Nieuwbouw op andere plek 'Heien vereist stukje uithoudingsvermogen' Maak maar een hangplek voor het gemeentehuis' Auto Home Leiderdorp klaar voor de toekomst Leiden Regio Tentoonstelling over patiëntenrechten Omwonenden Leythewode krijgen informatie over plannen Gestrafte ambtenaar Leiderdorp krijgt geen stukken meer te zien I in GÊ OENSDAG 14 DECEMBER 1994 CHEF HENNY VAN ECMOND. 071 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 -3p weg naar de gevangenis [/Assenaar Een 32-jarige man uit Heerhugowaard werd gister- norgen door de politie bij een controle aangehouden op de tijksstraatweg in Wassenaar. Daarbij bleek dat hij nog een boete [an 1830 gulden moest betalen of dertig dagen moest zitten. De wilde absoluut niet betalen en werd ingerekend. Gistermid- jag is hij overgebracht naar de gevangenis in Leeuwarden. '^iiivel en vlees gestolen De Wassenaarse politie heeft vannacht twee Roeme nen aangehouden die worden verdacht van een inbraak in een fjuis aan de Rozenstijnstraat. Uit het pand waren sieraden en voorraad zuivel en vlees uit de koelkast meegenomen. Bei- jen werden ingerekend en worden het land uitgezet, er jRek mag in tuin blijven staan teiderdqrpDe waaiervormige schutting in de tuin van de fami- W. van Heeren aan de Leiderdorpse Muzenlaan mag blijven In een kort geding heeft de Haagse rechtbank gisteren be haald dat Van Heeren de afscheiding niet hoeft te verwijderen. ^Buurman W. Thür had vorige week geëist dat Van Heeren de j|rens tussen beide tuinen zou eerbiedigen en de schutting zou 3jjveghalen. Druk bezochte inspraakavond verloopt rustig leiderdorp ziet kabels over het hoofd e bouw van een nieuw onderkomen voor drumfanfare amarco aan de Splinterlaan in Leiderdorp kan niet oorgaan op de geplande plek. De gemeente heeft over et hoofd gezien dat er onder de grond diverse electrici- litskabels en een gasleiding liggen. Verplaatsing van de n abels kost volgens een woordvoerder van de EWR 'al ~auw een ton'. Dat is de gemeente te duur. Het gebouw 'ordt nu even verderop neergezet. leiderdorp judy nihof ,,Het is net alsof hier allemaal heiligen zitten. Die mensen zul len vroeger toch ook wel eens wat hebben uitgehaald?" Een 18-jarige Leiderdorper ('noem me maar Klaas B., nou goed') had zo zijn eigen ideeën over de opmerkingen van omwonenden tijdens een gisteren gehouden inspraakavond over Jongeren Ontmoetings Plaatsen (JOP's) in Leiderdorp. Het stak hem dat sommigen over jongeren spra ken alsof het criminelen, vanda len en verslaafden zijn. „Zo'n hangplek is perron nul toch niet," aldus de jongere. Zelf voor de microfoon komen, wou hij echter niet. „Dan sta ik als een schandpaal voor de hele ge meente zonder dat ik me kan verdedigen." Daarin had hij wel een beetje gelijk. Veel mede standers zaten er niet op de vol le publieke tribune in het ge meentehuis. Vertegenwoordigers van ge meente, politie en sociaal cultu reel centrum Sjelter deden hun best om het publiek uit te leg gen waarom het volgens hen nodig is dat er vier JOP's bijko men in Leiderdorp. „Kiezen jongeren zelf plekken om te hangen dan zitten ze op een kinderspeelplaats, op muurtjes en brugleuningen. Dat leidt tot overlast," aldus wethouder C. Bewoners tijdens de informatie-avond over de nieuwe hangplekken in Leiderdorp. Alleen de hangplek aan de Roerdompstraat stond niet ter dis cussie. