Hiswa 94 all-round tentoonstelling Watersporter ziet noodzaak ATIS nog steeds niet in Lezingen op Hiswa Yacht Club Hiswa 94 Nieuwe 33-voeter 'The Buil' steekt zijn horens strijdlustig uit Aantal tankstations aan water loopt sterk terug Roy Heiner pakt zeezeilerij nog professioneler aan VRIJDAG 9 DECEMBER 1994 In de Europahal aan het einde van de steiger kunnen water sporters hun ervaringen uitwis selen. Er worden lezingen ge houden voor zeilers en motor- bootvaarders. Het programma van de Hiswa Yacht Club ziet er als volgt uit: Zaterdag 10 december: 11 uur - Peter Stuivcnberg en Henk de Velde over storm takt iek. 11.45 uur - llcnny de Bruijn: Onderhoud van dieselmo toren. 12.30 uur Dick Koopmans sr.: Toerjachten op lange reizen. 15 uur Marcel van Triest: VVhltbread en navi gatie. 15.45 uur Henk Bezemen Solo zeden. Zondag 11 december:jocht*m vis ser Zciltrim. 11.45: Gideon Messink: lachtbcslag en dckuitrustlng. 12.30 uur Henk de Velde: Als ontdekkings reiziger rond de wereld. 15 uur Plet van den Heuvel: Masten en versta- ging. 15.45: Peter Stuivcnberg: Liefde, angst en andere ongemakken op oce- Maandag 12 december: 11 uur Hans Körner Ontwerpaspecten van zeiljachten. 11.45 uur Henk de Velde: Avonturen op zee. 12.30 uur Rolf van den Berg: Osmose en verwerken/repareren van polyester. 15 uur laap Kramer Hout en cpoxy. 14.45 uur Henk Bezemen Routcplan- ning. Dinsdag 13 december: u uur Rob Sperna Weiland: Kunststoffen in wedstrijd- en toerjachten. 11.45 uur Henk Bczcmcr Nood navigatie. 12.30 uur Klaas Bes: Ontwerpen van mo torjachten. 15 uur Peter Bakker Elektrische installatie en voorkomen de fouten. 14.45 uur Peter Stulvcn- berg/llcnk de Velde: Omgaan met spanningen stress. Woensdag 14 december: li uur Henk de Velde: Zwaaien naar Bluff. 11.45 uur Gideon Messink: lachtbc slag en dckuitrustlng. 12.30 uur Jo- chem Visser Zciltrim. 15 uur Nenny de Bruijn: Onderhoud van dieselmo toren. 15.45: Koen Spec/Dick Koop- mans jr.: Bouwen in aluminium en Donderdag 15 december: li uur Piet van den Heuvel: Masten en ver- staging. 11.45 uur Rob Sperna Wei land: Kunststoffen in wedstrijd- en toerjachten. 12J0 Peter Stuivcnberg: Vertrekken, voorbereiden of laissez faire. 15 uur Hans Körner Ontwerp aspecten zeiljachten. 15.45 uur Henk Bezemcr.Noodnavigalic. 1900 uur llcnny de Bruijn: Onderhoud van die selmotoren. 19.45 uur Hans Van- dcrsmissen: Varen op het wad. Vrijdag 16 december: 11 uur Marcel van Triest: Whltbread en navi gatie. 11.45: Dick Koopmans sr.: Toerjachten voor lange reizen. 12.30 uur Rolf van den Berg: Osmose en verwerken/repareren van polyester. 15 uur Peter Bakker Elektrische In stallatie en voorkomende fouten. 15.45 uur lochcm Visser Zciltrim. 19 uur Koen Spec/Dick Koopmans jr.: Bouwen in aluminium en staal. 19.45 uur Peter Stuivcnbcrg/llcuk Bczc mcr Occaanzcilcn; solo ofduo. Zaterdag 17 december: Gideon Messink: jachtbeslag en dckuitrus tlng. 11.45 uur Henk Bezemen Solo- zeilcn. 12.30 uur laap Kramer Hout en cpoxy. 15 uur Dick Koopmans sr.: Toerjachten voor lange reizen. 15.45 uur Peter Stuivenberg: 'n Wereld on der zeil; droom en werkelijkheid. Zondag 18 december: n uur Hcnny de Bruijn: Onderhoud van die selmotoren. 11.45: Jochem Visser Zeiltrim. 