ZATERDAGS Het gevecht van justitie met spartelende Octopus BIJVOEGSEL Zestig miljoen drugwinst en 14.300 telefoontjes uit de nor Zieltogend krabbelen achter onthullingen ZATERDAG 10 DECEMBER 1994 Hoofdverdachten van groot scheepse drughandel gingen vrijuit door fouten van de po litie en het openbaar ministe rie. Inkijkoperaties tijdens po- litie-onderzoeken werden niet aan de rechter gemeld. In Am sterdam tracht "onderwijl Neerlands grootste misdaad organisatie 'Octopus' lucratie ve bewijzen tegen de hoofdste delijke politie te vinden. Verliest justitie de strijd? De term, afkomstig uit Koude Oorlog-sferen, is al geïntrodu ceerd: contraspionage. Een cri minele bende gebruikt een groot gedeelte van haar ruime logistieke mogelijkheden om onwettige opsporingsmethoden van de poli tie bloot te leggen. Afdelingen 'geweld en be dreiging' ook de misdaad heeft een be drijfsmatig karakter doen het hardere werk. Zij duwen de Amsterdamse officier van justitie Valente tijdens het trimmen in een sloot. Er wordt met een auto op hem ingere den, op de snelweg wordt hij afgesneden door een criminele escorte. Valente wordt te lefonisch en per fax met de dood bedreigd. Op zijn semafoon verschijnen telefoonnum mers van sekslijnen. Valentes kwelgeesten drinken inmiddels een borrel op een krante- bericht: De officier 'zware criminaliteit' ver blijft geestelijk geknakt thuis. De reeks gebeurtenissen van het afgelopen jaar doet denken aan de omgekeerde wereld. Criminelen tappen telefoons van recher cheurs af met de hulp van (corrupte) PTT-ers die schakelkasten saboteren. Er wordt inge broken bij recherchechefs, de procureur-ge neraal Van Randwijck en bij Valente* Naast onschuldige - volgens diens vrouw - naaktfo to's van Van Randwijck en de bankafschriften en hondenadministratie van Valente, wordt justitieel materiaal buitgemaakt. De media publiceren delen daarvan. Bij het Amster damse openbaar ministerie (OM) worden doodleuk computer-diskettes met belangrij ke gegevens gekopieerd. Telkenmale kondigt justitie een diepgaand onderzoek aan. Waar De Amsterdamse advocaat mr. Staehle en politie het materiaal bij hem op te halen De kamercommissie Justitie sprak dinsdag in een spoedoverleg met minister Sorgdrager (links) over de door criminelen gestolen informatie. foto anp ed oudenaarden van vervolgens niets meer wordt vernomen.... ,,A1 kost het me honderd miljoen gulden, ik zal je kapot maken," zou de Blaricumse drugbaron Charles Z. tegen Valente hebben gezegd. De intimidatie bracht de officier er deze zomer al toe gewapend over straat te gaan. De Amsterdamse recherchechef Woel ders - wiens telefpon werd getapt - bespreekt in een uitgelekte bandopname met een van zijn rechercheurs Valentes hardnekkigheid: „Hij speelt het niet fair." Valente zou te veel druk op verdachten en getuigen uitoefenen, wat hem volgens de keuvelende politieman nen problemen met de criminelen kon ople- Het was overigens Woelders zelf die de tap op zijn telefoon ontdekte. Tegenover het Ge rechtshof vertelde hij onlangs hoe. Daarbij werd duidelijk dat de tapverslagen Z.'s advo caat mr. P. Doedens snel bereikten. Woelders ter zitting: „We maakten bij het horen van een getuige gebruik van video. Daarvan wa ren maar drie mensen, ikzelf en twee colle ga's, op de hoogte. Toch wist de advocaat Doedens al snel dat we de video gebruikten. Toen heb ik opdracht gegeven de telefoonlij nen na te gaan." Voor de buitenwacht onstaat inmiddels de indruk dat politie en justitie niet zijn opge wassen tegen de georganiseerde misdaad. Sinds de IRT-affaire, waarbij een pretentieus rechercheteam aan Utrechts-Amsterdamse twisten ten onder ging, is er onrust bij politie en justitie. Wat advocaten jarenlang sugge reerden