Gemakzucht slaat snel toe bij AZC Advocaat wil afscheid in stijl van Oranje 5,3% 0,3%* 5,6% Agassi, bejubeld en beduveld Heerenveen veel beter dan NAC: 4-3 Sport ZATERDAG 10 DECEMBER 1994 •WILLEM SPIERDIJK, C noordwuk ype minkema gpd-verslaggever Nee, van het naderende af scheid wilde hij niets weten. Dick Advocaat zag hoe Feye- noord zich liet beinvloeden door het vaarwel van vedette John de Wolf en dacht: zo dus niet. De kleine generaal wil woensdagavond een afscheid in stijl van Oranje. Met een over winning. Daarom is uiterste voorzichtigheid geboden, zelfs al heet de tegenstander dan Luxemburg. Maar, liet hij giste ren in Noordwijk vallen, Feye- noord speelde ook tegen Vitesse en verloor. De laatste klus van Dick Ad vocaat als bondscoach. Met een merkwaardige start. De bonds coach zag maar elf spelers door hotel dwalen. Van daag (twee) en maandag (drie) komt de rest pas. Dat is opmer kelijk. Want had Advocaat niet strijdbaar en dapper geroepen dat hij zijn spelers vijf dagen in Noordwijk wilde hebben? Dat was geen wens, dat was een eis. Ook al kwamen de verzoeken, smeekbedes en dreigementen uit Italië of Engeland. De kleine generaal hield voet bij stuk. On wrikbaar, ook al ging deze strijd om de uitwedstrijd tegen Luxemburg. Gerommel Toen, in de eerste week van september, begon het gerom mel. De Italiaanse clubs vroe gen zich af waarom die Neder landse bondscoach hun dure en belangrijke vedetten liefst vijf dagen vooraf wilde hebben. De Nederlandse coach won, met de reglementen van de UEFA in de hand, het moeizame gevecht. Ook tegen Noorwegen en Tsje chië bleef Advocaat halsstarrig. Dit, werd duidelijk, dit werd een principekwestie. Voor de laatste interland van het jaar, voor zijn laatste klus als bondscoach, verdwenen plotse ling de grimmige trekken rond zijn mondhoeken. Spraken zelfs de ogen een warm verhaal. Ad vocaat deed concessies. Hij liet Jonk en Winter het hele week einde in Italië blijven, Roy mocht nog met Nottingham Fo rest voetballen. Mulder kon voor Schalke nog in actie ko men en zelfs voor debutant Pierre van Hooijdonk werd een uitzondering gemaakt. Voorschot Was het zijn naderende af scheid dat hem milder stemde, wilde Advocaat toch ook in de herinnering blijven als de vrien delijke bondscoach? Of nam hij wellicht een voorschot op zijn komende klus als clubtrainer? Niets van dat. Volgens Advo caat: „Er kwam een dringend verzoek van de clubs van Jonk en Winter. Inter en Lazio spelen zowel in het weekeinde als op woensdag.'" Gevraagd werd de twee voor Luxemburg niet te se lecteren. Op zich niets nieuws, dat gebeurde immers voor bijna alle interlands. Wèl nieuw was de smeekbede van de voetbal lers zelf. Als ze, lieten ze Advo caat weten, zich vrijdags al in Noordwijk moesten melden, zouden ze in ernstige proble men komen. Advocaat streek de hand over zijn hand. En legde voor de vorm toch nog een eis op tafel. Alle buitenlanders mochten het weekeinde blijven, maar wer den voor de wedstrijd van woensdag opgeroepen. Om ver volgens Louis van Gaal over zich heen te krijgen. Waarom de buitenlanders niet en de Ajacie- den zich wel op vrijdag in Noordwijk moesten melden. Het was het afwegen van belan gen, vond Advocaat. „Ik had het ook gedaan als we tegen een zwaardere tegenstander zouden spelen", zei hij. Hetgeen na tuurlijk niet te bewijzen viel. „Bovendien, Louis is de laatste tijd wel vaker boos." Zijn laatste vrijdagse perscon ferentie. Dick Advocaat