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Kemer (CD A/welzijn). Door JOP's te maken, wordt de 'grip' op rondhangende jongeren vol gens haar groter. De politie kan de jongeren naar hun eigen plekken sturen en hen daar be ter wijzen op hun verantwoor delijkheden. Veel aanwezigen hadden er een hard hoofd in dat dit zou lukken. „Er zitten hele aardige jongens bij, maar je kunt er geen afspraken mee maken", zei hoofd van de Re- genboogschool H. Koster over de jongeren die momenteel voor veel overlast bij zijn school zorgen. En de belofte dat de po litie de JOP's goed zal controle ren, kon er bij hem ook niet in. „Toen ik laatst belde, was de politie na drie kwartier aanwe zig." Een JOP creeëren heeft volgens hem bovendien een 'magneetwerking' op jongeren van buiten Leiderdorp. Hoewel de sfeer in het begin wat grimmig was, verliep de avond toch nog vrij rustig. De meeste kritiek kwam op de plannen van het college om JOP's te maken in de wijk Voor hof (tussen de Regenboog-, Elc- kerlyc-school en De Hobbit in) en op het eiland in de Buiten hofvijver. Maar ook met een JOP op het Hubrechtsplein ble ken sommigen zeer ongelukkig. Alleen de hangplek aan de Roerdompstraat stond niet ter discussie. Het eiland in de Buitenhofvij ver is volgens bewoner Woltjer een speelplaats voor zeer kleine kinderen. „Daarvan wordt met veel succes gebruik gemaakt. Die plek wordt nu ontzegd aan de Heintjes." De bewoner, die vreest dat de jongeren in de omgeving van de vijver kapot glas zullen laten slingeren, kreeg een luid applaus. Bewo ner Van Maurik van de Zomer- kade wees de gemeente op slechte ervaringen met een jeugdhonk aan de Splinterlaan, jaren geleden. „Binnen twee maanden was dat ding afge brand." Hij raadde de gemeente aan eerst één hangplek te ma ken. „Als proef, om te kijken of het werkt." Zelf wist hij overi gens wel 'een prachtige plek' voor zo'n 'proef-JOP'. „Vlak voor het gemeentehuis. Dan kunnen de ambtenaren vanuit hun raam toezicht houden." leiderdorp/alphen iderdorp.judy nihof ding liggen. Bouwen mag niet omdat de EWR altijd makkelijk bij de kabels moet kunnen ko men. De EWR zou de gemeente vorig jaar september nog een brief hebben gestuurd met een mededeling over de kabels. Die brief moet echter in vergetel heid zijn geraakt. In overleg met het bestuur van de drumfanfare buigt de ge meente zich nu in allerijl weer over de bouwtekeningen. „Het is de bedoeling om de nieuwe tekeningen volgende week dins dag in de collegevergadering te behandelen," aldus de gemeen tewoordvoerster., Volgens de woordvoerder van de EWR komt het wel vaker voor dat ge meenten zich niet goed oriënte ren op de ligging van riolen, electriciteits- en gasleidingen. De kans dat er in het werkge- üe bouw gaat in elk geval 31 oor," meldt een woordvoerster an de gemeente. Volgens haar de situatie 'niet dramatisch'. Il^an'grote vertraging zou geen zijn. „Er was ook nog $en officieel bouwplan inge- iend, alleen een voorlopig souwplan." Het blijft de bedoeling dat het ie,uwe onderkomen van Ta- ïarco aan wijkcentrum Zijl- wartier wordt vastgebouwd. ie muzikanten krijgen er de jeschikkkig over--, een -ruimte in ongeveer 380 vierkante me- r. In het huidigeo ndërkomen, [veneens aan de Splinterlaan, :an Tamarco niet blijven zitten. 