A Scholen verzetten zich tegen hangplek Bedrijf Juffermansstraat omstreden De Stemming Leiderdorp: uitstel indienen bouwplan Leiden Regio Twee jaar cel geëist wegens plegen incest ZATERDAG 10 DECEMBER 1994 CHEF HENNY VAN EGMOND, 071-35641-1, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 "We hebben die ruimte hard nodig' De directies van de Regenboogschool, de Elckerlyc- school en De Hobbit in Leiderdorp zijn fel gekant tegen het plan van het gemeentebestuur om een hangplek voor jongeren aan te wijzen in het gebiedje tussen de drie scholen in. Het is precies de plek waar de leerlingen van de bovenbouw in de pauzes altijd spelen. De eigen speel plaatsen zijn daarvoor te klein. 'Een giller' LEIDERDORP»JUDY NIHOF Ook onder omwonenden van de toekomstige hangplek in de Voorhof is commotie ont staan. J. Ramb wil samen met anderen actie onderne men tegen de plannen. Zo is het de bedoeling om een be zwaarschrift in te dienen en te protesteren tijdens de in spraakavond op 13 decem ber. De afgelopen dagen heeft hij veel reacties gekre gen. „Wie je ook erover spreekt, iedereen is ver baasd," zegt hij. „Door een hangplek in te stellen trekt de gemeente er nog meer jongeren naar toe." Volgens de Leiderdorper zorgen jon geren er al enige tijd voor problemen, vooral 's avonds en in het weekeinde. Laatst kon hij niet slapen van de herrie. „Tóen waren ze tot twee uur aan het voetballen en praten." Verder zijn er volgens Ramb klachten over bedreigingen, 'stapels bier flessen', en planten die uit tuinen worden getrokken. De bewoner vindt dat de ge meente voorbijgaat aan hun belangen. Hij wijst op het ambtelijk advies waarin de hangplek 'een sociaal zwakke locatie' wordt genoemd. Maar er zijn voldoende vluchtwegen voor voetgan gers. Met andere woorden: bij calamiteiten moet je ge woon hard weglopen. Dat is toch een giller!" LEIDERDORP» JUDY NIHOF „We zijn er falikant op tegen dat er een hangplek komt. Er wordt gewoon ruimte ingenomen die wij heel hard nodig hebben," zegt hoofd van de Elckerlyc- school G. van Gorkom. Bij de Regenboog en De Hobbit zijn ze bovendien bang dat de jonge ren hun territorium uitbreiden naar de schoolpleinen. „Wie ga randeert ons dat ze in de zomer keurig in dat hok blijven zitten. Het wordt heel verleidelijk om het plein en de klimrekken in beslag te nemen," zegt adjunct directeur W. Wolfslag van De Hobbit. Het is de bedoeling dat het basketbalveldje in het gebiedje tussen de scholen in straks offi cieel een ontmoetingsplek voor jongeren wordt. Dan komen er banken met een afdakje, prul lenbakken, en stallingen voor fietsen en brommers. Van Gor kom denkt dat het straks onver antwoord wordt om de kinde ren er nog te laten spelen van wege de kans op verwondingen. Ze vreest dat de jongeren er glas achterlaten en met brommers over de paadjes gaan rijden. De kinderen in de pauze binnen houden, is volgens Van Gorkom en de andere schooldirecteuren ook geen oplossing. „Kinderen moeten kunnen rennen. Ze moeten hun energie toch kwijt! Van Gorkom heeft slechte er varingen met rondhangende jongeren. Ze herinnert zich de overlast op het schoolplein van de Elckerlyc-school, toen er nog geen hek omheen stond. Het Ravotten, rennen en voetballen. De oudere kinderen van drie Leiderdorpse basisscholen leven zich in de pauze naar hartelust uit op het terrein, waar een hangplek voor jongeren is gepland. foto »henk bouwman plein was toen het domein van een groep jongelui. „Voordat wij een hek om de school had den, was het dagelijks een rot zooi. Er lagen kapotte flessen, condooms en andere rommel." Hierover afspraken maken met de jongeren bleek toen niet mo- gelijk. Ook om andere redenen is de beoogde locatie niet geschikt als hangplek, vindt Van Gorkom. „De plek is niet makkelijk be reikbaar. Ze zeggen wel dat de politie toezicht zal houden, maar politie-auto's kunnen er niet komen. Bovendien is het er 's avonds pikkedonker." Adjunct-directeur Wolfslag van De Hobbit beseft dat de