Sport Droomdebuut voor 'Wolfman' Quick Boys heeft wind in de zeilen Peter van Vossen toch op afscheidsfeestje Advocaat 'Het Orakel van Avenhornin topvorm op symposium MAANDAG 12 DECEMBER 1994 Kersttoernooi Lisse sterk bezet lisse Basketbalvereniging Lisse heeft het deelnemersveld voor het tiende internationale kersttoernooi op 26 en 27 december rond. Naast Lisse en de nationale teams van Oekraïne en Neder land komen drie nationale kampioenen naar Lisse toe. Het Turkse Galatasaray, finalist van vorig jaar, het Litouwse Viktoria Kaunas en de Israëlische kampioen Rahmat Hasheron. De teams strijden in twee poules van drie. Volleyballers ploeg van het jaar Hilversum De nationale mannen volleybalploeg is bij de tradi tionele verkiezing van de AVRO uitgeroepen tot sportploeg van het jaar. Bondscoach loop Alberda nam de onderscheiding in ontvangst van Erica Terpstra, staatssecretaris voor sport. De vol leyballers eindigden in oktober als tweede tijdens de wereldtitel strijd in Griekenland, achter Italië. De hockeyploeg en de vrou wen vier-zonder (roeien) waren ook genomineerd. De volleybal- ploeg is de laatste zes jaar drie keer gekozen tot beste sportteam. Eerder gebeurde dat in 1989 en 1992. Sportman en -vrouw van het jaar waren al eerder bekend: bokser Regilio Tuur en amazo ne Anky van Grunsven. Eis van vier jaar tegen Maradona buenos aires» De openbare aanklager bij een rechtbank in Buenos Aires heeft vier jaar gevangenisstraf geëist tegen Diego Maradona. De Argentijnse voetballer, die bij het WK van deze zomer in de Verenigde Staten werd betrapt op het gebruik van stimulerende middelen en uitgesloten, moest zich verantwoor den wegens een schietpartij. Op 2 februari schoot Maradona, een dag nadat hij bij zijn club was ontslagen wegens het niet op de training verschijnen, met een luchtbuks op journalisten. Oefenwedstrijd tegen Portugal ingelast noordwukHet plannetje van Ajax om de bekerwedstrijd tegen Feyenoord op woensdag 22 februari te laten spelen is doorkruist door een besluit van de KNVB een extra oefenwedstrijd voor Oranje op de agenda te zetten. Het Nederlands elftal speelt die avond vriendschappelijk tegen Portugal. De ingelaste wedstrijd zal ongetwijfeld niet in goede aarde vallen bij Ajax. Volgens Ajax-trainer Van Gaal heeft de KNVB in zijn oorspronkelijke plannen 22 februari als 'bekerdag' heeft opgeno men. „Wij willen dan tegen Feyenoord voetballen. Niet in het weekeinde daarop, want op woensdag 1 maart hebben we weer de zware uitwedstrijd in de Champions League tegen Hajduk Split." Wolverhampton Wanderers houdt voor het eerst in 20 duels de nul John de Wolf moedigt zijn teamgenoten aan tijdens zijn eerste wedstrijd voor z'n nieuwe club. foto anp Bijna 27.000 fans die voor hem zongen, een overwinning (1-0) die de club op de tweede plaats bracht, de eerste 'nul' achterin na zeventien wedstrijden en een ijzersterk optreden. John de Wolf had zich geen mooier debuut op de Britse velden kunnen wensen. 'Wolfman is in town', kopten de Engelse zondagskranten gisteren al met res pect voor zijn daverende entree. ,,En niet in schaapskle ren", schreven ze er met een knipoog naar De Wolfs in drukwekkende gestalte en stevige spel achteraan. Wolves enige international Ste ve Bull, die kort na rust ook de enige treffer van het duel op zijn naam bracht. De overwinning kwam voor Wolverhampton Wanderers als geroepen. De miljoenenclub, die een van de mooiste en mo dernste stadions van Engeland bezit, dreigde door vier achter eenvolgende nederlagen de aansluiting met de top kwijt te raken. 