Leiden Project Zijloever ook in Merenwijk en binnenstad Thorbeckehof boos over hoge naheffïng IEL NU 2990-37071 Selectie studenten na eerste jaar Het is wel een tochthoek' Heineken wil niet te populair worden - College naar wijk Zuidwest Ouderen in de rij voor polonaise op kerst-in Dealers niet vervolgd voor mishandeling li ZATERDAG 10 DECEMBER 1994 CHEF* HENNYV D, 071 -356414, PLV.-CHEF HANS yy Q Scholen in Leider- J dorp verzetten zich tegen een hangplek voor jongeren. De eigen speel plaatsen vinden ze daar voor te klein. Sloop yi a Alkemade heeft de I sloop van een voor malig kassencomplex stil gelegd. Er waren geen vei ligheidsmaatregelen ge troffen. LEIDEN SANDRA PASSCHIER Inwoners van studenten wonin gen aan de Thorbeckehof in Leiden zijn woedend over een naheffïng over 1993 van de Stichting Leidse Studentenhuis vesting (SLS). De wooncommis- sie van de Thorbeckehof over weegt naar de rechter te stap pen, omdat ze denken duizen den guldens per jaar te veel te betalen. ,,De manier waarop de SLS de rekening presenteert aan men sen met veelal een kleine beurs, vinden wij nogal grof. Sommige bewoners zijn bang geworden door de aanmaningen en drei gementen die zij kregen van Studenten uiten weer kritiek op SLS een deurwaarder en hebben toch betaald", aldus maakt Ka rin Piters van de wooncommis- sie van Thorbeckehof de sfeer waarin het overleg met de SLS plaatsvindt duidelijk. De directeur van de SLS, A. Hübben legt de situatie anders uit: ..Thorbecke en de SLS heb ben op dit moment een me ningsverschil. Zij denken dat wij bepaalde kosten moeten beta len en wij denken dat zij be paalde kosten moeten betalen. Wij denken dat wij gelijk heb ben, maar misschien hebben we dat niet. In ieder geval wordt er nog over gepraat." De Thorbeckehof is een ge combineerde flat van 195 stu denten en werkende jongeren. Het geschil tussen de inwoners van de Thorbeckehof en de SLS handelt over een naheffïng over 1993, waarin een aantal kosten posten wordt opgevoerd die de bewoners niet willen betalen. Zo zijn er elektriciteitskosten over '91 en '92 berekend waar van werd afgesproken dat de SLS deze zou betalen. In de na- heffing komt dat bedrag neer op 12.000 gulden. LEIDEN. WIM KOEVOET De unieke vorm van ouderenzorg, die zestig Leidenaars in Groenoord, de Kooi, Noord en de Zeeheldenbuurt nu vier jaar krijgen, moet zich als een olievlek over de stad gaan verspreiden. Op korte termijn heeft de verantwoor delijke stichting Zorgvoorziening Zijloever de Merenwijk en de Leidse binnenstad op het oog. Voorzitter T. Kohl- beck denkt dat het mogelijk moet zijn om alle bejaarde Leidenaars gewoon thuis te laten wonen. volgt op een moeilijke periode van het voor Nederlandse be grippen unieke Zijloeverproject, dat breekt met de traditie dat hulpbehoevende ouderen in verzorgingshuizen worden weg gestopt. De zestig deelnemers in de genoemde wijken blijven dankzij het Zijloeverproject ge woon thuis wonen. Ze krijgen hun maaltijden thuisbezorgd, zijn aangesloten op de 24-uur- salarmering en worden naar de 'steunpunten' (Rondedans en Zijloevergebouw) vervoerd voor sociaal-culturele activiteiten en de dagverzorging. De instelling Behalve over gebiedsuitbreiding wordt in het beleidsplan voor volgend' jaar, dat gisteren is ge presenteerd, ook gespeculeerd over een nieuwe doelgroep: de jongere, thuiswonende gehan dicapten. Verder wil het bestuur in 1995 een begin maken met de uitbreiding van de bestaande dagverzorging. Daarbij gaat het vooral om weekeinden en avonduren. Die uitbreiding is nodig omdat steeds meer cliën ten beginnen te dementeren. Het ambitieuze beleidsplan LEIDEN RUDOLF KLEUN boekje 'De 49 beste bedrijven om voor te werken' van journa list Henk Mulder. Maar bier brouwer Heineken, dat andere grote bedrijf uit Zoeterwoude, schittert door afwezigheid. Niet omdat de werksfeer zo zou zijn verslechterd sinds