Patiëntendossier op chipkaart Plannen voor hasj achter luikjes Polderlasten gelijk getrokken Bollenloods als kerstpakketten-fabriek B Meer ruimte op kabelnetten 'Pompen zonder goede beveiliging vroeger sluiten' Randstad De Witte Fiets is terug DINSDAG 13 DECEMBER 1994 chef gert visser. 071 -356439.plv -chef paul van der kool 071-356441 -Straf voor verwaarlozen schapen 3f alkemape/leiden jis) persbureau cerberus De Leidse politierechter, mr. S. Mellema, heeft een 47-jarige vee handelaar uit Hoogmade veroordeeld tot 1500 gulden boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken omdat hij irtn,zijn schapen ernstig zou hebben verwaarloosd. uur Een dierenarts trof 17 februari vier ernstig zieke schapen aan in een weiland in de gemeente Alkemade nadat de Dierenbescher ming de politie had getipt. De schapen droegen het oormerk van de veehandelaar uit Hoogmade. Eentje had een gebroken poot, een ander had longontsteking, de derde was kreupel en de vier de was te mager om nog te kunnen staan. De dieren zijn afge- >se'maakt. De veehandelaar voerde eerst aan dat hij het zo druk had en zijn lichaam 'maar op een plaats tegelijk kan zijn'. Aanvankelijk ontkende hij ook dat de schapen van hem waren. 9.0 Officier van justitie J. van Ek had een geldboete van 2500 gul den en twee weken voorwaardelijke celstraf geëist. haarlem/leiden john schoorl Hasj en nederwiet in een auto matiek. Stuff uit de muur trek ken en een jointje bouwen. Zo ziet Santpoorter Roland Weller het voor zich. GrassCorners noemt hij zijn automatieken. En Haarlem, Leiden en Velsen/Be verwijk zouden samen met elf andere gemeenten als proef- plaatsen moeten dienen voor zijn idee. Daarmee loopt al vele jaren rond, maar pas onlangs be stormde hij ambtelijk Neder land met zijn plannen. Veertien gemeenten, zes ministeries, alle Tweede Kamer-fracties en Ho reca Nederland vonden zijn schrijven. De 45-jarige Sant poorter wil hoog inzetten, wil het liefst alles en iedereen die iets mag mompelen over het Nederlandse drugsbeleid over zijn idee vertellen. De GrassCorner moet een voor een softdrugs ingerichte automatiek worden. Pak 'm beet zestig vakjes, elk vakje vol stuff. Wie een wietje wil kopen bij de GrassCorner neemt een geeltje of een tientje mee, loopt naar de ultra-beveiligde kassa, krijgt een speciale penning en trekt zijn wietje naar keuze. Maar even zitten, een jointje bouwen en in alle rust oproken is onmogelijk. Wc's, bar of stoe len komen er niet in deze hasj- muren. Wie wat wil weten over de gevaren, gevolgen of genot van de verschillende soorten stuff, kan terecht bij de info-ba- lie. Weller: ,,We moeten af van de hippie-cultuur die rond die coffeeshops hangt. Op zulke plekken kan je rustig roken, een plaatje beluisteren en gezellig kletsen. De sfeer rond deze pro- dukten moet anders. Ik denk dat door zo'n manier van aan bieden een aantal percentages jongeren zal afzien van ge bruik." De GrassComer-specialist wil met deze grootse plannen sExperiment in ziekenhuizen Den Haag en Groningen Patiënten van het ziekenhuis Leyenburg in Den Haag kunnen in de nabije toekomst hun eigen dossier gewoon 3 mee naar huis nemen. Niet in grote mappen, maar op een unieke kaart ter grootte van een betaalpasje. De kaart is niet te vervalsen en het is voor derden onmogelijk om 'in te breken'. De gegevens kunnen ook niet worden ge wist, omdat het kaartje geen magneetstrip of een chip bevat. Dit zogeheten 3DAS-systeem is gistermiddag in Groningen gepresenteerd. met een project van Ünicate BV, dat dit identificatie- en veri- ficatiesusteem heeft ontwikkeld. Dit in samenwerking met Digi tal, Philips, Sedas en Akzo No- )olt den haag gpd Het Haagse ziekenhuis doet sa- j30- men met het Academisch Zie- kenhuis Groningen (AZG) mee bel. Het nieuwe produkt is on der meer door TNO uitgebreid getest. Het AZG gaat de kaarten in eerste instantie gebruiken voor de