'Ik trap terug, maar dat vinden ze best' Liever parttime aan de slag dan fulltime werkloos Feiten Meningen Speciale Surprise Show van Endemol Van Mierlo steekt zich in Kaukasisch wespennest VRIJDAG 9 DECEMBER 1994 NIEUWSANALYSE Veronica/Endemol heeft woensdagavond de publieke omroep onthaald op een spe ciale Surprise Show. Met als enige verras sing de opzegging van een drievoudig mon deling principe-akkoord. Nu precies twee maanden geleden kringelde boven Het Gooi witte rook, nadat de Hilversumse zui len een monsterverbond hadden gesloten met een vroegere zendpiraat en twee pret- fabrikanten. Vrezend voor de concurrentie van het Luxemburgse RTL en bovenal beducht voor de toekomst leverden behoudens VPRO en TROS de publieke omroepen al wat nog resteerde aan identiteit en geloofwaar digheid in. De publieke omroep verplichtte zich er toe van Van den Ende en De Mol vijf jaar lang programma's af te nemen in ruil voor een aanbetaling van 45 miljoen en vervol gens vier jaar termijnen van 49 miljoen gul den. De publieke omroep toonde zich daar naast bereid de altijd zo zorgvuldig be schermde programma gegevens af te staan aan het Veronica Blad. En de publieke om roep ging ook nog een eentweetje aan met Veronica/Endemol met als opzet de TV- rechten van kijkers bindende sportevene menten veilig te stellen. Tevredenheid alom, twee maanden gele den in Hilversum. Veronica, halverwege de jaren zeventig tegen wil en dank in het pu blieke bestel gestapt, kon eindelijk haar wa re aard gaan tonen als commerciële om roep. De heren Van den Ende en De Mol wisten zich als volwaardige (vijftig procent) fusiepartner verzekerd van een vaste op drachtgever en een lucratieve schnabbel bij de zuilen. Van den Ende had na z'n misluk te TV1 O-avontuur alsnog zijn eigen TV-zen- der. De opmerkelijke flirt van de publieke om roep met Veronica/Endemol droeg niet de inspiratie van het All you need is love-den- ken dat wekelijks door lohn de Mols troetel kind Robert ten Brink wordt verspreid. De strategische alliantie die de publieke om roep aan Veronica/Endemol vastklonk, had geen ander belang dan het te machtig ge worden RTL een paar toontjes lager te laten zingen. De publieke omroep had de laatste jaren steeds meer kijkers naar '4' zien vluchten. En Van den Ende, die met z'n 'sterren' RTL hoe dan ook groot maakte, voelde zich 'gewurgd' door de Luxemburgse bemoei- en schraapzucht. De producent van hap, slik, weg-televisie mag dan heel in nemend ogen, trekjes van een verlicht des poot heeft hij wel. „We voelen ons bevrijd van een overheer ser, het is alsof we de oorlog hebben ge wonnen", sprak Van den Ende namens 'jongmaatje' De Mol, na de fusie met Vero nica en de mondeling beklonken strategi sche alliantie met de publieke omroep. Rancune als scenario van een levensechte soap. waarin de aanvankelijke 'winnaar' RTL alsnog in de rol van 'verliezer' leek te worden geperst. Veronica, jarenlang spreek buis van al wat jong is en wat wil, presen teerde zich opeens als 'Keihard de lekker ste'. In een wankele poging de cover nog enigszins op te houden bedacht RTL de slo gan 'Keihard de beste'. In werkelijkheid werden in Luxemburg wonden gelikt. Directeur Thyes, verant woordelijk gesteld voor het vertrek van En demol, werd weggepromoveerd. Daarnaast beloofden investeerders meer geld te steken in RTL-programma's. En vanuit Luxemburg werd ook nog verkondigd dat de tot 1996 strekkende opties op Endemol-sterren zou den worden gelicht. Maar bij CTL, RTL's moederbedrijf, bleken ze na ampel beraad toch wel zo realistisch om in te zien dat on willige sterren zelden stralen. RTL knoopte nadien besprekingen aan met de TROS, in het verleden weliswaar een grote afnemer van Endemol, maar fervent tegenstander van de strategische alliantie vanwege de verstrekking van programma gegevens aan het commerciële