de staking eerder dit jaar, maar omdat de brouwerij heeft bedankt voor de eer. „We zijn wel benaderd, maar we hebben gezegd 'nu even niet'. We worden overspoeld nu al veel werk. We vinden het een leuk boekje, maar vermel ding is voor ons geen doel op zich", zegt Heineken-woord- voerder Koos Woltjes. Hij noemt nu geen aantallen, maar vorig ja^r was er al sprake van meer dan honderd brieven per week, op jaarbasis zo'n 5.000. In een eerdere uitgave van het boekje, dat met name populair is onder pas-afgestudeerden, werd het bedrijf nog geprezen 'om de uitstekende, door hu mor gekenmerkte, sfeer'. 3M Nederland staat er voor het eerst in. En het bedrijf is er ÏinishdTk Dakpanplaat Finish PROFiLiSf—i Het Leidse college van burge meester en wethouders gaat dinsdag 13 december op visite in de wijk Zuidwest. Het dage lijks bestuur maakt een ronde door de Coebel, het Haagweg- kwartier, de Fortuinwijk, de Bos- en Gasthuiswijk, de Oost- vlietpolder en de Fruitwijk. Daarbij wordt een aantal instel lingen bezocht, zoals verzor- 1{blu.twt/ draait voor het leeuwedeel op vrijwilligers. Welke zorg een cliënt nodig heeft, wordt in overleg met een professionele zorgbemiddelaar bepaald. „Die moet er ook voor zorgen dat de bejaarden niet telkens met andere mensen krijgen te maken als ze tot een andere categorie gaan beho ren." Een bestuurlijke crisis leek eerder dit jaar het project te tor pederen. De tot samenwerking gedwongen Stichting tot Exploi tatie van Bejaardencentra (SEB) wilde niets meer te maken heb ben met de stichting thuiszorg Groot-Rijnland en stapte uit de organisatie. De voormalige Oegstgeestse wethouder Kohl- beck werd aangezocht om de crisis te bezweren. Zelfstandig Dat is hem gelukt. Hij heeft een nieuw bestuur geformeerd dat Menken Van Grieken uit Wasse naar staat er in. En ook 3M, met zijn hoofdkwartier in Zoeter woude, heeft een plaatsje ver overd in de vierde editie van hef king." Ze zegt desgevraagd dat blij mee, laat woordvoerster In- grid Henneken weten. „Het is vooral leuk vsor de afdeling personeelszaken, waar mensen het boekje.kunnen doorblade ren bij een eerste kennisma- 3M nog niet wordt overstelpt met open sollicitaties. „We zijn bij het publiek toch minder be kend, leveren vooral aan bedrij ven." De onderneming wordt onder andere geprezen om het steeds weer introduceren van nieuwe produkten, maaj ook om de interne promotiekansen. Het bedrijf Menken Van Grie ken, dat onder andere geprezen wordt om zijn informele sfeer, staat voor de derde keer in het boek. Directeur T. Dietvorst met open sollicitaties. Dat kost vindt het nog steeds leuk. „Ach, het is niet geweldig weten schappelijk. Hoe bedrijven wor den geselecteerd, is onduidelijk. Toch kan ik me voorstellen dat het minder is als je er opeens niet meer in staat. Uiteindelijk streelt het toch je ego." Dietvorst zit overigens niet te wachten op een stroom sponta ne sollicitanten. „Maar intern is zo'n vermelding zeker niet slecht", grapt hij. „Ik heb' het werkje op mijn bureau liggen en kan mijn mensen er op wijzen dat ze toch bij een prachtig be drijf werken." gingscentrum Haagwijk, de \diegenthartschool en winkel centrum De Luifelbaan. Het bezoek wordt om 16.30 uur afgesloten met een bijeen komst in buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan 5. Hier wil het college van gedachten wis selen met bewoners, winkeliers, bedrijven, verenigingen, instel lingen en organisaties over za ken die de wijk aangaan. RESTART COMPUTERS BV OVERRUN 18 LEIDEN 071-224551 LEIDEN SANDRA PASSCHIER De belangstelling voor de kerst-ins in Leiden wordt steeds groter. „De eerste dag van de kaartverkoop stonden de mensen 's morgens om ne gen uur al in de rij", zegt voor zitter W. Sanders van de stich ting, die dit jaar voor de ne gende keer kerst-ins voor ou deren organiseert op tweede kerstdag. De feestelijke middagen worden