'Ik zou het leuk vinden iets buiten de omroep te doen' Rudi Carrell staat nog steeds aan de top Fictie in serie 'Pleidooi' lijkt verdacht veel op werkelijkheid Rtv show WOENSDAG 14 DECEMBER 1994157 Ed van Westerloo neemt zonder wrok afscheid van NOS Het medialandschap is voortdurend aan veranderingen on derhevig. De ene dag over weegt de TROS uit het publieke bestel te stappen, de andere ziet de omroep toch maar een commercieel avontuur af. En dan was er natuurlijk ook het monsterverbond van Vero- nica/Endemol met de publieke omroep, dat vorige week een zijdig door de 'commerciëlen' werd opgezegd. De heren Van der Reijden, Van den Ende en De Mol lijken al hun bezwaren jegens RTL vergeten. Meer dan t speelt geld een rol in Hil- >um. „En misschien is het morgen weer helemaal anders. Zo werkt dat hier", zegt Ed Westerloo, de binnenkort af zwaaiende directeur van NOS- TVL Met andere woorden: wat je ook roept of aan welke voor spelling je je ook waagt, het zal 1 Hilversum altijd een geheel andere kant opgaan. Daarom voelt Van Westerloo er die mid dag weinig voor allerlei interes sante bespiegelingen te hou den over de toekomst van de omroep. De wegen van om- roepbestuurders zijn nu een maal ondoorgrondelijk. Maar niet alleen: ze hunkeren blijkbaar naar macht én vooral naar geld. Met alle gevolgen vandien. „Over dat krachtenveld is nog lang niet het laatste woord gezegd. Ik zeg niets, omdat ik geen zin heb de wijsneus uit te hangen. Duidelijk is dat we slechts een tussenstand kun nen opmaken. En zelfs die tus senstand kan over drie dagen weer anders zijn. Dat heb ik al zo vaak in mijn 31-jarige om- roepcarrière meegemaakt Splitsing Ed van Westerloo (56) vertrekt morgen bij de NOS. De aanlei ding: hij kan zich niet vereni gen met de splitsing van de Ne derlandse Omroep Stichting in NOS en NPS. Hij is daar van meet af aan een verklaard fel tegenstander van geweest. Van Westerloo begon zijn journalistieke carrière bij het ANP. Daarna verhuisde hij naar KRO's Brandpunt. Daar begon hij als redacteur om er te eindi gen als eindredacteur. Op 1 ja nuari 1976 werd Van Westerloo hoofdredacteur van het NOS Journaal. De laatste negen jaar was hij TV-directeur van de NOS. Het mag in Hilversum dan onrustig zijn en het zal er onge twijfeld lang onrustig blijven; voor de publieke omroep zal volgens Van Westerloo altijd plaats zijn. „Ik verwacht wel dat er steeds nadrukkelijker zal worden gediscussieerd over het aantal netten. Maar de publie ke omroep zal blijven bestaan, dat staat als een paal boven water, absoluut." Een belangrijk onderdeel van de NOS-programmering vormt de sport. Dat is één van de kerntaken van de NOS naast nieuwsvoorziening, cultuur, educatie, achtergronden en jeugd. Van Westerloo ziet geen enkele aanleiding om bang te zijn dat de commerciële con currentie de grote sportevene menten voor de neus van de publieke omroep zal wegka pen. „Het zal inderdaad duur der worden. Maar ik kijk er met een gerust hart tegenaan. Het pakket is redelijk veilig gesteld tot het einde van deze eeuw." Van Westerloo doelt op het Europese bekervoetbal, het WK-voetbal (tot 2002), de Champions League (tot 1997), het lange baanscliaatsen (tot 1999) en de Tour de France (eveneens tot 1999). „Met an dere woorden: we hebben een hoop in de knip. Wimbledon zit (voorlopig) bij RTL 5. Da's jammer, ja." Over de bedragen die moe ten worden neergeteld door de NOS, maakt Van Westerloo zich niet te sappel. „Je moet het zien tegen de achtergrond van de O-situatie. Een aantal ja ren geleden betaalden we bijna niets. In dat licht bezien zijn de prijzen flink gestegen. Destijds