Veronica. De TROS besloot uiteindelijk toch maar in het publieke bestel te blijven en toen werd het even stil in Hilversum. Waarbij het op merkelijk was dat de twee maanden gele den beklonken strategische alliantie niet werd bekrachtigd met handtekeningen. Sinds woensdagavond is het duidelijk waar om. Van den Ende en De Mol, twee heren die zich onlangs bevrijd voelden van de Luxemburgse onderdrukkers, schurken weer aan tegen RTL. „Omdat de publieke omroep zo veel tijd nodig had om de puntjes op de i te zetten", sprak een woord voerder van Endemol. Omdat het de heren vooral om de poen is te doen, zal de spre kende pop van het trio Van der Reijden, Van den Ende en De Mol hebben bedoeld. Wordt ongetwijfeld vervolgd met een juri dische toetsing van de eertijds mondeling beklonken strategische alliantie. Daarop vooruitlopend is het voor de publieke om roep misschien zinvol de contacten te her stellen met de TV-producenten, die twee maanden geleden bot de deur zijn gewe zen. Wie weet biedt Endemols speciale Sur prise Show de publieke omroep een onver wachte herkansing om zich werkelijk te on derscheiden. Ook duur gemaakte eenheids worst is op den duur moeilijk te verteren. Burgemeester Patijn gaat fluitend naar zijn werk Hij gaat dagelijks 'fluitend' naar het stadhuis. Heeft nog geen moment spijt gehad van zijn overstap van het betrekkelijk rustige bestuur van de provincie Zuid-Holland naar roerig Amsterdam. „Fantastisch. Ik voel me hier thuis", zegt Schelto Patijn na zijn eerste halfjaar burgemeesterschap in de hoofdstad. Na het dramatische falen van de NAVO in Bosnië moet de re putatie van het Westen als vre destichter worden hersteld. Op de vlag die de lading moet dek ken, staan de letters CVSE: Con ferentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa. Het nieuwe oefenterrein heet Na- gorno-Karabach. Minister Van Mierlo (buiten landse zaken) stelde voor dit nobele streven spontaan 125 Nederlandse militairen beschik baar. Zijn defensiecollega Voor hoeve trapte echter op de rem. En daar zijn goede redenen voor. Karabach is politiek en militair een mijnenveld, waarbij Bosnië verbleekt tot een on schuldig stadspark. Het te pacificeren oorlogsge bied is 4.400 vierkante kilome ter groot. Het is een berg- en heuvelachtig gebied, uiterst ge schikt voor guerrilla-oorlogvoe ring. Van de naar schatting 160.000 inwoners is 80 procent van (christelijk) Armeense af komst. Maar de enclave ligt in de (moslim) republiek Azer beidzjan en wil aansluiting bij Armenië. Alle pogingen om een einde te maken aan deze onverklaarde, slepende oorlog tussen de nu onafhankelijke republieken Azerbeidzjan en Armenië zijn mislukt. Dat werd niet alleen veroorzaakt door etnische en religieuze tegenstellingen tus sen de Azeri's en Armeniërs, maar ook doordat het gebied ha het uiteenvallen van de Sovjetu nie een speelbal werd van de landen die in deze strategische, olierijke regio om invloed strij den: Rusland, Iran en NAVO-lid Turkije. Rusland eist daarbij zo groot mogelijke speelruimte. Moskou meent ter bescherming van de eigen belangen recht te hebben op een exclusieve Transkaukasi- sche achtertuin. Net als de VS in het Caribisch gebied. Daar zit de kern van het probleem en het motief voor de westerse wens om vrede in Karabach te stichten. De volgzaamheid van Rusland is, mede door de opkomst van het Russische nationalisme, veranderd in een eigenzinnige en (volgens sommigen ge speeld) zelfbewuste houding. Moskou wil niet dat de VS on gestoord het alleenrecht van de supermacht uitoefenen. Het wil niet dat de VS de NAVO dusda nig uitbreiden dat de Russische grenzen ook die van het westers bondgenootschap markeren. De Koude Oorlog is na een dooifase doorgeschoten naar een Koude Vrede. En onderlinge meningsverschillen daargela ten, de landen die de ruggegraat van de NAVO