Skiën in Ardennen kan best leuk zijn Toerisme Niet meer verdwalen Het autoverhuurbedrijf Hertz gaat een aan tal van zijn wagens in Amerika voorzien van het 'Neverlost' navigatiesysteem. Voorlopig worden alleen de Ford Contour, Ford Tauris en de Lincoln Town Car uitgerust met het apparaat. 'Neverlost' bestaat uit een com puter met videoscherm waarop routes naar duizenden bestemmingen kunnen worden opgeroepen. Oostzee-veerdiensten Met ingang van 1 januari voert de Deense Staatspoorwegen een eenheidstarief in voor de veerdiensten op de trajecten Puttgarden- Rodby, Warnemtinder-Gedser en Rostock- Gedser. Voor een enkele reis moet nu per auto 300 Deense kronen (circa 90 gulden) worden betaald ongeacht het aantal passa giers. Het nieuwe eenheidstarief heeft on der meer het voordeel, dat het in prijs niet meer uitmaakt op welke dag van de week er wordt gereisd en op welk moment. Alpenclub groeit De Koninklijke Nederlandse Alpen Vereni ging (KNAV) heeft dit jaar haar twintigdui- zendste lid begroet. De organisatie behoort daarmee tot de middelgrote sportbonden in Nederland. De KNAV verklaart de aanwas uit de nog steeds groeiende belangstelling voor de Alpen. Alleen al in de zomer reizen jaarlijks zo'n 1 miljoen Nederlanders naar het gebergte, 's Winters zijn dat er zelfs nog iets meer. Korting zonder auto Wintersporters die gaan skiën in Voralberg (Brandnertal, Montafon, Klostertal en Arl- berg, inclusief Sankt Anton) zijn goedkoper^ uit als ze hun auto thuislaten. Alle liftmaat- schappijen in het gebied geven op hun ski- passen 10 procent korting aan gasten die een treinkaartje kunnen laten zien. In veel gevallen betekent dat per zes dagen een voordeel van meer dan 30 gulden. Ook ski verhuurbedrijven verstrekken kortingen van 10 procent. De actie is opgezet met de be doeling het milieu te ontzien. Skihuur met korting Ruim vijftig skiverhuurbedrijven in de Fran se Alpen hebben zich verenigd onder de naam Skiset. Dit om een uniform aanbod te garanderen in service, kwaliteit, veiligheid en prijs. Ter introductie bieden de Sldset- sportzaken de Nederlandse skiërs de ko mende winter een korting aan van 25 pro cent op de huurprijzen van ski- en snow- boardmateriaal, dat is verdeeld in drie prijs klassen: goud (met alleen splinternieuwe modellen), zilver (iets ouder) en brons. Be langstellenden kunnen een speciale Skiset- kortingsbon gratis aanvragen bij Het Frank rijk Huis in Amsterdam, telefoon 020 - 6 230 325. Een kerstgroep, die in het begin van de jaren vijftig werd gemaakt door de Volendammer J. Kun. FOTO PR De befaamde verzameling kerstkribben van mevrouw Elizabeth Houtzager wordt maar weer eens geëxposeerd in het Bijbels Open luchtmuseum in de Heilig Landstichting bij Nijmegen. Uit de meer dan 800 exemplaren die de collectie telt, werd door kinderen een keus gemaakt. De tentoonstelling wordt ge opend op 10 december en duurt tot 15 ja nuari. Info: Heilig Landstichting) telefoon 080 - 220 473 Kerst in Antwerpen In Antwerpen wordt op 26 december een speciale kersttocht georganiseerd die zowel Fietsend, wandelend als per huifkar kan worden afgelegd. De route begint in het Be gijnhof aan de Rodestraat en eindigt in de Salm-Salmstraat. Maar met de beschrijving van het traject in de hand kan ook op ande re plekken worden begonnen. Bezoeken worden onder meer gebracht aan een school die 'De Dames van het Christelijk Onderwijs' is geheten (met kerststal op eer ste verdipeing), de Sint Jacobskerk (met grafkapel van Paul Rubens) en de kelder van het befaamde café-restaurant Poesjkin waar een kerstspel met stangenpoppen wordt opgevoerd. Info: VVV Antwerpen (TFPA), telefoon 00 32 3 216 28 10. De Dom cils hoeder van een rafelig Wereldberoemde treinreizen Verhalen over de dertig befaamdste spoortrajecten ter wereld zouden een schat aan anekdotes moeten opleveren. Helaas: 'Wereldberoemde treinreizen' is eerder een kijk- dan een leesboek. Schitterend foto werk, mooi uitgevoerde plattegr onden en goede