bezocht door alleen staanden, maar ook door echt paren die geen familie heb ben. „De kerst-in is voor de ouderen een plezierige manier om tweede kerstdag niet al leen door te brengen", vertelt Sanders. „Je ziet ook dat de mensen elk jaar terugkomen om elkaar weer te ontmoe ten." Op drie verschillende loca ties in Leiden - het Volkshuis, dienstencentrum Zijloever en buurthuis Vogelvlucht - vieren maandag 26 december 240 mensen, variërend van zestig tot honderd jaar, gezamenlijk het kerstfeest. Bij binnen komst om elf uur krijgt ieder een een kopje koffie met ge bak. Het feest wordt muzikaal begeleid en uiteraard worden kerstliederen gezongen. Ook doet een toneelgroepje sketches. De ouderen kunnen zich daarna vermaken met kaarten en een bingo. Dat de ouderen het feest leuk vinden, staat voor Sanders als een paal boven water: „Ze zijn zo en thousiast, dat ze vaak spon taan de polonaise gaan lo pen." Om de kerst-in te organise ren is de stichting afhankelijk van sponsoring. Van verschil lende bedrijven in Leiden en particulieren komen giften. Gebakjes en het drie-gangen diner worden tegen een gere duceerd bedrag afgeleverd. Maar de kerst-in is bovenal al leen mogelijk door de inzet van dertig vrijwilligers. „Onge veer vijf mensen zijn op twee de kerstdag van 's ochtends zeven uur tot 's avonds tien uur bezig met het klaarzetten, serveren en afruimen. Het is heel bijzonder dat mensen hun tweede kerstdag opgeven voor zoiets", zegt Sanders. De stichting zoekt momen teel in het Morskwartier ook naar een plek om volgend jaar, als het tienjarig bestaan wordt gevierd, een kerst-in te hou den. De stichting wil dan nog meer aandacht aan het feest besteden. Voor wie zich nog wil aan melden voor de kerst-in kan terecht in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a, het dien stencentrum Zijloever aan de Lage Rijndijk 129 en buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizer laan 5. De kaartjes kosten 17,50 gulden. Daarnaast worden algemene kosten, zoals de buitenverlich ting en een pomp voor de ka chel, niet eerlijk over de inwo ners verdeeld. Ten slotte moe ten de studenten 2.000 gulden betalen voor een zogenaamde trafo-ruimte die het elektrici teitsbedrijf verhuurt aan de SLS. De studenten vinden dat deze kosten op het conto van de ver huurder moeten komen. De SLS heeft al eerder klach ten gehad over hoge naheffin- gen. In maart van dit jaar klaag den bewoners aan de Pelikaan- hof over naheffingen van bedra gen tot 4.000 gulden en over de slechte communicatie met de SLS. De stichting beloofde toen een imago-verbetering en een meer klantvriendelijke houding. Maar nu klaagt de missie van Thorbecke weer over de slechte communicatie met de SLS. „Er wordt gewoon niet meer met ons gepraat. De SLS zegt dat we öf kunnen betalen 6f we laten de huurcommissie de zaak bekijken." Hübben vindt deze terechtstelling on eerlijk: „Onze medewerkèr Bouwhuis heeft het pand be zocht voor een gesprek!" De wooncommissie wil nu een advocaat in de hand ne men. Karin Piters van de woon commissie licht toe: „We willen kijken hoe sterk we staan en dan een civiele procedure star ten." aan het hoofd staat van een zelfstandige organisatie, die di rect verantwoordelijk is voor het reilen en zeilen van het project. De nieuwe stichting betrekt diensten van ondermeer de stichting ouderenwerk Leiden, zoals alarmering, maaltijden en dagverzorging. Ondanks de problemen en de negatieve publiciteit is volgens Kohlbeck de kwaliteit van de zorg nooit in het geding ge weest. Hij noemt dat vooral een verdienste van de vrijwilligers. Ook Kohlbeck zelf wordt toe gezwaaid, door onder anderen wethouder H. Koek en gedepu teerde J. Pool. Hij heeft maar één foutje gemaakt, vinden be trokkenen, en dat is dat hij zijn bestuur heeft volgestopt met mannen. Kohlbeck geeft zijn critici daarin gelijk. „Maar het zijn goeden Marktkooplui