Hulp Bosnië ligt stil na getreiter van Serviërs Jaques Delors weigert om de 'schaamlap van links' te zijn Buitenland Canadezen zoeken nog steeds naar overlevenden Kinkel krijgt vertrouwen op partijcongres FDP Geen vreugde, wel twijfel en Duits telefoon-schandaal treft miljoenen klanten kritiek bij uitreiking vredesprijs MANDAG 12 DECEMBER 1994 Algemeen Nederlands Persbureau A jr CPD Geassocieerde Pers Diensier ress Service RTR Reuter UPI U Generaal Stanislaw Maczek overleden londen Generaal-majoor Stanislaw Maczek, geallieerd bevel hebber uit de Tweede Wereldoorlog, is gisteren op 102-jarige leeftijd overleden. Maczek voerde tegen het einde van de oorlog hij het bevel over de Eerste Pantserdivisie van het Poolse leger- in-ballingschap en was als zodanig betrokken bij de bevrijding Van delen van Frankrijk, België en Nederland. Grafplaats ontdekt op route autoweg cairo Tijdens de aanleg van een weg langs de piramides bij de Egyptische hoofdstad Cairo is een graftombe ontdekt met een [mummie van een kind uit de Romeinse tijd, 30 jaar voor Chris tus. De Egyptische minister van cultuur, Farouk Hosni, moest jtoegeven dat de vondst in de rotsen bewijst dat er een begraaf plaats is op de plaats van de geplande autoroute. De Egyptische ""president Hosni Mubarak gaf eind november na felle protesten van Unesco, de VN-organisatie voor onderwijs en cultuur, op- dracht de bouwwerkzaamheden van de snelweg rond Cairo stil te leggen. Namibië krijgt nieuwe grondwet kaapstad De Namibische president en Swapo-voorzitter Sam Nujoma heeft aangekondigd dat zijn partij grondwetswijzigin gen zal voorstellen, nadat de Swapo een gigantische overwin ning heeft behaald bij de parlements- en presidentsverkiezingen vorige week. Wel wil Nujoma de kiezers in een referendum over zo'n wijziging raadplegen. Volgens de voorlopige uitslag heeft Swapo zowel in de parlements- als in de presidentsverkiezingen jmeer dan 70 procent van de stemmen gehaald. Arrestaties na brand in bioscoop peking De plaatsvervangend directeur van de Chinese bio scoop waar donderdag bij een brand 325 mensen om het leven "kwamen, is aangehouden. Hij zou volgens de Chinese radio een zware verantwoordelijkheid dragen voor de tragedie. Het aantal slachtoffers was zo hoog omdat de nooduitgangen van de bio scoop op slot zaten. De Chinese regering heeft inmiddels op dracht gegeven in het hele land veiligheidsinspecties uit te voe ren. Verlies voor Congrespartij India new delhi De Congrespartij van premier Rao heeft zaterdag bij verkiezingen in Andra Pradesh en Karnataka, twee grote en be langrijke deelstaten in zuid-India zware verliezen geleden. Ver der moest de partij ook in het kleine Sikkim haar nederlaag er kennen. Alleen in Goa boekte zij een nipte zege. Oppositiepartij en eisten naar aanleiding van de uitslagen het aftreden van de regering en vervroegde verkiezingen. De premier heeft die op roep verworpen. Zege president Turkmenistan asjchabat De verkiezingen voor een nieuw, kleiner parlement in de Centraalaziatische republiek Turkmenistan hebben, zoals verwacht, een overwinning voor de communistische president Saparmoerad Nijazov opgeleverd. Er waren 50 kandidaten voor 50 zetels, bijna allen van Nijazovs DemocratischeJ'artij. Volgens de voorzitter van de kiescommissie, Aleksandr Dodonov, is het 'zeer waarschijnlijk' dat ze alle 50 in het parlement komen. Chinese arbeiders krijgen geen loon peking» Meer dan drie miljoen Chinese arbeiders ontvangen geen salaris vanwege de enorme verliezen die de bedrijven waar ze werken lijden. Nog eens 490.000 gepensioneerden hebben hun pensioen niet ontvangen. Dat meldde vandaag de krant China Daily. Minister van arbeid Li Boyong pleitte gisteren op een nationale conferentie over arbeid voor maatregelen om ar beidsonrust te voorkomen, aldus de krant. 