jongeren in Leiderdorp érgens naar toe moeten. „Het is een groot probleem, ook voor de ge meente. Maar waarom kunnen ze geen, plek krijgen in een ge bouw, bijvoorbeeld in Sjelter, Daar worden ze bovendien be geleid." Z^irkzee-groep accountants en belastingadviseurs Strategisch adviseren van A tot Vrijblijvend persoonlijk advies OEGSTGEEST LOMAN LEEFMANS Bewoners van de Emmalaan 'willen dat een aannemer de werkzaamheden achter zijn huis aan Juffermansstraat 64 stopt. Het is een rustige woon wijk waar zulke activiteiten niet passen vinden ze. En als de ge meente de aanwezigheid toch toestaat, dan moeten de ge luidsnormen scherper worden gesteld dan in de in hinderwet vergunning staat. Die eis stel den de omwonenden gistermid dag bij de Raad van State. Achter het huis van de familie Wieman ligt al zestien jaar de uitvalsbasis van het aannemers bedrijf. Er is een werkplaats, er liggen bouwmateriaal en -afval opgeslagen en geregeld wordt er getimmerd of gezaagd. Het ter rein is omgeven door tuinen van de Emmalaanbewoners. In 1992 verleende de gemeen te aan Wieman een hinderwet vergunning waarin staat tussen welke uren en hoeveel geluid (in decibellen) er mag worden geproduceerd. Drie gezinnen die in de directe omgeving van het huis wonen, waren het daar niet mee eens. Zij wilden zwaar dere géluidseisen, dat er wat aan de 'visuele hinder' wordt gedaan en dat er te veel verkeer af- en aanreed. Het bureau Adviseur Beroe pen Milieubeheer werd om on afhankelijk advies gevraagd. Dit oordeelde dat als de firma zich aan de vergunning zou houden er van .geluidsoverlast geen sprake zou zijn. Wel moest het afgelopen zijn met timmeren, zagen en slijpen in de open lucht. Het materiaal moet tien centimeter onder de erfafschei- ding liggen. Beide partijen en de gemeen te zijn het in grote lijnen met deze bevindingen eens. Gis terochtend tijdens de behande ling in Den Haag kwamen al leen wat kleine verschillen van mening aan de orde zoals de hoogte van de erfafscheiding en wat als lwaaierig werk kan wor den aangemerkt. Staatsraad H. Polak zoekt zo snel mogelijk naar een compromis. Onderwerpen: Ma. 12 december Salaris- en personeelsinformatiesystemen (A.J.M.W. van der Lans CB) Ma, 19 december Eindejaarstips, o.a. schenkingen aan kinderen (mr. H. Kapel FB) Successieplanning (mr. N. Cusell) Automatiseren van administraties <R van der Pol RA) Het gratis advies-uur (maximaal 1 uur) is uitsluitend op telefonische afspraak. Heeft u interesse belt u dan naar: Zirkzee-groep Kerkstraat 105'- Noordwijkerhout Tel. 02523-72845 of Lange Voort 68 Öegstgeest Tel. 071-154014 Tevens vestigingen in Voorhout en GoudS POLITIEKE RUBRIEK Waarin deze week wet houder Pex Langenberg van D66, na eerst de lof zang van het referendum te hebben gezongen, de papagaai van PvdA'er Tjeerll van Rij wordt, de gemeenteraad toch niet helemaal niks doet en W- D'er Alexander Geertsema op jacht gaat naar visite kaartjes. Lorre! Lege huls! Kop-' pie krauw! Dat is - toegegeven - wat vrij vertaald, de boodschap van Pex de papegaai aan het adres van een groepje Leide- naars dat de stad aan een lan delijke primeur heeft geholpen: een referendum dat vanuit de bevolking tot stand is gekomen. Democratischer en vernieuwen- der kan het bijna niet. Leiden krijgt een dijk van een kans om pakweg Amsterdam, waar een door het gemeentebestuur aan gezwengelde volksraadpleging over de autoluwe binnenstad op een ramp is uitgelopen, eens te laten zien hoe zulke dingen moeten worden aangepakt. Je zult maar D66'er zijn, een echte referendumjunk, wethou der worden, de portefeuille be stuurlijke vernieuwing in de wacht slepen en zonder dat je er zelf ook maar één poot voor VVD'er Alexander Geertsema in de weer met elektronica. Het liefst zou hij zijn raadswerk thuis achter de pc doen. foto loek zuyderduin hoeft uit te steken, zo'n uniek referendum in je stad krijgen. Pex Langenberg is zo'n wethou der. Gevraagd naar een reactie op die verrukkelijke traktatie