praktische informatie, worden on derbroken door - enkele schaarse uitzonde ringen daargelaten - veelal schoolse teksten waarin het wemelt van mysterieuze land schappen, stille dorpjes en steile rotsmas sa's. Opzet en uitvoering hadden betere au teurs verdiend. Wereldberoemde treinreizen, uitgeverij Lannoo, prijs 74,50. Rond de Mont Blanc Echte bergwandelaars gebruiken ze al jaren: de kleine rooie gidsjes van Rother. Een aan tal is vertaald in het Nederlands, waaronder 'Rond de Mont Blanc'. Aan de opzet is niets gewijzigd. De kleine, compacte boekjes be vatten beschrijvingen van de vijftig mooiste wandeltrajecten in een bepaald berggebied. Dat gebeurt op een aangename no nonsen se manier. In de inleidingen onder meer tips, horeca onderweg, moeilijkheidsgraad en aanbevolen kaarten. De plattegrondjes zijn klein, maar redelijk leesbaar. Rond de Mont Blanc, Rother Wandelgid- sen, uitgeverij Nilsson en Lamm, prijs 29,50. Ook verscheen Wallis, I larz, Hoge Tatra en Sauerland. RvdD Goed seizoen watertoerisme De Nederlandse watersportbranche heeft dit jaar globaal genomen een goed seizoen gehad. Ook de vooruitzichten voor volgend jaar zijn positief. In het najaar van 1993 en voorjaar 1994 zat de branche in een dip, maar de warme zomer van dit jaar en de aantrekkende economie hebben het tij ge keerd. Dat blijkt uit de 'conjunctuurmeting' van bureau Rekread Partners, die is uitge voerd in opdracht van de vereniging van ondernemingen in de waterrecreatie (His- wa). Het rapport is gepresenteerd ter gele genheid van de de Hiswa-watersportbeurs die vandaag in de RAI in Amsterdam begint. Het aantal te bouwen schepen in de jacht- bouwsector stijgt en ook de omzet neemt toe. Nederland telt 500 bedrijven die ple ziervaartuigen bouwen. Het zijn vooral klei ne en middelgrote familiefirma's met in to taal bijna 7.000 werknemers. Ook ue voor uitzichten van de commerciële jachthavens lijken gunstig. Er zijn dit seizoen meer pas santenovernachtingen geboekt dan in 1993 en het bezettingspercentage voor de lig plaatsen is gestegen van 87 procent in 1991 tot 92 procent dit jaar. Van de 950 jachthavens in ons land worden er bijna 600 commercieel geëxploiteerd. De meeste jachthavens hebben geen mogelijk heden uit te breiden en verrichten mede daarom veel nevenactiviteiten, zoals be middeling, reparatie en onderhoud en ver koop van accessoires. Ook deze activiteiten vertoonden een stijgende lijn, zo blijkt uit de conjunctuurmeting. Directeur A. Vink van de I liswa Vereniging toonde zich bezorgd over het afnemende aantal verkoopplaatsen van brandstof langs de oevers. In een paar jaar tijd zijn er 200 tankstations langs het water verdwenen. Van de nu overgebleven 250 vallen er de ko mende tijd nog eens 100 af, aldus Vink. Het zijn met name de strengere milieu-eisen en de personeelslasten die tot de sanering heb ben bijgedragen. Vink benadrukte dat het van groot belang is dat de watersporter overal gemakkelijk kan tanken, omdat an ders het niveau van de voorzieningen een flinke deuk krijgt. Luxemburg Culturele Hoofdstad Europa Na achtereenvolgens Athene, Florence, Am sterdam, Berlijn, Parijs, Glasgow, Dublin, Madrid, Antwerpen en Lissabon mag vol gend jaar Luxemburg zich de 'Culturele Hoofdstad van Europa' noemen. In totaal zullen er ruim vierhonderd manifestaties worden georganiseerd. Het programma be staat per traditie uit tal van klassieke con certen, theateropvoeringen, foto-tentoon- stellingen en exposities. Een van de hoogte punten, zo verwachten de Luxemburgers, wordt het optreden van José Carreras. De Spaanse tenor verzorgt op 28 juni een con cert in het plaatselijke stadion, dat plaats- biedt aan 14.000 toeschouwers. Skiën in Turkije De Haarlemse touroperator Mega Reizen is begonnen met het organiseren van ski-va kanties naar Turkije waaronder dat van Bo- lu Kartalkaya op ongeveer 170 kilometer ten noordwesten van Ankara. Het gebied ligt tussen de 1.800 en 2.200 meter en heeft in totaal 13 pistes, die