'Meer informatie nodig over HSL' 'Niemand wil berg vuil in achtertuin' Randstad Ondernemers blijven karig met investeren Gouda bij kaarslicht Buit klüisjesroof blijkt negen miljoen Fokker rekent snel op nieuwe orders /VOENSDAG 14 DECEMBER 1994 CHEF GERT VISSER.071 -356439,PLV -CHEF PAUL VAN DER KOOU. 0 - Man verongelukt in haven Hoogovens f/j iimuiden» Door nog onbekende oorzaak is een 21-jarige man uit de Filipijnen gisterochtend dodelijk verongelukt bij een van de buitenkades van Hoogovens IJmuiden. De man was opvarende van de onder Noorse vlag varende tanker Star Grindanger. Tij dens het afmeren is hij vermoedelijk overboord geslagen. Hij werd dood in het water aangetroffen. Doordat niemand van het 1 ongeval getuige was, tast men over de toedracht nog in het duis- ter. De Rijkspolitie te Water stelt een onderzoek in. Boete geëist tegen CD-raadslid alkmaar Officier van justitie T. Luigjes heeft gisteren voor de rechtbank in Alkmaar 2000 gulden boete en vier weken voor waardelijke gevangenisstraf geëist tegen het 33-jarige Purmer- endse CD-raadslid R. van der P. (Plas). De officier acht hem schuldig aan het verspreiden van discriminerende pamfletten op een kranteredactie in Purmerend. Volgens de officier bevat het pamflet discriminerende passages, zoals 'leden van de minderheden menen al snel dat ze achterge steld zijn en plegen soms zware misdrijven'. CD-leider Janmaat ontnam Van der P. zijn bestuurlijke partijfuncties nadat hij voor een verborgen camera racistische uitspraken deed. De man bleef wel voorzitter van de CD-fractie in de Purmerendse ge meenteraad. De Alkmaarse rechtbank doet op 27 december uit spraak. Heineken hervat produktie in Ruanda amsterdam/kigali Heineken heeft zijn bier- en frisdrankenpro- duktie in Ruanda voorzichtig hervat. Inmiddels bedraagt de pro duktie 25 a 30 procent vergeleken bij de periode voor het uitbre ken van de burgeroorlog. Van de duizend verdwenen perso neelsleden zijn er inmiddels vierhonderd weer aan het werk. Personeelsgebrek vormt niet de enige reden waarom de bier- en frisdrankenproduktie, die in juni werd stopgezet, nog op een laag peil staat. Door het oorlogsgeweld is ae infrastructuur be hoorlijk aangetast en ontbreekt het de meeste Ruandesen aan voldoende geld. De brouwerij, de enige bierbrouwerij in het Centraalafrikaanse land, ligt in de hoofstad Kigali. Het leven neemt daar langzamerhand weer zijn loop. Communicatie via satelliet bij rampen Amsterdam De regionale brandweer Amsterdam is vanaf eind deze week een nieuw communicatiesysteem rijker, dat wordt gebruikt bij rampen. Met dat systeem gaan de verbindingen tus sen rampgebieden en de centrale via de satelliet. Het mobilo foon- en telefoonnet raken nu bij grote ongelukken vaak overbe last. Het systeem is ontwikkeld in opdracht van het ministerie van binnenlandse zaken, dat ook de kosten van 250.000 gulden voor zijn rekening neemt. De Amsterdamse brandweer is het eerste korps in Nederland dat de beschikking krijgt over het nieuwe systeem. De rampbestrijders in het veld blijven portofoon en mobilofoon gebruiken. Milieu-commissie: 'Welke functie krijgt de flitstrein Alvorens een besluit te kunnen nemen over de aanleg van een hogesnelheidslijn (HSL), is meer informatie no dig. Het huidige milieu-effectrapport (MER) staat te wei nig informatie over alternatieve tracé-varianten. Ook moet meer duidelijkheid komen over de functie van de flitstrein. Moet het een aansluiting worden op het inter nationale HSL-net of een onderdeel van het Nederlandse openbaar vervoer? Het antwoord kan bepalend zijn voor de keuze van het tracé. reeds onderzochte tracé-varian ten. De aanleg van de HSL kan volgens de MER-commissie niet los worden gezien van de ruim telijke indeling van Nederland, verkeer- en vervoerpatronen en de plaats van het Groene Hart in de Randstad. De gevraagde aanvullende informatie moet daarop inspelen. Afhankelijk van de antwoorden kan beke ken worden of een aanvullend milieu-rapport nodig is of dat de informatie later kan worden Dat meldt de Commissie voor de Milieu-effectrapportage na toetsing van het MER. De com missie wil vooral meer weten over de variant van de Techni sche Universiteit Delft langs en