'e gemeente wil het slopen om ip die plek woningen neer te itten. Vorige week kwamen de ge- bied van de EWR (Duin- en Bol- ieente en bouwer Zijlgaarde lenstreek, regio Alphen aan den ïedrijf tot de onaangename Rijn en regio Leiden), onder de mtdekking er op de plek voor grond leidingen liggen, zou ech- nieuwbouw twee hoogspan- ter vrij groot zijn. „Het wordt lingskabels van 50.000 volt, steeds drukker in het onder wee van 10.000 volt, een laag- grondse verkeer," aldus de ipanningskabel en een gaslei- woordvoerder van de EWR. sandra passchier In het Rijnland Ziekenhuis is vanaf 19 december een ten toonstelling over patiëntenrech ten te zien. In de vestigingen Rijnoord in Alphen aan den Rijn en St. Elisabeth in Leiderdorp wordt aan de hand van plaatjes, foto's en teksten uitleg gegeven over onder andere de nieuwe patiëntenwetgeving. Onlangs nam de Eerste Ka mer de Wet Geneeskundige Be- handelings Overeenkomst (WG- BO) aan. Deze wet treedt op 1 april 1995 in werking en regelt de rechten en plichten van pa tiënten en hulpverleners. De belangrijkste verandering voor de patiënt is het recht op infor matie en de vereiste toestem ming voor een medische be handeling. Tijdens de tentoonstelling wordt ook ingegaan op andere rechten voor de patiënt, zoals het recht op inzage in het me disch dossier, het recht om te veranderen van arts voor een zogenaamde tweede mening (second opinion) en de moge lijkheid om een klacht in te die nen als de patiënt ontevreden is over een behandeling. De expo sitie wordt op 20 december offi- ceel geopend door de voorzitter van het Regionaal Patiënten- /Consumenten Platform Zuid- Holland Noord, M. Boelen. De tentoonstelling is te zien op lo catie Rijnoord van 19 december tot en met 2 januari 1995 in de hal op de eerste verdieping en op locatie St. Elisabeth van 4 tot en met 16 januari 1995 in de hal op de vijfde verdieping. leiderdorp «judy nihof Het Leiderdorpse college van B en W hoeft een van de vier ge strafte ambtenaren burgerzaken geen inzage te geven in bepaal de gemeentelijke stukken. Dat stelt de onafhankelijke commis sie voor beroep- en bezwaar schriften in haar advies aan B en W. De argumenten die het college steeds heeft gebruikt om de 32-jarige ambtenaar 'nee' te verkopen, zijn echter niet gel- De commissie vindt namelijk niet dat de 'juridische positie van de gemeente wordt bena deeld' door de stukken open baar te maken. Daarentegen is voor de juristen wel zwaarwe gend dat door openbaarmaking 'inbreuk wordt gemaakt op de persoonlijke levenssfeer' van al le vier de betrokken medewer kers. Al een tijdje probeert de amb tenaar, die salarisvermindering heeft gekregen wegens ver meende verduistering, bepaalde sLukken te pakken Le krijgen. Het gaat om het advies van een extern adviseur. Deze is in de arm genomen nadat de com missie beroep- en bezwaar schriften het college had gead viseerd om de strafmaatregelen tegen de vier ambtenaren terug te draaien. De commissie vond dat het onderzoek van het colle ge onzorgvuldig was geweeest. Na het raadplegen van een ex tern adviseur besloot het college de strafmaatregelen echter te handhaven. leiderdorp jaap van sanduk „Hoe vroeg begint dat heien 's ochtends eigenlijk?", wil een omwonende van het verpleeg huis Leythenrode in Leiderdorp weten. „Meestal om zeven uur", zegt een ander grijnzend die de bouw van het politiebureau te genover het verpleeghuis 'aan den lijve' ondervond. Gister avond organiseerde de directie van Leythenrode een informa tieavond voor omwonenden die alles over de uitbreidingsplan nen en renovatie wilden weten. Begin volgend jaar begint de operatie die twee jaar zal duren en 25 miljoen gulden gaat kos ten. De buurtbewoners, voorna melijk afkomstig van het Mun- nikkenpark en Holtlant, luister den geduldig naar de uitleg van directeur De Kleine en keken naar de bouwtekeningen die werden toegelicht door G. van Rijssen, projectmanager van een Arnhems architectenbu reau. Niemand van de bezoe kers blijkt problemen