'Bosnische Serviërs voeren georganiseerde campagne tegen de VN' Scheepsramp met Oekraïns vrachtschip HALIFAX AFP-Rtr-ANP Vijf Hercules-vliegtuigen van de Amerikaanse kustwacht en een tiental koopvaardijsche pen zijn gisteren doorgegaan met de zoekactie naar overle venden van hét Oekraïnse vrachtschip Salvador Allende. Dat was in de nacht van don derdag op vrijdag met 31 be manningsleden aan boord vergaan. De reddingswerkers hebben nog maar zeer weinig hoop naast de twee reeds ge redde bemanningsleden nog overlevenden te vinden, maar zij willen de zoekactie vandaag desondanks hervatten. In de onstuimige Atlantische Oceaan ten zuiden van New foundland is inmiddels meer dan zestig uur intens gezocht in een gebied van 26.000 vier kante kilometer. Vrijdag al werd de tweede officier van de Salvador Allende gered door een olietanker. Een tweede opvarende werd zaterdag door een helikopter uit de koude zee gehaald. Andere overle venden zijn sindsdien niet meer aangetroffen. De Salvador Allende zonk ongeveer 2000 kilometer voor de oostkust van de VS en 900 kilofneter ten zuiden van het Canadese Newfoundland in zware storm. Volgens de Ame rikaanse kustwacht slaagde een deel van de bemanning erin de reddingssloepen te be reiken, andere schipbreukelin gen klampten zich vast aan wrakstukken. Een vliegtuig van de Canadese kustwacht dropte reddingsmaterieel en levensmiddelen. Vier dode lichamen zijn in middels uit de zee gehaald. Drie lijken zijn al gelokali seerd, maar konden nog niet worden geborgen, aldus de Canadese kustwacht in Halifax die de reddingsoperatie coör dineert. Vrijdag nog werd een reddingsboot gezien met elf inzittenden die wegens het slechte weer niet konden wor den gered. De boot is sinds dien niet meer gesignaleerd, en de reddingswerkers gaan ervan uit dat het door de meer dan tien meter hoge golven is verzwolgen. Ook de Nederlandse coaster Swift neemt aan de zoekactie deel, zo heeft de rederij Moer man in Rotterdam meege deeld. De Swift heeft tijdens deze operatie twee lijken gelo kaliseerd. De bemanning was echter niet in staat de beide lijken aan boord te halen om dat deze in materiaal Van het wrak waren verstrengeld. De Bosnische Serviërs hebben het de Verenigde Naties afgelopen weekeinde in Bosnië opnieuw zo moeilijk mo gelijk gemaakt. Woordvoerder Merveldt sprak van een georganiseerde campagne tegen de VN. Konvooien mochten niet verder of werden gekaapt, VN-comman- dant Rose kreeg gisteren geen toestemming om op het vliegveld van Sarajevo te landen. Hij deed dit toch. Als re actie op de obstructie hebben de VN alle hulptransporten stilgelegd. SARAJEVO Rtr-AFP-ANP De Serviërs namen zaterdag avond laat een Deens brand stofkonvooi in beslag onder dreiging met geweld. De olie was bedoeld voor VN-eenheden in de Bosnische hoofdstad Sara jevo. Een tweede transport werd teruggestuurd, aldus Merveldt gistermorgen. De Serviërs hebben volgens hem laten weten dat ze alleen nog onbeschermde konvooien toestaan. Het gebruikelijke escorte van pantserwagens moet achterblijven. Voor de VN zijn deze voorwaarden onaan vaardbaar. Doordat de Serviërs al weken lang geen brandstof meer toela ten, zitten de blauwhelmen in de diverse moslimenclaves vrij wel zonder diesel. De Nederlan ders