over bestaand spoor en een va riant van ingenieur Bos uit Zoe- termeer, die het HSL-tracé wil bundelen met de autosnelwe gen A13 en A4. De commissie vraagt ook meer informatie over enkele milieuknelpunten bij 'Mogelijke verbeteringen HSL' Een mogelijke verbetering op het HSL-traject tussen Nieuw- Vennep en Leiden, noemt de MER-commissie het bundelen van de HSL en de A4. Dit zou samen kunnen gaan met de verbreding van de A4 tussen Burgerveen en Leiden. Op deze wijze wordt hei landschap zo min mogelijk versnipperd en kunnen tegelijkertijd geluidwerende maatregelen voor wegverkeer en spoor worden genomen. Verder wil de commissie een langere tunnel onder de Oude Rijn, de autosnelweg en de spoorbaan Leiden - Alphen in de polder Achthoven bij Leiderdorp. In het B3-tracé door Leider dorp moet een gezamelijke tunnel voor HSL en A4 overwogen worden, zo vindt de MER-commissie. Teneinde milieu-overlast zoveel mogelijk te vermijden dringt de commissie aan op maatregelen ter voorkoming van geluid hinder van de hogesnelheidstrein zelf, een onderzoek naar elec- tro-magnetische effecten door overschakeling van 1500 op 25.000 volt. Ook dient volgens de commissie meer aandacht te worden besteed aan de veiligheidsaspecten van de nieuwe trein. verstrekt bij het te nemen rege ringsbesluit. centimeter vast te leggen. Aldus kan er ruimte blijven voor het plaatselijk iets verschuiven van De commissie beveelt aan de het tracé, het verlengen of aan- te kiezen tracés niet tot op de leggen van tunnels en het ver diept bouwen van trajecten. De ze 'bandbreedte' noemt de MER-commissie noodzakelijk om later knelpunten te kunnen oplossen. Twijfels heeft de commissie over de presentatie van de voor keursvariant van het kabinet door het Groene Hart. oostelijk van Zoetermeer en westelijk van Hoogmade en Hazerswou- de. „De nadelen van deze vari ant voor het Groene Hart wor den rooskleurig ingeschat," oor deelt de commissie, die de toe komstige mogelijkheden van de B3-variant onderbelicht vindt. De B3-variant is een nieuwe HSL-lijn, die op veel plaatsen gekoppeld is aan bestaande (snel)wegen en woonlocaties als Rijpwetering, Zoeterwoude en Pijnacker doorsnijdt. In zowel de voorkeursvariant van het ka binet als in de B3-variant zijn volgens de commissie verbete ringen mogelijk. Snelle actie tegen dubbele PTT-nota Stopzetting van alle automati sche afschrijvingen en een ex cuusbrief aan alle betrokkenen: dat zijn de maatregelen die PTT Telecom heeft genomen na het versturen van te hoge telefoon rekeningen. In de regio Rijnland (Leiden en het gebied tussen de kenge tallen 01711 en 01729) werden deze maand in totaal 8500 no ta's bezorgd waarop te veel kos ten in rekening zijn gebracht. Daarbij waren eenmalige ge sprekken uit de voorgaande pe riode opnieuw opgevoerd en sommige abonnementskosten dubbel gerekend. De automatische afschrijvin gen worden nu op 19 december uitgevoerd, nadat de betrokke nen een excuusbrief in de bus hebben gekregen. Daarbij is het in 4500 gevallen fout gegaan met de rekening. Ook de andere 4000 personen bij vvie de nota te hoog uitviel, kunnen zo'n ex cuusbrief van PTT Telecom te gemoet zien. den haag/leiden gpd amsterdam gpd De totale buit van de kluisjes- 'j roof op 16 juni bij een VSB-ves- tiging op de Amsterdamse Sin gel wordt door justitie op bijna e negen miljoen gulden geschat. Dit blijkt uit de dagvaarding van drie hoofdverdachten die enige tijd na de roof werden aange houden. Van de buit heeft de politie zo'n anderhalf miljoen gulden aan geld en sieraden te ruggevonden. Het drietal staat volgende week woensdag voor de rechter. Een dag na de kraak in juni meldden zich bij de bank aan de Singel honderden gedupeer den die bang waren hun spaar centen en andere waardevolle spullen kwijt te zijn. Tot dusver hebben politie, justitie en de VSB nimmer officiële medede lingen gedaan over de buit. Wel werd de ongeveer 390 gedu peerden van de klüisjesroof ge vraagd in een officiële aangifte de verdwenen geldbedragen of andere zaken op te geven. Daarbij was het opmerkelijk dat zeventig kluisjeshouders niet tot aangifte overgingen. Mogelijk weigerden zij dit uit angst voor fiscale consequenties, aange zien wordt aangenomen dat zich in de kluisjes veel zwart geld bevond. 