12.00 uur Marcel van Triest: Wliitbread en navigatie. Meer accent op watersportvoorlichting en -promotie Negen dagen alles over watersport Bootjes kijken alleen is uit. Alleen met het exposeren van boten trek je geen be zoekers meer. Daarvoor is meer nodig. De organisato ren van de veertigste His wa-tentoonstelling, die van 10 tot en met 18 december in de RAI in Amsterdam wordt gehouden, hebben dit onderkend. Hiswa 94 wordt een all-round water sporttentoonstelling met de laatste ontwikkelingen op het gebied van zeil- en motorboten, catamarans, sport-, vis- en bijboten, kleding, zeilen en andere accessoires. Maar, en dat is een tendens die twee jaar geleden is ingezet, het ac cent verschuift steeds meer naar voorlichting en pro motie van de watersport. amsterdam frans visser 'Watersport in de toekomst' is dan ook het thema van Hiswa 94. In een apart paviljoen in de Amstelhal wordt dit nieuwe as pect binnen de Hiswa belicht. Eindelijk dus verschuivingen in de toch wel conservatieve wa tersportwereld. Maar een om wenteling die noodzakelijk is, nu de grenzen binnen Europa zijn verdwenen. Hoe gaat het toervaartnet er in de toekomst uitzien; wat wordt het jacht van de toe komst; van welke materialen wordt het gemaakt; welke krachtbronnen worden er in de toekomst gebruikt en: wat wordt de functie van de jacht haven? Dat zijn vragen waarop de organisatoren door middel van lezingen en presentaties een antwoord proberen te ge- Zo presenteren de ministeries van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij en Verkeer en Water staat het Toervaartnet van de Toekomst. Watersporters kun nen op een grote kaart van Ne derland zicht krijgen op het toe komstige toervaartnetwerk en de infrastructuur. De kaart toont ondermeer waar knelpun ten moeten worden opgelost en geeft informatie over noodzake lijke brug- en sluisbediening, doorvaartdiepten en -hoogten in de toekomst. Want, dat er iets moet gebeu ren staat vast. De randstad dreigt 'onbevaarbaar'te worden door de Betuwelijn en de TGV. Een ontwikkeling die al in het Deze editie van de HISWA biedt maar liefst 425 exposanten die de laatste ontwikkelingen op het gebied van zeil- en motorboten, catamarans, sportboten, vis- en bijboten tonen. begin van de jaren '80 door di verse groeperingen binnen de watersport werd onderkend. In die tijd zijn provincie, rijk en watersportorganisaties dan ook begonnen met het ontwik kelen van beleid ten aanzien van de recreatievaart. Het hoofdtoervaartnet, normen voor doorvaarthoogte en -diep te zijn vastgelegd in de Beleids visie Recreatie Toervaart Neder land (BRTN). Het gaat hier dan om een bo demfilosofie: wat is minimaal nodig om goed te kunnen va ren. Nu vindt mevrouw H. Blok, voorzitter van de Stuurgroep BRTN dat de groep sinds 1980 slechts in geringe mate vooruit gang heeft geboekt. „We kun nen slechts concluderen dat de afkalving van het net is gestopt en dat de brug- en sluisbedie ning niet slechter is geworden. Dat is nog te weinig. Er blijft dan ook veel werk aan de win kel, want er zijn weer nieuwe negatieve ontwikkelingen. Daarvoor is veel geld nodig. Naast gelden van de overheden zou een vorm van vaarbelasting een inkomstenbron kunnen zijn. Er zijn dan ook initiatieven voor een vaardersbijdrage. Daar lijkt een draagvlak voor te zijn als het geld wordt besteed voor de watersport en als brug- en sluisgelden daardoor zouden vervallen.' Toekomst toervaren Op 15 december organiseren de ANWB, het KNWV en de Hiswa Vereniging en het Watersport- beraad in de RAI een studiedag onder de titel "Voortvarend' waar de toekomst van het toer- menhangt centraal staat. De futurologen Robert Das en Frans Maas zullen hun licht la ten schijnen over de toekomst van de recreatievaart. Daar naast worden er dagelijks zo'n vijf lezingen gehouden. Zo ge ven bekende zeilers als Henk de Velde, Dick Koopmans, Marcel van Triest, Henk Bezemer, Jo chem Visser en Gideon Messink De Hiswa wordt gehouden in het Europacomplex van Amsterdam RAI, van ko mende zaterdag 10 tot en met 18 december 1994. De tentoonstelling is dagelijks open van 10 tot 17 uur; op donderdag en vrijdag doorlopend van 10 tot 22 De toegang is 15.