De bloedhonden van de politie De computer is je beste vriend(je) 'Even een pijp halen bij Jan Punt' Stof Het Gesprek van de Dag VOOR NA JWOENSDAG 14 DECEMBER 1994we 'Jong geleerd, oud gedaan', zo moeten Hans van Beelen (12) uit Oegstgeest en Balt van Rees (14) uit Warmond gedacht heb ben. Het duo is, zo jong als ze zijn, nu al eigenaar van mbo-di- ploma's informatica. Een cursus, speciaal ontwikkeld voor makkelijk lerende kinde ren, gaf de nieuwsgierige 'wizz- kids'de mogelijkheid zich in de wondere wereld van de infor matica te storten. En met suc ces. Hans legde reeds de exa mens voor eerste twee van in totaal drie modules met goed gevolg af, terwijl de 14-jarige Balt alle drie de papiertjes in tussen op zak heeft. Niet alleen zijn ze er vroeg bij met hun kennis, ze zijn ook nog eens razendsnel. De kids darte len door het computerdoolhof in maar liefst een zesde van de tijd die 'grote mensen' nodig hebben om wegwijs te worden. De gediplomeerden blijven zelf opvallend kalm onder hun suc ces. „Ach, het is leuk om wat te doen te hebben," verklaart Balt zijn deelname. Hans ziet voor namelijk voordelen op de korte termijn: Volgend jaar krijg ik informatica op school. Dan heb ik het meeste al gehad, dus dat wordt een makkie!" _Voor de jonge studenten heb ben computers en software geen geheimen meer. Ze kregen zelfs les in het automatiseren van een onderneming, dus ze kunnen zo een eigen bedrijfje starten. Maar voor toekomst plannen vinden ze het nog te vroeg. „Het is wel leuk dat we nu al iets hebben wat de mees ten pas na hun achttiende ha len," meldt de jongste van het stel. Voorlopig zijn ze al tevre den dat ze begrijpen hoe een computer precies werkt. „Ik kon hiervoor wel met de computer werken, maar ik snapte niet al les. Nu is het allemaal veel dui delijker." legt de Warmondse wizzard de voordelen uit. Bang dat grote mensen mis schien jaloers zouden zijn op de zo snel door hen verworven kennis, zijn de kleine informati ci niet. Ze zijn wel blij met de behaalde diploma's, maar vin den het ook weer niet zó bijzon der dat ze er constant mee te koop moeten lopen. De weinige reacties die ze krijgen zijn tot nu toe alleen positief. Voor iedereen die denkt dat computerkunde boven zijn of haar pet gaat, is er nog hoop: er zijn volgens de jeugdige ken ners namelijk geen ingewikkel de methodes nodig voor een ge slaagde cursus. „Je moet er lol in hebben," adviseert Balt. „En je moet het kunnen," vult Hans als vanzelfsprekend aan. ERIC DE JAGER 'Illegaal vuurwerk is onuitroeibaar' „Of we vuurv^rkfreaks zijn? Nou, dat word je vanzelf wel. Dat een volwassene zijn gezondheid in de waagschaal stelt is stom, maar ze geven die vuurwerkbommen ook aan kinderen. Dat maakt je ra zend en uitermate fel. We zijn net bloedhonden: met een enorm fa natisme zoeken we naar illegaal vuurwerk en de makers daarvan". Het vuurwerkteam van de Leidse politie is al weer een paar maan den naarstig op zoekbaar verboden vuurwerk. Coördinator Faas heeft samen met 'zijn' zes mannen en vrouwen nu al vijf keer zo veel illegaal vuurwerk van de straat gehaald als in het hele vorige jaar. „Inmiddels is 2500 kilo vernietigd. Echt hele erge dingen. Zoals de metalen staaf die we laatst vonden. Een enorm ding, vol gestopt met kruit. Als dat ding was afgestoken, had dat letterlijk ie mand zijn kop gekost", zegt Faas. Die verder nog met zijn mensen een