toegangscontrole. Leyenburg zet het systeem onder meer in op de drukke afdeling oogheel kunde. De directie hoopt dat dankzij dit nieuwe systeem de wachttijden worden bekort. Het unieke van dit kaartje is dat men het niet kan namaken of aflezen. Dit is wel mogelijk bij systemen met een chip of een magneetband. I let 3DAS-sys- teem is gebaseerd op een vezel- inhoud. ,,De kans op namaak is één op een miljard", vertelt N.R. van Leeuwen, hoofd beveiliging en verbindingen van Leyenburg. „De patiënten komen op de po likliniek, het kaartje wordt in een apparaat gestopt en alle no dige gegevens verschijnen op een scherm. Dat scheelt heel wat tijd. Alleen de baliever- pleegkundige én de arts weten de toegangscode. De patiënten kunnen er zelf dus ook niets mee doen". Volgens Van Leeu wen wordt dit systeem in de na bije toekomst ook gebruikt voor het.opslaan van het patiënten dossier. ,,Kom je uit Den Haag en moet je in Groningen wor den geopereerd, dan neem je dus je eigen kaartje mee". Met de regelmaat van de klok worden in Nederlandse zieken huizen padëntenfraudes ge pleegd. Mensen laten zich bij voorbeeld op vertoon van de ziekenfondskaart van de buur man aan iets behandelen. „Met behulp van het nieuwe systeem is dit niet meer mogelijk", aldus Van Leeuwen. Staatsbosbeheer gaat op de kleintjes letten odoorn gpd Boswachters van Staatsbosbe heer in Drente surveilleren deze dagen extra bij percelen jonge dennen om te voorkomen dat mensen eigenhandig kerstbo men kappen. „In voorgaande jaren kwam dat nogal eens voor. Daarnaast zijn hulsttakken in deze periode erg in trek, maar ook die moet men maar bij de handelaren ko pen. Eigenhandig in het bos gaan snoeien, is natuurlijk niet toegestaan", aldus een woord voerder. Mensen die zich in de staats bossen vergrijpen aan bomen of takken, lopen in principe kans op een bekeuring. Agrariërs in gebied De Aarlanden betalen minder alkemape/leiperdorp marieta kroft^ Agrariërs in het gebied van de Oude Rijn stromen gaan met ingang van 1 januari al lemaal evenveel polderbelasting aan het waterschap betalen, namelijk 108,50 per hectare land in polders die niet dieper zijn dan drie méter. Dat betekent een voordeeltje voor de boeren die in het gebied van De Aarlanden woonden: zij hoeven 37 gulden per hectare minder te betalen. Hun collega's in het ge bied van de Veen- en Geestlanden, de twee de fusiepartner, zijn volgend jaar daarente gen een tientje per hectare duurder uit. Dat kondigt het nieuw gevormde waterschap aan in de begroting voor 1995. Het gebied van de Oude Rijnstromen, strekt zich uit van Nieuwkoop tot aan de Noordzee en van Hillegom tot aan Leidschendam. De eigenaren van woningen in polders gaan het komend jaar 1,45 per 5000 gulden economische waarde betalen. „Dat bete kent voor de één een lagere aanslag en voor de ander een hogere", zegt secretaris D. de Blaeij. „De onroerend-zaak-belasting gaat als maatstaf dienen. Tot nu toe werden an dere maatstaffen zoals de inhoud van een gebouw gehanteerd. Hoe groter een ge bouw, hoe hoger de aanslag." Boeren in diepe polders zoals de Veen- der- en Lijkerpolder en de Gogerpolder,in Alkemade, betalen twintig gulden per hec tare meer dan boeren in gewone polders. Eigenaren van woningen betalen in deze gebieden elf cent meer per 5000 gulden waarde. Met ingang van 1995 krijgen niet alleen 'el hillegom gpd De komende weken zal het weer bij veel werknemers arri veren: het kerstpakket. Al dan niet voorzien van ingeblikte soepen, tropische vruchten, het flesje wijn, kaarsen of servetten. Het samenstellen vap de pak ketten is inmiddels uitgegroeid tot een seizoensbedrijf van for maat. Een van de grootste leveran ciers is Bijenkorf Business Class (BBC), een onderdeel van het warenhuisconcern. Een half miljoen kerstpakketten produ ceert het bedrijf in een enorme Hillegomse bollenloods. Vracht wagens vol rijden af en aan om het kerstpakketje