0 Scholing werklozen op de tocht Binnenland van tiiumifi Kabinet: Winkel mag open van 06.00 uur tot 22.00 uur Containers gestrand schip op drift Deeltijdwerk al in helft van CAO's Ongewenste buur nam wraak met jachtgeweer Officier eist cel tegen 'drugadvocaat' Docent eist intrekken ontslag wegens seksuele intimidatie Vogeltjes kijken ZATERDAG 10 DECEMBER 1994 RaRa-verdachten: Geen inzage dossier den haag De RaRa-verdachten Krikke en Müter krijgen geen in zage in hun strafdossier, zo heeft de Haagse rechtbank beslist. De verdachten zijn wegens de prille fase van het onderzoek, het uitblijven van arrestaties en ontbreken van uitzicht op een openbare terechtzitting voorlopig voldoende geïnformeerd, meent de rechtbank. Volgens hun advocate is het onthouden van het dossier in strijd is met het Europees Verdrag van de Rechten van de Mens. Verdachten hebben volgens haar het recht te weten op grond van welke feiten de verdenking bestaat. Krikke en Müter zijn zeer teleurgesteld en zullen een klacht in dienen bij de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens. Vervuiling De Utrecht valt mee hilvarenbeek» De vervuiling door de gifdump in de nacht van maandag op dinsdag in natuurgebied De Utrecht in Hilvaren beek is vrijwel nihil. Dat is gebleken uit watermonsters uit het ri viertje de Reusel, waarin onbekenden negen vaten en veertig jerrycans met ongeveer 3000 liter chemisch afval gooiden. Eén vat en meerdere jerrycans bleken lek. Nog steeds is niet precies bekend om welke chemicaliën het gaat. Volgens de politie be treft het mogelijk materiaal dat nodig is voor de produktie van amfetamine, een pepmiddel. Het onderzoek naar de dader(s) loopt. Vloer basisschool Tilburg op instorten tilburg De Tilburgse basisschool Prins Bernhard is tot de kerst vakantie niet te gebruiken. De school is deze week ontruimd in verband met instortingsgevaar van de vloer. De 110 leerlingen en zes leerkrachten van de school worden voorlopig onderge bracht in een noodgebouw naast de school en in een ruimte van de belendende kerk. Het uit 1961 daterende schoolgebouw wordt momenteel gedeeltelijk verbouwd. Dinsdag ontdekte een loodgieter die in de kruipruimte aan het werk was, dat de vloer aan de onderkant afbrokkelt door roestvorming aan het ijzeren frame dat de vloer draagt. Meer Melkert-banen buiten Randstad den haag Middelgrote steden buiten de Randstad krijgen een groter deel van de 40.000 'Melkert-banen' dan aanvankelijk de bedoeling was. Volgend jaar gaat 70 procent naar de vier grote steden, maar in de jaren daarna wordt de verhouding wat gelij ker. Deze wens van de Tweede Kamer is gisteren door het kabi net overgenomen. Het kabinet wil de komende jaren 40.000 ba nen scheppen voor mensen die langer dan een jaar werkloos zijn in de zorgsector en de openbare veiligheid (stadswachten en dergelijke). Miljoenenclaim na foute telefoongids utrecht Ondernemers die niet of fout vermeld staan in de tele foongids nieuwe stijl hebben bij PTT Telecom voor in totaal tien miljoen gulden aan schadeclaims ingediend. Het gaat om de eerste veertig inzendingen van bedrijven in Utrecht, waar de nieuwe telefoongids het eerst is uitgebracht. De hoogte van de schadeclaims varieert van enkele duizenden guldens tot 1,5 mil joen gulden. Woordvoerder Van Laar van de gedupeerden ver wacht dat de geclaimde schade de komende weken nog groeit. Overigens onderzoekt de PTT de mogelijkheid om op korte ter mijn een nieuwe gids voor Utrecht uit te brengen. De overige te lefoonboeken nieuwe stijl komen later uit dan gepland, omdat zij extra worden nagekeken op fouten. Het kabinet besluit waarschijn lijk volgende week vrijdag om winkeliers de vrijheid te geven de deuren van 's morgens zes tot 's avonds tien uur open te laten. In hoeverre winkels ook 's nachts open zullen zijn, wordt dan een zaak voor de gemeen ten. De zondag is binnen het kabinet nog steeds een heet hangijzer, maar het ziet er naar uit dat de winkels dan meer be knot zullen worden dan door de week. Vice-premier Dijkstal zei gisteren na afloop van het kabi netsberaad dat er redenen zijn om de zondag 'op een andere manier te