Minister wil exact weten hoe politie te werk gaat Onze Top 5 van deze week. chi Binnenland n Rampenteam Voorhoeve krijgt steun uit Kamer Brandsteder in was 'Groei levert wel degelijk banen op' o 0 0 P 0 Van Agt terug naar Japan als hoogleraar 1.29 1.99 1.99 2.39 3.39 Geknevelde 87-jarige man dood op de keukenvloer AIDS-patiënt wordt in bajes behandeld als lepralijder Limburg wil nu beginnen met werk aan de Maas 1NSDAG 13 DECEMBER 1994 ANP Algemeen Nee CPD Geassociei Nederlandse vermoord in Parijs parus Een 32-jarige Nederlandse binnenhuisarchitecte is eind vorige week vermoord in haar appartement in het hartje van Pa rijs. De vrouw is afkomstig uit Loon op Zand. De vriend van de vrouw vond haar in de nacht van vrijdag op zaterdag op bed met afgesneden keel. De politie denkt dat het gaat om een uit de hand gelopen roofoverval, maar heeft geen flauw idee van de daderfs). n Eindhoven krijgt Europese steun findhovenDe regio Eindhoven krijgt van de Europese Commis sie 145 miljoen gulden om de regionale economie te herstructu- en reren. Voorwaarde is wel dat het bedrijfsleven en de overheden in het betreffende gebied een even groot bedrag op tafel leggen, ?r- aldus een woordvoerder van Stimulus, het economisch stimule- :t ringsprogramma voor Eindhoven en omgeving. De extra impuls te moet voor eind 1998 2.000 tot 3^000 extra arbeidsplaatsen ople veren. r VUT in bouw wellicht naar 61 jaar den haag De werkgeversorganisatie in de bouwnijverheid, het P" AVBB, wil de VUT-leeftijd verhogen van 60 naar 61 jaar. Daar naast willen de werkgevers bouwvakkers vanaf 59 jaar de moge- 'n lijkheid bieden om in deeltijd vervroegd uit te treden. Dat heeft 1 het AVBB gisteren voorgesteld tijdens de derde ronde van het CAO-overleg. De bonden hebben nog niet op het voorstel gerea- Drie jaar cel voor brandstichtingen breda De rechtbank in Breda heeft gisteren een 24-jarige en een 21-jarige man uit Rucphen veroordeeld tot driejaar cel voor s- acht brandstichtingen. Het duo was onder ander verantwoorde- i lijk voor een miljoenenbrand op het industrieterrein Tichelrijt in Dongen op 13 augustus. De mannen stichtten de branden uit frustratie over problemen op school en hun werk. Flesjes gif onderweg naar kust rilland-bathRijkswatersstaat heeft er gisteren voor gewaar schuwd dat de komende tijd flessen met landbouwgif langs de kust van de Westerschelde kunnen aanspoelen. Het landbouwgif is afkomstig uit een container die van het Russische schip Pioner Onegi is afgeschoven. Het schip werd eind vorige week op een zandbank gezet nadat het in moeilijkheden was gekomen. Vin ders wordt geadviseerd de flessen niet te openen en Rijkswater staat te waarschuwen. Celstraf voor overvallen op geldlopers breda» De Bredase rechtbank heeft gisteren een 22-jarige man uit Gilze-Rijen veroordeeld tot vier jaar cel wegens vier roofover vallen op geldlopers. Een 23-jarige man uit Oosterhout moet drie jaar de gevangenis in, terwijl een 30-jarige Bredanaar een werkstraf kreeg. Hij heeft alleen meegedaan aan de voorberei ding van één van de overvallen. De totale buit bedroeg 40.000 i gulden. I Nederlander vast voor cocaïnesmokkel parijs De douane op het vliegveld Roissy bij Parijs heeft vorige week donderdag een Nederlander aangehouden met 12,3 kilo i cocaïne in zijn bagage. De 30-jarige Amsterdammer maakte in - Parijs een tussenstop op weg naar Polen. Hij was opgestapt in de Colombiaanse hoofdstad Bogota. Artsen Bernhard 'niet ontevreden' utrecht i let medisch team dat prins Bernhard behandelt is - 'niet ontevreden over de ontwikkeling' van de 83-jarige patiëpt. De situatie van de prins is echter nog wel 'zorgwekkend'. Dat zei de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren. Prins Bernhard kampt al ruim twee weken met een longontsteking, die hij opliep na een overigens geslaagde darmoperatie in het Academisch Zieken- huisin Utrecht. Ontslag voor agent die over de schreef gaat den haag anp 'PvdA en D66 hebben er geen 'moeite mee als Defensie kleine teams gaat vormen die snel hulp kunnen bieden bij