Georgette Dee: duivels en decadent 'Dwing Nuis tot aftreden' Overweldigend jubileumfeest K&G Cultuur&Kunst Betty Serveert: eentonig Tijdloze Barrelhouse Oude en nieuwe Corneille Ongewone klank Lokhorstkerk MAANDAG 12 DECEMBER 1994 lv chef annemiek ruycrok, 071 -356471plv. -chef RECENSIE WUNAND ZEILSTRA Chanson Total door Georgette Dee. Muzi kale begeleiding: Terry Truck. Gezien: 10/12, schouwburg Leiden. Echte diva's zijn vandaag de dag een zeldzaamheid gewor den. De Duitse Georgette Dee maakt aanspraak op de titel, als is ze er wel een van het verloe derde soort. Frau Dee brengt haar chansons al rokend en drinkend ten gehore. Die ver loedering is gestileerd maar toch niet kitscherig onecht. Want daar ligt waarschijnlijk de kracht van Georgette Dee: het zijn niet de vocale kwaliteiten die in dit chansonprogramma opvallen, maar de doorleefde vertolkingen van grotendeels bekend en beroemd repertoire. Alles is echt en onecht tege lijk; Georgette Dee is een moei lijk te typeren fenomeen. Haar optreden doet sterk denken aan het Duitse cabaret uit de jaren idertig maar is tegelijk ook ge heel eigentijds. Ze gebruikt de istijlmiddelen van een der derangs act zonder op dat ni veau te blijven steken. Vrouwe lijk gezicht en mannelijk postuur: Georgette Dee (de ech te naam blijft angstvallig ge heim) is een vrouw in een man nenlichaam. Hij/zij was naar Verluidt de ster van de Duitse homo-scene, maar krijgt nu ook buiten deze 'schwule Subkultur' steeds meer erkenning. Het is een komen en gaan van minnaars in haar werk. Ze praat er over en ze zingt er over. In haar chansons schuwt Georget te Dee het grote gebaar niet, de verbindende teksten daarente gen zijn doordrenkt van ironie, relativering en zelfspot. Als al Lachende pessimist Hermans prikkelt op feest Bezige Bij W.F. Hermans, de lachende pessimist, zoals hij zichzelf noemt, was het afgelopen weekeinde in Amsterdam te gast op het jubileumfestival van zijn uitgeverij De Bezige Bij. In een 'goed' gesprek met interviewer Theo van Gogh in de volgepakte Nassaukerk omschreef hij columnist Hugo Brandt Corstius als 'een psychopaat, iemand die niets voelt bij wat hij zegt of schrijft'. En de huidige cul tuurminister Aad Nuis moet volgens Hermans eigenlijk maar zo snel mogelijk ontvoerd worden en gedwongen zich in het geheel niet meer met politiek bezig te houden. Met die uitspraken was de auteur meteen het meest prik kelende onderdeel van het literaire weekeinde. amsterdam monique brandt Het feest speelde zich op ver schillende locaties rond het Leidseplein af, met de Stads schouwburg als onbetwist mid delpunt. De openingsavond vrijdag met als thema 'Het vrije woord', leverde echter weinig vuurwerk op. De openings avond vrijdag met als thema 'Het vrije woord', leverde echter weinig vuurwerk op. Ook Adri- aan van Dis, die met de direc teur van de Britse uitgeverij Penguin praatte over het uitge ven van boeken, kon hierin geen verandering brengen. 'Alles van waarde is weerloos'. Die dichtregel van de onlangs overleden dichter/kunstenaar Lucebert was het thema van de zaterdagse dichtersmarathon, waaraan door 24 dichters uit de Bezige Bij-stallen werd deelge nomen. Op het podium van de Schouwburg lazen Simon Vin kenoog, Remco Campert, Hans Verhagen, Sybren Polet, Bart Chabot, Hugo Claus en anderen voor uit hun werk. Zij werden omringd door kortgerokte da mes, die om onduidelijke rede nen als decorstukken over de fauteuils op het podium gedra peerd lagen. De poëtische uitputtingsslag was opgedragen aan Lucebert, die nog eens extra werd geëerd door zijn vrienden Bert Schier- beek en Frank Koenegracht: ,,Je bent nu in een graf gelegd/dus je begrijpt dat dit hier niet voor de gezelligheid is gezegd". De