150 gedupeerden zijn volgens de VSB-woordvoerder inmid dels een schaderegeling met de bank overeen gekomen. Die kan maximaal 100.000 gulden be dragen, het maximale bedrag waarvoor de bank volgens de Huisreglementen aanspreek baar is. Enkele gedupeerden die hogere bedragen in de kluizen hadden liggen, hebben juridi sche stappen tegen de bank aangekondigd. De drie bankkra- kers hebben zich laten insluiten in het bankgebouw en leegden daar 's nachts de kluizen. De bank heeft de beveiliging aan de Singel inmiddels verzwaard. Het Nederlandse bedrijfsleven is optimistisch over de econo mische ontwikkelingen, maar blijft karig met zijn investerin gen. De opleving van de con junctuur zal volgend jaar dan ook niet ten goede komen aan de werkgelegenheid, die verder zal dalen met 0,3 procent. Dat blijkt uit de jaarlijkse En quête regionale bedrijfsontwik keling (Erbo) van de Vereniging van Kamers van Koophandel onder 63.500 ondernemingen. De Kamer van Koophandel Rijnland presenteert de resulta ten van de Erbo-enquete tradi tioneel op de nieuwjaarsrecep tie op 4 januari. Voor die tijd wil men niet ingaan op vragen over de enquête. De regionale gege vens zouden overigens ook nog niet compleet zijn. Landelijk blijkt dat terwijl de omzet van bedrijven met 1,3 procent groeide, de investerin gen het afgelopen jaar opnieuw met 2,1 procent daalden. Vol gend jaar zal de aantrekkende economie daarom wel gunstig uitpakken voor de bedrijfs winsten maar niet voor de om vang van de werkgelegenheid. Die daalt met 0,3 procent, nadat in 1993 al 0,9 procent verloren was gegaan. De daling komt uit sluitend voor rekening van de industrie; in het midden- en kleinbedrijf komen er 0,7 pro cent meer arbeidsplaatsen. In 1993, een economisch diepte punt, daalden de investeringen al met 10,6 procent en de omzet met 1,7 procent. Deeltijdwerk neemt een steeds belangrijker plaats in binnen de werkgelegenheid. Het aandeel van part-timeba- nen groeide van 10 procent in 1991 via 15 procent vorig jaar tot 17 procent nu. De Kamers van Koophandel wijten de achterblijvende inves teringen aan de 'traagheid' waarmee de economische ople ving doorwerkt. Alleen bij grote bedrijven en bij de exportbe drijven is een toename van de investeringen te zien. Over het algemeen heeft het Nederland se bedrijfsleven zich in 1994 volgens de onderzoekers op merkelijk sterk hersteld van de inzinking in 1993. De export steeg met 2,7 procent: veel meer dan dan de binnenlandse om zet (plus 0,8 procent). Al met al zijn het signalen van een ople ving van de binnenlandse eco nomie, waarvan zowel kleine als grote bedrijven profiteren, aldus de Kamers van Koophandel. Twaalf gemeenten in provincie Amsterdam amsterdam De nieuwe stadsprovincie Amsterdam die met ingang van 1998 of ficieel moet bestaan, wordt gevormd door twaalf gemeenten: Am sterdam, Amstelveen, Aalsmeer, Haarlemmermeer, Diemen, Ou- der-Amstel, Zaanstad, Oostzaan, Landsmeer, Waterland, Wormer- land en Purmerend. Dat heeft een meerderheid van het college van Gedeputeerde Staten van de provincie Noord-Holland gisteren be sloten. Bedenkers afi'al-tulp in zee: leiden/den haag monica wesseling al Hoewel hef milieubeleid erop gericht is steeds minder te stor ten en steeds meer te verbran den en hergebruiken, blijft er al tijd een hoeveelheid stortafval over. „En dat afval is eigenlijk vooral een ruimtelijke pro bleem. Er zijn genoeg technie ken om afval veilig te kunnen opslaan. Maar, waar doe je dat? Niemand wil een berg afval in zijn achtertuin", zegt H. Neele, een van de 'tulpbedenkers'. Niet in de achtertuin, dan maar in zee, zo hebben de vier gedacht. Ze willen blokken van beton maken met een afmeting van 100 bij 50 bij 25 meter. „Een volume van een uit-de- kluiten-gewassen flatgebouw." De blokken zijn opgedeeld in vier afzonderlijke ruimten. Na het storten in zee, worden de blokken vanaf een schip 'ge vuld' met afval. De deksel gaat erop, totdat de techniek voor af valverwerking weer een stapje verder is en ook het opgeslagen afval verwerkt kan worden. Miljarden De tulpesteel biedt ruimte voor 15 miljoen ton afval (15 miljard kilo!). In heel Nederland wordt na de eeuwwisseling