noodsi tuaties in het buitenland. Het CDA vindt het wel bezwaarlijk dat de Kamer zich soms pas over de inzet kan uitspreken als de militairen allang in het t rampgebied zitten. Minster Voorhoeve (defensie) bepleitte gisteren dat Neder landse militairen binnen 24 tot 48 uur kunnen worden ingezet bij rampen in het buitenland. Defensie onderzoekt samen met Ontwikkelingssamenwer- ïking en Binnenlandse Zaken de mogelijkheid om dergelijke klei- jne militaire eenheden te vor men. Voorhoeve denkt daarbij aan een verkenningseenheid, .jeen medisch team, een trans- CU Sinaasappelsap, pak 1 liter Deep Blue rose zalm, blikje 213 gram 01 Keukenrollen, met kerstdecoratie, pak 2 rollen 01 Bretonse ham, verpakt, per 100 gram Nü 3rW den haag» anp Het openbaar ministerie en de korpsbeheerders moeten aan de procureurs-generaal precies opgeven welke on derzoeken er bij de regionale en de interregionale recher cheteams lopen. Verder moet bekend worden gemaakt welke opsporingsmethoden zijn gebruikt, hoe die zijn ge toetst en welk oordeel de hoofdofficier van justitie daar over heeft. Dat schrijft minister Sorgdrager (justitie) in een brief aan de Tweede Kamer. (burgemeesters) en korpschefs te bespreken. Aanleiding voor de doorlich tingsactie is een aantal recente strafzaken in meerdere arron dissementen, waarbij de politie onrechtmatig bewijs verkreeg uit 'inkijkoperaties', inbraken bij criminelen zonder medewe ten van Justitie. Sorgdrager vindt verder dat niemand infor matie mag gebruiken die is ge stolen bij Justitie, want dat is heling. Het Amsterdamse Gerechts hof is het duidelijk niet met de minister eens, zo bleek gisteren tijdens de behandeling van een strafzaak tegen een drugbaas. Het Hof vindt dat advocaten die gestolen informatie toegespeeld krijgen deze onder bepaalde wil 'volstrekte dui delijkheid' krijgen over de door de politie gehanteerde opspo ringsmethoden. Per zaak bekij ken de procureurs-generaal of de politie correct heeft gehan deld. Alles wat na deze inventa risatie op tafel komt en strijdig is met de wet, moet volgens Sorgdrager leiden tot het afzien van strafvervolging en vrij spraak van verdachten. Politiemensen die hebben meegewerkt aan het verzame len van niet toelaatbaar bewijs, hangt ontslag boven het hoofd. Sorgdrager heeft de hoofdoffi cieren van justitie gevraagd dat aspect van de inventarisatie met de korpsbeheerders voorwaarden soms wel mogen gebruiken in een strafzaak. Volgens hofpresident Willems moet dat dan 'wel op een faire manier gebeuren.' „Het is niet eerlijk om een getuige op basis van dergelijke informatie te on dervragen, zonder kenbaar te maken dat men over die infor matie beschikt." Gedoseerd ge bruik maken van geheime infor matie om een getuige onderuit te halen is helemaal uit den bo ze, aldus het hof. Als een advo caat het materiaal uil gebruiken om. bij voorbeeld, een verzoek tot het horen van een bepaalde getuige te onderbouwen, dan bestaat daar in de ogen van het hof geen bezwaar tegen. port-, een waterzuiverings- en een managementeenheid die de logistiek in een rampsituatie helpt coördineren. PvdA en D66 zijn daarvoor, de VVD heeft.nog geen mening. H. Hillen, CDA-defensiespecia- list, is voorzichtig: „We staan positief tegenover acties om er gens hulp te verlenen, maar het parlement moet daar wel altijd een oordeel over kunnen ge ven." Voorhoeve beklemtoont dat de Tweede Kamer zich nadruk kelijk moet uitspreken over de inzet van de rampenteams, maar hij wijst er wel op dat de snelheid waarmee zij worden uitgezonden van groot belang is. Dat houdt in dat het parle ment zich soms pas over de in zet kan uitspreken als de eenhe den zich al in het rampgebied bevinden. Amsterdam In het wassenbeeldenmuseum in Amsterdam is gisteren de beeltenis van TV-presentator Ron Brandsteder ten doop gehouden. De feestelijke onthulling werd bijgewoond door de echte Brandsteder"en een wassen Joan Collins. foto cpd roland de bruin Directeur Planbureau optimistisch over komende jaren den haag »anp Als de economie de komende jaren aan trekt, zal