worden ontsloten door 7 liften. De après ski-mogelijkheden zijn ge ring. Het seizoen begint op 15 december en eindigt vier maanden later. Info: Mega Reizen, telefoon 023 - 250 306. internationaal publiek Over de glanzend gladde tegels van het plein voor de Keulse Dom duwt een man zijn piano voort. Het krukje staat bovenop het instrument. Even la ter zit hij midden op de stenen vlakte Rach- maninow te spelen. Niet slecht, maar hij mist een pink. Rugzak-jongeren, punkers in camouflagemo de en bier drinkende skinheads vormen zijn ge hoor. Tien meter verder legt een meisje de laatste hand aan een reusachtige stoepschildering. Achter het kerkgebouwen kamperen ondereen viaduct tientallen jongeren en daklozen in tentjes of ge woon op de grond in een slaapzak. De Dom lijkt in Keulen te func tioneren als hoeder van een wat rafelig, internationaal publiek. Meteen als je het station uit komt, zie je die fameuze goti sche geweldenaar. Donker ge decoreerd door de tijd, straalt hij een mysterieuze macht uit. Bezoekers trekken dagelijks in drommen door de kathedraal. Voor drie mark kun je (tot 98 meter) de zuidelijke toren be klimmen. De kerk is nog altijd dé toeristentrekker. Maar er is, wat het kerkbestuur betreft, een storende concurrent opgedo ken. Pal naast de hoofdingang bevindt zich sinds vijf jaar een attractie, die nadrukkelijk de aandacht afleidt: de Klaagmuur van de Keulse kunstenaar Wal ter Herrmann. Het bouwwerk is opgetrokken uit stukjes karton, waarop aan klachten zijn geschreven tegen verprutsing van mens en milieu, verspilling, machtsmisbruik, oorlogszucht, geweld en onder- drukldng. Oproepen ook om te knielen voor Jezus. Iedere voor bijganger kan bij Herrmann een stukje karton halen en daarop zijn tekst schrijven, die vervol gens aan de muur wordt toege voegd. Je zou zeggen: de Dom heeft er een speciale attractie bij gekre gen. Maar het tegendeel blijkt het geval te zijn. Het Dom Ka pittel heeft de strijd met Her mann aangebonden. Hij moet weg. Het zit het kerkbestuur niet lekker dat de kunstenaar zich ook het lot van cje onbe- huisden rond het plein en het station De Berber, zoals de zwervers zich noemen, willen 'dat de ondergrondse (U-Bahn) openblijft als nachtverblijf en houden de laatste tijd steeds va ker sit-ins om dat doel te berei ken. Herrmann heeft foto's op gehangen, dielaten zien hoe de 'Knüppelmacht' van de 'Schwarze Sherriffs' tegen de Berber is opgetreden. Gedurfd Wie het station van Keulen uit komt, blijft onvermijdelijk een poosje hangen aan de voet van de Dom, op dat magische plein waar zich van alles afspeelt. Via een trapje kom je vervolgens op de Roncalli Platz. Daar vind je drie musea. Het Römisch-Ger- manisches Museum brengt de Romeinse periode van de stad in beeld en daarnaast bevinden zich in een gedurfde architecto nische schepping, die scherp contrasteert met de Domkerk, het Wallraf-Richartz Museum voor middeleeuwse kunst en het Museum Ludwig, dat een befaamde collectie moderne kunst bezit. Keulen is voor de wederopbouw te biecht gegaan bij tal van goe de architecten. Die hebben er van alles aan gedaan om even wicht te brengen in het naoor logse concept. Maar dat is lang niet overal gelukt. Het oude centrum biedt van alles op win kel- en uitgaansgebied en ver der telt de stad heel wat musea, fraaie Romaanse kerken en toe ristische attracties. Maar daar omheen heeft Keulen ook een hoog gehalte aan bankgebou wen, verzekeringskantoren en zakencentra, het bekijken niet waard. De Alter Markt echter, mag er wat sfeer betreft best wezen. In het Brauhaus ontdek ik tot mijn schrik dat Kölnisch Kaviar mit Musik niets meer is dan een stuk bloedworst met uiensaus. En wat had ik op tafel gekregen als ik een Halver Halm had be: steld? Een halve haan mis schien? Nein mein lieber, een stuk roggebrood met kaas. Een Trabant is in het Keuls een ver velend kind, een dronkaard een Volliil en de lolschopper wordt een Hannesje genoemd. Vanavond zal het op het plein