op tijd te be zorgen. Tussen zes uur 's morgens en negen uur 's avonds werken zo'n tachtig mensen in twee ploegendienst aan de pakket ten. Eind volgende week moet de klus zijn geklaard. Dan die nen de laatste 50.000 pakketten de deur uit tc zijn. Tot het klantenbestand van BBC behoren niet de gering- sten. Zo moeten voor een groot bedrijf ruim 100.000 kerstpak ketten worden gefabriceerd. De klant kan kiezen uit een assorti ment van zo'n 15.000 verschil lende artikelen, food en non food. Als een spin in zijn web zit lo gistiek manager P. Boons in zijn kantoortje, dat letterlijk dienst doet als zenuwcentrum. Een groepje medewerkers doet niet anders dan leveranciers telefo nisch achter de vodden zitten. Want die vormen een bron van zorg. „Onze leveranciers moe ten in vrij korte tijd kunnen le veren. Sommige fabrikanten blijken daar niet altijd toe in staat", aldus Boons. De bollenloods heeft een op pervlakte ter grootte van twee voetbalvelden. Nadat de eerste bestellingen in augustus zijn binnengekomen, stromen vanaf 1 oktober de eerste goederen binnen. Zodra alle artikelen voor het bestelde pakket binnen zijn, begint het verpakken. In het enorme magazijn rijden lor ries af en aan om de bestelling bij de pakafdeling te bezorgen. Feestelijk Boons: „Een pakket moet ogen en er feestelijk uitzien. En het moet er allemaal mooi in zitten: geen glaswerk tegen elkaar, eti ketten naar boven." Een mede werkster is daarom uitsluitend belast met het maken van proefpakketten. Ze is juist bezig met het arrangeren van een blauw kerstpakket. Dus zijn de etiketten van de wijn en blikjes blauw, evenals de verpakking van chocola of pinda's. Volgens haar voorbeeld gaan de inpak kers aan de slag. Het verpakken gebeurt aan drie inpakbanden, bemand door een veertigtal mensen. Het zijn voor een groot deel Britten, 's Zomers werken ze in de bol- lenindustrie en slapen ze in ten ten achter de loods. Daarna stappen ze over op de produktie van kerstpakketten en krijgen ze caravans ter beschikking. „Als de klus hier is geklaard, houden de meesten het even voor ge zien. Velen houden dan enkele maanden vakantie in het verre Oosten", aldus Boons. De verpakkingen zijn al een industrie op zich. Op een zolder van de bollenloods staan 120 verschillende soorten dozen op geslagen. Ook koffers, rugzak ken, blikken, houten tonnetjes of vogelhuisjes dienen als ver- pakki n gsmateriaal T rends „Trendy zijn op dit moment de naturel-produkten", zegt Jean ne Ketting, general-manager op het Amsterdamse hoofdkantoor van BBC. „Ook stellen we pak ketten samen waarmee een compleet menu gemaakt kan worden. Twintig jaar geleden kwamen er nog wel eens pro- dukten in zoals knakworstjes. Dat komt bij ons vrijwel niet meer voor." „Meel is er ook uit verdwe nen. Maar we doen weer wel in 'meelmixen', zoals pannekoe- kenmix, aangevuld met een as sortiment produkten dat daar mee overeenstemt. Het is een stukje nostalgie dat weer terug komt. Vroeger moesten er ook altijd kaarsen en servetten in een pakket zitten. Nu zijn het bijvoorbeeld kandelaars met bijbehorende kaarsen. En als er servetten in komen, dan moe ten die mooi zijn." Half januari zal in de Hille gomse bollenloods niets meer herinneren aan kerstpakketten. Dan is de loods weer leeg. voor Haarlem en Leiden heeft hij bij voorbeeld vijf filialen be dacht het gebruik van soft drugs begeleiden. Ook hoopt hij via de Sociale Dienst of het GAK mensen aan het werk te helpen. Per filiaal zouden negen men sen nodig zijn. Waar volgens Weller nu nog de meeste men sen 'zwart' in coffeeshops wer ken, zullen werknemers van de GrassCorners keurig als verko pers te boek staan, hetgeen de overheid ook weer geld ople vert, aldus de wereldverbete- GrassCorners, hoopt Weller 'de softdfugs-syndicaten' een loer te draaien die zich door het Ne derlandse gedoogbeleid enorm verrijken. Hoe? Door onder meer zijn