Tennistoernooi nog niet mooi genoeg Nederlandse schaatsers leven op in zware Noorse regenbuien Sport Maase en Kleijweg bp dreef op EK cross Jaspers faalt op beslissende moment Rob Scholtes knapt af op kunststoten Ortlieb - troeft Moe af in Alpen 2AAANDAG 12 DECEMBER 1994 g: Tweede zege voor De Spartaan 0- leiden De gewichtheffers van De Spartaan lijken op de landsti- 1Hel af te stevenen. De ploeg won met overtuigende cijfers van T)AtHelios Simpeveld. Wim van de Berg tilde drie competitierecords in de klasse tot 99 kilo, Henk de Tombe deed in de categorie tot o"-j70 kilo hetzelfde. Arjan de la Rie en Jaco Looy brachten het to- 0- jtaal op 1012 kilo. Helios Simpelveld bleef steken op 954 kilo. o- 9- 0 Zes 'Leidse' tafeltennissers naar NK dw enschede» Zes tafeltennnissers uit de Leidse regio hebben zich Wlls tijdens het kwalificatietoernooi in de Enschedese Diekmanhal 9-11 geplaatst voor het Nederlands kampioenschap dat volgende o- i week wordt gehouden in de WRZV hallen in Zwolle. Bij de man- q* |nen schaarden zich Edwin Vente (Avanti), Ted van den Berg, 0- ;Jurgen Pastoors (beiden Pecos/Oegstgeest), Peter Paul de Vrind (Scylla) en Johan van Meurs (Rijnsoever) bij de laatste 32 deel- n 3'nemers. Bij de vrouwen plaatste Mariska de Haas (Rijnsoever) dh(zich bij de beste 24 deelneemsters, a kei ll] Van de Kieboom vijfde in Woerden woerden Wobbe van de Kieboom heeft een veldrit voor neo-se- i nioren in Woerden als vijfde beëindigd. De Leidenaar moest za terdag buigen voor Bram de Groot uit Zevenhoven, die zijn ere- lijst uitbreidde met een overwinning. 0 L Beurskens wint weer in Honolulu 9 I Honolulu Carla Beurskens heeft voor de achtste keer in haar loopbaan de marathon van Honolulu gewonnen. De tijd van de 9-3 42-jarige Limburgse, 2 uur 37 minuten en 6 seconden, werd gis- [qJ teren sterk beïnvloed door de stormachtige omstandigheden. LI Nationaal jeugdrecord Corrie de Bruin O den haag De aüete Corrie de Bruin heeft tijdens wedstrijden in 9-5 Den Haag het nationale jeugdrecord kogelstoten indoor op jM 17,64 meter gebracht. Ze verbeterde daarmee haar eigen beste I prestatie met 24 centimeter. JE' Gillhaus naar J-League 33 vught Hans Gillhaus verhuist in januari naar Japan. De 31 -jari- ge spits verruilt Vitesse voor het Japanse Panasonic/Osaka, dat 2] in de J-League uitkomt. Gillhaus tekende zaterdag in Frankfurt een tweejarig contract. De Japanse belangstelling voor Gillhaus was pas een week oud. „Ze zijn zondag naar me wezen kijken. Een betere wedstrijd hadden ze niet kunnen uitkiezen." Vitesse dat dit seizoen een zwakke start kende, won zondag in de Kuip met 3-0 van Feye- noord. Gillhaus scoorde éénmaal. Het was zijn laatste doelpunt voor Vitesse. Het bestuur van Osa ka geeft Gillhaus geen toestemming nog voor de Arnhemmers uit te komen. 12 [9alnwick/leiden»anp Ook de chemie-student a/ilmar kortleever Maase achterhaalde op de 34ste 2; plaats Van Hest nog bijna. De De Portugees Paolo Guerra en Leidenaar die in Amerika stu- de Ierse Catherine McKiernan deert, werd daar onlangs vierde ^afhebben zaterdag in het Britse bij de nationale studentenkam- )"|[Alnwick de eerste Europese pioenschappen cross. De zware Mjcrosskampioenschappen ge- wedstrijden en jet-lag braken de }'2kvonnen. Eerder dit jaar in Leidenaar echter op: „Toen ik [maart waren de twee ook al de vrijdag aankwam ging het best jbeste Europeanen tijdens het aardig, maar de volgende och- 'fVK in Boedapest. In de Neder- tend was het veel minder. Je 6|landse ploegen acteerden de wordt wakker en dan is het nog 6jbeide Leidenaars Kajniel Maase net alsof het middernacht is." gien Joke Kleijweg sterk. In de eerste kilometers van de Bij de vrouwen liep de Neder- ^wedstrijd bepaalde de pas 21- landse delegatie in het achter- jarige Nederlander Greg van veld, ook omdat kopvrouwe Hest mede het tempo. Zodra Grete Koens zich vanwege een deze echter een twintig meter