Sigen baas Ir. 'V Randstad vreest - uittocht agenten Rotterdam schoont Centraal Station Randstad Verfindustrie doet te weinig aan het milieu Geboren Alphenaar burgemeester Haarlem alageverzorgin .P. WEYER Huib van der Zwaan 33f33% BESTEDINGSKORTING OP COMMODES/LEDIKANTEN 99.- ZATERDAG 10 DECEMBER 1994 15 Dienders Hollands Midden wel honkvast De Amsterdamse Politie Vakorganisatie (APV) vreest haar agenten kwijt te raken aan de politiebureau's op het plat teland. Minister Dijkstal (binnenlandse zaken) heeft voor 1996 zo'n 3700 extra agenten toegezegd. De APV denkt dat het landelijke gebied de meeste agenten kan hebben: nieuwe agenten en doorschuivende agenten. LEIDEN/AMSTERDAM Vooral dat laatste zou een ge vaar zijn voor Amsterdam. APV- Bult meent namelijk dat het voor politiemensen aan trekkelijker is in de regio te wer ken. De werkdruk is vaak min der groot, de woonomgeving meestal beter en het woon werkverkeer minder tijdrovend. „Daarom is het niet denkbeel dig dat een groot aantal politie mensen, nu werkzaam in de Randstad, uiteindelijk kiest voor een baan in een landelijke re- De APV-voorzitter bepleit dat politiemensen in de Randstad in aanmerking moeten komen voor een Randstadtoelage. „De werkdruk is er veel zwaarder. Een dergelijke toelage maakt het interessant om de Randstad niet te verlaten", aldus Bult. De bond is so wie so van mening dat de 3700 extra agenten eerlijk over alle politieregio's moeten worden verdeeld. Politiekorps Hollands Midden is niet bang voor een mogelijke uitstroom. „Er melden zich zó veel mensen voor een baan in Hollands Midden, dat we kiezen voor agenten die van origine uit deze regio komen. Daarmee is de trek naar de geboorteplek opgeheven", zegt politiewoord voerder F. Vergeer. De politiebureau's in de twee 'grote' steden in deze regio, Lei den en Gouda, worden voorna melijk bemand door mensen die óf uit de stad komen óf dol zijn op het stadsleven. Voorlich ter F. Vergeer verwacht dan ook 'totaal geen verhuisbewegi gen': „We hebben net een ree ganisatie achter de rug. Ieder een is blij dat hij op zijn plek zit". De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: 'Het Speurend Beest', het bedrijf van de Leidse beeldend kunstenaar en onderwijskundige Patrick Perquin. Pasjesregeling voor daklozen 'Eefl slüTlg OTÏl de S tCuUl 11 ÏS tO FC 11 Het Rotterdamse dagverblijf aan de Heer Vrankenstraat gaat een pasjesregeling invoeren voor de ongeveer 1300 dak- en thuislozen die geregeld gebruikmaken van de dagopvang. Met ingang van 29' december kunnen bezoekers alleen nog naar binnen als zij zo'n toegangsbewijs met foto kunnen overleggen. Dat heeft een woord voerster van het dagverblijf gisteren bekendgemaakt. De maatregel is het gevolg van de steekpartij die zich onlang in het dagverblijf voordeed. Een medewerkster raakte daarbij gewond. Provincies: 'Randstad moet zelf woningnood aanpakken' Groen Links en De Groenen bleven daardoor alleen staan in hun, pleidooi van spreiding van werkgelegenheid naar andere delen van het land en ee rugkeer 'naar hun provinci herkomst' van gepensioneer den, die hun brood in de Rand stad hebben verdiend. Het CDA kreeg kritiek toen het naar vo ren -bracht dat aan een verklei ning van het Groene Hart niet helemaal te ontkomen valt. Volgens de Zuidhollandse ge deputeerde L. Stolker zijn de grenzen aan de groei binnen de Randstad nog niet bereikt. Haar Noordhollandse collega F. de Zeeuw zei keihard te willen vasthouden aan de bouwloka- ties die in het zogeheten Vinex- beleid zijn afgesproken. Liet aanboren van nieuwe lokaties verder wég van de Randstad staat volgens hem haaks op het principe van de compacte ver stedelijking waar in het Vinex- beleid juist op is ingezet. Een meerderheid van de Staten fracties van de vier Randstad - provincies vindt dat de Rand stad haar eigen woningnood moet oplossen. Tijdens een ge meenschappelijke statencom missie voor uimtelijke ordening drukten statenleden de gedepu teerden op het hart niet verder binnen te dringen in het Groene Hart, maar hun heil ook niet buiten de Randstad te zoeken. Uit een ambtelijke discussie nota werd deze week bekend dat er bovenop de al afgespro ken 650.000 nieuwbouwwonin gen die tot 2015 zullen worden gebouwd, een extra vraag is