'Blauwhelmen Bosnië hebben wapens genoeg' Binnenland Rottenberg kiest voor nieuwe gezichten Senaat Alkmaarse rechter draagt kogelvrij vest Politie pakt autokrakers bij houseparty Veronica Allesbranders voor ex-Joegoslavië Studenten protesteren tegen verhoging collegeld 1 Niemand weet wat er met Ayhan Uzala is gebeurd knipkorting van jac.hermans MAANDAG 12 DECEMBER 1994 Evacuatie na brand asielcentrum stevensbeek» Alle 230 bewoners van het asielzoekerscentrum in het Brabantse Stevensbeek zijn afgelopen nacht in verband met een korte felle brand tijdelijk geëvacueerd. De oorzaak van de brand is niet bekend. Na enkele uren mochten de bewoners weer naar hun kamers. Politiek en Defensie boos op Brandpunt wegens 'zaaien van onrust' ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensti Twaalf van zestien senatoren vertrekken tenberg ingegeven door een vi sie op de Eerste Kamer als 'laatste toetssteen van de wet ten op het gebied van rechtsze kerheid, handhaafbaarheid en uitvoerbaarheid'. Daarom is ge kozen voor juristen als voorma lig kamerlid Jurgens, voorzitter Jan Nico Scholten van Vluchte lingen Werk Nederland, vice- president Le Poole van de ar rondissementsrechtbank in As sen, rector-magnificus Cohen van de Rijksuniversiteit Lim burg en advocaat Meeter, voor malig curator van RSV en DAF. Volgens Rottenberg zijn de twaalf vertrekkende senatoren deels uit eigen beweging terug getreden (bijvoorbeeld omdat zij al drie termijnen in de Se naat zitten), deels met enige te genzin. Wie in die laatste cate gorie vielen, wilde Rottenberg niet zeggen. Het PvdA-congres moet de lijst nog definitief vast stellen, dat gebeurt op 21 janua ri 1995. De leden van de Eerste Kamer worden niet rechtstreeks geko zen, maar door de leden van Provinciale Staten. Ruim een maand na de statenverkiezin gen van 8 maart wordt de nieu we Eerste Kamer gekozen. IRT rolt grote Turkse drugbende op amsterdam gpd De Amsterdamse politie heeft gisteren 31 mensen ge arresteerd die worden ver dacht van betrokkenheid bij een Turkse misdaadorgani satie. Voor de actie had het interregionaal recherche team (IRT) Amsterdam-Am- stelland/'Gooi- en Vecht streek de hulp ingeroepen van arrestatieteams uit het hele land, omdat de bende als vuurgevaarlijk te boek stond. Op negentien locaties werden invallen gedaan waaraan in totaal 180 politie mensen meewerkten. De drugbende wordt ver dacht van enkele grote hard drug-transporten vanuit Tur kije, maar ook van betrok- 'kenheid bij moord en andere gewelddadige praktijken. I Iet hoofdkwartier van de organi satie bevond zich in een loods in Amsterdam-Noord. De politie trof daar bij de in val een illegale nachtclub aan en een hennepplantage. Bij de actie van gisteren nam de politie negentien vuurwa pens, waaronder twee pistoolmitrailleurs, in beslag. De bende is volgens de po litie ook actief geweest met afpersingspraktijken. Daarbij zouden mogelijk politieke motieven een rol spelen. En kele arrestanten zijn actief voor de Koerdische vrijheids beweging PKK, waarvan zij ook propagandamateriaal in huis hadden. Via een spe ciaal door de Amsterdamse politie opengestelde tele foonlijn voor Turken die worden bedreigd kwamen volgens de politie de laatste tijd veel telefoontjes binnen. De politie kwam de organi satie in april van dit jaar al op het spoor. Sindsdien is enkele keren getracht een li quidatie door de bende te voorkomen. Uiteindelijk moest gen verdachte, van wie men wist dat hij met moordplannen rondliep, worden aangehouden om hem van zijn voornemen af te brengen. De politie greep gisteren in omdat werd ver moed dat een van de hoofd verdachten op het punt stond naar het buitenland te vertrekken. De politie denkt met de actie ook een op han den zijnde bende-oorlog te hebben voorkomen. utrecht Vrijwilligers van de Stichting Satya Sai Euro hebben zaterdag in Utrecht twee spoorwagons met 35 allesbranders naar het door oorlog verscheurde voormalige Joegoslavië gestuurd waar het al aardig wintert. foto anp maptin mooy. 