mocht de wisselingen in zijn selectie toelichten. Op de gebruikelijke manier. Reiziger niet, omdat hij meer behoefte had aan een op bouwende speler. Van Vossen niet. omdat hij Taument, Over- mars en Roy al heeft voor de twee buitenplaatsen. Kluivert niet, omdat de Ajax-debutant tegen Tsjechië ongelukkig was ingevallen. Maar wel Pierre van Hooijdonk. Dat was toch de spits die voor het WK niet in aanmerking kwam? De aanval ler die voor Noorwegen en Tsje chië afviel? Had Advocaat niet steeds geroepen dat de Braban der geen volwaardig internatio nal was? In Noordwijk sprak de bonds coach, die altijd de kaarsrechte koers van de consequente be slissingen volgde en daar zijn successen aan dankte, ineens heel andere taal. Maar voor de wedstrijd tegen Luxemburg lijkt alles een beetje anders. Nog 22.000 kaarten te koop voor interland Voor de EK-kwalificatie wed strijd tegen Luxemburg, woensdag in De Kuip, zijn 25.000 kaarten verkocht. Dat wil zeggen dat nog 22.000 plaatsbewijzen beschikbaar zijn. De KNVB laat voor het eerst ook kaarten vérkopen bij een aantal stadions in Ne derland. Dat gebeurt bij Ajax, PSV, Feyenoord, Heerenveen en FC Utrecht. Winst en verlies voor Scholtes nieuw-leusen» Kunststoter Rob Scholtes uit Voorschoten heeft bij het Nederlands Kampioenschap winst en verlies geboekt. De Voorschotenaar klopte Johan Luisink met 3-1maar verloor met dezelfde cijfers van Bert van der Wal. Scholtes moet vandaag van Bocko Vinke winnen om de halve eindstrijd te halen. Lukt dat, dan is Scholtes ook meteen geplaatst voor het Europees Kam pioenschap. Van der Sar wacht af noordwuk» Edwin van der Sar heeft het Ajax-bestuur een week bedenktijd gevraagd. De 24-jarige doelman kon donderdag zijn contract bij de landskampioen tot de zomer van 1999 verlengen. „Ik wil er nog even over nadenken. Normaal gaat het om con tracten van twee jaar en dat beviel me altijd goed", aldus de re serve-doelman van Oranje. John de Wolf aanvoerder van Wolves Birmingham» John de Wolf is voor zijn debuut bij Wolverhamp ton Wanderers tot aanvoerder gebombardeerd. Manager Graham Taylor maakte gisteren zijn beslissing bekend. De Wolf: „In het bijzijn van aanvoerder Geoff Thomas liet hij de groep en mij weten dat ik de eerstkomende tweeënhalf jaar de aanvoer dersband zal dragen. Ik vind het een hele eer om meteen bij mijn nieuwe club deze rol te mogen vervullen." Campomanes en Kasparov tekenen vrede moskou Florencio Campomanes, voorzitter van de internatio nale schaakfederatie (FIDE), en wereldkampioen Gari Kasparov hebben vrijdag in de coulissen van de Olympiade in Moskou de vrede getekend. Ze gaan samenwerken. Campomanes las mede namens Kasparov, sinds de breuk in maart 1993 pas echt een aartsvijand, een verklaring voor waarin beiden de scheiding zei den te betreuren. Schaken moet professioneler worden bedre ven dan tot nu toe en zichzelf in de toekomst gaan bedruipen, was de tendens van de boodschap. In 1996 zal er weer één WK- cyclus zijn en dus nog maar één nieuwe wereldkampioen wor den aangewezen in plaats van de huidige twee (Kasparov en Karpov). ROPARCO-RENTE WINSTDELING gemiddeld over de laatste 5 jaar. UW SPAARGELD VERDIENT ROPARCO. Sparen bij Roparco betekent profijt van een hoge rente, een unieke winstdeling en veel vrijheid. Per 17 september 1994 is de rente 5,3%*, exclusief winstdeling. Deze bedraagt over de afgelopen 5 jaar gemiddeld 0,3%. U ontvangt meer informatie door de bon in gevuld