- per persoon, kinderen van 4 tot 12 jaar en houders van Pas 65 betalen 7,50. Een familiekaart (2 volwasse nen en 2 kinderen) kost 35,-. Voor een bezoek aan Hiswa 94 is Rail Idee (korting op reis en entree) van de Nederlandse Spoor wegen van toepassing. hun visie op de vele aspecten van de zeilsport. Henk de Velde en Peter Stui venberg bijten het spits af met het veelzeggende onderwerp 'Stress, angst en andere onge makken onder windkracht twaalf. Een alleszeggende titel voor iedere zeiler. Want met angst, of in elk geval onzeker heid, wordt iedere zeiler gecon fronteerd. Storm blijft een schrikbeeld. Pas als je er enkele hebt meegemaakt, leer je de elementen te accepteren, maar vooral ook te respecteren. Volgens Henk de Velde en Pe ter Stuivenberg is het beleven van een storm een mentale kwestie. 'Als de barometer valt, trekt er een trikkeling langs de ruggegraat. Je probeert dan een inschatting te maken wat er ko mende uren kan gebeuren. Koersen worden gecontroleerd, noodvoorraden klaargelegd. Het schip krijgt zijn vechtuitrusting aan en dan maar slapen en wachten.' Storm is een onderwerp waar iedere ervaren zeiler theoretisch veel van weet. Van de praktijk echter niet en een bezwaar van de bestaande literatuur is, dat er geen emotie in wordt beschre ven. Dit nu is een aspect dat in lezingen de laatste jaren niet meer wordt overgeslagen. Zei lers worden op deze manier geestelijk voorbereid op trips, waar zij toch wel een beetje te genop zien. Een sterke start van Hiswa 94, die zich staande moet zien te houden tussen de Hiswa te wa ter van september en de sterk concurrerende Duitse tentoon stellingen die in januari en fe bruari worden gehouden. De Hoofddirectie Telecommunicatie en Post (HDTP) is er niet gerust op dat machtiginghouders van marifoons op jachten voor 29 augustus 1996 aan hun ATIS-verplichting kunnen voldoen. Vanaf die datum moeten alle mari foons een automatisch zenderidentifi catiesysteem (ATIS) hebben, maar tot nu toe hebben volgens De Waterkam pioen slechts twee- a drieduizend machtiginghouders hun marifoon aan gepast, terwijl het totale aantal veertig duizend bedraagt. De HDTP van Verkeer en Waterstaat is bang dat, als nu niet wordt begonnen met de om bouw, het aantal installateurs te klein is om de ingangsdatum te halen, de HDTP vraag zich daarbij af of voor gaande informatie over de verplichte invoering van ATIS wel duidelijk ge noeg is geweest. De HDTP heeft on langs dan ook een nieuwsbrief aan machtiginghouders gestuurd, waarin zij haar ongerustheid kenbaar maakt. In de brief wordt gewezen op sanc ties, indien in 1997 niet aan de ver plichting is voldaan. Er kan bij voor beeld een boete, een zendverbod of zelfs intrekking van de machtiging worden opgelegd. De machtiginghou der is zelf verantwoordelijk voor het tij dig laten inbouwen van ATIS. Geadvi seerd wordt daar dan ook niet mee te wachten tot 28 augustus 1996 (datum van ingang), want dan kunnen de wachttijden heel lang zijn. In de nieuwsbrief schetst de HDTP ook de opzet van ATIS. Internationaal is geruime tijd gezocht naar mogelijk heden om afhandeling van het maritie me radioverkeer op de binnenwateren efficiënter te laten verlopen. Dat is no dig omdat het aantal schepen dat deel neemt aan