'Dutch master just the man for a crisis', kondigde Tay lor al aan. De Wolf: „Maar als je met zoveel bombarie wordt bin nengehaald, moet je het nog wel waarmaken. Dan is de druk om goed te presteren enorm. De hele week zat de pers in En geland om mijn nek. De spelers merkten ook dat alle aandacht naar mij uitging. Dan weet je dat je je geen zwak optreden kunt veroorloven en is het een heerlijk gevoel om voor zoveel publiek en met zoveel journalis ten, radio en tv om je heen aan alle verwachtingen te voldoen." Zijn collega's accepteerden marcel van der kraan John de Wolf liet in zijn eerste wedstrijd voor zijn nieuwe werkgever zien die rol wel aan te kunnen. Net als in zijn beste dagen bij Feyenoord ging hij in een praktisch uitverkocht sta dion voorop in de strijd, wierp hij zich meteen op tot de be langrijkste man in het hart van de defensie en straalde hij, pre cies zoals Graham Taylor had gehoopt, 'leiderschap' uit. Zijn intercepties waren pri ma, zijn passes over het alge meen zuiver en zijn ingooi net zo ver als anders. De eerste maal dat 'Big Man' vanaf de zij lijn de bal ver voor het doel op het hoofd van de nieuwe spits Don Goodman gooide, raakte het publiek geheel in extase. Maar het meest van alles raakte men geimponeerd door de wij ze waarop hij de duels aanging: onverschrokken en met 'power' in de lucht. „Bloody hell, he is just the man we need", kraaide De Wolf evenwel direct als nieu we 'captain'. Niemand die er een onvertogen woord over zei", constateerde De Wolf met genoegen. „Ze hebben allemaal het beste met mij voor. Ze heb ben me direct in de groep opge nomen." De eigenaar van Wolverhamp ton Wanderers is 'Sir' lack Hay- ward, een multi-miljonair die de helft van de Bahama's bezit en daar ook woont. Een of twee keer per maand vliegt 'Sir' Jack, wiens zoon voorzitter van de club is, speciaal naar Engeland om de Wolves te zien spelen. „Ik ben een zeer patriottische Brit. Koop alleen Britse spullen, roep ik ook altijd tegen mijn mensen. Het heeft tien jaar ge duurd, voordat we bij deze club een buitenlander hebben ge kocht. De Wolf is de eerste sinds 1984. Maar ja, een Hollander, dat gaat nog wel. Tenslotte wa ren hier, in Wolverhampton, in de oorlog nog Nederlandse sol daten gelegerd." Trots was zaterdag in Engeland ook vader De Wolf. Die zat op de tribune met een brok in zijn keel. De staande ovatie die zijn zoon aan het eind van de wed strijd kreeg, bezorgde hem kou de rillingen. De Wolf sr: „Ik denk dat ik best trots mag zijn. Er zijn heel weinig vaders die mogen meemaken dat hun zoon in Engeland gaat spelen, laat staan dat hun zoon zo wordt ontvangen. Noordwijk verspeelt 2-0 voorsprong op stonnachtig Nieuw Zuid Ajacied vervangt geblesseerde Taument Peter Kruit is van plan om Martin van Kins (2) uitte spelen. foto henk bouwman noordwuk ype minkema c gpd-verslaggever 1 Peter van Vossen is toch nog op de gastenlijst gezet voor Neder- land-Luxemburg, het afscheids- feestje van Dick Advocaat. Gis- [l teravond, ruim 24 uur nadat j Feyenoorder Gaston Taument hinkend naar huis moest, werd -! de naam van de Ajacied alsnog J bijgeschreven voor de laatste k interland van de bondscoach. I Daarmee kwam voor Van Vos sen nog alles goed. Want de kleine coach kon zijn trouwste j dienaar, met zestien interlands e en zeven belangrijke goals, toch niet vergeten? 0 Van Vossen en Advocaat gaan 'j woensdagavond toch als vrien den uit elkaar. Daarna wordt de bondscoach trainer van PSV. Het heeft er heel Icing de schijn 1 van gehad dat er van een innig afscheid geen sprake zou zijn. Van Vossen werd immers niet uitgenodigd. „Ik heb al drie n man voor twee plaatsen", liet de bondscoach vrijdag in I Noordwijk koeltjes weten. „Overmars, Roy en Taument." 'j De naam van Van Vossen zat er 1 niet tussen. 1 Kalender j Dat was vreemd, want selectie was de afgelopen 28 maanden een automatisme geworden. De kalender van het gezin Van Vos- I sen werd er volledig op inge- j richt. Hij was in '92 en '93 de redder van Oranje en dus ook van Advocaat, toen hij de duels tegen Polen (2-2), Turkije (1-3) en natuurlijk tegen de Engelsen (2-2 na een 2-0 achterstand een ander aanzien gaf. De straf schop op Wembley, die nie mand van de vedetten wilde ne- jnen. Toen Van Vossen die bal oppakte, op de stip legde en scoorde. Was iedereen dat dan al weer vergeten? Het einde van de dankbaarheid zou vrijwel ze ker