vormen, zijn bij gebrek aan beter automatisch teruggevallen op het beproefde strategische concept: beperking van de Russische invloedssfeer. Het vervelende is echter, dat Rusland officieel niet langer 'de vijand' is. Integendeel, het Wes ten zegt dat het land moet wor den geholpen een democrati sche, welvarende staat te wor den. Maar als de tegengestelde belangen tussen dit Rusland en het Westen ergens duidelijk zijn, dan is hef in de Kaukasus, in het gebied waarVan Mierlo zo graag Nederlandse militairen wil hebben. De commentaren van de Russi sche media op het 'resultaat' van de CVSE-top in Boedapest zijn in dit opzicht illustratief. Het feit dat Russische militairen als vredesmacht in Karabach collega's uit andere landen naast zich moeten dulden, wordt beschouwd als een ne derlaag voor Rusland. „We zijn onzè exclusieve invloed daar kwijt", schrijft de Nezavisimcija Gazetci, die eerder al had opge merkt dat de CVSE-activiteiten 'anti-Russisch zijn' en alleen ge richt op het verhinderen van stationering van Russische (vre desgroepen in het gebied. De kwaliteitskrant Izvestia ves tigde er vorige maand al de aan dacht op dat Rusland door Tur kije en het Westen wordt 'weg gedrukt' uit de voormalige olie- gebieden van de Sovjetunie. Het miljardencontract tussen wes terse maatschappijen en Azer beidzjan over oliewinning uit de Kaspische Zee zal ervoor zorgen dat straks alle strategische olie- transportleidingen buiten Rus sisch gebied (en controle) om lopen. Natuurlijk probeert Moskou dit te voorkomen. De manier waar op dit in het verleden gebeurde, voorspélt #eiftigf goeds t/db'Pcl^ toekomstige CVSE-vredes- macht. Het strategische doel van Moskou is militaire presen tie in het gebied, als buffer te gen de groeiende invloed van Turkije en Iran. Het Karabach- conflict is daar een onderdeel De voorgeschiedenis en de Rus sische opstelling garanderen dat Moskou, nu het in CVSE-ver- band ook militair weer voet aan de grond krijgt in Azerbeidzjan, alles zal doen om de CVSE-vre- desoperaties te manipuleren wanneer de eigen belangen daarmee strijdig zijn. En dat zal niet alleen veel politiek rumoer opleveren, maar mogelijk ook veiligheidsproblemen voor een CVSE-vredesmacht, zeker als die onder Russisch commando zou komen. Voorhoeve lijkt dit beter te be seffen dan Van Mierlo. Boven dien: Jan Soldaat, de Neder landse publieke opinie, heeft recht op een duidelijke uitleg over de motieven voor de CV- SE-operatie. Dat schept een ge loofwaardigheidsprobleem. Er moet om de Koude Vrede te be waren en in het belang van de westerse eenheid worden gespit in de Russische achtertuin. Want het is tamelijk onwaar schijnlijk dat 's werelds leiders in Boedapest na jaren van apa thie plotsklaps diep begaan raakten met het menselijk leed in de Kaukasus. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Eén op de drie werknemers heeft een deeltijdbaan. Daarmee is Nederland koploper in Europa. De vakbe weging wil er nog honderdduizenden deeltijdbanen bij. Zelfs het ministerie van sociale zaken is sinds kort een pleitbezorger vaii deeltijd. Maar is die hoera-stem- ming wel terecht? Een deeltijder verdient per uur gemiddeld zes gulden minder dan een fulltimer. Bijna een kwart van de part timers werkt noodgedwongen in deeltijd omdat er geen fulltime baan beschikbaar is. Bovendien is deeltijdwerk vaak te monotoon of te vermoeiend om het acht uur per dag vol te houden en worden bijna alle deeltijdba nen door vrouwen vervuld. Kortom, een deeltijdbaan is veelal een onaantrekkelijke, laagbetaalde vrouwenbaan. Voor mannen en middelbare en hogere functies is deel tijd (nog) vrijwel taboe. Econome Jolande Sap van de Emancipatieraad: „We laten nu een onderzoek doen naar middelbare en hoge functies bij bedrijven die be kend staan om hun 'sociale gezicht' zoals McDonald's, PTT-Telecom, Centerparcs