komt hij niet verder dan: „Lorre! Lege huls! Lorre!" Gezeten op de brede schouders van PvdA-wethouder Tjeerd van Rij papegaaide Langenberg eer der deze week tijdens een pers conferentie zijn grote voorbeeld na. In koor staken ze ongeveer dit verhaal af. Het referendum over het Ko ninklijk Militair Invalidenhuis stelt geen mallemoer voor want wat het volk er ook van mag vinden, aannemer Van der Plas kan er gaan bouwen wanneer het hem uitkomt. Hij heeft alle benodigde vergunningen. Al leen met een schadevergoeding van enkele miljoenen guldens kunnen de omstreden bouw plannen worden tegengegaan. Hij of zij die straks voor behoud van de serre en de bomen stemt en tegen de flats, stemt dan ook indirect vóór een verhoging van de belastingen, die in het Leidse toch al een recordhoogte heb ben bereikt. Een lege huls dus, dit referen dum, want er valt niets te kie zen. Waarom honoreren Lan genberg en Van Rij dan in he melsnaam dp aanvraag van de burgers? Omdat de initiatiefne mers de vereiste 4500 handte keningen hebben binnenge haald. Dat is een politiek signaal dat niet genegeerd kan worden. Is dit nu een voorbeeld van het door Koot en Bie geïntroduceer de 'politiek duolisme' of ge woon waanzin? Dat Van Rij er zo over denkt, was overigens al bekend. Lan genberg echter riep drie maan den geleden in deze krant dat een referendum wat hem be treft al is geslaagd zodra de dis cussie losbarst. Van Rij heeft zijn praatvogel hiervoor klaar blijkelijk enkele veren uitgetrok ken. Met een vluchtig grijnsje rond zijn papegaaiesnavel meldde Langenberg tijdens de perscon ferentie ook nog dat de referen dumuitslag bindend is. „Om Amsterdamse toestanden te voorkomen." Een echt Pex-ca- deautje: het is de verpakking die het hem doet, over de inhoud moet je niet zeuren. Benieuwd hoe bij hem thuis sinterklaas avond is verlopen. Langenberg weet nu al voor 90 procent zeker dat de uitslag van het referendum in het voordeel van Van Rij en dus van hemzelf zal zijn. Daaraan wil hij zich best binden. Het was een beetje Ajax-AEK Athene, de begrotingsbe handeling die zich de afgelopen maand in de Leidse gemeente raad voltrok. Een wedstrijd om des keizers baard. De begroting voor volgend jaar is volslagen oninteressant, omdat die over twee maanden alweer volledig onderuit wordt gehaald als bur gemeester en wethouders een boodschappentas vol bezuini gingen op tafel zetten. Nü extra geld uitgeven aan 'leu ke dingen voor de mensen', en dat doen politici toch het aller liefst, zou bijna hypocriet zijn geweest. Maar omdat de politie ke dadendrang toch ergens een uitweg moest vinden - die men sen worden tenslotte geen raadslid om in Leiden maar kalmpjes alles bij het oude te la ten - bedolven de raadsleden elkaar onder een stortvloed van moties. En aangezien de ge meentelijke begroting bij ha merslag ongewijzigd werd vast gesteld zou de waarde van de debatten aan die moties moe ten zijn af te lezen. Welnu, helemaal zonder gevol gen blijft de begrotingsbehan- VRIJE TIJD Kerstconcert. De ziekenomroep van het Academisch Ziekenluiis Leiden verzorgt morgen een kerstconcert op het Boerhaaveplein in de nieuwbouw van het AZL. Het concert begint om 15.00 uur. Badkamerzingen. Het Badkamerkoor zal morgen de centrale biblio theek opluisteren met liederen 'van mantra tot smartlap, met een gouden kerstrandje'. Het optreden begint om 14.00 uur. Iedereen die wil toetreden tot het koor moet eerst een cursus 'badkamerzingen' volgen. Voor informatie: 071-616475. Klaverjassen. Drumfanfare Franciscusband Leiden organiseert zon dag 11 december een klaverjastoernooi. De wedstrijd begint om 13 uur en vindt plaats in het clubhuis aan de Hazewindsteeg te Leiden (naast de Leidse schouwburg) Postzegel. De Leidse postzegelvereniging 'De Postzegelvrienden' houdt maandag 12 december haar maandelijkse veiling-, ruil- en contactavond in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan 169 in Leiden. De zaal gaat om 18.30 open voor de jeugd