maar niet konden bewijzen, namelijk dat de politie zich bedient van (te) verregaan de opsporingsmethoden, kwam toen voor het eerst aan de oppervlakte. Pijnlijk genoeg door een knullig persbericht van de Amster damse hoofdcommissaris, hoofdofficier van justitie en burgemeester. Voor een door het IRT gebruikte opsporingsmethode wilde het drietal geen verantwoordelijkheid dragen, vermeldde het epistel. Later werd bekend dat het een criminele informant betrof die vol gens de Amsterdamse 'driehoek' al te vrijelijk van het IRT in drugs mocht handelen. Nederlaag Het persbericht dateert van een jaar geleden. Sindsdien richten advocaten van drugbendes hun pijlen op het politie-onderzoek. Bij de XTC-bende - ontmanteld door het IRT - had dat eerder dit jaar nog geen succes, maar aanhoudend ondervragen van politiefunctio narissen leidde onlangs tot een nederlaag voor het Utrechtse OM in de zaak tegen een hasjkoning. Vlak voor het hoger beroep gaf het OM toe wat rechercheurs tot dan onder ede ontkenden: de Utrechtse recherche had buiten medeweten van het OM vier keer in loodsen van de hasjbende ingebroken. Onder meer om er peilzenders onder voertuigen aan te brengen. De advocatuur had een gat in de dam geslagen. De inkijkoperaties waren volgens het Hof moedwillig aan de controlemogelijkheid van de rechter onttrokken. Drie verdachten hoe ven daardoor wegens kleinere akkefietjes slechts enkele maanden te zitten, in plaats van de vele jaren die hun drughandel hen zou hebben gekost. Deze week nog bleek het IRT ook in het drugonderzoek naar een Utrechter inkijkoperaties te hebben verricht. Ook daar dreigen de hoofdverdachten hun straf te ontlopen. Afgelopen zaterdag werd het Amsterdamse Gerechtshof geconfron teerd met geheime recherchestukken uit Am sterdam. Die zouden volgens de advocaat Doedens wijzen op het gebruik van inkijko peraties door de Amsterdamse politie in het onderzoek tegen de drugbaas Charles Z., voormalig autocoureur. Ondermijning De voorzitter van het Hof, Willems, was het zichtbaar beu. Voor de zoveelste keer frus treerden plotseling opduikende geheime stukken deze strafzaak. Opnieuw stond daar een advocaat te citeren uit gestolen materi aal, dit keer van de Amsterdamse recherche. Ondermijning van de rechtsstaat, noemde Willems het. Hij verzocht procureur-generaal Manschot om duidelijkheid. De Amsterdam se recherchechef Woelders moest maar eens opschrijven welke opsporingsmethodes in het onderzoek naar Z. zijn gebruikt. Mocht er opnieuw heimelijk door de politie zijn inge broken, dan zal ook Willems' Hof niets an ders kunnen doen dan het OM 'niet ontvan kelijk' te verklaren. In gewoon Nederlands: de verdachten laten gaan. Maar in Amsterdam maken ze zich geen zorgen. Men heeft minister Sorgdrager van justitie inmiddels mondeling verzekerd dat van ongeoorloofde operaties in het onder zoek tegen Z. geen sprake is geweest. Waar ze zich wel zorgen over maken, zijn de advoca ten en journalisten die gestolen gegevens uit het onderzoek tegen Z. publiek maken. Een deel van de journalistiek zou zich volgens hoofdofficier Vrakking zelfs schuldig maken aan stemmingmakerij tegen een officier van justitie. Met weinig nobele bedoelin gen helen zij gestolen informatie, vindt Vrakking. De reactie van de advocatuur bleef niet uit: Vrakking wordt gedag vaard, hij maakt de beroepsgroep ten on rechte verdacht. Dat officier van justitie Valente tijdens zijn vakantie informatie thuis bewaarde g in de veronderstelling dat de aanwezig heid van drie honden afdoende bewaking vormde, leidde publiekelijk nimmer tot een reprimande van Vrakking: officieren moeten immers thuis kunnen werken. Wel kondigden deze week de gezamenlij ke procureurs-generaal maatregelen