moe-gedichte festivalbe zoekers konden onderwijl uit wijken naar de Melkweg waar Nouveau Violence losbarstte: een gevarieerde avond, be staande uit een filmprogramma, alwéér een forumdiscussie, en voorlezingen, alle met geweld als onderwerp. Daverend slot spektakel op die avond zou een modeshow van aangeklede pitt- bulls moeten zijn, maar bij die vertoning kwam vooral een groot verlangen op naar een rustig plekje en een goed boek. Veel telefoontjes met 'Van Goghs' amsterdam anp Het Van Goghmuseum in Amsterdam heeft de afgelo pen dagen flink wat tele foontjes gehad van mensen die denken dat ze een echte Van Gogh in huis hebben. Aanleiding is de bekendma king afgelopen week van de ontdekking van een Bloem- stilleven van de Nederland se schilder. Het schilderij had jarenlang op een zolder Het museum neemt alle bellers serieus, zegt een woordvoerster van het mu seum. „We zijn altijd geïn teresseerd in wat er rond zwerft." De standaardpro cedure is dat mensen foto's en zoveel mogelijk informa tie over het werk sturen. De conservator bekijkt dat ma teriaal. Als het interessant lijkt, mag de eigenaar het werk laten zien. Het museum krijgt nor maal gesproken ongeveer twee drie telefoontjes per week. Ze komen van over de hele wereld. De woord voerster verwacht dat de toename van het aantal bel lers nog even aanhoudt. Het is een komen en gaan van minnaars bij diva Dee. dat gerook en al die bubbelwijn biologisch noodzakelijk tot een oprisping leidt, verontschuldigt ze zich lichtelijk provocerend voor 'die Dividende des Cham- pagners'. Het geheel vormt de opzienbarende act van een diva die een en al duivelse lust en decadentie wenst te belicha men. Het door haar zelf geschreven Raggamufïin-zanger Silk gedood Kingston De Jamaicaanse raggamuffin-zanger Garnet Silk en zijn moeder zijn vrijdag omgekomen bij de explosie van een gastank in hun huis, die brand tot gevolg had. Dat' heeft de poli tie zaterdag bekendgemaakt. De gastank ontplofte volgens de politie doordat hij werd geraakt door kogels uit een geweer, dat waarschijnlijk per ongeluk afging. Twee broers van de 28-jarige Silk (echte naam: Garnett Smith) en een bezoeker raakten ge wond. Raggamuffin is een mengsel van hip hop en reggae. Manuscripten gestolen Sint-Petersburg MOSKOü/siNT-PETERSBURGDieven hebben in de staatsbibliotheek van Sint-Petersburg oude Aziatische manuscripten gestolen. Een politiewoordvoerder in de Russische stad schat de waarde van de Chinese, Mongoolse en Tibetaanse handschriften op meer dan 170 miljoen gulden. Dat heeft het persbureau Itar-Tass vori ge week gemeld. De dieven slaagden erin de alarminstallatie van de bibliotheek uit te schakelen. De daders zijn spoorloos. Vijf winnaars Poetryprijs 1994 Rotterdam Vijf dichters hebben gisteren de Poetry Park Poëzie prijsvraag van 1994 gewonnen. Zij mogen als beloning op 11 ju ni in Rotterdam, tijdens het festival Poetry Park, voordragen uit eigen werk. De winnaars zijn de Turkse Nurten Dogan met haar gedicht Biz, de Ghanees K. Osèi-Boahene met The gifted lin guist, de Marokkaan Mahjoub Benmoussa met Vrouw uit Mek- nes, de Surinamer Guillaume Pool met Ze zullen nooit weten waarom en de Amerikaan Steven Daniels met Inside Blues. Hun werken waren volgens de jury het beste op het gebied van origi naliteit, zeggingskracht en taalgebruik. Er waren 81 inzendingen binnengekomen. Tweede Kuipconcert voor René Froger Rotterdam (GPD) René Froger geeft een extra concert in de Rotterdamse Kuip. De belangstelling voor zijn optreden 24 juni volgend jaar was zo overweldigend dat Mojo Concerts besloot een tweede concert in te gelasten. Afgelopen zaterdag begon de voorverkoop voor het eerste optreden. Binnen twee uur waren alle 50.000 