Oorlog dreigt in Kaukasus Peres gewond na val in Oslo Buitenland Bloemenzee voor treinrover Onderzoek VS naar bewaker Auschwitz Nederland bezorgd over hoge contributie aan EU IRA moet alle wapens inleveren ZATERDAG 10 DECEMBER 1994 Rode Khmer kidnapt 38 mensen phnom penh Rode Khmer-guerrilla's hebben gisteren in de Cambodjaanse provincie Siem Reap 38 mensen ontvoerd. De provincie, waar de Angkor Wat-tempels staan, is de belangrijkste toeristische trekpleister van het land. De kidnapping vond plaats in het Kralanh-district, waar de guerrilla's vorige maand 97 men sen gedood zouden hebben. De regering en de Rode Khmer vechten al tijden om de provincie. President Mozambique beëdigd maputo President joaquim Chissano van Mozambique is giste ren beëdigd als eerste democratisch gekozen president na bijna twintig jaar burgeroorlog. Chissano, die Mozambique als een- partijstaat heeft geleid, won in oktober de eerste meer-partijen- verkiezingen. De beëdiging vond plaats in aanwezigheid van on der anderen de presidenten Nelson Mandela van Zuid-Afrika, Robert Mugabe van Zimbabwe en Eduardo dos Santos van An gola. Zo'n tienduizend Mozambikanen woonden de plechtig heid bij. Strijd hoofdstad Somalië eist 27 levens Een strijd t e clans in de Somalische hoofdstad Mogadishu heeft deze week zeker 27 levens geëist. Meer dan honderd mensen raakten gewond. Onder de gewon den zijn ook negen VN-militairen, zes uit India, twee uit Pakis tan en een uit Egypte. Vijf Indiërs werden gistermorgen vroeg geraakt door een granaat die terecht kwam op hun kamp nabij Mogadishu. Twee Indiërs zijn ernstig gewond. De Pakistani wer den eerder op de dag gedood door kogels van Somalische mili tieleden, de Egyptenaar en de zesde Indiër woensdag door ver dwaalde kogels tijdens een gevecht tussen de Abgal- en Murusa- de-clans in de wijk Medina. Radio-actief materiaal weggelekt moskou Bij een chemische installatie in de Russische Oeral is zeshonderd liter radio-actief materiaal vrijgekomen. Dat gebeur de toen twee grote containers werden verplaatst. Volgens het Russische persbureau Interfax is de radio-activiteit op de Oeral Elektro-chemische Centrale nu vijf keer hoger dan normaal. Over gevaren voor de volksgezondheid was gisteravond nog niets bekend. Het materiaal is weggelekt in de grond. Slovenië wil lid worden van EVA geneve Slovenië heeft gisteren officieel het lidmaatschap van de Europese Vrijhandels Associatie (EVA) aangevraagd. Over het verzoek kunnen de EVA-landen dinsdag al een beslissing nemen tijdens hun ministersbijeenkomst, aldus de Sloveens VN-ambas- sadeur Anton Alex Bebler. Van de EVA blijft overigens weinig over. Na de uittreding van Oostenrijk, Zweden en Finland, die naar de Europese Unie willen overstappen, zijn straks alleen Zwitserland, Liechtenstein, Noorwegen en IJsland nog lid. Advocaat was mogelijk spion DDR karlsruhe De Duitse politie heeft een 45-jarige advocaat uit de Duitse deelstaat Nordrhein-Westfalen aangehouden op verden king van spionage voor de vroegere DDR. Volgens het Duitse Openbaar Ministerie is de jurist, wiens woonplaats niet bekend is gemaakt, van 1975 tot januari 1990 als 'onofficiële medewer ker' actief geweest voor de Stasi, het vroegere DDR-ministerie van staatsveiligheid. Dolfijn doodt zwemmer in Brazilië Rio de janeiro» Driehonderd kilometer ten zuidwesten van Rio de Janeiro heeft een dolfijn eergisteren twee zwemmers een slag met zijn staart gegeven. De politie ter plaatse meldde gisteren dat een van hen is overleden, de ander kon met een gebroken rib naar huis. De dolfijn in kwestie is een toeristische attractie. Hij heeft het echter niet erg op mannen. De slachtoffers zijn ove rigens gewaarschuwd door de bioloog Andre Rossi, dat ze bij een kennismaking met het dier de dolfijn het initiatief moeten laten nemen. „Maar ze probeerden een ritje op hem te maken", aldus Rossi, „en dingen aan zijn staart vast te binden". Rossi