Bisschoppen onderstrepen het huwelijk als sacrament Kerk Samenleving Toren Lodewijkskerk opgeknapt Paus: plaats van de vrouw is in het gezin Kerkelijke organisaties denken aan samenwerking Leerstoel van Pax Christi over VN-vredesoperaties AAAANDAG 12 DECEMBER 1994 BUITENLAND KORT Gebedsgenezeres De Duitse justitie heeft Zwitserse gebedsgei: aangeklaagd wegens dood door schuld. Uriella, die be weert dat ze met haar boven natuurlijke gaven alle ziekten kan genezen, wordt verant woordelijk gesteld voor de dood van twee vrouwen. Zij heeft volgens de officier van justitie in Baden-Württem- berg, waar ze nu woont, meermaals zieken behandeld zonder met een arts te over leggen. Een hoogzwangere vrouw met middenooront steking uit het Zwitserse Gör- wihl-Strittmatt 'behandelde' ze in 1988 per telefoon. De vrouw overleed aan hersen vliesontsteking. Een andere vrouw in hetzelfde dorp die een onschuldige ontsteking aan een vinger had, overleed nadat Uriella, wederom per telefoon, de diagnose had ge steld. In beide gevallen had een arts de 'catastrofale af loop' kunnen voorkomen, al dus de officier van justitie. Uriella werkte aanvankelijk in haar geboorteland Zwit serland. Nadat de overheid haar had verboden er nog langer te werken, week ze uit naar Duitsland. Ook daar mag ze haar bezigheden niet meer uitoefenen. Gedenkteken Hel kanton Fribourg wil geen gedenkteken voor de 23 le den van de Orde van de Zon netempel die op 5 oktober in Cheiry de dood vonden. Een afgevaardigde van de Groe nen had voorgesteld de uit gebrande boerderij van de sekte met de grond gelijk te maken en op die plaats een kapelletje te bouwen. De re gering van het kanton vindt het beter dat eerst het juri disch onderzoek wordt afge rond voordat tot sloop wordt overgegaan. Het is aan de ouders van de slachtoffers om op gepaste wijze de do den te gedenken. Behalve in Cheiry kwamen er in het kanton Wallis ook nog 25 sekteleden om. Vijf leden vonden begin oktober in Ca nada de dood. Leidende rol Paus Johannes Paulus II heeft afgelopen zaterdag de rooms-katholieken opgeroe pen een leidende rol in Italië op zich te nemen. In het bij zijn van de 200 Italiaanse bisschoppen vroeg hij de rooms-katholieken zich ge meenschappelijk voor het culturele, sociale en politieke leven in te zetten. Hij sprak tijdens een 'gebed voor Italië' in het Mariabedevaartsoord Loreto. Er is volgens de paus de afgelopen tien jaar veel in Italië veranderd. Maar de in zet van Kerk en gelovigen is 'noodzakelijker dan ooit' op dat het geloof weer een lei dende rol krijgt. Aan het eind van het tweede millennium mogen rooms-katholieken deze kans niet missen, zei Jo hannes Paulus II. Morele steun Het Vaticaan heeft altijd mo rele steun gegeven aan de christen-democratische par tij DCI, die Italië sinds de Tweede Wereldoorlog had geregeerd. Nadat deze partij werd ontbonden wegens de vele corruptieschandalen waarbij ze was betrokken, heeft het Vaticaan moeite een duidelijk standpunt ten aanzien van de Italiaanse po litiek in te nemen. In zijn toespraak vermeed de paus als te doen gebruikelijk een directe verwijzing naar de politieke situatie. In een krante-interview zei Rocco Buttiglione gisteren dat de paus geen voorstander is van de heroprichting van een christen-democratische par- Hervormde Kerk betaalt universiteit amsterdam Met een lied van Huub Oosterhuis besluiten de Neder landse bisschoppen hun herderlijk schrijven over het hu welijk. Daarin benadrukken ze het sacramentele karakter van het huwelijk. 