kaarten aan de fan gebracht. Formeel moet burge meester Peper van Rotterdam nog toestemming verlenen voor het tweede optreden in het Feyenoordstadion. Carmen Gomes beste jazzvocalist zwolle De uit Amsterdam afkomstige zangeres Carmen Gomes is gistermiddag in Schouwburg Odeon in Zwolle winnaar gewor den van het Jazz Vocalisten Concours. De prijs bestaat uit 2500 gulden, een optreden in Odeon met pianist Louis van Dijk en een radio-opname met het Metropoie Orkest. Samen met twee de prijswinnares Marie-José uit Utrecht krijgt zij bovendien drie betaalde optredens op gerenommeerde jazzpodia aangeboden door het Nederlands Impresariaat. Derde werd Mirjam Visser uit Zwolle. De finalisten krijgen een masterclass van Greetje Kauf- feld aangeboden. Met hen wordt bovendien een cd opgenomen, die volgend voorjaar op de markt zal komen. Concerten Ferry en Cash Rotterdam Bryan Ferry, die eerder dit jaar met het album 'Ma- mouna' terugkeerde aan het popfront, komt volgende maand voor twee concerten naar ons land. De voormalige zanger van Roxy Music treedt op maandag 30 januari op in het Haagse Con gresgebouw en een etmaal later in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Johnny Cash zorgde eind juni in Nighttown voor een van de concertsensaties van 1994. Vandaar dat Mojo Concerts er sindsdien alles aan heeft gedaan om The Man In Black zo snel mogelijk weer op een Nederlands podium te krijgen. Inmiddels is de onverwoestbare countiy-veteraan ook gestrikt: voor een optreden in het Haagse Congresgebouw op maandag 8 mei. De voorverkoop van deze concerten begint aanstaande zaterdag. werk gaat over liefdesleed. Het komt evenzeer tot uitdrukking in befaamd repertoire dat bij haar veelal een opmerkelijke vertolking krijgt. 'Die Seerau- ber-Jenny' van Brecht Weill de toegift, waartoe die Frau Dee - zoals een echte diva betaamt - zich pas na lang applaus laat vermurwen. Het onlosmakelijk met Mariene Dietrich verbon den 'Von Kopf bis Füss auf Lie- zingt ze half beschonken half be eingestellt' brengt Georgette afraffelend; verstaanbaarheid is kennelijk niet nodig, want het lied is immers bekend genoeg. Iets dergelijks haalt ze uit met Dee als een invuloefening met gebarentaal: zachtjes zingend vult de zaal de tekst in. pop recensie hans keuzers Betty Serveert: Carol van Dijk - zang, gi taar, Peter Visser - gitaar, Herman Buns koeke - bas, Berend Dubbe - drums. Ge zien: 11/12, LVC, Leiden. Het is bijzonder snel gegaan met Bettie Serveert. Het de buutalbum 'Palomine' kon re kenen op laaiende recensies van de pers, goede verkopen, en daarnaast waren de live-optre dens in Nederland, Engeland en de Verenigde Staten zonder meer bijzonder succesvol. Bet tie Serveert sloot een mega-pla- tendeal met het Amerikaanse Atlantic. Na een vrij lange rust pauze komt de band begin vol gend jaar met hun langver wachte tweede album 'Lam- prey'. Bassist Herman Bunskoeke begon het concert gisteravond in het LVC bijna verontschuldi gend: „We gaan flink wat nieuw werk spelen, dat vinden jullie toch niet erg?" De fans kunnen na het optre den gerust gesteld worden. Ook de nieuwe nummers zijn meer dan de moeite waard om aan te horen. Alleen zit er één groot maar aan vast. Na een uur Bet tie Serveert klinken de num mers wel vreselijk eenvormig. Dat komt omdat de band ten eerste bijna cliché-matig iedere keer gewild naar een climax toe werkt, en ten tweede gaat het iele stemgeluid van Carol van Dijk naarmate je er meer naar luistert steeds meer tegen staan. Een echte nieuwe weg slaat de formatie dus niet in. Met 'Cybord' levert de band echter een perfecte popsingle af. Juist de harmonieuze baslijnen van Bunskoeke vallen hier het meeste op. Breekbaar zijn voor al het rustige 