'Van de beveiliging in de rechtbank krijg je tranen in je ogen Rechters van de Alkmaarse rechtbank dragen tijdens zware strafzittingen soms kogelvrije vesten onder hun toga om zich te beschermen tegen mogelijke aanslagen vanaf de publieke tri bune. Dat zegt rechtbankpresi dent J. van Dijk in een reactie op het toenemend geweld van de onderwereld tegen Justitie. ,,Het gebeurde op dringend advies van de politie. Als je naar de huidige beveiliging van het gerechtsgebouw in Alkmaar kijkt, lijkt het een pand waarvan de tranen je in de ogen sprin gen", aldus Van Dijk. „Eigenlijk is het een wonder dat hier de afgelopen jaren nooit iets is ge beurd. Iedereen kan vanuit de publieke ruimte alle gangen in lopen, je knikt iedereen in de hal maar vriendelijk gedag. Ge lukkig is de parketpolitie heel alert." In het voorjaar van 1996 be trekt de Alkmaarse rechtbank een nieuw gebouw, met kogel vrij glas tussen de publieke tri bune en de zittingszaal. „Justitie heeft zich niet gerea liseerd dat de oorlog is begon nen", zegt president J. van Dijk over wat hij 'Amsterdamse toe standen' noemt. „Als er zware misdaadzaken aan de orde zijn, wordt het publiek gefouilleerd en zetten we detectiepoortjes neer. Niet alleen in ons belang, maar ook in het belang van ge tuigen. De druk op die mensen wordt onaanvaardbaar groot. Het is ons vak, wij worden er voor betaald die druk te voelen. Maar een getuige heeft er vaak niet om gevraagd in de recht bank te verschijnen. Niet zel den gaat het om mensen die uit een criminele organisatie zijn gestapt en bloot staan aan be dreigingen." In dat licht verwacht Van Dijk veel van technische mogelijkhe den om getuigen buiten de rechtszaal te kunnen horen. Met beeldschermen en video technieken, bijvoorbeeld. Die aanpak voorkomt dat de getui ge wordt geconfronteerd met lieden die hem onder druk zet ten of hebben gezet. Bovendien kan met die methode de plek waar de verklaring wordt afge legd geheim blijven, wat aansla gen uitsluit. Rottenberg zet informeel overleg met CDA op touw den haag anp PvdA-voorzitter Rottenberg heeft het initiatief genomen tot een informeel overleg van zijn partij met het CDA. „Die partij is te belangrijk om haar op een dood spoor te zetten", aldus de partijvoorzitter gisteren voor de AVRO-radio. Volgens Rottenberg is het be langrijk het gesprek met het CDA gaande te houden, vooral over sociaal-economische kwesties. Daarom heeft hij en kele belangrijke PvdA'ers die ac tief zijn binnen de kerken ver zocht een informeel gesprek te beleggen met CDA'ers uit krin gen van CNV (werknemers) en NCW (werkgevers). Zinkend schip blijkt onderzeeër den helder» Een zinkend schip dat later een onderzeeër bleek te zijn, heeft zaterdag marinepersoneel in Den Helder in rep en roer gebracht, 's Middags kreeg de kustwacht een bericht door van een baken dat automatisch een noodsignaal uitzendt als het nat wordt. De kapitein van een koopvaardijschip reageerde even later met het bericht dat hij een schip zag zinken. Een marine helikopter en reddingboten zetten koers naar 'het schip in nood', maar stuitten op een Duitse onderzeeër. Haagse politie vindt dode man den haag De politie heeft in een woning in Den Haag het li chaam van een nog onbekende man aangetroffen. Sectie heeft uitgewezen dat de man door een misdrijf om het leven is geko men en al zeven weken dood is. Het pand waar de politie haar vondst deed, staat bekend als een 'doorgangshuis' waarin steeds verschillende mensen voor korte tijd wonen. Jeugdige gevangenen ontsnapt margraten Door het inslaan van een raam zijn in de nacht van zaterdag op zondag drie jeugdige gevangenen ontsnapt uit de gesloten afdeling van huize Sint Jozef in het Limburgse Cadier en Keer. In het raam zat gewapend glas. Eén van de drie, een 17- jarige jongen zonder vaste woon- of verblijfplaats, was gister avond nog spoorloos. De twee anderen, een 17-jarige Heerle naar en een 16-jarige Blaricummer, konden direct na de ont snapping