ook het einde van een carri ère als international betekenen. Donderdag was de schrik groot geweest. Van Gaal deelde in De Meer weer de gebruikelij ke bos uitnodigingen voor Oranje uit. Blind, Overmars, de gebroeders De Boer natuurlijk. Seedorf, de verrassende debu tant. Van Vossen hield zijn hand al op. Hij werd overgeslagen. Dat kon de 26-jarige Zeeuw nu net niet hebben. Zelfs al zat hij bij Ajax op de bank, dan nog kwam die uitnodiging voor Oranje. En Van Vossen had zijn bondscoach nooit in de steek gelaten. Misschien heeft dat Ad vocaat gisteravond over de streep getrokken. Ongelijkheid Het zit Feyenoord niet mee. De club lijkt van ongeluk naar on- fortuin te hollen. En weer terug. John de Wolf meldde zich een maand geleden in Noordwijk. De Rotterdamse libero, inmid dels ex-international, hoefde zijn tas niet eens uit te pakken. De* blessure was te zwaar om in een paar dagen weg te wrijven. Willem van Hanegem boos, omdat hij ongelijkheid van be handeling zag tussen 'zijn' Feyenoorders en 'hun' Ajacie- den. Dick Advocaat geprikkeld, omdat hij veel genoemd mag worden, maar niet partijdig. Bo vendien zou De Wolf geen ba sisplaats Gaston Taument over kwam één trainingskamp later vrijwel hetzelfde. De aanvaller meldde zich vrijdag met een onwillige spier in het boven been. Hij was wel zeker van een plaats bij de eerste elf, hij mocht voor de zekerheid nog even blij ven. Een nacht in Noordwijk veranderde niets aan de situa tie. Advocaat, zaterdag: „Tau ment kan, zoals het er nu voor staat, woensdag niet spelen. Ik doe daarom geen beroep op hem." Uitgedund Er liep zaterdag daarom een uit gedund gezelschap op het Noordwijkse trainingsveld. Twee keepers, acht veldspelers. Net genoeg voor een partijtje tennisvoetbal. In weer en wind. Niet bepaald een selectief gezel schap. De spitsen Pierre van Hooijdonk - en Youri Mulder mochten zaterdag hun verlies van vrijdag op het strand ver werken. Vandaag meldt Peter van Vos sen zich in Noordwijk. Met een glimlach van oor tot oor. Met de buitenlanders Jonk, Winter en Roy is de gastenlijst voor Advo- caats afscheidsfeest compleet. katwijk gert-jan onvlee Eén vraag hield de 2.500 aanwe zigen in de rust van het treffen tussen Quick Boys en Noord wijk bezig. Zou de in de eerste helft door Noordwijk opge bouwde marge van twee treffers nu wel of niet voldoende zijn voor de zege? Vijfenveertig stormachtige minuten later kon een ieder het (ontkennende) antwoord op het scorebord le zen. Quick Boys 4, Noordwijk 2. Het was niet zo merkwaardig dat de 2-0 voorsprong van Noordwijk in de pauze nog niet allerwegen als 'winnend' werd ingeschat. De omstandigheden waaronder Quick Boys en Noordwijk hun tweestrijd zater dag moesten afwerken, vroegen duidelijk om een voorzichtige benadering van het vraagstuk. Het waaide zaterdag immers in Katwijk. En als die wind dan ook nog eens met stormkracht van doel tot doel over Sportpark Nieuw Zuid gaat, weet je dat een wedstrijd halverwege echt nog niet is gespeeld. Ook al sta je als ploeg dan met 2-0 voor. Of achter. Quick Boys-trainer Henk Wis man had zijn mannen na het eerste part dan ook voorgehou den dat die 2-0 zo'n super- slechte uitgangspositie nog niet was. Wisman: „Ik was er van overtuigd dat we nog terug kon den komen. Quick Boys speelde in de eerste helft al niet slecht. En na rust moesten we in staat zijn Noordwijk vast te zetten om op die manier het geluk af te dwingen." De Katwijkse missie slaagde voor honderd procent. Maar daar dient wel bij te worden ge zegd dat Wisman en Quick Boys de na de pauze nog aanwakke rende wind niet alleen letterlijk extra stevig in de zeilen hadden. Zo was de tweede helft bijvoor beeld welgeteld pas negen se conden oud, op het moment dat de aansluitende treffer al een feit was. De aftrap van Noordwijk leverde niet alleen het logische tikkie terug van spits Fred Bloem op, maar ook een levensgroot misverstand tussen Arnold Reinders en Kees Smit. Attente Peter Kruit pikte de bal op