vuurwerkbom vond: „waarmee je een auto kunt opblazen. Dat gaan we deze week dus samen met de brandweer effe proberen." Het vuurwerkteam is zes jaar geleden geformeerd toen duidelijk werd dat illegaal vuurwerk een echt probleem is. „In alle lagen van de bevolking is het populair. Illegaal vuurwerk is onuitroeibaar. Ie dereen kan in zijn kofferbak, zeilboot of vrachtwagencontainer uit België of Frankrijk vuurwerk meenemen. Daar is het spul het hele jaar te koop. Ratelbanden en strijkers die bij ons verboden zijn, gaan daar als zoete broodjes over de toonbank. De leden van het vuurwerkteam werken sedert half september dag en nacht aan het opsporen van illegaal vuurwerk. Als er een aantal burgers uit een bepaalde buurt belt inzake overlast, gaan ze daar posten. „Daarnaast is het een kwestie van goed en vasthoudend re cherchewerk." Faas komt de meest vreselijke staaltjes knutselwerk tegen. Boos en verdrietig wordt hij van de opgeschoten jongens die wél een bom in elkaar durven te zetten, maar het afsteken overlaten aan hun jongere broertjes. Zijn vuurwerkteam bestaat overigens vooral uit 'jonge' gasten. „Ze moeten zich gemakkelijk op het schoolplein kunnen bewegen omdat daar de handel in illegaal vuurwerk het le- vendigst is." De leden van het vuurwerkteam mogen zelf tijdens de jaarwisseling ook graag een pijltje of klappertje afsteken. „Maar van deze rotzooi blijven we af'. De 2500 kilo die inmiddels is ingenomen, wordt ver nietigd in de oven van de AVR. Faas denkt dat het vuurwerk dat le gaal wordt verhandeld en afgeknald, nog niet de helft van de illega le hoeveelheid is. Wie vóór de jaarwisseling betrapt wordt op het afsteken van vuur werk - al is het het miezerigste rotje - krijgt altijd straf. „Een klein rotje en je wordt naar het HALT-bureau gestuurd. Dat soort zaken kan met een alternatieve straft worden afgehandeld. De kinderen die een rotje afsteken worden verhoord en moeten in hun vakantie vier uur werken. Maken ze die vier uur niet fatsoenlijk vol, dan volgt alsnog een gang naar het Paleis van Justitie waar ze een don derpreek te wachten staat. Plus natuurlijk een proces-verbaal." De makers van vuurwerk komen er niet zo genadig vanaf. „Die gaan in elk geval voor een paar dagen achter de tralies. Vervolgens beslist de rechter wat er met hem of haar gebeurt. In elk geval houd je er een strafblad aan over. Dat kan je dus echt een flinke klapper noemen". Voor tips over illegaal vuurwerk of geknal is het vuurwerkteam dagelijks te bereiken op telefoonnummer 071 - 258663 of 258846. MONICA WESSELING Vuurwerk oefent een magische aantrek kingskracht op de jeugd uit. Span nend - maar gevaarlijk archieffoto loek zuyder- Hij stapte afgelopen zaterdag om half drie binnen als 'de slechts geklede man' van Leiden om een uur later als een heertje van stand de nieuwe kledingzaak op de Nieuwe Rijn - d'AJlesandro - weer te verlaten. Het juryrapport over Joannes de Bont, tweede jaars rechtenstudent in Leiden, was wat dat betreft duidelijk: 'een mirakel van smakeloosheid'. De openingsstunt van de zaak in Italiaanse herenmode mag in elk geval geslaagd heten. Heel wat 'zwervers' met gaatjesschoe nen en gaten in de schoenen kwamen op de opening en de daaraan verbonden prijs af. Bij De Bont was alles nog heel. Maar zijn drie overelkaar aangetrokken overhemden in combinatie met bijvoorbeeld zijn sportschoenen, gaven bij juryvoorzitter Cees Waal de doorslag. 