heeft geen idee waarom de dolfijnen een voorkeur heeft voor vrou wen. Het Braziliaanse milieu-instituut Ibama zei gisteren dat dolfijnen nooit mensen aanvallen, tenzij ze zich bedreigd voe- Spanning over Russisch geweld in Tsjetsjenië stijgt De Russische regering moet met 'alle ter beschikking staande middelen' de orde in de roerige Russische Kau kasus herstellen. Aldus een gisteren door president Jeltsin uitgegeven verklaring. Daarin wordt tevens bepaald dat alle 'illegale formaties' moeten worden ontwapend. Een oorlog lijkt onvermijdelijk. den. De republiek verklaarde zich in 1991 eenzijdig onafhan kelijk van Rusland. In een eerder decreet van Jelt sin was de Tsjetsjenen amnestie beloofd wanneer ze voor 15 de cember de wapens zouden neerleggen. Doema-voorzitter Rybkin verklaarde gisteren dat het parlementaire Lagerhuis volgende week woensdag op nieuw over Tsjetsjenië zal dis- moskou hans geleunse correspondent Jeltsins decreet betreft niet al leen de opstandige republiek Tsjetsjenië. Duidelijk is dat ook de orde in het aangrenzende In- goesjetië en Noord-Ossetië in de ogen van Moskou te wensen over laat. Dit geeft aan dat Jelt sin rekening houdt met uitbrei ding van het geweld in de Kau kasus. Gisteravond werd in Moskou verwacht dat een Russische mi litaire invasie in het door een burgeroorlog verscheurde Tsjetsjenië niet voor volgende week woensdag zal plaatsvin- Jeltsin trekt zich niets aan van de weerstand die een mogelijk gewelddadig Russisch optreden in de Kaukasus in beide huizen van het parlement heeft opge roepen. De Federatieraad, waarin leiders van alle Russi sche republieken zitting heb ben, riep gisteren opnieuw op tot een vreedzame oplossing van het conflict met Tsjetsjenië. Dat gebeurde eveneens in een ontwerp-resolutie van de Doema, waarin het optreden van president en regering 'onbevredigend' wordt ge noemd. Voorzitter Joesjenkov van de defensiecommissie zei tegen Interfax, dat de Doema voorbereidingen voor een afzet tingsprocedure zal treffen in dien president en opperbevel hebber Jëltsin opdracht geeft tot geweld. Tsjetsjenen-voorman Doe- dajev heeft inmiddels voldaan aan Jeltsins eis tot vrijlating van alle Russische militairen. Ook zijn er, sinds Jeltsin op 29 no vember een ultimatum stelde, geen gevechten meer geweest tussen Doedajev en de door Rusland gesteunde 'Voorlopige Regeringsraad'. Gisteren verklaarde deze op positionele organisatie echter de wapens weer op te nemen. Komende maandag zouden alle oppositionele eenheden in 'op perste staat van paraatheid' moeten zijn. Het verzet van het Russische parlement tegen geweld in de Kaukasus is overigens dubbel hartig. In beide huizen is een meerderheid het eens met Jeltsins opvatting dat Tsjetsjenië geen onafhankelijke republiek is, maar tot Rusland behoort. Daarom is al besloten om de Tsjetsjeense onafhankelijk heidsverklaring ongeldig te ver klaren. De Tsjetsjeense leider Doe dajev zei gisteren dat hij bereid is binnen drie dagen af te tre den als Rusland en het buiten land de Tsjetsjeense onafhanke lijkheid erkennen. die gisteren bij het Londense crematorium Streathan werd afgeleverd, werd getuige het woord Buster op de voorste lijkwagen niet ge heimzinnig gedaan. Het was het stoffelijk overschot van Bpster Edwards, een van de i de overledene, meesterbreinen achter de Grote Trein roof 1963 waarbij 2,5 miljoen Britse ponden werd buitgemaakt op een posttrein tussen het Schotse Edinburgh en de Engelse hoofdstad. Op 29 november bleek dat hij zichzelf leven had beroofd. De lijkstoet was een grote het bloemenzee. Niet vreemd omdat Edwards na zijn vrijlating hij moest in totaal vijftien jaar opknappen zijn brood verdiende als bloe- menkoopman. foto epa gerry penny Meerderheid Israëli's tegen deelname aan Nobelceremonie washington oslo-jeruzalem De Israëlische r tenlandse zaken Shimon Peres is gisteravond tijdens een wan deling door de Noorse hoofd stad