worden aangehouden. Schip ramt spoorbrug over Maas den haag Een binnenvaartschip is zaterdagmorgen tegen de spoorbrug over de Maas bij Venlo aangevaren. Waarschijnlijk heeft de schipper wegens de dikke mist de brug te laat gezien. De treinen op het traject Venlo-Eindhoven ondervonden enkele uren vertraging. Het schip, dat was geladen met kunstmest voor België, is zwaar beschadigd. Twee gewonden busongeluk naar huis utrecht Van de vijf vrij ernstig gewonden van het busongeluk in Duitsland die waren opgenomen in het Academisch Zieken huis in Utrecht (AZU) zijn er inmiddels twee naar huis gestuurd. Zowel zij als de drie achterblijvers maken het volgens een woordvoerster van het ziekenhuis vrij goed. Emotioneel en psy chisch hebben de slachtoffers nog veel te verwerken, aldus de woordvoerster. Bij het ongeluk werden zes passagiers gedood. Twee zwaargewonden zijn in Duitsland achtergebleven. Ondanks acht aanhoudingen is de politie goed te spreken over de mega-houseparty die Vero nica het afgelopen weekeinde heeft georganiseerd in de Utrechtse Jaarbeurs. Een 35-ja- rige man uit EiridhöVëri'zit riog steeds vast. Hij sloeg tijdens een vechtpartij iemand een gebro ken oogkas. De overige zeven arrestaties betroffen inbraken in auto's op het parkeerterrein. De party, Veronica Mega Mu sic Dance Experience Interactive, trok ongeveer 24.000 mensen, tweehonderd meldden zich in de loop van het feest bij de EH BO, velen van hen omdat zij van de warmte waren flauw ge vallen. Vier partygangers zijn behandeld in het ziekenhuis. Eén had teveel drugs gebruikt. Volgens de politie zijn er wei nig drugs op het feest gebruikt. Over geluidsoverlast, binnen sloeg de decibelmeter uit tot 130, klaagden slechts twee mensen uit de buurt. Pas geleden liep in de Domstad een andère grd'te hou separty, in de Central Studio's, finaal uit de hand, met als diep tepunt de dood van een bezoe ker. Over de doodsoorzaak kan de politie nog steeds geen uit sluitsel geven. Burgemeester Opstelten legde naar aanleiding van dat inci dent de houseparty's in zijn stad aan banden, maar had voor Veronica een uitzondering gemaakt omdat het feest goed was georganiseerd. Bij de inbraak deze zomer in de woning van de Amsterdamse officier van justitie Valente (ge organiseerde misdaad bestrij ding) werd eveneens informatie gestolen. Maar de volop uitge lekte gegevens zijn vermoedelijk niet van deze inbraak afomstig, "zegt Persofficier van Justitie Schaar: „Het gaat om betrouw bare informatie die we door gaans van de politie krijgen. De gevonden dagjournaals bijvoor beeld, worden nooit op een har de schijf opgeslagen, daarom weten we ook dat ze niet van Valente komen." Bij de Nederlandse Orde van Advocaten zijn de afgelopen week diskettes bezorgd die bij het Openbaar Ministerie waren gestolen. De twee schijfjes zijn direct bij de politie ingeleverd. delft» Honderden studenten hebben gisteren en vandaag in het hele land acties gehouden tegen de verhoging van het collegegeld met duizend gulden. In Delft bezetten zeventig stu denten de hal van de Technische Universiteit Delft. De studenten eisen dat de Raad van Be stuur zich keert tegen de verhoging van het collegegeld. Ook in Arnhem, Groningen en Amsterdam werd geprotesteerd. Bij het NS- station in Eindhoven werd gisteren luidruchtig actie gevoerd door honderd studenten, onder het motto 'Een kale kip kan niet worden ge plukt, alleen nog maar geslacht'. De actie is de eerste van een nieuwe reeks. „Bovendien voe ren we nu ook actie tegen de instellingen die het met onderwijsminister Ritzen op een ak koordje hebben gegooid", aldus een studen tenwoordvoerster. Afgelopen vrijdag sloten onderwijsminister Ritzen en de hogescholen een deal. De bezuinigingen in het hoger on derwijs zijn van 500 miljoen naar 200 miljoen verlaagd, in plaats daarvan wordt het college geld verhoogd. foto anp De politiek heeft met ongeloof en ingehouden woede ge reageerd op de beweringen van voormalig militair advi seur van de Luchtmobiele