in Srebrenica hebben hun taken bijvoorbeeld al tot het ui terste teruggebracht en kunnen nauwelijks functioneren. Rose keerde gisteren terug naar zijn hoofdkwartier in Sara jevo, nadat hij er eerder niet in geslaagd was om de door de Serviërs belegerde moslim-en clave Bihac te bezoeken. De om het vliegveld gelegerde Servi sche troepen wilden de VN ech ter geen veiligheidsgarantie ge ven voor het geval Rose met het vliegtuig naar Sarajevo zou ko men. De commandant nam de gok en landde uiteindelijk zon derproblemen. Het Nederlandse VN-lucht- mobiele bataljon in Srebrenica is te licht bewapend voor de uit voering van zijn humanitaire ta ken en zeker om voldoende weerstand te kunnen bieden aan-een Servisch offensief tegen de Oostbosnische moslimencla ve. Luitenant-kolonel b.d. Ha- verhoek verklaarde gisteren in KRO's Brandpunt dat hij eind vorig jaar zijn superieuren bij de luchtmobiele brigade heeft ge adviseerd het Dutchbat zwaar der en beter uit te rusten. Toenmalig minister van de fensie Ter Beek legde deze ad viezen naast zich neer. Tegen over de Tweede Kamer zei hij begin dit jaar dat de Nederland se blauwhelmen 'goed getraind, toereikend bewapend en goed gemotiveerd' voor hun humani taire taken naar Srebrenica zou den vertrekken. Haverhoek legde zijn advie zen voor een zwaardere bewa pening neer in een conceptbe- wapeningsplan voor het Dutch bat. Maar voorstellen om grote re mortiergranaten, Stinger- luchtafweergeschut en doelop- sporingsradar mee te nemen werden afgewezen, aldus de oud-officier. GERA DPA-Rtr De afgevaardigden van de Duit se liberale partij FDP hebben vanmorgen op het tweedaags partijcongres in Gera (Thürin- gen) hun vertrouwen gegeven aan hun voorzitter, Klaus Kin kek tevens minister van buiten landse zaken. Kinkel had de ver trouwenskwestie gesteld nadat hij gisteren zware kritiek te ver duren had gekregen op zijn functioneren. Van de 606 afge vaardigden die hun stem uit brachten, stemden 390 voor het aanblijven van Kinkel als partij leider. Kinkel werd gisteren tijdens zijn rede, waarin hij zijn verkie zingsbelofte verdedigde om te blijven samenwerken met CDU- kanselier Kofil, herhaaldelijk onderbroken door gejoel en ge fluit. Applaus kreeg hij enkel toen hij toegaf 'dat wij te veel kracht in het regeringswerk, en te weinig in de partij hebben gestoken'. „Gisteren was het zuur", aldus Kinkel vanmorgen tegenover afgevaardigden. De FDP kelderde bij de parle mentsverkiezingen in oktober van 11 naar 6,9 procent. De 57-jarige Kinkel werd in juni 1993 leider van de FDP als kroonprins van Hans-Dietrich Genscher, die 18 jaar het ge zicht van de Duitse diplomatie was en een stemmentrekker van de partij. De liberalen namen sinds 1969 deel aan alle rege ringscoalities: eerst met de soci aaldemocratische SPD, en vanaf 1982 met Kohl. DSLO-JERUZALEM Rtr-GPD De Israëlische premier Yitzhak Rabin, zijn minister van buiten landse zaken Shimon Peres en de leider van de Palestijnse Be- irijdingsorganisatie PLO, Yasser Arafat, hebben zaterdag in de Noorse hoofdstad Oslo de No belprijs voor de Vrede 1994 ge kregen. Zij ontvingen de prijs /oor hun 'historische' vredesak koord dat beperkte Palestijnse ïutonomie in jericho en de Ga- zastrook mogelijk maakte. De drie Nobelprijswinnaars pleitten voor versterkte inspan ningen voor vrede in het Mid den-Oosten. Premier Rabin zei dat 'elk alternatief alleen maar slechter is en dat het werk vast beraden moet worden voortge zet, ondanks moordend terro risme en fanatieke vijanden'. PLO-leider Arafat zei dat 