radiocommunicatie dras tisch toeneemt en omdat de commu nicatie nu vaak onvolledig en slordig gebeurt. Door de Rijnoeverstaten en België zijn in 1989 afspraken gemaakt over efficiënter radiotelefoniegebruik op het water. Daarin is bovendien vast gesteld, dat alle bezitters van mari foons worden verplicht om hun intalla- tie uit te rusten met het automatische zenderidentificatiesysteem. Afspraken hierover zijn vastgelegd in de Regiona le Overeenkomst betreffende de Radio- telefoniedienst op de Rijn. Door mid del van ATIS kunnen misbruik en sto ringen gemakkelijker worden opge spoord. Immers, wanneer ATIS ge programmeerd met de radioroepnaam van het schip in de marifooninstal laties is ingebouwd, wordt de zender in het maritiem radioverkeer automatisch geïdentificeerd. Europees IMS-kampioen en vertegenwoordiger op diverse Olympische Spelen Roy Heiner gaat de zeezeilerij nog profes sioneler aanpakken. Samen met Gideon Messink, co-schipper bij Dirk Nauta op verscheidene Whitbreadraces presenteert Heiner op Hiswa 94 het Senergy Racing Syndicaat aan het Ne derlandse publiek. Het syndicaat heeft als doelstelling een Nederlands zeilteam te formeren voor grote nationale en internationale wedstrijden als de Whitbread Round the World Race en misschien wel de America Cup. Het Senergy Racing Syndicaat zal een team van twintig zeilers opleiden. Volgens Roy Heiner is er in Nederland voldoende talent, maar tot nu toe is dat onvoldoende ontwik keld. waardoor slechts zelden aansprekende resultaten werden behaald. Er wordt het gehele jaar getraind onder leiding van Roy Heiner, Gideon Messink en Bart Jan Wilton. Informatie kan worden ingewonnen bij Röy Heiner. Telefoon 01714 15193; Titus Bovenberg: 070 3614121 en Senergy (Beno Wiers- ma): 010 2330281. Amsterdam Onder de HISWA-primeurs bevindt zich ook een zeil jacht van X-Yachts Denemarken, dat in Nederland op de markt wordt gebracht door X-Yachts Holland in Hilversum. De nieuwe 33-voeter is een stijlvol modem zeiljacht. Romp en dekken zijn sandwichconstructie van hand lay-up glasversterkt polyester. De kiel is deels van ijzer (450 kilo) en deels van gehard lood (1100 ki lo). De standaardmotor is een 18/19 pk S-drive diesel. Het interieur biedt een ruime salon plus twee kooien in de punt en een achterka juit met twee slaapplaatsen. Een kombuis en een natte cel zijn voorts aanwezig. De lengte over alles is 10,31 meter en de maximale breedte 3,30 meter. Inwendig heeft het schip een stahoogte van 1,87 meter. X- Yachts brengt dit ruime schip standaard voor 175.900 gulden, maar heeft nog een uitgebreide lijst extra's en accessoires. foto gpd De watersportbranche in Ne derland toont in tegenstel ling tot in andere Europese landen een opgaande lijn, maar toch zijn er zorgen. Door de strenge milieuwetge ving moest bij voorbeeld een groot aantal exploitanten van tankstations aan het water sluiten. Het aantal pompstations is in vier jaar tijd afgenomen van 400 naar 250 en binnen kort verdwijnen er nog eens honderd. De Hiswa-vereni- gimg vraagt zich af of het ranücu daarbij gebaat is. Hon derdvijftig tankstations voor heel Nederland is natuurlijk veel te weinig. Als booteige naren niet meer aan het water kunnen tanken, gaan ze het noodgedwongen zelf doen, voorspelt de HISWA. Hel laat zich raden wat er allemaal in het water gemorst wordt, als grote groepen 'zelftankers' op hun knieën in wiebelige bootjes liggen, om met behulp van een jerrycan de tankjes van hun buiten boordmotoren te vullen. En die situatie is er volgens de Hiswa nu