en voor de senioren om 19 uur. Vanaf 19.30 uur kunnen de kavels worden bezichtigd die later op de avond worden geveild. Voor inlichtingen: 071 -765828. Eigen Bedrijf. De Stichting Werkgelegenheid Leiden houdt dinsdag 13 december van 13.30-15.30 uur weer een thema-bijeenkomst 'Van uitkering naar eigen bedrijf. Aan de orde komen de spelregels waar iemand met een uitkering zich aan te houden heeft bij het starten van een bedrijf. Daarbij gaat het om de mogelijkheden om met be houd van uitkering te starten, sollicitatieplicht en het aangaan van fi nanciële verplichtingen. Tijdens de bijeenkomst zijn deskundigen van GAK en sociale dienst aanwezig. Vragen kunnen anoniem wor den gesteld. Opgave via 071-146878, deelname kost 20 gulden. LEIDERDORP Kerstbingo. I Iet actieve damescomité van Tamarco organiseert van avond een kerstbingo met bijzondere prijzen. De bingo begint om 20.00 uur en zal muzikaal begeleid worden. Het clubgebouw van Ta marco staat aan de Splinterlaan 89a in Leiderdorp. Miljoenen subsidie Leyhof veiliggesteld LEIDERDORP» JUDY NIHOF De gemeente Leiderdorp heeft deze week offici'eel tot 1 januari uitstel gekregen voor het indie nen van de bouwplannen voor de eerste fase van de nieuw bouwwijk Leyhof. Daardoor is de kans groot dat de subsidie van ruim twee miljoen voor 156 sociale woningen wordt bin nengehaald. De Algemene Wo ningbouwvereniging Leider dorp (AWL) denkt de bouw plannen immers voor 21 de cember in te kunnen dienen bij het samenwerkingsverband van regiogemeenten (RSV). Eigenlijk hadden de plannen al voor 1 december bij het RSV moeten liggen. Dat lukte Lei derdorp echter niet. Tijdens een donderdag gehouden vergade ring gingen alle RSV-gemeenten akkoord met het uitstel van een maand. In het RSV hebben be halve Leiderdorp, ook Leiden, Alkemade, Öegstgeest, Voor schoten en Zoeterwoude zitting. De meeste portefeuille-houders hadden informeel al eerder la ten weten dat Leiderdorp wel een maand extra kon krijgen. Donderdag gaven ze officieel toestemming. „Zoveel solidari teit is er dan toch wel. Leider dorp zat immers met een pro bleem. Hoewel de gemeente dat wellicht aan zichzelf te wijten had, maar dat weet ik niet pre cies," zegt secretaris van het RSV, J. Landkroon. De kwestie rond het indienen van de bouwplannen heeft de afgelopen weken de gemoede ren in Leiderdorp flink bezig ge houden. De verantwoordelijke wethouder A. van Dijk (ruimtelijke ordening/Burgerbelangen) werd bedolven onder kritiek van de fracties in de gemeente raad. De politiek voelde zich op het verkeerde been gezet door de wethouder, die steeds liet weten dat hij uitstel kon krijgen tot 1 maart en dat het dus niet zo'n vaart liep met het indienen van de plannen. Hij kwam ern stig in de problemen toen hij moest bekennen dat er vermoe delijk slechts uitstel gegeven kon worden tot 1 januari. Maar zelfs die extra maand was tol af gelopen donderdag nog niet he lemaal zeker. Duidelijk werd wel dat het de gemeente op eigen kracht niet meer zou lukken om de boel rond te krijgen, ook niet voor 1 januari. Het aanbod van de Al gemene Woningbouwvereni ging Leiderdorp om de bouw plannen voor eigen rekening en risico te ontwikkelen en eind december in te dienen, redde de wethouder uit zijn benarde positie. deling niet. Zo heeft de ge meenteraad bij motie opdracht gegeven aan burgemeester en wethouders om een 13-tal za ken te laten onderzoeken. Het draagvlak voor een provincie West-Holland, een prijsvraag duurzaam bouwen, de moge lijkheden van telewerken voor ambtenaren, het verbeteren van de Sleutelpas, een doorstro mingspremie voor woningzoe kenden: het moet allemaal be keken worden. Voorts vroeg de gemeenteraad om een 16-tal plannen van aan pak, notities, verslagen, rappor ten en rapportages. De ambte naren moeten schrijven over de volwasseneneductie, straatsur veillance, het Groenoordhallen- terrein, de promotie van de stad -en wat al niet meer. Daarnaast wacht de gemeenteraad sinds deze week op acht