tevreden over nieuwe plek in de Merenwijk LEIDEN SANDRA PASSCHIER „Als het hard gaat waaien, ben ik bang dat ik daar veel last van zal hebben. Het is hier wel een tochthoek", vertelt de bloemenman. De verkoper achter de snoepkraam stoort zich alleen nog aan de troep achter de markt. „Het is jammer dat al les nog niet af is, zoals het fietspad hier achter. Ik had liever willen verhuizen als alles af was. Daar naast zijn er te weinig parkeerplaatsen. Maar. alles is beter dan de vorige plek. De stoep liep daar he lemaal scheef, dus mensen met een winkelkarre tje knalden dan zo tegen mijn kraampje op." De laatste hand wordt nog gelegd aan de ver bouwing van het pleintje aan de Törenmolen. Elektriciteitskabels worden weggehaald en drang hekken opgeruimd. Tussen twee parkeerterreinen achter het winkelcentrum de Kopermolen is de nieuwe plek voor de markt van de Merenwijk op vrijdag. Gisteren werd de markt officieel geopend door wethouder J. Walenkamp (CDA). „Het is een hele vooruitgang, zet dat maar in je krantje", ver telt een bezoekster. Vorige week stond de markt voor het eerst op zijn nieuwe plek. Daarvoor stonden de markt kooplui op het plein bij de Rosmolen. „Onze vori ge plek lag nogal achteraf. De plek waar we nu staan is veel beter," vertelt de tevreden bloemen- koopman. Ook de groenteman is blij met zijn nieuwe plek: „Vorige week was een topweek. Er DEN HAAG/LEIDEN FOTO LOEK ZUYDERDUIN stonden dikke rijen mensen. De markt staat nu veel meer in het zicht door de weg die hier langs loopt." Voordelig Voor een verkoopster van berebeeldjes is die weg zeer voordelig: „Mensen die hier met de auto langs rijden zien de markt en denken: 'laten we even over de markt lopen'. Het is nu veel meer een winkelend publiek. De zaken gingen voor mij op de vorige plek steeds slechter. Of het nu inder daad beter zal gaan kan ik nog niet met zekerheid zeggen. We staan hier pas voor de tweede keer." De kraam die cd's verkoopt, is er met de nieu we plek niet zo op vooruitgegaan: „Op de vorige markt had ik een van de mooiste plekken. Ieder een die naar de markt ging kwam langs mij. Maar deze markt is op zich wel mooier. Er is ook een betere stroomvoorziening en .de mensen weten me nog wel te vinden. Ik sta immers tegenover de viskraam." Ook de bezoekers zijn tevreden over de nieuwe plek. „De markt is veel overzichtelijker geworden, Ik moet alleen nog even zoeken waar mijn vaste groenteman staat en waar mijn visboer is", vertelt een inwoonster van de Merenwijk. Een echtpaar dat elke week de marlet bezoekt, kan toch nog een klacht over de markt verzinnen: „Er zouden van ons wel wat meer kraampjes bij mogen."' PERSBUREAU CERBERUS Twee personen uit het Leidse drugwereldje, die werden 'ver dacht van een zware mishande ling in een drugpand aan de lre- nestraat in Leiden, zullen door justitie daarvoor niet worden vervolgd. Gisteren bleek bij de Haagse rechtbank dat het open baar ministerie de beschuldi gingen van een poging tot doodslag niet kon hard maken. De officier van justitie zei over tuigd te zijn van de betrokken heid van beide mannen bij de mishandeling, maar zij moest toegeven dat het wettelijk be wijs ontbrak. Wel eiste zij cel straffen vanwege drughandel en verboden wapenbezit. Op 4 juli dit jaar trof de politie in het drugpand aan de Irene- straat een zwaar bloedende man aan. Medisch onderzoek in het AZL toonde aan dat de man de verwondingen opgelopen had door een mishandeling. Volgens doktoren had de man een schedelbreuk, een hersen schudding en een kaakbreuk. De man kon na drie maanden pas het ziekenhuis verlaten en nog steeds staat volledig herstel niet vast. Na een uitgebreid onderzoek hield de politie twee verdachten aan, de 36-jarige bewoner van het pand en een 21-jarige hand langer. De bewoner zou zijn pand beschikbaar gesteld heb ben voor de handel in heroïne en cocaïne. De 