behandelen'. Vorige week adviseerde een ambtelijke werkgroep de winke liers de vrijheid te geven om de deuren ook 's avonds open te houden en het aan gemeenten over te laten in hoeverre ze ook 's nachts open kunnen zijn. De zondagmorgen bleek voor die werkgroep nog taboe, maar het zou aan gemeenten overgelaten kunnen worden of en in hoever re winkels later op die dag open zouden mogen zijn. De zaak komt volgende week in het ka binet aan de orde. Minister Wijers van economi sche zaken huldigt het beginsel 'vrijheid, blijheid' en suggereer de eerder om de hele winkel sluiting vrij te geven. Premier Kok toonde zich evenwel terug- UNIEKE KUNSTAANBIEDING BIJ VAN TIL Designcentrum Van Til biedt 12.000m wooncomfort. Op het gebied van moderne meubelen, exclusief klassiek en slaap kamerinterieurs vindt j hier alle topmerken bij elkaar. De schitterende presentatievorm is uniek voor Nederland. Een bezoek aan Van Til is NU meer de moeite waard dan ooit. Bij bestelling vanaf min. f 8.500.- krijgt u tijdelijk waardevolle kunst cadeau: een gesigneerde en genummerde zeefdruk van Patty Harpenau in luxe lijst (128 x 98 cm). U kunt kiezen uit 3 verschil lende afbeeldingen. Verdeeld bestuur arbeidsbureaus neemt geen besluit over begroting De arbeidsvoorziening is er door tegenstellingen tussen werkgevers en werknemers niet in geslaagd een besluit te nemen over de begroting voor 1995. Daardoor zijn tal van scholingsprojecten onzeker geworden, omdat zonder begroting de subsidies hiervoor moeten worden opge zegd. „De problemen worden afgewenteld op de vakop leidingen", aldus een woedende Hout- en Bouwbond CNV. kening houden met een ombui ging van 500 miljoen gulden in de jaren daarna, ongeveer een kwart van het budget. Binnen het bestuur, dat bestaat uit overheid, werkgevers en werk- De arbeidsvoorziening moet volgens het regeerakkoord vol gend jaar 100 miljoen gulden bezuinigen en daarbij alvast re- Duits OM bekijkt zaak tegen chauffeur rampbus nemers; is grote verdeeldheid over de vraag hoe dat gat moet worden gedicht. De vakbeweging wil de rijks bezuiniging opvangen door de WW-premies iets te verhogen, een wettelijke mogelijkheid die ook minister Melkert van socia le zaken al meermalen heeft ge noemd. De werkgeversorganisa ties zijn daar echter vierkant te gen. Die willen eerst binnen de beheerskosten (personeel, huis vesting, automatisering en der gelijke) zoeken naar het beno digde geld. Potjes die bestemd zijn voor het aan de slag helpen van werklozen moeten daarbij zoveel mogelijk worden ont- De Hout- en bouwbond CNV vreest voor een verlies aan 14.000 a 20.000 leer-werkplaat sen, terwijl er een tekort aan technici dreigt en het kabinet juist denkt aan 20.000 van deze plaatsen extra. Ook langdurig werklozen en minderheden worden de dupe van de ontsta ne situatie, aldus bestuurder Van der Spek. De Bovag (auto- en tweewie- Ierbranche) heeft als reactie al projecten voor bijscholing, in stroombevordering, leerlingwe zen en programma's voor ach terstandsgroepen opgeschort, nu 12 miljoen gulden aan subsi die (op een eigen investering van meer dan 45 miljoen per jaar) uitblijft. De FNV wil dat minister Melkert de arbeidsvoorziening lucht geeft door voorlopig ak koord te gaan met een begro ting voor drie maanden. De scholingssubsidies kunnen dan voorlopig doorgaan terwijl het CBA-bestuur meer tijd krijgt om de bezuinigingen in te vullen. Zondag moet beperkt 'rustpunt' blijven houdend over het openen van winkels op zondag, die volgens hem niet alleen bij kerkelijke mensen een belangrijke (socia le) functie vervult. De detailhandel laat i teel een onderzoek naar de voors- en tegens van een vergaande verruiming van de openingstijden. Het rapport daarover verschijnt volgende maand en als de conclusie luidt dat er overwegend voordelen zijn, willen de winkeliers hun verzet tegen de verruiming op geven, aldus een woordvoerder van MKB Nederland, de nieuwe organisatie voor het midden- en kleinbedrijf. Kleine winkeliers vrezen veel al dat ze door de concurrentie gedwongen zullen worden tot nog langere werkweken. De winkels mogen nu al 55 uur per week open zijn en ze hoopten dat