Opnieuw meer moord en ga"Tn^Sren' doodslag in Nederland 'Hij ging op de weg liggen en stierf Binnenland Kosten voor asielzoekers zonder verblijfstitel dalen Kamer: Medicijnprijs moet subiet omlaag 'OM is meester in cynische zelfanalyse' VRIJDAG 9 DECEMBER 1994 Borsele akkoord met Scheldetunnel borsele Een meerderheid van de gemeenteraad van Borsele is vannacht akkoord gegaan met de aanlanding van een nieuwe Scheldetunnel die Terneuzen en Ellewoutsdijk met elkaar moet gaan verbinden. De bestemmingsplanprocedure kan beginnen. Het raadsbesluit staat haaks op wat de Zeeuwse bevolking wil. Een meerderheid is fel tegen aanleg van de tunnel. Man neergestoken in gevangenis veenhuizen» Een 27-jarige gedetineerde is woensdagmiddag ern stig gewond geraakt bij een steekpartij in de gevangenis Norger- haven in Veenhuizen. De man is met verwondingen in hals, schouder en buik opgenomen in een ziekenhuis in Assen waar hij meteen is geopereerd. De steekpartij deed zich voor op een afdeling waar volgens de politie geen personeel aanwezig was. De 27-jarige man zou zijn gestoken door een 24-jarige gedeti neerde die is aangehouden. De twee hadden al langer ruzie. Spoorwegvakbond FSV wil geen fusie utrecht» Kaderleden van de spoorwegvakbond FSV hebben zich gisteren aan het einde van een driedaags congres uitgesproken tegen het samengaan met een andere vakbond. Een voorstel van de Vervoersbond FNV om samengaan te bestuderen gaat de ka derleden veel te ver. zo heeft de FSV laten weten. De leden wil len hun eigen bond houden, want volgens voorzitter G. Harde- veld is een 'eigen identiteit voor de leden heilig'. De FSV heeft 8.600 leden. Meeste jongeren sterven in verkeer Leeuwarden De meeste jongeren tussen de 15 en 24 jaar gaan dood in het verkeer. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. In de periode 1983-1992 overleden in to taal 11.503 jongeren. Meer dan de helft van de doden viel in het verkeer. Opvallend is dat er meer jongens (8.064) dan meisjes (3.439) overleden. De komende jaren /uilen de kosten voor asielzoekers die nog ten zakken den dit jaai volgend jaai In de brief laa hebben lalen. De kos- 'il miljard gul- i 1,76 miljard .56 miljard in minister Zalm en brief die hij vveede Kamer als hij 'ze berekent, hoed. die een verblijfsstatus gewoon bij elkaar op. Daardoor worden ook kosten voor bijstand, huur subsidie en kinderbijslag en dergelijke meegerekend. doorberekening komt Zaln tope miljard in 1994, 2,33 miljard in 1995 oplopend tot 3,94 miljard in 1998. Die cijfers zijn geba seerd op een instroom van 35.000 asielzoekers in de ko mende jaren, maar dat zijn er dit jaar al 55.000. Volgens ver wachting zal dat aantal de ko mende jaren weer naar 35.000 dalen. Zalm wijst erop dat door de grotere instroom van dit jaar de bedragen iets naar boven worden bijgesteld. Arts moet goedkope pillen voorschrijven den haag gpd \rtscn no ten worden verplicht goedk. pc medicijnen voor te sehrijv n plaats van dure merkn itld •len. Dal vindt een k.mu'i nc( "dorheid ran PvdA, 1)66 ei W De kamer wil ver- der i U" ninister Borst van \C)lksg zot dheid snel met de 1 ll\ hu sausen i en KXMP apoth •ke s gaat praten over 'dwing dat de eiu Int maatregelen', om- lige regels geen suc- Bots 1. nceerde deze week haar p an .m in overleg met de iiulusi ie e prijzen van medi- na; r heneden te halen. omdat die n ons land tientallen procei ten duurder zijn dan in lu i buitenland, /.e wil de prijs verlaging desnoods per wet af dwingen De kamer vreest dal overleg niet helpt en dat de handel zijn voordeeltjes be houdt in plaats van dat de he- behandeling van haar begroting tevens een lijst toe van alle ei gen bijdragen die betaald moe ten worden in de zorgsector. Mensen met lagere inkomens dreigen in de problemen te ko men door de opeenstapeling van dit soort kosten. De proble men rond de verhoogde eigen bijdrage in de gezinszorg wor den nader bestudeerd. Wel- zijns-staatssecretaris