achillespeesblessure moest te- hoge heuvel in het parcours te rugtrekken. Tweede favoriete snel nam en buiten adem raak- Christien Toonstra eindigde pas 30|te, verloor hij terrein, waarna hij als 69ste. Als beste Nederlandse afeakte tot de 31ste plaats. Beste op de 51ste plaats was Joke Nederlander werd hierdoor op Kleijweg zeer tevreden. „Het de "21ste plaats de 24-jarige was een heel verraderlijk par- Marco Gielen, die zijn wedstrijd cours. Het leek best aardig te aan de voet van het kasteel van belopen, maar die klei was Alnwick verstandiger opbouw- zwaar en er zat ook een flinke de. heuvel in." 1998. Ook daarom zag De Vegt het als een morele verplichting de wereldbekerwedstrijd niet te la ten schieten. „Het schaatsen leeft hier. Daarom mag je zo'n wedstrijd best houden. Dat de weersomstandigheden een ne gatieve invloed kunnen hebben, moet je dan maar voor lief ne men. Het is tenslotte geen EK of WK." Daarnaast achtte De Vegt het wedstrijdelement, zo vlak voor het NK, van groot belang. „Een wereldbekerprikkel komt net iets beter aan dan een training of wedstrijd in Nederland. Het maakt dan niet veel uit of het regent." De Vegts pupillen dachten er precies eender over. Na de to taal verregende zaterdag riepen de mannen in koor dat ze er even 'lekker uit' waren. ,,Je krijgt hier meer rust dan thuis. Je blijft de hele dag in het hotel, kijkt een filmpie en hangt een beetje op bed", verduidelijkte Hersman. „Thuis komt er veel meer op je af', voegde Ritsma toe. „Iedereen trekt aan je. Nog even dit, nog even dat. Voor je het weet is je agenda vol en lijd je training daaronder. Ik wilde hier rijden. De omstandigheden interesseerden me niet." Ook Schreuder (achtste op de 1500 meter) voelde zich er lek ker bij. „Ik rust hier lekker uit. Dat komt er thuis niet zo van." Hersman (vijfde op de 1500 in 2.01,93) repte zelfs van een psy chologisch voordeel. De vijf ki lometer van de kernploegdebu tant (zesde in 7.14,02) was goed voor zijn zelfvertrouwen. Ondanks diens magere elfde plaats op de 5000 meter zit De Vegt niet in over de prestaties van Zandstra. De Fries trof in Bergen iets mindere omstandig heden dan zijn collega's. „Deze vijf kilometer was een moment opname", zei de coach. „Het zat Farko wat tegen. Maar voor hem is er niets aan de hand." Zandstra kreeg in zijn race een beetje wind in het gezicht, voelde dat het niet lekker ging, gleed ook vlot van 33'ers naar 34'ers, naar 35'ers en liet de kop hangen. De Vegt verwacht dat de strijd om de twee EK-tickets, één tic ket ligt klaar voor Ritsma, ko mend weekeinde betwist wordt door al zijn pupijlen. Zandstra, Hersman, Schreuder en de in Zuid-Holland achtergebleven Straathof en Veldkamp plus ge westelijk rijder Gianni Romme strijden om twee plaatsen. Voor wie afvalt resten er dit seizoen slechts ontspannen uitjes in het wereldbekercircuit. De mens Jaspers heeft op het beslissende moment de machine Jaspers niet aan de gang gekregen. De perfecte harmonie tus sen geest, lichaam en keu die de 29-jarige Brabander dit seizoen dicht in de buurt van de wereldbeker driebanden bracht, liet hepi zaterdag tijdens de halve finale van het slottoernooi in Gent voor het eerst dit jaar in de steek. Jaspers kreeg er tegen de Turk Semih Sayginer met 10-15 11-15 en 12-15 on genadig hard van langs, waardoor de we reldbeker voor de vierde keer in de handen van Torbjörn Blomdahl viel. De Zweed had voldoende aan zijn derde finaleplaats van het wereldbeker-seizoen om zich tot kam pioen te laten kronen. Hij won geen enkel evenement. De laatste kans ging gisteren voorbij in Gent, waar Sayginer zijn eerste wereldbekerwinst in vier sets (15-13 9-15 15-12 15-9) veiligstelde. Uiterlijk onbewogen incasseerde Jaspers zaterdagavond de mokerslag van de latere toernooiwinnaar. Berustend in zijn nood lot onderging hij de lijdensweg van drie sets. Geen moment kreeg hij vat op het on gelijke duel, zelfs niet na