dat wel degelijk meer banen ople veren. Bovendien zullen bedrijven zuiniger worden op hun oudere werknemers, waar door meer mensen daadwerkelijk tot hun 65ste jaar blijven werken. Zo kan ook de so ciale zekerheid betaalbaar blijven. Dat voorspellen de nieuwe directeur van het Centraal Planbureau (CPB) Don en on derzoekers van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in het VNO-blad Onder neming. Don gaat voor volgend jaar nog steeds uit van een economische groei van 3 procent. Voor een conjunctureel hersteljaar vindt hij dat 'niet geweldig'. Het is echter de kunst dat groeicijfer zo lang mogelijk vol te hou den. Daarvoor ziet Don 'niet veel knelpun ten'. Een economische groei van 2 tot 3 procent acht hij voor de komende vijf jaar haalbaar. Doorslaggevend is volgens hem of bedrijven de nieuwe kansen zullen aangrij pen die de vermindering van de regelgeving (winkelsluitingstijden), de grotere markt werking (vrije vestiging) en het opengaan van nieuwe markten (Oost-Europa) opleve ren. Dat kan de komende jaren een hogere economische groei opleveren. Don denkt daarbij aan tienden van procenten, maar in sommige sectoren misschien iets meer. Daarbij ziet hij 'geen enkel signaal' voor een scenario van haanloze groei, iets waarover premier Kok zich onlangs nog zorgen maakte. Volgens Don is het gebruikelijk dat een aantrekkende economische groei pas na enige vertraging meer banen oplevert. Die banen zullen ook aan de onderkant ontstaan, vooral in de dienstensector. Volgens Don is het probleem aan de on derkant van de arbeidsmarkt dan ook 'niet onoplosbaar'. Het aandeel van on- en laag geschoolden in de beroepsbevolking neemt af. Bovendien zal het beleid van minder re gelgeving en meer marktwerking 'talloze kansen' bieden op het vlak van de persoon lijke dienstverlening. „De oplossing van het werkloosheidsprobleem heeft wat tijd no dig, maar hoe meer dynamiek er in onze sa menleving zit, hoe sneller het zal gaan." Ook het SCP ziet geen aanleiding om in de komende vijf jaar van haanloze groei uit te gaan. Het signaleert eerder een toene mende schaarste aan werknemers in de leeftijdscategorie 25-50 jaar. Dat komt doordat de naoorlogse geboortegolf tussen nu en 2000 de 50-jarige leeftijd bereikt. Dat zal bedrijven ertoe bewegen minder ver kwistend met hun werknemers om te gaan. Dat komt niet alleen de positie van ouderen ten goede. Ook vrouwen, allochtonen en deeltijdwerkers kunnen daarvan profiteren. Naam Braks circuleert als opvolger in Washington washington hans de bruun wtêêm correspondent Bonne Maman extra jam, diverse smaken, pot 450 gram Nü Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 17 december a.s. 'Zolang de voorraad strekt 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Oud-premier Dries van Agt stapt medio volgend jaar op als ambassadeur van de Europese Unie in Washington. Hij zal naar alle waarschijnlijkheid een benoeming aanvaarden tot bui tengewoon hoogleraar rechten aan de universiteit van de Ja panse stad Kyoto. „Het is ge noeg geweest", zei Van Agt gis teren desgevraagd. „Ik heb dit ruim vijf jaar gedaan, ik ben nu 64 en heb nog een jaar te gaan voor ik met pensioen moet. Toen ben ik me gaan afvragen wat ik in die korte tijd nog zou kunnen doen." Van Agt was van 1987 tot 1990 al ambassadeur voor de EG in Japan, en heeft aan die periode uitstekende contacten overgehouden. „Ik keer naar twee oude liefdes terug: naar Ja pan, en naar mijn oude vak, de rechten." Van Agt krijgt als de benoeming doorgaat ('daarover ben ik nog in bespreking') voor- Van Agt: „Het is genoeg geweest". lopig voor twee semesters van drie maanden een leerstoel aan de juridische faculteit van de universiteit van Kyoto. Hij zal daar Europees recht en de leer van de Europese instellingen, waarvoor in Japan grote belang stelling is, gaan doceren. Er staat geen termijn op de diensttijd van ambassadeurs van de Europese Unie, maar in de praktijk blijven de meeste ambassadeurs maar vier jaar op een post. Bovendien heeft Van Agt zijn post min of meer zelf moeten