rookwaar niet af te nemen van de grote stuffjon gens. Dat zal nog een karwei worden, denkt Weller, net als het goed beveiligen van de muur. Weller heeft echter nog een veel groter probleem. De reac ties uit de ministeries, gemeen ten blijven uit of 'zijn om te jan ken'. Zo laat de gemeente Lei den weten niet op de hoogte te zijn van de plannen. Een brief met zijn ideeë is daar voorals nog niet gearriveerd. „En dus kunnen we ook niet reageren", aldus de woordvoerster. Bij de gemeente Haarlem geeft men de GrassCorner wei nig kans van slagen. De frikan- del en kaassouflé uit de muur krijgt er niet zo snel een psyche delische concurent erbij. Vol gens een woordvoerder van de gemeente Haarlem wordt er in de Spaamestad de coffeeshops gedoogd 'omdat ze een hoog drempelig karakter hebben'. „Een automatiek zoals nu ge schetst wordt, werkt juist laag- drempeliger. Iedereen kan in zo'n GrassCorner zo maar een stukje stuff trekken. Dat willen we juist zien te vermijden." eigenaren, maar óók de huurders van wo ningen in polders ook een aanslag van het waterschap. Dit is het gevolg van de lande lijk in werking tredende Waterschapswet. De Oude Rijnstromen heeft de hoogte van die aanslag voor zijn ingezetenen bepaald op 56 gulden per woning. Zo kunnen bij voorbeeld alle inwoners van Alphen, die ten noorden van de Oude Rijn wonen (zowel eigenaren als huurders van huizen), een aanslagbiljet van het waterschap verwach ten. Dit gebied wordt namelijk met ingang van 1 januari weer polder. Hierdoor groeit het aantal aanslagen van 50.000 tot 90.000. Het dagelijks bestuur van De Oude Rijn stromen stelt de Verenigde Vergadering vanavond voor om de begroting vast te stel len. Aanvang: 20.00 uur in restaurant De Woelige Baren in Oude Wetering. aalsmeer De Witte Fietsen van Luud Schimmelpenninck (rechts) zijn terug, al is het voorlopig niet in Amsterdam, maar bij wijze van proef op het terrein van de Bloemenveiling in Aalsmeer. Daar worden de tweewielers vanaf vandaag tegen betaling van een borgsom van vijf gulden voor twintig minuten uitge leend. Vlak voordat deze tijd is verstreken, attendeert een zoemer de gebruiker erop dat hij zijn vervoer middel moet terugbrengen. Als hij de fiets terugzet, krijgt hij zijn vijfje weer terug. Schimmelpenninck probeerde ruim twintig jaar geleden de Witte Fiets al in Amsterdam in te voeren, maar dat project mis lukte jammerlijk: de meeste fietsen werden binnen de kortste keren gestolen. Bij de nieuwe openbare fiets kan dat niet, omdat de tweewieler zeer herkenbaar is en bovendien volledig blokkeert zodra de maximale uitleenduur is verstreken. f'OTO dijkstra fred sjhnman Voor commerciële activiteiten den haag anp/rudolf kleun Staatssecretaris A. Nuis wil de kabelmaatschappijen de moge lijkheid geven hun net commer ciëler te exploiteren. Daaraan wil hij wel de plicht koppelen om een basispakket van publie ke en commerciële program ma's tegen een redelijke prijs ter beschikking te blijven stel len. Dat zei Nuis maandag in Den Haag tijdens een bijeen komst van de Raad voor de In formatie Technologie. Directeur I. llaijkens van het nutsbedrijf EWR dat via doch teronderneming Kabel Rijnland een aantal kabelnetten in de Leidse regio exploiteert reageert verheugd op de uitlatingen van de staatssecretaris. „Dit bete kent meer vrijheid. Dat is een groot goed, daar willen we ook gebruik van gaan maken." lla ijkens ziet de voorwaarde van het betaalbare basispakket be paald niet als een struikelblok. „Commerciële activiteiten kun nen juist tol gevolg hebben dat dit goedkoper kan worden aan geboden." llaijkens denkt bij die commerciële activiteiten aan onder andere datacommu nicatie, maar ook aan alarme ringssystemen voor bijvoor beeld ouderen en aan betaal-tv. Voorwaarde voor een aantal ac tiviteiten is wel dat verschillen de netten met elkaar worden verbonden. EWR wil daartoe sa men met PTT-dochter