de serie van ne gen die hem in de tweede beurt van de eerste set op 10-1 bracht. Het bleek een laatste stuiptrekking van een biljarter die op dat moment al wist dat het niet zijn tri omftocht zou worden. „Het bleef in mijn geval bij sprokkelwerk." .Twee wereldbekertoernooien zette hij naar zijn hand, in Halle en Istanbul legde hij onwaarschijnlijk hoge moyennes op ta fel. Toch liep Blomdahl weg met de we reldbeker. „Terecht? Ik weet het niet. De cyclus is te kort geweest. Slechts vier toer nooien, dan kan elke fout fataal zijn. Ik heb twee evenementen gewonnen, alle toppers verslagen, dat heeft niemand me nage daan. Blomdahl heeft op zijn beurt drie keer de finale gehaald, is dus ook constant geweest. Het zal dus wel terecht zijn." Het verdriet van Brabant kreeg in Gent op een vreemde manier gestalte. Een fina- letoernooi onwaardig eigenlijk. Jaspers, die in België met zes punten meer dan Blom dahl aan het slotevenement begon, was net aan zijn kwartfinalepartij tegen Carlsen begonnen toen Blomdahl zich aan de an dere tafel <il verzekerde van een plaats in de eindstrijd. De organisatoren en de BRT namen in het kader van een rechtstreekse uitzending een loopje met de sportieve gang'van za ken door de eerste halve eindstrijd tussen Dielis en Blomdahl naar de vroege middag te verplaatsen. Door die beslissing liep Jas pers, die gelijke tred met de Zweed moest houden om de wereldbeker te winnen, de rest van de dag achter de feiten aan. „Geen televisie betekent geen sponsors", luidde de verklaring van de organisatoren voor de vreemde kronkel in het speelschema. Rob Scholtes stopt een tijdje met kunststoten. De biljarter uit Voorschoten kwam in het toer nooi om de nationale Masters- titel in het biljart artistiek in Nieuwleusden niet verder dan de zesde plaats. Ruud de Vos nam gisteren in de titel over van Scholtes, die nooit eerder bui ten de top drie was geëindigd. „Aan internationale toernooi en doe ik helemaal niet meer mee", zei Scholtes, die een aan geslagen indruk maakte. „Mijn motivatie laat te wensen óver. Daarom lukte het ook niet. Bo vendien kosten wedstrijden in het buitenland alleen maar geld. De prijzen komen terecht bij zes of zeven spelers die bijna full time met hun sport bezig zijn. Op nationaal niveau versper de echter een onbekende ama teur, Bocko Vinke, de Voorscho tenaar de weg naar de halve fi nales. Scholtes verloor met 3-2. Zijn trainingsmaat Ger Holka ging vervolgens in de finale met 3-0 onderuit tegen de Vos. Om uit zijn sportieve dal te komen, stort Scholtes zich de komende maanden voor de af wisseling op een andere biljart discipline, driebanden. „Ik speel in een Rotterdams team dat in de eerste divisie uitkomt. In september, als de nieuwe Grand prix-cyclus weer begint, waag ik me pas weer aan het kunststo ten. Het enige pluspunt van dit weekeinde is dat ik niet ben ge degradeerd." |De deelnemers aan de wereld- 1 beker skiën hebben in het weekeinde opnieuw veel hinder ondervonden van het gebrek aan sneeuw in de Alpen. Ze zijn nu genoodzaakt volgende week binnen zes dagen vijf wedstrij den in de sneeuwiïjke 'Franse wintersportplaats Val-d'Isère af te werken. De start van de Super-G 'voor mannen in Tignes (Fra) kwam opnieuw in gevaar toen de or ganisatie het evenement van zaterdag naar zondag moest verplaatsen. De weersomstan digheden waren gisteren echter perfect. Patrick Ortlieb toonde zich de sterkste. De Oostenrijker was een fractie sneller dan olympisch kampioen Tommy Moe. Otrlieb had een eenvoudige verklaring voor zijn overwin ning. „Het weer was prima. Ik heb snel geskied en geen fouten gemaakt." Moe was 'teleurge steld over zijn tweede plaats, maar hij was blij dat hij nu ein delijk een wedstrijd kon skiën. „Het belangrijkste was dat de race doorging. Ik had genoeg van al dat trainen", zei de Ame rikaan. Patrick Ortlieb was onklopbaar op de' Super G in Tignes. Zijn landgenote Hilary Lindh