al. Watersportorganisaties en watersportbedrijven zien tal van bedreigende ontwikkelin gen op zich afkomen. Er is zelfs een draagvlak om, na het debacle van de vaarbelasting, toch tot een vaardersbijdrage te komen; zij het onder de voorwaarde dat de opbrengst daarvan wordt gebruikt voor Bij de pogingen van het vo rige kabinet was het belang rijkste motief dat bootjesbe- zitters net als automobilisten 'ook maar eens belasting moeten gaan betalen'. Van overheidskant stond daar geen bestedingsplicht ten be hoeve van de watersportsec tor tegenover. Het idee is nu, dat er best een vaardersbijdrage mag worden gevraagd als de wa tersporters zelf over dat geld mogen beslissen, en als de brug- en sluisgelden komen te vervallen. De Naardense onderneming Recramar komt met de a sportieve Tirion op de markt Ook een boot in de cate- gorie tot zeven meter van ontwerper Jac (Koos) de Rid- der. Er zijn twee slaapplaatsen in de punt De prijs is Bl vastgesteld op 37.675 gulden, waarvoor men ledig getuigd schip krijgt De lengte over alles is 6,25 meter (21 voet) bij een breedte van 2,42 meter. De wa terlijn meet 5,50 meter en de diepgang is slechts ne gentig centimeter. Met een gewicht van 675 kilo is de Een van de opmerkelijkste primeurs op de HISWA is The Buil 7000', een zeven meter Tirion uitstekend trailerbaar. foto» gpd lange trailerbare racer, die overigens comfortabele toereigenschappen heeft, foto* gpd Opvallend is dat er enerzijds een ontwikkeling gaande is naar steeds grotere en luxere zeil- en motorjachten, maar dat zich ook een groeiende belangstel ling aftekent voor de kleinere, trailerbare zeiljachten. De op komst van de categorie jachten tot zo'n zeven meter lengte is hier een goed voorbeeld van. Samen met het eveneens popu laire segment van zeven tot tien meter vormen ze op de nu op stapel staande Hiswa een geva- riëerd aanbod van de Neder landse en internationale jacht bouw. Om dit interessante aan bod zo goed mogelijk te tonen, liggen de schepen aan steigers midden in de centraal gelegen Europahal. Deze zeil- en motor- botensteiger vormt het hart van de tentoonstelling. Eén van de opmerkelijkste primeurs is 'The Buil 7000', een zeven meter lange trailerbare racer, die ook comfortabele toereigenschappen heeft. De lengte over alles is zeven meter (waterlijn 6,5 meter) en de breedte is 2,5. In het water is de diepgang 1,70 meter, maar op de trailer kan dat tot 1,1 meter gereduceerd worden. Opvallend zijn de twee boe merangachtige uitsteeksels aan weerskanten van de boeg. Ze hebben wat weg van de horens van een stier. (Vandaar de naam The Bull.) Die horens dienen om de twee meter uitschuifbare boegspriet over zestig graden zijwaarts te kunnen draaien. Daarmee kan men inspelen op de schijnbare windrichting wanneer de snelheid afneemt of toeneemt. Het systeem laat asymmetrische spinnakers toe, waardoor men hogere koersen tijdens ruime rakken kan varen. De boegspriet kan vanuit de kuip bediend worden. Verschoor in Amsterdam brengt dit ontwerp van Greg Young in Nederland op de markt voor 64.000 gulden. De trailer kost 4.950 gulden. Een aardige oplossing is ge vonden voor de buitenboord motor, die aan een speciale steun is bevestigd. Als de motor niet wordt gebruikt kan hij op de steun, bij een geopende bak boordzitting van de kuip, naar binnen scharnieren en komt dan in een bergruimte terechL Handig zijn de opstapjes die in de loosgaten zijn geïnte greerd, zodat men gemakkelijk vanuit een bijbootje aan boord kan klimmen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9