te hebben met de plannen van Leythenro de. Het gaat tenslotte om het welzijn van de bewoners van het verpleeghuis. En wat dat heien betreft: „Dat duurt maar een week of vier, vanaf eind fe bruari volgend jaar", zegt Rijs sen. „En dat vereist inderdaad een stukje uithoudingsvermo gen", voegt hij eraan toe. Een bezoekster zegt dat de bewo ners van het verpleeghuis daar meer last van zullen hebben. „Wij kunnen tenminste van huis weg, zij hebben die keus niet." Begin volgend jaar wordt be gonnen met de nieuwbouw achter het huidige gebouw. In deze nieuwbouw komt ruimte voor zestig psychogeriatrische (dementerende) ouderen. Voor het bouwverkeer wordt een tij delijke dam in de sloot langs de Hoogmadeseweg gelegd. Later, in 1996, wordt het bestaande gebouw grondig gerenoveerd. Ook dan zal er, hoewel veel minder, worden geheid. Het bouwverkeer kan dan weer rij den via de bestaande hoofdin gang. Voor het vervoeren van groot materiaal, zoals heipalen, wil men gebruik maken van een houten noodbrug die zal wor den aangelegd tussen het Ley- thenrode-terrein en de Persant Snoepweg. Deze brug wordt verder alleen gebruikt in geval van calamiteiten. Tijdens de renovatie van het ge bouw verhuizen alle 120 bewo ners tijdelijk naar porto-cabins op het parkeerterrein. „Gaat on ze wijk dan fungeren als par keerplaats voor Leythenrode?", wil een bewoonster van het Munnikkenpark weten. „We zit ten al zo vol". Dat is niet de be doeling volgens directeur De Kleine. „Onze medewerkers zet ten de auto neer op het par keerterrein bij De Houtkamp. Het personeel moet maar even lopen. Bezoekers kunnen wat dichterbij parkeren op plaatsen die we in overleg met de ge meente hebben aangewezen." HANDELEN WANDEL ■l :en bedrag van drie miljoen ^gulden. Dat is de afgelopen an derhalf jaar uitgetrokken bij Au- (to Home in Leiderdorp voor uit leiding en vernieuwing van et autobedrijf aan de Wevers- ibaan. Het bedrijf is daardoor 'bijna twee keer zo groot gewor- 'den. Het bedrijf is in 1968 opgezet Odoor eigenaar/directeur J.J. Ver- ïeijen. Sinds 1 januari 1977 is de Mazda-dealer in Leiderdorp Ogevestigd. Het bedrijf heeft 35 ^medewerkers in dienst. „Begin 1991 is besloten om uit te brei den. Toen het vervolgens mis ging met de verkoop van auto's waren wij al volop bezig met de werkzaamheden. Nu trekt het weer aan en wij bezitten een schitterend bedrijf dat gericht is de toekomst", vertelt direc teur verkoop en kwaliteitS' manager Fred Gerris. Zowel de showroom als de werkplaats is wat ruimte betreft verdubbeld. Daarnaast is ook veel geld uitgetrokken voor de nieuwe technieken in de garage. „Met behulp van de computer kunnen we nu bijvoorbeeld ze'lf alle kleuren samenstellen. Het kleurverschil is daardoor tot een minimum beperkt', constateert medewerker Peter Dreef. .Verder is er ook voor gezorgd dat de schadelijke stoffen eruit worden gefilterd. De uitstoot van gevaarlijke stoffen is in ver gelijking met vroeger dan ook aanzienlijk beperkt. Ook de om standigheden voor de mensen die in de spuitcabines werken is aanzienlijk verbeterd." Milieu voorzieningen die overal in het bedrijf zijn getroffen. Zo zijn al le vloeren van een speciale laag voorzien, waar geen olie of een ander goedje doorheen kan dringen. Het Leiderdorpse bedrijf be schikt nu ook over een trek- bank, waar auto's mee worden rechtgetrokken. „Een investe ring van ongeveer 100.000 gul den, maar dat werk werd altijd uitbesteed. Op die manier werk je veel sneller en heeft de klant zijn auto ook weer sneller te rug", stelt Gerris. Verder