Erica Terpstra was kritisch. Uit een eerste analyse van het onder zoek blijkt volgens haar dat de 'dramatische ve'rhalen' overdre ven zijn. Het zou gaan om een relatief kleine groep, die voor extra geld wellicht bij de ge meente kan aankloppen. Pogingen van de Kamer om kunstgebitten voor vooral oude ren alsnog deels te laten vergoe den, liepen op niets uit. Borst houdt vast aan haar tandheel- kunde-plannen. Wel wordt vol gend jaar opnieuw bekeken welke gevolgen de maatregel heeft gehad. Officier Holthuis laat geen spaan heel van politie, OM en overheid Surinamers herdenken moorden 1982 amsterdam/paramaribo anp I nkele tientallen leden van de Surinaamse gemeenschap heb ben gisteravond in Amsterdam de \ijftien mensen herdacht die op 8 december 1982 in Surina me werden vermoord. Bij hel Surinaams consulaat werd een fakkeloptocht gehouden. De de monstranten zongen hel Suri naamse volkslied en legden bloemen en kransen bij de Suri naamse vertegenwoordiging in ons land. De slachtoffers van de moor den op 8 december 1982 waren tegenstanders van het toenma lige militaire regime van leger leider Desi Bouterse. Een on derzoek naar de toedracht van de moorden is tot nu toe niet ingesteld, maar dat zal volgens president Venetiaan nog wel ge beuren. Wanneer is echter niet bekend. De echtgenote van Venetiaan, wegens familieomstandigheden in Nederland, had de betogers telefonisch laten weten mee te leven met het doel van de her denking. De plechtigheid werd afgesloten in het consulaat zelf, waar de aanwezigen een onder houd hadden met de consul-ge neraal van Suriname in Amster dam, Nel Stadwijk-Kappel. Utrechtse politie zou inkijkoperatie hebben uitbesteed utrecht» gpd De Utrechtse politie wordt er van verdacht tegen alle wettelij ke regels in inkijkoperaties te hebben uitbesteed aan het X ieu wegeinse beveiligingsbe- drijf Kuras. Hoofdofficier mr. R. Berger bevestigt dat de rijksre cherche een onderzoek is ge start naar mogelijke hand- en spandiensten van Kuras voor de Utrechtse politie. Ook onderzoekt de rijksre cherche op grond van nieuwe informatie of de Utrechtse Re gionale Criminele Inlichtingen dienst (RCID) op veel grotere schaal inkijkoperaties heeft uit gevoerd dan tot nu toe bekend Kuras kwam eerder in op spraak omdat politiemensen vertrouwelijke informatie uit politiedossiers en politiebestan den aan het beveiligingsbedrijf hadden verkocht. Tien Utrecht se politiemensen zijn daarvoor disciplinair gestraft. Kuras zou op verzoek van de RCID hebben gewerkt. Het zou gaan om het plaatsen van camera's bij ver dachte objecten en het aanleve ren van vertrouwelijke informa tie. De illegaal verkregen infor matie werd door de politie als zelfvergaarde informatie gepre senteerd. rotterdam harm harkema Voor een congres over de vraag wie de baas over de politie is, hadden de organisatoren geen beter moment kunnen kiezen. Het optreden van de politie en de relatie met het openbaar mi nisterie (OM) staan deze week immers volop in de schijnwer pers. Daarom trok het puikje van justitieel en besturend Ne derland gisteren naar de Eras mus-universiteit in Rotterdam. Deze week is wederom geble ken dat rechercheteams op ei gen houtje opsporingsmetho den gebruikten die zij voor hun baas het OM verzwegen. Minister Sorgdrager van justitie gaf deze week zelfs toe dat het OM geen volledige greep op de politie meer heeft. Ook de an dere baas van de politie de burgemeesters lijken dat niet te hebben. Het beeld van een groep ei genzinnige ambtenaren die vaak gewoon doet wat haar goeddunkt, werd op het congres allesbehalve aan diggelen gesla gen. De Zwolse hoofdofficier van justitie, mr. H.A. Holthuis, bevestigde het juist. Volmondig beaamde hij dat het bevoegd gezag faalt in het leidinggeven aan de politie. Over zijn werkgever zei Holt huis: ,,Het OM mag in vele op zichten te kort schieten, op één wapen blijven we meesters: dat van de cynische zelfanalyse, waarbij