Oslo over een trambaan uitgegleden. De minister die hard viel, raakte gewond aan neus en rechteroog. De valpartij leidde tot grote consternatie on der de in grote getale aanwezige veiligheidsagenten. Peres en de Israëlische pre mier Yitzhak Rabin, die vandaag in Oslo samen met PLO-leider Yasser Arafat de Nobelprijs voor de vrede in ontvangst nemen, wandelden gisteren naar hun hotel na het bijwonen van een dienst in de synagoge van de hoofdstad. De joodse Sabbath verbood hen van dienstauto's gebruik te maken. Op het moment dat de Israë lische minister viel, schreeuw den leden van de veiligheids dienst 'Sta stil, geen beweging'. Vervolgens onderzochten de honderden veiligheidsmensen spoorslags de omgeving op eventuele aanvallers. Bodygu ards hielpen vervolgens Peres overeind. De minister heeft vandaag ondanks zijn verwonding een gesprek met Arafat. Daarna zul len hij, Rabin en Arafat de No belprijs voor de vrede in ont- vangsi nemen. De prijs ter waarde van ruim 450.000 gul den wordt hen toegekend voor hun verdiensten voor het in september 1993 ondertekende vredesakkoord tussen Israël en de PLO. In het centrum van de Noorse hoofdstad protesteerden aan hangers van de ultra-zionis tische Kahane Chai tegen Ra bin. Ze vinden hem een verra der. Ook staken zij een op Arafat gelijkende pop in brand. Er was echter ook steun voor de Palestijnse leider. „Een vrij Pa lestina. Lang leve Arafat", riep een andere groepering. De orthodoxe demonstranten wisten zelfs tot de zwaar be waakte synagoge door te drin gen. Daar schreeuwde één van dat hij behoorde tot de groep die met honden in het kamp als bewaker optrad. Hij kreeg in 1956 in de VS een immigrantenvisum en werd tien jaar later tot Amerikaan genaturaliseerd. Als de autoriteiten destijds geweten hadden dat hij bij de SS had gediend zou hij de VS zijn uitge zet. Dit omdat het tribunaal van Neurenberg de SS tot een criminele organisatie heeft verklaard. Na de oorlog werd Rydlinskis opgepakt en als ex-kampbewaker en mogelijke oorlogsmisdadiger gevangengehouden. Op 25 januari 1947 werd hij overgedragen aan de Amerikanen in Dachau. En kele maanden later, op 28 mei 1947, kwam hij om onduidelijke redenen vrij. De Amerikaanse justitie is een onderzoek begon nen naar het vermeende Auschwitz-verleden van een gepensioneerde man uit Illinois. Hij zou be waker zijn geweest van de concentratiekampen Auschwitz en Buchenwald. De 70-jarige Wjatsjes- lav Rydlinskis, die in de VS te boek staat als Ches ter Rydlinski, kan worden uitgezet wanneer de vermoedens juist zijn. Rydlinskis, geboren in Litouwen in 1924, werd in 1941 lid van de SS en diende van 1941 tot 1945 in Auschwitz en Buchenwald als lid van de SS-To- tenkopfdivisie. Over zijn precieze rol zijn weinig gegevens beschikbaar. Wel wordt aangenomen BELGRADO DPA Vrouw (95) moet vijf jaar cel in dood. Hij had haar maanden lang mishandeld. De broer van de vermoorde jongen bracht twee jaar geleden de zoon van de bejaarde vrouw om het le ven. De rechtbank gelooft ech ter niet dat het motief van de vrouw 'bloedwraak' is geweest. Op zich overigens een wijd ver breid fenomeen in Kosovo. De districtsrechtbank in Pri- zren in de Zuidservische pro vincie Kosovo heeft een 95-ja- rige vrouw wegens moord tot vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De hoogbejaarde vrouw schoot in september vo rig jaar een 15-jarig familielid ESSEN ALY KNOL ei correspondenten Minister Zalm van financiën heeft zijn ambtenaren opdracht gege ven na te gaan hoe Nederland meer profijt kan trekken van Brus selse subsidies. Zalm heeft om het onderzoek gevraagd omdat hij zich grote zorgen maakt over de al maar oplopende Nederlandse contributie aan de Europese Unie. De bewindsman maakte dat gisteren bekend in Essen, waar de regeringsleiders van de Europese Unie hun halfjaarlijkse topconfe rentie houden. Vorige week werden in de Tweede Kamer al kriti sche kanttekeningen geplaatst