op te sturen. Ook kunt u indag tot en met zaterdag van 8 uur s avonds. OPENEN, STORTEN, OPNEMEN MET ÉÉN TELEFOONTJE :ven bellen, van s morgens tot 9 06-8380 I Stuur mij vrijblijvend informatie c I De heer/Mevr.: j Voorletters:Geb. dati I Straat: I Telefoon: I Ik heb wel/get I Vereend de bon in ei I Robeco Groep, Antv i Rogiro Rekening. :lop zonder postzegel naar: 5555,3000 VB Rotterdam. RO B ECO/q GROEP I Met gemak betrouwbaar beleggen. Eerste wedstrijd in EC-toernooi een 'makkievoor Alpheuse waterpoloërs AZC-coach Fred Kranstau- ber wist met zichzelf geen raad. Moest hij nu tevre den zijn met de 19-5 winst op het Triglav voor de Eu ropa Cup II of had er tegen 'schietschijf uit Slovenië niet nog veel meer ingeze ten? Kranstauber neigde naar het laatste. „We zullen tegen Moskou morgen veel moeten brengen dan van daag." katwu k rob onderwater Het probleem bij de AZC'ers zat voornamelijk tussen de oren. De Alphenaren, te gast in het Katwijkse Aquamar omdat De Thermen niet aan de internatio nale normen voldoet, speelden de eerste twee parten makkelijk en lieten de trage Slovenen naar adem happen. Met 11-1 kwa men de bekerwinnaar uit Kranj er nog gedanig van af. Daarna sloeg de gemakzucht toe. De aanvallen liepen minder soepel en omdat de routiniers Van der Leden, Jansen en Piel- stroom vaker aan de kant wer den gehouden, werd het spel rommeliger. De 'jonkies' werk ten hard en zwommen zich vaak vrij, maar ze misten de koelbloedigheid om Triglav met nog meer doelpunten te con fronteren. Bobby Brebde was een van de weinigen zich het hoge niveau van de beginfase vasthield. De ex-LZ'er ontwikkelt zich trou wens toch al als een van de steunpilaren van AZC. Brebde heeft altijd het talent gehad, maar meer dan eens gooide hij zijn naam te grabbel door de confrontatie aan de gaan met de arbitrage of tegenstanders. M - - Hi jg Joeri Stoffels neemt met een fraaie I Gisteren was Brebde een voor beeld voor zijn ploeg. Hij scoor de, liet scoren en wees de lier- gierige jongeren de weg. „Die jonge gasten moeten het zware werk opknappen", ver duidelijkt de Zoetermeerse poli tieagent de speelwijze van AZC. „Zij moeten de meters maken en als ze dat doen zie je in een ib één van de 19 AZC-treffers voor zij wedstrijd als vandaag het ver schil. De tegenstander is hele maal weggezwommen." Brebde verzond gisteren met zijn fluwe len linkerhand de passes en dook zelf op in de gaatjes, die anderen voor hem trokken. „Toch is het jammer dat we het niveau niet hebben vastgehou den. Daarom kun je ook weinig zeggen van die uitslag." Remco Pielstroom kwalifi ceerde de tegenstander als een 'topper uit de eerste klasse'. „Er zwommen drie, vier goede jon gens tussen en de rest was niks. Morgen weten we pas welke waarde de 19-5 heeft." Piel stroom tastte in het duister over de vorm van AZC tijdens het be- Magnus Larsson zorgde vooreen grol uit te schakelen tijdens het toernooi c verrassing door Andre Agassi i de Grand-Slamcup. foto Met Becker en Agassi had het miljoenentoernooi in München nog twee publiekstrekkers in de kwartfinales. Donderdag werd Becker afgeserveerd door Ivani sevic, vrijdag hield het ijskonijn Larsson het hoofd koel tegen Agassi. De Zweed stuit in de halve finales op Todd Martin, die de Spanjaard Bruguera in twee sets (6-4 7-6) versloeg. De 24-jarige Agassi, bejubeld door de elfduizend in de Olym- piahalle, voelde zich vrijdag na de 6-3 1-6 6-0 nederlaag bedu veld. Hij had het