Casema de ontvangstmast in Oegstgeest en het bijbehorende netwerk overnemen van de huidige Ge meenschappelijke Regeling. Daarover lopen al geruime tijd onderhandelingen. De staatssecretaris komt bin nenkort met een notitie over de liberalisering van de Mediawet over distributiebepalingen. De notitie vormt een opstapje naar nieuwe wetgeving die hij vol gend jaar bij het parlement wil indienen. Met die nieuwe wet geving moet de oprit naar de elektronische snelweg worden schoongeveegd. Het kabinet is van plan rond de jaarwisseling een nationaal actieplan te lanceren waarmee de informatie-technologie moet worden gestimuleerd. Daarmee wil het kabinet inspelen op de snelle ontwikkelingen van deze industrieën. Volgens kabinet moet Nederland in de komende jaren een vooraanstaande posi tie verwerven in de elektroni sche dienstverlening. vervolg voorpagina De landelijk verplichte veilig heidsmaatregelen voor benzi nepompen die na negen uur 's avonds open zijn, moeten vol gens overvallencoördinator Jan de Jong van de politie regio Kennemerland ook gelden voor pompen die tot negen uur open zijn. Uit politic-onderzoek blijkt namelijk dat de meeste overval len op pompstations in de 'don kere' herfst- en wintermaanden tussen zes uur en negen uur 's avonds worden gepleegd. De van overheidswege voorge schreven zware voorzorgsmaat regelen op het gebied van klui zen, alarminstallaties, camera's en personele bezetting gelden echter pas vanaf negen uur 's avonds. Op aanraden van De Jong moeten deze extra voorzienin gen ook worden genomen door pompen die tot negen uur open zijn. De extra maatregelen kos ten per pomp gemiddeld 35.000 gulden. /Vis pomphouders deze maatregelen niet kunnen of wi- len nemen, adviseert de politie de deuren al om zes uur te slui ten. „Het risico te worden over vallen is tussen zes uur en ne gen uur 's avonds namelijk het grootst", aldus De long. De 'schandpaalposter' is be dacht door De Jong. „Overval lers van pompstations zijn vaak twijfelgevallen. Ze hangen in tussen de amateurs en de pro fessionals die bijvoorbeeld bankovervallen plegen. Poten tiële overvallers van benzinesta tions kunnen we op deze ma nier misschien afschrikken. Ze zien zo dat hen voor een gerin ge buit een zware gevangenis straf boven het hoofd hangt", aldus De Jong. De drie veroordeelden weten niet dat ze worden gebruikt als afschrikmiddel. De Jong: „Justi tie vond het in orde. Alleen in verband met de privacy zijn de gezichten deels bedekt." Begin jaar kwamen pomp houders uit de regio op uitnodi ging van De Jong bijeen. Uit hun midden en uit de politiege- lederen werd een werkgroep ge formeerd die een 'plan van aan pak' opstelde dat gewapende overvallen op benzinestations moet tegengaan De werkgroep stelde naast de 'schandpaalpos- ter' ook andere maatregelen voor. Door de posteractie bestaat de kans dat er meer 'doorrijders zonder betalen' zullen zijn. Daarom gaat de politie extra surveilleren in de omgeving van de pompen. Vooral in de 'ge vaarlijke uren'.tussen zes uur en negen uur 's avonds is er vei scherpt politietoezicht. Als desondanks toch een overval wordt gepleegd, zal het oplossen daarvan een hoge prioriteit bij de politie krijgen. Ook zullen slecht verlichte pompen worden voorzien van extra verlichting. De politie zal tevens verscherpt toezicht hou den op het naleven van de dopr de overheid opgestelde veilig heidsregels en voorzorgsmaat regelen die gelden voor de pompstations. {nrA/m/sa///' DE BEUKENHOF «g 2-4,2s41 croegmgec In een Hillegomse bollenloods laat de Bijenkorf duizenden kerstpakketten in elkaar zetten. Ie en 2e kerstdag 1994 voor 175,-p.p. serveren wij een fantastisch 6-gangen diner met daarbij een aperitief spoom en mokka mei friandises. Voor reserveringen of informatie: 071-173188. Live music aanwezig; Hongaars duo Lazlö Toth. forocj'ü m

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15