zijn de onderhandelingen met de KNVB een keer gestruikeld, omdat we het niet eens konden worden over een bedragje van 75 mille." Als geen ander weet Van Westerloo dat de commercië len maar al te graag sport in hun programmering willen op nemen. „Maar voor hen zijn er ook grenzen. Ze moeten winst maken, dus hun mogelijkheden zijn ook maar beperkt." Volgens Van Westerloo koestert de sportwereld ook een zekere voorkeur voor de publieke omroep. „Dat is door de geschiedenis zo gegroeid. De relaties bestaan al vele ja ren. Bovendien moet je niet vergeten dat wij een hoge kwa liteit sportverslaggeving leve ren. Dat is geen peptalk van me. De sportwereld heeft ook door, dat een journalistiek on afhankelijke benadering ook goed is voor het imago van de sport." Hectisch Van Westerloo is overigens niet zo geschrokken van de 'oorlo gen' die in Hilversum woeden. „Ik vind het woord oorlog ook niet helemaal op zijn plaats", zegt hij. „Het zijn hectische ontwikkelingen, die ik in m'n carrière wel vaker heb meege maakt. Eigenlijk is het altijd zo geweest. Ik ben betrokken ge weest bij de totstandkoming van Nederland 3. Dat heeft enorm veel bloed, zweet en tra nen gekost." De stelling dat er nu meer met modder wordt gegooid dan en kele jaren geleden, werpt Van Westerloo van zich. „Daarmee wil ik niet overdreven laconiek doen over de huidige situatie. Ik wil alleen maar zeggen dat het weer één moment is en dat het over een maand of mis schien veel eerder, wel weer heel anders kan zijn. Dit zijn Ed van Westerloo: „De splitsing van de Nederlandse Omroep Stichting in NOS en NPS vind ik een onding." pas slechts de voorboden. Door maatschappelijke-, politieke- en technische ontwikkelingen zal het omroeplandschap er ge heel anders uitzien. Ook omdat politiek Den Haag de intentie heeft uitgesproken om een vi sie te ontwikkelen over het pu blieke bestel. Je weet nooit wat daar uitrolt. Misschien wel zes publieke netten. Sommige mensen dachten dat de kaarten onlangs waren geschud. Nou, ik beloof je dat het nog lang on rustig zal blijven." De splitsing van de NOS, per 1 januari, in de Nederlandse Programma Stichting en de Nederlandse Omroep Stichting zal in zijn optiek ook weer het nodige rumoer veroorzaken. De NOS krijgt servicetaken als het Journaal, Studio Sport, Den Haag Vandaag ten. Bij de NPS worden onder meer culturele, informatieve en educatieve programma's als Het Capirool, Van gewest tot ge west, NOVA, Sesamstraat en Het Klokhuis ondergebracht. „Ik vind die splitsing een on ding. Kijk, we hebben er met elkaar één bedrijf van gemaakt. Dat wordt nu in tweeën gehakt. Daardoor maak je de mogelijk heden tot kwaliteitsverbetering volgens mij kleiner. Bij grote projecten moet je bijvoorbeeld vijf man bij de NOS vandaan halen en vier man bij de NPS. Dat is niet efficiënt. NOS en NPS hebben een eigen bestuur en eigen gebouwen. Dat kost ook veel geld. Maar goed, een meerderheid van de Kamer heeft zich er voor uitgesproken. Dan moet je loyaal zijn. En dus niet mokken." Van Westerloo zegt 'werke lijk' niet te weten wat hij na morgen gaat doen. Maar de he le dag thuis zitten, dat in geen geval. „Ik heb niet eens gerani ums en bovendien ben ik er ka rakterologisch niet geschikt voor. Er zijn wel dingen op me afgekomen. Ik zou het leuk vin den - als omroepdier - om juist iets buiten de omroep te kun nen doen. Het moet wel in de journalistieke geur staan. Ik zou bijvoorbeeld best willen gaan schrijven. Maar m'n han dicap is dat ik me de laatste ja ren alleen heb beziggehouden met memo-taal. Daarom wil ik eerst voor mezelf uitvinden of ik nog wel kan schrijven, zoals 10 