soms de grenzen van het masochisme worden over schreden." Het bevoegd gezag over de politie (de burgemeesters van de grootste regiogementen èn het OM) kregen te horen: ,,Zij ontberen inhoudelijk de kennis van het politieapparaat om met overtuiging leiding te geven en te sturen. Wel bevoegd, maar geen gezag." Holthuis wees erop dat het bevoegd gezag als gevolg van de reorganisatie bij de politie er met de neus op is gedrukt dat het inderdaad gezag moet uit oefenen. ,,Het gevolg is dat de politie welhaast doodgeknuffeld wordt door het openbaar be stuur en het OM, die koortsach tig aan het leidinggeven en stu ren zijn gegaan. Dat ontwa- kingsproces gaat tot nu toe zo ongecoördineerd en ondeskun dig dat resultaat vooralsnog uit blijft." Daar komt volgens Holthuis nog bij dat het bevoegd gezag geen duidelijke visie heeft op de maatschappelijke taak van de politie. Het openbaar bestuur ontwikkelt 'een fobie' tegen lan delijke politiediensten en heeft de mond vol van 'meer blauw op straat'. Maar bij het OM heeft de afkeer van de 'basis politiezorg' (nauw samenhan gend met meer blauw stfaat) juist 'pathologische vormen aangenomen'. Met al die ellende is het dus geen wonder dat de politie slecht bestuurd wordt. Daar komt nog bij dat de politie zelf ook een flinke duit in het zakje doet. Holthuis: „De politie wil geen leiding van anderen en heeft genoeg aan zichzelf. De politie is ook niet gewend aan leiding van bovenaf omdat het bevoegd gezag zich tot voor kort daar noöit iets aan gelegen heeft laten liggen". En omdat hij toch met ieder een de kachel aanmaakte, kon deze er ook nog wel bij: „Bin nen de korpsen is de afstand tussen leiding en werkvloer zo groot dat het op louter toeval berust als de individuele dien der doet wat de leiding heeft bedacht." De conclusie van Holthuis: „De politie is er erg goed in om inconsistentie, onduidelijkheid en botsing van belangen binnen het bevoegd gezag ten eigen voordele te gebruiken. Om die reden lijkt de politie erg geluk kig met het twee-bazensys- teem." Valente moet nu ook getuigen in zaak drugbaron amsterdam anp Het gerechtshof in Amsterdam heeft officier van justitie mr. J. Valente gisteren op de lijst van getuigen geplaatst in de straf zaak in hoger beroep tegen een grote drugbaron. Valente moet begin januari aan de rechter uitleggen waarom hij een getui genverklaring in de zaak heeft laten vernietigen. De raadsman van de drugba ron, mr. P. Doedens, wil er via het verhoor van Valente ook achter komen of Justitie deals heeft gesloten met andere ge tuigen die belastende verklarin gen over zijn cliënt aflegden. Valente zit al een tijdje over spannen thuis omdat hij meer dere keren door criminelen ern stig is bedreigd en er bij hem thuis gevoelige politie-informa- tie is gestolen. Samen met een ambtgenoot was hij belast met de vervolging van de drugbaron en een aantal van zijn handlan gers. De man is door de Amster damse rechtbank veroordeeld tot vier jaar cel. Rechters willen zichzelf ook gaan beveiligen den haag»anp De Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak gaat met het departement van justitie over leggen over een betere beveili ging van rechters en rechtban ken. „Hoewel nog slechts sprake is van incidenten, is de situatie toch verontrustend, liet is dui delijk dal de burger agressiever geworden is. I Iet blijft niet meer bij alleen verbaal geweld", aldus mr. H. Zuur, algemeen secreta- ris van de vereniging. Mr. Zuur verwacht dat ook in oudere rechtsgebouwen nu zo snel mogelijk bij voorbeeld de publieke tribune achter kogel vrij glas zal komen. Nieuwe rechtbanken worden al zo ge bouwd dat de zittingszalen ge scheiden worden van de publie ke tribune door middel van ko gelvrij glas. Bij de uitvoering van dat soort maatregelen is de Ver eniging voor Rechtspraak echter niet betrokken. Eén op de drie mensen wordt jaarlijks slachtoffer van criminaliteit NOS verwijt Endemol spelverruwing