en Océ-van der Grinten. Maar ook deze werkgevers bieden nauwelijks ruimte om in hogere functies in deeltijd te werken." De Eman cipatieraad waarschuwt dan ook voor een tweedeling op de arbeidsmarkt waarbij goedbetalende functies in vast dienstverband alleen zijn weggelegd voor blanke, hoogopgeleide mannen. Vooral in de feestmaand december worden in warenhuizen veel oproep- en deeltijdkrachten ingezet. FOTO GPD ROLAND DE BRUIN Maar er zijn inmiddels ook doorbraken te melden. In de gesubsidieerde en gepremieerde sector (denk aan de gezondheidszorg) werkt nog maar de helft van de men sen fulltime. De overheid scoort ook niet slecht met 30 procent werknemers in deeltijd ook in de wat hogere functies. Op 'mannelijke' departementen, zoals Financiën, is deeltijd nog steeds een vloek. „Daar heerst een arbeids ethos waar de Japanners een puntje aan kunnen zui gen. Je maakt op Financiën pas echt de blits door 's avonds na zeven uur nog met stapels dossiers onder je arm langs de directiekamers te flaneren", aldus Eelco Wierda, eveneens econoom bij de Emancipatieraad. Het is natuurlijk de vraag of mannen wel in deeltijd wil len werken. Uit enquêtes van de vakcentrale FNV en de Organisatie voor Strategisch Arbeidsmarktonderzoek (OSA) blijkt dat afhankelijk van de vraagstelling 14 tot 40 procent van de mannen minder uren willen draaien. Universitair docent Janneke Plantenga, gespecialiseerd in de arbeidsparticipatie van vrouwen, is ook optimis tisch. „Er zijn mannen die weloverwogen voor een vier daagse werkweek hebben gekozen bij voorbeeld om dat er kleine kinderen thuis zijn. Het aantal is klein (zo'n 4 procent van alle werkende mannen) maar er zit ontwikkeling in. Je ziet om je heen steeds meer ver schillende combinaties. Hij vier dagen, zij halve dagen. Of allebei vier dagen." Al met al zijn Plantenga en de Emancipatieraad ingeno men met de hoge vlucht die deeltijd in Nederland heeft genomen. „Er zijn heel veel vrouwen de arbeidsmarkt opgekomen door die deeltijdbanen. Liever parttime aan het werk dan fulltime werkloos thuis zitten", aldus Sap. „Tot voor kort onderbraken vrouwen hun arbeid zame leven. Ze werkten tot er kinderen kwamen, stop ten een jaar of vier, vijf met werken en keerden partti me (in een lagere functie) terug. Tegenwoordig probe ren vTOUwen parttime te draaien in de periode dat ze kleine kinderen hebben. Dat heeft natuurlijk ook gevol gen voor je carrière. Maar de gevolgen zijn veel minder dramatisch dan wanneer je er een paar jaar helemaal uitstapt." Deeltijdarbeid kan volgens de Emancipatieraad en Plantenga een belangrijke rol spelen in het terugdrin gen van de werkloosheid. Maar wat dat betreft zijn de cijfers niet hoopvol. Van 1979 tot 1989 zijn 200.000 vol- tijdsbanen verdwenen, zo heeft het Economisch Insi- tuut voor het Midden- en Kleinbedrijf laten berekenen. Dat verlies is grotendeels maar niet helemaal goedgemaakt door de groei van het aantal parttime ba nen in horeca, dienstverlening en schoonmaak. Die nieuwe deeltijdbanen zijn echter niet opgevuld door werklozen. Ze zijn voor 90 procent opgevuld door men sen zonder uitkering: dus nieuwkomers op de arbeids markt en herintreedsters. Voor werklozen (met een full time uitkering) is een deeltijdbaan dus geen alternatief. DEN HAAG MARGREET „Ben ik het openbaar ministerie?" Burgemeester Schelto Patijn van Am sterdam steekt zijn armen omhoog in een gebaar van zogenaamde machte loosheid. Natuurlijk maakt hij zich zorgen over de stok die de georgani seerde criminaliteit tussen de spaken van het justitieel apparaat steekt, maar het stadsbestuur raakt het voor lopig niet. Hij slaagt er zelfs in een po sitieve kant te ontdekken aan alle op schudding van de laatste weken. „Misschien zijn we te naïef gqweest op het punt van veiligheid. Gebruikt u nog een autotelefoon om