tijdens de par tij tegen de Zweedse nummer 19 van de wereld voortdurend aan de stok met de Engelse scheidsrechter Morissey, die zich genoodzaakt zag een straf- punt uit te delen. Het strafpunt leverde Magnus Larsson, met Zweden zondag Davis-Cupwin- naar, gelijk een break naar 3-1 op. „Dat kostte me de eerste set. Magnus speelde vandaag erg goed, maar als de scheidsrech ter normaal had gereageerd, De kritiek van AgaSsi was ei genlijk aan het adres van de ATP, de vakbond van tennis- profs. „Sinds ze besloten heb ben de hele baan met micro foons te omgeven, zijn zelfs de woorden die je tegen je hand doek zegt in driehonderd lan den te horen. Scheidsrechters leggen, met die wetenschap, elk woord op een weegschaaltje. Ze kijken meer naar je mond dan naar de lijnen", aldus Agassi na de driesetter die maar één uur en 19 EK Landenteams Het Nederlandse mannenteam heeft in Tel Aviv de finale van het EK voor landenteams ge haald. De ploeg van Michiel Schapers, vorig jaar gedegra deerd uit de hoogste divisie, won in de halve finale met 3-0 van Zwitserland. In de eindstrijd, zondag, treft Neder land de winnaar van het duel tussen Israël en Griekenland. FOTO HOLVAST/MARKLAMFRS kertoernooi, waar Vasas Boeda pest en CSK Moskou de andere, veel sterkere tegenstanders zijn. Bobby Brebde daarentegen stel de dat 'AZC in goede vorm steekt'. CSK Moskou is voor de Alphense ploeg een onbeschre ven blad. Vasas daarentegen ge niet bekendheid in Alphense kringen. Tijdens een trainings stage van de zo de ploegen elkaar. Coach Kranstauber: „We verloren met een punt of drie. Maar zij mis ten spelers en bij ons deden de oudere gasten als Gijsbert van der Leden en Remco Pielstroom niet mee. Ik weet wel ongeveer hoe'ze spelen." Van Triglav weet men sinds gisteravond alles. Het is een te genstander om snel te vergeten. De Slovenen zien het toernooi ongetwijfeld als een toeristisch uitstapje, want op sportief ge bied valt er weinig eer te beha len. Het Sloveense waterpolo stelt internationaal gezien wei- Dat kwam in de eerste perio de pijnlijk aan het licht: 6-0. Na de 11-1 in de tweede periode hing er een mammoetscore in de lucht, maar de Alphense ma chine begon te pruttelen om in het vierde part bijna stil te val len. Daar baalde coach Kranstauber stevig van. „Je moet in zo'n wedstrijd de scherpte blijven behouden. Dit is Europa Cup, we hebben het niet over zomaar een wedstrijd je in de Nederlandse competi tie. Er zaten heel veel uitgege- speelde aanvallen bij. Dan is het treurig dat die ballen er niet in gaan. De score had veel hoger zijn." Brebde 2. Kimmo Thomas 3, Jansen, Boom 2, Stoffels 3, Pielstroom, Zuid- weg. Triglav: Troppan 3, Balderman, wers: 300. C Moskou 8-4. ig: 17.00 Vasas - t riglav, 18.15: AZC - CSK Moskou, i Zondag: 13.30 Triglav - CSK Moskou, - SCOREBORD SPORTPRUSVRAGEN Schapers had grote moeite een ploeg samen te stellen voor het EK. De Nederlandse sub-top (Davids, Winnink en Schalken) weigerde, net als vorig jaar, voor de geringe vergoeding mee te reizen. Winnink en Schalken gaven de voorkeur aan een challengertoernooi in Naples, Florida, waar ze beiden de kwartfinales haalden „De bond wil voor een dub beltje op de eerste rij zitten. Zo'n toernooi is voor ons spor tief niet echt interessant. Dan moet je er financieel wat tegen over stellen. Maar als ze me dui zend gulden bieden, schiet ik er als ik m'n eigen coach mee wil nemen al bij in", aldus Win nink. Nadat Tom Kempers met