won in Lake Louise (Can) de af daling bij de vrouwen. Het was haar derde overwinning op rij. De Amerikaanse, tweede tijdens de Olympische Winterspelen in Albertville, is verrast door haar succes. „Ik kan het niet verkla ren. Ik heb mij niet anders voor bereid dan in andere jaren", al dus de Amerikaanse. Ze finishte voor de Frangaise Florence Masnada en Heidi Zeller-Bahler uit Zwitserland. In de stand om de wereldbeker heeft Lindh al een voorsprong van 134 punten op de nummer twee, Katja Sei- zinger. De Duitse won gisteren wel de Super G in Lake Louise. Sei- zinger was met 1.11,58 iets snel- FOTO AP Ier dan Zeller-Bahler 111,90) De Oostenrijker Goldberger behaalde gisteren in Slovenië de overwinning bij het schans springen. Zaterdag sprong de Japanner Funaki de meeste punten bij elkaar. Goldberger eindigde toen als tweede. Een week voor de NK afstanden in Den Haag vluchtte de Neder landse mannenkernploeg naar het vochtigste plekje van Euro pa om de laatste hand te leggen aan de voorbereiding. Rintje Ritsma won in Bergen bij we reldbekerwedstrijden zowel de 1500 als de 5000 meter. Het uitje in de gezellige Noor se stad deed het keurkorps van bondscoach De Vegt goed. On der zware regen spoelden Rits ma, Hersman en Schreuder alle spanning van zich af. Alleen Zandstra viel uit de toon op de 5000 meter. Het voormalige wonderkind deed na afloop, zoals te doen gebruikelijk, an ders voorkomen. Zijn kernploegbroeder Ritsma kreeg aan de Noorse westkust het prettige gevoel dat hem tij dens de NK, tevens selectie voor de Europese titelstrijd, niets kan gebeuren. De beul uit Lemmer kan in Den Haag desnoods met zwemvliezen de baan op. Zijn positie als neerlands nummer één staat buiten kijf. Zijn over winning op de 1500 meter (2.00,09) en de daarop volgende zege op de 5000 meter (7.01,30) vormden slechts een bevesti ging van zijn vorm en vakman schap. Ritsma zag de prestaties van buitenlandse collega's, die hem op de mijl andermaal op de hie len zaten, als een welkome pro motie voor de schaatssport. De uitbundige en grootschalige Noorse supportersschare dacht daar hetzelfde over. De 1500 meter-competitie had veel aantrekkelijks in zich. De mijl is dit seizoen veruit de meest interessante schaatsdisci- pline. Nederlanders, Japanners, een Noor en een Canadees be twisten elkaar de hegemonie, waarbij honderdsten van secon den beslissend zijn. De fanatieke belangstellen den in Bergen bejubelden de tweede plaatsen van Söndraal (1500 meter) en thuisrijder Sto relid (5000 meter) alsof Johann Olav Koss zijn rijke carrière had voortgezet. De gouddelver van Hamar verscheen in Bergen in derdaad op de baan, maar slechts om een ereronde te rij den. De stad en haar doorgaans uitbundige bevolking had dat extraatje nog te goed. De schaatssport leeft in de regio Vestlandet, mede getuige de 94.000 recreanten die het jonge baantje vorig jaar een recor daantal bezoekers bezorgden. Er zijn zelfs plannen er de twee de Noorse ijshal neer te zetten. Met een knipoog naar de Eu ropese kampioenschappen in Larsson verrast Sampras in finale om Grand Slam-cup Met een gouden ring aan elke vinger danste de aap deze week door de Olympiahalle in München en probeerde het publiek van zijn schoonheid te overtuigen. Maar ook tijdens de vijfde editie werd links en rechts de neus opge haald voor de schitteringen van het beest, genaamd Grand Slam-cup. Zijn oppassers blijven echter heilig ge loven in zijn aantrekkelijkheid. Ze treden nog zeker vijf jaar met hem op en denken zelfs aan uitbreiding van de show. Ook voor de vrouwen moet er een lucratief slot toernooi van het Grand Slam-seizoen komen. münchen eric de bie gpd-verslaggever Brian Tobin, voorzitter van de internationale tennisfederatie ITF, gaf op de slotdag van de verrassend door Magnus Lars son gewonnen lustrumeditie toe dat daarover binnen het zo geheten Grand Slam-comité is gesproken. Op korte termijn wordt