'Met uitzondering van burgemeester Goekoop heb ik nog nooit een beroerder gekleed mens gezien', grapte de oud-wethouder. De Bont lag er niet wakker van. Hij maakt op de sociëteit nu goede sier met een driedelig kostuum van Italiaanse snit, inclu sief bijpassende schoenen. AD VAN KAAM Enquête is vlees noch vis De Noordwijkse enquête van de Vereniging Milieu defensie naar vlees en vis in de plaatselijke horeca gaat niet door. De enquêtefor mulieren van onder meer Milieudefensie en de Stich ting Lekker Dier bereikten Noordwijk niet op tijd. Daarom lukte het niet om zo'n 25 horecagelegenhe den in de kustplaats tijdig te ondervragen over de vleesgewoonten bij de be- reiders van kerstdiners. Toch heeft een van de le den van de werkgroep, L. Noort, wel wat te melden. „De horeca hoort nu niets van die enqüete. Maar col lega's van mijn constateer den wel dat het betere res taurant een vegetarische maaltijd op het menu heeft staan. Een Grieks restau rant in de Kerkstraat heeft er zelfs verschillende op staan." Oorspronkelijk zou de en quête er toe moeten leiden dat de betere keuken ge bruik zou maken van schar relvlees. „Maar ook dat ge beurt nu ook wel", zegt Noort. „Dat vlees houdt minder vocht en water vast en zou daardoor kwalitatief beter zijn." Nederland zou trouwens te klein zijn als iedereen scharrelvlees zou gaan eten. „Daarom moet die veeteelt eigenlijk in de ontwikke lingslanden plaatsvinden en dan hiernaar toe geëx porteerd worden. Rund vlees uit Afrika." Een con stant verslepen van voedsel en mestvoorraden, zo ken schetst Noort de bio-indu- strie. Noort weet nog niet of hij volgend jaar opnieuw een poging tot enquête waagt. De behoefte lijkt niet groot. Lekker Dier en Milieude fensie gaan overigens op landelijk niveau aanstaande zaterdag 'in de slag' bij 100 vestigingen van de EDAH. Ze protesteren tegen super markten die geen alterna tief bieden voor vlees uit de bio-industrie. Voor de win kels worden kerstbomen geplaatst waaruit het pu bliek een cadeautje kan kie zen. Die hebben betrekking op vleesvervangende pro- dukten en scharrelvlees. EMIEL FANGMANN Aan hoefijzervormige bars of aan leestafels. Overal zie je ze zitten. De stamgasten. Ze behoren bij het meubilair van café of kroeg. Meestal hebben ze hun vaste stek, nooit hoeven ze te bestellen, want de kastelein kent het recept. Als ze doodgaan, durft een tijdlang niemand op hun plaats te gaan zitten. Alsof ze er nog zijn. In aflevering 12 aandacht voor café Heemskerk in Roelofarendsveen, beter bekend onder de naam Jan Punt. Stamgast van het eerste uur is Piet Olijerhoek uit Oude Wetering. Hij komt er al ruim veertig jaar. Zo vaak als hij kan. „Waar moet ik anders heen?" Deze kroeg is eigendom van het dorp, dat proef je onmiddellijk bij de eerste kennismaking. Vraag in Roelofarendsveen naar café Heemskerk en de mensen kijken je met gefronste wenk brauwen aan. In het telefoon boek staat het weliswaar ver meld onder die naam, maar bij de Vener wil dat er niet in. De dorpelingen hebben het over Jan Punt. Wie het over café Heemskerk heeft, hoort er piet bij. En mag het niet zijn kroeg •noemen. Verder is er niets geheimzinnigs aan die naam, vindt Jan Heems kerk die op deze vroege maan dagochtend ontspannen tegen de tap leunt. Alsof hij nooit an ders heeft gedaan. Dat klopt foto ben de bruyn Piet Olijerhoek aan de bar bij Jan