'Ray, ray rain' en het vrij iele '21 days'. Gelukkig speelde Betties Ser veert tijdens het optreden ook nog de pakkende songs van hun debuutalbum zoals 'Leg', 'Kid's Allright' en de heerlijke toegift 'Tom Boy'. Als Amerika plat gaat voor de Engelse Sundays en the Cran berries moet Bettie Serveert met het nieuwe album ondanks de beperkingen haar succes moei teloos kunnen continueren. recensie marco van pelt Jubileumconcert Kunst Genoegen. Gehoord: 10/12 Stadsgehoorzaal, Leiden. De Leidse Christelijke Muziekvereniging Kunst en Genoegen bestaat 40 jaar en dat was wel een jubileumconcert waard. Wie afgelopen zaterdagavond naar de Stadsge hoorzaal was gekomen, hoefde in elk geval Paul de Leeuw niet te missen. De junioren van K&G openden het concert met zijn lied je 'De schreeuw van de Leeuw'. Weliswaar zonder het virtuoze pianospel van De Leeuws rechterhand Cor Bakker, maar ze ker niet minder geslaagd. Teuntje van Delft, gehuld in een turquoi se japon, praatte de avond aan elkaar. Op het programma stonden zowel het heden als het verleden van K&G. Voor het histo risch onderdeel waren oud-dirigenten ge vraagd. De zaal, voornamelijk gevuld met trotse familieleden („Kijk, daar staat Guus- je."), onthaalde de dirigenten op een dave rend applaus. Ondersteund door oude di a's, die op een scherm boven het orkest te zien waren, werkten de junioren zich door het roemruchte verleden van K&G heen. Toppers van toen, zoals 'March of the High lands' uit 1966, passeerden de revue. Op een enkele zwakke partij van de dwarsflui ten, met name in 'Mambo 626', na klonken de uitvoeringen uitstekend. Een kort optreden van het pas opgerichte K&G 3 gaf de junioren kans weer wat op adem te komen. De opvolgers van de oude Stageband lieten horen wat er in slechts drie maanden allemaal mogelijk is. Het was wel even wennen om Mozarts muziek in een modern popjasje te horen. De schitte rende uitvoering van het liedje 'The Beauty and the Beast' was goed voor kippevel, ter wijl een frivole dwarsfluitpartij luisterde het bekende deuntje van 'The Flintstones' op. Hoewel het een overweldigend muzikaal in termezzo was, reageerde het publiek maar lauwtjes. Zo vlak voor de pauze was de beurt nog even aan de junioren, nu met het huidige repertoire. In 'Dad's Army March' hadden de dwarsfluiten zich hersteld. Van het vele onbekende en bekende werk, zoals het the ma van 'Soldaat van Oranje', dat volgde, bleef uiteindelijk alleen de levendige picco losolo van 'Cavalry of the Steppes' overeind. En natuurlijk de grote verassing: de jongen die midden in een stuk wegliep om even la ter vanaf het balkon een knappe trompetso lo ten gehore te brengen. Gehuld in een nieuw outfit, zoals het een echte gastvrouw betaamt, kondigde Van Delft na de pauze de Show- and Marching- band aan. Deze groep, vorig jaar nog we reldkampioen in Kerkrade, presenteerde een bijna nieuw repertoire. De 'Andrew Sis ters Medley' liep alvast vooruit op de bevrij dingsfeesten van 1995. Het thema van 'The Godfather' sprak het publiek erg aan: sa men met het orkest deinde het op de maat mee. Het muzikale geweld van de tam boerssolo's in 'Slag voor Slag' en de 'Noten kraker' ontlokte het publiek veel bewonde ring, maar de solo's duurden te lang en wa ren te veel van het goede. Met een vette knipoog naar zijn muzikanten liet dirigent Peter IGeine Schaars het orkest zich naar hartelust uitleven in de 'Wie Flet Hardste Kan Mars'. Al met al zorgden de drie groepen van K &G voor een overweldigend jubileumcon cert. Geen wonder dat de bekendheid van deze Leidse muziekvereniging tot ver over de landsgrenzen reikt: de muzikanten speelden met Kunst en Genoegen. MUZIEK recensie hans keuzers Barrelhouse: Tineke Schoemaker - zang, Han