en liet doelman Wil lem Visscher, voor de pauze goed voor twee knappe reddin gen bij doorbraken van Martin Steenvoorden, kansloos. Het was de treffer die bij Quick Boys definitief het geloof in een goed resultaat deed te rugkeren, terwijl de ongelukkige start van de tweede helft ook bij Noordwijk zichtbaar, maar dan minder positief, doorwerkte. De roodwitten slaagden er nauwe lijks meer in de bal in de ploeg te houden en kwamen ook am per meer van hun eigen helft af. De gelijkmaker bleef ook niet lang uit, al mag de Noordwijkse verdediging het zichzelf aanre kenen dat uitgerekend Kruit in kopte na een voorzet van Mar tin Rog. Quick Boys behield na die 2-2 het grote veldoverwicht, ook al omdat Noordwijk steeds meer problemen met de wind kreeg. Vooral de door Visscher, Rein ders en Martin van Kins ver zorgde doeltrappen leverden kolderieke beelden van ver te- rugwaaiende ballen op. Deson danks hielden de Noordwijkèrs zo lang stand dat in het veld en op de bank voorzichtig aan een winstpunt gedacht mocht gaan worden. Ten onrechte, zo werd drie minuten voor tijd duidelijk. Scheidsrechter Slijkhuis zag als een van de weinigen op Nieuw Zuid een overtreding van Kees Smit tegen invaller Pieter Sloot weg. De vrije trap van twintig meter werd door Leonard Pluimgraaff opgeëist. Terecht. Hard en laag verdween het leer langs Willem Visscher. Er zou nog een vierde goal volgen (weer Kruit krulde de bal uil een hoekschop ineens fraai binnen), maar het was de belis- sende derde treffer die aan de kant de woede van Noordwijks Ruud Bröring had opgewekt. „Een lachertje toch. Heb je bij na toch nog dat punt waar je zo hard voor gewerkt hebt, geeft-ie voor niks een vrije trap weg." De leidsman uit Doornspijk had overigens al eerder de wed strijd van zijn stempel voorzien. In de 22e minuut van de eerste helft. Een overtreding van Mar tin Rog op de diepgaande Ro bert Vermin werd door Slijkhuis slechts met een gele kaart be straft. Een actie die door de Quick Boys-supporters met ap plaus op waarde werd geschat. De vrije trap die na de over treding van Rog werd toege kend, werd door Patrick Scheur water overigens wel vanaf 25 meter achter Tom van der Niet geknald. Dezelfde Scheurwater die daarvoor al met een streep had toegeslagen na voorberei dend werk van Vermin en Fred Bloem. Fraaie doelpunten die het Noordwijkse totaal op twee be paalden. De marge zou voor Bröring en zijn mannen echter niet voldoende blijken. Quick Boys: Van der Niet; Rog, Pluim graaf!', Jaap van Duyn, Van der Plas; Van Dijk, Aandewiel, Floor van Duyn; Steenvoorden, Kruit, Rbii (Slootweg). Noordwijk: Visscher; Van kins, Smit. Reinuers, Van Roon; De Ridder, Stolk, Smits (Aboikoni); Scheurwater, Bloem, Vermin (Van Duin). amsterdam anp Een orakel is iemand wiens uit spraken wijs zijn, zegt woor denboek Van Dale. Louis van Gaal, ook wel eens het Orakel van Avenhorn genoemd, was zaterdag dé uitblinker tijdens een symposium van de Coaches Betaald Voetbal. Hij riep onder meer op tot ontwik keling van de zwakke geest van voetballers en het belang van een visie. Hij noemde PSV als voorbeeld van waar die wel eens heeft ontbroken. Laat Van Gaal een verkoop praatje over zoete koekjes hou den, en het gehoor likt de vin gers af. De technisch directeur van Ajax leerde al jong hoe luisteraars te boeien, onder meer door zijn werk als leraar aan een LTS in Amsterdam. Za terdag besteeg hij letterlijk de preekstoel; van de Olofskapel, in een Amsterdams hotel. Soms vertoonde hij trekjes van een demagoog. Lange pau zes tussen woordén, felle uitha len, bijtend sarcasme, wilde ge baren. Gespeelde, nee, echte woede. Zijn forumgenoten Ri- nus Michels, Hans Kraay en Rob Baan debiteerden allerlei variaties op het wat vage thema van dag: „Wat is presteren, punten halen of aantrekkelijk spelen?" Doch Van Gaal boeide het meest. De technisch directeur van Ajax over de visie van de con current uit Eindhoven: „PSV is een topclub, in potentie dan. Sturen ze De Mos