Punt, alias Jan Heemskerk. Een begrip in Roelofarendsveen. Café Heemskerk bestaat niet in Roelofarendsveen ook wel, want hij is Jan Punt. „Ik had die bijnaam al, toen ik in 1952 deze kroeg begon. Als kind was ik nogal een lang en mager ventje. In de jaren dertig ongeveer stond er een voetbal ler in het Nederlands elftal. Met dezelfde lichaamsbouw als ik. Punt heette die." En vanaf het eerste begin heette het café voor de Vener dus Jan Punt. Ook al heeft zoon Jan Heems kerk de zaak inmiddels van zijn vader overgenomen. Sinds ruim twaalf jaar zwaait hij nu de scepter aan de bar, samen met zijn vrouw Conny. Voor Piet Olijerhoek (62) maakt dat niks uit. Wat hem betreft is er niets veranderd. Heet de zaak nog steeds Jan Punt en is het nog steeds goed toeven aan de tap. Bovendien is het maar een paar minuutjes fietsen vanaf Oude Wetering waar hij woont. „Daar heb je helemaal geen cafés. Waarom ik hier al zo lang kom? Joh, waar moet ik anders heen. In elk café moet je betalen. En ik ben geen overloper. Ik wil ge woon steeds naar Jan Punt. Als ik kan wel vijf keer op een dag. Maar dat lukt meestal niet." Olijerhoek zit te hikken van de lach achter zijn flesje bier. Maar zegt dan serieus dat hij zo honkvast is als het maar kan zijn. Nog voordat het café Jan Punt heette, stapte hij er naar binnen. In een pand dat toen eigendom was van Van de Geest. „Was het '50 of '51? Ik weet het niet meer. Het was toen ook al een café. Ik was nog een jongen in elk geval. Op dansles zat ik. Ik dorst nauwe lijks naar een meid te kijken, maar ik moest er wel een vast houden." Met dank aan de leraar. „Hij wees een meid aan met wie je moest dansen. Zelf kiezen mocht niet. Ik kon best aardig dansen, dat had ik wel van mijn zussen geleerd. Zeven zusters had ik. En zes broers. Maar goed, ik moest elke keer met het uitschot. Meiden die niet kon den dansen. Die hadden ie mand nodig die kon leiden, vond de leraar. Dat was ik. Ik had het dus gauw bekeken. Ook al omdat we niet mochten drin ken van de leraar." Drinken is al lange tijd een hob by van Olijerhoek. Daar doet-ie niet moeilijk over. Het liefst pijpjes bier. „Als je die omgooit, zit er nog aardig wat in. Een glas is meteen leeg. En een glas heeft ook zo'n wijd gat. Het bier is dan zo op." Hij schatert het weer uit. „We zijn op de wereld om te lachen. Al doet mijn vrouw dat denk ik niet als ik thuiskom van Jan Punt." Weer neemt hij gas terug. Hij geniet er van zijn toehoorders op het verkeerde been te zetten. Om vervolgens de plooitjes snel weer glad te strijken. „Mijn vrouw kwam hier vroeger ook wel. Klaverjassen op zondag. Maar nu niet meer. Vanwege Judas. Zo noemen we die man hier. Een vaste klant. Wat kan die man treiteren." Juist. Judas. Dat moet dan wel een naar figuur zijn. „Nee hoor, het is wel een goeie goser. Heel gezellig. Maar hij houdt er van om te klieren. Om te zeggen bij het kaarten: wat zit je toch te kloten. Hij heeft het echt naar zijn zin als de mensen kwaad worden. Of zo zenuwachtig dat ze hun kaarten op de grond la ten vallen. Mij interesseert dat niet. Ze krijgen mij niet op de kast. Ook Judas niet." Voornamelijk omdat hij het zo naar zijn zin heeft in de kroeg. Die in 1962 geheel werd afge broken om plaats te maken voor een nieuw gebouw. Het oude gebouw in de tweehon derd jaar van zijn bestaan altijd een café was compleet ver vallen. De nieuwe kroeg is eigènlijk