er ook met de organisator van het vrouwencircuit, de WTC, van gedachten gewisseld. „Maar er moeten nog vele hor den worden genomen", waar schuwde Tobin. Als het aan Axel Meyer-Wöl- den ligt, zijn Steffi Graf en haar collega's al in 1996 welkom. De bedenker en toernooidirecteur van de Grand Slam-cup staat erom bekend de zaken roos kleuriger af te schilderen dan ze in werkelijkheid zijn, maar hij lanceert zijn plan op het goede moment. De vrouwenorganisa tie zit momenteel immers zon der sponsor voor de tour, waar door het bijvoorbeeld nog maar de vraag is of de jaarlijkse Mas ters in New York volgend jaar doorgaan. Naast een uitbreiding van de Grand Slam-cup stelt de ITF alles in het werk het inmid dels door de tennissers geac cepteerde evenement een hoge re status te geven. De federatie wil dat er voortaan in München naast het prijzengeld van 10,5 miljoen gulden ook punten voor de wereldranglijst zijn te verdie nen. De ATP, die de ranking bij houdt, voelt daar echter niet voor. „De Grand Slam-cup blijft een exclusief toernooi", aldus Tim Mayotte, één van de zes ATP-directeuren en 'toevallig' in de Beierse hoofdstad aanwe zig vanwege zijn snabbel als commentator bij de Amerikaan se TV-zender Prime Network. „De spelers kwalificeren zich tij dens de vier Grand Slam-toer- nooien. Voor ons slottoernooi (de Masters in Frankfurt, waar voor de bovenste acht van de ranglijst wel punten zijn te ver dienen, red.) telt het hele jaar. Jongens als Yzaga en Novacek, die hier in München mochten meedoen, kenden een goed sei zoen, maar zij behoren niet tot de beste tennissers van de we reld. Persoonlijk vind ik dat een slottoernooi alleen voor de top moet zijn". Daarom worden de ATP-Mas- ters en de Grand Slam-cup voorlopig ook niet samenge voegd tot één mega-toernooi. Daaraan is het afgelopen jaar serieus gedacht. Pete Sampras zal in elk geval verheugd zijn. Zo krijgt hij in elk geval nog de kans de eerste tennisser te wor den die in één jaar zowel de ATP Masters als de Grand Slam- cup wint. Dat lukte de 23-jarige Ameri kaan deze keer nog niet. Hij ver loor in de finale kansloos van Larsson: 6-7 (6-8), 6-4, 6-7 (5-7), 4-6. Na zijn marathonpartij, een dag eerder tegen Goran Ivanise vic (10-8 in de vijfde set) waren de benen van Sampras gisteren te vermoeid om de cheque van anderhalf miljoen dollar (ruim twee miljoen gulden) te verove ren. „Magnus is vanmorgen heel wat fitter opgestaan dan ik. In de vierde set deed heel mijn lichaam pijn", zei de verliezer, die desondanks het jaar terecht afsluit als de leider van het cir cuit. Sampras won dit jaar tien toernooien, waaronder de Australian Open en Wimbledon. Daardoor nestelde hij zich nog steviger op kop van de ranglijst, die hij al sinds 12 april 1993 aanvoert. .Voorlopig lijkt nie mand Sampras serieus te kun nen bedreigen. Voor jeugdige, hongerige talenten, die het ten- niswereldje eens flink op zijn kop zetten, hoeft hij in elk geval niet bang te zijn. Daar werd ook in 1994 tevergeefs naar gezocht. Het afgelopen jaar stond vooral gekenmerkt door een re naissance. De 'oudjes' Andre Agassi en Boris Becker maakten een succesvolle come-back en nestelden zich achter Sampras op de ranglijst. Ook Larsson deed van zich spreken. De 24- jarige Zweed is aan een ijzer- sterke periode bezig met een fi naleplaats in Antwerpen (waar hij nog verloor van Sampras), de Davis Cup-zege in Moskou en nu de Grand Slam-cup. De geschiedenis leert echter dat de winnaar van de Grand Slam-cup zo schrikt van het ve le geld dat hij incasseert, dat in het nieuwe seizoen een inzin king volgt (Petr Korda, vorig jaar de beste in München) of hele maal van het toneel verdwijnt (David Wheaton, winnaar in 1991). Larsson dekte zich giste ren al vast in voor mogelijke te genvallers. „Er willen nu meer spelers van me winnen. De druk wordt wordt alleen maar gro ter."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27