Kerstkaarten zijn taboe voor gemeente Apeldoorn De 'harde' misdaad zoals moord, doodslag en andere ge weldsmisdrijven, neemt in Nederland nog steeds toe. Dit geldt ook voor autodiefstal. Veel voorkomende delicten als vernielingen, fiets- en winkeldiefstallen vertonen ech ter geen stijgende lijn meer. Dit blijkt uit het rapport Cri minaliteitsbeeld van Nederland 1980-1993, dat vandaag door het ministerie van justitie is gepresenteerd. Momenteel wordt jaarlijks zo'n 35 procent van de bevolking slachtoffer van een of andere vorm van criminaliteit. Uit het rapport blijkt dat die mensen een grote kans maken binnen een jaar opnieuw getroffen te worden. Daarbij gaat het vooral om bewoners en bezoekers van de grote steden. Mede door de ze ontwikkeling is de onrust over criminaliteit sterk toegeno men. Deze heeft de zorg om milieuzaken van de eerste plaats verdrongen. Met uitzondering van de re gio Haaglanden concentreert de criminaliteit zich in en rond de grote steden. In Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht heeft bijna een kwart van de geregistreerde criminali teit plaats. Voor veel vormen daarvan met name straatroof en zakkenrollerij is Amster dam nog steeds de koploper. Wat opvalt is dat ernstige ge weldsmisdrijven vooral in ge meenten met minder dan 50.000 inwoners explosief toe neemt. Autodiefstal stijgt het meest in de middelgrote ge meenten tussen de 100.000 en 250.000 inwoners. De misdrijven worden vooral begaan door jongeren. Alleen bij rijden onder invloed en be lastingfraude ligt de top bij de middelbare leeftijdsgroepen. Misbruik van sociale verzeke ringen komt vaker voor bij jon geren, maar echt grote fraudes komen meer voor bij ouderen. In de periode 1980-1993 is het aantal mensen dat per jaar in de gevangenis zit, toegenomen met 45 procent tot ruim 37.000. Maar nog steeds is het aantal gevangenen per honderddui zend inwoners laag vergeleken met de landen rondom ons. De meeste gevangenen werden veroordeeld voor geweldsmis drijven en handel in verdoven de middelen. In 1993 werden 90.000 slacht offers van misdrijven bijgestaan door Bureaus voor Slachtoffer hulp. Voor dit jaar wordt ver wacht dat dit aantal stijgt naar 100.000. Passagiers zagen precies hoe ramp zich voltrok NOS-voorzitter A. van der Louw zit helemaal links aan tafel tijdens de persconferentie, naast hem VARA-voorzitter M. van Dam. FOTO GPD ROLAND DE BRUIN NOS-voorzitter André van der Louw kon zijn woede gisteren maar nauwelijks de baas. „Als ik zeg wat ik denk dan is dat niet in overeenstemming met de wet." De NOS hield gistermid dag een ingelaste persconferen tie naar aanleiding van het be sluit van Veronica en Endemol om niet langer een strategische alliantie aan te gaan met de pu blieke omroepen, maar in zee te gaan met het Luxemburgse CL- T/RTL. NOS-onderhandelaar Geer- sing schetste op 8 oktober nog een buitengewoon droevig sce nario als de publieke omroepen niet zouden gaan samenwerken met Veronica/Endemol. Hon derden ontslagen, een fors ver lies aan (reclame) inkomsten, verlies van sportrechten en on dermijning van de programma bladen. Kortom, de publieke omroepen zouden harde klap pen oplopen en werden bijge volg gedwongen met het com merciële Veronica/Endemol in zee te gaan. Nu Veronica/Endemol heeft afgehaakt, moet de publieke omroep op eigen kracht verder. „We zullen alles in het werk stellen om de sportrechten te behouden en de totale produk- tiecapaciteit op te voeren. Bo vendien zullen we proberen het draagvlak van de publieke om roep te vergroten door gesprek ken aan te gaan met politiek Den Haag", aldus Geersing. Van der Louw is woest over het gedrag van Veronica/Ende mol. „Ik zal me proberen be heerst uit te drukken", aldus de NOS-voorzitter. „In onze ogen is er sprake van ongebruikelijk zakelijk handelen, culturele spelverruwing. Alleen geld gaat de normen dicteren." Volgens Van der Louw zal 'een somber medialandschap ontstaan' als de onderhandelin gen tussen Veronica/Endemol en RTL met succes worden af gesloten. Hij maakte een verge lijking met Italië, waar de macht van de electronische media in slechts enkele handen is. „Er ontstaat straks een situatie dat van buitenlandse komaf op Ne derlands grondgebied opereren en flink met de geldzak gaan rinkelen. 