een eenvoudige zege Nederland op voorsprong had gebracht, be zorgde Manta Rogier Wassen overwerk. Wassen zegevierde in de tie-break van de derde set. Het dubbel Wibier/Noteboom had met 6-4 in de beslissende set iets minder tijd nodig. Lucky Ten. vrijdag 9 december Eerste ronde: Van der Smissen (Ned) - Kuhl (Dui) 3-0 (15-6 15-10 15-10/1.551- 0.962), Habraken (Ned) - Comori (Jap) 3-0 (15-11 15-6 15-5/1,153-0.594), Carlsen (Den) - Suu (Fra) 3-0 (15-9 15-3 15- r Carlsen (Den) - Sang C TENNIS 1 München. Grand-Slam-Cup, mannen, 10,2 miljoen gulden. I Kwartfinales. Larsson (Zwe) - Agassi (VSt)j 6-3 1-6 6-0, Martin (VSt) - Bruguera (Spa) 6-4 7-6. Halve finales. Sampras (VSt) - Ivanisevic (Kro) en Larsson - Martin. Tel Aviv. Europees landenkampioenschap, j Nederland - Zwitserland 3-0. Kempers - Veglio 6-4 6-2, Wassen - Manta 6-3 5-7 7- i 6, Wibier/Noteboom - Manai/Veglio 4-6 7- i 6 6-4. Nederland zondag in finale tegen SPORT OP TV 12 30-14 00 EURO Skiën Wereldbeker vanuit GrOden (Italië) 13.15-18.15 BBC 1 Grandstand: paardekoer- 14 00-15 15 EURO: Atletiek: EK Cr try vanuit Ainw.ck (Engeland) 14 00-16.55 Ned 3 Tennis: beelde halve finales van het Grand-Slam-tcx 14 30-18 00 BRT 2 Sport Extra re, mGengt.Va 6 15 15-16 15 EURO Skiën Wereldt Freestyle vanuit Tignes (Frankrijk). 16 00-16 30 Super. Formula one d tairesene over Formule 1 autoraces. 16.15-17.15 EURO: Schaatsen, We vanuit Bergen (Noorwegen). 18 10-18 40 RTL 5: Sport: Duits 18.40-18.48 Ned 2 Sportiournaal. 19.30-20.00 BRT 1 Sport. 19 30-21 00 EURO Skiën Wereldt 20 00-20 15 BBC 2 Sport.' 0-22 00 EURO: Skiêi 09.00-10 00 E 10 00-11 30 EURO: Skiéi 11.30-13 30 Ned 2 TV Sport. 12.30-13 00 BRT 1 Sportmidd 12 30-14 00 EURO Skiën Wer vanuit Alta Badia (Italië) 13.30-14 15 Did 2 Sport extra Badia. 13 30-18.00 BRT2: Sport extra 18 10-18 40 RTL 5. Sport. Engels v 18 35-20.00 Ned 1 Studio Sport. 19 30-20 00 BRT 2 Sport 19.30-20.30 EURO Skiën Wereldt 22.15-22.45 BRT 2: Sportweekenc NAC is hard toe aan de winter stop. Van Heerenveen had de gedwongen rustpauze een paar weken later mogen komen. De Friezen verkeren in blakende vorm. Vrijdag sloot de ploeg van trainer Foppe de Haan de eerste seizoenshelft af met een thuis overwinning op NAC: 4-3. Hoe wel de cijfers anders doen ver moeden, was het verschil in kwaliteit tussen beide ploegen erg groot. In de 18e minuut kwam de eerste treffer op het scorebord. Scheidsrechter Temmink zag als enige linksachter Sier van Heerenveen hands maken en legde de bal net buiten de zes tien. Van Hooijdonk lepelde de bal achter doelman L'Ami, 0-1. De Visser maakte even later ge lijk uit een penalty: 1-1. In de 29e minuut maakte Van Hooijdonk een prachtige li chaamsschijnbeweging waar door Remie vrij kon doorlopen naar L'Ami. Hij gaf voor, de bal door Hansma in eigen doel werd getikt, 1-2. De gelijk maker was er een om in te lijs ten. Roelofsen zette de aanval op, die via Tammer en Echteld weer bij de Harderwijker be landde. Die haalde vol uit: 2-2. Heerenveen kwam in de 52e minuut verdiend aan de leiding. i Sier schoot Tammer de derde Heerenveen- se treffer binnen. Terwijl de 13.000 toeschouwers dronken van vreugde strijdliederen zon gen, bracht wederom Tammer de stand op 4-2. De tegentreffer van Remie had louter statisti sche waarde. HOOFDKLASSE UVS - PAPENDRECHT Crab Verhoeven Stationsweg 2 b 071 - 12 16 45 1 Stevensbloem 305 ïïir*- 071 32 00 99

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22