jaar terug." Derby-middag j in Omroepmuseun6 Martin Simek presenteert 'Kleur Bekennen' HILVERSUM f Martin Simek presenteert vanaf morgen het wekelijkse RVU-- praatprogramma Kleur Beken nen. Simek vervangt de komen de twee maanden de 'vaste' presentatrice Annette van Trigtl Hij wordt bijgestaan door de re dacteuren Louis Bogaers enj Jeroen Jorna. Met Martin Simek heeft Kleun Bekennen een uiterst veelzijdig! presentator in huis gehaald. De in 1968 gevluchte Tsjech is ex-' tenniscoach, cartoonist, schrij vend journalist en sinds kort ook theatermaker. Radiopro- grammés presenteren deed hij; nog niet eerder, maar hij heeft j er ontzettend veel zin in. In de) eerste uitzending praat Martin) Simek met Marlous (34), een. psychiatrisch patiënte die dood wil maar niet dood mag. Mar-, lous heeft als psychiatrisch pa tiënte geen recht op hulp bij i zelfdoding. Zij vecht deze situa- tie aan. Haar man Jan-Cees i steunt haar daarin. Euthanasie en hulp bij zelfdo ding zijn steeds meer bespreek baar. Voor psychiatrisch patiën ten zijn beide echter uitgeslo- (Uitzending, morgenochtend, 11.02 uur, Radio 5) B.O.O.S. genomineerd HILVERSUM» Willy Derby, de Haagse vertolker 2 van het levenslied, foto archief Voor de shows van Rudi Carrell blijft menig Duitser 'zu hause'. „Het goede nieuws is dat ik dit jaar 60 wordt. Het slechte nieuws: ik zie er ook zo uit", grapte Rudi Carrell afgelopen Oudejaarsavond in zijn televi sieshow. Nu is hij bijna 60 jaar - op 19 december - en beweert hij nadrukkelijk dat hij zich nog nooit zo jong heeft gevoeld. Na een moeilijk begin bij de commerciële Duitse zender RTL gaat het weer prima met de kijkcijfers voor 'Der Rudi', zoals de Duitsers de mateloos popu laire showmaster uit Nederland graag noemen. Twee jaar geleden verwisselde Carrell de publieke omroep voor RTL Hij was op dat mo ment met Die Rudi-Carrell- Show de onbetwiste nummer een van het Duitse televisie-en- tertainment. Die show is vol gens Carrell nog altijd zijn bes te: „Wereldklasse. Mijn lieve lingsshow. Maar na zes jaar was de bron opgedroogd." Ook meent Carrell dat de tijd van de 'familie-televisie' voor goed voorbij is. Die commercië le zenders bieden tegenwoordig voor elke doelgroep iets anders. Van de kijkcijfers van een legen darische show als Am lauf'enden Band (in Nederland Een van de Acht) die van 1974 tot 1979 liep kunnen de huidige omroepen slechts dromen. Nadat Carrel Am laufenden Band voor RTL begon te presenteren bleken de kijkers al snel verveeld. Van de televisiehemel viel Carrell plat op zijn bek. Maar zijn plek in de Duitse televisiegeschiedenis had hij al lang zeker gesteld. Zijn succes is niet alleen eraan te danken dat de Duitsers de altijd goed ge mutste showmaster met dat Hollandse accent in het hart sloten. Aangezien hij op zijn ze ventiende het vak inging weet Carrell waar 'Abraham de mos terd' haalt. Zijn creatieve ideeen stonden in dienst van het grote publiek. Zijn vader en grootva der gaven de uit Alkmaar af komstige Rudolf Wijbrand Kes- selaar een solide basis in de showbusiness. Carrell leerde to veren, buikpraten en entertain ment. Voor zijn allereerste show, simpelweg Rudi-Carrell- Show geheten, schreef hij al zelf het concept. Ondanks uitstapjes in de ja ren zeventig- in de filmwereld, met films uit het genre Tante Trude aus Buxtehude, bleef het publiek in Duitsland hem hond strouw. Voor Rudis Tagesshow, Die verflixte Sieben (vanaf 1984), Herzblatt (1987), de Rudi-Car- rell-Show (vanaf 1988) en Rudis Tiershow (1992) bleef menig Duitser graag een avond 'zu hause'. Veronica's TV-program- ma B.O.O.S. gedragen door presentator Bart