21-jarige man zou gezorgd hebben voor de toevoer van de drugs. Het slachtoffer zou samen met de bewoner de drugs verhandeld hebben. Het slachtoffer vertelde, nadat hij uit een coma was ontwaakt, twee versies van de mishande ling. In de eerste versie, die de man vertelde aan zijn vader, zou de 21-jarige verdachte hem hebben toegetakeld. Later her riep het slachtoffer deze verkla ring en begon te vertellen over een nachtmerrie, waarin de 36- .jarige bewoner van het pand te voorschijn komt als degene die hem zo toegetakeld had. Als motief voor de mishandeling voerde de officier gisteren aan dat het slachtoffer zelf te veel van het kostbare handelswaar had gebruikt. Bovendien zou hij klanten hebben afgeschrikt door met een pistool te zwaai en. Zij achtte bewezen dal de 21-jarige man zich schuldig had gemaakt aan handel in hard drugs en vroeg daarvoor een celstraf van anderhalf jaar, waarvan zes maanden voor waardelijk. De 36-jarige man hoorde een celstraf van dertig maanden tegen zich eisen, ook vanwege drughandel en boven dien vanwege verboden wapen bezit. De rechter doet uitspraak op 23 december Discussiemiddag hulpverlening aan illegalen Groen Links en de Leidse Fabel van de Illegaal houden op zon dag 18 december een discussie middag met als thema 'Hulpverlening aan illegalen: obstakels en nieuwe mogelijk heden'. Mensen zonder ver blijfsvergunning worden steeds meer uitgesloten van de meest elementaire voorzieningen. Ver schillende mensen van sociale instellingen en de gemeente houden een inleiding over dit onderwerp. De discussie vindt plaats in buurtcentrum Dijk 33, Apothekersdijk 33 in Leiden. De zaal gaat open om 14.30 uur en de inleidingen beginnen om 15.00 uur. Strategisch plan Leidse universiteit LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Leidse studenten moeten hun eerste jaar, de 'propadeuse', binnen één jaar halen. Alleen de goede studenten mogen door naar de doctoraalfase. Een stu die-advies na het eerste jaar is bindend. Door een dergelijke selectie aan het begin van de opleiding wil de Leidse Rijks universiteit alleen de goede en gemotiveerde studenten binnen de poorten houden. Dit voornemen staat in het nieuwe strategisch plan van de Leidse universiteit 'Koersen op kwaliteit'. Dit plan wordt de ko mende maand in de faculteiten besproken. De uitwerking van het definitieve plan, dat in maart 1995 op tafel moet liggen, kan meerdere jaren in beslag nemen. De Leidse universiteit wil ook de kwaliteit van haar weten schappelijk onderwijs en onder zoek verbeteren. Zo zouden sommige opleidingen een jaar langer dan de huidige vier jaar mogen duren. Nog niet bekend is welke studierichtingen dat zijn. Daarnaast moet wetenschap pelijk personeel meer moeten worden geselecteerd op onder wijskwaliteiten. Colleges zou den bovendien vaker dan nu •het geval is moeten worden be oordeeld door studenten zelf. De Rijksuniversiteit moet 'de diepte in' om de kwaliteit van haar wetenschappelijk onder zoek te behouden en te verster ken, aldus het rapport. Dat be tekent een beperking van het huidige aantal 'onderzoeks- zwaartepunten' en een kleinere, vaste wetenschappelijke staf. Daarnaast worden medewer kers in deeltijd en met tijdelijke aanstellingen ingezet voor spe cifieke taken, aldus het rapport. De universiteit moet méér wetenschappers in tijdelijke dienst aanstellen zodat 'nieuw talent' ook een kans krijgt zich te bewijzen. Meer assistenten in opleiding (aio's) zouden na hun promotie een tijdelijke 'post doctoraal' aanstelling moeten krijgen. Medewerkers in vaste dienst krijgen te maken met een duidelijke loopbaanplanning en regelmatige functioneringsge sprekken. Alle wetenschappers krijgen een onderwijstaak van minimaal twintig procent. De universiteitsraad moet in ja nuari een advies uitbrengen over het strategisch plan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11