voorstellen. En op een advies over nog eens dertien moties waarover niet werd gestemd. En zo slaagde de gemeenteraad er toch nog in de ambtenaren, die vermoedelijk al overspan nen zijn omdat ze bij de taken discussie plannen moeten ont wikkelen die hun eigen werkge legenheid aantasten, verder op hol te jagen. De meest onnozele vraag kwam voor rekening van VVD'er Alexander Geertsema. Die bij aanvang van de debatten, een maandje terug, burgemeester en wethouders nog geselde met kritiek over loze beloftes en las tenverhogingen. Daar had Geertsema het niet meer over. Hij wilde weten wanneer raads leden nu eindelijk eeos de mo gelijkheid krijgen om thuis, ach ter hun pc-tje, hun werk te doen. En wanneer zij te langen leste, hoe verzin je het, visite kaartjes krijgen waaruit hun raadslidmaatschap blijkt. Visite kaartjes. Op het NS-station staat sinds jaar en dag een handig machientje waar je die dingen voor een prikkie zelf kunt ma ken. Wim Koevoet en Aad Rietveld DEN HAAG/WARMOND FRANK BUURMAN Een 53-jarige Warmonder stelde gisteren bij de Haagse recht bank dat zijn dochter Cindy hem veel schade heeft berok kend in zijn leven. De man stond terecht wegens incest met zijn nu 29-jarige dochter in de tachtiger jaren en wegens on tuchtige handelingen met zijn 13-jarige 'stiefdochter' dit jaar. De Warmonder, een ex-chauf- feur die in de WAO terecht is gekomen, zit sinds begin sep tember in de gevangenis. Gis termiddag hoorde hij twee jaar gevangenisstraf tegen zich ei sen. De Warmonder stelde weinig geluk te hebben gehad met de wouwen in zijn leven. „Mijn eerste vrouw hield niet van on ze vier kinderen. Wel van ande re mannen. Uiteindelijk zijn we gescheiden, de kinderen gingen naar haar. Mijn oudste dochter Cindy hield het niet bij haar uit en vluchtte uiteindelijk naar mij. Ze gedroeg zich altijd uit dagend, heeft mij eigenlijk ge woon verleid, omdat ze dure kleren wilde hebben. Het initia tief om geslachtsgemeenschap te hebben is steeds van haar uitgegaan. Ik geef wel toe dat ik makkelijk te verleiden ben", al dus de voormalige chauffeur. Volgens zijn oudste dochter zou haar vader van haar elfde tot haar zeventiende jaar wekelijks geslachtsgemeenschap met haar hebben gehad. De Warm onder stelde stelde dat dat zwaar overdreven was. „En ver der is ze bij mij blijven wonen tot ze 24 was, dus zo slecht had ze het niet." Na de scheiding woonde de verdachte enkele jaren samen met zijn nieuwe vriendin. Maar ook deze vrouw zou overspelig zijn geweest. De Warmonder pleegde ontuchtige handelin gen met haar dochter Soraya, met wie hij een bijzondere ver houding gehad zou hebben. „Maar ik heb nooit geprobeerd gemeenschap met haar te heb ben. We hadden een hele goede band, de genegenheid kwam van twee kanten", stelde hij. Toen dochter Cindy een keer op bezoek kwam merkte ze di rect op dat haar vader een on gewone verhouding had met zijn 'stiefdochter'. „En toen heeft ze mijn ex-vriendin opge stookt om aangifte te doen bij de politie", stelde de verdachte. Cindy deed zelf overigens geen aangifte van incest. De oudste dochter voelt er niets voor om het verleden op te ra kelen. De Warmonder erkende wel dat hij fout was geweest. „Ik had het allemaal niet moeten doen, maar ik had mezelf ge woon niet in de hand. Ik raak nu eenmaal snel opgewonden van vrouwen." Volgens officier van justitie M. Knoester is de verdachte zelf verantwoordelijk geweest voor zijn daden. „Hij had beter moe ten weten en van de meisjes moeten afblijven. (Jit de verkla ring van Soraya blijkt wel dege lijk dal hij heeft geprobeerd om geslachtsgemeenschap met haar te hebben. Als ze niet erg gewillig was, werd ze dagenlang genegeerd. Dal was dus intimi datie. Bovendien is er ook psy chische schade toegebracht", stelde de officier, die 30 maan den gevangenisstraf eiste, waar van 24 maanden onvoorwaar delijk, en psychiatrische behan deling. De uitspraak volgt over twee weken.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13