'als de vrede niet wordt versterkt, het hele proces ernaar toe in gevaar kan komen'. De Israëlische en de Palestijnse toppositie hebben het afgelopen Weekeinde scherpe kritiek geuit pp de toekenning van de Nobel prijs voor de Vrede. I« Israël verklaarde de Likud dat Rabin 'jen Peres de prijs niet hebben geaccepteerd namens het hele folk, maar alleen namens links. }n de Gazastrook zei een leider A'an de islamitische beweging tlat de aanvaarding door een Palestijn van een prijs voor vre- jde met 'heidense zionistische ^bezetters' gelijk staat aan spu gen op de Koran. In Gaza-stad protesteerden za- Jterdag meer dan tweeduizend aanhangers van linkse Palestijn se oppositiegroepen tegen het Akkoord van Oslo. Ze verbrand den Israëlische vlaggen en •[schreeuwden leuzen tegen de politiek van Arafat. „We hebben liet recht te vechten voor de te- jrugkeer naar heel Palestina. Wij aanvaarden de beschamende Vrede van Gaza en Jericho niet", (betoogde Mohammed Adib, •jeen van de leiders van het (Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. Meer gematigde leden van Arafats oppositie noemden de toekenning van de Nobelprijs voorbarig. „Ik weet niet waarom jde Noren zo'n haast hadden jmet het weggeven van de vre desprijs, nu de toekomst van het vredesproces hoogst onze- BONN Rtr-PPA Het Duitse telecommunicatiebedrijf Telekom heeft destijds bij een 80-jarige invalide man uit het Duitse plaatsje Bad Nenndorf de telefoon afgesloten, omdat hij zijn rekening van 4.500 mark voor internationale ge sprekken niet kon betalen. Zelf hield hij vol dat hij die gesprekken nooit had gevoerd. Nu blijkt dat hij een van de meer dan één miljoen Duitsers is die in de afgelopen 2,5 jaar een veel te hoge telefoonrekening hebben ontvangen als gevolg van ma nipulatie door een criminele bende die gesprekken tot stand bracht met seks-telefoonnummers in het buiten land. De Duitse politie heeft de afgelopen week in veertien steden invallen gedaan. Daarbij zijn drie personen aan gehouden. Eén van hen, een Telekom-medewerker, die vermoedelijk een van de bendeleiders is, heeft bekend. De man huurde lijnen voor telefoonseks in het bui tenland waarbij hij tegelijkertijd als aanbieder en als ge bruiker van het gesprek optrad. De kosten voor deze gesprekken naar Hong Kong, Guyana, of de Domini caanse Republiek werden op rekeningen van anderen gezet. Vaak vonden niet eens echte gesprekken plaats, maar werden de lijnen opengehouden door computer programma's. Gedupeerde klanten hebben inmiddels een belan genvereniging opgericht. Voorzitter Doris Belz heeft duizenden klachten verzameld waaruit blijkt dat dezelf de patronen zijn terug te vinden. Volgens Belz had Te lekom voldoende aanleiding om al eerder zelf een on derzoek te openen. Veel mensen kregen herhaaldelijk veel te hoge rekeningen van bij elkaar enige tienduizen den marken, aldus Belz. Met de zwendel zou een bedrag van jaarlijks 490 mil joen mark zijn gemoeid. Arafat, Peres en Rabin poseren in het stadhuis van Oslo met de gouden medailles en oorkonden die behoren bij de Nobelprijs voor de Vrede. FOTO AP JEROME DELAY ker is", verklaarde de voormali ge PLO-onderhandelaar dr. Hai der Abdelshafi. Ook in Israël werd zaterdag hier en daar gedemonstreerd tegen de toekenning van de Nobel prijs aan Arafat, Rabin en Peres. Maar het aantal betogers en kele honderden was aanzien lijk minder dan was verwacht. De Likud, de grootste oppositie partij, gaf een verklaring uit waarin staat dat Rabin en Peres 'hun land hebben vernederd door de prijs te