van Dam - piano, Johnny Laporte - gitaar, Guus Laporte - gitaar, Jan Willem Slighting - bas, Bob Dros - drums. Gezien: 10/12, LVC, Leiden. Wie begin jaren tachtig de for matie Barrelhouse aan het werk zag - vaak met een sublieme gastrol van saxofonist Hans Dulfer - kreeg ieder optreden een spetterend bluesconcert voor zijn neus. Zaterdag in het LVC leek het net of de tijd stil had gestaan. Barrelhouse weer heropgericht en zelfs met een nieuwe CD Fortune Changes'. Dat laatste is eigenlijk volstrekt onbelangrijk want de groep moet het hebben van zijn ge dreven live-optredens. Opener 'Donkey Shot', tradi tioneel de eerste song, wordt naadloos opgevolgd door het koebel-intro van publiekslieve ling 'Beware'. De snerpende gi taartandem Johnny en Guus Laporte staat, dat bleek al na de eerste tonen, samen met de heerlijke boogie-piano-soli van Han van Dam nog steeds vast en zeker op de rails. De slow-blues 'Tell me more', een cover van Billie Holiday, wordt door Tineke Schoemaker gedreven neergezet. Haar stem heeft opzienbarend genoeg in tien jaar tijd nog geen centime ter aan kracht en overtuiging verloren. Johnny Laporte maakt het nummer met een snerpen de gitaarsolo waar iedere noot op zijn plaats valt, compleet af. De band, in het middenge deelte van het concert met Gestolen kunst Ghana gevonden rotterdam anp De douane in Rotterdam-Botlek heeft in een container, afkom stig van het onder Liberiaanse vlag varende- schip Kuhawa, voorwerpen gevonden die be horen tot het culturele erfgoed van de West-Afrikaanse staat Ghana. Een groot deel van de lading had niet uit dit land ge ëxporteerd mogen worden, zo meldde de Ikon-radio. De la ding was bestemd voor een Ne derlandse kunsthandelaar. Bij de lading trof de douane onder meer een servies aan, dat afkomstig is uit een koningsgraf. Volgens de Afrika-conservator van het Tropenmuseum in Am sterdam Harry Leyten zijn de schalen illegaal opgegraven en hadden ze het land nooit uit ge mogen. Ze maken onderdeel uit van het Ghanese culturele erf goed, waarvan export bij wet is verboden. Hoe hoog de markt waarde van de goederen is, wil de Leyten niet zeggen. Op basis van catalogi zou het gaan om tussen de half en een heel mil joen gulden. De douane heeft nog enkele dagen nodig om de inhoud te taxeren. Volgens Charlotte van Rap- pard-Boon, hoofd afdeling Rijksinspectie Beeldende Kunst, bestaat er geen verdrag tussen Ghana en Nederland, op grond waarvan een Nederlandse rech ter kan gelasten gestolen of ille gaal uitgevoerde objecten, die deel uitmaken van Ghanees cul tureel erfgoed, terug te geven. Het enige dat de douane kan doen is de waarde van de lading vaststellen en dat bedrag verge lijken met het in de üadingbrief vermelde bedrag. Vermoedelijk is de waarde van de lading veel hoger dan op die documenten aangegeven is. Over het verschil kan de douane invoerrechten berekenen. Amsterdam Ku nstschilder Com eille was zaterdag even in Amster dam om aanwezig te zijn bij de ope ning van zijn ex positie bij galerie Jaski Art. Op de tentoonstelling is zowel recent als vroeg werk te zien, zoals hier'Les temps des abeil- les'uit 1965. FOTO ANP nieuw werk o.a 'I'm bound to be your lover', iets te mager naar voren tredend, eindigt met John Lee Hookers Tm in the mood'. Het publiek - voorna melijk oudere bluesliefhebbers - neemt tijdens de solo van Guus Laporte alvast een voorschot op het meezingrefreintje van 'Too many people'. Helaas zingt de band het vroegere succesnum mer niet. Gezien de hartstoch telijke toejuichingen wordt de band dat zeer snel vergeven. De blues van Barrelhouse lijkt tijd loos. Nog even wachten en wel licht komt Hans Dulfer weer eens een gast-partijtje meebla- zen. Pianist Simon breekt