'In God verbonden', geschreven in het kader van het Internationaal jaar van het gezin, wordt deze week in alle parochies verspreid. utrecht «anpblemen zijn rond het huwelijk - scheidingen, gebroken gezin- De bisschoppen willen geen nen, geweld in het huwelijk - schets van de situatie van het concentreren we ons hier op de huwelijk in Nederland presen- geloofsachtergronden. We wil- teren. „Hoewel we weten dat er len aantonen dat de rijkdom in onze samenleving ook pro- van ons geloof veel kan beteke nen voor gezinnen." In het eer ste hoofdstuk (Goede tijden - slechte tijden) wijzen de bis schoppen op een belangrijk as pect van de kwaliteit van een relatie, namelijk vrije instem ming, de keuze voor elkaar. Zij noemen dat een wezenlijk ele ment in het sacrament van het huwelijk. In het Oude Testament wordt seksualiteit niet vergoddelijkt, zoals in de omliggende cultu ren. Ook de intieme verhouding tussen man en vrouw is een on derdeel van een groter geheel: de intieme band van God met een mens. Die band maakt de uiteindelijke roeping van de mensen uit, aldus de bisschop pen. Dat neemt niet de pijn weg van mensen die ongewenst al leen blijven of hun partner ver liezen, zo vervolgen de bis schoppen. Maar de verbonden heid met God maakt het moge lijk dat alleen-gaan niet identiek is aan eenzaam-zijn. Vriend schap, zorg en inzet voor ande ren kunnen het leven van onge- huwden heel rijk maken. De Nederlandse Hervormde Kerk gaat de Universiteit van Amsterdam betalen voor de kosten van de predikantenop leiding. Daarvoor maakt de kerk volgend jaar ruim 150.000 gul den over aan de universiteit. Dit zegt de decaan van de theologische faculteit, prof. dr. J. Witvliet, deze week in het Am sterdamse universiteitsblad Fo lia. Binnenkort sluiten kerk en universiteit een overeenkomst. In Amsterdam zijn de kerke lijke hoogleraren van de Her vormde Kerk ook staatshoogle- raren. Daarom staan ze op de loonlijst van de faculteit. Wit vliet noemt dit een onwerkbare situatie. vaticaanstad cic/afp/rtr Vrouwen hebben volgens de paus het recht op een eigen carrière, maar hun eerste plaats is in het gezin. Dit zegt Johannes Paulus II in de boodschap voor wereldvre- desdag (1 januari), die het af gelopen weekeinde werd be kendgemaakt. „De erkenning van de rol van vrouwen in het openbare leven moet onze aandacht niet afleiden van hun unieke rol in het gezin. Hier is hun bijdrage aan het welzijn en de vooruitgang van de samenle ving werkelijk van onschatba re waarde", aldus de paus in de verklaring, die de titel draagt "Vrouwen - leraren van vrede'. De wereldbisschoppensy node kwam in oktober tot de conclusie dat in de Rooms- Katholieke Kerk vrouwen meer bij de voorbereiding en uitwerking van besluiten moeten worden betrokken. De toelating van vrouwen tot het priesterambt werd afge wezen omdat Jezus alleen maar (joodse) mannen tot discipelen had gekozen. In de verklaring vraagt de paus ook aandacht voor vrou- zijn. „Vaak worden vrouwen alleen gela ten. Zij hebben financiële steun nodig om te voorko men dat ze moeten werken en daarom niet bij hun kinde ren kunnen zijn." Verder keert de paus zich tegen de prostitutie, waartoe zelfs jonge meisjes worden gedwongen. Deze vrouwen zijn het slachtoffer van een hedonistische en materialisti sche kijk op het leven. Er is tegenwoordig sprake van een toeneming van het geweld, zegt de paus. Niet al leen individuen, maar hele groepen of volken hebben ie der respect voor het menselijk leven verloren. Vaak zijn vrouwen en kinderen daarvan het slachtoffer. „Een ieder is geroepen te strijden tegen de waanzin van de oorlog en tegen elke schending van de mensen rechten. Dit laatste begint al bij het recht van het ongebo ren kind", voegt de paus er- Vooral vrouwen hebben een bijzondere taak bij de strijd tegen oorlog. Hij roept hen op met al hun krachten ware leraren van de vrede te zijn. leiden Precies 400 jaar na de bouw van de toren op de toenmalige Saaihal - nu bekend als de Lodewijkskerk - vierde de parochie van de H. Lodewijk in Leiden de voltooiing van de restautie van het bouwwerk. Dat ge beurde gistermorgen met een korte plechtigheid na de Hoogmis van 10.00 uur. Pastoor A.M.E.Th. Vreeburg reikte bij die gelegenheid aan J.B. Koreman en C.W. Uylenbroek de pauselijke ridderorde van Sint Sylvester uit. Beide kerkmeesters hebben zich zeer verdienstelijk gemaakt bij het opstellen en uitvoeren van het restau ratieplan. De toren van de Lodewijkskerk heeft langer dan een jaar in