterdam gpd De acteur Piet Römer is aange trokken als vervanger van Rijk de Gooyer in de voorstelling 'Relapsus' van Orkater, het nieuwe stuk van Wim T. Schip pers. De Gooyer raakte eerder dit jaar ernstig geblesseerd bij een val van een dak. Volgens een woordvoerder van Orkater is zijn heup inmiddels genezen, maar verloopt het herstel van zijn armblessure een stuk tra ger. „Hij heeft nog steeds pennen in zijn armen en kon niet op tijd klaar zijn voor de repetities", al dus de woordvoerder. „Het was wel even paniek in de tent, maar gelukkig hebben we Piet Römer bereid gevonden hem te vervangen." De première is op 26 januari in' de Toneelschuur in Haarlem en daarna volgt een tournee. 'Relapsus' is op 9 en 10 maart in de Leidse schouwburg te zien. Het stuk gaat over drie genera ties. De vader wordt nu ge speeld door Piet Römer en Wim T. Schippers zelf neemt de rol van de zoon voor zijn rekening. Olga Zuiderhoek heeft in het stuk een relatie met de vader.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23