duim den haag gpd De beroemde Amerikaanse pia nist Abbey Simon kon gister middag geen recital geven in het Haagse Diligentia. Hij en zijn vrouw werden zaterdag avond aangereden door een au to. Dat gebeurde op een over steekplaats vlak voor station Den Haag Centraal, toen zij naar hun hotel liepen. Abbey Si mon (72) brak de duim van zijn rechterhand, terwijl zijn vrouw met een gecompliceerde been breuk moest worden weggedra gen. „Hoe het precies gebeurde weet ik niet", zegt de pianist een dag later in zijn hotel. „Ik loop wat moeilijk en misschien was ik nog niet aan de overkant toen het licht voor de auto op groen sprong." De Amerikaanse pianist zou gisteren op een 'ex tra concert' van de Stichting Kunstkring Diligentia een aantal buitengewoon virtuoze compo sities van onder anderen Brahms en Liszt ten gehore hebben gebracht. Een vervan ger van het niveau van Simon kon op zo korte termijn niet worden gevonden. MUZIEK recensie susanne lammers Kamermuziek van Telemann, Ledair, Ber- tali, Handel e.a. Door Rien de Reede, Thies Roorda, Brian Pollard, Frans-Robbert Berkhout en Siebe Henstra. Gehoord: 10/12, Lokhorstkerk, Leiden. Heel wat anders dan beloofd werd. Om te beginnen was daar een dulciaan. Het woord wekt associaties met Dulcinea, de ge liefde van Don Quichotte. Het is echter een instrument, de vader van de fagot, en het klinkt ei genlijk het meest naar een hou ten saxofoon. Een wat schorre, maar bijzondere klank. Deze kennismaking was te danken aan het optreden van een twee de fagottist, Frans- Robbert Berkhout. Zijn medewerking maakte ook de uitvoering mo gelijk van Telemanns Quartet in A groot voor twee fluiten en twee fagotten met basso conti nuo. Hiermee openden Rien de Reede en consorten het concert vol kamermuziek uit de Barok. Fraai en muzikaal vertolkten de fluiten Telemanns heldere me lodielijnen waaronder de fagot ten warme klanken zetten. Zij kwamen het best tot hun recht in het langzame largo. Daar mochten ze somberen; ze zijn nu eenmaal niet op de wereld gezet om te kwinkeleren. Aan het eind van de avond keerde Telemann nog even terug in de wat tamme toegift: een deeltje uit deTafelmusik. De sonate voor dulciaan en basso continuo van Bertali is bepaald de moeite waard, nog afgezien van de verrassing van de ongewone klank van dit in strument. Berkhout beschikt over zeggingskracht, maar ook enige virtuositeit is hem niet vreemd. Het motief wordt steeds verder uitgewerkt en ver sierd, en vergt dus steeds meer. In het hele snelle speelt hij bijna jazzy. Glijdende, haast over el kaar heen buitelende noten. De dulciaan klinkt dan als een te gensputterend holebeest, dat behoorlijk op zijn tenen moet lopen. Zoals Berkhout vooraf stelde, waren technische verbe teringen van de dulciaan be paald niet overbodig. Het trio in G groot voor twee fagotten en basso continuo van J.P. Schiffelholz moet het voor namelijk hebben van de prach tige klank van de fagotten. Flet adagio heeft een bijzonder lief lijk motief met fraaie samen klanken. Minder indrukwek kend is de Sonate van Grone- man voor twee fluiten. Drie de len vol kwetterende vogeltjes, die zich niet echt onderschei den in tempo, sfeer, toonsoort of dynamiek. Veel meeslepender is de suite Deuxième Récréation de Musi- que van Jean-Marie Leclair. De ouverture klinkt fris en de forla- ne mooi. De fagot versterkt hier de basso continuo, waardoor deze wat warmer klinkt dan bij een clavecimbel alleen en ook de soms bizarre harmonieën beter hoorbaar worden. Maar het aardigst is de tambourin, waarin de fluitisten op piccolo overstappen en zodoende de melodie als het ware aan de fa got geven. Een betere uitsmijter dan de toegift.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13