de steigers gestaan. Met de grote op knapbeurt was een bedrag van 1,3 miljoen gulden gemoeid. Zo'n 500.000 gulden daarvan moest door de pa rochie zelf worden opgebracht. Het resterende bedrag wordt in fasen uitgekeerd door Monumentzorg. Kerkelijke organisaties voor hulp aan de Derde Wereld wil len nauwer samenwerken. Dat bleek de afgelopen dagen op een meerdaagse bijeenkomst in Zeist, getiteld 'Ontschotting. Ook op kerkelijk erf noodzake lijk?' Bestuurders van de Interker kelijke organisatie voor ontwik kelingssamenwerking ICCO, de Stichting oecumenische hulp SOH en de hervormde en gere formeerde organen bogen zich over de vraag of ze in één koe pelorganisatie moeten opgaan. Door nieuwe organisatievor men moeten de kwaliteit en de doelmatigheid van zending, we- relddiakonaat en ontwikkelings samenwerking worden verbe terd, zo concludeerden de deel- De partnerorganisaties in de Derde Wereld vragen om meer samenwerking bij de Europese donororganisaties. Ook het Sa men op Weg-proces van de Hervormde, Gereformeerde en Lutherse Kerken heeft tot een bezinning op m< king bijgedragen. De Rooms-Katholieke vredesbeweging Pax Christi heeft de Katholieke Universi teit Nijmegen gevraagd een bijzondere leerstoel over VN-vredesoperaties in te stellen. Deze wisselleerstoel, die Pax Christi de eerste vijfjaar bekostigt, moet zich bezighouden met beleidsmatige en internationaal-rechtelijkeaspecten. Dit is afgelopen zaterdag in Utrecht bekendgemaakt op de jaarvergadering, waar Pax Christi afscheid nam van bis schop Ernst als voorzitter en van E. Schmitz als vice-voorzitter. Ernst, die vanaf '76 de RK-vredesbeweging heeft geleid, treedt af wegens zijn emeritaat. Hij wordt opgevolgd door bisschop Van Luyn van Rotterdam. Schmitz, die vanaf '86 vice-voorzitter was, trad af op de dag van haar benoeming tot staatssecretaris van justitie. Pax Christi hoopt volgend jaar een nieuwe vice-voorzitter te benoe- In de aanvraag voor de leerstoel wijst Pax Christi erop dat de Verenigde Naties na het einde van de Koude Oorlog steeds meer bij vredesoperaties betrokken ra ken. Te verwachten is dat het politieke debat meer en meer gaat over de vraag in hoeverre VN-operaties een bijdrage aan de internationale rechtsorde kunnen zijn. Bovendien is de deelname van Ne derlandse troepen aan VN-operaties een centraal onderdeel van het buitenlands beleid geworden. In het bestuur werden een Joegoslavi sche vrouw, die in Nederland werkzaam is, en een Nederlandse moslim gekozen. De 45-jarige Snjezana Matijevic, die in Belgrado is afgestudeerd, is directeur van het Centrum Buitenlandse Vrouwen in Tilburg. De 31-jarige Cöskun Cörüz, van Turkse afkomst, werkt bij het Amster dams Centrum Buitenlanders. Hij is oud-voorzitter van de Islamitische Raad Nederland en actief in het CDA. HET WEER Regenpakket Een krachtig hogedrukgebied bo ven Spanje zette tijdens het voor bije weekeinde een brede zuidwes telijke stroming op de rails, waar mee zeer zachte lucht, afkomstig van de Azoren, naar West-Europa werd gevoerd. Na de korte ther mische dip van vorige week werd het warmte-tijdperk, dat begin no vember begon, weer verlengd. Za terdagmiddag lag het warmtefront op onze kust en dat gaf even eeq kille regen en een tot hard aan zwellende zuidwester. Daarna schoot het kwik omhoog; later op de avond werd 13 graden gehaald. Na een bijzonder zachte nacht - Schiphol kwam niet onder 12 gra den - verdween het laaghangende wolkendek en volgde er een verras send zonnige zondag, waarbij het op veel plaatsen 14 graden werd. Ongewoon warm voor december, maar geen record. Op 4 december 1953 haalde Buchten (L) maar liefst 17.8 graden. In de lange reeks van warme decembermaan den - ononderbroken sinds 1982 - worden regelmatig thermische 'topprestaties' geleverd. Op 16 de cember 1989 werden grote delen van Europa bezocht door een stormachtige warmtegolf. In Zuid- Frankrijk was het toen zomers warm met 27 graden; in het zuiden van ons land haalde het kwik 17.2 I graden. Het