bij het feit dat Den Haag sinds kort netto meer aan Brussel betaalt dan het opstrijkt. Nederland profiteerde tot ongeveer 1990 dusdanig veel van de Europese landbouwsubsidies, dat ons land netto verdiende aan Brussel. Sinds de reorganisatie van het landbouwbeleid is die ba lans volledig omgeslagen. In 1992 betaalde Den Haag 1,2 miljard gulden meer aan EU-contributie dan via allerlei subsidies werd te rugbetaald. Duitsland dringt aan op Europol essen apropol is tot nu toe niet verder gekomen dan een idee, voorna- elijk omdat Frankrijk tegen- Duitsland heeft er gisteren bij zijn Europese partners sterk op aangedrongen haast te maken met de plannen een federale Europese politiemacht op te richten. Bondskanselier Helmut Kohl hield de landen van de Eu ropese Unie voor dat dit nood zakelijk is in de strijd tegen plu- toniumsmokkelaars, drugdea lers en andere criminelen die misbruik maken van de open grenzen. De EU heeft in het verleden besloten onder de naam Euro pol een gezamenlijke politie macht op te richten. Maar Eu- werkt. De Franse minister van bin nenlandse zaken Charles Pas- qua is van mening dat het door spelen van politiedossiers met andere landen een te grote in greep betekent in de Franse souvereiniteit. Medewerkers van de Franse president Fran cois Mitterrand verklaarden gis teren echter dat Mitterand ach ter Europol staat en de zaak tij dens het komende Franse voor zitterschap van de EU vanaf volgende maand wenst te rege len. Mysterieuze voet in bushokje De Belgische justitie staat voor een groot raadsel. Een milieu-ager vond eergisteravond in een bushokje aan de Rue Saint Vincent i. Luik een mensenvoet. Het lichaamsdeel met schoenmaat 36 wa verpakt in krantepapier. Volgens het openbaar ministerie in Luik gaat het om een voet di gezond whs'en zeker hief om medische redenen is afgezet. Gezie de maat van het lichaamsdeel gaat het mogelijk om de voet va een vrouw. Navraag bij ziekenhuizen in de regio Luik leverde niet op. Clinton ontslaat topambtenaar wegens rel over zelfbevrediging king na een toespraak voor de Verenigde Naties inzake AIDS. Een man vroeg haar of zij masturbatie onder schoolkinde- iedigen De Amerikaanse president Clin ton heeft gisteren de zoge noemde Surgeon General Joce- lyn Elders ontslagen. Zij is de hoogste functionaris voor volks gezondheid in de VS. Aanlei ding was haar pleidooi om masturbatie of zelfbevrediging op school te onderwijzen. „De president meent dat dit niet iets is wat men op school moet le ren", aldus stafchef Leon Panet- ta van het Witte Huis. Hij zei dat dit een controversiële op merking teveel was. Volgens het weekblad US News and World Report maakte Elders haar omstreden opmer- voorkomen zij ch meer riskante seksuele activitei ten wagen. Ze antwoordde dat masturbatie 'wellicht onderwe zen zou moeten worden'. Elders, een zwarte vrouw uit Clintons thuisstaat Alabama, ontwikkelde zich sinds haar be noeming tot Surgeon General snel tot de boeman van de con servatieven. Ze is voorstander van abortus, seksuele vrijheid en de mogelijkheid voor homo seksuelen om kinderen te adop teren. Met een inderhaast aangereikte zakdoek veegt de gewonde Israëlische minister Shimon Peres het ergste bloed van zijn gezicht. foto reuter johnny syversen hen naar Rabin, „Je hebt geen recht hier te zijn. Je hebt bloed aan je handenDe man werd gearresteerd. Gisteren bleek in Jeruzalem uit een peiling in de krant Maariv dat 46 procent van de Israëli sche bevolking vindt dat Rabin en Peres niet aan de ceremonie in Oslo moeten deelnemen. Dit omdat Arafat daar ook bij zal zijn. Rond de 42 procent vindt dat de beide Israëlische leiders juist wèl van de partij zijn. Twaalf procent heeft geen mening. In Israël zelf zijn op het mo ment van de prijsuitreiking de monstraties voorzien. Er komt een betoging bij het ministerie van buitenlandse zaken. Verder zullen op diverse kruispunten demonstranten posten met tek