het daar voorlopig bij zou blijven. MKB Nederland spreekt over een 'buitengewoon onhandige manoeuvre' van het kabinet om niet eerst het onderzoek af te wachten. Het midden- en klein bedrijf wordt algemeen gezien als de banenmotor van de eco nomie, maar nu schept het ka binet een sfeer waarin van con structief overleg over meer werkgelegenheid nauwelijks sprake kan zijn, aldus de woordvoerder. De Duitse chauffeur van de bus met Nederlanders die donder dag nabij het Duitse Regens burg verongelukte, wordt ver dacht van dood door schuld en moet zich hiervoor verantwoor den. Bij het ongeluk kwamen zes Nederlanders om het leven en raakten 39 gewond. Het ongeluk gebeurde ver moedelijk doordat de chauffeur niet oplette. De buspassagiers, allen leden van zangvereniging De Lofstem uit Elburg, hebben inmiddels beschuldigingen ge uit tegen de chauffeur van de Duitse reisonderneming. Vijf gewonden die nog in Duitse ziekenhuizen lagen, kwamen gisteren naar Neder land terug. Direct na aankomst op Zestienhoven gingen ze voor verdere behandeling naar het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. In Duitsland liggen nog twee zwaargewonden in het zie kenhuis. Hun toestand is zorg wekkend, aldus een politie woordvoerder. In Elburg zijn veel uitvoerin gen en sportevenementen voor dit weekeinde afgelast. Verder zijn alle commissievergaderin gen van de gemeenteraad voor de komende week geschrapt. De stoffelijke overschotten van de zes omgekomen koorleden worden niet eerder dan dinsdag naar Nederland overgebracht. Vissers en marine vinden lijken in Waddenzee m helder anp De bemanningen van de viskotter Texel 29 en de mijnenjager Urk hebben donderdag en vrijdag ieder een stoffelijk overschot op zee geborgen. In één geval is zeker sprake van een mis drijf. De bemanning van de mijnenjager vond gister morgen een lijk in de Wad denzee nabij Texel. Aan vankelijk werd er rekening mee gehouden, dat de ver miste schipper van de over varen Urker kotter Larissa was gevonden. Dat bleek niet het geval. Het stoffelijk overschot was aan handen en voeten gebonden. In het laboratorium voor gerech telijke pathologie in Rijswijk zal sectie worden verricht. De Texel 29 haalde een dag eerder op circa 50 kilo meter ten noordwesten van Den Helder de romp van een stoffelijk overschot op. De identificatie verloopt moeizaam omdat het lijk lange tijd in zee heeft gele gen en in vergaande staat van ontbinding verkeert. den haag gpd rilland-bath Er zijn toch containers met gevaarlijke stoffen van het gestrande Russische zeeschip Pioner Onegri in de Westerschelde te rechtgekomen. Uit een kapotte container zijn witte flessen met onkruid bestrijdingsmiddel weggespoeld. Enkele daarvan zijn inmiddels gevon den op de slikken bij Bath. Rijkswaterstaat heeft gemeentes in de om geving gevraagd de bevolking te waarschuwen voor de witte flessen. De kapotte container met de rest van de inhoud is gistermiddag gebor gen. De Pioner Onegri was afkomstig uit Antwerpen en raakte donder dag ter hoogte van Bath in moeilijkheden. Het schip maakte snel zware slagzij en dreigde te kapseizen. Sleepboten houden het sindsdien tegen een plaat gedrukt. Desondanks vielen 27 van de 500 containers van boord. Smit Tak zal de containers gaan bergen. foto anp Deeltijdwerk verbreidt zich steeds meer. Van de in 1994 af gesloten CAO's is inmiddels in ongeveer de helft recht op deel tijdwerk opgenomen. Bij de Voedingsbond FNV is deeltijdwerk inmiddels in nage noeg alle collectieve regelingen doorgedrongen. De Industrie bond FNV zit met 26 van de 55 bijna op de helft. In de detail handel, supermarkten en het grootwinkelbedrijf, die traditio neel al veel deeltijdwerk ken nen, is de werking van de al be staande CAO's vergroot. De vakfederatie FNV, die deeltijdwerk sinds geruime tijd tot speerpunt van haar beleid heeft gemaakt, wil het aantal deeltijdwerkers nog verder op voeren. De mogelijkheden daar toe lijken toegenomen sinds de werkgeversorganisaties onlangs Hiifi principiële' weerstand te gen deeltijdwerk opgaven. Amsterdam Om vogeltjes mee te bekijken, zo verklaart de Amster damse advocaat Verhoef (foto) de