per jaar 6 miljoen ton stortafval geprodu ceerd. In Zuid-Holland komt dan, in het gunstige geval, jaar lijks 700.000 ton stortafval vrij. De capaciteit van de tulpekop is afhankelijk van de manier waarop deze wordt gemaakt, maar volgens de bedenkers is een dergelijke bergingscapaci teit 'niet ondenkbaar'. De steel alleen al kost grof ge schat twee miljard gulden, de aanlegkosten van de kop zijn Tramstaking in Amsterdam dreigt amsterdam anp De bonden AbvaKabo, CFO en AC hebben de gemeente Amsterdam tot donderdag 12.00 uur de tijd gegeven te reageren op hun eis om per 1 januari 1995 conducteurs in te zetten op de Amster damse trams. Gebeurt dat niet, dan rijden er komende vrijdag tussen 06.00 en 08.30 geen trams in de hoofdstad. Dat heeft Abva- Kabo-bestuurder M. van den Berg bekendgemaakt. De bonden constateren dat het de gemeente niet lukt om 170 banenpoolers te betalen als volwaardig tramconducteur. De ge meente biedt de conduc teurs een arbeidsovereen komst aan tegen een belo ning die lager is dan die voor vergelijke banen bij hel GVB. De bonden weige ren hierop in te gaan. amsterdam vervolg voorpagina Het herstel van de luchtvaart zal volgens Fokker op termijn ook leiden tot nieuwe orders. Vol gens de onderneming voert zij met diverse grote luchtvaart maatschappijen besprekingen over de verkoop van nieuwe vliegtuigen. Enkele van die maatschappijen hebben be hoefte aan „grotere aantallen". „Zeer binnenkort" doet Fok ker hierover nadere mededelin gen, aldus de woordvoerder. Flij zei overigens niet te doelen op de mogelijke order van Scan dinavian Airlines (SAS), die een belangrijk deel van zijn vloot wil vervangen. „Daar verwachten we in februari pas iets naders over te kunnen zeggen." Maan dag bleek dat SAS ook nog bij Boeing en Airbus te rade gaat en niet alleen offertes van Fok ker en de Amerikaanse McDon nell Douglas heeft opgevraagd. De SAS-opdracht kan een om vang krijgen van f 3 miljard. Fokker erkende dinsdag ook dat het opzetten van de finan cieringmaatschappij Daimler- Benz interservices (Debis) Air Finance niet voor het einde van het jaar is afgerond. Die onder neming zou de vliegtuigen overnemen die nu nog op Fok kers balans staan. De reden van de vertraging is volgens de vliegtuigbouwer dat de poten tiële klanten „niet zo snel willen gaan". Daarbij speelt de lagere dollar en de prijsdruk op de markt een belangrijke rol. „Er is afgesproken de financierings maatschappij voor eind april operationeel te hebben." „We verwachtten in augustus een aanzienlijk kleiner verlies", aldus de Fokker-woordvoerder. Hoeveel lager heeft de onderne ming nooit naar buiten ge bracht. Het verlies over de eer ste helft van dit jaar bedroeg 195,8 miljoen gulden en was daarmee aan de onderkant van de ramingen van analisten. Die rekenden over de eerste zes maanden op een negatief saldo van 170 a 260 miljoen gulden. AANVARINGS BESCHERMING Zo moet de steel van de afval-tulp er uit gaan zien: links de zee(dijk), in het midden de blokken waar afval in gestort kan worden door binnenvaart schippers. Zij meren met hun boten af in het binnenwater. nog niet berekend. „De bedra- gulden.Niet gek dus", gen lijken onoverkomelijk. Maar Het viertal, zichzelf Kernteam omgerekend naar de kosten per 2(5)000 noemend, ziet geen en- ton afval, komen we behoorlijk kei milieuprobleem: de beton- goedkoop uit. Storten in de tulp nen bakken worden bekleed niet in zee terecht, maar in de zogen en alsnog yerwerkt. „De binnenwand. Is het lek te groot, techniek schrijdt voort en we dan kan het hele blok worden zullen steeds meer soorten afval leeggepompt. kunnen verwerken. De blokken Het is so wie so de bedoeling kunnen dan weer worden ge kost 180 gulden per ton; ver- met folie en gedraineerd. Als er dat het gestorte afval naar ver- bruikt voor ander afval. Zo ver branden kost nu 200 tot 300 een lek ontstaat, komt het afval loop van tijd weer wordt opge- dien je er nog wat op". Dan is het zover! december B^B vernieuwde showroom B ^^0 ^^B van Keukencenter ^0^^ ^^01 BIB rj keukens SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9, Leiderdorp. Tel. 071-412615 Cleetage MIJnders Meubelen)

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19