de Graaff is genomineerd voor een prijs in de 37ste Annual International Te levision Programming and Promotion Awards Competition. B.O.O.S is op dit Ne- wyorkse festival inge deeld in de categorie jeugdprogramma's in de leeftijd van zeven tot twaalf jaar. De genomi neerden komen in aan merking voor een gou den, zilveren of bronzen medaille c.q. een fina lecertificaat. De bekendmaking van de prijzen zal plaats heb ben op vrijdag 20 januari in de Imperial Ballroom van het Sheraton New York Hotel Towers. AMSTERDAM ANP Het scenario werd driekwart jaar geleden al geschreven, toen bijna niemand nog kon voor zien hoe turbulent de relatie tussen justitie en de georgani seerde misdaad zich zou ont wikkelen. Des te opmerkelijker is het dat de aflevering van de AVRO-televisieserie Het Pleidooi van afgelopen maandagavond grote overeenkomsten vertoont met de werkelijkheid. Eén van de hoofdpersonen in de jongste aflevering is een offi cier van justitie met de Portuge se naam Carvalho. Hij dreigt het slachtoffer te worden van een wraakactie van een cliënt van advocaat Cas Heystee. De cliënt voelt zich door de officier on heus behandeld. Het verhaal vertoont opval lende overeenkomsten met de werkelijkheid, hoewel volgens scenarioschrijver Pieter van de Waterbeemd de figuur van Car valho „absoluut niet" is geba seerd op de van oorsprong Por tugese officier van justitie Va- lente. „We bedenken wel vaker gekke namen." In de afgelopen weken werd bekend dat mr. Valente door de georganiseerde criminaliteit di verse malen is bedreigd. Hij zit overspannen thuis. Het Pleidooi-karakter Carvalho wordt door één individu be dreigd, „maar er zit wel een In 'Pleidooi' weet advocaat Cas Heystee zijn cliënt vrij te krijgen omdat een gesloten 'deal' tussen de crimi neel en de officier van justitie niet wordt nagekomen door de officier. Het verhaal lijkt veel op de huidige rela tie tussen justitie en de georganiseerde misdaad in Nederland. foto dijkstra archief zweem van georganiseerde cri minaliteit omheen", aldus Van de Waterbeemd. Het geval-Carvalho is pure fictie, zegt de schrijver. De afle vering is gebaseerd op opmer kingen die advocaten van het Amsterdamse kantoor Van As- peren, Seegers en Wassenberg destijds maakten over de ver harding van de criminaliteit en de manier waarop de advoca tuur, de rechterlijke macht en het openbaar ministerie daar mee moeten omgaan. „We zijn sneller ingehaald door de reali teit dan ons lief is", aldus Van de Waterbeemd. In het Omroepmuseum aan dË Hilversumse Oude Amersfoor seweg wordt zondagmiddag ee bijeenkomst belegd, die geher gewijd zal zijn aan de voorooi logse zanger Willy Derby. Nu vijftig jaar geleden over leed deze Haagse vertolker va. het levenslied. Niemand kon z smartelijk zingen als hij, broe van conferencier/entertain^ Lou Bandy. Derby's grootst smartlappen Het fiere schooien hart, Scheiden doet lijden e\ Moeder, ik kan je niet missenc worden vandaag de dag nor steeds gezongen. Het drama da hij legde in Hallo Bandoeng ij veel geïmiteerd, maar nooL zelfs maar benaderd. r In verband met de zaalcacacL teit is vooraf reserveren voor de: bijeenkomst (eerste presentatit: om 15.00 uur) gewenst via 035" 885888. Tijdens de Willy Derby middag wordt de bezoeker; bladmuziek getoond, terwijl e., ook platen op originele apparar' tuur worden gedraaid. De ken ner van het Nederlandse levens lied, Jacques Klöters, zal iet; over het leven van Derby vertel! len. (Het Omroepmuseum, Oudt Amersfoortseweg 121 te Hik. versum, zondagmiddag var' 12.00-17.00 uur) Bart de Graaff: genomineerd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10