telescoop in zijn kantoor aan de overkant van het Amsterdamse paleis van justitie. Hij kreeg gis termiddag bezoek van twee re chercheurs na een verhaal in het dagblad De Telegraaf dat officie ren van justitie er rekening mee houden dat zij van buitenaf be loerd en afgeluisterd worden met richtmicrofoons. Dat zou onder meer gebeuren vanuit het kanto rencomplex Atrium, waar ook Verhoef kantoor houdt. Verhoef is de advocaat van de man die wordt genoemd als leider van het Oc topus-syndicaat. Verhoef ontkent ook maar iets met spionage te maken te hebben. ,,lk kan nauwe lijks door het glas van het paleis kijken. Ik heb een goed uitzicht op de raad voor de kinderbescher ming en zie de kamers van de pre sidenten civiel recht, maar niet van de officieren van justitie." Hij heeft het Openbaar Minis terie om opheldering gevraagd, maar nog niets gehoord. Justitie zelf weigert elk commentaar. foto anp Tien jaar en TBS voor moord op moeder en zoontje amsterdam anp Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren een 31-jarige Oostzaner veroordeeld tot tien jaar cel en TBS. Hij kreeg eerder van de rechtbank in Haarlem twintig jaar gevangenisstraf en TBS voor de moord op zijn 24- jarige minnares en haar drieja rige zoontje. Het gerechtshof komt tot de lagere straf omdat het wil dat de man binnen afzienbare tijd be handeld wordt. Volgens de psy chiaters heeft de man ernstige persoonlijkheidsstoornissen en is de kans op herhaling groot. Het hof vreest dat bij een hoge celstraf de psychiatrische be handeling te laat komt om nog effect te hebben. De Oostzaner bracht de ge trouwde vrouw en haar zoontje in juli vorig jaar na een ruzie om het leven. De man liep tij dens de ruzie weg naar zijn na bijgelegen woning, waar hij een vuurwapen haalde en zes kogels op de vrouw afvuurde. Hij nam vervolgens haar zoontje mee in de auto, maakte omzwervingen van enkele tientallen kilometers en kwam in recreatiegebied Spaarnwoude terecht. De man verdronk daar het kind, dat alles had gezien, in een sloot. groningen anp Ojficier eist twaalf jaar voor oude moord werd gekraakt. „Ik hoef geen rotmoffen als buren", zou het slachtoffer hebben gezegd. La ter zou hij de vriendin nog als 'trut' en 'nazi-hoer' hebben aangeduid. Volgens de vriendin had de verdachte in de bewuste nacht zijn jachtgeweer meege nomen en was hij naar Den An- del gereden. Later had hij haar verteld dat hij de man tijdens een donderslag door zijn hoofd had geschoten, waarna hij het huis in brand had gestoken. De verdachte ontkent. Vol gens zijn advocaat is de man het slachtoffer van de rancune van zijn' ex-vriendin, die de moord mogelijk zelf heeft ge pleegd. Volgens de verdachte zelf verzon zijn ex-vriendin het verhaal omdat ze bang was dat hij met hun 2-jarig zoontje naar Polen zou vertrekken. De officier achtte voldoende bewijzen aanwezig om de man te kunnen veroordelen. De man heeft bovendien vorig jaar tegen een politieman in Leeuwarden gezegd dat hij ooit iemand had doodgeschoten en niet was ge pakt. Officier van justitie Weel heeft gisteren twaalf jaar cel geëist te gen een 50-jarige Leeuwarde naar wegens de moord in 1989 op een 39-jarige man in het Groningse dorp Den Andel. Pas dit jaar werd duidelijk dat het om een moord ging. Tot eind april nam iedereen aan dat de man om het leven kwam door een brand die in de nacht van 22 juni 1989 tijdens een hevig onweer zijn huis in as legde. Op 29 april meldde de ex-vriendin van de Leeuwardenaar zich bij de politie met de mededeling dat haar vriend de man had doodgeschoten. Op last van justitie werd het stoffelijk overschot opgegraven. Bij de sectie werd een kogel in het achterhoofd van het slacht offer aangetroffen. Volgens de vrouw hadden zij en haar vriend destijds een huis willen kopen vlakbij de woning van Medema. Haar vriend, die in Polen is geboren en in Duits land opgroeide, verdacht zijn aanstaande buurman ervan dat hij ervoor zorgde dat de woning 'Jurist waste druggeld wit voor Surinaamse rijsthandelaar' winschoten anp amsterdam gpd DESIGNCENTRUM De Amsterdamse officier van justitie Witteveen heeft een jaar cel, waarvan de helft voorwaar delijk, geëist