geheime in formatie door te geven? Ik niet meer. Sluit u altijd kasten af? Ik wel. We zijn zo'n open land. We zijn niet gewend aan aanslagen, bedreigingen, afper singen. Die lessen leren we deze week." Het onderwerp komt regelmatig ter sprake tijdens het driehoeksoverleg met hoofdcommissaris Nordholt en hoofdofficier van justitie Vrakking. Het overheerst de gesprekken echter niet, zegt Patijn. Tenslotte is er meer aan de hand in de stad waarvan hij sinds juni eerste burger is. Zo dreigen Chinese ondernemers de stad de rug toe te keren wegens de parkeerpro blemen. Ook moest hij al de woede van-een groep zigeuners sussen, die een discriminatoire brief van de ge meente hadden ontvangen. En om wonenden van de Oostelijke Handels kade moest hij uitleggen waarom de gemeente juist déór een tijdelijke tip pelzone wil instellen. „Als iedereen altijd alleen de leuke dingen wil dan kan er in deze stad niks", zegt hij. „Kijk, ik vind het niet leuk als ze proberen mijn integriteit aan te tasten en een trap onder de gordel te geven. Wie dat doet krijgt een trap terug. Boven de gordel, want zo ben ik nu eenmaal. Maar dat vin den Amsterdammers best, heb ik ge merkt. Ze zijn er niet beledigd door. Na afloop van de informatieavond over de tippelzone werd er zelfs geap- plaudiseerd." De vergelijking tussen Provinciale Staten en de Amsterdamse gemeente raad valt in het voordeel van de laatste uit. „Provinciale Staten was toch wat aan de saaie kant. Soms dacht ik: 'Als ik op jullie plaats zat, zou ik gehakt maken van dat GS- voorstel.' Hier doet men zoiets wél. Het debat wordt niet geschuwd en daarna drinken we gezellig een bor rel." Vooral vlak na zijn benoeming waren de vergelijkingen met zijn voorganger Ed van Thijn niet van de lucht. Hij zat er niet mee. „Heerlijk, om een voor ganger te hebben die zo goed was. Dan kom je toch in een gespreid bed je?" Hij is een heel andere persoon dan Van Thijn, beaamt hij zelf. „Toen ik in 1973 in de Tweede Kamer kwam, het waren de nadagen van Nieuw •Links, vroegen mensen zich ook af wat ze 'met die nette meneer moes ten'. Ik ben wie ik ben. Niemand in Amsterdam heeft er iets aan als ik verander." Zijn voorganger Van Thijn was voor stander van een gekozen burgemees ter. Patijn is dat slechts onder voor waarden. „Ik vind het systeem van checks en balances zoals dat nu be staat goed. De raad als hoogste or gaan, dat is stukken beter. Alleen het kiesstelsel veranderen en niet de be voegdheden van de burgemeester, dat kan niet. Ik zou er alleen vóór zijn als het hele bestuurlijk stelsel veran dert, anders zijn verkiezingen fake. Er ontstaat dan een heel andere verhou ding tussen raad en burgemeester omdat die dan het mandaat van het volk heeft gekregen. Je moet een raad dan ook kunnen ontbinden, wethou ders wegsturen. Nu is de burgemees ter een non-politicus en de raad de baas." Een tussenweg, een grotere openheid rond burgemeestersbenoemingen zoals enkele partijen in de gemeente raad bepleitten in de periode voor zijn benoeming, wijst Patijn van de hand. „Dat werkt niet. Dan solliciteert niemand. Ik ook niet. Ik denk er niet over. Ik heb het meegemaakt in Rot terdam. Mijn naam en die van Peper lekten uit. Vreselijk. De pers lag zes maanden lang voor de deur." „Nee", zegt hij hoofdschuddend, „als je dat zou willen, moet je kandidaten ook een proef-speech laten houden. Of een keer de raad laten leiden. Maar wat gebeurt er als je het niet wordt? Je moet daama nog wél verder. De hui dige proceduremet een vertrouwens commissie is naar mijn overtuiging het uiterste dat je in het bestaande bestel kunt doen. Een stapje verder kan niet. Dan is het tóch net een ver kiezing. Nou, noem het dan ook zo." Schelto Patijn: „Het debat wordt niet geschuwd en daarna drinken we gezellig een borrel."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2