Brigade Haverhoek gister avond in het KRO-programma Brandpunt. Haverhoek beweert dat de Luchtmobiele Brigade in Srebrenica on voldoende is uitgerust. Volgens Defensie is de uitzending 'onjuist en eenzijdig'. Een aanbod van Defensie om weerwoord te geven werd afgewezen. Voor de KRO-televisie onthulde luitenant-kolonel Haverhoek dat zijn aanbevelingen voor de uitrusting van de brigade door de defensietop in de wind zijn geslagen. Zo kregen de YPR- pantservoertuigen een zware mitrailleur in plaats van het standaard boordkanon. Ook werden volgens Haverhoek te gen zijn advies in geen Stinger- luchtafweerraketten meegeno men. De officier, die onlangs de dienst heeft verlaten, schreef in september 1993 een vertrouwe lijke brief aan commandant Brinkman waarin hij op basis van praktijktesten vijf manke menten aan de mitrailleur op somde. Haverhoek beweert dat hij vervolgens een spreekverbod kreeg opgelegd. Het ministerie van defensie en ook de politici die zich des tijds met de bewapening heb ben beziggehouden, hebben met ongeloof op de uitlatingen van Haverhoek gereageerd. Vol gens D66-kamerlid Hoekema is het bewapeningspakket van de brigade uitgebreid in de Tweede Kamer besproken. „Ook volgens de militaire bonden was het de goede mix. De afgelopen jaren is uit niets gebleken dat het aan de bewapening schort. Maar dat rapport van Haverhoek wil ik wel zien. Ik wil alle vertrouwelij ke stukken zien." PvdA-kamerlid Zijlstra is ver ontwaardigd. „De indruk wordt nu gewekt dat Defensie er een zooitje van heeft gemaakt en dat vind ik een zeer kwalijke zaak. Ik twijfel geen seconde aan de bewapening van onze militairen in Bosnië." Ook volgens WD-defensie- woordvoerder Van den Doel zijn er geen aanwijzingen dat het ministerie een steek heeft laten vallen. „De boordkanon- nen zijn speciaal van de pant servoertuigen afgeschroefd om dat de VN liever een lichtere be wapening had." Defensie zegt dat de KRO geen gebruik wilde maken van het commentaar van een hoge militair. „Dan hadden wij kun nen uitleggen dat het verhaal niet klopt. Nu wordt onnodige onrust bij de familie van de mi litairen in Bosnië gewekt", aldus de woordvoerder. In een verkla ring stelt Defensie dat de bewa pening 'voldoende robuust en onder alle omstandigheden te bedienen' is. Het 20 millimeter kanon zou te onderhoudsinten- sief, te ingewikkeld en te sto- ringsgevoelig zijn. Ook bestrijdt Defensie dat er geen evacuatie plannen voor de militairen klaarliggen. „Die zijn meteen opgesteld en sindsdien aange past en verbeterd." Overigens beschikt het batal jon wel over mortieren, anti tankwapens en over enkele Stinger-luchtafweerraketten. Juist vanwege deze uitrusting zouden Nederlandse blauwhel men zijn aangezocht voor het beveiligen van het vliegveld te Tuzla, de Zapna-duim en de en clave Bihac, aldus Defensie. Vanwege de opgelaaide strijd is die laatste missie nog niet van start gegaan. Na de kamerfractie, ook de PvdA-senaatsfractie een geheel nieuw gezicht. Van de huidige senatoren blijven slechts Tjeenk Willink, de huidige senaatsvoor zitter, de Leidse hoogleraar Van de Berg en senatoren Zijlstra en Jaarsma aan. De huidige fractie voorzitter Schinck komt op ei gen verzoek niet meer op de lijst voor, zo heeft partijvoorzit ter Rottenberg zaterdag in Am sterdam bekendgemaakt. Op de lijst prijken verder al leen maar nieuwkomers, zoals ex-fractievoorzitter in de Twee de Kamer Wöltgens en oud staatssecretaris Cohen van on derwijs en Ter Veld van sociale zaken. De keuze voor Ter Veld, die vorig jaar na een politiek conflict met de fractie over de bijstand voor jongeren aftrad, omschreef Rottenberg als 'chi que omgaan met mensen die hun nek uitsteken voor de par tij'. Ter Veld is volgens hem slachtoffer geworden van een politiek probleem in de partij, maar dat neemt niet weg dat zij jarenlang uitstekend heeft ge functioneerd. De keuzes zijn volgens Rot- Wellicht 'mol' bij Justitie in Amsterdam amsterdam-hilversum gpd-anp De Amsterdamse Justitie