tegen een 40-jarige Amsterdamse advocaat wegens zijn betrokkenheid bij drughan del. Verder wil de officier een boete van 50.000 gulden plus drie jaar-verbanning uit het ad- vocatenberoep. Witteveen zei een lage straf te eisen omdat de jurist aan AIDS lijdt. Volgens de verdediging is het openbaar mi nisterie in het onderzoek buiten zijn boekje gegaan. De verdachte zou via een val se notarisverklaring willens en wetens 17,5 miljoen druggeld van een Surinaamse drughan delaar hebben witgewassen die onder de dekmantel van rijst handelaar door het leven ging. Volgens de valse verklaring wa ren de miljoenen verdiend met rijst- en houthandel in het Ca- ribisch gebied. Met dezelfde verklaring trachtte de man later ook nog ditzelfde bedrag onder de beslaglegging van de Zwit serse autoriteiten weg te krij gen. De advocaat heeft altijd ontkend. De rechtszaak trok gisteren veel belangstelling, omdat voor de eerste keer in Nederland een advocaat terecht stond wegens betrokkenheid bij de georgani seerde misdaad. De advocaat zou via de Surinaamse drug handelaar gewerkt hebben voor de Octopus-organisatie, volgens Justitie Nederlands grootste misdaadbende. Volgens Witteveen heeft de advocaat gehandeld uit geld zucht en een diep gewortelde minachting van de overheid. Juist van een advocaat mag echter worden verwacht dat de ze zich niet inlaat met criminele organisaties, aldus Witteveen. Het openbaar ministerie (OM) baseerde de bewijzen vooral op belastende verklaringen van de rijsthandelaar en diens fiscaal adviseur, wier verklaringen de verdediging juist als 'leugenach tig' betitelde. Ook zou het be wijs onrechtmatig verkregen zijn. Zo heeft de adviseur tij dens diens door de rechter be volen isolement in het Huis van Bewaring in opdracht van het OM met de advocaat van de rijstbaron in Suriname getelefo neerd. Daarmee handelde het OM volgens de verdediging in strijd met de rechterlijke beslis sing hem te isoleren. Ook zou den processen-verbaal van die gesprekken, waarin de adviseur de rijsthandelaar moest overha len naar Nederland komen, aanvankelijk uit het dossier zijn gelaten. Volgens raadsman Spong had zijn cliënt geen enkele reden had om vanwege het geld een akte te vervalsen. „Hij verdient een jaarsalaris van een half mil joen gulden." De Surinaamse drugbaron kon onlangs niet in Nederland worden berecht van wege zijn Surinaamse nationali teit en omdat hij zijn misdrijf in l)et buitenland beging. Het Am sterdamse OM is tegen die be slissing in hoger beroep gegaan. Een andere advocaat die even eens wordt verdacht van be trokkenheid bij de komt in januari v Leerlingen weigerden nog langer zijn lessen te volgen en collega's zegden het vertrouwen in hem op. De school ontsloeg de man in oktober. Volgens zijn advocaat is de docent slachtof fer is geworden van een 'ex treem doorgevoerde vorm van leraartje pesten'. De raadsman van de school noemde dit on- Rechtbankpresident Duursma vroeg de docent of hij zich realiseerde dat door be paald woordgebruik hij zijn op merkingen een seksuele lading kon meegeven. „Als je dat ver keerd uitlegt wel", zei de leraar. „Ik heb daar twaalf jaar les ge geven en ik vind het heel nor maal om meisjes naar huis te sturen om een andere BH aan te trekken als die door hun bloes heen kleurt en ik zeg al twaalf jaar dat ze hun bovenste knoopje los moeten doen." Een docent van het Dollard Col lege in Winschoten, die wegens seksuele intimidatie is ontsla gen, heeft gisteren voor de rechtbank in Groningen open baar eerherstel geëist. De hore- ca-leraar wil verder dat zijn ont slag wordt teruggedraaid. Ge beurt dat niet, dan eist hij een schadevergoeding van 2,5 ton. Vijf leerlingen hadden zich medio vorig jaar bij de school leiding beklaagd over hun klas seleraar, die hen door zijn ge drag seksueel zou intimideren. De man zou bijvoorbeeld lang durig naar hun borsten staren, intussen geld in zijn zak laten rammelen en tegelijkertijd veel vuldig het woordje 'nat' laten vallen. Tegenover meisjes die hij leuk vond, zou hij zich als een verliefde jongen van zestien jaar gedragen. i

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3