aan. Justitiegebouwen krijgen kluizen voor ge voelige informatie en voor de hard wer kende officieren komen er richtlijnen over wat wel en wat niet mee naar huis mag. De aanvankelijke mededeling vanuit Amsterdam dat het bij de inbraak bij Valente niet om vi tale informatie ging, is inmiddels danig bijge steld. Zieltogend Het vermogen van de Octopus-organisatie om het werk van politie en justitie te ontrege len en verdacht te maken, blijkt groot. Sinds de zomer krabbelt justitie zieltogend achter de ene na de andere 'onthulling' aan. Aan de andere kant moet ook gezegd worden dat justitie qua beveiliging geen al te acurate in druk maakt. Het binnenlopen van parketten bijvoorbeeld is zeer eenvoudig. Vrakking liet dan ook doorschemeren dat het OM er nog van uit ging dat zelfs het geboefte fatsoen heeft. Alsof 'ie oprecht is geschrokken van het feit dat een crimineel inbreekt. Wat de of ficier daarbij niet aanstipte, was de rol van de politie. De heimelijke operaties hebben het imago van de opsporing geen goed gedaan en evenzeer het OM te schande gemaakt. De kans dat een rechercheteam heden ten dage zonder medeweten van de officier van justitie nog inkijkoperaties doet, is na de ont wikkelingen van het laatste jaar nihil gewor den. De politie is door de onthullingen over ongeoorloofde technieken in de verdachten- bank geplaatst. Die penibele positie wil zij zo snel mogelijk verlaten. Het openbaar minis terie zal de officieren van justitie die de grote politie-onderzoeken leiden, inmiddels wel tot waakzaamheid hebben gemaand. Wat nu tumult veroorzaakt en mogelijk nog enige tijd zal veroorzaken, zijn reeds langlopende onderzoeken uit de jaren 1991, 1992 en 1993. Als het aan justitie en de poli tiek ligt, de laatste jaren van het normloze tijdperk. Zowel de Tweede Kamer met haar parlementaire enquête, als het openbaar mi nisterie met een nieuwe toetsingscommissie, werken aan duidelijke regels en wetten voor de opsporing. ILLUSTRATIE TOM JANSSEN ARNO RUITENBEEK De 39-jarige Charles Z. is toch beroemd geworden. Niet met de autoracerij, maar als leider van een drugbende. Het Amster damse gerechtshof is overspoeld door de pers voor het proces in hoger beroep tegen de eerder tot vier jaar veroordeelde ex-cou reur. Zo maakte het grote pu bliek kennis met de failliete bloe menhandelaar, die zestig miljoen gulden verdiende met de import van tonnen hasj en die de ver meende opdrachtgever was van inbraken bij en het afluisteren van telefoongesprekken van poli tie- en justitievertegenwoordi- gers. Charles is de op één na jongste van vier broers Z., opgegroeid in Oostzaan bij Amsterdam. Met zijn jongste broer dreef hij een internationale handel in bloe men op de veiling in Aalsmeer, maar begin jaren tachtig ging de ze onderneming failliet. Het fias co leidde tot een ommekeer in zijn leven. „Ik zag hasjhandela ren met pakken geld en dacht: dat kan ik ook." Vanaf 1985 werkte hij zich omhoog in het drugmilieu. Zijn organisatie telde tientallen werknemers, de mees ten afkomstig uit Noord-Holland. Hoofdinspecteur W. Woelders, leider van het politieteam Unit 1 dat de zaak-Z. onder handen had, heeft de bende ingeschat op im- en export van minstens 160.000 kilogram hasj. Die werd in Marokko en Spanje ingeladen in vrachtwagens met verborgen ruimten of met een legale lading als bloemen. Nederland was tus senstation of eindbestemming. T oor de export naar Engeland had Charles een prachtig ka naal: het transport van de wed strijdauto's van het door hem in 1990 opgerichte Euro Racing Team Holland. Charles zelf zat achter het stuur van bolides, die vaak op het circuit van Zand- voort te gast waren. Z. heeft zijn sporen verdiend in de racerij. Hij reed met karts en was