sten als „De vrede doodt ons, geen Nobelprijs voor het terro- correspondent De IRA moet alle wapens inle veren. Eerder mag het Ierse re publikeinse leger niet deelne men aan onderhandelingen over de toekomst van Noord- Ierland. Dat heeft de Britse re gering de organisatie gisteren laten weten tijdens een bijeen komst in Stormont Castle, even buiten Belfast. Hoewel de Britse delegatie slechts werd aangevoerd door een ambtenaar, werd de bijeen komst als historisch omschre ven. Nooit eerder hadden IRA- vertegenwoordigers voet gezet in Stormont Castle, dat gedu rende een halve eeuw de zetel was van het door protestanten beheerste parlement voor Noord-lerland. De IRA-delegatie werd aange voerd door Martin McGuinness. Hij is de tweede man in Sinn Fein, de politieke arm van de IRA. Drie leden van de vijfkop pige delegatie waapnee de Brit ten vrijdag spraken, hadden we gens terrorisme in Britse gevan genissen gezeten. Met name de deelname van Gerry Kelly aan het gesprek wekte de woede van sommige protestantse politici. Hij maakte deel uit van het IRA-comman- do, dat in 1973 honderdtachtig mensen verwondde met een aanslag op de Old Bailey, het gerechtshof in Londen. Kelly werd voor die terreurdaad tot een langdurige celstraf veroor deeld. Hij wist in 1983 uit de Noordierse Maze-gevangenis te ontsnappen. Hij ontkwam naar Nederland, waar hij echter werd gearresteerd en uitgeleverd. De delegatie van Sinn Fein legde overigens alle oude eisen weer op tafel. De Britse troepen moeten weg uit Noord-lerland, hereniging met de Ierse Repu bliek is 'onvermijdelijk', en de Reputatie Major naar dieptepunt De Britse conservatieve rege ring heeft gisteren een twij felachtig record gevestigd. Volgens een Gallup-opinie- peiling is het huidige kabinet van Major de minst geliefde regering in meer dan vijftig jaar. De peiling werd verricht in november, nog vöör de positie van premier John Ma jor verder uitgehold werd in de nasleep van begrotings maatregelen die deze week werden aangekondigd. De linkse Labour-partij heeft de steun van 61 procent van de Britten, een vooruitgang van 39,5 procent. De kleine Libe raal Democratische Partij kwam uit op 13,5 procent. De peiling werd uitgevoerd door de Daily Telegraph, die pro-conservatieven is. protestanten moeten niet het recht krijgen op een veto over de uitkomst van de onderhan delingen. Sammy Wilson, een vooraan staand lid van Ian Paisleys De mocratie Unionist Party (DUP), veroordeelde de bijeenkomst van gisteren. „De DUP blijft er bij dat het altijd verkeerd is om terroristen bij het democratisch proces te betrekken", zei Wilson, een vroegere burge meestervan Belfast. Ook andere protestantse poli tici hadden hun bedenkingen. Leider Gary McMichael van de Ulster Democratie Party (de po litieke partij van de UFF- doodseskaders) weigert voorals nog in te gaan op een uitnodi ging van premier Major om te praten. Over anderhalve week zal een nieuw gesprek plaatsvinden tussen de IRA en een Britse ambtelijke delegatie. Gisteren werd verder bekend dat de Europese Unie de vrede in Noord-lerland de komende drie jaar financieel gaat onder steunen met 300 miljoen ECU (circa 640 miljoen gulden). Het bedrag komt bovenop de 2,5 miljard gulden die de komende vijf jaar via de EU-fondsen voor regionale ontwikkeling naar Ul ster gaat. Het geld wordt ge bruikt voor stadsvernieuwing, de ontwikkeling van het platte land, de bestrijding van de werkloosheid en de bevordering van grensoverschrijdende han del. Nooit eerder hadden vertegenwoordigers van de IRA voet gezet in Stor mont Castle, gedurende een halve eeuw de zetel van het door pro testanten beheerste parlement in Belfast. De komst van de delegatie gisteren was volgens velen een historische gebeurtenis. Van links naar rechts: Sean McManas, Siobhan O'Hanlon, Martin McGuinness, Lucilita Bhreatnach en Gerry Kelly. foto epa

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5