opbouwen. „Ik ga vol gend jaar mijn zesde jaar in en dat is wel genoeg", zegt hij. De oud-CDA-leider heeft het in de VS bovendien vooral in de be ginperiode minder naar zijn zin gehad dan in Japan, waar zijn functie in veel hoger aanzien stond. Hij heeft nooit verheeld graag naar Japan te willen te rugkeren. De woordvoerder van Euro pees commissaris Van den Broek, die de baas is over het Europese diplomatenkorps, wil de geen commentaar geven op een eventueel vertrek van Van Agt. In diplomatieke kringen in Brussel wordt evenwél al druk gespeculeerd over zijn opvolger. De naam van Gerrit Braks valt daarbij nadrukkelijk. Deze oud minister van landbouw en vis serij is nu voorzitter van de KRO en maakt tevens deel uit van de CDA-fractie in de Eerste Kamer. Braks kwalificeerde berichten over een overstap naar het di plomatieke wereldje gister avond desgevraagd als 'volstrekte onzin. „Dat ligt niet voor de hand. Ik word hierdoor hopeloos verrast. Het is de eer ste keer dat ik hierover hoor." hoorn gpd ner. Deze was eerder op bezoek geweest bij de echtgenote van het slachtoffer die in een bejaar denhuis verblijft. Omdat haar man niet op bezoek was ge weest. sloeg ze alarm. De buurt bewoner ging daarop een kijkje nemen bij de man en zag hem in de keuken liggen. De politie heeft sporen van inbraak ge vonden. De politie heeft gisteravond in Hoorn het geknevelde lichaam gevonden van een 87-jarige man. De politie vermoedt dat de man. oud-rector van een scholengemeenschap, om het leven is gebracht door een in breker. De man werd gisteravond ge vonden door een buurtbewo- Spelers: Lucky 10 is veruit het aanlokkelijkst den haag gpd Het dagelijkse lotto-spel Lucky 10 is volgens de deelnemers het meest aanlokkelijke kansspel. Het heeft echter niet de verlei dingskracht van speelautoma ten en casinospelen. Ongeveer elf procent van het totaal aantal spelers speelt re gelmatig en zet relatief hoog in (meer dan 150 gulden per maand). Een bijna even grote groep, onder wie opvallend veel uitkeringsgerechtigden en ge pensioneerden, speelt voor ge middeld 100 gulden per maand. Over het algemeen worden ech ter lagere bedragen aan Lucky 10 besteed. Dat blijkt uit een onderzoek naar het gebruik van Lucky 10 dat in opdracht van het minis terie van justitie werd uitge voerd door de Katholieke Uni versiteit Brabant. Op basis van dit onderzoek heeft staatssecre taris Schmitz (Justitie) de Twee de Kamer laten weten de ver gunning voor Lucky 10 met vijf jaar te verlengen. Begroting van Coevorden gaat prullenbak in coevorden gpd Burgemeester en wethouders van Coevorden moeten voor volgend jaar een nieuwe be groting maken. Het vorige maand gepresenteerde huis houdboekje bevat zoveel fou ten, dat het de prullenbak in kan. j Tijdens de behandeling van de begroting somde de WD- fractie een lange reeks vergis singen op. Door onzorgvuldige uitsplitsing van de kosten is voor bijna een half miljoen gulden dubbel berekend. Een door de partij ingediende mo tie van wantrouwen tegen wet houder Ensink werd met acht tegen zes stemmen afgewezen. Ensink spreekt van een ern stige zaak, maar vindt niet dat hij. moet opstappen. „Ik moet de fouten erkennen, maar zal alles in het werk stellen om or de op zaken te stellen." Zelf had hij al een 'meevaller' van 74.000 gulden ontdekt. rotterdam gpd Seksuele contacten? Er bestaat zoiets als het BZT, het bezoek zonder toezicht, oftewel de wip- kamer." „Meer een incident dan ge meengoed", zegt J. van den Brand, directeur van het huis van bewaring Havenstraat in Amsterdam. „We moeten op passen de schijn te wekken dal in het gevangeniswezen alleen gespoten en gewipt wordt. AIDS is een beheersbaar probleem. Dat vind ik niet alleen, mijn col lega's onderschrijven dat." Hoeveel seropositieven in Ne derland vastzitten, is onbekend. De voorzitter van de Nationale Commissie AIDS Bestrijding E. Roscam Abbing schat dat dat er tussen de zeven- en veertien honderd zijn. Goede voorlich ting over AIDS aan zowel gede tineerden als bewaarders is vol gens hem van essentieel belang. „Zeker