ontstaan naar mogelijk 250.000 woningen. Daarnaast is binnen de Randstad sprake van een nog grotere behoefte aan bedrijfs terreinen en kantoorruimte. De oplossing moet volgens de Sta tenleden echter zoveel mogelijk binnen de Randstad zelf wor den gezocht. oorsprong ben ik on derwijzer. Ik heb twaalf jaar op scholen in Leiden gewerkt. Later, ik had inmiddels ook peda gogiek gestudeerd, ben ik naar de belasting dienst gegaan. Daar was ik betrokken bij het vernieuwingsproces van de dienst, be doeld om klantvriendelijker te gaan werken. Voor de interne opleidingsdienst heb ik on der andere cursussen ontwikkeld. Naast dat werk heb ik altijd geschilderd. Toen ik nog lesgaf heb ik ook samen met de kinderen allerlei objecten gebouwd. Op het moment dat het project bij de belasting dienst afliep, besloot ik de sprong te wagen en te kijken of ik met de dingen die ik zelf leuk vind mijn boterham bij elkaar kan ver dienen. Toen heb ik me als beeldend kun stenaar en onderwijskundige gevestigd. Sinds het afgelopen voorjaar werk ik be drijfsmatig onder de naam 'Het Speurend Beest'. Voor ik die stap zette heb ik een cur sus eigen bedrijf gevolgd en een onderne mingsplan gemaakt. Mijn bedrijfje heeft drie poten. Natuurlijk maak ik nog steeds schilderijen en beelden in mijn atelier, ook in opdracht. Daarnaast doe ik creatieve projecten op scholen en richt ik me op theater-beeldvorming. De derde poot wordt gevormd door workshops. Ik heb veel ervaring met het geven van cur sussen en ik kan bijvoorbeeld zorgen voor het creatieve element in een management training. Zo past het gezamenlijk maken van een object heel goed in een dergelijke De belangsteling voor wat ik doe ontwik kelt zich gestaag. Met name de schoolpro jecten beginnen te lopen. Dat begon inder tijd met het bouwen van een hele grote draak op de Lucas van Leydenschool. Een onderneming die toch meer inhoudt dan weieens wordt gedacht. Met een grote groep kinderen werken, zonder dat het een puinhoop wordt, kan niet iedereen. Boven dien moet er uiteindelijk een vijftien meter grote constructie ontstaan die zonder ge vaar overeind blijft. Later heb ik samen met leerlingen van de Morskring voor de nieuw bouw van hun school gevelstenen gemaakt en met de Noorderkling een negenkoppige slang. Dergelijke projecten leiden er toe dat andere scholen je ook vragen. In eerste in stantie gebeurde dat als het zo uitkwam, midden in het schooljaar. Nu merk ik al dat scholen me aan het begin van het jaar be naderen. Theater-beeldvorming, waar ik me daar naast op richt, komt er op neer dat ik beel dende kunst binnen het toneel breng. Zo heb ik voor de Amsterdamse groep 'Het Theater van het Hoongelach' het toneel beeld vervaardigd voor 'De goede mens van Sezuan' van Brecht. Later volgde de op dracht voor het maken van maskers van een vampier en een hond voor een toneel stuk over Roemenië. Mijn grote droom is het bouwen van een groot object, met een grote groep mensen. Een slang die om de toren van het stadhuis kronkelt, en waar vertegenwoordigers uit alle Leidse bevolkingsgroepen een stukje aan bijdragen. Mannen, vrouwen, kinderen, allochtonen en autochtonen. Dat ik me nu als bedrijf presenteer is niet iets wat ik altijd heb nagestreefd. Toch was het kennelijk ook niet verbazingwekkend. Binnen mijn familie heb ik al van iemand te horen gekregen dat ze altijd al had gedacht dat ik rond mijn veertigste wel iets voor me zelf zou beginnen." Het Speurend Beest is gevestigd aan het Utrechtse Jaagpad 106 in Leiden, telefoon 071-896605. TEKST: RUDOLF KLEUN» FOTO: HENK BOUWMAN De politie gaat drugsverslaafden oppakken die openlijk een steekwapen dragen in het gebied rond het Centraal Station in Rotter dam. Ook mogen vanaf niet meer dan vier verslaafden samenscholen, als dat samen scholen gepaard gaat met drugsgebruik. Bovendien mag de politie gebruikers voort aan de toegang tot een bepaald gebied wei geren. De burgemeester heeft die maatregelen gisteren bekend gemaakt, bij het ontmante len van het drugshulpproject Perron Nul bij het station. De bepalingen gelden ook voor openbare gebouwen en zijn van kracht voor het gebied tussen het Hofplein, de Schiekade, de Walenburgerweg, de Staten- tunnel, het Weena en het Kruisplein. Door de maatregelen hoopt