wemelen van de Hannesjes, want er wordt een bier- en braadworstfeest gegeven, met zo'n origineel Lederhosen-duo. En de meneer uit Holland zal ervaren wat het betekent als een Keulenaar je in de ribben port en toevoegt: 'Ah, mersin jo us Kölle, nit', wat zoveel wil zeggen als: 'We zijn gezellig Keulenaren onder elkaar'. De volgende dag zet een rondrit (23 mark) in een touringcar (vertrek enkele malen per dag voor het VW-kantoor vlakbij het station) nog eens keurig alle Wintersport in de Ardennen hoeft zich niet te beperken tot skiën. Het was een beetje kwakkelen, de laatste jaren. Maar èls er in de Arden nen eindelijk eens sneeuw ligt, is het er best aardig skiën. Althans, op door deweekse dagen. De wintersporter, die in het weekeinde probeert een plaatsje als Grand-Halleux te berei ken, moet over engelengeduld be schikken. De Files immers, reiken dan tot aan de autoroutes Luik-Luxem burg en Verviers-Trier en dikwijls lo pen ze zelfs door tot op deze snelwe gen. De Ardennen tellen zo'n dertig erken de wintersportcentra. Meestal zijn ze uitsluitend geschikt voor langlaufers, maar in plaatsen als Elsenborn, Mal- medy/Bévercé, Ovifat (bij Robertvil- le), Manderfeld en Büllingen kunnen ook de afdalingsski's worden onder gebonden. Goed bedacht moet echter worden, dat de mogelijkheden en fa ciliteiten op dat gebied geenszins kunnen wedijveren met die in de Al pen. De Hoge Venen en wijde omge ving vormen veel meer een gebied voor skilopers. Maar die kunnen dan ook uit de voe ten op een uitgebreid, geprepareerd Loipen-net van in totaal meer dan 200 kilometer. De grootste centra lig gen rondom het Signal de Botrange (met ruim 700 meter het hoogste punt van België) en Baraque Fraiture dat vanaf de autoweg het eenvoudigst is te bereiken. Meestal moeten de skiërs, die gebruik maken van de Bel gische Loipen, een pas kopen van 50 Belgische francs, maar wie ter plaatse materiaal huurt is daarvan vrijgesteld. Hoogtepunten van het Belgische Ski seizoen zijn (bij goede sneeuwom- standigheden) de Volksskilopen in Sourbrodt (15 januari), Weywertz21 januari en Bütgenbach (29 januari). In Bütgenbach ook worden op 14, 22 en 28 februari de Belgische kampioen schappen gehouden. Wie een dagje in België wil gaan skiën doet er verstan dig aan eerst de sneeuwtelefoon te bellen (00 32 80 22 74 74) of de toeris tische info (00 32 80 22 76 64). Win tersporters die Files willen vermijden, kunnen vanaf de spooiwegstations Verviers, Eupen em Trois Ponts ge bruik maken van bussen, die naar zo goed als alle ski-centra rijden. Bij de Dienst voor Toerisme van de Oost kantons (00 32 80 22 76 64) kan een dienstregeling worden aangevraagd. Er is een speciale Ardennen-winter sportkrant beschikbaar. Info: Belgisch Verkeersbureau te Amsterdam, telefoon 020 - 6251 251. Keulen bevalligheden van de stad op volgorde. Zo wordt er een kort bezoek gebracht aan het Stadt- museum dat een overzicht geeft van Keulens bewogen historie. Helaas is er geen tijd voor een vistite aan het beroemde 4711- Haus. En dat terwijl de 4711- flesjes toch hét souvenir van Keulen zijn, naast de Keulse potjes, Kölsch-pullen en Dom- metjes. De gids adviseert mij te dineren in het met drie sterren behan gen restaurant GoldernerPflug aan de Olpener Strasse of in het eveneens gedecoreerde Die Bas tei, in een oude fortiFicatie op de Adenauer Ufer aan de Rijnoever. Ook in de Messe turm aan de overzijde kan pro per worden gegeten. Maar als blijkt dat ik de voorkeur geef aan een Chinees of zo, pakt hij me nogal stevig bij de arm, kijkt even gejaagd rond of er wordt meegeluisterd en beklemtoont dat het gebruik van drugs in welke vorm dan ook in Keulen niet wordt getolereerd. Een drie-daags treinarrange- ment met twee hotelovernach tingen in Keulen is er vapaf 280,00. Boeken kan bij alle ANVR-reisbureaus en bij de RABO-banken. De Dom van Keulen heeft er een 'storende' concurrent bijgekregen. Kerstkribben

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25