is er een nieuwe kantine, een grotere magazijnruimte en een opslag plaats gebouwd. De verbouwing heeft anderhalfjaar geduurd. Trots is Gerris ook op het beha len van het zogenoemde ISO- certificaat. Dit papier kreeg het Leiderdorpse bedrijf als eerste van de 120 Mazda-dealers in ons land. ftet is een certificaat dat een bedrijf kan verdienen als het aan bepaalde normen en eisen wat werk en organisatie betreft voldoet. „Dat zijn Eu ropese normen", weet de direc teur, die zelfde anderhalfjaar lange procedure op het bedrijf heeft begeleid. Onder andere door het vervaar digen van een zogenoemd kwa liteitshandboek waarin de gang van zaken in het gehele bedrijf wordt beschreven. „Dat doe je niet alleen, maar je neemt alles door met de medewerkers. Je verbetert de communicatie on derling en daardoor vermindert de kans op fouten. Dat is niet alleen een kostenbesparing, maar ook bepalend voorde kwaliteit van het werk. Het be drijf onderscheidt zich daar door. Vroeger was dat door het automerk, maar nu moeten ser vice en begeleiding het doen." kees van kuilenburg Rubriek voor zakelijk nieuws fax:071-321921 Kerstorkest De winkeliers aan de Breestraat en de Haarlemmerstraat in Lei den organiseren tijdens de koopzondag op 18 december tal van activiteiten. In de feestelijk verlichte straten loopt een ker storkest rond van twaalf perso nen. Het Herensingel-kinder koor zingt op diverse punten kerstliedjes. Bij de Hartebrug- kerk is een een levende kerststal te bewonderen. Snoep wordt uitgedeeld door kerstmannen, die rondrijden in een arreslee of op dubbelfietsen. Om 15.00 uur is er een kerstconcert van het Hartebrugkerkkoor. Wereldwinkel Kerststalletjes uit Peru, kaarsen uit Soweto en truien uit JCroatië zijn te koop in de Wereldwinkel aan de Steenstraat IB in Leiden. De winkel is iedere middag van 13.30 uur tot 18.00 uur en op zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur geopend. Op de donderdag se koopavond kunnen klanten tot 21.00 uur terecht. De op brengst van de verkoop komt ten goede aan de stichting Lei- den-Dalmacija, die slachtoffers van de oorlog in het voormalige Joegoslavië helpt. Boerenmarkt De Zoeterwoudse weekmarkt op de parkeerplaats bij de Een denkooi wordt morgen aange vuld met de Biologisch Dynami sche Boerenmarkt Nederland. Er worden zuivelproducten, droogwaten, brood, groenten en fruit verkocht. De biologische producten zijn op een milieu vriendelijke wijze geteeld. LENEN MET LAGE RENTE? REKEN MAAR OP DE GKB LEIDEN! Geld lenen kan overal. Maar hebt u wel eens op de rentetarieven gelet? Daar zitten enorme verschillen in. Bij de één betaalt u dus veel meer dan bij de ander. De rente van de Gemeentelijke Kredietbank Leiden behoort tot de laagste van Nederland. Zo komt u lekker voordelig aan uw persoonlijke lening of doorlopend krediet. Vooral bij hogere bedragen scheelt dat stukken. Bovendien wordt alles soepel en vlot voor u geregeld. Kom maar langs. Of bel eerst even voor informatie. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet limietbedrag theoretische looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 67 maanden f 200,- 11,4% f25.000,- 67 maanden f 500,- 11,0% f50.000,- 67 maanden f 1000,- 11,0% Persoonlijke lening in handen looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 48 maanden f 257,43 11,3% f25.000,- 48 maanden f 643,57 11,3% f50.000,- 60 maanden f 1057,29 11,0% Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel.071-167777-fax071-167158

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15