1 let lijkt me van grote betekenis dat wij de strijd met afsluiten. Want van de nieuwe combinatie die ontstaat, zal een enorme dreiging uitgaan." Volgens NOS-onderhandelaar Geersing zal serieus worden overwogen om bij Veronica een schadeclaim in te dienen, hoe wel dat vermoedelijk niet zal leiden tot heropening van tie gesprekken. „Met een onwillige, partij ga je niet samenwerken", aldus Geersing. foto EPA heen sterven. Voor me en ach ter me. Het was de voorzitter van de vereniging gelukt om uit de bus te komen. Hij ging op de weg liggen en stierf", vertelt een passagier. Toen de bus na de klap ein delijk tot stilstand was geko men, ontstond er volgens Beek man geen paniek. Ook P. Coe- nen (49) uit Elburg ervoer dat zo. „We begonnen met de noodhamers de ramen in te slaan om uit de bus te komen. Want de deuren aan de rechter kant waren allemaal geblok keerd. Toen waren er opeens wat wegwerkers, die in de buurt bezig waren, ter plekke. Ze begonnen met kettingzagen de bomen binnenin weg te ha len. Daarna konden ze de men sen bevrijden. Sommigen le vend, maar een paar waren al overleden. Het college van burgemeester en wethouders van Apeldoorn heeft deze week besloten geen kerstkaarten meer te versturen aan relaties van de gemeente. B en W vinden het niet verant woord 10.000 gulden uit te ge ven aan de kaarten en de ver zending. Het college rept al maanden over de verwachte fi nanciële problemen voor Apel doorn door de kom deling van hul rimiii B en W plaatsen i tentie in verschil aan-huisbladeh in geld dat het colli bespaart, komt dit de aan het Citypa- doorn voor de in en inloopce de vloeit geld terug in de gei VVD wil specialisten voor jongste kinderen basisschool WD-Kamerlid Rijpstra gistei in de Tweede Kamer tijdens overleg met minister Kiizen v ondetwijs. •Voor de integratie van kli ter- en lager onderwijs in I' via de invoering van tie Wel het basisonderwijs waren er aparte bevoegdheden. Rijp*- wil niet terug naar de vroeg 'kleuterleidster'. Wel vindt dat lesgeven aan de eerste groepen specifieke deskunc heid vereist en dus een ap;i bevoegdheid vereist. De regeringspartij WD wil af van de huidige 'brede bevoegd heid' in het basisonderwijs waarmee afgestudeerden van lerarenopleidingen (PABO) aan alle groepen les mogen geven. De partij vindt dal het basison derwijs aan kwaliteit wint wan neer studenten aan PABO's zich specialiseren in het lesgeven aan de jongste groep van 4 tot 8 jaar of aan kinderen van 8 tot 12 jaar. Die suggestie deed het „Ik zag dat het fout zou gaan. We moesten voor de vrachtwa gen öf vaart minderen öf naar links uitwijken. Maar dat ge beurde niet. Ik gaf een gil: 'Kijk uit, die bomen!' Pas toen stuur de de chauffeur iets naar links. Te laat. De uitstekende denne- stammen boorden zich door de rechter voorkant van de bus." Zo beschrijft E. Beekman (53) uit Elburg het moment dat de Duitse bus met 55 Nederlanders zich op de Autobahn even voor Regensburg in de achterkant boorde van een zware Duitse truck met boomstammen. Zes koorleden die voor in de splin ternieuwe dubbeldeksbus za ten, werden door de binnen dringende boomstammen zo ernstig gewond dat ze kort erna overleden. De mensen achterin de bus hadden in eerste instantie niet eens goed in de gaten wat er precies gebeurd was. „Ik schoof door de klap wel een stoel naar voren, maar ik dacht dat het een noodstop was. De klap was ook niet echt hard", zegt een van de passagiers die achterin zat. Maar anderen, voorin, zagen precies hoe de ramp zich vol trok. „Ik zag de mensen om me

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3