weg, halen ze een oude man van 68 jaar uit Frankrijk omdat hij de enige is die een A-diploma heeft." Hij noemde het ook een slechte zaak dat Haarlem oefenmees- ter Van Doorneveld ontslaat en de nieuwe namen meteen cir culeren, zonder dat een fat soenlijke sollicitatieprocedure op gang is gebracht. Het is de plicht van KNVB en clubs een visie te ontwikkelen, om die later te kunnen toetsen. Dan kun je voor of tegen zijn. Een visie waarvan de hele club overtuigd is, van de jongste jeugd af. Van Gaal hekelde de afschaffing van de verenigings structuur bij veel clubs, die daarop terugkomen nu ze zelf moeten opleiden. Veel van de discussie ging over het streven om naast het halen van punten ook nog eens aantrekkelijk te voetballen. Ja, zei de zaal tot Van Gaal, met al die goede spelers bij Ajax is dat makkelijk praten voor jou. Wim Rijsbergen van Volendam: „Ik heb geen Litmanen. Of een Ka- nu, die pas achttien jaar is maar meer talent heeft dan heel Volendam bij elkaar." Van Gaal counterdè en haal de weer de visie aan. Hij diepte uit het' geheugen zijn AZ-tijd op, toen hij met Hans Eijken- broek werkte, aanhankelijk nog speler/trainer was en te weinig punten haalde. „Dat kwam mede omdat ik zelf niet meer genoeg ken brengen als speler. Maar uiteindelijk eindigden we op 26 punten en redden we het vege lijf. Door vooruit te voet ballen en al te verdedigen op de helft van de tegenstander. Ik was toen al van mening dat, wanneer het niet zou gaan zoals het moet gaan, ik dan zou stoppen, een ander vak zou le ren." Met nadruk: „Gelukkig is dat niet gebeurd." Oud-bondscoach Michels stelde dat elke wedstrijd weei anders is, net als de orpstan digheden. Hij zag in het verle den bij Ajax vaak genoeg opge luchte bestuursleden na een nederlaag met slechts 1-0 bij Ajax. Over de aantrekkingskracht van voetbal valt ook te twisten. Michels vertelde dat bepaalde, verfijnde technische en takti- sche snufjes alleen door echte kenners zijn te ontdekken. Van Gaal noemde een aantal crite ria voor een aantrekkelijke wedstrijd; hoogwaardige tech niek, tactisch geschoold, veel strijd, spanning en „momenten in de zestien". Maar voor hem persoonlijk blijft, afgezien van de ambian ce, weinig over van de kwaliteit van het Engelse voetbal. „En de grap is dat ik als coach van Ajax juist probeer strijd te ontlopen. ICraay .roept op tot strijd tegen Ajax, maar ik kan jullie verklap pen dat strijd tegen Ajax heel moeilijk is. Ómdat techniek en tactiek voorop staan. Zouden wij dan niet meer voldoen aan de definitie van aantrekkelijk voetbal?" Ook de professionalisering kwam ter sprake. Kraay vertel de dat hij in 1953 voor een overwinning vijf gulden en een handdoek kreeg. Tegenwoordig stromen bij Ajax de miljoenen tegelijk binnen. Toch, aldus Van Gaal, denken velen (spe lers en publiek) nog steeds dat betaald voetbal een uit de hand gelopen hobby is. Zelfs zijn ei gen spelers dient hij wel eens te corrigeren. Toen Oulida en co maandag wat beteuterd keken omdat ze een dag voor de Champions League-wedstrijd tegen AEK nog een helft met het tweede tegen Utrecht moesten spelen, wees Van Gaal ze terecht. „Want het lichaam kan veel verdragen. De geest niet. En daarom gaat het juist, om die geest." Niet alle coaches waren aan wezig. Van Hanegem (Feye noord) is geen lid van de belan- genclub van trainers, Stevens van koploper Roda ontbrak, Vergoosen van MW was al in trainingskamp voor Twente- uit, maar ook de recent ver trokken of ontslagen oefen- meesters Schrijvers en Van Doorneveld bleven weg. De wel aanwezigen konden nog lachen ook. Met Michels. De Generaal vertelde een anek dote over het grote Ajax, toen hij een keer met de keepers Bals en Stuy aan tafel zat. De twee waren de enigen die ba den voor het eten. Michels vroeg waarom ze dat deden. „Ik bid dat ik geen fou ten zal maken", bekende Bals. Waarop reserve Stuy zei: „Ik bid dat hij een geweldige blun der begaat,"

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17