onder zoekt of er binnen de organisa tie een 'mol' werkt die gevoelige informatie over onderzoeken naar buiten heeft gebracht. Het parket in Amsterdam was de af gelopen twee jaar meerdere ke ren doelwit van criminelen die geheime informatie meenamen. In alle gevallen werden compu ter-diskettes, met gegevens over misdaadorganisaties, gekopi eerd. arnhem gpd Heeft Ayhan Uzala een dodelijk risico gelopen toen hij vorige maand naar Turkije reisde om zijn ouders op te zoe ken? Dat vragen vrienden en familie van de 35-jarige Arnhemse Koerd zich sinds anderhalve week af. Op 29 november verdween Uzala spoorloos in Istanbul. Drie dagen later kregen zijn ouders een anoniem telefoontje waarin werd ge meld dat de Arnhemmer door de politie in Istanbul gevangen zou worden ge houden. Ooggetuigen meldden dat ze Ayhan gedwongen een auto in zagen stappen. Volgens zijn vrienden is Uzala opgepakt door de gevreesde Anti-Terreur Brigade. Ondanks verscheidene pogingen is het de ouders van Uzala sindsdien niet ge lukt een bevestiging van dit bericht te krijgen. De Turkse overheid zwijgt in al le talen en ook pogingen van Amnesty International om informatie te krijgen over zijn lot leverden niets op. Duidelijk is wel dat de Turkse politie de Arnhemse Koerd ervan verdenkt een van de leiders van de marxistisch-leninistische ver zetsorganisatie TKP/ML te zijn. De mili taire tak van die beweging is in het zuid oosten van Turkije actief. In 1980 werd Uzala toen nog woon achtig in het Turkse Diyarbakir voor het eerst opgepakt. De politie beschul digde hem actief lid te zijn van een ver boden Koerdische beweging. Hij zat ge durende twee en een halfjaar onder er barmelijke omstandigheden vast en zou tijdens zijn gevangenschap zijn gemar teld. In 1987 besloot hij met zijn vrouw naar Nederland te vluchten omdat de onderdrukking van de Koerden in Tur kije steeds gewelddadiger vormen aan nam. Vorig jaar ging Uzala voor het eerst terug naar zijn geboorteland. Tij dens zijn bezoek werd hij opnieuw gear resteerd en in de gevangenis gemarteld. Volgens artsen die hem hebben onder zocht, zou de Arnhemmer zijn opge hangen aan zijn armen op de rug. Bo vendien zou hij zijn geslagen. De Arn hemse Koerd kwam uiteindelijk op vrije voeten toen hij werd vrijgesproken van de tenlastelegging. Bij zijn vertrek uit de gevangenis kreeg Uzala van zijn bewakers te horen: 'Deze keer heb je gewonnen, maar de volgen de keer winnen wij.' Alleen al om deze uitspraak is het niet geheel duidelijk waarom de Arnhemmer onlangs op nieuw naar Turkije ging voor familiebe zoek. Weliswaar had zijn arts hem gead viseerd regelmatig naar een warm land te gaan in verband met spierklachten die hij had gekregen na de martelingen, maar dat hij uitgerekend naar zijn ge boorteland ging, verbaast vriend en vij and. Ook zijn vrouw begrijpt niet waar om hij naar Istanbul is gegaan. Zijn vrienden en familie zijn inmidddels zo ongerust dat ze inderhaast het comi té 'Red het leven van Ayhan Uzala' heb ben opgericht. Samen met Amnesty In ternational zijn ze dit weekeinde met een actie begonnen om opheldering te krijgen over de verblijfplaats van de Arnhemmer. Daarnaast hebben ze mi nister Van Mierlo (buitenlandse zaken) in een brief gevraagd zich in te zetten voor het lot van Uzala. Vandaag zou er worden gesproken tussen leden van het comité en Van Mierlo. Volgens het co mité zijn er dit jaar al 239 mensen op deze wijze in Turkije verdwenen. OP MAANDAG, DINSDAG EN WOENSDAG Wederom deze week extra knipkorting bij Jac.Hermans. Met de inlevering van deze advertentie ontvangt u op maandag, dinsdag of woensdag nog eens 7.00 extra profiteerkorting op een kilopakket rundergehakt. Dat is nog n's profiteren! Rundergehakt I per pakket circa 1000 gram I Normaal 14.99 SLECHTS I Deze aanbieding is geldig v< 12 dec. t/m 14 dec. 1994 i "721000 360193 I Tegen inlevering van deze advertentie. Alleen geldig op maandag, dinsdag en woensdag

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3