een grote zaal. Met overal tafeltjes. Vanwege de kleur alleen al een echt bruin café. Planten, tafel kleden en een leestafel. Een prominente plaats voor twee biljarttafels. „Maar laat mij hier maar gewoon zitten met een biertje. Even een pijp halen. Nee, niet op een vaste plek. Als ik maar lekker zit. Waar ik het leuk vind, blijf ik zitten." En dat is nou opvallend. Olijer hoek zat jarenlang op de bin nenvaart, waarvan negen jaar als schipper. Nu is hij alweer een tijdje havenmeester in Ou de Wetering. Dat moet iemand zijn met een blik die tot over de horizon reikt, denk je dan. Maar niets is minder waar. „Dat al die andere schippers er wel op uit trekken moeten zij weten. Ik ben maar één keer in het bui tenland geweest. In Duitsland. Zonder papieren. Ik wist niet eens dat dat nodig was. Nee, ik hoef niet naar het buitenland. Bestel je daar een biertje, ver staan ze niet. Dan heb je nog niks." Voor hem is het Nederland. Of liever Ouae Wetering en Roelo farendsveen. „Ik hoef echt niet verder. Leiden, bah! Alphen, waardeloos. Ik heb nooit van de stad gehouden. Veel te druk. De mensen zijn er ook anders. Die zijn veel meer voor zichzelf be zig. Hier is nooit iets aan de hand. Veners onder mekaar maken geen ruzie. Het is een beetje een familie." Zijn familie. Ook al verandert die steeds van samenstelling. Olijerhoek mag er dan nog wel zitten, van de oude garde zijn er inmiddels al aardig wat naar el ders getrokken of overleden. Olijerhoek mijmert graag over Leen, Toon en Arie. Dat waren nog eens tijden. Wanneer op zondag de ene tafel na de ande re vol zat met klaverjassers. En Jan Heemskerk achter de tap stond. Alias Jan Punt. Heeft Olijerhoek zelf nog een bijnaam? „Ja, olie bol. Of lange. Of ouwe ram. Joh, ze roepen hier van alles. Maar wat kan mij het schelen. Ik zit hier lekker met een biertje. Nog steeds." HERMAN JOUSTRA Lopen voor Foster Parents Onder het motto: 'je laatste goe de daad in het oude jaar' roept de Stichting Foster Parents Plan Nederland bedrijven, verenigin gen maar ook individuen op om op 30 december mee te doen aan de zogenaamde Centurion- loop in het Amsterdamse Bos. Deelnemers kunnen zich in schrijven voor een loop over 4 kilometer, 8 kilometer of 10 miles. De bedoeling is om voor elke kilometer sponsors te zoe ken. Het totaalbedrag, inclusief het inschrijfgeld (f4,-, f8.-. f16,-), is bestemd voor een project van Foster Parents in Ouagadougou, de hoofdstad van het Westafri- kaanse land Burkina Faso. I let goede voorbeeld wordt ge geven üoor tal van bekenden uit de sport- en .artiestenwereld. Zo komt wereldkampioen boksen RegilioTuur naar Amsterdam, evenals zijn stadgenote en voor malige Europees sprintkam pioene Nelli Cooman. Olympi sche kampioene op de 800 me ter Ellen van Lange en oud-Eu ropees kampioen op de mara thon Gerard Nijboer verschij nen eveneens aan de start. Dat geldt trouwens ook voor Ruud tcrWeijden. Thom Hofmann, Maarten Sikking, Hans Jorrits- ma, Ignace van Swieten en me nig speler van de Nederlandse ere- en eerste divisieclubs. Het startschot van de Centu- rionloop valt om 14.00 uur. Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 A8 te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden. De computer is je beste vriend. Dat geldt nu al voor de jeugdige 'Wizz- kids' Balt (I.) en Hans. foto loekzuyderduin

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21