aanvaarden, sa men met een moordenaar van hun volk'. In een reactie op de verwijzing van Rabin naar de slachtoffers van de massamoord op de jo den in de Tweede Wereldoorlog zegt de Likud: „Hoe durft Rabin te spreken namens de slachtof fers van die massamoord als hij de prijs accepteert in gezel schap van iemand die de werk wijze van de nazi's voortzet". Opiniepeilingen wijzen erop dat de meeste Israëli's menen dat de jury in Oslo er beter aan had gedaan te wachten met de toe kenning van de prijs aan Arafat, Rabin en Peres. „Als het Ak koord van Oslo ineenstort, zal de plechtigheid van zaterdag avond worden gezien als pathe tisch", vat het dagblad Ma'ariv de twijfels samen. Vrijhandel Noord-, Midden- en Zuid-Amerika in 2005 WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De leiders van 34 landen uit Noord-, Midden- en Zuid- Amerika hebben dit weekein de afgesproken uiterlijk in 2005 een Panamerikaanse vrij handelszone tot stand te bren gen. Die zal met 850 miljoen inwoners en een bruto natio naal produkt van 23.000 mil jard gulden de grootste ge meenschappelijke markt ter wereld worden. President Bill Clinton, gast heer van de Panamerikaanse top in Miami, sprak gisteren van 'een vrijhandelszone van Alaska tot Argentinië'. De pre sident deelde ook mee dat Nafta, het vrijhandelsverdrag tussen de VS, Canada en Mexi co, snel zal worden uitgebreid met Chili, momenteel de sterkst groeiende economie van Latijns-Amerika. Maar er was in Miami naast tevredenheid ook wrevel te be speuren over het tempo waar in aan die grote markt zal wor den gewerkt. Het jaar 2005 voor het afronden van de on derhandelingen werd veel te laat genoemd. De Boliviaanse president Gonzalo Sanchez de Lozada noemde het „een fout om lang te praten en kwetsba re nieuwe democratieën twin tig jaar in een soprt vagevuur te laten wachten". In 2005 moet het verdrag klaar zijn, maar de realisering van de vrije markt kan daarna nog ve le jaren gaan duren, vrezen de Latijnsamerikaanse landen. Die wijzen op de afspraak die de VS enkele weken gele den met de landen van Zuid- oost-Azië heeft gemaakt, over het volledig afschaffen van alle invoerbeperkingen in 2020. Zo'n concrete doelstelling be vat het akkoord van Miami niet. Maar algemeen vond men dat op deze 'Top van de Amerika's' grote vooruitgang is geboekt. „Handel is een zaak van le ven en dood voor de Caraibi- sche landen", zei premier Owen Arthur van Barbados. De nieuwe Mexicaanse presi dent Ernesto Zedillo noemde de top van Miami „het begin van een nieuw tijdperk in onze geschiedenis". De Braziliaanse president Itamar Franco sprak van het begin van meer vrede en begrip. De Latijnsamerikaanse lan den dringen al jaren aan op uitbreiding van de vrije handel met de rijke Noordamerika nen. Zij menen daar ook recht op te hebben nu op Cuba na alle landen democratisch zijn en de economische groei van hun regio die van de VS soms overtreft. Het Nafta-akkoord is voor de Zuidamerikanen slechts een begin. De Amerikaanse leiders maakten in Miami afspraken over nog een hele reeks andere onderwerpen, zoals de bestrij ding van de corruptie, de aan pak van de drughandel, de verbetering van het onderwijs en het uitbreiden van buiten landse investeringen in de La tijnsamerikaanse landen. Sommige politici ergerden zich aan de nadruk die de VS leggen op de corruptie- en drugbestrijding. „Die zaken worden ook niet benadrukt als de VS met Europa of Azië om de tafel zitten", zei een Brazi liaanse diplomaat. PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT Jacques Delors heeft de knoop doorgehakt. De man die tien jaar lang het voorzitterschap van de Europese Commissie be kleedde en die meer dan wie dan ook zijn stempel op de Eu ropese eenwording drukte, doet volgend voorjaar geen gooi naar het presidentschap van Frank rijk. Niet omdat hij kansloos zou zijn. Verre van dat. Maar de integere Delors ziet niet in waarom hij president zou moe ten worden als de voorwaarden voor een zinvolle invulling van dat presidentschap er niet zijn. In het Franse politieke systeem hoeft een president niet auto matisch over een meerderheid in hel parlement te beschikken. Zo moet de huidige socialisti sche president Mitterrand al sinds april vorig jaar een over weldigende conservatieve meerderheid in het parlement dulden en een conservatieve re gering. In zo'n periode van 'cohabita tion' (politiek 'samenwonen') is de macht van de president be perkt. Hij mag de grote lijnen van het buitenlands en defen siebeleid uitzetten en waken over de naleving van de Grond wet. terwijl de regering 'op de winkel past'. De regering kan op zijn beurt geen grondige her vormingen doorvoeren zonder akkoord te zijn met de presi dent. Zo'n periode van cohabitation is voor beide partijen frustre rend en alleen te doen als het niet te lang duurt en de premier en de president met elkaar overweg kunnen. Maar Jacques Jaques Delors beantwoordt vra gen tijdens een televisie-inter view. Tijdens hetzelfde gesprek zou hij aankondigen dat hij geen gooi doet naar het Franse presi dentschap. FOTO EPA PATRICK KOVARIK Delors voorzag dat hij, als hij al gekozen zou worden, waar schijnlijk jarenlang met een conservatieve meerderheid zou hebben moeten 'samenwonen'. En dat betekende voor Delors dat het onmogelijk zou zijn de in zijn ogen hoognodige, drasti sche hervormingen door te voe ren. Als Delors volgend jaar tot pre sident zou zijn gekozen, zou hij niet veel meer zijn geweest dan een soort 'schaamlap' voor links. Iemand die de eer en, niet onbelangrijk, veel aardige, goed betaalde baantjes redt. Dat is voor Delors niet voldoende. De Franse socialisten zijn, on danks de recentelijk hervonden eenheid, nog lang niet over de dramatische verkiezingsneder laag van vorig voorjaar heen. En de pogingen van Michel Rocard, Delors' geestverwant en vriend, om de partij en vervolgens heel links, te vernieuwen, zijn stuk gelopen op onwil van het partij apparaat en van Francois Mit terrand. Tot gisteravond leek Delors in staat om de Franse socialisten uit de oppositie te redden. De socialisten deden haast patheti sche oproepen aan de 'verlosser in Brussel' om 'zijn plicht' te doen. Maar de 69-jarige Delors heeft geoordeeld dat hij zijn plicht nu onderhand wel ge daan heeft. Hij is de Franse so cialisten noch Francois Mitter rand ook maar iets verschul digd. Door zich, ondanks zijn kansrij ke positie, niet kandidaat te stellen, geeft hij de socialisten, Mitterrand voorop, een lesje in politieke integriteit. Delors geeft aan dat hij in schril contrast met de huidige president niet op macht om de macht uit is. Delors is een man van ideeën. Om die te kunnen uitvoeren, wil hij desnoods wel aan de macht komen. Maar niet om, zoals Delors het zondag uitdrukte, „nog jaren in de salons van het Elysée te moeten rondhangen". De hint is duidelijk. En met eni ge vertraging neemt Delors als nog een beetje wraak op Mitter rand, de man die hem in 1984 niet als premier wilde hebben en die hem haast bij wijze van straf naar Brussel stuurde.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5