omdat in het gevange niswezen drugs worden ge bruikt, hoewel dat niet mag. Dat geldt ook voor seksuele contac ten. Een gevangenis is tenslotte een kleine samenleving." Het ministerie van justitie heeft een circulaire gemaakt, een AIDS-consulent voor de in stellingen aangesteld en cursus sen georganiseerd voor ver pleegkundigen in de strafinrich ting. „Maar dat is veel te weinig en het gaat bovendien te traag. De cursussen hebben niet het gewenste resultaat opgeleverd. De verpleegkundigen voelen zich nog steeds onzeker. En van voorlichting komt in de praktijk weinig terecht." Ook minister Sorgdrager (jus titie) wijst spuitomruilprojecten in dit soort instellingen af. Zij vindt de verstrekldng van scho ne spuiten in strijd met de aan scherping van de drugcontrole. Wel zijn er andere initiatieven voor AIDS-preventie in het ge vangeniswezen in de maak. Zo start binnenkort in de gevange nis Norgerhaven in Veenhuizen het experiment 'condoomver strekking'. Briefjes die onder de celdeur worden gemoffeld met de tekst 'AIDS-hond' of met een teke ning van een doodskist. Een waszak met een afwijkende kleur voor je vuile goed. De eis van andere gedetineerden om twee cabines verderop te dou chen. Het leven van een seropo sitieve gevangene gaat niet over rozen. Ex-gedetineerde en AIDS-patiënt Richard van Loe- nen deed daar gistermiddag in Rotterdam een boekje over open op het symposium 'AIDS detentie'. Tijdens het intake-gesprek in het huis van bewaring had Van Loenen verteld dat hij seroposi tief was. „Om onrust te voorko men, heb ik gezegd dat dit niet bekend mocht worden bij mijn medegedetineerden. Maar nog geen week later was de hele in richting op de hoogte. Later bleek dat het tijdens een verga dering aan de orde was geweest. De bewaarders hadden het ver teld." Was de behandeling in het huis van bewaring nog redelijk, in de gevangenis was het afzien. Omdat het personeel protes teerde tegen de komst van Van Loenen werd zijn overplaatsing uitgesteld. Ook hier was het nieuws dat een 'AIDS-patiënt' in aantocht was zo rondverteld. „Ik mocht niet deelnemen aan teamsporten of contact sporten zoals voetbal. Daar heb ik een zaak van gemaakt, ik wil de graag voetballen. Uiteinde lijk ging de directie akkoord, maar dan moesten zoveel be schermende maatregelen wor den genomen, dat ik er maar van heb afgezien." De behandeling van seroposi tieve gedetineerden is alles be halve goed en er is te weinig oog voor de risico's om in de tentie een besmetting op te lo pen. „De drughandel floreert in de gevangenis. Ik heb spuiten van cel naar cel zien gaan. maastricht anp Om overstromingen te beteugelen de waterschappen en de Maas gemeenten. Het kabinet kan op 1 maart het definitieve oordeel van Limburg verwachten. Boertien, oud-commissaris van de koningin in Zeeland, vindt het belangrijk dat Neder land en België gezamenlijk actie nemen tegen overstromingen. Verder vindt hij dat er geen nieuwe woningen en bedrijven in de Maasvallei moeten wor den gebouwd omdat dat dal makkelijk overstroomt. Verder moet de voorlichting over de hoogwaterstanden en de coör dinatie bij een eventuele ramp verbeteren. Als de Maas wordt uitgegra ven, komt er ongeveer 130 mil joen kubieke meter zand, grind en klei vrij. Met het geld dat dat oplevert, kunnen de kosten van het Maasproject worden gedekt. Maatregelen om de waterover last in Limburg te beperken, moeten geen twee jaar op zich laten wachten, maar daarmee moet meteen worden begon nen. Dat heeft de commissaris van de Koningin in Limburg, Van Voorst tot Voorst, gisteren gezegd bij de uitreiking van het rapport-Boertien waarin maat regelen staan om overstromin gen van de Maas tegen te gaan. De commissie-Boerden advi seert om de Maas breder en dieper te maken. De operatie kost 1,6 miljard gulden. Van Voorst tot Voorst wil dat het ka binet snel knopen doorhakt, on der meer over geld. Gedeputeerde Staten van Limburg komen volgende week met hun voorlopige standpunt. Vervolgens overleggen ze met

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3