de gemeente de vei ligheid in de Rotterdamse binnenstad te vergroten. Onderzoek ministerie van VROM: U HAAG Een deel van de Nederlandse verfindustrie besteedt niet ge noeg aandacht aan het milieu. Uit een onderzoek van de In spectie Milieuhygiëne van het ministerie van VROM onder dertig fabrieken blijkt dat de vergunningen niet overal even goed worden nageleefd en dat het invoeren van een goed 'milieuzorgsysteem' achter blijft. De fabriek van Akzo No bel in Sassenheim hoort overi gens niet tot de onderzochte bedrijven. Dit bedrijf heeft wel een eigen milieuzorgsysteem en rapporteelt onder andere gegevens over uitstoot in de lucht rechtstreeks aan VROM. De Nederlandse verfindus trie produceert jaarlijks onge veer 350.000 ton verf en inkt. Om de verf verwerkbaar te maken, worden oplos- en ver dunningsmiddelen gebruikt. Het gebruik van oplosmidde len moet worden verminderd, maar de afgelopen jaren is het gebruik eerder toe dan afgeno men, is een van de conclusies van het onderzoek. Hoewel gegevens van de branche-or ganisatie anders doen vermoe den, zo meldt de inspectie. Er is bij de meeste bedrijven ook weinig bekend over de uitstoot van oplosmiddelen tijdens de produktie. Voorzieningen om die te beperken zijn niet of nauwelijks aanwezig. De opslag van gevaarlijke stoffen is bij veel bedrijven niet goed geregeld, vindt de inspectie. Een aantal bedrijven beschikt nog niet over de be- nodigdelozingsvergunningen. Het toezicht dat de gemeen ten moeten uitoefenen krijgt slechts voor een kwart van de bedrijven een voldoende van de inspectie. Bijna de helft van de bedrijven wordt niet of veel te weinig gecontroleerd. Blijkt een bedrijf niet aan de eisen te voldoen, dan heeft niet eens een aanschrijving of een nieu we controle plaats. Sommige gemeenten gedogen de over- tredingen gewoon, aldus de inspectie. Veel verffabrieken voldoen nog niet aan de laatste richtlijn (1992) voor op slag, brandpreventie, brandbe strijding en bluswateropvang voor gevaarlijke stoffen. De in spectie verwacht dat de helft van de bedrijven de uiterste invoerdatum voor deze richt lijn, 1 januari 1995, niet haalt. Een woordvoerster van Akzo Nobel Sassenheim laat blijken dat dit bedrijf afspraken heeft met de gemeente, het hoog- heemraadshcap en het minis terie voor wat betreft het milieubeleid. De gegevens over de uitstoot in de lucht worden door het ministerie zelfs gezien als kengetallen voor de hele industrie. Akzo Nobel heeft verder afspraken gemaakt over sanering van bo demverontreiniging op het be drijfsterrein in Sassenheim en over het halveren van het ge bruik van oplosmiddelen in de periode tot 2000. Jaap Pop, burgemeester van Alkmaar, wordt de nieuwe bur gemeester van Haarlem. De be noeming, per 1 januari 1995, van de PvdA'er is gisteren dooi de ministerraad bekrachtigd. De vertrouwenscommissie uit de raad had Pop samen met een WD'er naar voren geschoven. Jacobus Johannes Hermanus (Jaap) Pop volgt Elisabeth Schmitz op. Zij reisde afgelopen zomer af naar Den Haag om daar staatssecretaris van justitie te worden. Pop is sinds 1988 burgemees ter van Alkmaar. De. 53-jarige PvdA'er is geboren in Alphen aan de Rijn. Voorheen was hij burgemeester van Franeker en Tiel. Pop is meester in de rech ten en was na zijn studie juri disch medewerker van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten. De Alkmaarder noemt zichzelf meer een 'manager' dan een 'echte burgervader'. I lij is nogal ambtelijk ingesteld en is een voorstander nauwkeurig uitvoeren cedures. ajlround etaleur decqrat ingeschreven bij k.v.k. leiden nr. 23635 Felicitaties Hartelijk gefeliciteerd Collega's Oplage Logistiek Binnen- en Buitendienst. BUGGY'S 3 Standen buggy met voetenzaK 1 Stand buggy met voetenzak CAMPINGBEDDEN Renolux campingbed CAMPINGBED COMMODES/ LEDIKANTEN irgrabr, DEMO KINDER WAGENS Div. opruimmodellen ■voor halve prijzen. KINDER STOELEN Keuze uit meer dan 30 kinderstoelen bv. zo'n handige Kubuskinder stoel al vanaf DUBBELDOEL KUBUSSTOEL Als kinderstoel en tafeltje met Jos stoeltje te gebruiken. ZONDAG 11 DECEMBER GEOPEND Bezoek onze showroom met meer dan 200 kinderwagens, ledikanten, commodes. Alphen a.d. Rijn, Raadhuisstraat 241 en 136-140

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15