veelvuldig kampioen in de toerwagenklasse C. In 1986 werd hij derde van Europa in klasse Sportscar 2000. Ook buiten het circuit hield Charles zich bezig met snelle auto's. In 1990 stond hij aan, de wieg van Investment Cars BV, dat onder meer Lam- borghini's, Porsches en Ferrari's importeerde uit de Verenigde Staten. Dit bedrijf moest volgens justitie Z.'s drugwinsten witwas sen. De peperdure auto's werden met klein verlies verkocht. De kelder van zijn villa in Bla- ricum was het ontmoetingspunt voor 'de baas' en zijn personeel. Daar stonden naast het biljart en de bar telmachines. Pakken en pakken druggeld sleepten de he ren binnen en nadat het was ge teld gingen de tonnen in sport tassen en plastic tassen naar de NMB in Amsterdam om te wor den gewit. Zoals er speciale geldlopers en - tellers waren, zo kende de goed georganiseerde drugmulti- national ook andere divisies. Ju risten en accountants begeleid den de zwarte boekhouding. De sectie elektronica heeft jaren te lefoongesprekken van politie- en justitievertegenwoordigers afge luisterd. Hoofdinspecteur Woelders heeft in april van dit jaar bezoek had gehad van een man die de speurder alle illegaal verkregen informatie aanbood. In ruil daar voor moesten de zaken tegen Charles en een andere verdachte, worden ingetrokken.' Charles en zijn advocaat, mr. P. Doedens, zouden dan niets meer onderne men om politie en justitie in een kwaad daglicht te stellen. De hoofdinspecteur, die grote privé-problemen te vrezen had als hij niet op het aanbod inging, wees de man die met dit aanbod kwam volgens eigen zeggen de deur. Wellicht dat dit heeft geleid tot de recente hausse aan post naar journalisten. Zij ontvangen gestolen gegevens waaruit moet blijken dat illegale opsporings methoden zoals inkijkopera ties en het afluisteren van mo biele telefoongesprekken via scanners zijn gebruikt. De knokploeg ran Z. stond be kend als Kwik, Kwek en Kwak Twee van de drie mannen ach ter die pseudoniemen moeten donderdag 15 december voor het Amsterdamse hof verschijnen voor de mishandeling van een transportondernemer. Zij wer den daarvoor vorig jaar door de rechtbank in Alkmaar tot negen maanden cel veroordeeld. De transportondernemer werd tot twee keer toe ernstig gemo lesteerd, omdat hij Charles' lijn naar Marokko zou hebben ver knald en omdat hij bij de politie belastende verklaringen tegen Charles had afgelegd. Ook werd hem gedreigd dat hem hetzelfde zou overkomen als 'Jaap', een Alkmaarse hasjhandelaar die in april vorig jaar werd vermoord door middel van een tas vol ex plosieven die aan de deur van zijn grachtenpand was opgehan gen. Charles Z. heeft een- en ander maal laten weten dat hij zich al vóór 1988 heeft teruggetrokken uit de hasjhandel. Politie en jus titie menen echter voldoende be wijzen te hebben dat Z. tot eind 1993 is doorgegaan. Hebben zij gelijk, dan heeft hij de bende eni ge lijd geleid vanuit de cel. Het bewijs daarvoor zou te vinden zijn in 14.300 afgeluisterde tele foongesprekken, die Z. vanuit huizen van bewaring in Arnhem en Leeuwarden heeft gevoerd. In juli 1993 legde de Alkmaarse rechtbank Charles Z. vier jaar celstraf op voor leidinggeven aan een syndicaat dat van juli 1988 tot januari 1989 grootscheeps hasj invoerde uit Spanje. In ho ger beroep van de 'Alkmaarse' zaak sprak het Amsterdamse hof hem medio dit jaar vrij wegens gebrek aan bewijs. Het hof buigt zich sinds 24 ok tober over de door Charles geor ganiseerde hasjsmokkel uit Spanje en Marokko tussen 1 maart 1989 en 14 december 1993. De Amsterdamse recht bank heeft hem daarvoor vier jaar opgelegd. Z. is in Alkmaar eerder veroordeeld tot twee jaar voor hasjhandel in 1985.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 31