hogedrukgebied, dat de zachte aanvoer van de laatste dagen in stand hield, neemt nu snel af. Een koufront op de Noordzee ziet zijn kans schoon en ligt morgen in de loop van de dag met een regenpak ket boven ons land. Aan de achter zijde is er ruimte voor een beschei den koude-uitvalletje vanaf de zee gebieden tussen IJsland en Noord- i Noorwegen. Woensdag valt het kwik terug naar een graad of 6. In de enigszins onstabiele, noordwes telijke aanvoer kan er nog een re gen- of hagelbui vallen en de nacht daarop is wat lichte vorst mogelijk. In Noord- en Oost-Europa wordt het nu steeds kouder, maar wij moeten onze blik voorlopig op de oceaan richten. Op donderdag staat een nieuwe depressie-door- braak op het programma. Bij toe- i nemende zuidwestenwind neemt de regenkans weer toe. De tempe ratuur loopt wat op naar 8 of 9 gra den tegen het einde van de week. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Half t Vooral in de kustgebieden van tijd tot tijd leidelijk steeds met Zweden. Zweden: Ten zuiden va; meren veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Op andere plaatsen geregeld opklaringen en waar schijnlijk droog. Kouder weer, met morgenmiddag temperaturen van -7 hier en daar in het noorden tot +4 in Smaland. Denemarken: Bewolkt, winderig en flink wat regen. Middagtempe- ratuur eerst rond 9 graden, morgen kele graden lager. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Eerst overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen. Morgen vanuit het noorden opklaringen, maar vooral in Schotland ook winterse buien. Maxima vandaag nog 10 tot 15 graden, morgen bedui dend lager. België en Luxemburg: Vandaag kans op enkele opklaringen. Morgen veel bewolking, wellicht ook re gen. Middagtemperatuur meest 10 gra den of iets hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag wolkenvelden, mogelijk ook wat zon. Morgen in het midden nog wei nig verandering, in het noorden bewolkt en later kans op regen. Plaatselijk mist. Middagtemperatuur van 9 in het oosten tot 13 in het westen en midden van Frankrijk. Portugal: Droog en flink wat zonneschijn. Plaatse lijk mist. Maximumtemperatuur langs de kusten rond 19 graden, vandaag aan de Costa Verde iets hoger. Madeira: Naast zonnige perioden van tijd tot tijd ook wolkenvelden. Morgen kleine kans op wat regen. Middagtemperatuur onge veer 22 graden. Spanje: Vrij zonnig. Lokaal mist. Langs de Costa del Sol vandaag misschien tamelijk win derig. Maximumtemperatuur in het bin nenland rond 16 graden, aan de kusten rond 20. Canarische Eilanden: Vrij zonnig. Maximumtemperatuur onge veer 24 graden. Marokko: Westkust: Vrij zonnig. Middagtempera- tuur vlak aan zee iets boven de 20 gra den. Zuid-Frankrijk: Rustig weer met zowel wolkenvelden als zonneschijn. Droog. Misschien mist. Middagtemperatuur in het algemeen tussen 14 en 19 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon. Droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 20 graden. Italië: Flinke perioden met zon, hier en daar ook enkele wolkenvelden. Droog. In de Po-vlakte plaatselijk hardnekkige mist. Middagtemperatuur uiteenlopend van 11 graden in het noorden tot rond 19 in Toscane en ten zuiden van Rome. Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon. Rond de Egefsche Zee ook kans op wolkenvelden. Droog. Maximumtemperatuur rond 18 graden. Turkije en Cyprus: Vandaag op Cyprus en ten oo?ten van Antalya nog kans op een buiige regen. Verder droog eri naast wolkenvelden ook geregeld zon. Lichte stijging van tempe- morgen maxima van 17 gra den rond de Dardanellen tot 20 op Cy- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN DINSDAG 13 DECEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.39 Zon onder 16.241 Maan op 13.57 Maanonder03.52 Waterstanden Katwijk Weerrapporten 11 december 19 u wzw8 14 8 0.4 zw 5 15 8 3.0 Boedapest zwaar bew. zwaar bew nnw2 8 Klagenfurt grondmist Luxemburg zwaar bew. wzw5 zw6 15 13 0.0 HEINZ

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10